Pernix rekent zich rijk Kruzen: af en toe spijt.. Brazilianen kiezen vandaag president Om te gillen. ©VER DEGRENZEN' Ongelukken leggen marine VS lam WOENSDAG 15 NOVEMBER 1989 SPORT PAGINA 19 Plasje met gevolgen Vier bijgelovige voetballers van de eerste-divisieclub Tongogara uit Zimbabwe zijn door hun bond voor het leven geschorst, omdat zij op het speelveld in aanwezigheid van publiek heb ben staan urineren. Zij deden dat op advies van een medicijnman, die hen een overwinning garandeerde. Buiten dat de vier geschorst werden, moesten zij ook vaststel len dat ook medicijnmannen zich kunnen vergissen, want Tongogara verloor met 0-2. Gratis toegang voor DDR-fans De toeschouwersaantallen in de eerste en tweede Bundesliga zullen de komende weken een flinke stijging vertonen. Na het openstellen van de Oostduitse grenzen hebben de clubs uit de top van het Westduitse betaalde voetbal besloten hun stadiondeuren te openen voor voetbal liefhebbers uit de DDR. De Oostduitse fans zullen deze maand de wedstrijden in de eerste en tweede Bundesliga gratis mogen bezoeken. Afgelopen zaterdag liep het Olympisch stadion in Westberlijn al vol voor het duel tussen Hertha BSC en Wattenscheid. De wedstrijd uit d^ tweede Bundesliga trok 65.000 mensen, onder wie 40.000 DDR-burgers. Hoelang de Oostduitsers kunnen rekenen op een vrije toegang tot de wedstrijden is nog onduidelijk. Het bestuur van Hamburger SV heeft al laten weten, dat de DDR-fans niet alleen bij het competitieduel tegen Fortuna Düsseldorf op 25 november welkom zijn, maar ook bij de UE- FA-Cupwedstrijd tegen FC Porto op 22 november. Anton Janssen, Hendrie Kruzen en Henk Houwaart. Met deze klinken de namen hoopte KV Kortrijk zich dit seizoen nadrukkelijk te mengen in de strijd om Europees voetbal. De Belgische provincieclub kende, met negen punten uit zes duels, een voortreffelijke start. Het vervolg was echter rampzalig. De club voeg de nog maar twee punten aan het to taal toe, zag Houwaart tussentijds vertrekken naar Griekenland, en viel terug van een derde naar een tiende plaats. Hendrie Kruzen baalt onderhand verschrikkelijk van Kortrijk. - Wat is er nu precies aan de hand met Kortrijk? Kruzen: „Het verhaal is eigenlijk simpel. Sommige spelers hebben Houwaart het werken heel bewust onmogelijk gemaakt. Het begon uit stekend. Iedereen was tevreden, totdat Houwaart in de zesde wed strijd de voorkeur gaf aan Anton Janssen boven Pietje Timmermans. Drie spelers waren het daar abso luut niet mee eens en gooiden de kont tegen de krib. Ze weigerden de opdrachten die Houwaart hen gaf uit te voeren. Zij hebben de hele boel verziekt. De sfeer is nog steeds niet optimaal, ook al hebben we zondag tegen Sint Truiden eindelijk weer eens een puntje gepakt". - Hoe heb je zelf gereageerd op dat gedrag van je medespelers? Kruzen: „Ik heb ze flink de waar heid gezegd. Verteld dat het hufters waren, stuk voor stuk. Ze hadden gewoon de dingen moeten doen die Houwaart hen opdroeg. Het was zijn goed recht Janssen, die daar voor een tijd lang geblesseerd was geweest, weer een kans te geven. Ik kan me goed voorstellen dat hij, na alles wat er hier gebeurd is, weg wil de. Tegen Beveren bij voorbeeld hadden twee verdedigers van ons, de Wolff en Plessers, zelfs met el kaar ruzie in het veld. Heel bewust speelden ze elkaar de bal niet meer in de voet. Vind je het dan gek datje met 4-1 verliest?". - Hoe zit het met