Modrow premier van DDR 'Hejab' heeft veel gezichten Top Singalese JVP gedood door leger Guerrilla's in El Salvador behouden greep op hoofdstad mnm Nieuwe demonstratie Leipzig Bulgaarse leider Mladenov bereidt veranderingen voor Swapo wint verkiezingen, geen tweederde meerderheid DINSDAG 14 NOVEMBER 1989 BERLIJN (AP/AFP/ANP) De nieuwe Oostduitse pre mier heet geheel volgens de verwachting Hans Modrow. Met één tegenstem besloot de Volkskammer gisteravond de hervormingsgezinde partijleider uit Dresden tot rege ringsleider te kiezen. Desondanks vond gisteren in Leipzig opnieuw een massale demonstratie plaats, waar honderd duizenden mensen vrije verkiezingen eisten. In de Volkskammer werd gisteren Modrow heeft, in een interview ongekend fel gedebatteerd over de met het Westduitse blad Bild Zei hervormingen, waarbij verscheide- tung gezegd dat hij "zo spoedig mo- ne afgevaardigden opriepen tot gelijk" overleg wil over de openstel- vrije verkiezingen en afschaffing ling van de Brandenburger Poort in i de toevoeging "socialistisch" in Berlijn, maar hij voegde daaraan t de grondwet. Buitenland kort Overstroming Bij de grootste overstroming van de afgelopen vijftig jaar zijn in de Ar gentijnse hoofdstad Buenos Aires gisteren zeker vier doden gevallen. Ten minste 8000 mensen zijn geëva cueerd. De overstromingen zijn ver oorzaakt door drie dagen van storm, waarbij windvlagen met een snel heid van 150 km per uur het water van de Rio Plata omstuwden. De vrijwillige brandweer moest er met reddingssloepen aan te pas komen om kinderen en ouden van dagen te redden. Gazastrook In de Gazastrook is gisteren een Is raëlische reservist gedood toen de jeep waarin hij reed onder vuur werd genomen door Palestijnse op standelingen. Een andere soldaat raakte gewond. Het is voor het eerst sinds het begin van de Palestijnse opstand, in december 1987, dat in de Gazastrook een Israëlische soldaat is doodgeschoten. Dienstplicht Sovjet-minister van defensie Jazov heeft recente protestacties tegen de militaire dienstplicht in onder meer Letland gehekeld. De bewindsman sluit uit dat de huidige regeling dat jongeren tussen de 18 en 25 ver plicht zijn tot ten minste twee jaar militaire dienst buiten de eigen re publiek, op korte termijn verandert. Afgelopen zaterdag nam de Oppers te Sovjet van Letland een voorstel aan om gewetensbezwaarden niet langer tegen hun zin onder de wa pens te sturen. Libanon President Mouawad van Libanon heeft gisteren Salim Hoss aangewe zen als premier en hem gevraagd een regering van nationale verzoe ning te vormen. De president zei dit in zijn tijdelijke onderkomen in isla mitisch west-Bayrut, waar hij drie dagen lang gesprekken voerde met de fractievoorzitters uit het Libane se parlement. De 59-jarige Hoss, een sunnitische moslim, wordt voor de vierde keer in dertien jaar premier van Libanon. ETA De Spaanse politie heeft de bewa king van een aantal ambassades in Madrid verscherpt. Deze maatregel volgt op informatie dat de Baski- sche afscheidingsbeweging ETA voorbereidingen treft voor een ge welddadige aanval op een ambassa de voeren. Een politiewoordvoer der in de Spaanse hoofdstad heeft de verscherpte bewaking beves tigd, maar weigerde te zeggen om welke ambassades het gaat. Noord-Korea De Noordkoreaanse leider Kim il Sung heeft vorige week een geheim bezoek gebracht aan China, waarbij de twee orthodox communistische landen vermoedelijk de snelle ver anderingen in het Oostblok bespra ken. Volgens waarnemers heeft Kim sinds het bloedbad in Beijing afgelopen juni toenadering gezocht tot de Chinese leiders. dat hij dit eerst met andere politici moet bespreken. Ook zei Modrow dat het nog te vroeg is om te praten over het slopen