'Als je Jackson heet, sabelen ze je zo neer' Dolf Brouwers 'Weg met Sjef van Oekel-strip' Nieuwe voorzitter van NCRV staat te popelen Koen Verhoeff (60) overleden Janet wil broer Michael minstens evenaren AMSTERDAM Slechts haar stevige handdruk verraadt haar enorme wilskracht. Verder oogt Janet Jackson uiterst kwetsbaar. Een schril contrast dus met de zelfbewuste jongedame, die ze doorgaans in haar spectaculaire videoclips uitstraalt, maar daarom des te duidelijker een zusje van Michael, die ook meer zijn element is in de studio of op het podium dan tijdens een moeilij ker te controleren vragen(v)uurtje. Hamer gisteren overgedragen HILVERSUM (GPD) - „Het voorzitterschap van de NCRV is een slopende, maar ook buitengewoon mooie baan." Met deze woorden droeg drs. Th. Jansen giste ren de voorzittershamer van de NCRV over aan zijn opvol ger mr. A. Herstel. Jansen (65) is elf jaar voorzitter ge weest van de NCRV. De over dracht vond plaats in de na jaarsvergadering van de ver enigingsraad. In zijn afscheidstoespraak zei Jansen dat de omroep ongetwij feld aan de vooravond staat van een „ingrijpende wijziging van het publieke bestel". „Toen ik elf jaar geleden begon waren de tij den rustig en ordelijk. Nu zijn ze verward en hectisch." De NCRV heeft de grens van 550.000 leden overschreden. Tijdens een vergadering van de verenigingsraad werd gisteren bekendgemaakt dat de stand 550.112 leden bedraagt, het hoogste in de historie van de NCRV. die 65 jaar bestaat. December vorig jaar telde de christelijke omroepvereniging 549.151 leden, een jaar eerder 532.269. programma moet iets doorklin ken van onze getuigenis. Maar dat hoeft niet altijd met vrome woorden." Herstel vestigde extra aandacht op de radio, die naar zijn mening niet ten onder mag gaan aan de „glamour" van de te levisie. Kan 'Wacko Jacko' het zich als ster onder de supersterren per mitteren om geen pers meer te woord te staan, Janet inmid dels 23 lentes moet af en toe nog wel enig promotiewerk ver richten. Ondanks het feit dat van haar vorige (derde) solo-album 'Control' nauwelijks minder een heden zijn verkocht dan van 'Bad', de jongste muzikale bood schap van haar acht jaar oudere broer. Ruim tien miljoen exem plaren, waarvan de helft in de Verenigde Staten, gingen over de toonbank. Ze heeft net een nieuw album, 'Rhythm Nation', uitgebracht. Benjamin Janet vanavond op televisie volop in actie in Ve ronica's 'Countdown' was al tijd al zo'n beetje de dondersteen van 's werelds muzikaalste fami lie. Zie haar 'verboden' bliksem- huwelijk op achttienjarige leef tijd met collega James Debarge, hoor haar persoonlijke geluid, waarin flink wat 'Prince' door klinkt. Met 'Rhythm Nation' gaat ze nu het geliefde receptenboekje van de Jacksons helemaal te bui ten door ruim een uur lang de toestand in de wereld onder de loep te nemen. Geweld, drugs verslaving, analfabetisme, dakloosheid en lusteloosheid zijn de sociale problemen, die ze uiteraard vanuit een Ameri kaanse invalshoek op driftige wijze becommentarieert, in de hoop daarmee de jeugd wakker te rocken. Onzin Kan dat eigenlijk wel, deze late roeping gekoppeld aan haar be voorrechte positie ver van al het dagelijks maatschappelijk leed? Janet Jackson meent stellig van wel. „Dat ik of mijn familieleden niet op de hoogte zouden kun- voorzitter van de NCRV, mr. Herstel, zei in zijn eerste toespraak dat hij stond „te popelen" om de taak van Jansen over te nemen. Hij memoreerde het geheel eigen stempel dat Jan sen in de loop der jaren op de Vereniging had gedrukt. „Het^al de komende maanden, mis schien jaren nogal eens voorko men dat u denkt: 'hadden we Jansen nog maar...' De inzet van Jansen was bijna bovenmensen- lijk." Herstel zei dat de NCRV pro gramma's zal blijven maken waarin het eigen achterland zich kan herkennen. „In ons totaal- HILVERSUM (GPD) Tv-sportcommentator Koen Verhoeff is gisteren op 60-jarige leeftijd in zijn woonplaats 's Gravenzande overleden. Hij was al lange tijd ernstig ziek. Verhoeff vormde vele jaren lang samen met Herman Kuiphof het belangrijkste commentator- en presentatie-duo van de ru briek 'Sport in beeld', aanvankelijk door de NTS, later de NOS op tv gebracht. Verhoeff becommentarieerde talloze interland-, Europacup- en competitiewedstrijden. In 1964 volgde Verhoeff Bob Bremer op, die naar de AVRO was overgestapt om de