je vorm? In het be gin van het seizoen werd je overla den met complimenten. De laatste tijd horen we bijna niets meer van je. Kruzen: „Door alle trammelant ben ik zelf natuurlijk ook niet beter gaan spelen. De sfeer was hartstik ke slecht. Voor mezelf heb ik het ge voel dat het de laatste drie weken weer de goede kant op gaat. We zul len alleen weer eens punten moeten pakken. Hopelijk gebeurt dat zon dag tegen Beerschot". - Heb je al spijt van je overgang naar Kortrijk? Kruzen: „Af en toe, wel ja. Als ik alles op een rijtje zet denk ik wel eens 'was ik hier maar weg'. Het he le seizoen is al bijna naar zijn malle moer. Doodzonde, als je ziet hoe goed het allemaal in het begin liep. Er zal snel een kentering moeten komen, anders valt er echt helemaal geen prijs meer te halen voor ons". - Vanavond Nederland-F inland, zonder Hendrie Kruzen. Tegen Wales zat je nog in de voorlopige se- Hendrie Kruzen. lectie, nu ontbrak je naam. Heb je Oranje al uit je hoofd gezet? Kruzen: „Neen, nog lang niet. Maar voorlopig komt Kortrijk op de eerste plaats. Oranje heb ik even op een zijspoor gezet. Maar deze jon gen denkt echt nog wel aan de WK in Italië. Het moet ook wel heel gek gaan wil ik niet weer bij de groep komen. Door keihard te werken wil ik weer een plaats afdwingen. Bij de eerste 22 moet ik toch kunnen ko men. Zo veel vertrouwen heb ik echt nog wel in mezelf'. Tussen Maradona en Napels is alles weer goed Als men het bestuur van Napoli mag geloven, is alles weer goed tussen de lijstaanvoerder van de Italiaan se competitie en vedette Diego Maradona. „Signor Maradona heeft verzekerd zijn professio nele verplichtingen ten volle te zullen respecteren en heeft de wens herhaald bij Napoli te willen blijven tot zijn contract afloopt in 1993", meldde de club dinsdagavond in een persverklaring.. De verstandhouding tussen Maradona en UEFA- Cuphouder Napoli was de laatste maanden uiterst broos geworden. De Argentijn riep de verontwaardi ging van heel Napels over zich ai" door zonder toe stemming zijn vakantie in Argentinië te verlengen, terwijl de competitie in Italië al begonnen was. Het clubbestuur reageerde met het besluit op het laatste moment Maradona niet op te stellen bij de UEFA- Cupwedstrijd op 1 november tegen Wettingen om dat hij niet op de training was verschenen. Bij zijn terugkeer uit Argentinië na het geruchtma kende huwelijksfeest zei Maradona dat zijn koffers al klaar stonden om Napoli te verlaten, tenzij enkele belangrijke zaken zouden worden opgehelderd. Daar is dinsdag kennelijk een poging toe gedaan. Jesus Gil y Gil, de omstreden presi dent van Atletico de Madrid, maakt het met de dag bonter. Gisteren liet hij weten, dat Atletico de return- wedstrijd voor de Spaanse beker te gen Real Madrid alleen zal spelen, als er een buitenlandse scheids rechter wordt aangesteld. Volgens Gil zijn de Spaanse scheidsrechters dermate op de hand van de hoofd stedelijke aartsrivaal, dat zijn club geen enkele kans heeft om ooit nog een wedstrijd tegen 'de Koninklij ke' te winnen. Maandag kondigde Gil aan 27.000 kaarten te hebben gestuurd aan de supporters van Atletico, waarop ze kunnen aangeven of Atletico über haupt moet uitkomen in de bekerre turn, die voor 29 november op het programma staat. De supporters kunnen hun 'stemkaarten' zaterdag aanstaande bij de thuiswedstrijd te gen Barcelona inleveren. Gil hield dinsdag vol dat de wedstrijd