D66 Wassenaar stelt All-west ter discussie 'Warmond moet opvang j ongeren beter organiseren' Partijen Oegstgeest torpederen plannen jongerenhuisvesting Puinstort Klinken bergerpla s stopzetten' Oranjevereniging verdeelt Leiderdorpse commissie Zoeterwoudse womngbouwverenigirig: woningwetwoningen te dicht op Klaverhal PAGINA 16 WOENSDAG 15 NOVEMBER 1989 Thema-avond Progressief Warmond In voormalig café Menken WARMOND - De gemeente Warmond moet meer doen aan de opvang van jongeren in de - gemeente. Daar waren leden van Progressief Warmond (PW) en verschillende jeugd- en jon gerenwerkers het gisteravond over eens tijdens een thema avond in het Trefpunt. Stuur den verschillende verenigingen op het gebied van het jeugd- en jongerenwerk hun vertegen woordigers, de Warmondse jeugd liet het afweten. Volgens de nieuwe PW-wethouder D. Duynhoven kan het jeugdbeleid op verschillende punten worden verbeterd. De opvang van 'oudere jongeren' kan beter en er moeten in- Leiderdorp tevreden over ophalen groen 'LEIDERDORP - De gemeente Lei derdorp is tevreden over de proef met het gescheiden ophalen van groenafval in de wijk Voorhof. De proef draait nu zes weken en per week wordt ongeveer 4.500 kilo- gram groenafval opgehaald. Sommige Voorhofbéwoners zijn vanwege het ongemak afgehaakt. De papieren zakken waarin het keu kenafval moet worden verzameld zouden te vaak scheuren. Dertien huishoudens hebben van meet af aan hun medewerking geweigerd. tensievere contacten komen tussen de gemeente en de verschillende verenigingen die zich voor de jeugd inzetten. Ook de contacten tussen de verschillende verenigingen zou den niet optimaal zijn. Tijdens de discussie die volgde, bleek dat ook de sprekers meer op vangmogelijkheden voor de jeugd wensen. Nu worden alleen in Ut Sloepie jongeren van 12 jaar en ou der opgevangen. J. Timmermann stelde voor om het Meerpunt over dag open te stellen, zodat jongeren daar na schooltijd terecht kunnen. Duynhoven zegde toe dat hij met vertegenwoordigers van de Jeugd raad en Ut Sloepie over deze kwes tie gaat praten. Van de Warmondse bevolking is 28 procent jonger dan 21 jaar. Een ander punt dat de gemoederen bezighield, is de locatie van de nieu we sporthal. J.G. de Winter, voorzit ter van voetbalvereniging Warmun- da, vroeg opheldering over het PW- standpunt, dat de hal op het terrein van het sportpark het Overbos zou moeten staan. Warmunda ziet de hal liever op een andere plaats. Duynhoven legde uit dat zijn frac tie een sporthal binnen de dorps kern van Warmond 'geen gezicht' vindt. PW neemt echter pas een de finitief standpunt in als het college het onderzoeksrapport over de ver schillende locaties op tafel legt. Duynhoven liet weten dat zijn frac tie de argumenten die in de ver schillende discussies naar voren zijn gekomen, zal meewegen in de uiteindelijke keuze. Oegstgeest wil duidelijkheid over toekomst recreatiegebied OEGSTGEEST - In de Klinkenber gerpias mag geen puin worden ge stort zolang onduidelijk is hoe het toekomstige recreatiegebied tussen Oegstgeest, Warmond en Sassen- heim wordt ingericht. De 'koppel verkoop' waarbij projectontwikke laar Korswagen het recht krijgt vier extra woningen te bouwen in ruil voor de bouw van een brug over de Haarlemmertrekvaart, kan wel doorgaan. Dat bleek gisteravond in de Oegstgeester raadscommissie voor openbare werken. Hoewel de plannen voor de in richting van het recreatiegebied nog niet vastliggen bleek de raads commissie de handen zo veel moge lijk te willen vrijhouden. Na een uit voerige discussie over de invloed van de gemeente Oegstgeest op de inrichting van de plas en het al dan niet gebonden z(jn aan eerdere voorstellen van B en W, stelde P. Hellinga (CDA) voor om de aanleg van de 'puindam' te staken. De an dere fracties steunden zijn voorstel. Volgens wethouder A.J.W.F.M. Kohlbeck van openbare werken heeft dat uitstel met name gevolgen voor de ontwikkeling van het noor delijke deel van de plas. De gemeen te zal nu met een alternatief moeten komen in