TAD LEIDEN Water vuildepot naar Stevenshof vervoerd Ook D66 wil Leiden weer gezellig maken Particuliere kinderopvang wordt aan regels gebonden LEIDSCH ïm DAGBLAD 'Begeleiding bij herstel van woningen in Groenoord' Wethouder Van der Nat lijsttrekker van WD s WOENSDAG 15 NOVEMBER 1 ■■■I LEIDEN De particuliere kinder opvang in Leiden wordt aan regels gebonden. De gemeente heeft in verordening opgesteld, waarin deze regels zijn vastgesteld. Op deze ma nier wil de gemeente meer greep krijgen op de particuliere instellin gen die zich met kinderopvang be zig houden. Daarvan zijn er circa Bedrijf pompt 10.000 liter weg LEIDEN Er is gisteren baar chemisch afval is dus in strijd de negatieve berichten over het de- 10 000 liter mogelijk ver- met de hinderwet. Bij de Heidemij pot in Roomburg. "Er is waarschijn- xr,ïilH nrofpr uit het vuildenot kon vanmorgen nog niemand com- lijk niets aan de hand, de stoffen in vuiia water Uit net vunaepoi mentaar geven. de vervuilde grond mengen zich Koomburg overge Draent Bij de gemeente weet G. In 't niet zo gemakkelijk met water", naar een zuiveringsinstalla- Veld, hoofd van de directie milieu Op de vraag of de gemeente niet tie van de Heidemij in de niet precies welk water precies is beter had kunnen wachten met het Cltpupn«:hnf Mpt-Hpyp in<;ta1- weggepompt. "Volgens mij niet de wegpompen van het water moet In ötevensnoi. ïviet aeze ïnstai pJas naast de verrvuilde grond -t Veld het antw00rd schuldig blij- latie mogen volgens de nin- want die heb ik gistermiddag nog ven. "Ik weet immers nog niet welk derwet geen chemische stof- gezien". Hij zegde toe de zaak snel water door het Rijnsburgse bedrijf fen worden verwerkt. uit te zoeken. Overigens betreurt hij is weggepompt". LEIDEN - De raadsfractie van het CDA heeft bezwaar tegen het stop zetten van de sociale begeleiding bij het experiment 'Kollektief Kasko- herstel' in Groenoord. De fractie heeft B en W schriftelijke vragen ge steld over deze kwestie. Het CDA wil duidelijkheid over de vraag welke gemeentelijke direc tie eigenlijk verantwoordelijk is voor de begeleiding van het project dat waarschijnlijk volgend jaar len te start. De voorbereidingen wor den op dit moment ondersteund door een buurt-opbouwwerker. Hij is aangesteld door de dienst welzijn voor het minderhedenbeleid in de wijk. Eind dit jaar loopt dat minder heden-project af en dan verdwijnt ook zijn begeleidende functie bij het kaskoherstel. Een woordvoerster van het buurt- comité maakt zich hierover ernstige zorgen. "Het is erg belangrijk dat de bewoners worden bijgestaan door iemand die weet hoe je vergaderin gen leidt, die de weg bij de gemeen te kent en die bewoners over de streep trekt die niet willen meedoen met de bouw". Het CDA wil ook dat de begelei ding wordt gehandhaafd. In de brief schrijft raadslid C. Kramp-Heitink het logisch te vinden dat de directie vokshuisvesting het project onder steunt. Het opknap-plan behelst de reno vatie van de buitenkant van de wo ning. Het collectief herstellen van de woningen is een al jaren bestaan de wens in Groenoord. Volgens veel bewoners is het de enige manier om verkrotting in de wijk te voorko men. Door de gezamenlijke aanpak worden de bewoners gestimuleerd hun woning toch op te knappen. De buurt voert het herstel zelf uit, maar krijgt hierbij wel deskundige begeleiding. Het CDA is verbolgen dat die nu op de helling wordt gezet. "Het betreft een nieuw en uniek project waarbij een hele buurt wordt opgeknapt en blijvend on derhouden. Omdat het zeer ingrij pend is vinden we een goede bege leiding onontbeerlijk", schrijft Kramp-Heitink. 