Maatregelen gifbelt leiden tot tweespalt Cash in Alphen Steekpartij in Nieuw-Vennep Jachtverbod op trekvogelsoorten in Noordwijk VERKEERSCHAOS Koe vertraagt treinverkeer Hervormde gemeente optimistisch over restauratieplan voor Katwijkse kerken WOENSDAG 15 NOVEMBER 1989 LEIDEN/REGIO ALPHEN AAN DEN RIJN - De Amerikaanse country- en western- zanger Johnny Cash geeft 23 maart volgend jaar een optreden in de Alp- hense Rijnstreekhal. De gemeente Alphen heeft besloten de Nieuw- koopse organisator CMS Produc tions een hinderwetvergunning te verlenen. Burgemeester en wethouders stellen daarbij wel voorwaarden. Zo is het bedrijf verantwoordelijk voor elke decibel geluid die Cash te veel produceert. De zanger, die in de ja ren zestig furore maakte met het nummer 'A boy named Sue', wordt tijdens zijn concert begeleid door The Tennessee Showband. Groenoord In buurthuis Groenoord aan de Pasteur straat wordt donderdag 16 november een bingo-avond gehouden. Aanvang 20.00 uur. Ruilbeurs De ruilvereniging Koningskerk houdt vrij dag 17 november een ruilbeurs voor ver zamelaars van postzegels, munten, stic kers. prentbriefkaarten, lucifermerken, sigarenbandjes, suikerzakjes, enz. De beurs wordt gehouden in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40 van 19.00 tot 22.00 uur. Klaverjassen Wijkvereniging Aktief houdt vrijdag 17 november in haar onderkomen aan de Berlagestraat 2 een klaverjas- en sjoel avond. Aanvang 20.00 uur. Hengelsport Visvereniging Hengelsport hield een wedstrijd in Wormerveer. De uitslag: 1 H. Boelee 30 stuks, 10.700 gram; 2 W. Ver hoef! 30 stuks. 5800 gram; 3 H. van Am sterdam 9 stuks. 2650 gram; 4 A. Beij 14 stuks, 1600 gram; 5 E. van Houten 5 stuks, 400 gram. Kinderrommelmarkt In de protestants-christelijke basisschool De Toonladder aan de Kennedylaan wordt woensdag 22 november een kin derrommelmarkt gehouden. Kinderen mogen oude spullen verkopen. Met de opbrengst kunnen zij weer nieuw speel goed kopen. De markt wordt gehouden van 18.30 tot 20.30 uur. NIEUW-VENNEP - Een 22-jarige inwoner van Enschede is gistermid dag tijdens een ruzie bij het Ont moetingscentrum in Nieuw-Ven nep met een mes vlak onder zijn hart gestoken door een leeftijdge noot uit het polderdorp. Het slacht offer wist op eigen kracht het poli tiebureau te bereiken, deed daar zijn verhaal en werd daarop overge bracht naar het VU-ziekenhuis in Amsterdam. Hij verkeert buiten le vensgevaar. Kort daarop hield de politie aan de hand van het opgegeven signale ment de dader bij het Ontmoetings centrum aan. De jongeman beken de, waarna de politie zijn woning doorzocht op zoek naar het steek- voorwerp. Dat werd gevonden, sa men met nog drie andere messen en een aantal patronen. Het wapentuig werd in beslag genomen. Provincie wil niets doen aan grondwater Coupépolder Oegstgeest krijgt 1,8 miljoen voor restauratie van kasteel Endegeest loszittend gesteende, scheuren in muren en balusters en corrosie. Daardoor is de klokketoren in de Nieuwe Kerk flink aangetast. De kans bestaat dat de luidbel naar be neden valt. In de Nieuwe Kerk zijn al plastic schermen gemonteerd om vallend gesteente tegen te houden. De kerkvoogdij wacht al jaren te vergeefs op rijkssubsidie voor res tauratie van beide rijksmonumen ten. De plannen voor de grote op knapbeurten dateren al uit 1980. Dat een rijksbijdrage steeds uit blijft, heeft volgens Van Rijn te ma ken met het grote aantal rijksmonu menten in de provincie Zuid-Hol land. "Eerst komen Rotterdam, Den Haag, Delft, Gouda en Leiden aan de beurt en het geld is dan al op als onze plannen aan bod komen", verklaart hij. Toen in augustus bekend werd dat een vijfjaar durende subsidiere geling voor de restauratie van mo numentale kerken zou worden in gesteld, heeft het kerkbestuur in sa menwerking met de gemeente on