Afvalverwerking ziekenhuis te duur 1 ZuidLimburgse wijnbouw leeft j Carambola Universiteit ontdekt goedkopere methode f We hebben nu een aanbieding waar u 60 jaar op heeft moeten wachten. Ook na alcoholtest is onderzoek mogelijk WOENSDAG 15 NOVEMBER 1989 PAGINA 11 WIJNBOUW IN ZUID-LIMBURG Henri Smit in de wijngaard op Slavante. In e tewijn. i aangrenzende mergelruimte kan worden geproefd van Slavan- zou bijna vergeten dat de kans op een mislukte oogst altijd op de loer ligt. Een wijnboer weet dat en houdt er rekening mee. Bij de Caves Ca- dier is in 1984 bijvoorbeeld niet ge botteld zoals ook op vele andere plaatsen. Een zoete wijn is niet te produce ren in Limburg. Daarvoor is er, ook bij de fraaiste zomer, te weinig zon. De huidige stokken in Zuid-Lim burg zijn over het algemeen jong en er wordt nog volop mee geëxperi menteerd. Dat valt af te leiden uit de grote variëteit die is aangeplant. Zoals gezegd moet er een keuze ge maakt worden uit soorten die tegen sneeuw en vorst kunnen en boven dien tegen een fris voorjaar. Liefst laat uitlopende wijnranken op een zuidelijk gelegen helling. Er zijn ge noeg soorten die aan deze wensen tegenmoet komen. De Müller- Thurgau is de meest voorkomende in Zuid-Limburg. De plant is voort gekomen uit kruisingsexperimen ten van professor Herman Müller uit het Zwitserse kanton Thurgau. Een sterke, niet al te kieskeurige druif met een muskaatachtig smaakje. Hij beslaat een groot ge deelte van de wijngaard in de Apos telhoeve en staat verder o.a. op Sla vante, bij Quirinus Schepel en op het perceeltje van Marcel Neven. Deze soort komt ook veel voor in de Duitse wijngaarden. De edelste soort op Zuid-Lim burgse bodem is de Riesling. Een druif die laat rijpt en het meest ge diend is met een mooi najaar. De oogst valt doorgaans eind oktober- /begin november, als het weer ten minste meewerkt. Deze wijn heeft een zeer fruitig bouquet. Hij is te vinden op de Apostelhoeve, Slavan te, Keerberg in Cadier en Keer en in de gaard van Quirinus Schepel. In mindere mate aangeplant, maar zeker zo interessant is de Auxerrois. Deze druif levert een ro yale, volle wijn maar heeft iets min der bouquet. Hij staat o.a. in de gaarden van de Apostelhoeve en van Laurent Savelkoul. Verder zijn hier te vinden de Bacchusdruif (een Amerikaanse hybride, veel in Ahr- dal aangeplant), de Pinot Noir, Pi- not Gris, Rivaner, Gamay, Portugie- ser en de Optimadruif. Bovendien zal het niet lang meer duren voordat ook de Kernerdruif hier wordt aan geplant. Deze soort is goed bestand tegen vorst en ziekten. Hij doet een beetje denken aan de Riesling. De eerste aanplant wordt al in het voor jaar verwacht in Cadier en Keer. Rood De wijnkenner kan uit bovenstaan de opsomming van de druivesoor- ten afleiden dat er niet uitsluitend witte wijn wordt geproduceerd. Wijnhandel Thiessen in Maastricht bijvoorbeeld heeft aan de Grote Gracht een klein ommuurd wijn- gaardje dat in 1970 is beplant met de Pinot Noir (50 stokken) en Gamay- druif (100 stokken). De Pinot Noir is een kwaliteitsdruif uit de Bourgog ne. De Gamay is kind aan huis in de Beaujolais. Amateur René Meekels uit Puth- Schinnen (de noordelijkste wijn gaard in onze provincie) zweert bij de Portugieser uit het Ahrdal. Hij heeft ongeveer 30 stokken in zijn voortuintje staan en momenteel gist in zijn flessen 50 liter rood druive- sap. "Deze druif doet het op lóss- grond geweldig", zegt Meekels. Zijn produkt gaat ook op fles met een heus etiket onder de naam Pöther- sche Landwien. Een tweede wijngaardje in de stad Maastricht ligt aan de Antoon van Elenstraat (300 m2) met een ex perimentele aanplant van de ge broeders Smit (ook Slavante). Excursies Het telen van druiven is intensief werk en eist zeker in onze streken voortdurend aandacht. Een half flesje kost al gauw 15,- en een hele fles 20,- of meer (afhankelijk van de producent). Maar