de project-begeleidings groep. Daarin werken de aan de plas grenzende gemeenten Oegstgeest, Warmond en Sassenheim samen met de provincie. Gisteravond te kende zich LEIDERDORP - PvdA, PPR/PSP en D66 weigeren de Leiderdorpse Oranjevereniging 3.000 gulden extra subsidie te ge ven. WD en CDA, samen een meerderheid in de gemeenteraad, denken daar anders over. Ze voe len wel wat voor de voorgestelde verhoging tot 9.000 gulden. Dit bleek gisteravond tijdens een ver gadering van de raadscommissie welzijn. De Oranjevereniging zegt beta lingsmoeilijkheden te hebben doordat de gemeente al enkele ja ren de subsidie op 6.000 gulden heeft 'bevroren'. B en W hebben begrip voor de problemen van de Oranjevereniging en willen daar om een uitzondering maken op de zogenaamde 'nullijn' (het niet verhogen van subsidies) in het subsidiebeleid. Bij de behandeling van het wel- zijnsprogramma voor 1990 vroeg commissielid mevrouw Th. Meij er (CDA) zich af of de 'nullijn' nog wel is te handhaven. Zo voerde ze aan dat de vaste lasten van instel lingen en vereniging stijgen. De handhaving van enkele jaren ge leden vastgestelde subsidiebe dragen betekent dus eigenlijk een bezuiniging, betoogde ze. De commissieleden M.D. Holierhoek (PvdA) en J.P.A. Preenen (PPR/PSP) waren het daar mee Ook de subsidiëring van de werkgroep Leiderdorp tegen apartheid leidde tot verdeeldheid welzijn. PvdA, D66 en PPR/PSP zagen geen re den de werkgroep anders te be handelen dan de Chiligroep, bedrag van 1.345 gulden is uitgetrokken. CDA en WD wilden niet verder gaan dan 500 gulden. Zodra de werkgroep gezamenlijk met de gemeente ac tiviteiten tegen apartheid gaat or ganiseren, zou dat bedrag om hoog kunnen. voorkeur af voor 'minder extensie ve recreatie'. Vooral de aanleg van een teleskibaan stuitte op veel weerstand. Het staken van de puinstort bete kent dat de financiering van het project opnieuw onder de loep moet worden genomen. De projectont wikkelaar zou hiermee namelijk 700.000 gulden verdienen, die hij zou investeren in de ontwikkeling van het recreatiegebied. Ook de scepsis van de Oegstgeester raads leden tegenover de teleskibaan be tekent een bedreiging voor de fi nanciële onderbouwing van het project. De baan zou eeri belangrij ke bijdrage moeten leveren aan een sluitende exploitatie. OEGSTGEEST - De Oegstgees ter politiek voelt niets voor het plan om 17 jongeren te huisves ten in het pand van het voorma- lige café Menken in de Van As- sendelftstraat. In de raadscom missie voor openbare werken kregen B en W gisteravond geen enkele steun voor hun voorstel. Ook omwonenden roerden zich. De publieke tribune was goed gevuld en kort voor de vergadering hadden 31 bewoners in een brief aan de commissieleden hun bezwaren op een rijtje gezet. Ze waren vooral ver ontwaardigd over het feit dat de ge meente slechts enkele direct omwo nenden een paar dagen yoor de Commissievergadering op de hoog te had gesteld van de plannen. Volgens de bewoners staat het be stemmingsplan voor de Van Assen- delftstraat alleen eengezinswonin gen toe. Een andere bestemming 'stemt niet overeen met het karak ter van de straat'. Van jongerenhuis vesting verwachten de briefschrij vers grote parkeer- en geluidsover last in de smalle straat: "Men kan- van jonge mensen nu eenmaal niet verwachten dat zij voortdurend re kening houden met de veelal jonge gezinnen in de directe omgeving". Verbeteringen Wethouder A.J.W.F.M. Kohlbeck van openbare werken benadrukte dat B en W de plannen positief heb ben beoordeeld omdat door het ver dwijnen van de snackbar de weg vrij is gekomen voor 'het realiseren van stedebouwkundige verbeterin gen'. Daarnaast zou er in Oegstgeest' en omliggende gemeenten een drin gende behoefte bestaan aan woon ruimte voor jongeren en studenten. Raadsleden dachten daar anders over. M.J. Poelmans (D66) had het over een 'onduidelijke motivatie van B en W' en voelde er weinig voor om direct een bestemmings plan te wijzigen wanneer iemand een idee presenteert. M. Haasnoot (PvdA) sloot