middellijk de plannen opnieuw naar Den Haag verzonden. Het mi nisterie van wvc heeft 130 miljoen gulden uitgetrokken voor deze re geling, die alleen geldt voor kerken die in zo'n slechte staat zijn dat er gevaarlijke situaties voor personen kunnen ontstaan. Als de Katwijkse kerken in aan merking komen, betekent dit dat 80 procent van de kosten door het rijk wordt vergoed. De hervormde ge meente zal dan zelf 20 procent, dus een miljoen gulden, moeten op hoesten. Door allerlei acties is in middels een bedrag van ruim 200.000 gulden ingezameld. Er staat nog een aantal andere acties op sta pel. Voorts is het mogelijk dat ook de burgerlijke gemeente een bijdra ge levert. Daarover is nog'geen be sluit gevallen. Wethouder A.C. Berkheij sloot een gemeentelijke bijdrage gisteravond in de commis sie voor vorming, recreatie en ont moeting niet uit: "Misschien leggen wij ook wat bij". OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest krijgt 1,8 miljoen gulden voor de restauratie van kasteel Endegeest. Het ministerie van wel zijn, cultuur en volksgezondheid heeft dat geld - tot grote verrassing van Oegstgeest en de eigenaar, de gemeente Leiden - ter beschikking gesteld. Op een persconferentie maakten de wethouders Kohlbeck (Oegst geest) eri Kuijers (Leiden) vanmor gen de subsidietoezegging bekend. De financiering van de restauratie van kasteel Endegeest was al rond door het sluiten van een overeen komst met de bouwer IBB Kondor die villa's mag bouwen op het ter rein. Wethouder Kohlbeck wil nu de overeenkomst met de bouwer opnieuw bekijken. Die mogelijk heid bestaat door de onverwachte meevaller. Voorwaarde voor het verkrijgen van de subsidie is overigens wel dat het bestek binnen twee maanden gereed. De bijdrage komt namelijk uit allerlei restauratiepotjes, waarin nog geld zit en dat voor dit jaar is be stemd. De restauratie die totaal 7,7 miljoen gulden kost, moet in het voorjaar beginnen. ALPHEN AAN DEN RIJN - De vertegenwoordigers van de provincie Zuid-Holland in de projectgroep Coupépolder willen geen maatregelen treffen om de vervuiling van het diepe grondwater onder de voormalige vuilstort in het Alphense Zegerslootgebied tegen te gaan. "We vinden de nu gemeten verspreiding van het gif naar het grondwater acceptabel. Dit kleine beetje is te weinig om een ingrijpende maatregel als afpompen te rechtvaardi gen", aldus B. Huiskes, voorzitter van de projectgroep en vertegenwoordiger namens de provincie. In de laatste vergadering van de projectgroep gisteravond bleek dat de gemeen te, de bewoners en de streekcommissie het grondwater juist wèl willen aanpakken. Autorijscholen (I) Leidenaars die het rijbewijs wil len halen wordt het sinds kort een stuk gemakkelijker gemaakt. Niet wat het behalen van het fel begeerde papiertje betreft, maar wel bij de keuze van de rij-in- structeur. Het Centraal Bureau voor Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) in Rijswijk heeft namelijk (in opdracht van oud-minister Smit-Kroes) de namen bekend gemaakt van rijschoolhouders wier aantal geslaagden boven het gemiddelde ligt. Dat is handig om te weten, want het aanbod van rij-opleidin- gen is heel groot. Voor de toe komstige autobestuurder is het daarom moeilijk een afgewogen keuze te maken. In de Nationale Rijschoolgids zijn nu, verspreid over het hele land, circa 2000 rij scholen opgenomen die in de af gelopen jaren een geslaagdenre sultaat hebben bereikt dat er zijn mag. Het percentage geslaagden is gebaseerd op de resultaten van de eerste examens van kandida ten met personenauto's in de ja ren 1987 en 1988. Voor een volledig overzicht verwijzen wij de toekomstige rij bewijsbezitter uiteraard naar de rijschoolgids, die gratis verkrijg baar is bij alle ANWB-kantoren en CBR-theorie-examencentra. Maar, wij willen niet