En nu Roemenië nog 'Nadeel aan aidstest moet verdwijnen' Miljoenenfraude cassettes en cd's DRUGSPANDEN DICHTGETIMMERD Brandstichting in complex voor opvang asielzoekers WOENSDAG 15 NOVEMBER 1 Campagne De vierde publiekscampagne is op gezet door de NCAB, het ministerie van WVC en de Rijksvoorlichtings dienst. Het geheel kost 2,4 miljoen gulden, en zal binnenkort van start gaan met postbus-51 spots' op radio Huurwoningen Nieuwe huurwoningen komen nog steeds niet terecht bij de inkomens groepen waarvoor ze bedoeld zijn omdat corporaties en gemeenten bij de toewijzing onvoldoende reke ning houden met de verhouding tussen huur en inkomen. Staatsse cretaris Heerma (volkshuisvesting) concludeert dit uit een onderzoek naar de toewijzing van in 1987 ge bouwde huurwoningen. Metronet Rotterdam wil het metro-sneltram- net op korte termijn uitbreiden met drie nieuwe lijnen: in westelijke richting naar NS-station Schiedam, vanaf het Zuidplein naar Ridder kerk en vanaf het Centraal Station naar de nieuw te bouwen terminal van luchthaven Zestienhoven. Voor de plannen is in totaal 1,4 miljard gulden nodig. Journalist Het ministerie van buitenlandse za ken maakt zich zorgen over de lange duur van de procedure tegen de Ne derlandse journalist Charles van der Leeuw, die sinds 28 september gevangen zit in Libanon. In zijn ap partement zou vier gram hasj zijn gevonden. Een Nederlandse relatie van Van der Leeuw vermoedt ech ter dat de christelijke generaal Aoun, over wie de journalist zich negatief heeft uitgelaten, hem het zwijgen wil opleggen. Wiegedood Het aantal baby's dat sterft aan wie- gedood is aanmerkelijk verminderd van 234 in 1987 tot 141 in 1988. Mo gelijk dat de daling te maken heeft met het feit dat minder zuigelingen op hun buik te slapen worden ge legd. Dat heeft de Natiopale Kruis vereniging gisteren bekendge maakt. Het advies baby's niet op hun buik te slapen te leggen is af komstig van professor G.A. de Jon ge van de Vrije Universiteit in Am sterdam. en TV. Speciale aandacht is er voor de positie van migranten: de spot zal in tien talen worden uitgezon den (waaronder Grieks, Spaans en Creools) en attendeert het publiek op een gratis brochure over aids. Die brochure, die ook in het Turks en Marokkaans beschikbaar is, be vat uitgebreide informatie over de ziekte en over preventie-mogelijk heden. Vanaf 1 november wordteen speciale gratis telefoonlijn openge steld (06-0222220). De opzet van de campagne wijkt af van de vorige keren, toen ze na drukkelijk gericht was op 'doel groepen'. "Randgroepjongeren en prostituees blijken nog steeds niet zo goed geïnformeerd en gemoti veerd", erkende WVC-topambte- naar J. van Londen bij de start, "maar de redenering achter deze opzet is dat als het algemene pu bliek op de hoogte is, de doelgroe pen ook worden bereikt". AMSTERDAM (GPD) - De Am sterdamse politie heeft gisteren acht cafés en koffieshops in De Pijp geslo ten en dichtgetimmerd. Buurtbewo ners klaagden al geruime tijd over overlast veroorzaakt door de handel en het gebruik van hard-drugs. In de acht panden werd overigens maar een kleine hoeveelheid soft drugs aangetroffen. De politie hield gisteren niemand aanmaar heeft de afgelopen maanden wel enkele tientallen arrestaties in de Amster damse volkswijk verricht. Vermoed wordt dat de handel in drugs zich gedeeltelijk naar De Pijp heeft ver plaatst nadat op de Zeedijk strenge maatregelen van kracht zijn gewor den. (foto ANP) Levensverzekeraars in geweer tegen omzeilen van aidskeuiing DEN HAAG (GPD) De verzekeringsmaatschappijen hebben een methode ontwikkeld voor het opsporen van fraudegevallen met le vensverzekeringen. Het gaat in het bijzonder om mensen die bij het aangaan van de verzekering mogelijk hebben verzwegen dat zij met het aids-virus besmet zijn of grotere kans lopen om besmet te raken. Levensverzekeringen kunnen tot een verzekerd bedrag van twee ton zonder medische keuring worden gesloten. Daarboven wordt wel een medische keuring