tegen Real niet zal doorgaan als 75% van de supporters tegen het uitkomen van Atletico tegen Real stemt. De te verwachten schadeclaim van Real, die kan oplopen tot 200 miljoen pe seta's (zo'n 3,5 miljoen gulden) en een eventuele schorsing door Spaanse voetbalbond, zullen voor lief worden genomen, aldus Gil. De huidige moeilijkheden heb ben te maken met het gelijkspel (0- 0) in de uitwedstrijd van Real Ma drid vorige week woensdag tegen Atletico. Volgens Gil veroorzaakte 'moordenaar' Hugo Sanchez een duidelijke strafschop, die door de scheidsrechter niet werd toege kend. Atletico-trainer Javier Cle mente ging daarna zover om de Spaanse voetbal- en scheidsrech- tersbond te verwijten 'onder een hoedje met Real te spelen'. Slim plannetje van Six gaat niet door Didier Six (foto) bedacht onlangs een plannetje om snel een hoop geld te verdienen, maar kwam van een koude kermis thuis. Ten behoeve van zijn eigen portemonnee wilde de vroegere Franse international in de lente een benefietwedstrijd orga niseren in het stadion van Racing Straatsburg, waarvoor hij in een grijs verleden ook nog even uit kwam. De ploegen van West-Duits- land en Frankrijk zouden de tribu nes wel vol doen stromen, veron derstelde hij.Maar Bernard Specht, een vroegere ploegmaat in het Fran se nationale team en de huidige trai ner van Straatsburg, zag geen brood in het plan. „Ik heb niets tegen Didi er Six, maar hij speelde hier amper anderhalf seizoen". Felle discussies om tv-herhalingen In Italië is een felle discussie ont staan over het feit dat op zondag avond discutabele beslissingen van de scheidsrechters uitgebreid op de televisie worden herhaald in het best bekeken sportprogramma van het land. Buitenspel-momenten worden desnoods via een computer nagebootst. Daaruit blijkt regelma tig dat een strafschop ten onrechte niet of wel is gegeven, of dat een treffer afgekeurd had moeten wor den. „Die herhalingen maken ons be lachelijk en daarom moeten ze maar worden afgeschaft. In het heetst van de strijd is het moeilijk om te zien of iemand wel of niet buiten spel staat. Het gaat om de interpre tatie van het moment", aldus een beroemde Napolitaanse verslagge ver. Hij vergallopeerde zich bij de winnende treffer van Napoli tegen Leche vorige week, waarop volgens hem niets was aan te merken, maar die in werkelijkheid door Carnevale in buitenspelpositie werd gescoord. Het regende na de 'ontmaskering' later op de avond telefoontjes bij de staatsomroep om deze 'supporter van Napoli' te ontslaan. WK-deelnemers zondag bekend Zondag zijn de 24 landen bekend die volgend jaar deelnemen aan het WK in Italië. Vanavond vallen alle beslissingen in de Europese zóné, het wachten is dan nog op de twee de deelnemer uit de Amerikaanse groep en de twee Afrikaanse deel nemers In de eerste oefenwed strijd van de lange voorbereiding op de eindronde van het wereldkam pioenschap in Italië bleef Brazilië gisteravond tegen Joegoslavië op 0- 0 steken Johan Cruijff heeft zich kritisch uitgelaten over de plannen van FC Barcelona voor aanvang van het seizoen 1989/90 in Japan oefen duels af te werken De rechtbank van Milaan zal volgende week de straffen bekendmaken in verband met het zwart-geldschandaal bij AC Milan, dat voorafging aan de machtsovername van Sylvio Ber lusconi. Diens voorganger Giussy Farina zou gedurende zijn voorzit terschap (van J.982 tot 1986) de be lasting hebben ontdoken