Vakbonden: extra geld voor minima Economische reus kijkt door de Muur 'Monetaire unie niet haasten' Overleg over centraal akkoord Milieuschadelijk pakje terug bij VetourwinkeF Schadeclaim boeren op leverancier gifig veevoer Meer metro in Rotterdam 06-0443 '35-urige week bij Hoogovens' DINSDAG 14 NOVEMBER 1989 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) De vakbeweging wil uitkeringsrechtigden aan het eind van het jaar een extraatje geven van enkele tientjes om de achterstand die zij de afgelopen zeven jaar hebben opgelopen enigszins ongedaan te maken. Dat extraatje kan ook via de de belastin gen worden gegeven, zoals vorig jaar gebeurde (200 miljoen gulden extra ter verhoging van het bedrag dat iedereen bij zijn aangifte mag aftrekken). De vakbeweging zou het liefst de heden afgetast voor een centraal ak- de werkgevers zich te gemakkelijk koppeling met terugwerkende koord waarmee de regering een al te kunnen onttrekken. De vakbewe- forse loonstijging wil voorkomen, ging wil doelgroepen kiezen (min- n de voor- derheden, langdurig werklozen) die MHP deel ook werkelijk kunnen worden ge holpen, wat alleen kan met mede- Behalve (richtingevende) afspra- krachttotl juli vorig jaar herstellen, maar dë kans daarop is nihil. Het Van de vakbonden ne kabinet meent echter door verho- zitters van FNV, CNV /an de kinderbijslag per 1 ja- aan het overleg, zoals in het regeerakkoord ging opgenomen, in elk geval gezinnen ken over lonen, werkgelegenheid, met kinderen een zelfde koop- scholing en opleiding, wil de vakbe- elk geval nog iets extra ;n voor mensen met uitke- terugwerkende ringen die de afgelopen zeven jaar maand eens zouden moete: iniet in de welvaart hebben gedeeld, den, vormt dan het handvat! krachtvoordeel (85 gulden per jaar) weging hebben als bij het doorgaan van de op tafel koppeling met kracht. ■erking van de werkgev® Een eventuele centrale afspraak ver deze kwesties waarover kabi net, werkgevers en werknemers het later deze maand of begin volgende AMSTERDAM (ANP) - Een win kel waar je voor het milieu schade lijke verpakkingen kunt terugbren gen als je de verpakking niet meer nodig hebt. dat is wat de organisa ties die zijn aangesloten bij het Cen traal Bureau Levensmiddelenhan del voor ogen staat. Voorzitter A. Heijn van het CBL, die dit vanmor gen heeft meegedeeld, verwacht dat het onderzoek naar de haalbaarheid van de zogeheten'retourshop' half 1990 kan zijn afgerond. Daarna wordt besloten of er al dan niet een proef mee wordt genomen. Het CBL wil PVC-houdende ver pakkingen vanaf 1 september 1990 vervangen door milieuvriendelijke alternatieven. De winkels vragen de verpakkingsindsutrie verpakkin gen te ontwikkelen waarvoor min der grondstof nodig is. Daarbij moet bebruik worden gemaakt van al eerder gebruikte grondstoffen en van grondstoffen die kunnen wor den hergebruikt. De eigen merken moeten ook milieuvriendelijker worden verpakt. In de winkels zelf moet ook minder verpakking wor den gebruikt. Het CBL werkt momenteel aan een eigen netwerk om zijn leden binnen één uur te kunnen informe ren over calamiteiten op het gebied van levensmiddelen. "Waarschu wingen van de overheid behoeven zij daardoor niet meer uit de krant te halen. Door sneller geïnformeerd te zijn, kunnen zij de ergste gevallen de verkoop van bepaalde prod uk- ten stoppen en hun klanten infor meren", aldus Heijn. De levensmiddelenhandel ver keert volgens het CBL in de tame lijk unieke positie om hergebruik van verpakkingen en het minder ge bruiken van verpakkingen