verlangd, waarbij ook de eventuele aids-besmetting aan de orde komt. Door bij verschillende maatschappijen levensverze keringen te sluiten die elk afzonderlijk onder de twee ton blijven, zou iemand overigens ten gunste van zijn nabestaande(n) grotere uit keringen kunnen claimen bij zijn overlijden dan op een enkelvoudige polis mogelijk zou zijn geweest. De verzekeraars willen voorkomen dat mensen die weten dat zij be smet zijn en beseffen dat zij grote kans lopen om vroegtijdig te sterven, de medische keuring ontlopen door verschillende levensverzekerin gen te sluiten teneinde hun nabestaanden grotere uitkeringen te bezor gen. De verzekeringsmaatschappijen hebben afgesproken dat zij alle claims op grond van levensverzekeringspolissen aan het centrale com putersysteem zullen melden. Dan blijkt onmiddellijk of op één leven meer polissen zijn afgesloten en kan nader onderzoek uitwijzen of bij het sluiten van de verzekeringen aids-besmetting is verzwegen. Is daar van sprake dan vervalt het recht op de uitkering. ADVERTENTIE ZOETIfRWOL'DE. Hoge Rijndijk 515 (naast Leski en Casba. tegenover Heineken). Roscam-Abbing bij nieuwe campagne: 'Nederland moet druk op Ceaucescu opvoeren' dagelijkse uurtje Bulgaarse staat stelevisie en het beperkte licht van 15 watt-lampje willen trotseren om aan de Zwarte Zee kaviaar te kun nen eten. Moeten ze wegblijven om niet de staatskas met toeristische valuta te spekken? Of juist toch gaan om het isolement te doorbre ken. Isolement Van Traa: "In tegenstelling tot Zuidafrika en Chili heeft Roemenie gekozen voor een isolement en om dat de buitenlandse schulden zijn afbetaald kan het dat isolement vol houden. Daardoor is het de vraag of je dat isolement moet vergroten. Ik kan wel roepen om een sportboycot en zeggen de voetballers van PSV mogen niet naar Boekarest, maar uiteindelijk hebben die voetballers er niet zoveel mee te maken". Deze dilemma's verlamden giste ren enigszins de gedachtenwisse- ling, waarbij vooral de politici zich hulden in uitspraken als "ik ben niet op het eerste gezicht tegen een boycot maar...' (van Traa) en "het probleem is dat als je in de politiek Roemenië zegt datje ook Chili moet noemen, waardoor voorstellen snel verwateren" (Oostlander). De verte genwoordiger van het Poolse Soli dariteit in Nederland viel dan ook uit: "Ik zie weer een typisch Neder lands beeld met een CDA dat zich uitlaat in algemeenheden en een PvdA dat wat speelt met een soort 'socialistisch internationalisme'. Maar ik hoor geen ideeen en ik vraag mij af of Nederland nog echt iets gaat doen om Oost-Europa te helpen of dat het weer de 'stille di plomatie' wordt, waardoor wij in ons land bijvoorbeeld nog nooit een Walesa op bezoek hebben gehad". Achteraf lichtte Minkiewicz nog toe: "De druk op Roemenië moet niet alleen uit West-Europa maar ook uit landen als Polen en Honga rije komen. Maar dan moet Polen, dat nu weer ingeklemd dreigt te ra ken tussen De Sovjetunie en Duits land, zich wel gesteund weten. En juist een klein land als Nederland, dat niet zo opvalt, kan daarbij het voortouw nemen". ANTILLEN - Minister Hirsch-Bal- lin van Justitie wordt coördinerend bewindsman voor Nederland-Antil- liaanse en Arubaanse zaken. Hij neemt die taak over van premiér Lubbers, die de Antillen en Aruba tijdelijk in zijn portefeuille had. De eilanden zelf hadden een voorkeur geuit voor Hirsch-Ballin. DEN HAAG (GPD) De mogelijkheden voor een vrijwillige aids test moeten in de nabije toekomst worden verruimd, indien blijkt dat het medisch mogelijk is de ziekte in een vroeg stadium af te remmen. Daarvoor is het nodig dat nadelen als verzekeringspro blemen worden weggenomen. AMSTERDAM "De bevoorrech te positie die Roemenië als een zo geheten 'ontwikkelingsland' heeft bij de Nederlandse regering moet worden heroverwogen. Bovendien moet Nederland veel actiever optre den bij het opzetten van een geza- melijke Europese actie om de druk op de Roemeense regering te ver groten door boycots". door