DDR gaat eigen weg naar de democratie Burgeroorlog El Salvador weer terug bij af Lijden aan de kerkkomt in alle kerken voor Reportage PAGINA 2 WOENSDAG 15 NOVEMBER 1989 OOST-BERLIJN Een communistische partij die vecht om te overleven, vier zoge naamde blokpartijcn die proberen zich te bevrijden van de zelf opgelegde ketens, een brede oppositiebeweging die zoekt naar structuren en een volk dat enerzijds nog snel lere veranderingen verlangt en anderzijds vreest dat het veel te snel gaat. De DDR is na de negende november een heksenketel met slechts één zekerheid: het wordt nooit meer zoals het was. Een DDR ook, waarin de grote meerderheid de kapi talistische cllcbogcnmaatschappij afwijst. Wel veranderingen, wel meer vrije markt economie, maar geen tweede BRD. En zeker (nog) geen hereniging. De grote vraag is hoe de DDR de gigantische uitdaging te lijf zal gaan. Voor alle politieke en maatschappe lijke kringen staat vast dat de com munistische SED de in de grondwet geregelde leidende rol zo niet meer kan spelen. Vast staat ook, dat men zélf nog niet in staat is die functie i hoopt door vertrou- r de SED en de doehterorganisa- wenwekkende maatregelen het tij ties een meerderheid gegarandeerd, nog te kunnen keren. Maar de top is Het wordt echter niet uitgesloten ook zo realistisch om vast te stellen geacht dat alle partijen vrij de vol- dat alleen met een door het volk ge- gende verkiezingen in zullen gaan. legitimeerde regering en parlement Pessimisten voorspellen dat de dat er dus op mid- de geweldige maatschappelijke en SED dan minder dan 5 procent de door Hans Hoogendijk economische problemen op te los sen zijn. Daarvoor is niet alleen een ande re, meer democratische, kieswet no dig maar ook de door alle niet-com- munistische partijen verlangde af schaffing van het eerste artikel van de grondwet. Daarin staat dat de DDR een socialistische staat De partij, die meer dan veertig beiders en boeren jaar de afgedwongen alleenheer- tieke organisatie schappij heeft misbruikt, maakt turbulente dagen door. Het polit- buro valt, wordt in sterk gewijzigde tiscbe partij vorm herkozen, verliest een dag la- tTVrmf ter weer vier leden en moet daarna u L onder druk van de basis een ver vroegd partijcongres houden. Het is de basis van deze partij, zingen. Hoe die er uit moeten de stemmen krijgt, maar een West duits opinie-onderzoek heeft uitge wezen dat de communisten nog op de tweede plaats zouden komen. Het communistische Politburolid Schabowski is net als vertegen woordigers van de andere partijen van mening dat het belangrijkste doel moet zijn dat er een door het "Ze is de poli- volk gelegitimeerde en dus aan- alle werken- vaarde regering komt. Ook een i de arbeiders- mondig, onafhankelijk parlement haar Marxistisch-Leninis- staat hoog op het verlanglijstje. Zich bewust van de gevaren die de prille democratie bedreigen, stre ven alle parlementaire en buiten- De in het parlement vertegenwoor- parlementaire groepen naar een re- digde andere partijen eisen evenals gering op zo breed mogelijke basis, de oppositiebeweging vrije verkie- Daarin moet ook onafhankelijke met nog altijd 2,3 miljoen leden, die nog niet duidelijk. Mogelijk blijven zitting hebben, economische en juridische experts hervormingen en democratisering eist en de top volgt. De linkervleu gel stelt zelfs dat de partij eventueel genoegen moet nemen met een minderheidspositie, omdat het be lang van de staat prevaleert boven dat van welke politieke of maat schappelijke groepering ook. De leiding is in haar denken nog de blokpartijen in het zogenoemde In het parlement verkondigden Nationale Front samenwerken, alle partijen dat maandag. In meer worden ook andere groepen dan honderd bijdragen maakten de toegelaten. In het front zijn alle vertegenwoordigde partijen afgevaardigden