te stimu leren. De handel heeft bijna dage lijks contact met de consument en de leverancier en een groot deel van de produkten plus verpakking gaat via de levensmiddelenhandel. Het afval in de winkels moet worden ge scheiden om zoveel opnieuw te kunnen gebruiken. Het CBL vindt dat personeel en consument moe ten worden geïnformeerd over de noodzaak van het beperken van de afvalstroom. De grootste fabriek van Europa voor de recycling van de plastic PET-flessen komt in oostelijk Gel derland te staan. De fabriek krijgt een verwerkingscapaciteit van 30.000 ton Diastics per jaar. Waar de fabriek precies komt te staan, is nog niet vastgesteld. Er kan gekozen worden tussen vestiging in Spijk of Didam. De Britse onderneming -Wellmann Inc., een van de eigena ren van de PET-flesfabrikant Des- macon in Didam, heeft dat bekend gemaakt. Wellman, de grootste verwerker van afvalplastics, nam Desmacon eind juni van dit jaar samen met Constar over. Constar is een belang rijke fabrikant van plastic verpak kingsmaterialen. Desmacon is juri disch ondergebracht in de holdster- maatschappij Wellstar, die Wellman en Constar samen hebben opge richt. Beide bedrijven nemen daar in voor 50 procent deel. Nu nog wordt een groot deel van de geretourneerde PET-flessen door Desmacon aan Reko/Re-tech in Geleen ter verwerking aangebo den. Dit bedrijf is een volle dochter van DSM. Onlangs werd bekend dat het voormalige staatsbedrijf de re- cycling-capaciteit voor de kunststof LDPE (lage dichtheid polyetheen) bij Reko gaat uitbreiden met 10.000 ton. Voor ruim 15 miljoen gulden worden twee nieuwe recycling-stra- ten gebouwd. Ze komen in de twee de helft van 1990 in bedrijf en bie den 25 mensen werk. Reko (90 me dewerkers) wordt nu de grootste re- cycler van gebruikte kunststof in Nederland. Desmacon kwam vorig jaar in de financiële problemen. Deze spin- off-activiteit van een voormalig Ak- zo-topman kwam vooral in moei lijkheden door de milieulobby die de introductie van de kunststoffles als vervanger van glaswerk tegen werkte. De PET-fles kan niet wor den hergebruikt. De voormalige di recteur/mede-eigenaar investeerde daarom onverantwoord hoge bedra gen in onderzoek en ontwikkeling van recyclingmethoden. Dat bracht Desmacon aan de rand van de af grond. De raad van commissarissen dwong de directeur tot aftreden en stelde een interim-manager aan om het bedrijf te saneren. Om het recyclingprobleem op te lossen ging de interim-manager R. van Wachem een contract aan met Re-tech. Daarnaast schakelde de fa briek ten dele over op een nieuw soort plastic fles, die wel herbruik baar is. Inmiddels hebben grote frisdrankfabrikanten deze nieuwe fles als vervanger van glaswerk ge accepteerd. Een delegatie van de vakbewe ging praat vandaag in Den Haag in formeel met een kabinetsdelegatie. In dat gesprek worden de mogelijk- De werknemers willen geen alge mene, vrijblijvende afspraken ma ken over arbeidsmarktmaatregelen (scholing, werkervaring, opnemen van langdurig werklozen), waaraan r de GRONINGEN/STROOBOS (GPD) Het Landbouwschap Groningen heeft namens de gedupeerde boe ren in Groningen het veevoederbe drijf Slump in Stroobos volledig aansprakelijk gesteld voor de scha de die veroorzaakt is door de aanwe zigheid van lood in veevoer. De hoogte van de schadeclaim is nog niet vastgesteld, maar loopt volgens secretaris B.J.H.Scholten van het Landbouwschap in de miljoenén. Onlangs kwamen tientallen koei en om het leven door het eten van dit met lood vergiftigde veevoer. Volgens Scholten hebben 