zich daar bij aan en wil onderzoeken of twee- of driekamer flats beter in de buurt passen. A.M.J. van Eisen wond zich op over de vergelijking die B en W maken tussen de Van Assendelftstraat en Dijkman) het Wilhelminapark: "Een straat in een knusse woonbuurt is wat an ders dan het veel groter opgezette Park". CD A-er P. Hellinga en J.M. van Vloten (WD) noemden het voorstel een 'complete verrassing, zowel voor de commissie als voor de be woners'. Wethouder Kohlbeck trok zonder veel omhaal van woorden de plannen in en beloofde 'dat B en W huiswerk gaan overdoen'. De om wonenden worden dan tijdig op de hoogte gesteld van alle alternatie ven. In een speciale hoorzitting zal iedereen zijn of haar zegje kunnen doen, zo verzekerde hij de commis sieleden en de inmiddels niet meer zo boze buurtbewoners op de pu blieke tribune. Veilige verbinding onder rijkweg A44 bij wijk Oegstgeest OEGSTGEEST - De Oegstgeester wijk Buitenlust krijgt een veilige verbinding voor voetgangers en fietsers met de rest van het dorp. Het Rijnzichtviaduct onder de rijks weg A44 krijgt voor 300.000 gulden een pad aan de noordkant, zodat langzaam verkeer uit Buitenlust niet langer de Rijnzichtweg twee maal hoeft over te steken om via de Berlicumstraat het centrum te be reiken. Een minderheid van de raads commissie ruimtelijke ordening had gisteravond toch nog moeite met het voorstel van B en W. J.M. van Vloten (VVD) wil nog eens overleggen met haar fractie, 'want 300.000 gulden voor het 100 meter verleggen van een voet- en fietspad is wat aan de dure kant'. D66-raads- lid M.J. Poelmans vroeg zich af of de winst op het terrein van de ver keersveiligheid niet 'marginaal' is: "Misschien kan beter het hele via duct bij een renovatie later worden aangepakt". CDA, PvdA en PPR stelden de verkeersveiligheid voorop en kozen voor het voorstel. Korpschef Gel derblom van de rijkspolitie in het district Oegstgeest vertelde de com missie dat er bij het viaduct welis waar weinig ongelukken gebeuren, maar dat de situatie toch gevaarlijk is. Veel langzaam verkeer ten wes ten van de rijksweg neemt de ver keerde kant van de weg, omdat 'ook bij mensen uit Buitenlust éèn na tuurlijke neiging bestaat om de kortste weg te nemen'. Vanaf de publieke tribune liet een bejaarde bewoonster van de Berli cumstraat zich door dit argument de mond niet snoeren: "In de 37 jaar dat ik er woon heb ik nog nooit een ongeluk zien gebeuren. Men is te genwoordig niet bereid om het klei ne stukje vanaf de Sumatrastraat in Buitenlust om te lopen en daar trekt de gemeente 300.000 gulden voor uit. Het is absurd!" Wethouder A.J.W.F.M. Kohlbeck van openbare werken besloot de discussie met de constatering dat de gemeente iets gaat legaliseren 'waar we niet tot in lengte van jaren voor verantwoordelijk kunnen zijn'. De kosten zijn inclusief alle ambte lijke voorbereiding èn BTW, zo liet hij weten. 'Noodzaak van aanleg onvoldoende aangetoond' WASSENAAR/REGIO - Als enige Wassenaarse partij stelt D66 de aanleg van rijks weg 11-west door Voorscho ten en de Verlengde Land- scheidingsweg door Voor burg ter discussie. Andere partijen geloven nog steeds dat de verbindingswegen tussen A4 en Rijksstraatweg Wassenaar zullen redden, maar volgens D66 is de noodzaak van aanleg onvol doende aangetoond. Dit bleek gisteravond tijdens de le- denvergadering, waar het concept verkiezingsprogramma werd be sproken. Het concept v vermeldde dat de aanleg van de twee wegen de problemen met het doorgaande ver keer slechts ten dele zal oplossen en niet op korte termijn te verwachten is. Een meerderheid van de aanwe zigen achtte die tekst te slap. De aanleg van extra wegen zou het milieu verder belasten en Wasse naar niet echt helpen. De tekst werd aangescherpt en hiermee is de eerste bres geslagen in de raadsbrede roep om de beide rijkswegen. Begin dit jaar had het enige D66-raadslid, A.J. de Vries, al eens opschudding gewekt met de verzuchting dat de Rijksstraatweg zwaar belast blijft wanneer er rijks wegen ten noorden