U drinkt dan wel een produkt van eigen bodem en dat is voor gasten uit noordelij ker streken altijd interessant. Bo vendien is het best een aardige wijn. In de grotere wijngaarden zijn ex cursies met een proeverij mogelijk. Reserveren kan bij de VW in Maastricht of bij de wijnbouwer zelf. Er wordt nu al druk gebruik van gemaakt. Het wachten is nog op een wijn- route... EXOTISCH FRUIT Carambola wordt in veel groen tewinkels wel aangeduid als sterfruit, of citroenster. Een goe de naam, omdat het meteen aan geeft hoe de vrucht eruit ziet. Vroeger was het vooral heimwee-fruit. Mensen die van de Molukken kwamen, kenden het van hun eiland. Noemden de vrucht blimbing. Hij was in Ne derland wel te koop, maar niet op grote schaal. Bovendien wa ren die vruchten van de Moluk ken nogal groen van kleur. Blimbing asem (zuur) heette hij dan. Wat geler werd het van asem tot manis (zoet). De carambola is tegenwoor dig heel populair. De vijfhoeki ge vrucht die meestal zo'n 12 centimeter lang is, komt nu niet alleen meer uit Indonesië, Thai land en Sri Lanka, maar ook uit tropisch Afrika, Brazilië, en an dere Zuidamerikaanse landen. Helaas wordt de vrucht vooral als garnering gebruikt, Zo'n vijf hoekige ster doet het zo leuk in een vruchtensalade of ter versie ring van een rijstschotel. Jam mer. De meest gemaakte fout is dan ook dat men de schil in tact laat. Die schil is meestal hard, slecht verteerbaar. Als de vrucht dwars door, tot een ster retje gesneden is, zou het schil letje net als bij een plak kaas weggesneden moeten worden. De carambola, die rijk aan vi tamine C en mineralen is, heeft een heel frisse, zoetzure tot zoe te smaak en een fijn aroma. Het is een goede dorstlesser. Bewaren in de koelkast is voor de carambola uit den boze. De vrucht krijgt dan donkere vlekken. De ideale bewaartem- peratuur ligt tussen de 12 en 14 graden. De combinatie met vanille-ijs is heel geslaagd. Maar ook in plaats van een schijfje citroen bij een schnitzel. En wie de ca rambola wel gekocht heeft, maar niet lekker vindt, geen nood: De vruchten bevatten een hoog gehalte aan oxaalzuur. En dat is weer een prima middel om koper te poetsen Tenminste, dat gebeurt in de landen van oorsDronp MAGNEETBORD - De koe wordt ons troeteldier. De zwartbonte scoort sinds enige tijd hoog op de knuffeltoptien en is zelfs doorge drongen tot de keuken en wel in de vorm van een magneetbord. Deze communicatieve koe wordt op de markt gebracht door Studio Bazar in Amsterdam. De koe inclusief vier magneetkalfjes kost 29,95. Het wachten is nog op een wijnroute dende leemgrond met een onder grond van mergel driekwart hectare wijnranken aangeplant. De eerste oogst volgde in 1981 en nu leveren de druiven jaarlijks tussen de 1500 en 2000 liter af. De laatste grote aanplant dateert uit 1987. Toen plantte Laurent Sa velkoul (van restaurant 't Klauwes in Wahlwiller) op de hellingen ach ter zijn restaurant op de grens Eijs- Wittem 740 stokken die een jaar la ter 50 liter heel jonge wijn oplever den en dit jaar al 200 liter. De op brengst van deze heel jonge aan plant zal in de komende jaren nog flink toenemen. Op bovengenoem de hellingen liggen ook de wijn gaarden van Quirinus Schepel (600 stokken) en dr. Huyben (120 stok ken). En dan zijn er natuurlijk nog een groot aantal kleinere wijngaardjes zoals die van Marcel Neven in Schin op Geul (100 stokken), Wijlre-Stok- kem (bij De dode man), Heerlen, Puth-Schinnen en twee in de bin nenstad van Maastricht. Uitbreiding In geheel Zuid-Limburg is momen teel ongeveer 6 ha wijngaard te vin den die jaarlijks gemiddeld 18.000 liter droge witte wijn produceren. En daar zal het niet bij blijven. Hugo Hulst van de Apostelhoeve probeert voortdurend uit te brei den, op Slavante wordt naarstig ge zocht naar te koop staande percelen op de hellingen van de St.