'De stad is op zondag te saai' LEIDEN - Er moeten in Leiden meer activiteiten op zondag worden ontplooid. Dit is een van de punten uit het concept-verkiezingspro gramma van D66. "Leiden is op zon dag te saai", meent raadslid P. Lan- genberg, die vermoedelijk als lijst trekker van de democraten zal fun geren bij de gemeenteraadsverkie zingen volgend jaar maart. Ook het vrijlaten van de sluitingstijden is een van de programmapunten. Kortom, ook D66 wil Leiden weer gezellig maken. De binnenstad moet verder auto- luw worden gemaakt. De markten- route moet volgens het concept-ver kiezingsprogramma zelfs geheel au tovrij worden gemaakt. Ook dient er een vierde parkeergarage te wor den gebouwd aan de westkant van de stad. De partij wil dat de situatie in de Breestraat in 1991 wordt geë- valuëerd. "Elke mogelijkheid tot autovrij maken van de Breestraat dient te worden aangegrepen", al dus D66. Het concept-verkiezingspro gramma doet geen uitspraak over de vraag in welke polder de Leide- naar straks moet gaan wonen. D66 wil eerst meer gegevens hebben over de polders die mogelijk ge schikt zijn voor woningbouw of be- drijvenvestiging. "Toepassing van de criteria die tot nu toe zijn ge noemd voor bebouwing van een polder, zal er wel toe leiden dat de Oostvlietpolder groen blijft", is de persoonlijke mening van raadslid Langenberg. Het aantal stations moet in Lei den worden uitgebreid, meent D66. In de Merenwijk en bij de nieuwe woonwijk in Roomburg kunnen stations komen. Vooral de verbin ding met Katwijk komt in aanmer king voor verbetering. Tussen Lei den en deze gemeente zou een tram lijn kunnen komen. De tunnel onder het Stations plein moet er volgens het concept verkiezingsprogramma pas komen als de andere mogelijkheden zijn onderzocht. D66 wil bekijken of het Stationsplein niet ontlast kan wor den door het verkeer via de Kager- straat en Wassenaarseweg richting Leeuwenhoek te leiden "We willen de situatie bij het station in elk ge val veranderen en niet - zoals in de PvdA- wel wordt gehoord alles bij het oude laten", aldus Langen berg. D66 pleit ook op lokaal niveau voor vernieuwing van de politieke cultuur. De burgers moeten volgens de partij nauwer bij het gemeente bestuur worden betrokken. De par tij is voorstander van een volksraad pleging. Zo'n referendum kan wor den gehouden over de sluitingstij den, maar ook over een 'binnen stadsplan', dat volgens het concept verkiezingsprogramma tot stand dient te komen. Directeur C. van Veen van het grondverzetbedrijf Zandbergen uit Rijnsburg zegt dat zijn firma water heeft wegepompt uit de plas naast de vuile grond in Roomburg. Dit on danks de onduidelijkheid over de vraag of er gif in het water zit. De uitslag van de monsters die de ge meente vorige week voor onder zoek naar het laboratorium stuurde, is namelijk nog niet binnen. Volgens Van Veen is het water naar de Stevenshof gebracht. De opdracht hiertoe werd vrijdag door de Heidemij verstrekt. Volgens de Rijnsburger handelde deze instan tie weer in opdracht van de gemeen te. Van Veen zegt van tevoren niet te zijn gewaarschuwd dat het om mogelijk vervuild water ging. "Maar ik had wel iets dergelijks ge lezen. Het lijkt me sterk dat het echt is verontreinigd. Het water was kraakhelder en er zaten allerlei beestjes in". De Heidemij heeft in de Stevens hof een installatie waar grond wordt gezuiverd die met teerprodukten is vervuild. De kans bestaat dat het water uit de opslagplaats voor ver vuilde grond in Roomburg is ver ontreinigd met chemische stoffen. De Heidemij mag volgens de hin derwetvergunning alleen grond en water saneren waarin teerproduk ten zitten. De verwerking van vloei- LEIDEN - De huidige wethouder voor economische aangelegenhe den, Van der Nat, wordt lijsttrekker voor de WD bij de komende ge meenteraadsverkiezingen. Hoewel formeel de ledenvergadering de lijsttrekker moet aanwijzen, is nu al duidelijk dat Van der Nat het wordt. Hij is de enige WD-kandidaat, die beschikbaar is. Van der Nat staat ook eerste op de lijst die de speciale kandidaatstel lingscommissie van de WD heeft opgesteld. Hij wordt gevolgd door collega-wethouder Kuijers, die bij de vorige drie verkiezingen de lijst aanvoerde. Kuijers heeft nu be dankt voor de eer omdat hij het te druk heeft met de voorbereiding voor de nieuwe