Kindertheater Elleboog viert 40-jarig bestaan Handige boeldiouding Nederlandse dans Picasso's 'Au Lapin agile' zal mogelijk record breken Amsterdam geeft extra geld voor architectuur CPNB 60 jaar 'Sterrendom zien te vermijden' Emotie verpakt in kleur en geometrische vormen Nieuw ballet van Kyban Geboortehuis Theo Thijssen wordt gesloopt na blunder Bert Visscher in de Muzenhof WOENSDAG 15 NOVEMBER 1989 KUNST PAGINA 25 DEN HAAG (GPD) - Terugblik kend op het afgelopen dansjaar komt Êva% van Schaik in het Dansjaarboek 1988/1989 tot de con clusie, dat er weliswaar sprake is van gedrevenheid in de Nederland se dans, maar dat die overigens meer de indruk maakt "te drijven dan gedreven te zijn". Vooral bij de grote gezelschappen, Het Nationale Ballet en het Nederlands Dans The ater, bespeurt ze "Consolidatie van reeds bekende stuwende krach ten", terwijl het 'middenkader' (In- trodans, Reflex en De Rotterdamse Dansgroep) zich volgens haar steeds meer tegen dat eerste circuit aan nestelt. Eva van Schaik voerde de eindre dactie over het Dansjaarboek 1988/1989, dat het vierde is in de reeks van de door het Nederlands Instituut voor de Dans (NID) uitge geven jaarboeken. De door haar ge constateerde consolidatie heeft uit sluitend betrekking op de artistieke ontwikkelingen in de Nederlandse dans. Het dansaanbod en de aan dacht voor danskunst groeien, wat volgens NID-directeu. Bert Jan maat blijkt uit de spectaculaire toe name sinds het eerste dansjaarboek (1985) van zowel de omvang van de produktiegegevens en daarmee van het aantal pagina's als van de betaal de oplage. Behalve van Eva van Schaik (die ook de jonge choreografen Shams Bönig, Guido Severien, Norbert Taatgen en Pieter de Ruiter inter viewde over hun toekomstperspec tieven) en Bert Janmaat staan er in het nieuwe jaarboek bijdragen van Erik Beenker, Ron Kaal, Bert Groot aantal deelnemers Choreografen Concours GRONINGEN (ANP) - Een selectie commissie van de Stichting Gro ningen Dansstad heeft 22 choreo grafen toegelaten tot de voorronde (choreograat), Pauline Daniels (dan seres-choreografe) en Yteke Water bolk (dansdeskundige). De deelnemers komen behalve het tweede Internationale Cho- uit ons land uit België, de Bondsre publiek. Frankrijk, Groot-Brittan- nië, Italië, Spanje, Oostenrijk, Ma- hadden zich 87 choreografen inge- leisië, Japan en Peru. Uit Nederland schreven, tegen 52 vorig jaar. Tijdens het eerste concours wer den 20 choreografen toegelaten tot de voorronde. Voorzitter van de se lectiecommissie was Ger van Leeu wen, coördinator van de danswerk plaats Stichting Danslab in Amster dam. Verder hadden zitting Ine Rietsap (danscritica), Ed Wubbe doen mee Jan Hessels, Wies Bloe men, Feri de Geus, Tamara Roso, Norbert Taatgen, Paula Vink, Adela van der Weide en Wim Kannekens. Een internationale jury van gere nommeerde choreografen en dans- deskundigen zal uit de deelnemers minimaal vijf en maximaal acht kandidaten selecteren voor de Fina le op 14 januari, aldus de stichting. Schierbeek, Gerdie Snellers, Reu ven Voremberg en Robert Ben schop. Han Ebbelaar schreef, mede na mens zijn collega's, een,kort in me- moriom over Henny Jurriëns en Ju dith James, die op 9 april dit jaar in Canada bij een auto-ongeluk om het leven kwamen. "Henny en Judith, die beiden zoveel hebben bijgedra gen aan de gouden jaren van Het Nationale Ballet". Alle bijdragen zijn rijkelijk geïllu streerd met dansfoto's en speciale aandacht' is er voor het fotowerk van ex-danser Robert Benschop. Ruim 55 miljoen voor doek Manet NEW YORK (AP) - Het doek "La Rue Mosnier aux Drapeaux" van de Franse schilder Edouard Manet is gisteren bij het veilinghuis Chris tie's in New York voor een record bedrag van 26,4 miljoen dollar (ruim 55 miljoen gulden) van de hand ge gaan. Volgens woordvoerster van Christie's, Starr Collins, is het olie verfschilderij gekocht door een Amen.caanse kunsthandelaar, die anoniem wenst te blijven. In 1986 bracht een ander doek van Manet met dezelfde titel 11,08 miljoen dol lar op. NEW