'Je moet er wel een tic voor hebben' Leerlingen naar kantoor in eigen school PAGINA VOOR JONGEREN Vakantie Kiek Wedstrijd WOENSDAG 15 NOVEMBER 1989 PAGINA 23 Voor vragen, opmerkingen en suggesties met betrekking tol Big Deal kun je ons altijd bellen. Tel: 071 - 161 442. ■MM—"»S 1 1 f t §S TeK\W>Tt \JA^ Vorige week zondag werd ik opgebeld door de lerares maatschappijleer van mijn vroegere school met de vraag of ik op de zogenaamde 'beroependag' enkele dagen later, geïnteresseerde leerlingen zou kunnen voorlichten over de bijzonderheden van mijn studie. Waarom niet? En zo gebeurde het dat ik afgelopen woensdag voor het eerst sinds anderhalf jaar weer voet zette op middelbare schoolgrond. Mijn eerste stappen op het vertrouwde schoolplein brengen direct glasheldere herinneringen aan vervlogen tijden. Er bekruipt mij een oud, onbeschrijfelijk gevoel dat ik nooit bewust'heb ervaren in mijn schooltijd en ook nimmer daadwerkelijk heb gemist in de afgelopen anderhalf jaar, doch waarvan ik nu voor het eerst besef dat dit specifieke gevoel enkel, alleen en onlosmakelijk is verbonden met het oplopen van dit unieke schoolplein. Het zesde uur is net afgelopen en honderden kinderen stormen de trappen af. Ik bezie het schouwspel van een afstand. Ik voel wat deze kinderen moeten voelen. Opgewonden geduw en getrek, zorgeloos gebabbel. Net een proefwerk natuurkunde gehad: 'Wat had jij bij vraag 3?". Morgen Frans: "Moet ik nog aan beginnen". De 'stoere' jongens hebben nog steeds hun vaste plek bij de trap vanwaar ze, nonchalant rokend, het schoolplein overzien. Populaire hockeymeisjes, volgens de laatste mode gekleed, zitten arrogant afwachtend op een bankje. Kleine, schreeuwende jongetjes proberen elkaar in plassen te gooien. Giechelend ontluikende meisjes klemmen hun broodtrommeltje stevig tegen zich aan. Er is niets veranderd. Had ook ik niet, zes jaar lang, een rol in dit prachtige gevarieerde schouwspel? Deze schijnbaar zorgeloze puber-pauzevreugd, die iedere dag eender lijkt, maar zich immer weer ontpopt als een avontuur op zich, met verliefdheden, spanningen en thee voor een kwartje. De bel verstoort wreed mijn overpeinzingen... o, ja, werk aan de winkel. Even later sta ik in een oud natuurkundelokaal met zo'n dertig carrièrebewustc leerlingen tegenover me. Toch een raar idee dat ik nu voor de klas sta. Dertig jonge mensen die doodstil en schijnbaar vol vertrouwen afwachtend en nieuwsgierig naar je staren. En plots zie ik mezelf daar zitten, nu drie jaar geleden. Ik. een jonge onwetende scholier, was komen luisteren naar een alwetende oudleerling. Een volwassen mens die mij zou vertellen wat je na het examen (in mijn ogen mijlenver weg) zou kunnen gaan doen. Hijzelf studeerde medicijnen, een magische term waarmee voor mij duidelijk werd dat hier een volwaardig deelnemer aan de grote mensenmaatschappij stond, die voor deze speciale gelegenheid, eventjes was afgedaald naar de onbenullige wereld der pubertjes, om aldaar domme vragen over zijn eigen onbereikbare positie met een superieur glimlachje te beantwoorden. Een oud- leerling, iemand die heel, heel lang geleden, naar men fluisterde, op dezelfde school had gezeten als jij. En die stond nu voor de klas. Vol ontzag staarde ik hem nieuwsgierig Tot mijn schrik zie ik diezelfde gevoelens nu weerspiegeld in de ogen van mijn publiek. Ongewild krijg ik als oud- leerling een rol toebedeeld door deze zestig nieuwsgierig starende ogen, die ik eigenlijk niet zou willen spelen. Mijn middelbare schooltijd behoort definitief tot het verleden. Deze week vroegen we de Big Dealï-lezers: Wat is jouw favoriete broodbeleg? MDAlles, als het maar zoe tigheid is 2(8)Kaas met sambal 4(7)Vissticks 5(9)Kliekje boerenkool van de vorige avond 6()Suiker 7(4)Zalmslaatje 9()Speculaas lOOHam, kaas, tomaat en sla VOLGENDE WEEK: Wat doe jij op een regenachtige herfstdag? Laat jouw stem ook gelden in de Hartstikke Top 10. Bel of schrijf even. Big Deal! Tel: 071-161442. "Als je aan het graven bent en je vindt iets, dan gaat er een heel bijzonder gevoel door je heen. Je haalt het voorwerp