80 a 90 boeren in Groningen al aan het Landbouwschap kenbaar gemaakt de schade op Slump te willen verha len. In Groningen en Friesland sa men hebben ongeveer 330 boeren bedrijven negatieve gevolgen on dervonden van het veevoer. Het definitieve bedrag van de schade kan het Landbouwschap nog niet overzien. "Nog dagelijks wordt de melk van de door lood ver giftigde koeien vernietigd. Dat kost de boeren per week een half tot één miljoen gulden," rekent Scholten voor. "De 32 dode koeien in de pro vincie Groningen vertegenwoordi gen een waarde van ongeveer 150.000 gulden. In de schatting heeft het Land bouwschap nog geen rekening ge houden met de sterke waardever mindering van het vee. "Een koe met lood in het lichaam levert op de markt een- stuk minder op," aldus Scholten. Ook de kosten van de ver werking van de met lood vervuilde mest. is nog niet te overzien. Het landbouwschap in Gronin gen kent geen enkel pardon met Slump. Ze eist. namens dc boeren het volle pond. Het vertrouwen in Slump heeft een stevige knauw ge kregen. "Veel boeren stellen zich keihard op tegen Slump," verwoord Scholten de gevoelens van de gedu peerde veehouders. „Ze willen eerst de schade vergoed zien. Daarna kan er pas gepraat worden over het her stellen van het vertrouwen." Het in opspraak geraakte veevoe derbedrijf komt door deze ontwik kelingen stevig in de knel. Het kort geding waarbij Slump het toeleve ringsbedrijf van het met lood vergif tige halfprodukt aansprakelijk stel de, werd verloren. Slump gaat in ho ger beroep. Het geld wil hij in hoger beroep alsnog toegekend krijgen. "Het eerste schot was mis, maar er komen nog meer schoten,' aldus Slump in een kort telefonisch com mentaar. -onderhandelaars in bedrijfstak ken en bedrijven. Het kabinet heeft vooral belang bij gematigde lonen, om de koppeling met uitkeringen en ambtenarensalarissen te kunnen uitvoeren. Het derde kabinet-Lub- bers is er bij het herstel van de kop peling tussen lonen en uitkeringen van uitgegaan dat de lonen gemid deld met twee procent zullen stij gen. Als uiterste grens voor de uit voerbaarheid van de koppeling is eerder intern een gemiddelde loon stijging van drie procent aangeno- De delegatie van het CNV gaat niet zonder optimisme het gesprek in. Anton Westerlaken die binnen kort de portefeuille sociaal-econo misch beleid in het verbondsbe- stuur overneemt: "In het regeerak koord staan zoveel punten die mede afhankelijk zijn van de medewer king van de sociale partners (werk gevers en werknemers), dat een vruchtbaar gesprek zo ongeveer noodzaak is voor het welslagen". Volgens Westerlaken zal de vakbe weging geen genoegen nemen met vage afspraken. Het CNV zal vast houden aan zijn uitgangspunt dat het herstel van de (procentuele) koppeling van uitkeringen aan de loonontwikkeling in het bedrijfsle ven met terugwerkende kracht tot 1 juli 1989 moet geschieden. ROTTERDAM (GPD) - De me tro in Rotterdam moet in de na bije toekomst drie nieuwe 'tak ken' krijgen: naar Schiedam, Ridderkerk en de Noordrand. Dit gebeurt in het kader van het nationaal vervoersbeleid om het woon/werkverkeer uit de voor steden sterk te verminderen. Bus, tram en metro zullen in Rotterdam en omgeving boven dien comfortabeler, schoner en doelmatiger moeten worden. Dat zijn de jongste plannen van de Rotterdamse wethouder J. Laan (Verkeer en Vervoer). De plannen voor verbetering van het bestaande openbaar ver voor in Rotterdam sluiten aan op het onlangs verschenen rap port van McKinsey Company aan de samenwerkende open