Politie legt nieuwe straatverboden op 'Mishandeling kind door slechte relatie' Risico en omvang Arnhemse loodwolk zijn niet duidelijk Relatiebureaus zoeken samen levenspartners Mondjesmaat invoegen met 'doseers toplicht' bij Delft We hebben nu een aanbieding waar u 60 jaar op heeft moeten wachten. DINSDAG 14 NOVEMBER 1989 BINNENLAND PAGINA 3 Ongewenste Keden uit centrum Amsterdam geweerd wedstrijd'. In hun vertrouwde AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse politie zet vanaf vandaag ongewenste lie den weer voor acht uur uit het centrum van de hoofdstad. Drugsverslaafden en -dea lers, die vier keer acht uur zijn verwijderd, De oude maatregel gaf de politie de maatregel worden toegepast op meente Amsterdam verklaarde het mogelijkheid om overlast door dovende middelen tegen te gaan door mensen twee ken lang de toegang te ontzeggen of het intimideren tot het meest geplaagde deel van de gers. binnenstad: de omgeving var Zeedijk. Eind juli oordeelde de Raad die zich als gevolg de binnenstad drugsgebruik hinderlijk gedragen anderen, zoals vechten, tieren oorbijgan- DEN HAAG (GPD) De twee grote relatiebureaus Inter/Relatie en Stichting Landelijk Centrum voor Huwelijkscontacten (LCH) fuseren. Deze twee bemiddelingsbureaus, die samen de Nederlandse markt beheersen, hopen door samenwer king meer zoekenden aan een part ner te helpen. Per 1 januari 1990 opereren beide of vriendin spelen dan relatiebureaus onder de naam 'Stichting Inter/Relatie'. Honderd vijfentwintig medewerkers over het hele land verspreid zoeken voor de jaarlijkse stroom van 4500 alleen staanden een nieuwe levenspartner. De fusie heeft geen commerciële oorzaak, zo verklaart directeur H. van Luijken van Inter/Relatie. "Bij relaties geldt de wet van de grote ge- aldus Van Luijken. kunnen een 'dijkverbod' voor veertien da- tallen. Meer cliënten bij een bureau vergroot de kans tot het vinden van een geschikte partner." Het nieuwe relatiebureau gaat op een persoonlijke manier te werk. Voor de cliënt met een nieuwe part ner in contact komt, bezoekt een van de medewerkers hem persoon- betreurenswaardig te vinden dat lijk thuis. "Onze ervaring is dat veel 'juist het Openbaar Ministerie de alleenstaanden dit huisbezoek op relatiebemiddeling, maatregel onderuit heeft gehaald', prijs stellen. De i thuis- reau opgericht. Alles lag toen op 2 el- geving kunnen zij vertellen wat dansgelegenheden v partner zij zoeken. Veel alleen- kaar konden ontmoeten. Het aantal gen krijgen. Volgens de politie zijn de nieu we dijkverboden aangepast aan de kritiek van de politierechter en de Raad van State, die indertijd de dijkverboden verboden. staanden vinden het eng maar naar een relatiebureau te stap pen. Zenuwachtig strompelen ze binnen en kunnen dan niet meer goed onder woorden brengen waar hun aanstaande moet voldoen". Oorlog De nieuwe partner van Inter/Relatie is de van oorsprong katholieke Stichting Landelijk Centrum voor Huwelijkscontacten (LCH). Het in stituut bestaat ruim veertig jaar en is hiermee de oudste instelling in land die zich bezig houdt met Directeur alleenstaanden was toen zeer groot. Tijdens de oorlog zijn er veel part ners gesneuveld. De kerk was toen, veel meer dan nu, een maatschap pelijke instelling. Die bekommerde zich om het lot van de eenzame mens en zo ontstond het Katholiek Contact Bureau, waaruit later het LCH groeide." Om Gelovigen werden aan elkaar ge koppeld. In de loop der jaren bleek echter dat de geloofsovertuiging