YORK/DEN HAAG (ANP) Het vanavond bij Sotheby's in New York te veilen doek ,,Au La- pin agile" van Pablo Picasso, dat mogelijk het record van het duur ste kunstwerk zal overnemen, hing jaren bij de eigenaars, de Amerikaanse familie Payson, naast Van Goghs „Irissen". Dit doek werd ruim twee jaar geleden het duurste schilderij toen het voor ruim honderd miljoen gul den naar Japan werd verkocht. „Au Lapin agile", genoemd naar een kunstenaarscafé, werd in 1905 in Parijs geschilderd toen Picasso 25 jaar was. Het is een zelfportret en verbeeldt Picasso's fascinatie met de wereld van cir cussen en harlekijns. Het doek wordt ter veiling aan geboden door mevrouw Linda de Roulet, dochter van wijlen de be kende Amerikaanse kunstverza melaarster Joan Whitney Payson. Haar familie bouwde deze eeuw een van de mooiste kunstverza melingen in de VS op. Linda de Roulet vertelde: „Dit fantastische schilderij hing 27 jaar inhet huis van onze ouders naast Van Goghs „Irissen". Toen Irissen twee jaar geleden die buitengewone prijs opleverde, meende ik dat „Au La pin agile" te waardevol was ge worden om het te houden. Ik ben van plan met de opbrengst van het doek een stichting voor me disch onderzoek en opleiding op te richten" Sotheby, dat het schilderij een van de belangrijkste 20e-eeuwse doeken noemt die ooit ter veiling zijn aangeboden, verwacht een zelfde belangstelling als bij eerde re veilingen van vroeg werk van Picasso. Het zelfportret „Yo Pi casso" bracht in mei dit jaar ruim 95 miljoen gulden op. „Au Lapin agile" is een kleur rijk en groot olieverfschilderij, en geeft een beeld van het gelijkna mige cafë in Parijs. De eigenaar van de bekende schenkerij, Fré- déric Gérard genoemd Frédé, is op de achtergrond afgebeeld als gitaarspeler. Het doek verhaalt van een mislukte liefde. Aan de toog overheersen twee opvallen de figuren, die duidelijk een te leurgesteld paar vormen. Picasso beeldde zichzelf als harlekijn met een melancholische verschijning af. Het slanke lijf in een kostuum met patroon is geplaatst naast het scherp geschetste profiel van de gezeten vrouw - die is geschilderd naar Picasso's model Germaine Pichot. De harlekijn of pierrot is duide lijk vervreemd van de vrouw en de fysieke nabijheid van het paar verscherpt nog de emotionele af stand. Volgens Picasso was Ger maine Pichot de schuld van de zelfmoord van zijn vriend Carlos Picasso zélf stond model voor de trieste harlekijn op zijn 'Au lapin agile' dat vanavond in New York vermoedelijk miljoenen zal opleve- Casagemas, die zich vier jaar eer der van het leven beroofde we gens een niet door Pichot beant woorde liefde. Met die tragische rol in Casagemas' leven - en mis schien in Picasso's eigen leven - vertegenwoordigde Germaine voor de schilder de „femme fata le" van het „fin de siècle" tijd perk. De vrouw doet een tragedie herleven die Picasso's kunst diepgaand beïnvloedde, en die een dimensie toevoegde aan het doek. Theo Thijssen opnieuw worden in gericht. Verder waren er al hand schriften en foto's van Theo Thijs sen en meubelstukken uit zijn tijd verzameld. Theo Thijssen geniet vooral be kendheid vanwege zijn romans 'Kees dc jongen' en 'Het grijze kind'. DEN HAAG (ANP) - Het Teatro de Danza Espagnola brengt nog voor het een tournee door de Ver enigde Staten begint een bezoek aan Nederland. Er zijn voorstel lingen op 21 en 22 november in het Circustheater in Scheveningen van het flamenco-ballet „Car men" van Luis Perez Davilla Lui- sillo. AMSTERDAM (ANP) - Het college van B en W van de hoofdstad wil meer aandacht besteden aan de ont wikkeling van architectuur. De Stichting de Beurs van Berlage en het Architectuur Centrum Amster dam (ARCAM) krijgen daarvoor ex tra geld. De Beurs van Berlage ontvangt ter ondersteuning van de exploita tie 1988-1989 een bedrag van 270.000 gulden. In het voormalige beursge bouw worden exposities georgani seerd over het werk van bekende ar chitecten. De komende jaren ne men de inkomsten van deze stich ting toe door sponsoring en com merciële