LEIDSCH DAGBLAD Provincie wil bouw 'parkstad' NODIG! Geldautomaten van slag Fik jaar 2.000 doden in ons land door griep TROS moet alle 16.500 nieuwe leden afvoeren WfW>®NGEN Schabowski treedt af in Oost-Berlijn Autist door geldgebrek al zeven jaar opgesloten Tsjechische burgers zonder visum op reis WOENSDAG 15 NOVEMBER 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39090 Prijs fl. 1,25 Gekleurd plastic zonder cadmium DELFT (ANP) - Onderzoekers kend geel pigment te verkrij- van de Technische Universiteit gen. Onderzoekers zijn nu bezig met het testen van kunststofar tikelen, waarin het nie schadelijke pigment in Delft werken c kleurstof die het voor het milieu schadelijke cadmium-geel in al lerlei verpakkingen kan vervan gen. Het produkt kan begin 1990 werkt. Cadmium kleurt niet al- r toepassing gereed kan zijn. leen verpakkingsmiddelen De onderneming ontwikkelde kratten. Onderzocht wordt r een kleurend element, waarop de volgens het nieuwe proces inmiddels patent is aange vraagd. In Delft slaagden onder zoekers erin met behulp van een speciale techniek een uitste- gekleurde kunststoffen tegen een stootje kunnen en hoe ze re ageren op vocht, licht en tempe ratuur. Postbank schakelt over op andere computer van klanten die tevergeefs probeer- verleend, maar kost wel een aantal den geld uit de automaat te halen. uren. Het baliepersoneel in kleine post- Afgelopen maand werd ook de kantoren mag geen geld geven op Rabo-bank twee maal achter elkaar vertoon van alleen de giromaatpas. getroffen door een computerstoring Dat kan alleen bij enkele hoofdpost- in het geldautomatensysteem. De kantoren. Wie echt in geldnood belangrijkste reden voor de storin- komt omdat hij geen girobetaal- gen is de onverwachte groei van het kaarten meer heeft, kan volgens de aantal opnamen via de geldauto woordvoerder van het 06-nummer maat. Bij de Rabo-bank is dat in- telegrafisch geld laten overmaken, middels een derde van alle geldop- AMSTERDAM (GPD) - Voor de derde keer in korte tijd is er een gro te storing bij de geldautomaten van de Postbank. De problemen zullen nog zeker tot vrijdag duren. Een deel van de automaten is geheel bui ten werking. De storing, die gisteren begon, ontstond bij het overschakelen van automaten van de computer in Bre da naar die in Arnhem. Noodzake lijk na twee eerdere computersto ringen. In de Arnhemse computer moet een voorziening komen, dat ei bij storing voor zorgt dat klanten ongestoord geld uit de muur kun nen blijven halen. De Postbank is de afgelopen da gen al overstroomd met klachten Die service wordt in dit geval gratis RODE KRUIS VRAAGT WAPENSTILSTAND Tussen Rotterdam en Den Haag .4 HMTv fü f A* W. Nederlander vaker ziek NIJMEGEN (GPD) De Ne- groot deel vooral door griep te derlandse werknemer is vaker zijn veroorzaakt. Driemaal zo- worden jaarlijks 75 miljoen fer, aldus het Rotterdamse Na- werkdagen verzuimd. Het tionaal Influenzacentrum. GAK verwerkt per jaar 3,5 miljoen ziekmeldingen. Dat blijkt uit een onderzoek Katholieke Nijmegen. Ziekteverzuim treedt vooral op tijdens griepepidemieën, die vaak in november begin nen. Dat stijgende ziektever- met suikerziekte zuim kan onder meer door bare groep, vaccinatie fors worden terug gedrongen. Slachtoffers van het griepvi rus brengen gemiddeld 2 we ken door in bed. Het duurt 6 werken voordat ze weer hele maal fit zijn. Maar influenza is ook een belangrijke doodsoor zaak. Jaarlijks sterven 2000 groepen mensen in ons land aan griep. Juist onder de als hart- en longdiagnosen geboekte over- lijdensgevallen blijkt een In de VS is influenza de zes de doodsoorzaak. Van de half Universiteit miljoen Amerikanen die de af gelopen vijf jaar aan griep is overleden was tussen de 80 en 90 procent 65-plusser. Buiten zijn ook patiënten kwets- recent proefschrift blijkt dat deze patiënten een zesmaal verhoogd risico heb ben voor een ziekenhuisopna me en een hoger overlijdensri- sico. Wetenschappelijk onder zoek in Maastricht heeft aan getoond, dat door alle risico senioren in Neder- fand te vaccineren, 160 gulden op medische kosten en ziekte verzuim per vaccinatie kan worden bespaard. HILVERSUM (GPD) - De TROS De TROS moet dit binnen drie moet alle ruim 16.500 mensen, die weken