Karei Berkhout V; Dat zei PvdA-kamerlid Van Traa gisteren bij een forumdiscussie over de vraag 'wat kan Nederland ondernemen tegen de Stalinistische dictatuur in Roemenië, waar dui zenden mensen onder lijden", zoals oud-minister en mensenrechtenac tivist van der Stoel het gisteren for muleerde. Of zoals De Zwart van de Boekovski-stichting het zei: "Hoe kunnen wij de rij vallende domino stenen in Oost-Europa ook de domi no-steen Roemenië laten aantik ken". Want terwijl Polen en Hongarije al maanden aan het hervormen zijn, Oost-Duitsland de Muur aan het slo pen is, Bulgarije onverwacht een conservatieve leider heeft afgezet en zelfs Tsjecho-Slowakije gisteren nog besloot om uitreisvisa vrij te verstrekken, is in Roemenië de on derdrukking door de regering Ceausescu groter dan ooit. In het armste land van Europa "is de situa tie explosief zonder te exploderen" zoals hoogleraar Alexandrescu het noemde, hebben veel mensen nau welijks te eten, worden dorpelingen uit hun huizen verjaagd in het kader van de 'systematisering' en worden mensenrechten met voeten getre den. Een georganiseerde oppositie be staat niet, de dissidente schrijver Dinescu heeft al maanden huisar rest en elke vorm van massaal ver zet wordt bloedig onderdrukt met als dieptepunt de neergeslagen ar beidersopstand in Brasov, vandaag precies twee jaar geleden. Die op stand werd vandaag in Den Haag herdacht met een demonstratie bij de Roemeense ambassade. Keerpunt Van Traa: "Tot 'Brasov' hadden wij als Nederlanders en zeker bij de PvdA geloofd dat het mogelijk was om met Roemenië een soort 'poli tiek van kleine onafhanklijke lan den' te voeren. Brasov was voor ons een keerpunt en heeft ons de ogen Van'Traa (PvdA): "Ik kan wel roe pen om een sportboycot en zeggen de voetballers van PSV mogen niet naar Boekarest, maar uiteindelijk hebben die voetballers er niet zoveel mee te maken". (foto anp) geopend voor wat we al veel eerder hadden moeten zien, namelijk dat het in Roemenië fout zit en dat we iets moeten doen". De vraag is alleen: wat? Van der Laak van Pax Christi gaf aan hoe het in elk geval niet moet met het voorbeeld van Canada dat voor Roemenië een kerncentrale gaat bouwen. Hoe het wel kan toonde de Boekovski-stichting onlangs door bij de voetbalwedstrijd PSV-Steaya Boekarest met spandoeken te gaan zitten, die ook op de Roemeense te levisie zichtbaar waren. De Utrechtse hoogleraar Van Dijk pleitte net als Van der Stoel voor een strikte controle op de nale ving van de mensenrechten. Eisma van de assemblée van de Raad van Europa pleitte voor een verbod op de import van voedsel onder het motto 'eet niet het voedsel van een Roemeen op'. De CDA'er Oostlan der wilde hulpprogramma's zoals voorgesteld door partijgenoot An- dnessen, de EG-commissaris. Het Roemenië-comité hoopte erop dat veel Nederlandse steden een be dreigd dorp in Roemenie gaan adopteren en financieel steunen in navolging van bijvoorbeeld Haar lem en de Zaanstad. De publicist Hofland wilde een escalatie van pu bliciteit. Bij het bepalen van een houding tegenover Roemenië speelt een aan tal dillemma's. Zo is het de vraag wat mensen moeten doen, die het Dat zegt prof. drs. E. W. Roscam Ab- bing, directeur van de Rotterdamse GGD en voorzitter van de Nationale Commissie Aids-bestrijding. De Commissie presenteerde gisteren in Den Haag de vierde campagne om een breed publiek te informeren over risico's van de gevreesde ziek te en preventie-mogelijkheden. Het onderzoek moet strikt vrij willig zijn, meent de NCAB-voorzit- ter. Hij waarschuwt dat "mensen een reele keus moeten hebben tus sen testen en niet getest worden. Nu kleven er nog teveel nadelen aan het ondergaan van zo'n test". Iemand van wie bekend wordt dat hij of zij sero-positief is, stuit volgens Ros cam nu nog op een muur van pro blemen bij verzekeringsinstanties, werkgever, opleidingsinstanties en in het sociale verkeer. Volgens Roscam Abbing vat de indruk te veel post dat de aids-epi- demie over haar hoogtepunt