nalaten om de resultaten van de autorijscho len in Leiden en omgeving er even uit te pikken. De rijlesnemer in deze regio heeft ook niet te kla gen over zijn mogelijkheden. Wie de Gouden Gids openslaat telt, al leen al in de gemeente Leiden, zo'n 46 autorijschoolhouders. Maak daar maar eens een keuze uit! Met de Nationale Rijschool gids in de hand is dat eenvoudi ger geworden. Een heel stuk een voudiger, mogen we wel zeggen. De Leidse autorijschoolhouders komen er namelijk niet best af. Van de 46 rijscholen in de kring Leiden blijken er slechts 6 in de afgelopen twee jaar een geslaag denresultaat te hebben behaald dat boven het gemiddelde ligt. Die zes zijn: Ton van de Bos, Hugo van Egmond, P. Kooreman, Han Lacourt, Meta Hodos en J.H.A. Vinkestijn. Een greep uit de regio-gemeen ten laat in het algemeen een gun stiger resultaat zien. In Leider dorp komen 3 van de 4 rij-instruc- teurs boven het gemiddelde uit (J.G. Domburg, Peter de Wekker LEIDEN - Geboren: Lisetle dv. D. Kromhout en A.J. Veldman, Wilhelmus leonardus Marti- nus zv. J. A. J. van Dijk en M.L. Kuiper, Nasr Ed- dine zv. M. Essaoui en K. Bouda, Sabine dv. J.L.M. van Dijk en M.W.M. van Steijn, Serginio Lloyd zv. H.F. Goudmijn, Sylvana dv. C. Brandt en M.C. van Leeuwen, Rutger Cornelis zv. L. Albrecht en C.F. van Huffel, Casper Rudolf zv. R.J. Nieuwstraten en H.H.M. Bruens. Linsey Deborah dv. C. van Rijn en A.C.Y. Schlaepfer, Maria Jannetje Alida dv. G.M. Ouwehand en M.H. Kloos, Miriam Anne dv. F.L. van der Star re en M.E.A. van Beers, Wouter Johannes zv. H.A. Aten en H.J. op 't Hof, Patrick zv. J.C. van Rossum en S.H. van Beelen, Tom Erik zv. E.P.M. Bolsius en A.A.R. van Noorden. Marti- ne dv. M. Hazenoot en RJ.C. Verbeek, Alida Geertruida dv. D. Bakkenes en H.G. Schuite maker, Denny Anthonius Renier zv J.L.M. van Veen en M.G.H. van den Nieuwenhoff, Nadine Barbara Sara dv. R.R.J. Langezaal en M.J.P. van der Meij, Nadia Alyssa dv. F.J. Geskus en J.F.D. Rozeboom, Ricky Petrus zv. M.M. van der Vlugt en E.M. Koot, Victor Alexander zv. A.W. Plat en J.S.F. Vinkestijn, Christian Benja min zv. J.D.F. Aartman en L.C. Imanse, Annel- lyke Willemijn dv. S.R. Mellema en T.J. Kra nenburg, Cornelia Francina dv. J.C. de Land meter en A. Krijgsman, Jolanda dv. J. van Ees en A.J.H. Arts, Martine Louise dv. J.M. Freke en C.K. Schaap, Owen Noah zv. M.T. Hand- schin en J.J.M. Franken, Johannes Jacobus Cornelis zv. E.A.T. van der Wolk en J.E. de Meij, Christina Louise dv. C.A.J. Houwaart en I.L. Kleijwegt, Gabriela dv. O. Acosta Camacho en I. Voordouw, Tommy zv. P. Hakker en A.C.C. Zitman, Cornelia dv. J.J.M. Vogelzang en J.J.W. van der Meij, Frans Florian zv. P.J. IJzerman en A.B. Vermeer, Jesse Claus zv. S. Stokkel en W.M. Zwaan, Simone dv A. Schou ten en I.I.E. van der Blom, Jessica Naomi dv. R.G.A. Helling en J.M. Meijvogel. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 NOORDWIJK - Op de Noordwijk- se gemeentegrond aan de Kapelle- boslaan mag niet langer worden ge jaagd op tien trekvogelsoorten en op de patrijs. De commissie voor al gemene bestuurszaken komt hier mee volledig tegemoet aan verzoe ken van de Vogelbescherming om een jachtverbod op deze vogels. De gemeente neemt dit besluit overi gens op eigen houtje, zonder de lan delijk geldende richtlijnen te hante ren. In de Jachtwet is dan ook niets vastgelegd over het aan banden leg gen van de jacht op deze vogels. Het oorspronkelijke voorstel van B en W werd gisteravond enigszins aangevuld door de commissie. B en W wilden het jagen op de patrijs aanvankelijk wel toestaan omdat het hier gaat om een vogel die scha delijk zou zijn voor de bloembollen teelt. Het raadslid P.J. Barnhoorn (Noordwijks Belang) wilde weten hoe B en W aan deze informatie kwamen. Burgemeester J.M. Hoff mann 'bekende' dat deze uitspraak