-Pieters- berg en bedrijfsleider René Drees- sen van Caves Cadier denkt ook al aan meer aanplant op een naastgele gen terrein. Laurent Savelkoul zegt: "We hebben in Zuid-Limburg de mogelijkheid om veel meer aan te planten. Voortdurend wordt gezegd dat wij aan seizoensverlenging moeten doen. Het verbouwen van wijn biedt daar een uitstekende mo gelijkheid toe. Dan kunnen we in oktober weer overal wijnfeesten houden". De wijnbouw leeft in Zuid-Lim burg. En dat is niet alleen af te lei den uit straatnamen die aan een vroegere aanplant doen herinneren of aan de jaarlijkse uitverkiezing van de wijnkoningin in diverse ste den en dorpen. Het aantal proeverij- en neemt hand over hand toe en de wijngildes floreren. Jaarlijks vloeit meer druivesap uit de persen. De huidige generatie wijnbouwers is enthousiast bezig en het zou mij niets verbazen als we binnen een paar jaar al over 10 ha. wijngaard in Zuid-Limburg beschikken. De vele fraaie zomers in deze tachtiger jaren heeft natuurlijk ook de geestdrift in de hand gewerkt. Je Eigenlijk kan het niet. De wijnbouw over de hele wereld speelt zich voornamelijk af tussen de 30ste en de 50ste breedtegraad op zowel het noordelijk als op het zuidelijk halfrond. Toch kan ook nog noordelijker wijnbouw worden bedreven. Dat wordt o.a. bewezen in Zuid- Engeland, het Ahrdal en... in Zuid-Limburg, ruim honderd kilometer boven de 50ste breedtegraad. door Jo Jeurissen De wijnbouw in Zuid-Limburg is nog jong, of misschien ook al heel oud. Waarschijnlijk zijn de Romei nen er al mee begonnen. Zeker is in ieder geval dat Karei de Grote in on ze contreien op heel wat zuidelijk gelegen hellingen de wijnranken liet aanplanten. Er zijn aanwijzin gen dat in die periode het klimaat hier aanzienlijk warmer was; oude plaatsnamen in Denemarken en Zuid-Zweden uit die tijd wijzen op mogelijke wijnbouw daar. Sinds dien kan worden gezegd dat zowel de grond als het microklimaat op di verse plaatsen wijnbouw in dit noordelijk gebied mogelijk maak ten. In de laatste zeven of acht eeu wen floreerde de wijnbouw vooral in kloostertuinen (voor de miswijn). Napoleon maakte aan het einde van de 18e eeuw een einde aan deze cul tuur omdat hij concurrentie voor de Franse wijnen vreesde. Daarna is het eigenlijk niet meer goed gekomen... tot in 1967. Toen plantte Frits Bosch, destijds wijn koper in Maastricht, op Slavante zijn eerste stokken. De laatste drui ven die daar waren geoogst dateer den uit 1793. Bosch probeerde het opnieuw met verschillende variëtei ten, waaronder ook Russische exemplaren. De eerste wijn op fles volgde in 1969 en werd gedoopt als Chateau Slavante. Louwberg Bosch was niet meer te stuiten. Met groot enthousiasme begeleidde hij ook de eerste aanplant op de Louw- berg bij Neercanne in Maastricht. Ook dat is een locatie waar in voor gaande eeuwen wijnranken moeten hebben gefloreerd. De Apostelhoe ve is nu de voortrekker in Zuid- Limburg. Met een wijngaard van 1,3 ha en een jonge aanplant van nog eens 1 ha is deze ook de grootste en meest professioneel ingestelde. Men verwacht dit jaar een op brengst tussen de 10.000 en 13.000 li ter. Stavante raakte door het vertrek van Frits Bosch later weer in de ver sukkeling. Daar kwam weer schot in toen de gebroeders Smit het per ceeltje op de St.-Pietersberg in 1981 kochten. Jaarlijks produceert dit idyllisch wijngaardje (plm. 800 m2) nu 400 tot 500 liter wijn. Inmiddels had Chretien Gielen in 1977 op de Keerberg achter de Ca ves Cadier op de sterk kiezelhou- PETTEN (ANP) De verwerking van jaarlijks 12.000 ton injectie-naalden en ander bacte riologisch besmet ziekenhuisafval, ongeveer eentiende van het totale ziekenhuisafval, kan ongeveer negen keer zo goedkoop. Dat blijkt uit onderzoek dat wordt geleid door het Ener gieonderzoek Centrum Nederland (ECN) en de Technische Universiteit Delft. Dit zogeheten 'specifiek zieken huisafval' wordt verwerkt in hoge- temperatuur