schriftelijk melden zich naar aanleiding van de jubile- dereen, die zich tussen 3 er w umuitzending van 3 november als vember als TROS-lid heeft aange- ondermijnt. Sinds de guerrilla'. deze omroep hebben aange- meld. Dat heeft rechtbankpresident terdag het offensief inzetten, zijn al SAN SALVADOR (AP) - Leden van het Rode Kruis dragen in de hoofdstad van El Salvador een dode weg uit een gevechtszone. Het Inter nationale Rode Kruis zal de verzets beweging FMLN en de Sal vadoraanse regering vragen de ge vechten drie te staken om gewonden e kunnen vervoeren en de aevechts- :ónes te kunnen evacueren. Het Rode Kruis heeft geklaagd dat het leger het afvoeren van gewonden WASSENAAR (ANP) - In het gebied tussen Rotterdam, Delft, Den Haag en Zoetermeer moeten 50.000 tot 60.000 woningen worden gebouwd. Daarnaast zou er in dit zoge noemde Tussengebied 500 ha bedrijfsterrein moeten ko men. Voldoende groen en een plassengebied zouden de aantrekkelijkheid van het gebied moeten waarborgen. Dat staat in de studienota 'Een gezet, maar waarom die voorzichti- parkstad tussen hof en haven' van ge_aanpak?" de provincie Zuid-Holland, die andag wordt gepresenteerd, Commissaris der koningin Patijn grote steden in de Randstad met hun regiogemeenten, zoals bepleit bijeen- door de commissie Montijn. Vol de Nederlandse Maat- gens hem bestaat hiervoor onvol- Nijverheid en Handel doende draagvlak. Samenwerking kan ook zonder dwang van de grond komen, zo meende hij. meld, van de ledenlijst afv Mensen, die toch nog lid van de TROS willen worden, moeten dit alsnog kenbaar maken. Al 300 miljoen mark'welkom- geld'uitgereikt BERLIJN(AP) - De van Oostduitsers na de ope ning van de Muur heeft de Bondsrepubliek al zo'n 300 miljoen mark aan begroe- tingsgeld gekost. Alleen al in West-Berlijn werd 150 miljoen uitgekeerd. Iedere Oostduit» ser krijgt 100 mark per per- De Westberlijnse banken dreigden gisteren de uitgifte te staken als de regering niet beloofde de administratiekos ten en rente te vergoeden. De regering in Bonn maakte later bekend dat de eisen worden ingwilligd. Het fonds voor het begroetingsgeld is inmiddels verhoogd tot 779 miljoen mark. Vrakking vanmiddag bepaald het kort geding dat de omroepen vo rige week hadden aangespannen te gen de TROS. De omroepen vroegen een uit spraak van de rechter, omdat zij *500 gedood en 1000 ge wond geraakt. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gis- Hjfi teren een bedrag van ruim 97 mil joen dollar (204 miljoen gulden) uit getrokken voor steun aan de omstre den dat de TROS op illegale wijze den rechtse regering van Cristiani. Daarvan gaat 85 miljoen dollar naar het leger. (foto afp) Zuid-Holland maakte dat daag bekend tijdens komst v schappij in Wassenaar. Patijn toonde zich bezorgd over het feit dat de regio Den Haag ach terblijft ten opzichte van de andere de Randstad. Hij wees erop dat de werkgelegen heid in het gewest vorig jaar fors is gedaald. Die daling komt uitslui- tend voor rekening van de gemeen- haff twaaïf stil geiegen. bëTËxpïü- Bom gedemonteerd 16.500 nieuwe leden heeft ge- De rechter bepaalde een dwangsom van 1000 gulden per nieuw aangemeld lid met een totaal van één miljoen gulden. Dat was vooral het gevolg van de af- bom die op slechts 10 meter slanking by de overheid. De markt- spoor lag. De bom werd gisteren bij i i graafwerkzaamheden gevonden. HAMBURG - Bij een brand in een vrachtwagen van het Nederlandse Het treihver- leger bij Sangenstedt in de West- u en Zandvoort duitse deelstaat Niedersachsen zijn heeft vanochtend van half negen tot gisteravond vijf militairen gewold j in" 76 ,Expl°" geraakt. Twee zijn ernstig aan toe. TSXSS&ZÏJSXS- Tdwo"dmh Te,open Lijaen ooK aan ademhalingsp teerde in Zandvoort een vliegtuig- FIORELLA damesmode Wintercollectie 89/90 Burgsteeg 4-5, Leiden. Telefoon 071-134314. Inleveringen Qrote v ^erbouwingen! beurs-uks^f^.perdagexbtv iJMultïRent VONDELLAAN80 2332 AH LEIDEN BEL 071-310001 Zonnig BERLIJN (AP/Rtr/AFP) - Polit- burolid Günter' Schabowski heeft gisteren zijn functie als partijleider van Oost-Berlijn neergelegd. Hij blijft wel lid van het politburo, wat er volgens waarnemers op duidt dat hij een belangrijke functie krijgt in het nieuwe kabinet van premier