kwijnende sportrubriek 'AVRO's Sportpano- rama' nieuw leven in te blazen. Tot 1969 bleef Verhoeff bij de AVRO om daarna weer terug te keren naar Sport in beeld. In de jaren zeventig verhuisde Verhoeff naar TROS-Sport. Janet Jackson:'Ik wil een groot gezin stichten (foto GPD) nen zijn van allerlei sociale mis standen is natuurlijk onzin. Zelfs als we dat zouden willen, zouden we onze ogen ervoor niet kunnen sluiten. Je ziet toch het nieuws op televisie, je leest er toch over in de krant. Mijn huis en dat van mijn ouders ligt op amper twin tig minuten rijden van een van de meest criminele wijken van Los Angeles. Daar komen we dus ook wel eens doorheen. Ik ken daarom de gezichten van de kinderen die er staan te dealen en door hun bazen met walkie talkies worden geïnstrueerd. Ik bedoel maar, ik leef echt niet op een andere planeet." Meesterschap Alle broers en zusjes mogen van haar volop schitteren, maar dat verhindert haar niet te streven naar een algemeen erkend mees- ter(es)schap, zoals de haar zeer dierbare Michael heeft bewerk stelligd. „Ook ik wil uiteindelijk optreden in stadions, dus voor net zoveel publiek als hij heeft gedaan. En ik wil ook meer pla ten verkopen dan hij. Heus, dat zijn dromen. Jij vindt ze mis schien vreemd, maar je heet dan ook geen Jackson. Als je.die ach ternaam met je meedraagt, dan kun je alleen maar proberen de beste te zijn. Iedereen verwacht immers zoveel van je, men sabelt je zo neer. Natuurlijk is dat best een ballast. Ik zie het echter eer der als een stimulans." Als al dan niet gewoon mens hoopt Janet Jackson nog eens zo te worden als haar moeder Ka- therine, aan wie 'Rhythm Nation' is opgedragen. „Ik lijk al erg op haar. Ik ben bijvoorbeeld bijna net zo sentimenteel. Bijna, want als je tegen haar iets aardigs zegt begint ze meteen te huilen. Die vrouw houdt zoveel van ons alle maal, ongelooflijk. Wij als kinde ren zijn stuk voor stuk ook zo verschrikkelijk dol op haar. Maar er is niemand die dichter bij onze vader staat. Zal wel komen om dat hij zich altijd met onze zaken moest bemoeien of van huis was," licht Janet Jackson een tipje van de ondoorzichtige fami liesluier op.„Weet je," rondt ze vervolgens af. „Het is niet dat ik niet over mijn familie wil praten, maar het komt vaak zo over alsof er tussen ons geen normale ver houdingen bestaan. Die zijn er natuurlijk wel, het ene moment wat beter, het andere wat min der. Daarnaast is er altijd de veili ge wetenschap dat we er voor el kaar zijn als het nodig is. Daarom dat ik zelf een groot gezin zal stichten. Het zal moeilijk worden om mijn moeder, die inclusief het overleden tweelingbroertje van Marlon tien kinderen baar de, op dat punt te evenaren. Maar als ik er nou eens vijf zelf ter we reld breng en er daarbij nog een stuk of vijf adopteer, dan is het toch ook gezellig?" (J.J. treedt vanavond op in Countdown, Nederland 2, 18.40). AMSTERDAM (GPD) - Dolf Brouwers, alias Sjef van Oekel, wil dat de uitgave van de uiterst succesvolle Sjef van Oekel-strip met onmiddellijke ingang wordt gestopt. Om dat te bereiken over weegt hij een kort geding aan te spannen tegen Wim T. Schippers en Theo van den Boogaard, res pectievelijk de bedenker van de figuur Van Oekel en de tekenaar van de strip. Brouwers: „Ik vind het jammer dat het zover moet ko men, maar Wim wil niet luiste ren. Mijn bezwaar is dat de strip steeds groffer wordt en ik zo lang zamerhand op straat word nage roepen als vieze, oude man. Ik heb er echt last van. Het lijkt wel of Wim steeds kwaadaardiger wordt." De Van Oekel-strip verscheen in navolging van de door Schip pers bedachte en geregisseerde VPRO-shows in 1976 voor het eerst in het tijdschrift de Nieuwe Revu. Een paar jaar later werd hij in boekvorm op de markt ge bracht. De oplage bedraagt in Nederland 70.000 exemplaren per album. Daarnaast verschijnt de strip onder meer in Frankrijk (als 'Leön la Terreur'), Duitsland (als 'Julius Patzenhofer'), Enge land en Denemarken. In Frank rijk is zelfs een film van de strip figuur Van Oekel gemaakt. Brouwers: „Begrijp me goed, die shows vond ik geniaal, maar de strip is mij zo langzamerhand een gruwel. De laatste tijd wordt hij steeds groffer. Schippers laat Van Oekel allerlei taal uitslaan die ik nooit over mijn lippen zöu kunnen krijgen. Maar ik word er wel op aangekeken. Wim zegt steeds dat ik het niet ben, maar