was gebaseerd op slechts één uitla ting. Een kweker had Hoffmann verteld dat patrijzen in het zand woelen tussen de geplaatste bollen. De meeste leden vonden dit wat weinig informatie om een voorstel op te baseren. PvdA, Noordwijks Belang, PAN en CDA pleitten er dan ook voor om de patrijzen alsnog bij het jachtver bod te betrekken. Alleen het WD- raadslid J. Smit stemde tegen het gehele voorstel. Zowel de jacht op de trekvogels in kwestie, als de jacht op patrijzen zou toegestaan moeten zijn gezien de landelijke richtlijnen, zo redeneerde Smit. Hij wees op de eigen verantwoordelijk heid van de jager. Volgens hem is dat iemand die weet wat hij doet en niet iemand die in het wilde weg al lerlei vogels neerknalt. Jachtrecht De enige persoon die direct met het jachtverbod op wintertaling, slo beend, watersnib, krakeend, pijl staart, tafeleend, kuifeend, topper- eend, houtsnip, goudplevier en pa trijs te maken krijgt is Noordwijker H. Rotteveel. Met ingang van 1 no vember 1990 krijgt hij het jacht recht voor de gronden aan de Kapel- leboslaan. Over de eenden die in het verbod voorkomen haalt hij zijn schouders op: die komen toch niet voor in het gebied. Dat hij er niet op de hout snip en op de patrijs mag jagen, be treurt hij echter ten zeerste. Hem was bovendien van diverse kanten ter ore gekomen dat de patrijs wel degelijk schadelijk is voor de bloembollenteelt. Hij overweegt dan ook alsnog protest aan te teke nenen tegen het jachtverbod op de ze vogel. De projectgroep adviseert de pro vincie uiteindelijk over de te nemen maatregelen ten aanzien van de gif belt. In de projectgroep zijn ook ver tegenwoordigd de gemeente Al phen, de streekcommissie en het bewonerscomité. Deze belangheb benden zijn het met het standpunt van de provincie niet eens en zullen dan ook een ander advies uitbren gen. De Alphense wethouder W. de Jong (PvdA/milieuzaken) pleitte gister avond voor maatregelen ten aan zien van het grondwater. "We willen het spul dat nu langzaam wegsij- pelt, pompen en zuiveren. Het risico van verspreiding naar het diepe grondwater moet worden uitgeslo ten. De kosten van zo'n maatregel bedragen ongeveer twintig miljoen gulden en daaraan moet ook Al- phen tien procent bijdragen. Dat is een niet onaanzienlijk bedrag, maar het gaat ons om de veiligheid", al dus de wethouder. Leidse autorijscholen komen er in de Nationale Rijschoolgids niet best af. Slechts een klein aantal heeft een geslaagdenpercentage dat boven het gemiddelde uitkomt. (archieffoto Wim Dijkman) en Riet Bakker). In Oegstgeest mogen 2 van de 3 bogen over een behoorlijk resultaat (Fleur en Kemp) en in Voorschoten halen 6 van de 9 een resultaat dat boven het gemiddelde ligt (Ton Verhoe ven, Noord-Hofland, Van Brug gen, Voorschoten, Voordorp en Jeannette Verhoeven). Autorijscholen (2) Rijschoolhouders hebben op voorhand al laten blijken niet ge lukkig te zyn met de Nationale Rijschoolgids. Verwacht werd dat het bekendmaken van de exa menresultaten een saneringsslag zou inluiden in deze branche. En die bedrijfstak heeft toch al te lij den onder een forse overcapaci teit aan rij-instructeurs. "Dat er koppen gaan rollen, staat voor mij vast", voorspelde Han Lacourt, eigenaar van een familierijschool in Leiden, vorig jaar in deze krant. Lacourt is nu wat terughouden der. "Of er koppen gaan rollen, hangt natuurlijk af van de consu ment en van het feit of die op de hoogte is van de resultaten die in de rijschoolgids staan vermeld. De presentatie van die gids is puur slecht", meent Lacourt. "Tot dusver is de consument nau welijks in staat gesteld kennis te nemen van de cijfers. Als ze die gids onder de balie laten liggen bij ANWB- en CBR-kantoren dan blijft dat natuurlijk zo. Dan ge beurt er helemaal niets". Van een saneringsslag is voor alsnog geen sprake. De