genoot(e) te nauwelijks meer een rol speelde bij cliënt bij het het zoeken zuiling was een feit. De katholieke organisatie zocht samenwerking De bemiddelingsbureaus Inter/Re latie en de LCH zijn beide erkend door de Raad van Toezicht op Dienstverlening bij Relatievor ming. Deze organisatie geeft cur sussen aan medewerkers van diver se bemiddelingsbureaus. Volgens directrice Joke Kuylman is enige scholing voor 'bemiddelaars' nood zakelijk. "De medewerkers moeten goed op de hoogte zijn van de verschil lende stromingen in ons land. Je kunt een streng gereformeerde niet koppelen aan een atheïst. Ook de kennismaking tussen een sociologe en een 'putjesschepper' loopt vaak fout af. De bemiddelaars moeten weten wat de stromingen en achter gronden van mensen inhouden. Ze krijgen hier een spoedcurus alge mene ontwikkeling". "Het OM partijen Bij het 14-daagsverbod wordt de gemaakt de politie drastisch inge- straatverbod is het balletjespel destijds de afspraak werd i die op zoek zijn r 1 vriend de Linden: "Vlak na de oorlog met hervormde, gereformeerde dit religieuze bemiddelingsbu- humanistische instellingen. riend, vriendin of echt- 'inden, betaalt de IHVHH euwe relatiebureau partner. De ont- Stichting Inter/Relatie 695 gulden voor een inschrijvingsperiode van veertien maanden. Volgens de Raad van Toezicht is deze prijs nog aan de lage kant. State dat de gemeente hiermee haar soonïijk over ieder geval beslissen, boekje te buiten ging. De burge- Dat betekent een forse taakverzwa- meester liet bij het opleggen van het ring bevel de politie te veel vrijheid, waardoor het een te grote beper king op het recht van bewegings vrijheid werd, aldus de Raad van State. Het 'oude' veertiendaagse dijk verbod werd direct na de uitspraak van de Raad van State buiten ge bruik gesteld. Enkele maanden la ter stelde de gemeente het acht uursverbod in, maar de politierech ter vond dat dat de politie eveneens te veel vrijheid gaf. Eind oktober bereikten burge meester E. Van Thijn, hoofdcom missaris van politie E. Nordholt en hoofdofficier van justitie mr. C. van Steenderen overeenstemming over een aanscherping van de voor schriften. Voortaan mag iemand voor acht uur de toegang tot de bin nenstad worden ontzegd indien hij handelt in hard drugs, openlijk ver dovende middelen gebruikt of wa pens of andere verboden voorwer pen bij zich draagt. Verder kan de Nieuwe kunststof afbreekbaar dank zij zetmeelbasis AMSTERDAM'(ANP) - Chemici hebben een nieuwe kunststof ont wikkeld die door micro-organismen in de grond binnen enkele maanden kan worden afgebroken tot normaal ken gelede Balletje Het Amsterdamse gerechtshof heeft gisteren geoordeeld dat een veertiendaags straatverbod in de hoofdstad een 'onevenredig zwaar middel' om een balletje-balletjespe ler aan te pakken. Het hof ontsloeg een 60-jarige Joegoslaaf van rechts vervolging, die twee keer Was be keurd wegens overtreding van het verbod om zich gedurende twee we ken tussen negen uur 's morgens en negen uur 's avonds in een deel van de binnenstad op te houden. De uitspraak was in overeenstem ming met de eis van de procureur- generaal Manschot, die deze baseer de op de uitspraak die de Raad van State in juli deed het veertiendaags dijkverbod. Manschot vond dat de uitspraak van de Raad van- State ook opgaat voor het straatverbod. "Verdovende middelen brengen veel meer overlast met zich mee dan het balletje-balletjespel. Als de Raad van State een dergelijk mid del te zwaar vindt voor