vuilverbranding. Bovendien vindt hij dat na drie keer een ander de lijst moet trekken. De derde plaats op de kandida tenlijst is voor fractievoorzitter Bakker. De eerste nieuweling staat op de vierde stek. Het is P.J. Vonk, secretaris van het plaatselijke WD- bestuur. Nieuw is ook J.W.A. Kra- dolfer op een zevende plaats. De plaatsen vijf, zes en acht wor den respectievelijk bezet door de zittende raadsleden Geertsema, Wijnbergen en Driessen. De laatste is vergeleken met de vorige verkie zingen drie plaatsen gezakt, terwijl Geertsema vier plaatsen is geste gen. Uit de WD-fractie verdwijnen - als de concept-lijst door de leden wordt overgenomen - in ieder geval Van Cruijsen en Langerak. Van Cruijsen is op een onverkiesbare elfde plaats gezet. Langerak is op ei gen verzoek niet meer verkiesbaar. De WD-kandidaatstellingscom- missie gaat uit van acljt zetels na de verkiezingen. Maandag 27 novem ber wordt de lijst vastgesteld tij dens een ledenvergadering. Politieagenten opgesloten bij routine-controle LEIDEN - Twee politiemensen zijn gisteravond opgesloten in een pand aan de St. Aagtenstraat. De agenten zagen een deur openstaan en wilden kijken of alles wel in orde was. Toen ze binnen waren, trok de eigenaar van het pand de deur dicht. Hij wei gerde de deur te openen en vertrok. De twee politiemensen werden bevrijd door een voorbijganger, die de deur intrapte. Dat kon alleen van buiten. Waarom de eigenaar de politie mensen opsloot, is onduidelijk. "Misschien dat hij de politie een hak wilde zetten", aldus politie woordvoerder Graveland. Meisje lastig gevallen in Leidse Hout LEIDEN - Een 13-jarig meisje uit Warmond is gistermiddag even na drie uur lastiggevallen in de Leidse Hout. Zij fietste door het park en werd tegengehouden door een klei ne, kalende man van plusminus 40 jaar. Hij nam haar mee naar een bank je, waar hij zijn arm om haar heen sloeg. Het meisje kon echter ont snappen. Direct na de melding heeft de po litie het park doorzocht, maar de vermoedelijke dader is niet aange troffen. Controle verlichting LEIDEN - Op drie plaatsen heeft de Leidse politie gisteravond de ver lichting van fietsen gecontroleerd. Bijna 60 fietsers kregen een bekeu ring. De politie schat dat zo'n veertig procent van de wielrijders zonder licht rijdt. Verhagen spreekt bij CDA-jongeren over milieubeleid LEIDEN Het Europees-parle mentslid Verhagen zal op woens dag 29 november op een bijeen komst van het Christen Democra tisch Jongeren Appél (CDJA) spre ken over het voeren van een Euro pees milieubeleid. De bijeenkomst begint om 19.30 uur, in het Gulden Vlies aan de Breestraat 125. Vooraf aan de spreekbeurt houdt het CDJA een algemene ledenver gadering. In het programma is er uitgebreid aandacht voor het milieu. Naast be stuurlijke vernieuwing en werkge legenheid noemen de democraten milieu de belangrijkste taak voor het nieuwe college. De partij wil dat groente-, fruit- en tuinafval geschei den wordt ingezameld. D66 wil meer geld gaan uitgaven aan de bestrijding van werkloos heid. Met bedrijven moeten over eenkomsten worden gesloten om buitenlanders en andere doelgroe pen in het personeelsbestand op te nemen. De partij wil ook dat de ge meente zich inspant om jaarlijks 150 nieuwe banen te scheppen. Uitvoering van alle plannen in het verkiezingsprogramma kost geld. D66 denkt dan ook dat de lasten voor de burgers omhoog moeten. "Daarbij zullen de sterkste schou ders zwaardere lasten dragen. Zo wel huurders als eigenaren van goedkope woningen worden ont zien meent D66. Volgens D66 moet het Stationsplein in elk geval worden aangepast. Kaartverkoop Key Town Jazzfestival begonnen Een van de particuliere kinderopvangcentra in Leiden. Elke instelling moet vergunning aanvragen vijf in Leiden. Ook moet de verorde ning duidelijkheid verschaffen aan welke regels initiatiefnemers van een kinderopvangcentrum zich moeten houden. In de verordening staat dat ieder kinderopvangcentrum een vergun