verhuur. Vanaf 1990 wor den door de gemeente alleen nog aanvullende subsidies verstrekt, al dus de bekendmaking. De ARCAM krijgt voortaan een structurele sub sidie van 150.000 gulden per jaar. De toegenomen belangstelling voor architectuur heeft het college er verder toe aangezet te kijken of door een herschikking van gemeen telijke middelen een extra bedrag beschikbaar kan worden gesteld Expositie Kees Verwey DORDRECHT (ANP) - Het Dordrechts Museum besteedt van 26 november tot 29 januari met de overzichtstentoonstelling „Kunst is spiegeling" aandacht aan Kees Ver wey. Hij viert volgend jaar zijn ne gentigste verjaardag. Bij die gele genheid verschijnt onder dezelfde titel ook een studie naar het oeuvre van de Haarlemse kunstenaar, ge schreven door drs. Anita Hopmans. De tentoonstelling omvat hon derd tekeningen en aquarellen en 1 een aantal schilderijen uit alle werk- zame perioden van Verwey, alsme- de schetsboeken, brieven van, aan en over de kunstenaar en foto's. Een deel ervan werd nog niet eerder ge toond. Geëxposeerd worden onder meer portretten, tekeningen uit de vroegste jeugd van Verwey, stille- vens. interieurs en enkele standsge zichten. voor het organiseren van tentoon stellingen. Samen met de subsidies die het ministerie van cultuur (WVC) voor dergelijke doeleinden ter beschikking stelt, zou er in 1991 een" streefbedrag van 400.000 gul den beschikbaar moeten zijn. Ter vervanging van de expositie ruimte van de Stichting Wonen aan de Leidsestraat wordt in het beurs gebouw een vervangende expositie ruimte beschikbaar gesteld. Hier voor komt de oude veilingzaal bo ven de hoofdingang van het beurs gebouw ter beschikking. De exploi tatie daarvan wordt in handen ge legd van de Stichting Beurs van Berlage, aldus het college. In Rotterdam gaat in 1992 het Ne derlandse Architectuurinstituut open. Tot de vestiging van een der gelijk landelijk museum in Rotter dam werd in 1987 besloten. Ook Lei den en Amsterdam waren daarvoor indertijd „in de markt". AMSTERDAM (GPD) - De stich ting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) be staat volgend jaar precies zestig jaar. Om dit jubileum te vieren wordt de Boekenweek in 1990 extra groot aangepakt. Zo wordt het tra ditionele Boekenbal de officiële opening van de Boekenweek dit keer in het Concertgebouw gehou den en zullen er twee speciale uitga ven verschijnen. Jan Blokker zal de geschiedenis van de CPNB be schrijven. Wie de auteur van het an dere boek is, wil CPNB-directeur Henk Kraima nog niet kwijt. De Boekenweek wordt in 1990 ge houden van 14 tot en met 24 maart. Thema is 'Het Boek'. Het geschenk wordt dit keer geschreven door F. Springer. Overigens wordt het jubi leum van de CPNB gekoppeld aan het 175-jarig bestaan van de Vereni ging ter Bevordering van de Belan gen des Boekhandels. Het program ma wordt volgende week bekend gemaakt. Directeur Annelies Heesakkers (midden) repeteert met leden van het Amsterdamse kindertheater Elleboog. (toto ANP) LEIDEN - Sinds Stelling in Keu len aan de Brusselerplatz een nieuwe expostieruimte opende haalt deze Leidse galerie niet al leen de kolommen van NRC Han delsblad maar ook die van Duitse kranten. De Nederlandse kwali teitskrant meldde dat een vesti ging van de Amsterdamse galerie Torch/Onrust door het intrekken van de overheidssteun vermoede lijk gaat sluiten terwijl de mensen achter Stelling geheel zelfstandig de grote stap naar het buitenland durfden te zetten. De expansie drift van het als stichting opere rende kunstenaarscollectief is niet onopgemerkt gebleven. In de vertrouwde tentoonstel lingsruimte aan de voet van de Burchtheuvel organiseerde Stel ling voor de maand november een expositie die geheel gewijd is aan de schilderkunst. Negen werken van de uit Rotterdam afkomstige kunstenaar Jan Varoussieau sieren de lichte wanden van de galerie. De overzichtelijke pre sentatie laat de eenheid van de schilderijen zien en versterkt de lijn die door het werk loopt. Varossieau gebruikt geometri sche vormen als basis voor zijn