van de Berlijnse Muur, waar het afgelopen weekein de een aantal doorlaat-posten in'is gemaakt. Om haar goede wil te tonen, be sloot de Oostduitse regering giste ren wel het spergebied bij de Ber lijnse Muur en langs de hele grens tussen de DDR en,de Bondsrepu bliek m£t onmiddellijke ingang op te heffen. De "doodszönes" verlo ren eerder dit jaar al veel van hun vroegere grimmigheid, toen de Oostduitse grenswachten opdracht kregen niet langer met scherp te schieten op vluchters. In Leipzig demonstreerden giste ren tussen de 200.000 en 300.000 mensen voor vrije verkiezingen en andere hervormingen. De demon stranten eisten dat de SED haar machtsmonopolie zou opgeven. Woordvoerders van de oppositiebe weging Neues Forum verklaarden gelukkig te zijn met de nieuwe mo gelijkheid tot reizen, maar eisten dat vrije verkiezingen en andere de mocratische vrijheden ingevoerd werden. Een van hen, Jochen Las- sig, verklaarde dat het "heel een voudig" zou zijn om nu aansluiting bij West-Duitsland te zoeken, na zo veel jaar alles voorgekauwd te heb ben gekregen, maar dat het onver standig is om zomaar het kapitalis me te imiteren. Kabinet Pakistan biedt ontslag aan ISLAMABAD (Rtr/AFP) - Het Pakistaanse kabinet heeft gisteren zijn ontslag aangeboden aan pre mier Benazir Bhutto om haar de vrije hand te geven in het samen stellen van een nieuw kabinet. Dat meldde de Pakistaanse staatstelevi sie. De ministers zeiden het volste vertrouwen te hebben in het leider schap van Bhutto en verzekerden haar dat zij bereid zijn tot nieuwe samenwerking. Bhutto overleefde op 1 november ternauwernood een motie van wan trouwen van de oppostie. De pre mier beloofde de basis van haar re gering te verbreden door ook gema tigde oppositieleden in het kabinet toe te laten. Afgelopen zaterdag had zij volgens verslaggevers al drie op positieleden tot minister benoemd, onder wie één voorstemmer voor de motie tegen de premier. Er zitten gaten in de Berlijnse M iear, maar voorlopig zijn die alleen nog van oost naar west. De 12-jari ge Henrik Schock kon ech ter de verlei ding niet weer staan om door de muur een kijkje te nemen in dat andere, oostelijke deel van Berlijn. (foto AP) COLOMBO (Rtr/AP) - In Sn Lanka zijn binnen 24 uur de drie lei ders van het Singalese Volksbevrij dingsfront JVP door het leger dood geschoten. Oprichter Rohana Wije- weera en derde man Herath werden zondag gedood bij een verhoor, ter wijl de tweede man Upatissa Gamanayake gisteren werd dood geschoten bij een vluchtpoging na zijn arrestatie. De regering heeft een onderzoek gelast naar het overlijden van Wije- weera. Aanvankelijk meldde het le ger dat hij zaterdag was gedood bij een overval van het leger op het hoofdkwartier van de JVP op het midden van Sri Lanka. Later zei een woordvoerder dat hij zondag een paar uur na zijn arrestatie om kwam in een vuurgevecht tijdens zijn ver hoor. Wijeweera vroeg volgens die late re lezing bij het verhoor aan een an der gevangen JVP-lid, Herath, do cumenten en artikelen te overhan digen aan de ondervragers. Deze deed dit, maar trok plotseling een wapen en schoot in de richting van Wijeweera. Daarop openden veilig heidsfunctionarissen het vuur. waarbij zowel Wijeweera als Herath dodelijk gewond raakten. Eerder tijdens het verhoor had Wijeweera volgens de woordvoer der vrijwillig aangeboden een op roep te doen om een einde te maken aan de strijd van de JVP tegen de re gering. Deze oproep was opgeno men op video, maar de regering had nog niet besloten wat zij ermee zou doen. zei hij. Wijeweera was de grondlegger van het JVP, een marxistisch geori ënteerde organisatie die de regering ervan beschuldigt dat zij te veel concessies aan de Tamil-minder- heid heeft