ning moet aanvragen. Ook is opge nomen dat iedere groep het grootste gedeelte van de tijd (60 procent) twee leid(st)ers moet hebben en dat één van hen een middelbare be roepsopleiding in de pedagogiek moet hebben afgerond. De verorde ning bevat ook aanwijzingen over de grootte van de groep. Tevens moet de accommodatie aan bepaal de vereisten voldoen. Zo moeten de kindercentra over een rustruimte beschikken. Ook moet er een bui tenspeelterrein aanwezig zijn. Wethouder Van Dongen (onder wijs, welzijn kondigde vorige jaar al aan dat er regels voor kindercen tra zouden komen. "Ik zeg niet dat de particuliere kinderopvang per definitie niet goed is. Vaak zijn er gekwalificeerde mensen bij betrok ken die elders op de arbeidsmarkt geen werk kunnen vinden. Aan de andere kant heb ik ook niet de in druk dat het nu overal even goed gaat. Er zijn geen waarborgen voor de kwaliteit van de particuliere kin deropvang", zei de wethouder vorig jaar. Beleidsmedewerkster J. Lester- huis zegt dat de bestaande opvang centra eerst de tijd krijgen om aan alle vereisten te voldoen. Ook is het mogelijk dat de gemeente onthef fingen verleent. Zo is van een parti culier opvangcentrum bekend dat er geen speelplaats is. "Het is niet uitgesloten dat er in zo'n geval ont heffing wordt verleend", zegt Les- terhuis. Zij wijst erop dat de verordening er niet alleen toe dient om de be staande centra aan regels te binden. "Het komt nogal eens voor dat men sen bij ons aankloppen die een kin deropvangcentrum willen begin nen. Die willen weten welke regels gelden. Die kunnen we nu met de verordening op weg helpen". Tot nu wil de gemeente niets met kinderopvang door particulieren te maken hebben. Het centraal infor matie- en aanmeldingsbureau voor de kinderopvang van de gemeente wil geen informatie geven over par ticuliere opvang. "Wij kunnen niet instaan voor de kwaliteit, dus geven we ook geen informatie", zegt de medewerkster van het bureau. De nieuwe verordening geldt niet voor opvang in de privésfeer. Daar toe wordt die kinderopvang gere kend waarbij kinderen uit minder dan vier huishoudens zijn betrok ken. LEIDEN - In de Stadsgehoorzaal wordt op zaterdag 20 januari weer het Key Town Jazz Festival gehou den. De kaartverkoop voor het festi val is reeds begonnen. Vorig jaar heeft het er even op ge leken dat dit populaire jazz-feest ter ziele zou gaan. Voorzitter Jan van der Klugt van de Leidato Huishoud- show stak toen de helpende hand toe. Het is nu de voor de tweede keer dat deze instelling de organisa tie van het Key Town Jazz Festival voor haar rekening neemt. Met het programma voor het aan staande festival hoopt de nieuwe or ganisatie nog meër dan voorheen aan te sluiten bij de wensen van het grote publiek. Op het programma staan 20 topattracties waaronder: Kenny Ball and his Jazzmen uit En geland, Marjorie Barnes uit Ameri ka, de Dutch Swing College Band, Bernard Berkhout's Swingmates, Prowizork D'jezbed uit Polen, The Swing Mill, Jumping Jive, Batida, Soulstation en Jaap Dekker Jazz Boogie. De kaarten kosten 37,50 gulden en zijn onder meer verkrijgbaar bij het VW-Leiden en bij de kantoren van het Leidsch/Alphens Dagblad. LEIDEN - De proef met de 'ver- keersdruppel' op de Witte Singel wordt in december geëvaluëerd. Vooral de bewoners die naast het ob stakel wonen hebben grote bezwa ren tegen de wegversmalling, zo bleek gisteravond tijdens een wijk vergadering. De stank- en geluids overlast is toegenomen door het op trekken van auto's en ook is in- en uitladen voor de bewoners en het be drijf ter plekke minder gemakke lijk. De andere bewoners van Vree wijk zijn in meerderheid voor hand having van het obstakel. Zij wijzen erop dat vooral het oversteken van de Witte Singel bij de Vreewijkbrug (bij de Kaiserstraat) gemakkelijker is. "Er vallen vaak gaten in de ver keersstroom", aldus de voorzitter van de wijkvereniging P. van Amersfoort. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13