eindelijk schoon schip en velen bekenden dat zij de nigd. Zij kregen tot nu toe middels belangen van het volk niet op de bepaalde verdeelsleutel aantal zetels in het parlement en mi nisters in de regering. Daarbij is juiste wijze hadden gediend. Na e leiding bij de SED, en nieu- voorzitters bij de meeste blok- MEXICO-STAD - "We ver dedigen onze posities om de regering van Cristiani tot on derhandelingen te dwin gen". Schreeuwend naar te levisiecamera's probeerden zondag twee vrouwelijke guerillastrijders het doel van hun actie onder woorden te brengen. Ze werden over stemd door het onophoude lijke geknetter van mitrail leurs. door Rob Sprenkels Voor het eerst sinds het echte be gin van de burgeroorlog, negen jaar geleden, heeft de Salvadoraanse guerrilla voor langere tijd verschil lende wijken bezet in de hoofdstad San Salvador. De ultrarechtse rege ring van president Alfredo Cristiani kondigde zondagnacht de noodtoe stand af. De guerrilla heeft het over massale luchtbombardementen te gen de burgerbevolking. Met name het noorden en het oos ten van de Salvadoraanse hoofd stad zijn veranderd in een waar slag veld. Schuilend achter muurtjes en krotwoningen probeerden guerril- leros en soldaten maandag opnieuw elkaar koud te maken. Duizenden mensen, inclusief de nodige journa listen, hadden zondag al uren lang vastgezeten temidden van de schietpartijen. Een wanhoopsoffensief? "We de monstreren hiermee aan de doodseskaders waartoe we in staat zijn", legde via de lokale radio een guerrillero uit, die kort daarvoor had deelgenomen aan de aanval op de woning van president Cristiani. Drie jaar geleden, toen haar boekje 'Hulpeloos maar Schul dig' net uit was, sprak drs. Aleid Schilder "wat voorzichtig" over de kerken waar het 'lijden aan de kerk' voorkwam. Ze noemde toen de gereformeerd-vrijge maakte kerken, de 'zware' gere formeerde kerken en ook plaat selijke 'gewone' gereformeerde kerken. "Na alle reacties die ik sindsdien gehad heb zeg ik nu: de verhalen komen werkelijk uit alle soorten kerken. Katho liek, hervormd, gereformeerd". Dit vertelde Schilder gister avond in Alphen aan den Rijn, waar zij op uitnodiging was van de werkgroep Vorming en Toe rusting van de gereformeerde classis Rijnland. De psychothe rapeute uit Heereveen vertelde over haar geruchtmakende boek je, dat zij oorspronkelijk schreef als eindscriptie voor haar studie klynische psychologie, waarin zij de relatie beschreef tussen de 'paradox van de gereformeerde leer' en zware depressies. Vijfjaar na dato bleek zij milder in haar oordeel over haar gerefor meerde verleden. "Toen zat ik midden in de de verstandelijke verontwaardiging, nadat ik die eerst gevoelsmatig had onder gaan. Nu kan ik wat gebeurd is beter een plek geven in de ge schiedenis". Schilder blijft ja zeg gen-op verzoeken om spreekbeur ten, omdat haar is gebleken dat veel mensen de door haar in kaart gebrachte geloofsproblemen her kennen. Die herkenning was er gister avond in de Alphense Marahatha- kerk ook. Hoewel Schilder zelf niet met stelligheid durfde te zeg gen dat vrouwen meer last heb ben van de gereformeerde leer, kwamen gisteren vooral uit het vrouwelijk deel instemmende ge luiden. Uitverkiezing Volgens Schilder, zelf opgegroeid in het gezin van een gerefor meerd-vrijgemaakte hoogleraar, dringt het negatieve mensbeeld zich sterk op de voorgrond in de gereformeerde leer. "Je bent hul peloos, afhankelijk, maar niet in staat tot enig goed", schetste de spreekster. "Het ergste is dat je je schuldig voelt aan je eigen klein heid. Je hebt zo'n gevoel van: ik kan het niet helpen dat ik het niet kan helpen. Logisch datje niet uit deze paradox komt". Dit besef werd volgens haar versterkt door kerngegevens in de christelijke leer als het liefheb ben van God en je naaste ("maar het 'als