baar-vervoersbedrijven in Ne derland. De drie nieuwe metro lijnen in Rotterdam komen naast de reeds geplande door trekking van de metro als snel tram naar Capelle aan den IJs- sel. Kok bepleit bij EG voorzichtigheid BRUSSEL (GPD/ANP) - Minister Kok (financien) heeft gisteren in Brussel gewaarschuwd niet over haast te werk te gaan bij de omvor ming van de EG tot een echte eco nomische en monetaire unie. Hij volgt daarmee de koers van zijn voorganger Ruding, maar lijkt te botsen met minister Van den Broek (buitenlandse zaken). Die pleitte er vorige week voor dat de regeringsleiders van de EG al .op hun topconferentie van begin december in Straatsburg besluiten om eind volgend jaar een speciale regeringsconferentie bijeen te roe pen, die deze omvorming moet voorbereiden. Volgens Van den Broek is haast geboden. Maar PvdA-leider Kok was giste ren voorzichtiger. "Zo'n conferentie is een goede zaak, maar de snelheid van de besluitvorming mag niet ten koste gaan van een zorgvuldige en goede voorbereiding". Volgens Kok zitten er risico's aan een te snelle bijeenroeping van zo'n conferentie. Ook Ruding heeft dat steeds ge zegd. De ministers van financien van de twaalf werden het maandag volle dig eens over de eerste fase van die economische en monetaire unie. Die houdt in dat medio volgend jaar het kapitaalverkeer geheel vrij wordt. Ook worden afspraken ge maakt over de werkwijze van de twaalf in economische en monetai re vraagstukken. Zo zullen de ministers van finan cien van de twaalf voortaan twee maal per jaar bijeenkomen om het economische en financiële beleid van elk van de lidstaten afzonder lijk te bespreken. Ook zullen de pre sidenten van de centrale banken van de EG vaker bij elkaar komen om het monetaire beleid te bespre ken. Die afspraak wordt door som migen beschouwd als een voorloper van de omstreden Europese Centra le Bank. Vooral de Britten willen daar niets van weten. Over de eerste fase moeten de re geringsleiders in Straatsburg een definitief besluit nemen. Maar over de fasen daarna, waarbij het econo: misch en monetair beleid meer moet worden gecentraliseerd, waar bij er die Europese Centrale Bank Economie kort Abortus bang Een grootscheeps onderzoek Zuid-Nederland heeft geen gevallen opgeleverd van koeien die zijn besmet met ziektes als abortus bang, leucose en tuberculose. Het onderzoek is uitgevoerd door de verschillende Gezondheidsdien sten voor Dieren nadat in septem ber bekend was geworden dat een groot aantal koeien vanuit Frank rijk was ingevoerd met vervalste ge zondheidspapieren. Geluidsarm De NOB Wegtransport, de grootste ondernemersorganisatie in het be- roepsgoederenvervoer over de weg, drong er gisteren per brief bij de overheid op aan om de subsidiere geling voor de geluidarme vracht auto aanzienlijk uit te breiden in verband met het nachtrijverbod in Oostenrijk. Dit rijverbod zal niet gelden voor vrachtwagens die min der dan 80 decibel aan geluid produ- Assistenten Een groot aantal verenigingen van geneeskundig assistenten, de Lan delijke vereniging van Artsen in Dienstverband en de Landelijke Vereniging van Assistent-genees kundigen hebben gisteren besloten tot de oprichtihg van het landelijk Assistentenplatform, waar circa 2.000 assistent-geneeskundigen bij zijn aangesloten. De organisaties willen met de bundeling druk uitoe fenen om de werkweek vanaf 1 ja nuari 1992 terug te brengen tot maximaal 48 uur. Fraude-onderzoek De Algemene Inspectiedienst van het ministerie van landbouw doet onderzoek naar illegale handel in