verslaafden, dan is het dat zeker voor een spe ler", vond Manschot. Een woordvoerster van de ge- Geen vergoeding van apparaten voor snurkers UTRECHT (ANP) - De com missie voor beroepszaken van de Ziekenfondsraad heeft be paald dat een ziekenfonds te recht heeft geweigerd de kosten te betalen van apparatuur, die een zware snurker een goede nachtrust moest bezorgen. De neuroloog die de man behandelt had het apparaat bij het zieken fonds aangevraagd omdat zijn patiënt lijdt aan het zogenaam de 'Slaap Apnoe Syndroom'. Daarbij daalt de zuurstofvoor ziening ten gevolge van overma tig snurken. De behandelingsmethode met de bewuste apparatuur ver keert nog in het onderzoekstadi- um. Het apparaat staat niet op de lijst van te vergoeden kunst en hulpmiddelen. Volgens de beroepscommissie heeft het zie kenfonds dan ook de enige juis te beslissing genomen. de natuur voorkomende grond- TTTDrpUT ,AMDv r- stoffen. Het produkt, dat volgend UTRECHT (ANP) - Kindermis- ke is i jaar al op de markt wordt gebracht, is vooral geschikt als verpakkings- i, of afdekkingsmateriaal en bestaat c.h!n. voor een belangrijk deel uit zet- Dit maakte dr. H. Koch van de fir- ma Cerestar Benelux in België gis teren bekend op een internationaal wetenschappelijk symposium over koolhydraten in Amsterdam.-Vol gens prof.dr.ir. H. van Bekkum van de Technische Universiteit in Delft, voorzitter van de door het ministe rie van economische zaken ingestel de Programmacommissie Koolhy draten (PCK), is hiersprake van een zeer opmerkelijke ontwikkeling. De nieuwe kunststof kan naar zijn me ning een belangrijke bijdrage leve ren aan de oplossing bleem van het kunststofafval, handeling hangt vaak samen met problemen relatieproblemen, alcoholversla- blemen (36 procent gen), alcoholverslaving (17 procent) met ders. Niet is aangetoond dat kinder- of psychiatrische ziektebeelden bij mishandeling in sommige sociale de ouders (10 procent). voorkomt dan in an- De Landelijke Stichting Buro's dere. Wel is duidelijk dat vaak spra- Vertrouwensarts inzake Kinder verband met andere mishandeling (LSBVK) constateert het gezin: relatiepro- dit in het vandaag gepubliceerde de meldin- verslag over de periode 1985 tot en Nederland telt tien bu- r (het vermoeden van) kindermishandeling kan worden gemeld. Het aantal meldingen is in die vier jaar opgelopen van 3882 tot 7429. Het aantal meldingen steeg van 1 per 10.000 kinderen onder de acht tien in 1972 - bij de start van de bu reaus - tot 1 per 2100 in 1982 tot 1 per 600 in 1988. Die stijging hoeft nog niet te betekenen dat ook het aantal gevallen van mishandeling toeneemt. Wel komen er door de groeiende aandacht ervoor meer netjes op hun beurt boven water. De afgelopen vier jaar eel minder bleek bij vijf procent van de meldin- meldingen hebben betrekking op kinderen van 3 tot en met 8 jaar. Van de plegers is .52 procent man en 48 procent vrouw. De meldingen komen de laatste tijd meer dan vroeger uit de directe omgeving van het kind (kind zelf, een van de ouders, familieleden, bu ren, kennissen). Drie procent is ano niem. Verder komen meldingen binnen uit de gezondheidszorg, het onderwijs, het welzijnswerk-en van justitiële instanties. Zelf schakelen de bureaus voor het verlenen van hulp ook weer instanties in deze sectoren in. HAVELTE Een pantser rupsvoertuig van het 43-ste pantserinfanteriebataljon uit Assen is gisteren in de buurt van Havelte in de Drentse Hoofd vaart terecht gekomen. Er deden 2ich geen persoonlij ke ongelukken