voorzichtig uit de grond, terwijl je weet datje iets vastpakt uit het verleden. Iets dat daar al die jaren heeft gelegen, precies zoals de mensen het ooit hebben achtergelaten". De ogen van Michiel Enderman (19) stralen. Hij is voorzitter van de afdeling Haarlem van de Ne derlandse Jeugdbond voor Ge schiedenis (NJBG). Hij vertelt en thousiast over de vele activiteiten die de bond organiseert. De NJBG is een landelijke ver eniging voor jongeren van 12 tot 25 jaar. De bond is in 1958 opge richt door studenten. "Wij hou den ons actief bezig met geschie denis in de meest brede zin van het woord", vertelt Michiel. Le den van de NJBG kunnen aan al lerlei activiteiten meedoen. Dat kan variëren van het bezoeken van een kerk of museum tot het bijwonen van een opgraving in het buitenland. De vereniging heeft een eigen tijdschrift, waarop ook niet-leden een abonnement kunnen nemen. Het heet Fibula. (Een fibula is een mantelspeld die de Romeinen ge bruikten om hun kleding bijeen te houden.) In het blad staan doorgaans vrij pittige actuele artikelen over archeologisch/his torische onderwerpen en bij voor beeld boekbesprekingen. In het verenigingsblad Fibula Extra kunnen de leden alles lezen over de activiteiten (vakantiekampen, excursies) van de bond. De NJBG heeft de leden van al les te bieden. Als je bij voorbeeld geïinteresseerd bent in kastelen, kun je je aansluiten bij de specia le Kastelenwerkgroep. Die gaat regelmatig op excursie naar bin nen- en buitenland. "Als je heel NOORDWIJKERHOUT - De 14-jarige Ingrid Alkemade uit Noordwijkerhout uit klas 3a van het College Leeuwenhorst is in de prijzen gevallen met haar gedicht 'Lege Plekken'. De dicht-wed- strijd werd gehouden door de KRO in het kader van het pro- grammma 'Doe maar dicht maar '89'. Vorige week vrijdagavond werden de prijzen uitgereikt in de Stadsschouwburg in Groningen; maandagavond werd daarvan verslag gedaan op tv. Het gedicht van Ingrid is ook opgenomen in een bundel. "Hart stikke leuk allemaal, want zoiets gebeurt natuurlijk niet elke dag", aldus Ingrid die op aanraden van vriendinnen inschreef voor de wedstrijd. Ze verwachtte er hele maal niets van, maar viel uitein delijk met vier andere dichters en dichteressen in de prijzen. Spitten in het verleden met Jeugdbond voor Geschiedenis Michiel Enderman met enkele spullen die hij zelfheeft opgegrav veel kastelen hebt gezien, ga je op een gegeven moment overeen komsten zien. Je gaat dingen her kennen, bepaalde stijlen, de ma nier waarop het in elkaar zit. Dat vind ik vreselijk leuk". Michiel kan rustig uren in een kerk doorbrengen zonder zich een moment te vervelen. "Je kunt natuurlijk ergens binnenlopen en zeggen van 'goh, mooi' en dan weer weg gaan, maar ik wil juist overal de achtergrond van weten. Waarom zit de deur aan de rech terkant en niet links? Waarom loopt die gang daar? Wat beteke nen die beelden? Ik ben met een groep NJBG'ers naar het Franse Bourgondié geweest en daar heb ben we onder meer een hele dag doorgebracht in een kathedraal. Toen we er om vijf uur uitgingen, hadden we nog niet alles gezien". Spitten Wie houdt van letterlijk spitten in het verleden, kan meedoen aan opgravingskampen. Die houdt de NJBG tijdens de vakanties door het hele land. Het gebeurt onder leiding van een ervaren archeo loog. De leden van de groep sla pen op een camping of in een ge bouw en koken zelf hun potje. "Die kampen zijn heel gezellig. Het is heerlijk om eens een week je weg te zijn van het wakend oog van je ouders. Je houdt er vaak vrienden door het hele land aan over. Ik heb zelf dank zij een kamp een tijdje een vriendin ge had in Maastricht. Normaal ge sproken ontmoet je toch nooit ie mand uit Maastricht? Nu ken ik er een heleboel mensen". Leden vanaf 17 jaar kunnen met de NJBG naar het buiten land. Zo zijn er de afgelopen jaren opgravingskampen gehouden in een Etruskische dodenstad in Ita lië en in Angelsaksische nederzet tingen in Schotland. In Frankrijk hebben NJBG'ers meegewerkt aan de restauratie van kastelen en middeleeuwse stadsmuren. "Voor een opgraving moet je minimaal 15 of 16 jaar