heen is. De toename van 'klassieke' ge slachtsziekten als syfillis stemt somber over het gebruik van pre ventiemiddelen als het condoom. Cijfers uit de groep homoseksuelen in San Francisco wijzen bovendien ook op een toename van het aantal aids-lijders, meent Roscam Abbing. Over de hele wereld waren er op 1 oktober 1989 182.463 aids-lijders ge registreerd, waarvan in Nederland 884. In Nederland valt meer dan 70 procent van de diagnoses onder mensen met homo- of bi-seksuele contacten. Al met al is sinds 1982 in ons land de diagnose aids 1024 maal gesteld, waarvan 245 keer geduren de de eerste tien maanden van dit jaar. Roscam Abbing trekt uit ander Amerikaans onderzoek de voorlopi ge conclusie dat het middel AZT de ontwikkeling van het aids-virus bij sero-positieven kan remmen. Door het middel voor te schrijven aan sero-positieven die nog niet echt ziek zijn, de zogenaamde 'vroegbe- handeling', kan de ontwikkeling van de ziekte geremd worden. "Als dat juist blijkt, moeten we techni sche voorzieningen treffen yoor verruiming van de mogelijkheden om een aids-test te ondergaan", al dus Roscam Abbing. ALMELO/MEERLO-WANSSUM (ANP) - In het gebouwencomplex in Almelo, waarin "mogelijk een op vangcentrum voor asielzoekers komt, heeft gisteren voor de derde keer in korte tijd brand gewoed. De brandweer van Almelo heeft dit meegedeeld. Er zijn aanwijzingen dat de brand is aangestoken. De brand heeft een groot gedeelte van het gebouw aangetast. De brandweer had vele uren werk om met behulp van groot materieel de brand te blussen. De twee branden die onlangs in het complex woed den, waren beperkter van omvang. Ook in die gevallen zou sprake zijn geweest van brandstichting. De politie zegt geen reden te heb ben de branden in verband te bren gen met mogelijke acties tegen de komst van asielzoekers. Vanuit de wijk, waarin het complex zich be vindt, is volgens de woordvoerder van de politie zelfs positief gerea geerd op het plan. Ook B en W van Almelo staan positief tegenover zo'n opvangcentrum. De gemeente raad moet nog een besluit nemen. Of het complex, dat diverse vleu gels telt, geheel wordt afgebroken om plaats te maken voor het op vangcentrum van asielzoekers staat nog niet vast. Er wordt overwogen een deel te handhaven. Bungalowpark In het vakantiebungalow-park Het Roekenbos in het Limburgse Meer- lo-Wanssum worden ongeveer 500 tot 700 asielzoekers ondergebracht. Het ministerie van WVC heeft daar toe gisteren voor een periode van anderhalf jaar een huurovereen komst afgesloten met de particulie re eigenaar van het park. De 125 bungalows in het park, die dezelfde voorzieningen krijgen als in andere asielzoekerscentra, zijn over enkele weken klaar voor ge bruik. Over de prijs die met de huurovereenkomst is gemoeid zegt het ministerie slechts dat die niet hoger is dan bij andere centra. Het departement is tot de huur overgegaan om iets te kunnen doen aan het grote tekort aan opvang plaatsen voor asielzoekers. Op dit moment verblijven zo'n 500 vluch telingen in noodopvangplaatsen als pensions, hotels en kampeerboede- rijen. Alle asielcentra zitten tjokvol. WVC brengt de grote toevloed van asielzoekers in Nederland niet in verband met de vlucht van veel DDR-inwoners naar de Bondsrepu bliek, waardoor veel andere vluch telingen naar Nederland zouden uitwijken. Ook landen verder weg, zoals Frankrijk en Zweden krijgen veel meer vluchtelingen binnen. Het aantal mensen dat in Nederland asiel aanvraagt is gestegen van 800 per maand begin dit jaar tot 1.500 in oktober. De verwachting is dat het totaalaantal dit jaar op 12.000 tot 14.000 komt. Vorig jaar waren dat er 8.000. De vluchtelingen komen vooral uit Somalia, Etiopië en Liba- Dit gebeurde overigens tegens nor male groothandelsprijzen. De mu ziek en zang werden vooral in de ei gen studie van ECR in Enschede opgenomen en op een andere loca tie op geavanceerde wijze gecopi- eerd. De bespeelde cassettes wer den op weer een andere plaats opge slagen. Dat