melk. Boeren zouden naast de nor male melkleveranties ook illegaal melk leveren en zo de produktiebe- perkende maatregelen omzeilen. Het ministerie wil over het onder zoek, dat al enkele weken loopt, geen details kwijt. Volgens een woordvoerster valt er nog niets te zeggen over de "omvang van de ver meende fraude. Kerstpakket De kerstpakketten die werkgevers hun personeel geven, blijven volle dig aftrekbaar van de belasting. Staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) heeft dit besloten. Op basis van de grootscheepse belas tinghervorming volgens Oort zou den de kosten van voedel en drank in de pakketten nog maar voor 75 procent mogen worden afgetrok ken. Bouwbedrijven willen af van prij seompensatie UTRECHT (ANP) - De bouwwerk gevers willen bij de onderhandelin gen over de binnenkort te sluiten bouw-cao (250.000' werknemers) voor de komende twee jaar af van de automatische prijscompensatie. Bovendien willen de werkgevers een flexibelere arbeidstijd. Het Algemeen Verbond Bouwbe drijf (AVBB), de werkgeversorgani satie in de bouw, wil ongeveer tien van de zestien roostervrije dagen vastleggen in de weinig produktie- ve winterperiode. Dat blijkt uit de nota Arbeidsvoorwaardenbeleid die het AVBB vandaag presenteer de. Het AVBB vindt de produktie- tijd in de bouw (circa 165 dagen per jaar) veel te laag vergeleken met an dere sectoren. Volgens de voorzitter van de werkgeversdelegatie, C. de Fouw, is de flexibilisering dan ook 'een heel kritisch punt'. De bouw werkgevers zijn overigens fel tegen verdere verkorting van de werk week tot gemiddeld 36 uur, zoals de Bouw- en Houtbond FNV wil. Dat de vakbonden vasthouden aan de automatische prijscompen satie noemt De Fouw voorts 'zeer belemmerend'. De bouw is één van de laatste sectoren die de gestegen prijzen nog automatisch doorbere kent in de lonen. De totale loonsver hoging die de Bouw- en Houtbond eist (inclusief de prijscompensatie zo'n 3 procent) is volgens hem ech ter onderhandelbaar, als de bonden de eisen voor een atv en de prijs compensatie intrekken. ADVERTENTIE ...en dan krijgt u de Belas tingTelefbon voor ondernemers. IAls u, als ondernemer, met vragen zit over de Belastingherziening ('Oort'), bel dan gratis de Belasting- Telefoon voor ondernemers. Het i werkdagen bereikluar Belastingdienst op DEN HAAG - Vele Duitse indus triëlen en economen denken al hardop na over een nieuwe econo mische supermacht. Sinds de DDR vorige week haar grenzen openstel de, lijkt volgens hen de samensmel ting van de West- en Oostduitse eco nomie nog maar een kwestie van tijd. Dan zal uit de sterkste econo mie van West-Europa en de rijkste economie van het Oostblok een 'macht' zijn ontstaan van bijna 80 miljoen mensen en een geschat bru to nationaal produkt van 1,25 bil joen dollar, ongeveer de helft van dat van Japan. door Hans Amesz De economische koppeling van een machtige westerse crediteur aan een oostblokstaat met een ach tergebleven produktie-apparaat en veel behoefte aan investeringen en moderniseringen kan, wordt ge dacht, haast niet anders dan alleen maar positief zijn. Op de beurs van Frankfurt heerste vrijdag dan ook een uitgelaten stemming en de in dex ging met niet minder dan 2,3 procent omhoog. Vooral bouwbe drijven en warenhuizen zouden van de open gezette grenzen profiteren. In Bild am Sonntag liet de mach tige bestuursvoorzitter van de Deutsche Bank, Alfred Herrhausen, weten dat hij een gigantische ople ving van de vraag verwachtte die grote economische mogelijkheden zou bieden. Een