ovens. Dit kost gemid deld 1.000 tot 2.300 gulden per ton, afhankelijk van de te verwerken hoeveelheid- Het academisch zie kenhuis Leiden laat jaarlijks 220 ton van dit afval bij de AVR verbran den. Verbranding van het overige ziekenhuisafval gebeurt, evenals gewoon huisvuil, op veel lagere temperaturen. In Leiden gebeurt dat bij de vuilverbranding. Een werkgroep, waarin onder meer het ECN, de TU Delft, TNO en het RIVM zitting hebben, bestu deert momenteel een methode waarbij specifiek ziekenhuisafval wordt gedesinfecteerd door bestra ling met gamma-stralen. Hiervoor zou gebruik gemaakt kunnen wor den van oude splijtstof-elementen van de reactor in Petten. Deze methode, waarmee naar ver wachting volgend jaar een begin wordt gemaakt, is aanmerkelijk goedkoper dan verbranding van het specifieke afval. Na de bestraling zou het specifieke ziekenhuisafval samen met het gewone afval kun nen worden verbrand. Proeven in het buitenland heb ben aangetoond dat met behulp van gamma-straling rioolslib bacterio logisch valt te zuiveren. Volgens F. de Meulemeester van het ECN, blijkt uit de berekeningen dat een dergelijke wijze van desinfecteren ook voor specifiek ziekenhuisafval toepasbaar te maken is. Volgens de ECN-onderzoeker kan de methode vooral in Europees verband een succes blijken, gezien het „hoge potentieel" aan gebruikte splijtstof-elementen in EG-landen met aanzienlijk meer kerncentrales dan Nederland. De gamma-stralen kunnen verder, zo meent hij, hun diensten bewijzen bij het desinfec teren van planten die bestemd zijn voor de export. AMSTERDAM (ANP) - Tiendui zend extra politiemensen in de functie van bijvoorbeeld stads- wachters in Dordrecht en Amster dam moeten gaan zorgen voor een publieke bewaking. Daarmee kan veel criminaliteit worden voorko men en in de toekomst zelfs worden teruggebracht. Dat zegt de Amster damse hoofdcommissaris van poli tie E. Nordholt in een in een reactie op het regeerakkoord. "Bij zo'n be waker kan met een aanmerkelijk kortere opleiding en een lagere ho norering worden volstaan",zegt Nordholt die de kosten van dit plan op 250 miljoen gulden per jaar schat. De jaren negentig vragen volgens hem om een vernieuwd en versterkt politie-apparaat. "Het strafrechter lijk bedrijf (de keten van politie, openbaar ministerie, rechterlijke macht en gevangeniswezen) is dol gedraaid. Het produkt dat door de politie wordt afgeleverd kan door de andere schakels in de keten niet 'Politieman kan als stadswachter misdaad intomen' behoorlijk worden verwerkt." Volgens Nordholt heeft de kabi netsformatie laten zien hoe weinig fundamenteel er binnen de politiek over de politie wordt gedacht. "Het merkwaardige reorganisatie-voor- stel, zoals thans in het formatie-ak koord is neergelegd, gaat honder den miljoenen guldens kosten en slokt zo het het geld voor nieuw be leid op. Dat geld kan beter worden besteed aan de bestrijding van de criminaliteit die de samenleving jaarlijks meer dan 20 miljard gulden kost", zo verklaarde de hoofdstede lijke hoofdcommissaris. "Het is te hopen dat de energie van de ministeries van binnenland se zaken en justitie niet verloren zal gaan in de verheviging van een stammenoorlog die al dertig jaar woedt en ten koste gaat van de Ne derlandse politie." Massale uitbraak Mexico, oproer in Brazilië MAZATLAN (Ktr/Afin Mexico zijn gisteren 97 gevangenen ont snapt uit de streng bewaakte gevan genis van Mazatlan. In een gevange nis in Brazilië zijn bij een bestor ming van de politie zeven muitende gedetineerden omgekomen. De Mexicaanse misdadigers za ten gevangen in de extra streng be waakte vleugel van het sociale reha bilitatiecentrum van Mazatlan. in de staat Sinaloa. Om vier uur 's nachts ontsnapten zij via een 40 me ter lange tunnel die van buitenaf was gegraven. In een gevangenis in het zuiden van Brazilië zijn gisteren zeven mui tende