gedaan. De JVP heeft het vredesakkoord dat de regering in 1987 onder bemiddeling van India sloot met de Tamil-minderheid, al tijd fel bestreden. De strijd tussen de regering en het Front kostte de afgelopen twee jaar minstens 6000 mensen het leven. De regering be weert dat de meeste doden op reke ning van de terreur van het front moeten worden geschreven, maar volgens organisaties voor de men senrechten en de oppositie zijn ook regeringstroepen en daarmee ver bonden doodseskaders voor veel politieke moorden verantwoorde lijk. MEXICO-STAD De verwoede pogingen van het Salvadoraanse le ger om de linkse guerillastrijders uit de hoofdstad San Salvador te verdrijven, zijn tot nu toe tevergeefs gebleken. Bij de gevechten zijn tot nu toe nu al meer dan 300 doden en 400 gewonden gemeld. Via hun illegale zender 'Radio Venceremos' hebben de rebellen de regering van president Cristiani op geroepen om de bombardementen en de repressie tegen de burgerbe volking te staken. In dat geval, zo heeft de leiding van de linkse ver zetsbeweging FMLN beloofd, kan er opnieuw worden onderhandeld. door Rob Sprenkels gerbevolking gevallen. De FMLN- strijders hebben zich ingegraven in een viertal arme en dichtbevolkte wijken in het noorden van San Sal vador. Gisteren zijn de wijken op nieuw vanuit de lucht met bommen bestookt. Getooid met witte vlag gen probeerden grote groepen buurtbewoners een veilig heenko men te zoeken. Tienduizenden an deren zaten vannacht nog altijd tus sen de kogels opgesloten. Pogingen van internationale hulporganisaties als het Rode Kruis om ter plekke bijstand te verlenen, zijn tot nu toe door de autoriteiten verhinderd. De wijken zijn omsin geld door pantserwagens van het le ger. Gisteren waagden de militairen zich af en toe aan een inval en kwam het hier en daar tot huis-aan-huis gevechten met de guerillastrijders. Guerilla's op het slagveld ver klaarden gisteren dat ze zo nodig doorvechten tot het bittere einde. Ze hebben plannèn om vanuit hun posities in het noorden ook weer an dere delen van de Salvadoraanse hoofdstad aan te vallen. Bij wijze van voorproef werd gistermiddag opnieuw het presidentiële paleis belaagd. Ook in andere delen van het land wordt hevig gevochten, vooral in de oostelijke provincies Morazan en Usulutan en in het noordelijke Chalatenango. Via de gecensureerde radio en televisie la ten de autoriteiten weten dat ze de situatie geheel onder controle heb ben. President Cristiani heeft het volk opgeroepen om tegen "het commu nisme" ten strijde te trekken. Dat had de bevolking onder meer moe ten door vandaag weer gewoon aan het werk te gaan. Gisteren was het normale leven in de Salvadoraanse hoofdstad geheel verlamd. SOFIA (AFP/DPA/AP) - De nieu we Bulgaarse partijleider Mladenov heeft gistëren besloten elf uit de partij gezette voorstanders van glas nost en perestrojka opnieuw toe te laten. Volgende week woensdag komt het parlement bijeen om een nieuw staatshoofd te kiezen als op volger van de vorige week onver wacht afgetreden partijleider Zjivk- Volgens goedingelichte Bulgaar se kringen werd tot Zjivkovs aftre den besloten op een geheime verga dering van het politburo op 9 no vember. De 78-jarige Zjivkov zelf zou zich nauwelijks tegen zijn aftre den hebben verzet, maar zijn naaste medewerkers des te meer. De ver wachting is dat een aantal van hen nu ook het veld zal moeten ruimen. Dezelfde bronnen bevestigden dat Mladenov, al 18 jaar minister van buitenlandse zaken, eerder de ze maand met aftreden heeft ge dreigd, een paar dagen voor de on derhandelingen met Turkije over de behandeling van de Turkse min derheid in Bulgarije. Hij zou dat hebben gedaan na de kritiek van conservatieve zijde op de