andere bankier wees op de 'ongekende' kansen voor een bedrijf als Volkswagen, dat slechts 10 kilometer van de Duits-Duitse grens in Wolfsburg ligt. Sommige waarnemers zijn echter aanzienlijk sceptischer. De DDR mag dan in verhouding tot de ande re centraal geleide markteconomie ën van het oosten rijk zijn, een eco nomische Goliath is het geenszins. Sinds de tweede wereldoorlog is er maar weinig nieuw geïnvesteerd en wat betreft de toepassing van de nieuwste technologieën is er nog buitengewoon veel in te halen. Het bedrag dat de Bondsrepubliek zou moeten uitgeven om de Oostduit sers naar een enigszins vergelijkba re standaard met West-Duitsland te brengen is, beweren onderzoekers, duizelingwekkend. In eerste instan- tie zou een soort economische her eniging dan ook negatieve gevolgen voor de Bondsrepubliek'hebben. Er wordt ook op gewezen dat een te grote economische aandacht van de Bondsrepubliek voor de DDR nadelig is voor de concurrentie met Japan. Er zou in West-Duitsland een soort sfeer kunnen ontstaan van: we hebben voorlopig genoeg aan de DDR. En dat is funest, omdat de eigenlijke uitdaging in het Verre Oosten ligt. Het ligt voor de hand dat de DDR, als zij grote financiële middelen van de Bondsrepubliek Duitsland wil hebben, haar geleide economie moet begraven. Want geen enkele westerse ondernemer zal investeren in projecten waar hij geen echte zeg genschap over heeft of waarvan hij niet weet "wat er met de eventuele winsten kan en mag gebeuren. De overgang van een centraal gestuur de economie naar een marktecono mie is, alléén al op papier, een bui tengewoon moeilijke operatie. Om maar wat te noemen: het prijssys- teem en de monetaire politiek (wis- selkoerspolitiek. rentepolitiek) moeten in feite helemaal opnieuw geformuleerd worden. Het lijkt al met al voorbarig om nu al te roepen dat het tweede Duit se Wirtschaftswunder voor de deur staat. Waar de Duitse regering en de industrie het wel over eens zijn. is dat de stroom van Übersiedler (mensen die uit de DDR naar de Bondsrepubliek vluchten) en Aus- siedler ('Duitsers' uit bijvoorbeeld Polen, Rusland. Roemenië) tot nu toe in economische zin opgevat moet worden als een impuls. Er kan immers op gerekend worden dat de ze instroom, die voor 1989 geschat wordt op 600.000 (vorig jaar 250.000), zowel de totale economi sche produktie als de vraag lijk versterkt. Het Institut der deut- schen Wirtschaft heeft berekend dat alleen door de Aussiedler (sinds 1950 circa 2 miljoen) het sociaal pro dukt in dit jaar ongeveer 10 miljard mark hoger zal zijn. In het jaar 2000 zou de totale maatschappelijke pro duktie ongeveer 85 miljard hoger zijn dan zonder Aussiedler. Een ander gunstig aspect van de vluchtelingenstroom is de vergrij zing tegen gaat. Dat komt omdat Über- en Aussiedler gemiddeld jong zijn. De eeuwige angst van de Duitsers dat er op een gegeven mo ment niet meer genoeg werkenden zijn om de pensioenen en de ge zondheidszorg te financieren, is door de komst van de vluchtelingen zeker vermindert. Die komen nu in een Bondsrepu bliek aan waarin de Duitse econo mie in een hoge versnelling loopt. Steeds meer ondernemingen mel den dat zij moeilijkheden hebben hun produktie te verhogen wegens gebrek aan goed gekwalificeerde arbeidskrachten: ongeveer de helft van de industriële bedrijven moet overuren invoeren om aan de op drachten uit binnen- en buitenland te kunnen voldoen. In deze situatie biedt de arbeidsmarkt de nieuw aangekomenen goede kansen, zoals onder andere de bemiddelingspo gingen van