werk en volgt in de compositie bepaalde schema's. Hij constru eert, bijvoorbeeld met cirkels, ge compliceerde figuren, die wat vorm en kleur betreft het beeld oproepen van de roosvensters van gotische kathedralen. Soms begrenzen brede gekleurde ban den de gesloten cirkels, soms ont staan er nieuwe vlakken, daar waar de vormen elkaar overlap pen. Enkele werken vertonen de zelfde opbouw, maar lijken toch op zichzelf te staan. Bij een drietal schilderijen is dit niet het geval; een groot doek geflankeerd door twee kleinere 'panelen' is heel goed als een drieluik te beschou wen. Het centrale gedeelte ver toont een strenge geometrische compositie met een reeks concen trische cirkels die ingesloten zijn door een raster van horizontale en verticale lijnen. In de beide zijlui ken is een sterke symmetrie ver meden. Een in het geheel meer af wijkend doek is een groot schil derij dat een universum ver beeldt, een donkere ruimte, waar in gekleurde cirkels zweven. Toch is ook hier de doordringing van vormen en kleuren terug te vinden. Het mag duidelijk zijn dat vorm en kleur een centrale plaats hebben in het werk van Jan Varossieau. Zijn benadering wordt in de toelichting op de ex positie gekarakteriseerd als een persoonlijke en emotionele uiting die tegelijk raakt aan het univer sele. Met de hier gebruikte ab stracte vormentaal grijpt Varos sieau terug op aspecten in het werk van kunstenaars die acht decennia eerder in Parijs werkten, aan een non-figuratieve schilder kunst. NANCY STOOP DEN HAAG (ANP) - Jin Kylian heeft zijn 37ste ballet voor het Ne derlands Dans Theater gereed. Het heet „Falling Angels" en is gemaakt op „Drumming" van Steve Reich. Het beleeft zijn wereldpremière op 23 november in het AT&T-dansthe- ater in Den Haag.. Voor deze voorstelling worden louter balletten gedanst van choreo grafen die aan het gezelschap zijn verbonden. De dansen worden mu zikaal begeleid door het Nederlands Balletorkest onder leiding van de Zwitserse dirigent Christoff Escher (42), die hiermee zijn debuut maakt met dit orkest. Het programma wordt deze en begin volgende maand, behalve in Den Haag, her haald in Amsterdam en in Rotter dam. Kylian, artistiek directeur van het NDT, heeft het nieuwe werk ge maakt voor acht vrouwen. Vorige maand ging bij het gezelschap ook een nieuw werk in wereldpremière dat uitsluitend voor vrouwen is ge maakt „Queens of Golub" van Ohad Nahann. Voor „Falling Angels" wordt de muziek uitgevoerd door een spe ciaal slagwerkensemble van het or kest Peter de Vries, Jacob Goud en Arthur Cune aan wie Michael de Roo is toegevoegd. Kylian koos voor zijn ballet het eerste van de vier delen waaruit „Drumming" be staat en dat is geschreven voor vier paren bongo's. De andere werken in dit program ma zijn van Hans van Manen en Na- cho Duato. Van Van Manen wordt „Shaker Loops" uitgevoerd, op mu ziek van John Adams. Van Duato wordt „Raptus" herhaald. ALPHEN AAN DEN RIJN - Voor de derde achtereenvolgende keer zal volgend jaar maart in Alphen het Communication Talentencon- cous worden gehouden, een mu ziekconcours voor jeugdige ama teurs uit de regio midden Zuid- Holland. De voorronden zijn van 5 tot en met 9 maart in de Streekmuziek- school Alphen aan den Rijn. Voo.- meer informatie kan men ook daar terecht. Het telefoonnum mer is: 01720-72928. Beide Limburgen leggen kunstbezit vast in boek AMSTERDAM(GPD) - Het ge- 'boortehuis van de schrijver Theo 'Thijssen (1879-1943) in de Amster damse Jordaan wordt gesloopt. Vergevorderde plannen om er een klein Theo Thijssen-museum van te maken, zijn daardoor op ruwe wijze naar de prullenmand verwezen. Twee jaar geleden bracht Amster dams loco-burgemeester Walter Et- ty met veel vertoon oen gedenk steen aan in de gevel van het bouw vallige pand aan de Eerste Lelie dwarsstraat 16. Bij die gelegenheid beloofde hij zich tot het uiterste te zullen inspannen voor behoud van het pand. Naar nu blijkt had de Pro jectgroep Jordaan al vier maanden eerder tot sloop besloten. Volgens ■een woordvoerster van