zijn, want het werk is behoorlijk zwaar", zegt Michiel. "Je schaaft namelijk hele lagen grond weg. Dat gaat het best als je de schep plat legt en dan in een lange duw de boven laag weghaalt. Beginnelingen hebben meestal last van blaren. Je wordt ook vreselijk smerig en soms denk je weieens 'waarom zou ik hier mijn handen vuil gaan maken, me rot werken en daar nog voor betalen ook?' Je moet er ook wel een beetje een tic voor hebben. Maar ja, als je dan iets vindt..." Hij toont trots een paar dingen die hij in de loop der jaren boven 'aarde' heeft gehaald, zoals een paar pijpekoppen, een zwaar ver roeste vijl ("Die zal ongeveer vier honderd jaar oud zijn, over een paar jaar is hij helemaal vergaan, er valt elke keer een stukje af') en de hals van een Baardmankruik. "Normaal gesproken moet je trouwens alles watje vindt inleve ren. Het is dan heel belangrijk dat je weet waar je iets hebt opgegra ven. Door de plek kun je vaststel len uit welke tijd iets stamt. Een scherf kan interessanter zijn dan een gouden muntje. Hij kan je bij voorbeeld iets vertellen over de mensen die er in die tijd woonden en hun gebruiken". Als je helemaal terug wilt naar de oertijd, kun je je aansluiten bij de werkgroep Experimentele Ar cheologie. Daar leer je letterlijk de leefgewoonten van mensen uit de prehistorie kennen door je zelf als een oermens te gedragen. In Eindhoven is door experimentele archeologen een klein dorp uit de ijzertijd nagebouwd. "Door zoiets te maken, kun je kijken of wat de mensen toen deden, ook werke lijk mogelijk is. Zo'n nagemaakte hut wordt ook weieens in de fik gestoken, om te kijken wat er dan overblijft. Kom je soortgelijke 'resten' tegen tijdens een opgra ving. dan weet je wat het is ge weest", vertelt Michiel. In het ijzertijd-dorp in Eindho ven vinden ook kampen van de NJBG plaats. De leden proberen dan zo primitief mogelijk te le ven. Ze malen zelf graan en bak ken hun eigen brood in ouderwet se ovens. "Er is gelukkig wel een supermarkt in de buurt", lacht Michiel. "Bij deze kampen mag je trouwens gewoon je spijkerbroek aanhouden", vervolgt hij, "dat is niet het geval in een nagemaakt prehistorisch dorp in Denemar ken. Daar lopen de 'bewoners' in berevellen rond. Ze leven voor honderd procent als oermensen. Begin je aan zo'n kamp, dan moet je echt goed weten wat je doet. Je zit namelijk midden in de bossen en er komt maar eens in de twee weken iemand langs met verv oer. Het dorp wordt ook geregeld be zocht door een slachter. Van het bloed maken de dorpelingen bloedpudding. Je moet er maar van houden". Katwijkse scholieren speciaal voorbereid op beroepspraktijk KATWIJK Geen theorie uit 'saaie' leerboeken, even geen notities maken en ook de 'ein deloze' lessen van de leraren worden door de vierde klas leao- leerlingen van het Rijn mondcollege in Katwijk op woensdag even vergeten. Midweeks wordt er in de christelijke scholengemeen schap druk gewerkt aan de bedrijfsvoering van een in de school gevestigd kantoor. Het bedrijfje in een klaslokaal is nog niet officieel geopend, maar lijkt ook in deze aan loopperiode al op een echt kantoor. De leerlingen moe ten onder meer zelf orders verwerken, facturen maken en het magazijn beheren. Het gaat om het landelijk opge zette bedrijfssimulatieproject HOMED. Deze Handels Onderne ming Met Educatieve Doeleinden bootst vanuit Heerlen de praktijk van de handel in goederen na, met in het land verspreide vesti gingen. Er is slechts een verschil met de werkelijkheid: de goede ren die worden verhandeld be staan niet. "In ons kantoor. Ka trijn Homed Promotions, worden de leerlingen wegwijs gemaakt in het kantoorleven", zegt L.P. van der Hooft directeur van de scho lengemeenschap. "De leerlingen kunnen op deze manier kennis maken met het bedrijfsleven. Dat kun je het beste doen door het be drijf in de school te halen". Het doel van het project is even simpel als doeltreffend, volgens Hooft. De school kan de leerlin gen beter voorbereiden op ver volgopleidingen en de beroeps praktijk. "Je kunt het wel yit boekjes leren - wat we in het ver leden ook wel deden, maar