de arbeidsbureau's aan tonen. en een Europese munt moet komen, bestaat meer twijfel. Bij "een vrije gedachtenwisse- ling" met zijn EG-collega's zei Kok ook dat de Europese regeringslei ders moeten een antwoord formule ren op de spectaculaire ontwikke lingen in Oost-Europa en besluiten nemen over de wijze waarop de Ge meenschap financiële en economi sche hulp gaat verlenen aan Polen, Hongarije en de DDR. Topambte naren van de ministeries van finan ciën moeten nog voor het eind van deze week de balans opmaken van de behoeften en verlangens van de drie landen en de feitelijke stand van de nationale en gemeenschap pelijke hulpverlening. Hoewel het zogenaamde Monetai re Comité wordt ingeschakeld op uitdrukkelijk verzoek van Comis- sievoorzitter Jacques Delors wordt deze stap in Brussel toch be schouwd als een gevoelige slag voor het prestige van de Europese Com missie. EG-commissaris Frans An- driessen (buitenlandse handel) kreeg in juli van dit jaar tijdens de top van de zeven grote industrielan den in Parijs de opdracht de Weste lijke hulpactie ten behoeve van Po len en Hongarije te coördineren. Kok was kennelijk niet op de hoogte van het feit dat de Franse president Francois Mitterrand de elf regeringsleiders al aanstaande zaterdag op het Elysee heeft uitge nodigd voor spoedoverleg over de recente ontwikkelingen in het Oost blok. Particulieren hoeven er niet op te rekenen dat het bedrag waarvoor zij 'belastingvrij' aankopen mogen doen in andere EG-landen per 1 ja nuari wordt verdubbeld. Dat heeft een Nederlandse diplomaat van daag gezegd in Brussel. De Europe se Commissie wilde voor aankopen tot ruim 1600 gulden geen BTW meer verrekenen en deze franchise begin 1991 nog eens verdubbelen als aanloop naar het Europa zonder grenzen van 1992. loonsverhoging van in totaal zo'n 7 procent wil de de Industrie bond FNV bij het staalbedrijf Hoogovens een stapsgewijze invoering van een 35-urige werkweek. Ook wil de de bond het structurele overwerk om zetten in nieuwe banen. De werk druk van de Hoogovens-werkne mers is in een jaar met zo'n 14 pro cent gestegen, aldus de vakbond. De Industriebond FNV heeft de cao-eisen opgesteld aan de hand van een enquête die voor het eerst onder de leden bij Hoogovens is ge houden. Daaruit bleek onder meer dat er groot belang wordt gehecht aan arbeidstijdverkorting en her verdeling van werk. De bond wil dat ruim een procent van de totale loon ruimte wordt aangewend voor atv in de dag- en kantoordiensten. Deze groep kreeg bij de vorige cao geen extra atv-dagen. De Industriebond doet tevens voorstellen om het aantal opleidin gen voor werknemers te verbete ren. Ook moet er volgens de bond een emancipatiebeleid worden op gezet. De bond wil een intensief contact met de milieu-afdeling bij het staalbedrijf krijgen om snel en goed te kunnen inspringen op de ontwikkelingen bij Hoogovens. Eerste staking in Polen tegen nieuwe regering WARSCHAU (UPI) - In Polen heb ben gisteren zeker 22.000 arbeiders van een tractorfabriek gedurende twee uur het werk neergelegd uit protest tegen het economische be leid van premier Tadeusz Mazo- wiecki. Het was de eerste staking te gen de door Solidariteit gesteunde regering. De arbeiders van de tractorfa briek in Ursus nabij Warschau wil len dat de lonen worden verhoogd door een hogere prijs voor de tracto ren te vragen, maar de bedrijfslei ding heeft dit afgewezen. Het is nog niet bekend of de arbeiders nu een algehele staking zullen uitroepen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7