en de wet telijke jaarcijfers hebben gefrau deerd. De officier van justitie heeft vier jaar gevangenisstraf geeist te gen de oud-voorzitter. Maar ook en kele andere bestuursleden, trainers en spelers zullen worden gestraft. Tegen de Zweedse coach Nils Lied- holm is een jaar gevangenisstraf ge ëist. De huidige aanvoerder Franco Baresi zou negen maanden achter de tralies moeten, de toenmalige topscorer Virdis vier maanden. De PSV'er Eric Gerets zal louter een geldstraf krijgen. Hij speelde ëën seizoen bij de roodzwarte club De Griekse voetbalclub AEK Athene heeft beroep aangetekend tegen de schorsing van een jaar voor de Eu ropese bekertoernooien. De club vindt de straf te zwaar en rekent op strafvermindering door de c sie van beroep. Vandalen niet welkom De Italiaanse minister van binnen landse zaken, Antonio Gava, gaat de mogelijkheid onderzoeken voetbal vandalen te weren bij de eindronde van het wereldkampioenschap, dat komende zomer in zijn land zal wor den gehouden. Gava hoopt met zijn collega's van de deelnemende lan den een gezamenlijk beleid te kun nen ontwikkelen. Korfballers verder in strijd om LD-Cup NOORD WIJK Op uiterst economische wijze heeft Pernix de eindronden bereikt van de strijd om de Leidsch Dagblad-cup. Weliswaar leed de Leidse overgangsklasser in de laatste ronde een 7-5 ne derlaag tegen Zuiderkwartier, in de eerste twee ronden was het doelsaldo reeds zo hoog opgevijzeld dat plaatsing zeker was. Zuiderkwartier eindigde als tweede, voor Crescendo en Fluks. Meer nog dan met de wedstrijdre sultaten leek Pernix gisteravond in de Noordwijkhal bezig met de se lectieprocedure. Wie wordt de vier de man, zo was de cruciale vraag. Met een 'we zijn eruit' als ware hij informateur kwam Rob van Dort na afloop uit de kleedkamers. Hans van der Velde, net drie weken in training na een langdureige enkel blessure, bleek uiteindelijk de ge lukkige die naast Peters Kuipers, Robin Arnoldus en Casper de Rooy het herenviertal van Pernix zal completeren. „Het was het enige dat belangrijk was voor ons. Deze oefenwedstrijden waren de uitgele zen gelegenheid om de ploeg te for- Niettemin had de Leidse over gangsklasser zich er tevoren van vergewist niet onverhoopt uit de boot te vallen.-Ruime 2-10 en 11-5 overwinningen op Crescendo en Fluks stonden borg voor een doel saldo van plus veertien, waar tegen over dat van Zuiderkwartier (nul) schril afstak. Toch had Pernix het in de beginfase tegen Fluks nog knap lastig. Tot 3-3 bleek de Noordwijkse afdelingsclub keurig bij en pas na twee goals van Erika Velders (5-3) kwam de afscheiding tot stand. Ook tegen Zuiderkwartier en Crescendo speelde Fluks heel ver dienstelijk. Fluks nam een 3-1 voor sprong op Zuiderkwartier en moest pas in de slotfase afhaken na twee treffers van Erik van Lunteren, die samen met echtgenote Els weer te ruggekeerd in de basisacht van coach Co Paeper. Dat de tweede klasser in de slotminuten op balbe zit moest spelen om zich de afde lingsclub van het lijf te houden, in casseerden de Noordwijkers als een waar compliment. „Droevigheid" signaleerde Pae per, die overigens niet wist dat Fluks in de afdeling speelde. Te leurstelling bij Zuiderkwartier ook na het treffen met Crescendo, dat eindigde in een 4-5 zege voor Cres cendo. Henk Alberts scoorde drie minuten voor het einde de winnen de treffer voor het achttal van coach Wim Nijenhuis. Was voor Zuiderkwartier het