daar i oogje in het zeil, terwijl bedrijfsleider Westerveld een leerling i steken ze toch niet zoveel van op". De school is de enige in de regio die is aangesloten op de HOMED handelsketen en de directeur is daar trots op. "Ik denk dat scho len in de omgeving best wel een beetje jaloers op ons zijn. Eigen lijk wel te begrijpen, want het is een unieke mogelijkheid voor de leerlingen om zich op de beroeps praktijk voor te bereiden" De schooltijden zijn op de woensdagen aangepast. De leer- De vakantie. Ze lijkt alweer zo lang geleden. Die mooie Italiaan... zou hij nog weieens aan je denken? Die geweldige Griekse... hoe zou het met haar geitjes gaan? Ji j zit intussen al weer braaf op school en houd je bezig met vreselijke zaken als huiswerk en schriftelijke overhoringen. De volgende zomervakantie laat helaas nog lang op zich wachten. Treur echter niet! Dank zij Big Deal! kun je nog even nagenieten. We or ganiseren een Vakantie Kiek Wedstrijd. Maakte jij deze vakantie weer van die prachtige foto's? Laat ze dan meedingen in de strijd. De allermooiste- /gekste/ontroerendste/spectaculairste vakantiekiekjes maken kans op een prijs (cd/platen-bonnen) én op plaatsing op de jongerenpagina. Dus: schud de sleur van je af. Duik je foto-album in, trek de mooiste kiek van 1989 eruit en stuur die als de donder naar: Big Deal! Vakantie Kiek Wedstrijd 1989, Postbus 54,2300 AB Leiden. Vergeet nietje naam. adres en leeftijd te vermelden. Mocht de foto niet voor zichzelf spreken, schrijf dan even wat/wie erop staat. lingen beginnen niet om 09.00 of 10.00 uur, maar op normale kan toortijden. Van 08.30 tot 16.30 uur dus. Ook het ziek melden gaat an ders. De leerlingen moeten zich officieel afmelden. Dat wordt dan ook weer administratief verwerkt door personeelszaken. "Het is net een echt kantoor", zegt de direc teur. De leerlingen verhandelen op papier cosmetica- wintersport- en cadeau-artikelen. De orders ko men binnen via het landelijk be- iyiF5®PA niet meer te stuiten. Europa gaat plat voor deze sensuele Braziliaanse dans. Dans scholen adver teren met Lam bada-lessen en de gelijknami ge clip van Kaoma is nog steeds vaak op tv te zien. Op de foto: leden van de dansgroep Kaoma tijdens een openbare les in het Zwit serse Zürich. drijf in Heerlen en worden volle dig verwerkt, tot de factuur aan toe. Die woensdagmiddag zijn de leerlingen druk bezig de orders te verwerken. Leraar J. Westerveld, op woensdagen bedrijfsleider, vertelt dat er een telefonische or der uit Limburg wordt verwacht. "Maar dat kunnen we toch nooit verstaan. We hebben een tolk no dig", klinkt het opgewonden uit de mond van een van zijn leerlin gen. Hij stelt haar gerust door te zeggen dat er niets aan de hand is als ze maar goed luistert en ge richte vragen stelt. "Ze moeten nog veel leren, maar ik heb de in druk dat ze het wel onder de knie krijgen", aldus de bedrijfsleider. "Per slot van rekening is het pas de tweede keer dat ze met het pro ject oefenen". Dennie van Roon uit Noord wijk zit op de afdeling controle. Hij checkt de gegevens die door de verschillende afdelin gen zijn genoteerd. "Het is best wel een verantwoordelijke klus", zegt hij. "Ik haal er nog genoeg fouten uit. Alle papieren moeten zonder fouten de deur uit anders krijg ik het op m'n bordje. Maar het bevalt goed Het is in ieder ge val beter dan die saaie boeken". Nicole van Duin uit Katwijk be heert het magazijn. Dat valt vol gens haar niet mee. "Ik heb zoiets nog nooit gedaan. Het is even wennen. Maar ik heb de handlei ding naast me liggen, dus als ik het niet meer weet, zoek ik het ge woon op". Katrijn Homed Promotions wordt op 29 november om 10.30 uur in de scholengemeenschap officieel geopend door de Kat wijkse burgemeester G.W. Mont- frans-Hartman. De hele dag be staat er dan de gelegenheid het bedrijf te bezichtigen. Voor afge vaardigden van bedrijven en in stellingen is er een speciale ont vangst van 16.00 tot 18.00 uur. 's Avonds is het bedrijf voor belang- stelllend geopend van 19.00 tot 20.00 uur. PAUL VAN HOOFF

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23