en ten zuiden van de gemeente komen. Hij liet toen echter weten dat het nog veel erger zou worden wanneer rijksweg 11-west en de Verlengde Land- scheidingsweg worden geschrapt. Om het doorgaande verkeer uit Wassenaar te weren moet de ge meente er eerst voor zorgen dat een ritje over de sluiproutes meer tijd vergt dat een ritje over de Rijks straatweg. Zodra de omleidingsweg rond Valkenburg klaar is, moet Wassenaar er voor zorgen dat auto mobilisten sneller op hun bestem ming zijn via die omleidingsweg en de rijksweg A4 door Leiderdorp. Woningbouw De partij is tegen een privatisering van de sporthal omdat twee bnder- zoeken van het Sportcontact aange toond zouden hebben dat afstoten niet in het belang van de sport in Wassenaar is. Om de bevolking be wust te maken van de problemen in ontwikkelingslanden en plaatselij ke initiatieven te kunnen onder steunen, moet de gemeente een gul den per bewoner uittrekken voor ontwikkelingssamenwerking. Zelf kan de gemeente het goede voor beeld geven door zuivere koffie te schenken. De Democraten noemen het een schande dat starters meer dan acht jaar op een woning moeten wachten en vinden dat het inwonertal niet onder de 25.000 mag zakken. Ze wil- Nieuwe lijsttrekker bij D66 Leiderdorp LEIDERDORP - D66 in Leiderdorp krijgt een nieuwe lijsttrekker. De huidige eerste man, R.D. Stam, stelt zich niet herkiesbaar voor deze functie. Drie kandidaten hebben zich be schikbaar gesteld voor de eerste plaats op de lijst: voorzitter E.J. Grootaarts, zittend raadslid B. La- mers en R. Jolly. De ledenvergade ring beslist 28 november wie de op volger van Stam wordt. Tijdens een interne schriftelijke poststemming is al wel de lijstvolg orde bepaald. E.J. Grootaarts staat nummer een, gevolgd door me vrouw J.F.W. Veldstra (zittend bur gerlid welzijn), B. Lamers en R. Jol ly. Fractievoorzitter Stam staat op een onverkiesbare, elfde plaats. len daarom 500 'sociale woningen' bouwen in de periode tot 1994. Wan neer de gemeente geen subsidie voor huurwoningen krijgt, dienen er meer premie-koopwoningen en goedkope vrije-sectorwoningen te komen. Doorstroming is het tover woord, terwijl D66 goed verdienen de starters eerder wil doorverwijzen naar de vrije sector en ruimer ge bruik wil maken van huursubsidie. Op zaterdagen wil de partij auto verkeer weren van het kruispunt Landstraat/Kerkstraat/Van Hogen- dorpstraat. Het nabij gelegen Mo lenplein moet een 'werkelijk attrac tief plein worden. Om burgers bij het bestuur te be trekken lijkt het de partij een goed idee om raadsvergaderingen als proef via de kabel-tv uit te zenden en commissievergaderingen op de kabel-radio te brengen. De ge meenteflat moet een avond in de week open, al was het maar als proef. In de komende raadsperiode wil D66 onderzoeken of de bevol king via een referendum kan mee beslissen over belangrijke kwesties. Wanneer de partij in het college komt, wil ze een oordeel kunnen vormen over alle voorgestelde kan didaat-wethouders. Kandidatenlijst In deze raadsperiode werkt de partij nauw samen met de PvdA en steunt ze PvdA-wethouder Greep. Bij de verkiezingen opereert ze 'zelfstan dig en onafhankelijk' en hoopt ze bij de ene zetel een tweede te kunnen voegen. Lijsttrekker is R. Nieuwen- hoven, de man die al negen jaar raadslid is geweest in Wassenaar (van 1970 tot 1972 en van 1978 tot 1985). Het huidige raadslid, De Vries, staat tweede en mevrouw E. Rodenburg-Van der Wilk, secretaris van de afdeling, derde. F. Sanders eindigde gisteren op de vierde en V. Huisman op de vijfde plaats. Burgemeester A.J.M. Houdijk (rechts) naast plan Bloemenweide zal bouwen. ZOETERWOUDE - De Zoeter woudse woningbouwvereniging Willibrord vindt het een slechte zaak dat vlak naast de Klaverhal woningwetwoningen worden ge bouwd. Het bestuur voorziet vooral geluids- en parkeeroverlast. Dat BRANDJE - De brandweer in Voor schoten heeft gisteravond een brandje geblust in een papiercon tainer van het Rode Kruis bij het winkelcentrum aan de Admiraal de Ruytersingel. De