interna tionale milieuconferentie die hij in de hoofdstad Sofia had georgani seerd. Die conferentie was voor een aantal nieuwe milieu- en mensen rechtenorganisaties aanleiding om in de openbaarheid te treden en de monstraties te houden. Onduidelijk is op welke i en in welk tempo Mladenov de Bul gaarse maatschappij en economie wil democratiseren Hij staat vol gens een westerse diplomaat niet bekend als een hervormer, en direct na zijn ambtsaanvaarding zei hij al dat aan de leidende rol van de com munistische partij niet te tornen valt. De oppositionele milieubewe ging Ecoglasnost boekte gisteren een eerste succes op de weg naar of ficiële erkenning. Het Opperste Ge rechtshof van Bulgarije besliste gis teren dat de aanvraag voor registra tie van de beweging opnieuw moet worden behandeld, In juni weiger de het Hof van Sofia een eerdere aanvraag, maar volgens het Oppers te Gerechtshof heeft de lagere rechtbank een procedurele fout heeft gemaakt. Leden van de milieubeweging noemden de ver rassende uitspraak een bemoedi gend teken. "Dit is een overwinning voor ons", aldus een zegsman. DEMONSTRATIE - In de Tsjechi sche plaats Teplice wordt volgende week een openbare discussie ge houden over de milieuvervuiling. Een partijfunctionaris heeft dit gis teren toegezegd aan een menigte van 1000 demonstranten tegen de vervuiling. WINDHOEK (AP) - De Swapo is zoals verwacht de grote v verkiezingen in Nambia, maar heeft daarbij zeer waarschijnlijk niet de tweederde meerderheid behaald die nodig is om een eigen grondwet door te voeren. Volgens de officieuze uitslag heeft de Swapo ruim 58 procent van de stemmen behaald. De officiële einduitslag wordt morgen verwacht. De belangrijkste opponent van de SWAPO, de multiraciale Democratische Turnhalle Alliantie (DTA), kreeg omstreeks 29 procent. De overige stem men gingen naar acht kleine partijen. De SWAPO verklaarde gisteren met de uitslag van de verkiezingen ak koord te zullen gaan. Ook de Zuidafrikaanse regering heeft bij monde van minister van buitenlandse zaken Pik Botha verklaard de uitslag te zullen respecteren en "constructief' met de nieuwe Namibische regering te wil len samenwerken. Vorig jaar besloot Zuid-Afrika zijn aanspraken op Namibia op te geven na dat een akkoord was gesloten dat ook voorzag in de terugtrekking van Cu baanse troepen uit Angola., LEIDEN In de Turkse hoofdstad Ankara protesteerden vorige week islamitische vrouwen tegen het ge rechtelijk verbod om op de univer siteit een hoofddoek te dragen. Het aantal gesluierde studentes aan de universiteit van Jordanië is dé afge lopen negen jaar toegenomen van 17 tot maar liefst 47 procent. In Frankrijk eisen moslim-meisjes het recht om zich op school met de he jab te tooien. Verontrusting alom in de westerse wereld: tekenen van oprukkend fundamentalisme bin nen de islam. Waar de sluier waait, waart het spook van rechts, met als eeuwig slachtoffer de moslim vrouw die onbegrijpelijk genoeg ook nog haar eigen onderdrukking vanaf de barricades bevecht. door Simone van Driel Wie niet verder komt dan derge lijke observaties doet de islam en de moslimvrouw echter ernstig tekort, stelde dr. W. Jansen van het Cen trum voor Vrouwenstudies van de Katholieke Universiteit van Nijme gen gisteren tijdens een lezing over de macht van en over vrouwen in de islam aan de Leidse universiteit. Uitgaan van 'de' islam ("die zoveel vormen kent") en 'de' moslim vrouw ("die steevast wordt neerge zet als een vrouw met een gezin en kinderen") getuigt sowieso van nogal wat vooronderstellingen. En die leiden ertoe dat over islami tische vrouwen slechts in (letterlijk) lijdende zin wordt gedacht. "Vrou wen zijn zelf geen moslims, ze wor den door moslims