dat is natuurlijk onzin. Hij laat mij wel naar Parijs komen om het boek te signeren! Waarom vraagt hij mij daar dan voor? Toen uitgeverij Oberon in 1982 de rechten verwierf, hebben we zelfs'nog met zijn drieën gepo seerd voor een foto op de achter flap van een nieuw alby.m." Daarbij stond overigens boven Brouwers in een gedachtenwolk- je: 'Potverdomme. Ze hebben d'r wel flink wat bij gefantaseerd. Als ik daar maar geen last van krijg!!!' Diep in zijn hart zegt Brouwers het een „hele eer" te vinden dat er een strip en zelfs een film van Sjef van Oekel is gemaakt. „Maar ik mag niet eens trots zijn! Ik wil dat Wim erkent dat ik Sjef van Oekel ben en minder groffe din gen verzint. Dat ik in al die jaren nooit een cent ontvangen heb, vind. ik niet belangrijk. Ik ben om met Wim te spreken een eenvou dige boerelul en ben tevreden met wat ik heb: een eenvoudige wo ning aan het Haagse Slijkeinde. Die naam zegt toch al genoeg?!" Vieze man Wim T. Schippers wordt afge schermd door zijn antwoordap paraat. Brouwers: „Hij zal wel weer een nieuwe aflevering zit ten te verzinnen. Ik probeer het niet te volgen, maar binnen de kortste keren word ik er weer van allerlei kanten op attent ge maakt. Dat moet nu maar eems afgelopen zijn. Blijkbaar is dit de enige manier om Wim af te .stoppen. Wat heb ik er nu aan om vieze, oude man genoemd te wor den. Oké, ik ben al wat ouder, maar vies ben ik zeker niet. Mis schien kunt u dat aan uw lezers schrijven?!". Dolf Brouwers: 'Wat heb ik er nu aan om een vieze, oude man ge noemd te worden<foto GPD' WIUT UZICH VERWJ PEREN? (5EEN KUNSTEN MAKERS OP y&mtt HA, P/E wocupop! In de Londensë Tyburn Con ventie werden dezer dagen de eerste snooker-kampioen schappen voor nonnen gehou den. Zuster Mary John (links) probeert de zwarte bal in de hoekzak te deponeren terwijl zuster Simeon toekijkt. aantal inwoners van Venlo. Met positieve resultaten- Gedegen onderzoek moest aan tonen of het dure groeimiddel - een flesje voor één maand kost f 169 - daadwerkelijk helpt. Reageerbuis-buffel Dichtbij de Cubaanse hoofdstad Havana is voor het eerst een buf fel geboren die afkomstig is van een ingevroren eicel. Het hoog standje is geklaard door het On derzoekscentrum voor Ontwik keling van het Dier (Cima) in sa menwerking met de Landbouw- geneeskundige Dienst en de ge netische onderneming „Los Naranjos". Het gaat om een uit Azië afkomstige% buffelsoort. Be gin jaren tachtig werden de run deren geïmporteerd uit India en Vietnam. Het Cubaanse onderzoek naar kunstmatige bevruchting van runderen begon in 1985 in samen werking met wetenschappers uit onder meer Tsjechoslowakije. Een van de eerdere successen op dit gebied was de kunstmatige deling van eicellen in een reageer buis. Haargroeimiddel Het Chinese haargroeimiddel Da- bao heeft een positief effect op de haargroei. Dat blijkt uit een on derzoek van de Universiteit Lim burg. Twee groepen mannen tus sen de 18 en 50 jaar kregen 6 maanden lang tweemaal per dag Dabao of een neplotion in hun hoofdhuid gemasseerd. Met Da bao groeiden er 24 tot 29 haren ex tra op een stukje huid van vijf vierkante centimeter. Erg zicht baar is dat verschil overigens niet. Een onafhankelijk panel kwalifï- cieerde het resultaat als ,nieJt in drukwekkend'. De haarlotion op basis van Chi nese kruidenextracten is ontwik keld door dr. Wu Baoxin. Een za kenman uit Venlo ontdekte het middel bij toeval en importeerde wat flesjes om het hier uit te pro beren. Gedurende twee jaar is het middel gratis verstrekt aan een Zon tegen jet-lag Goed nieuws voor luchtreizigers die gebukt gaan onder het ver schijnsel jet-lag. De wetenschap is inmiddels zo ver gevorderd dat de bijverschijnselen die optreden als gevolg van het doorkruisen van verschillende tijdzones met succes kunnen worden bestre den. Een jet-lag is het in de war ra ken van de biologische klok door dat in een korte tijdspanne, dus met het vliegtuig, grote afstanden in oost-westrichting worden afge legd. Amerikaanse wetenschappers ontdekten dat een paar uur bak ken in de zon wonderen doet. Fel zonlicht blijkt het dag- en nacht ritme van de mens wonderbaar lijk snel te herstellen. PAT VOGELTJE ZEGT fJC/ WEL X PAT HE/HZ fSMAAR W/E N. ZEGT ME PAT H/J HET X. ECHT fS.. T—C< ZEG X f ER/TS, y WAT SCHAFT PE POT i VA HA VONP J

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 24