Hans Modrow. De nieuwe voorzitter van het par lement, Gtinther Maleuda, heeft gis teravond beloofd dat hij zal probe ren het eerste artikel van de Oost- duitse grondwet te veranderen, waarin de leidende rol van de com munistische partij is opgenomen. Modrow is gisteren overleg be gonnen met de leiders van de vier niet-communistische blokpartijen over de vorming van een regering. Ook partijleider Egon Krenz is bij het overleg betrokken. De hervor mingsgezinde premier heeft ver klaard een echte coalitieregering te willen (zie ook pagina 2 en 5) sector wist het verlies aan banen voldoende te compenseren, aldus NS zette bussen verkeer op gang te houden. blemen. De brand ontstond tijdens het bijvullen van een tentkachel die s geplaatst in een tot bureau-au- Maximale straf voor dader van metromoorden Bloedpompje is levensreddend AMSTERDAM (ANP) - De Ne derlandse hartcentra zullen de komende jaren een hartpompje in gebruik nemen dat bij hartin farcten en complicaties bij ope raties het leven van de patiënt kan redden. De centra in Nijme gen en in Utrecht beginnen er op korte termijn mee. Bij een hartinfarct kan de pompfunctie van het hart ge heel of voor een deel uitvallen. Het pompje neemt de functie van het hart over en zorgt voor de doorstroming van het bloed door het lichaam. Het pompje is net zo groot als een potlood en wordt via de lies en de slagader in het hart gebracht. Het pompje is een soort turbine die razend snel ronddraait, aangedreven door een motor buiten het li chaam. In het buitenland zijn er goede ervaringen mee opgedaan omdat het heel klein is, makke lijk in het lichaam te brengen is en een eenvoudige bediening heeft. Patijn, Hij wees erop dat Den Haag over een groot gebrek aan bedrijfsterrei nen beschikt die aantrekkelijk zijn voor high-tech-bedrijven en bedrij ven die zich bezighouden met zake lijke dienstverlening. Ook zijn er te weinig internationale toplokaties voor hoofdkantoren in het centrum van de stad. In vergelijking met Rotterdam en Amsterdam krijgt de marktsector in Den Haag onvol doende ruimte, zo stelde hij. Ook aan woningen bestaat een ernstig tekort, aldus Patijn. Dat leidt tot omvangrijk woon-werkver- keer, dat de bereikbaarheid van de stad in gevaar brengt. Het ontbre ken van voldoende woonruimte be moeilijkt ook het aantrekken van bedrijven. Patijn pleitte verder voor een krachtige verbetering van het open baar vervoer en van de sociale pro blemen in de Randstad. Zonder het DEN HAAG (GPD) Wegens per- het reizigers- to omgebouwd legervoertuig. Grand Cafe Musique hogewoerd 18, l-eiden Beaujolais primeur In de nacht van 15 op 16 november komt onze drankenleverancier Bonenkamp om 12 uur precies de eerste Beaujolais primeur afleveren. U bent deze avond van harte welkom om de uitstekende kwaliteit van de ^^^^^^Bcapjolaisj^colteJ989^eineJcomenproeven^^^^^^^ autistische 7 jaar opge- kamertje in een zwak zinnigeninrichting. Met meer hulp- aanpakken loosheid is een economische ople- man Vi ving van de grote steden volgens sloten hem niet mogelijk. "Welvaart en zmnigi verpaupering kunnen niet naast el- verleners zou deze autist behandel kaar bestaan", aldus Patijn. Hij kunnen worden, maar daarvoor is wees erop dat al jaren wordt gepleit êeen 8eld- Dit schrijft de hoofdin- voor het benutten van de uitkerin- specteur voor de geestelijke volks gen om banen te scheppen. "Welis- gezondheid, J. van Borssum Waal- FORD ESCORT 1.3 BRAVO ROOD METALLIC 23.000 km FEBR. '89 *1 8.950|- ZEGMAAR TEGEN KAMSTEEG OCCASION Hofweg 39 - Voorschoten Telefoon 071 -769307 i kier kens, in het blad GVIV Informatie. De hoofdinspecteur is door een van de regionale inspecteurs inge licht over de schrijnende zaak. De moeder van de autist, die nauwe lijks in staat is contact te maken met RAALTE (ANP) - In Raalte werd ^ijn omgeving, doet er alles aan om vanochtend groot alarm gegeven een einde aan de opsluiting van nadat tijdens werkzaamheden op haar zoon te maken, r wordt nu de deur op Gaslek in Raalte ROTTERDAM (GPD) - De 29-jari- ge Rotterdamse 'metromoordenaar' is vanmorgen veroordeeld tot de maximale gevangenisstraf van 20 jaar en tbs met dwangverpleging. Dit was conform de eis van de offi cier van justitie. De rechtbank acht bewezen