onderdrukt, zo is de stelling". Volgens Jansen, die overigens in de bijbel "nog wel ergere dingen" dan in de Koran o schreven ziet staan, hebben vrou wen binnen de islam wel degelijk macht. Ze kan dan wel geen imam worden, net zo min als een vrouw ooit het priesterschap kan bekle den, maar op een aantal terreinen heeft ze wel degelijk invloed. Voor al in de 'informele' islam is die zicht baar. Nogal wat moslim-vrouwen voelen zich aangetrokken tot het soefisme, die hen een een relatief grote vrijheid verschaft. Soefisten proberen via een door henzelf te kiezen heilige maraboutcontact te krijgen met het bovennatuurlijke. Het is de vrouw die beslist tot welke heilige haar kinderen zich wenden. Juist vanwege die eigen invloed van de vrouwen zijn veel moslim-man nen volgens Jansen overigens niet zo van het soefisme gecharmeerd. Handtas In haar betoog maakte Jansen korte metten met een andere, recent weer veel bediscussieerde stelling en wel dat een hausse in het dragen van hoofddoeken of sluiers automatisch op herlevend fundamentalisme, c.q. terug naar af voor de moslimvrouw wijst. De sluier heeft vele gezichten en kan, hoe ambivalent ook, even zeer als symbool voor vrijheid en emancipatie als voor beperkingen staan, aldus Jansen. "Wie de sluier ziet opkomen, denkt direct aan fun damentalisten. Hoewel religie door gaans wel meespeelt, is hij echter evenzeer een politiek en econo misch symbool". Of doodgewoon een soort mode-accessoire, zoals ze wilde doen geloven in het geval van de immer gesluierde Pakistaanse premier Benazir Bhutto. "Waarom kunnen we Bhutto's sluier niet net zien als Thatcher's handtas: een zeer flatteus attribuut van haar poli tieke macht?" Een goed voorbeeld voor de twee slachtige rol van de sluier is volgens Jansen Jordanië, een land dat dege lijk onderwijs als een zeer hoog goed beschouwt. Niet alleen voor mannen: vrouWen bevolken de uni versiteit in steeds grotere aantallen. Een dagelijkse gang over straat strookt evenwel niet met de 'ruim- teregels', die bepalen waar vrouwen wel en niet mogen komen. "Dus doen meisjes de concessie om ge sluierd rond te lopen, met als winst dat ze dan kunnen studeren". Jordanië haalde Jansen echter ook aan als voorbeeld voor de stel ling dat de roep om de sluier onder meer met de crisis komt. Tien jaar geleden deed de regering er alles aan om vrouwen tot werk buitens huis te bewegen, toen als gevolg van de 'olie-boom' veel Jordaanse man nen in het buitenland gingen wer ken en er een groot tekort aan ar- beidsers ontstond. "Maar met de huidige economische crisis zijn de vrouwen niet meer nodig en zou het goed uitkomen als zij via de religie - de sluier en de bijbehorende leefre gels - weer het huis in waren te krij gen". Wat de Franse hoofddoekjes kwestie betreft moet volgens Jan sen niet zozeer religieuze alswel po litieke waarde worden gehecht. "De hejab wordt hier gebruikt als sym bool van emancipatie door een min- 'derheid die vindt dat ze recht heeft op een eigen identiteit. Iets soortge lijks deed zich voor in de Algerijnse oorlog tussen 1954 en 1962. De Fran sen probeerden de opstandige Alge rijnen te pakken via hun gezin: ze ontketenden een campagne om de vrouwen te ontsluieren. Als reactie werd het dragen van een sluier een symbool van politiek verzet en on afhankelijkheid". Superconfex zorgt dat je goed voor de dag komt. ZOETERWOl DE. Hoge Rijndijk >l> (naast Leski en Casba. tegenover I leineken). I U BENT VAN HARTE WELKOM: MAANDAG VAN 13.00 TOT 17.30 UUR. DINSDAG T/M VRIJDAG VAN 9 30 TOT 17.30 UUR. OP DONDERDAG KOOPAVOND TOT 21.00 UUR. ZATERDAG VAN 9.00 TOT 17.00 UUR. TELEFONISCHE KLANTENSERVICE 04490 38 666

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5