de Project groep Jordaan hoorde men pas van de plannen voor een museum toen ;de kogel al door de kerk was. „Bo vendien stikt het in de Jordaan van de geboortehuizen, dus daar kun nen we onmogelijk rekening mee .houden". Een kleindochter van de schrij vende onderwijzer, mevrouw Rik JBiesma-Thijssen, zal bij wijze van protest op zaterdagmiddag 25 no vember de gedenksteen weer ver wijderen. Ook Walter Etty is voor deze gelegenheid uitgenodigd, maar het is de vraag of hij zich na jzijn bureaucratische blunder nog llurft te vertonen. Het pand is in de loop der jaren overigens zo vaak verbouwd dat al leen het door Thijssen beschreven papje naar de binnenplaats nog ver is gebleven. De Theo Thijssen- lichting had echter de plannen oor renovatie van het plan al klaar iggen en de financiering was vrij- vel rond. Op de begane grond zou >le schoenmakerij van de vader van Met de Amsterdamse activi teiten van het kindertheater worden 20.000 kinderen per jaar bereikt. Aanvragen om optredens buiten de hoofd stad kunnen zelfs lang niet allemaal gehonoreerd wor den, aldus directeur Heesak kers. De aanzet tot de oprichting van „El leboog" werd gegeven door Jet In 1981 kreeg „Elleboog" een ste delijke functie en verhuisde naar een pand aan de Passeerdersgracht. Tussen de 350 en 400 leden in de leeftijdsgroep van 6 tot 16 jaar kun nen daar naast circusspelen tegen woordig kiezen uit toneelspelen, schminken, goochelen, decors ma ken, licht en geluid verzorgen en dergelijke. Het is de bedoeling dat de samenwerking in de piste en op het toneel niet alleen de individuele ontwikkeling van de kinderen be vordert maar ook hun sociale, aldus Heesakkers. Om „sterrendom" te vermijden, mogen de kinderen zich niet beperken tot één „specialis- Om zoveel mogelijk kinderen te bereiken, verzorgen de zeven be taalde en 50 onbetaalde medewer kers ook geregeld activiteiten in club-en buurthuizen en scholen. „Elleboog" ontvangt daarvoor een gemeentelijke subsidie van 620.000 gulden per jaar, inclusief de hoge huur van het pand. Ter gelegenheid van het jubileum is vandaag in Amsterdam een door LEIDERDORP - Bert Visscher (zie pr-foto) treedt vrijdagavond 17 no vember met zijn programma 'Tango aan de Dnjepr' op in de Muzenhof in Leiderdorp. In 1981 won Visscher de persoonlijkheidsprijs op het Came- rettenfestival in Delft. In 'Tango aan de Dnjepr' loopt de zoekactie naar een onzichtbare Natasja als een rode draad door het programma. Visscher ver zeilt daarbij in allerlei vreemde situaties. Kaartverkoop dagelijks van tien tot twaalf en van zeven tot tien uur bij de Muzenhof, telefoon 410957. BORGLOON (ANP) - In het kader van hun 150-jarig bestaan hebben de gelijknamige buurtprovincies Belgisch en Nederlands Limburg een tweedelig boekwerk uitgege ven over het kunstzinnig en culture le leven in beide gewesten vanaf de prehistorie. De rijk geïllustreerde werken zijn gistermiddag in kasteel Ruilingen in het Belgisch Limburgse Borg loon aangeboden aan de leden van de twee colleges van Gedeputeerde Staten. AMSTERDAM - Koningin Beatrix in gesprek met de solisten Damian Woetzel en Kelly Cass. Samen met prins Claus woonde de koningin gister avond (en dus niet ïnaandagavond zoals op deze pagina abusievelijk stond vermeld) het vijfde balletgala van de Stichting Dansersfonds '79 i)i het Am sterdamse Muziektheater bij. (ANP-foto) AMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdamse kindertheater Elleboog viert op 16 decem ber in theater Carré zijn 40- jarig bestaan met twee voor stellingen van de 40 leden van de kindercircusgroep. Last-ter Haar, die in 1948 een op roep aan de Amsterdamse jeugd deed om mee te doen aan een cir cusvoorstelling in de RAI. Het en thousiasme was zö groot dat in 1949 werd overgegaan tot de oprichting van „Elleboog" in een clubhuis in de Jordaan, waar het circusspel centraal bleef staan. Peter van der Heyden beschilderde „kindertram" in gebruik genomen. Deze zal zeven jaar blijven rijden.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 25