duel tegen Crescendo het absoluut diep tepunt van de avond, de slotwed strijd tegen Pernix was van heel wat groter kaliber. „Ik dacht dat we twee klassen tekort zouden komen, maar het viel achteraf reuze mee. Misschien dat we tegen hoger spe lende ploegen beter uit de voeten komen, omdat die ons meer vrijuit laten spelen". Dat gold zeker voor Pernix, dat met een driemaal sco rende Casper de Rooij tot 4-4 bij bleef, maar vervolgens geen ant woord had op treffers van Aldo Spadon (2) en Theo van Leeuwen. Een goed rekenend Pernix wist dat de eindscore van 7-5 nog ruim vol doende was. Plus twaalf is tenslotte beter dan plus twee. Kwalificatie EK jeugdteams Jong Nederland - Jong Finland 2-1 (1-1). 42. Saastomoinen 0-1, 44. Viscaal 1-1 (strafschop). 50. lanckohr 2-1. Scheidsrechter Bindels (Lux). Toeschouwers: 8.500. Gele kaart: Refos (Neder land). Westd. 6-10 (10- 2) Nederl 6-4(6-9) IJsland 6- 7 (11- 7) Finland 6- 3 4-13) Vrlendschappeijk: Quick Boys-A)ax 1-2, Oegst- qeest-Roodenburg 2-3. Competitie onder 21: RCL-Roodenburg 2-0, Blauw Zwart-Lugdunum 1-3, UVS-Noordwijk 1-1. ARC-Qocos wordt volgende week gespeeld. Pemix-aanvaller Peter Kuipers torent hoog uit boven Crescendo-tegen stander Henk Alberts uit, zoals ook medespelers Carla Kuipers en Robin BRAM VAN GENT Arnoldus kunnen constateren <foto Loek ZuUderduim Koersen Hilversum Eerste koers, 1609 m: 1 Errogate Way (H. Grift) 2.06,1 -1.10,4, 2. Eagle, 3. Elisabeth Boko Toto: winnend: 5,80 plaats 1,80 2,40 1,30 koppel 33,50 trio 180,50. Tweede koers, 2000 m: 1. Jungle Love (A. Molle- ma) 2.40,8 - 1.20,4, 2. Dame of Holland, 3. David Morgan. Niet gestart: Cristo Robel. Toto winnend: 1,20 plaats 1.30 2.40 1.40 koppel 10,20 trio 35,10. Derde koers, 1609 m. 1Every Day a King (L. Doo- 11,30 trio 131,50. Vierde koers, 2000 m: 1. Carelyn Space (B. Dap per) 2.39.5 -1.19,8,2. Carlos S. 3. Charitable Niet gestart: Yvette Goldstar. Toto: winnend: 3,00 plaats 1,20 1,40 1,30 koppel 6,30 trio 27,70. Vijfde koers, 2000 m: 1Devon Dear (A. de Wrede) 2.41,7 - 1.20,9, 2. dead heat: Daphne Ruimzicht en Beltana D. Toto: winnend 1,40 plaats 1,30 5,70 (1) 3,30 (5) koppel 10,90 (1/4) 7,90 (4/5) trio 126,60 (4/1/5) 99,70 (4/5/1). Zesde koers. 1609 m: 1 Chokey Treen (R. van Gent) 2.06,3 -1.18,5,2. Chano Chan, 3 Claudia's Dream, 4. Ciska Crown. Toto: winnend: 5,70 plaats 1,90 2,80 1,10 koppel 49.90 trio 271.50 4 4192,80. Zevende koers, 2000 rrv 1Aquavit (F. Handelaar) 2 37,8 - 1.10,9, 2. Zoon van Jensen, 3. Zegneur. Niet gestart: Crack Buitenzorg, Zoef Uithuizen. To to: winnend: 3,00 plaats 2,00 2,40 2,90 koppel 8,40 trio 121,80. Achtste koers, 1609 m: 1. Ceres Yoly (C. Imming) 2.07,3 -119.12. Cassanova Boy, 3. Benno R. To to: winnend: 41.30 plaats 6,60 1,60 3,90 koppel Grift) 2.05,1 1.17,8,2. Zorba Oosewaard. 3. Anne Shoeing. Niet gestart: Year of King. Toto: winnend: 6,40 plaats 1,50 2,60 2,60 koppel 30,20 trio 384,90 kwartet 911,60. Tiende koers, 2000 m: 1. Boyke Gold (R. van Stam) 2.38,7 -1 19,4,2. Bo van de Lente, 3 Cindy Crown. Toto: winnend: 1,70 plaats 1,30 5,60 2,40 koppel 0,20 trio 82,80. Elfde koers, 2000 m: 1Andries L (R. Pools) 2.39,9 -1.20,0,2. Clareina Hanover, 3. Brahma Melodie Toto: winnend: 8,70 plaats 2,60 5,70 3,20 koppel 96.70 trio 101,20. W5: 4 - 5 - 5 - 9 -3 (niet ge speeld). Totalisatoromzet: 289.918. Asaen, marathon, 5e wedstrijd KNSB-beker: 1Vundermk (Raalte), 2. Evert van Bentham (Sint- 3. Huitema (Rhoden)17 Gnmber- j), 18 Alex Jansen (Leiden) vijf wedstrijden: 1Kramer 84 pnt, 2. Vun- dennk 78,2, 3. Kuiper 78.1 Vrouwen: 5e wedstrijd: 1 Jolanda Grimbergen (Geleen), 2. Pasveer (Groningen), 3. Keulen (Ims- sum). Stand: 1Keulen 61,1 pnt, 2. Pasveer 56,3. Hoog- endijk 52, 4. Tomporovska (Lisse) 47,1. Vafcenswaard, 75.000 dollar, mannen, eerste ronde: Kampers (Ned) - Va|da (Tsj) 6-3 6-4, Gol- die (Vst/1- Pech (Fra) 5-7 7-5 7-5. Windogradsky (Fra) - Osterthun (BRD) 3-6 7-6 (8-6) 7-5. Novacek (Tsj) - Smith (Bah) 6-3 7-6 (7-3), Raoux (Fra) - Soulas (Fra) 7-6 (7-5) 6-3, Cahill (Aus) - Engle(Vst) 7-5 6-3, Olhovski (Sov) Leppen (BRD) 7-6 (7-3) 7-5, Dennhardt (BRD) - Saceanu (BRD/8) 6-4 3-0 opgegeven wegens een rugblessure, Wibier (Ned) - Woodforde (Aus) 7-6 (7-3) 6-4, Nijssen (Ned) - Patrick McEnroe (Vst) 6-3 7-6 (7-1), dubbelspel: eerste ronde Siemerink/Vekemans (Ned) - Da- vids/Eltingh (Ned) 7-6 (7-4) 7-6 (7-4). Kok/Scha pers (Ned) - Pech/Soules (Fra) 6-3 6-4 WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse marine heeft na een reeks ongelukken in de afgelopen weken besloten alle operaties voor 48 uur stop te zetten terwijl de veiligheids procedures onder de loep worden genomen. Elk schip, eskader en op leidingskamp moet de normale ope raties onderbreken en de veilig heidsprocedures controleren. "Het doel is al het marinepersoneel op nieuw het belang van een goede vei ligheid onder ogen te brengen", zei marinewoordvoerder Bruce Cole. Het besluit werd bekendgemaakt nadat enkele uren eerder brand was uitgebroken aan boord van een am fibisch aanvalsschip op een werf in Virginia. Daarbij raakten 29 men sen gewond. Door dit ongeluk, de dertiende in een reeks, is één van de opvarenden van de USS Inchon is er slecht aan toe. Dit heeft een woordvoerder van de Amerikaanse marine in Norfolk, de thuishaven van de van de Atlantische vloo? meegedeeld. Door nog onbekende oorzaak brak er brand uit in de helikopter hangar van het schip, dat voor on derhoud in Norfolk was. De slacht offers zijn allemaal met vergifti gingsverschijnselen als gevolg van de rookontwikkeling bij de brand in ziekenhuizen opgenomen. Bij eerdere ongelukken zijn de laatste maanden ook doden geval len, zoals toen zich in april een ex plosie voordeed aan boord van de Iowa, waarbij 47 mensen omkwa men. Verder stortte een trainings vliegtuig op een vliegkampschip voor de kust van Florida, zijn mari- twee vliegdeksche pen overboord geslagen, werd een schip per ongeluk gebombardeerd door een piloot van de marine in de Indische Oceaan en kwam een tor- pedobootjager in aanvaring met een vrachtschip uit Singapore. 'Commerciële tv wekt tijdschrift' AMSTERDAM (GPD) De commerciële tv heeft de tijdschriftpers wak ker heeft geschud. In de eerste helft van dit jaar hebben de familieweek bladen hun advertentievolume met 9 procent zien dal^n, de familiemaand bladen gingen er zelfs 12 procent op achteruit. Alleen de vakbladen vor men een uitzondering. Daar gaat de gestage groei gewoon door. Voorzitter J. Bommer van de Nederlandse Organisatie van Tijd schriftuitgevers (NOTU) zei dit gisteren tijdens de jaarvergadering in Am sterdam. Onder druk van de concurrentie van de commerciële televisie be gint de NOTU iri de eerste dagen van december een campagne met als the ma 'Een blad is een relatie'. Alle meer dan 2000 in de NOTU verenigde week- en maandbladen zullen