dat hij op 6 maart 1989 op het metrostation Zuidplein drie vrouwen vermoordde en een vierde vrouw heeft geprobeerd met mes steken om het leven te brengen. De rechtbank vond dat de dader met een vooropgezet plan om willekeu rige mensen te doden, op gruwelij ke wijze drie vrouwen met messte ken om het leven bracht. „Het volstrekt onverwachte, re deloze van dit handelen heeft een diepschokkende werking gehad", zo oordeelt de rechtbank. „Hij heeft de drie jonge vrouwen zomaar uit het leven weggerukt. Voor de fami lie van de slachtoffers is dit een on voorstelbare slag, die zal leiden tot een zogenaamd 'calamiteitenfonds' steeds diepere realisatie van een on- waarin een bedrag van 5 tot 10 mil- voorstelbaar gemis en een levens- joen gulden wordt gestort. Daarop iang verdriet" kan dan een beroep worden gedaan als de nood echt te hoog is gewor- den, zoals bij de autist. Van Bors- ziekelijke angsten, haat en minder- sum Waalkens stelt dat er m de waardigheidsgevoelens. Gecombi- zwakzinnigenzorg zeker een paar neerd met beperkte verstandelijke honderd mensen zitten opgesloten vermogens moet hij verminderd omdat geld voor een goede b"1 deling ontbreekt. kruispunt een grote gaslekkege ontstond. Drie kwartier later was het lek gedicht zonder persoonlijke ongelukken. Binnen een straal van 500 meter rond de lekkage werden 3 bedrijven waaronder een benzinetankstation stilgelegd in verband met explosie gevaar. Ook werd het verkeer omge leid. Volgens Van Borssum Waalkens zijn er 2 of 3 extra hulpverleners no dig om opsluiting te voorkomen. Hij heeft overigens begrip voor de inrichting: „In de zwakzinnigen zorg zijn de problemen zo groot dat inzet van extra mankracht voor één bewoner niet de hoogste prioriteit kan hebben". De hoofdinspecteur pleit voor Zonnig. In dc nacht lichte vorst. Mid- dagtemperatuur ongeveer 6 graden. Matige oostenwind. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Eerst zonnig, tijdens het weekeinde meer bewolking. In dc nacht lichte vorst. Middagtempcratuur omstreeks 6 graden. Donderdag 16 november zon op: 08.01 uur, zon onder: 16.47 uur; maan op: 19.21 uur. maan onder: 12.13 Waterstanden te Katwijk hoog water: 04.54 en 17.05 uur; laag wa ter: 00.45 cn 12.55 uur. 28 PAGINA'S PRAAG (GPD/Rtr) - De Tsjechi- ten geven. Wanneer de nieuwe In Praag wordt de beslissing ge- sche burgers kunnen in de toe- maatregel ingaat, is niet bekend. zien als een voorteken van politieke komst naar het Westen reizen zon- De regering in Praag heeft de reis- hervormingen in Tsjechoslowakije. der uitreisvisum. Premier Adamec mogelijkheden de laatste twee jaar Adamec doelde daar ook op toen hij heeft dit gisteren in het parlement geleidelijk uitgebreid. Dat begon de volksvertegenwoordiging toe van Tsjechoslowakije verklaard, met een versoepeling van de regels voegde dat de Tsjechische regering Adamec zei dat het besluit bedoeld betreffende het aanhouden van zich "zeker bewust" is van de veran- is om een einde te maken aan de banktegoeden in het Westen. Afge- deringen in de buurlanden, tijdrovende aanvraagprocedure, lopen zomer bleek dat het opheffen Een rechtbank in Bratislava heeft van de reisbeperkingen al leidde tot gisteren vier vooraanstaande dissi- een grote stroom Tsjechische toe- denten in vrijheid gesteld na een risten naar Oostenrijk en de Bonds- proces wegens het aanzetten tot republiek. herdenking van de 21e verjaardag Die kan nu 30 dagen duren, waarbij de plaatselijke afdeling van de Communistische Partij, de werkge ver en het leger toestemming moe- de Warschaupactin 1968. Dit meldde het officiële pers bureau CTK gisteren. Miroslav Kusy werd veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van acht maanden en een proeftijd van veertien maanden. Kusy werd schuldig bevonden aan het toebren gen van schade aan de belangen van het land, aldus CTK. De drie anderen, Vladimir Ma- nak, Hana Ponicka en Anton Se- lecky, zijn vrijgesproken. óók voor de stripverhalen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 26,50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 72.40* Wij nemen een jaarabonnement f 275,70 Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode .Tel. Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1