gold ook voor de CD's die ECR door derden produceren. Tijdens de inval zijn gisteren vol gens een eerste schatting van Buma/Stemra meer dan honderd duizend bespeelde cassettes en CD's in beslag genomen. Tegelij kertijd zijn de twee directeuren van ECR in hun woning in Enschede aangehouden. Ook in Hengelo, Loon op Zand en Eibergen werden arrestaties verricht. Meer aanhou dingen worden niet uitgesloten ge acht. Privacygids geeft inzicht in opslag persoonsgegevens AMSTERDAM (ANP) - De Stich ting Waakzaamheid Persoonsregi stratie (SWP) heeft een boek uitge geven waarin van alles staat ovei persoonlijke gegevens. Beschreven staan de plichten van instellingen en bedrijven die deze gegevens be heren, de rechten van de geregi- streerden en de mogelijkheid om conflictep tussen beide partijen op te lossen. Het eerste exemplaar van de 'Pri vacygids voor geregistreerden' is gistermiddag ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de stichting in Amsterdam aangeboden aan de Nationale Ombudsman, mr. drs. M. Oosting. De SWP schat dat er in Nederland zo'n 300.000 tot 400.000 bestanden bestaan waarin persoonlijke gege vens zijn opgeslagen. In het boekje wordt uitgelegd hoe die gegevens daar terechtkomen en wat ermee gebeurt. Uiteengezet wordt welke wetgeving er op dat terrein bestaat. Het is volgens de stichting onmo gelijk alle bestanden te achterhalen waar de burger geregistreerd kan staan. Het boek geeft wel 250 voor beelden van gegevensopslag bij overheid en bedrijfsleven. Voor beelden zijn de burgerlijke stand, registraties van ziekenhuizen, RIAGG's, banken, verzekerings maatschappijen en kredietverle ningsinstellingen. Via modelbrieven wordt aangege ven hoe om inzage kan worden ge vraagd van de bestanden. Ook be vat het boek voorbeeldbrieven die laten zien hoe men om correctie, aanvulling of verwijdering van de informatie kan vragen. ENSCHEDE (ANP) - De politie in Enschede heeft vijf mensen aange houden op verdenking van het ple gen van een omvangrijke muziek- fraude via het bedrijf ECR. De on derneming zou, volgens de politie, jarenlang ettelijke duizenden cas settes per dag hebben geprodu ceerd zonder daar auteursrechten over te betalen. Het is nog niet duidelijk voor hoe veel geld aan auteursrechten ECR heeft ontdoken maar de politie en de auteursrechtenorganisatie Buma/Stemra sluiten niet uit dat het om meer dan een miljoen gul den gaat. Buma/Stemra kondigde enige maanden geleden al een on derzoek aan nadat zij tips over grootschalige handel in illegale CD's en cassettes had ontvangen. De opsporingsdienst van Buma/Stemra kreeg half september tips uit het buitenland. Het spoor leidde naar Enschede, te meer daar een aantal mensen daar in het verle den ook al betrapt waren op het co- piëren van cassettes, aldus een woordvoerder van Buma/Stemra. Het Enschedese bedrijf bleek vol gens het vooronderzoek van politie en Buma/Stemra zowel muziekcas- settes als CD's af te zetten in onder andere Denemarken, België en de Bondsrepubliek Duitsland (BRD). Politie pakt misbruik van mistlamp aan DRIEBERGEN (ANP) - De poli tie gaat strenger optreden tegen het misbruik van mistachter- lichten van auto's. Dit heeft de Algemene Verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen gis teren bekend gemaakt. Mistlam pen mogen alleen worden ge voerd buiten de bebouwde kom bij zicht minder dan vijftig me ter. Veel weggebruikers houden zich niet aan deze regels. Op overtreding staat een boete van vijftig gulden. De Centrale Politie Verkeers- commissie streeft er ook naar dat in 1991 alleen één mistach- terlicht mag worden gevoerd. Veel ongelukken tijdens mist zijn namelijk te wijten aan het branden van twee van deze lam pen. Automobilisten die even niet opletten en weer voor zich kijken denken dat de mistlich- ten van hun voorganger rem lichten zijn. Zij schrikken en remmen vervolgens plotseling, waardoor het gevaar van een kettingbotsing ontstaat.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3