Leidse rij- instructeur vertelt tot dusver slechts mondjesmaat gemerkt te hebben dat mensen zich bij zijn rijschool aanmelden omdat de naam Lacourt in de rijschoolgids voorkomt. "De resultaten uit de gids moeten veel beter bekend gemaakt worden wil het effect hebben". Voor Han Lacourt was de ver melding van zijn autorijschool in de Nationale Rijschoolgids geen verrassing. "Als rij-instructeur weet je zelf natuurlijk het best wat je percentage geslaagden is. We krijgen elk jaar al een uitdraai van het CBR met de resultaten. Autorijschoolhouders wier resul taten minder florissant zijn heb ben de bui ook al lang zien han gen". Han Lacourt zegt ook niet ver rast te zijn door de slechte resulta ten van veel Leidse rijschoolhou ders. "We kunnen gevoeglijk vaststellen dat, door de wildgroei van rij-instructeurs in de afgelo pen jaren, de rijopleiding in Ne derland puur slecht is. Maar dat er in Leiden slechts 6 van de 46 rij-' scholen boven het gemiddelde komen, daar ben ik wel van ge schrokken. Zo slecht had ik het niet verwacht". Lacourt denkt dat het bestand aan rijschoolhouders op den duur wel wat geschoond zal worden door de bekendmaking van de examenresultaten en dat rij schoolhouders die net onder het gemiddelde zitten hun kwaliteit zullen opvijzelen. Rijschoolhouders (3) Een bekende Leidse rij-instruc teur wiens percentage eerstge- slaagden onder de maat blijft is Theo Peters. Hij reageert kortaf op onze vragen: "Die gids geeft geen eerlijk beeld", aldus Peters. "Je kunt twee rijscholen niet zon der meer vergelijken. Het resul taat hangt ook af van het publiek dat je binnen hebt gekregen. Als je veel Turkse leerlingen hebt is het lesgeven veel moeilijker". "Is het voor een stukje in de krant", wil Peters halverwege zijn verhaal weten. "Oh, schrijf dan maar dat ik het prachtig vind. Maar, ik begrijp niet waarom een organisatie die rij-examens af neemt zich bemoeit met dit soort dingen. Ik hoef mensen die ik al 25 jaar in dienst heb toch niet meer te leren hoe ze moeten les geven". Peters verwacht geen na deel te ondervinden van de publi catie van examenresultaten in de Nationale Rijschoolgids. "Ik heb voldoende cursisten en een goede naam", aldus de rijschoolhouder. Een ANWB-woordvoerder heeft de verwachting uitgespro ken dat rijschoolhouders zoge naamd moeilijke leerlingen als ouderen, etnische minderheden en invaliden, gaan weren om aan een zo hoog mogelijk percentage geslaagden te komen. Han La court is daar niet bang voor. Vol gens hem hebben de examensre sultaten van rijscholen niets mee te maken met het type leerling. "Natuurlijk heb je makkelijke en moeilijke leerlingen. Maar, het is uiteindelijk het vakmanschap van de rijinstructeur dat telt". ALPHEN AAN DEN RIJN/LEIMUIDEN - De provinciale weg N 207 tus sen Alphen en Leimuiden is gistermiddag als gevolg van een serie ongeval len waarbij onder meer een gekantelde vrachtwagen betrokken was, van twaalf tot zes uur afgesloten geweest. Het verkeer is omgeleid via Leimui den en Rijnsaterwoude. De verkeerschaos is volgens een woordvoerder van de rijkspolitie Alkemade het te dicht op elkaar rijden van het verkeer tij dens dichte mist. De tankwagen met oplegger reed met 18.000 kilo veevoer richting Leimui den. Vlak voor de kruising van de N 207 met de Vriezenweg remden twee personenauto's vóór de vrachtwagen plotseling krachtig af. De bestuurder van de tankwagen kon niet meer tijdig remmen en raakte de auto voor hem. Hierbij brak de aanhangwagen los, kantelde en kwam haaks op de weg te liggen. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De politie is tot zes uur bezig geweest met het overpompen van de lading van de vrachtwa gen en het vrijmaken van de rijbanen. Eerder op de dag waren er door de mist al vier aanrijdingen op de N 207 en twee op de rijksweg 4 waarbij zo'n vijftien auto's betrokken waren. De botsingen zorgden voornamelijk voor blikschade. In de door de dichte nevel veroorzaakte files raakten bij één automobilist de gemoederen nogal ver hit. De man ergerde zich dusdanig aan het rijgedrag van zijn voorganger, dat hij uitstapte en met zijn krik de ruiten insloeg van zijn 'treuzelende' buurman. De agressor bedreigde daarbij de geschrokken automobilist, een 48-jarige man uit Driebruggen, met lichamelijk geweld. De rijkspolitie, die de zaak in onderzoek heeft, had nog geen gegevens over de identiteit van de ruziezoeker. (foto Holvast) HAZERSWOUDE - Een koe onder een trein bij Hazerswou- de zorgde gisteravond voor een fikse vertraging in het treinver keer tussen Alphen en Leiden. De koe liet het leven en de trein raakte zwaar beschadigd. Het dier kon aan de wandel gaan omdat het hek van het weiland open stond. De politie onder zoekt nog of dit nalatigheid van de boer is geweest. We blijven regelmatig controleren omdat we hier uitgaan van aanna men en niets met zekerheid kunnen voorspellen". Huiskes verwacht dat zijn advies door gededeputeerde staten (GS), het dagelijks bestuur van Zuid-Holland, wordt overgeno- Justitie Alle partijen hebben gisteravond aangedrongen op het vrijgeven van de technische gegevens van het jus titieel onderzoek. Dat is al vaker toegezegd maar de gegevens zijn nog steeds niet openbaar gemaakt door justitie. Dat standpunt huldigen ook het bewonerscomité en de streekcom missie die beide vinden dat de hui dige technische onderzoeken te weinig zekerheid bieden om de con clusie van de provincie te rechtvaar digen. Voorzitter J. Gramsma van het bewonerscomité: "Over de an dere beheersmaatregelen zijn we het wel eens, zoals het draineren of overkappen van de taluds en de sloot. Maar het grondwater, dat is zo ontzettend belangrijk en daar wordt nu niets aan gedaan. De vervuiling moet volgens ons worden wegge pompt. Uitstel van maatregelen zoals de provincie wil, vinden wij niet acceptabel. Hoe langer wordt gewacht met het nemen van maat regelen, hoe groter de verspreiding van de verontreiniging wordt en hoe moeilijker het probleem waar mee we ons in de toekomst gecon fronteerd zien. Uitstel van de maat- regél levert slechts een ogenschijn lijke bezuiniging op". Meten De andere partijen voelen ook niets voor het 'monitoren' van de belt wat de provincie voorstaat. Dat houdt in dat regelmatig wordt gecontroleerd en gemeten of de vervuiling onder een aanvaardbare grens blijft. Zo niet dan worden alsnog maatrege len getroffen. Huiskes: "We baseren ons op eerdere technische onder zoeken. We willen het grondwater in de gaten blijven houden en pas ingrijpen als dat daadwerkelijk no dig is. De kosten blijven zo beperkt tot maximaal tien miljoen gulden. De Oude Kerk is het meest beeldbepalende monument in. Katwijk c KATWIJK De hervormde ge meente van Katwijk aan Zee hoopt eindelijk vaart te kunnen zetten achter de al jaren bestaande plan nen voor een ingrijpende restaura tie van de Oude en de Nieuwe Kerk in de badplaats. Kerkvoogdij-pen ningmeester J. van Rijn is optimis tisch over de kans, dat de kerkelijke gemeente gebruik kan maken van een pas ingestelde, tijdelijke subsi dieregeling voor de restauratie van monumentale kerkgebouwen. Het wordt volgens hem hoog tijd dat er wat gaat gebeuren, 'voordat kerk gangers vallend gesteente in hun nek krijgen'. Volgens de laatste ramingen is er vijf miljoen gulden nodig om beide kerken op te knappen. De kerk voogdij geeft de hoogste prioriteit aan de Nieuwe Kerk, waarvan de restauratie 3,5 miljoen gulden gaat kosten. "De Oude Kerk moet ook worden opgeknapt, maar dat is nog niet zo urgent als de Nieuwe Kerk", zegt hij. Beide kerken kampen met

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14