gedetineerden bij een bestor ming door de politie gedood. Zij hielden 40 mensen in gijzeling. Juwelen gevonden GILZE-RIJEN (ANP) - Op een camping in het Brabantse plaatsje Gilze-Rijen zijn gisteren twee kof fers met daarin voor tonnen aan ju welen opgegraven. Zij zijn afkom stig van een overval die op 30 sep tember werd gepleegd op een ver- voerscentrum in Rijswijk. Begin deze maand hield de politie van Rijswijk al zes mensen voor deze overval aan. ADVERTENTIE ZOETERMEER (GPD) Het is wel heeft. Een deel van het monster kan degelijk mogelijk om een tegenon- namelijk worden bewaard voor een derzoek te doen, als iemand volgens tweede test. Dat zegt de heer P. de ademanalyse teveel gedronken Meelker van het Zoetermeerse be- Ook na een ademanalyse kan iemand die er van verdacht wordt teveel te hebben gedron ken een nieuwe ademtest onder gaan. (foto ANP) drijf Drager één van de leveranciers van ademanalyse-apparatuur. Onlangs sprak het gerechtshof in Den Haag een man vrij van het rij den onder invloed. Bij de alcohol controle via de ademanalyse was vastgesteld dat de man teveel ge dronken had. Maar volgens het ge rechtshof geeft de ademanalyse de verdachte geen recht op een tegen onderzoek en dat is in strijd met de wet. "Er bestaat inmiddels een appa raat, waardoor het wel mogelijk is om tegenonderzoeken te doen", zegt Meelker. "Een deel van het monster kan namelijk worden be waard met behulp van koolstof'. In het verleden kon dat niet. "Ook in het buitenland ontstonden toen problemen in verband met het recht op tegenonderzoek. Op verzoek van die landen hebben wij onze appara ten aangepast". Meelker denkt dat de ademanaly se bij de vrijgesproken man heeft plaats gevonden met verouderde apparatuur. "De uitspraak van het gerechtshof is gebaseerd op het ty pe apparaat, waarmee de test niet kan worden herhaald". De verwar ring over de wettigheid van de ade manalyse kan worden weggenomen als politiekorpsen de nieuwe appa raten gebruiken, meent Drager. Het Zoetermeerse bedrijf ver wacht niet dat de ademanalyse als middel om het alcoholgehalte in het bloed vast te stellen door de uit spraak van het gerechtshof zal ver dwijnen. "Daar komt niemand meer op terug. Het systeem is al in veel landen beproefd en voldoet aan de eisen. De apparatuur is volstrekt betrouwbaar en wordt bovendien twee keer per jaar geijkt", zegt Meelker. Het Openbaar Ministerie wil in ie der geval doorgaan met de adem analyse. De verkeerscommissie van het Openbaar Ministerie, de VE- COM, heeft dat gisteren geadvi seerd aan de procureurs-generaal. Die komen vandaag bijeen om te besluiten of de apparatuur gebruikt blijft worden. Het gerechtshof in Arnhem zal binnen twee weken een uitspraak doen over de toelaatbaar heid van de ademanalyse-appara tuur. Het gerechtshof hoopt daar mee meer duidelijkheid te schep pen. Bent u aantoonbaar 60 jaar of ouder? Dan heeft het grootste warenhuis van Nederland een verrassing voor u. «v Om te beginnen krijgt u op ff dinsdag 14 tot en met donderdag ito* tiing 16 november 'n kopje koffie van ons voor 0.60. Bovendien, en dat is nog veel leuker, krijgt u op deze dagen'20% van uw aankopen terug in V&D 60+ waardebonnen Met deze bonnen kunt u winkelen tot en met de laatste dag van het jaar. Dus tijd genoeg om bijvoorbeeld Sinterklaas- of kerstcadeautjes voor uw klein kinderen te kopen. De aanbieding geldt jammer genoeg met voor elektrische apparaten, boeken en tijdschriften, merkcosmetica. tabaksartikelen, slijterij.foto-en videocamera's, levensmiddelen, reizen, concessional en horeca. Gelukkig is dat maar een fraaie van wat V&D allemaal te bieden heeft. Er blijven nog duizenden dingen over waarvoor u beslist even langs moet komen. Want we moeten er niet aan denken dat u 60 jaar voor niets heeft gewacht. 't Wordt steeds leuker bij V&D

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11