politie ontdekte het vuur tijdens de surveillance en alarmeerde de brandweer. De con tainer is al vaker het doelwit van vandalen geweest. bleek gisteren bij de eerste aanzet voor het bouwrijp maken van nieuwbouwwijk Bloemenweide. Bloemenweide zal in ongeveer tien jaar tijd worden volgebouwd. Het gebeurt in een tempo van onge veer 23 woningen per jaar. Er ko men 68 woningwetwoningen, waar van 11 bejaardenwoningen, 22 een gezinswoningen en 36 flatwonin gen. Verder omvat het plan 102 pre mie-koopwoningen, 65 vrije sector- woningen en 22 zelfbouwkavels. In januari 1990 wordt beginnen met de bouw van 19 premie-A en 9 premie-C woningen. In mei wordt begonnen met de bouw van tien twee-onder-een-kap-woningen. Bo vendien kunnen rond die tijd vier tot zes vrije kavels worden be bouwd. De komende weken zal de gemeente gegadigden voor deze woningen oproepen. Burgemeester A.J.M. Houdijk wees er gistermiddag op dat Zoeter- woude in eerste instantie bouwt voor de eigen inwoners. Dat er veel belangstelling bestaat voor het wo nen in deze nieuwe wijk, blijkt uit het grote aantal afwijzingen dat de commissie woningtoewijzing mo menteel te verwerken krijgt. Veel Zoeterwoudenaren wachten liever op een woning in Bloemenweide dan dat ze elders in de gemeente een woning betrekken. WOENSDAG 15 NOVEMBER AJphen rommelmarkt in verpleeghuis Oudshoorn, vanaf 12.00 uur spelmiddag voor ouderen in Driehoorne, Sterrenlaan, vanaf 14.30 uur. bijeenkomst CDA-vrouwenbe- raac! over sociale veiligheid, aan vang 20.00 uur in woonhuis Van Dijkstraat 2c. Leiden bijeenkomst Genootschap Ne- derland-lsraöl met lezing over 'de Joodse en Christelijke achter gronden van de Islam', door prof.dr. van Goudoever, aanvang 20.00 uur in de bovenzaal van de synagoge, Levendaal 14. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20, tel: 121554. solotheatervoorstelling: 'Kaas', door Herman Verbeeck, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Cle- Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. DONDERDAG 16 NOVEMBER Alphen kijk- en koopmiddag van hand werken in dienstencentrum de Wielewaal, Kwartelstraat, aan vang 14.00 uur. ontmoetingsavon Ronduitclub de jongerenafdeling lunchconcert Ciska Mertens (luit), van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. postzegelruilavond IV Philateli es, aanvang 19.30 uur in kantine van scholengemeenschap Visser 't Hooft. Kagerstraat. bingo-avond in buurthuis Groenoord, Pasteurstraat, aan vang 20.00 uur. dia-lezing: 'Hongarije' door Hans van As, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O. Oude Vest. optreden van Monty Alexander Trio, aanvang 20.15 uur, Leidse Schouwburg. voorstelling "Albert A', door Na tionaal Fonds. 20.30 uur in het LAK-theater, Cleveringaplaats. voorstelling: "Hiroshima, mon amour', door theatergroep Imperi um, aanvang 20.30 uur in Micro theater, Oude Vest. thema-avond met het onder werp: 'Een ongeluk zit in een klein hoekje', door wijkverpleegkundi gen Janme Wagemaker en Jac queline Pelt, aanvang 20.00 uur In klaverjassen bij De Buitenge- Muzenhof, Cor Gordijnsingel. CARA olv een fysiotherapeute, van 13.30 tot 14.15 uur en van 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer. VRIJDAG 17 NOVEMBER Leiden uilbeurs v wijkvereniging Aktief, Berlage- straat 2. aanvang 20.00 uur. lezing: 'Paranormaal is nor maal', door paranormaal genezer Marijn Westerbeeke, aanvang 20.00 uur in De Zaailing, Hooi gracht. bingo-dansantavond mmv de huisband in clubhuls Mirt-Honken, Driftstraat, aanvang 20.00 uur. voorpremière van de musical 'Geboren leke Burg en Hans de Booy, aan vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling 'Albert A', door Na tionaal Fonds, 20.30 uur in het LAK-theater, Cleveringaplaats. voorstelling: 'Hiroshima, mon amour', door theatergroep Imperi um, aanvang 20.30 uur in het Mi- cro-theaer, Oude Vest. Leiderdorp cabaretvoorstelling: Tango aan de Dnjeper'. door Bert Vis- scher, aanvang 20.15 uur in de

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16