jezelf werd weggelaten' 'V de hoge eisen, emoties en driften die er niet mogen zijn, de vraag om een waar geloof en vooral de leer van de uitverkiezing: Gvl heeft voor 'de grondlegging der wereld' reeds besloten wie hij zou behouden een klein getal en wie hij zou verwerpen. Schilder: "Statistisch gezien is dan de kans groot dat je verwor pen zou worden. Bovendien ben je geneigd tot alle kwaad... Het re sultaat is wanhoop of vlakheid". Een breuk met de kerk, werd ook vaak niet als een echte oplossing ervaren: eenzaamheid binnen je familie en een blijvend zoeken naar wel een goed kerkelijk nest, was het gevolg. Volgens de spreekster is de eni ge manier om te kunnen (overge ven het besef dat er geen absolute waarheden meer zijn. Zelf is zij tot het besef gekomen dat er altijd te veel in tegenstellingen is ge dacht. Goed en kwaad, God en mens zijn tegen elkaar uitge speeld, terwijl zij nu de eenheid van het leven ervaart. 'Contactarm' "Gijsen is contactarm, heeft geen echte belangstelling voor zijn priesters en handelt onchris telijk". Wat heet, de bisschop van Roermond is in feite de meest on- Dergelijke forse kritiek valt te lezen in het boek 'Met het gezicht naar het volk', waarin 43 (ex- )priesters zich anoniem hebben uitgesproken over Gijsen. Het eerste exemplaar van het boekje werd gisteren aangeboden aan voorzitter H. Stijns van de Vereni ging van Pastoraal Werkenden (VPW) in het bisdom, een niet door Gijsen erkende organisatie. De priesters, waaronder enige gehuwde, zien in hun dienst aan de mensen vrijwel nog het enige motief om ondanks de malaise in hun bisdom hun werk te blijven doen. Ze vergelijken de toestand in Roermond met die tijdens de Tweede Wereldoorlog. "Ons'bis dom is door de vreemde mogend heid, het Vaticaan, bezet en pau selijk zetbaas Gijsen omringt zich met mensen die niet bekwaam zijn, maar wel voldoen aan het boekje aan de partijchef'. Bekoeld Na het streven naar eenheid, heeft de synode van de Christelij ke Gereformeerde Kerken nu de nadruk gelegd op het wegwerken van de verschillen. Hoewel de sy node gisteren duidelijke uitspra ken heeft vermeden, is wel duide lijk dat de relatie met de Neder lands Gereformeerde Kerken is bekoeld. Was er al sprake van een 'pat stelling' in de verhouding met de Nederlands-gereformeerden, de synode kon er nu duidelijk niet uitkomen of de opvattingen van deze kerken over de zogenoemde 'toeëigening des heils' wel of niet binnen de grenzen van het gere formeerde belijden vallen. De sy- .node laat het nu aan de deputaten (deskundigen) voor de eenheid van de gereformeerde belijders over om via gesprekken achter het goede antwoord te komen. Ook met de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) zullen de gesprekken via de deputaat- schappen worden voortgezet. Voor de gereformeerd-vrijge- maakten is de relatie tussen de Christelijk-gereformeerden en Nederlands-gerefomeerden een struikelblok. Met die wetenschap zit de christelijk-gereformeerde synode tussen twee vuren. Het probleem is nu door de synode weer vooruit geschoven. Zorg om milieu "Het is niet meer de vraag of de kerk zich wel met het milieu vraagstuk moet bezighouden, maar hoe en en in welke mate". Dat schrijft de Raad voor de za ken van overheid en samenleving (ROS) van de Hervormde Kerk in een uitvoerige nota over 'Ge meente en milieu'. Duidelijk is volgens de ROS nu al wel: de maatregelen zijn niet snel te groot. Het stuk wordt volgende week door de hervormde synode be sproken en is bedoeld om de ge meenten aan te zetten tot zorg voor het milieu. In de nota wor den dan ook vooral vragen opge roepen. Na een uitvoerige ronde in de kerk, hoopt de ROS dan over twee jaar met een concrete handleiding te kunnen komen ten behoeve van de gemeenten. Het meest besproken agenda punt van volgende week is wel het vraagstuk van de homoseksu aliteit. De synode zal zich buigen over de vraag in hoeverre tucht over homoseksuelen uitgeoefend mag worden. Geld voor vrouw. De gerefor meerden hervatten hun financië le bijdrage aan de sectie 'Vrouw in kerk en samenleving' van de Raad van Kerken. Drie jaar gele den stopten de gereformeerden deze bijdrage in navqlging van de RK Kerk en de Hervormde Kerk. Er is voor 1990 8.000 gulden gere serveerd. Het deputaatschap Ge meenteopbouw vindt dat het om "voluit kerkelijke werk" gaat. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te De Krim C. Haasnoot kand. Lis- se, te 's-Heerenberg en Zeddam E. J. A. van der Kaaij kand. Utrecht. Toegelaten tot de evangeliebedie ning en beroepbaar A. H. Drost Verdistraat 155 2324 KD Leiden. Tel. 071-316042, C. Haasnoot, Veldhorststraat 33, 2161 EP Lis- se. Tel. 02521-10802. Oostduitse grenswachten voor rest ken waarheen die veranderingen mo< partijen moet er nu een nieuwe par lement komen. Realistisch Voor de bejaarde kritische denker Stefan Heym zou dan de droom werkelijkheid worden van een "DDR die in de toekomst mogelijk provisorische opvangkampen moet inrichten om de toeloop van men sen naar het nieuwe socialisme op te vangen". De SDP-oprichter Ibra him Böhme spreekt van een derde weg tussen het kapitalisme en het realistisch socialisme. Hij denkt aan een socialistische volkspartij, waar in alle lagen van de bevolking onge acht godsdienst of maatschappijvi- »n van wat eens de Muur was. De leiden. sie een plaats vinden. De schrijfster Christa Wolf wil het experiment van het humanistisch socialisme begin- Vele CDU-aanhangers en kerke lijke woordvoerders wensen een christelijk-sociale samenleving waarin eerlijkheid, oprechtheid en integriteit voorop staan. De libera len, boeren en nationaal-democra- ten verlangen vooral meer markt economie, afschaffing van het ab surde subsidiestelsel voor primaire levensbehoeften. De nog altijd heersende communisten willen bo venal een scheuring in de eigen ge lederen voorkomen. Zij hopen door ingrijpende democratisering van veranderingen zijn onomkeerbaar, partij en maatschappij de leidende rol op legitime wijze te veroveren. Maar boven dat alles staat het streven om te voorkomen dat de DDR wordt 'opgeslokt' of 'opge kocht' door de Bondsrepubliek. Ve len willen een DDR die de meer be scheiden kant van de Duitsers toont. Mondig De woorden van de Westduitse ere voorzitter van de SPD, Willy Brandt, dat de "de mondige DDR- burger geen inmenging van West- Duitsland nodig heëft, omdat hij zelf wel beslissen kan wie men ver trouwt", hebben grote indruk ge- Oostduitsers willen nu zelf uitma- (foto AP) maakt. Maar nog vaker wordt Wal ter Momper, de sociaal-democrati sche burgemeester van West-Ber- lijn aangehaald. Hij zei dat de West duitsers op het gebied van de demo cratie misschien nog wel het een en ander kunnen leren van de Oost duitsers. "Want terwijl wij na de oorlog de democratie in de schoot hebben geworpen gekregen door de geallieerden, hebben de mensen in de DDR haar op vreedzame wijze bevochten". De DDR in november 1989. Een volk is trots op de verandering en wil zelf oplossingen vinden voor de enorme problemen. Daarbij is hulp welkom, maar bevoogding niet. lazquez, was al een paar dagen eer der door de publiciteitsmaniakken van het leger op symbolische wijze ter dood veroordeeld. In een van de vele propagandaspotjes op de tele visie verscheen de vakbondsvrouw voor een in brand gestoken bus. Het beeld werd bevroren en met een scheurend geluid werd er een rood kruis over haar gelaat getrokken. Volgens de top van het Sal vadoraanse leger vormen alle pro gressieve vakbonden, mensenrech tenorganisaties en ook de linkse po litieke partijen niet meer dan een 'legale' dekmantel voor de infiltra tie van de guerrilla in