paginagrote advertenties plaatsen, die met name zijn gericht op de 'beleidsmakers'. Volgens Bommer gaat het on danks de ontwikkelingen op reclamegebied nog steeds goed met de tijd schriftenpers in Nederland. Lesje 'Oort' leidt tot leuke tips ROTTERDAM (GPD) - Tip voor de grote ondernemer: koop een zeer bescheiden autootje voor het woon/werk verkeer (eerste tien kilometers worden namelijk privé) en rijdt de zake lijke kilometers gewoon in de vertrouwde luxe bedrijfsauto. Die laatste wordt dan niet voor 20 percent bij het belastbaar in komen geteld. Voor de werkne mer: verkoop uw aktentas aan uw werkgever en neem hem ver volgens in bruikleen terug. Zo doende kost-ie niks en kan de werkgever hem wel (deels) van de belasting aftrekken. Het zijn slechts twee simpele tips die zo'n honderd zaken mensen uit Rotterdam en (ver re) omstreken kregen van drie belastingdeskundigen, die door de Kamer van Koophandel wa ren ingehuurd om zakenlui een 'lesje Oort' te geven. Het was de vierde les die door de kamer werd georganiseerd en het was de vierde keer dat de zaal vol zat. RIO DE JANEIRO (AP/IPS) - Voor het eerst in bijna 30 jaar gaat het Braziliaanse volk naar de stem bus om vandaag een president te kiezen. De huidige president, Jose Sarney, zei gisteravond in een tele visietoespraak: "De overgang naar de democratie is voltooid. God heeft gewonnen in Brazilië". Hij noemde de verkiezingen 'een buitengewoon spektakel'. Sarneys ambtstermijn loopt af op 15 maart volgend jaar. Hij werd in 1985 tot president gekozen door een kiescol lege dat was aangewezen door het toenmalige militaire regime. Sarney onthield zich van een stemadvies, maar vroeg de kiezers een zorgvul dige keus te maken. Onder de 21 gegadigden voor het presidentschap is zowel een com munistische kandidaat als een kan didaat van de partij van de militai ren. die van 1964 tot 1985 aan de macht waren. De vaak uitbundige verkiezingscampagnes van de afge lopen twee maanden verliepen zon der ernstige incidenten. Grootste kanshebber is de con servatieve voormalige gouverneur Fernando Collor de Mello van de Nationale Constructie Partij. Popu laire kandidaten zijn ook de twee linkse kandidaten Leonel Brizola, AP) ook een voormalige gouverneur, en de voormalige fabrieksarbeider en stakingsleider Luis Inacia Lula da Silva. Als geen van de kandidaten een meerderheid haalt, en dat zit er dik in, zullen de kiezers op 17 december moeten kiezen tussen de twee kan didaten die de meeste stemmen ha len. Volgens de laatste opiniepeilin gen maken nog twee kandidaten een kans op de tweede plaats: sena tor Mario Covas van de centrum linkse Braziliaanse Sociaal Demo cratische Partij en Paulo Maluf van de partij van de militairen. Stemmen in Brazilië is verplicht voor iedereen ouder dan 18 jaar, ter wijl Braziliaanse jongeren tussen de 16 en 18 jaar oud mogen stemmen. Het is voor het eerst in 29 jaar dat de Brazilianen rechtstreeks hun presi dent kiezen. De eerste uitslagen zul len volgens de kiesraad al vannacht bekend zijn. De definitieve uitslag komt naar verwachting in de loop van vrijdag. ONDERSCHEPT De Panamese autoriteiten hebben bijna een ton cocaïne onderschept die op weg was naar de Verenigde Staten. De straatwaarde van de partij wordt ge schat op honderd miljoen dollar (ruim 200 miljoen gulden). Dit heeft de anti-drugsbrigade bekendge maakt.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19