de hoofdstad. Vooral ook de nationale universiteit is, zo vinden de militairen, een broeinest van rebellen. Er zouden wapens worden verstopt, explosie ven en gewonde guerrilleros. In antwoord op de aanvallen van de rebellen in San Salvador werd zondag dan ook meteen de campus van de universiteit bestormd. Vol gens sommige berichten zou de fa culteit van medicijnen gedeeltelijk in vlammen zijn opgegaan. Tiental len studenten en werknemers wer den op hardhandige wijze afge voerd. Gemeente-ambtenaren laden de ontzielde lichamen van tientallen bewoners van de hoofdstad San Salvador op Herhaling achtwagen. Sinds het offensief van de guerilla afgelopen zaterdag begon, zijn al meer dan 400 doden geval len. "Dit bewind wil het volk het zwij- Er was de afgelopen weken al gen opleggen middels een vuile oor- steeds meer een klimaat ontstaan log en wij gaan een dergelijke con- van 'oog om oog, tand om tand'. Op frontatie niet uit de weg", aldus de elke actie van de guerrilla in de Sal- guerrillero. vadoraanse hoofdstad volgde keer De polarisatie in El Salvador, die op keer een ultrarechtse bomaan- sinds de verkiezingsoverwinning slag. En als antwoord daarop kwam van ultra-rechts in maart van dit het dan weer tot een nieuwe actie jaar sterk was toegenomen, lijkt tot van de rebellen, een definitieve explosie gekomen. Het huidige offensief van de guerril leros is tot op zekere hoogte een re presaille voor de bomaanslag tegen een van de meest vooraanstaande vakbonden in El Salvador. Daarbij kwamen twee weken geleden 11 mensen om het leven, onder wie aantal vooraanstaande leiders de vakbond. rilla is aanzienlijk sterker en beter georganizeerd. En zowel binnen de regering als binnen het leger heeft nu ultra-rechts het helemaal alleen voor het zeggen. "We willen het be- Destijds reageerde het Sal- wind van Cristiani tot onderhande- vadoraanse bewind, toen onder llnS™ dwingen zo schreeuwden aanvoering van de christen-demo- 20nda8 'w?e vrouwelijke guemlle- craat Jose Napoleon Duarte. met ros vanuit hun schuilplaats, een ware heksenjacht tenen alles Maar met het offensief zijn Cns- wat maar DrosresstefrookDeun? tiani en en zÜn le8er dieP in hun versiteit werd gesloten en doosesja- trot,s gekrenkt. Ook is het bewind ders konden onbestraft duizenden met zijn neus op het feit gedrukt dat slachtoffers maken. Tal van studen- de guerrilla militair nog lang uiicia iuctis.eii. -Ldi van siuuen- j arbeiders kozen het hazepad de bergen om zich daar i de guerrilla te scharen. hoop van Cristiani dat hij de rebel len middels onderhandelingen tot overgave zou kunnen dwingen als verdwenen. In terug ten zijde Op het ogenblik dreigt soortgelijke ontwikkeling te vol- feite is de burgeroorlog gen. Iedereen vreest dat het bewind bij af. van Cristiani de komende dagen de Maar er zijn ook de nodige ver staat van beleg zal gebruiken om al- schillen met januari 1981. De guer- le progressieve organisaties op te rilla is aanzienlijk sterker en beter rollen. Politieke voormannen als georganiseerd. En zowel binnen de Guillermo Ungo en Hector Oqueli, regering als binnen het leger heeft tot voor kort nog woordvoerders nu ultra-rechts het helemaal alleen van de guerrilla, en een aantal vak- voor het zeggen. Daarmee lijkt de bondsleiders hebben al politiek strijd alleen maar féller te worden. ADVERTENTIE Een hen, Febe Elizabeth Ve- Na negen jaar strijd en meer dan 70.000 doden dreigt de burgeroor log in El Salvador weer helemaal opnieuw te beginnen. Het offensief van de guerrilla lijkt namelijk enigszins een herhaling van het of fensief van januari 1981, het feitelij ke begin van de burgeroorlog, asiel gezocht in de ambassades van Mexico en Venezuela. Maar er zijn ook de nodige ver schillen met januari 1981. De guer-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2