voor. Er zaten vijf mannen in de tank, die werd bestuurd door een 20-ja rige dienstplichtig soldaat. Vermoedelijk door een tech nisch mankement schoof de tank van de weg en gleed over de vangrail het water in. De in zittenden en de bestuurder wisten uit het gevaarte te klimmen voordat het naar de diepte zonk. Volgens een woordvoerder van de Konink lijke Marechaussee kan de tank worden gerepareerd, (foto DELFT (GPD) Als alle automobilisten het pro- wachten, dan loopt het verkeer veel soepeler en gebeuren 'al, voor- ongelukken. Met dit gegeven in het achterhoofd begint Rijkswaterstaat 20 gen dat er geen sprake was van mis- namelijk veroorzaakt door de nog november een proef in Delft. Boven de oprit naar rijksweg A13 richting handeling of was mishandeling niet Rotterdam, komen 'doseer(stop)lichten' te hangen. De computers in deze met voldoende zekerheid aan te to- installatie bepalen of er ruimte op de snelweg is. nen. Sterfte door wiegedood daalt steeds groeiende stroom plastic pakkingen. De nieuwe kunststof bestaat v< 60 procent uit zetmeel, dat kan w den gewonnen uit maïs, aardappe- De oprit wordt vooral gebruikt door personeel van de nabijgelegen tTechnische Universiteit. De ervaring leert dat er vooral in de namiddag len "of tarwe. Deze natuurlyke verstoppingen optreden door de grote stroom auto's, dat wil invoegen, grondstof wordt gecombineerd met "Op de snelweg zie je dat er tussen zogenoemde 'pelotons' auto's, grote ga- wateraantrekkende polymeren. Dit ten zitten. De installatie zorgt ervoor dat dan het licht op groen gaat en au- tomobilisten in de lege ruimte kunnen invoegen", zegt projectleider ir. M.R.W. Bos van de directie Zuid-Holland van Rijkswaterstaat. DEN HAAG (GPD)- Vorig jaar is kundige prof. dr. G. de Jonge, vroeg het aantal gevallen van wiegedood ruim twee jaar geleden aandacht 40 procent lager geweest dan het voor het verband tussen buiklig- jaar daarvoor. Dit blijkt uit de be- ging van baby's en wiegedood. On- volkingsstatistiekenOnderzoek derzocht is nu of deze berichten re- u o* wijst uit dat ouders veel minder dan actie hebben uitgelokt. Men ging de ,n°ri? r. ?»n-rtonnHp vroeger hun baby's op de buik laten gegevens van ruim 1700 pasgebore- zijn scheikundige verbindingen, opgebouwd uit aan elkaar gevoeg de, gelijksoortige moletulen. Nederland produceert jaarlijks 830.000 ton plastic afval. Deze hoe- de wel aangetoonde gevallen sIapen Tussen deze beide gegevens nen na. Daaruit bleek dat vorig jaar #»rrm 1 nnp mi«s an in *»n ^an verband zijn, zo concluderen het slapen op de buik sterk was ge- onderzoekers van het Academisch daald. Volgens de opgaven sliep Ziekenhuis in Amsterdam. nog maar bijna 27 procent van de De groep van AZVUA, die onder baby's af en toe of regelmatig op de emotionele mishandeling trlozing, bij 10 procent om li chamelijke verwaarlozing, bij 31 procent om lichamelijke mishande- In Amsterdam doet Rijkswaterstaat bij de Coentunnel een tot n r succesvolle proef met een doseerlicht. In de Verenigde Staten m?are4 kindergenees- buik. Alcoholcontroles HAARLEM (GPD) - De politie moet de ademanalyse-apparatuur blijven gebruiken, aldus adviseert de verkeerscommissie van het Openbaar Ministerie (Vecom) aan de procureurs-generaal. Het D66- kamerlid Wolffensperger heeft mi nister Hirsch Ballin van justitie gis teren schriftelijk gevraagd alcohol controles voort te zetten. De Haarlemse rechtbank behan delt in navolging van Utrecht en Rotterdam geen zaken meer met de uitslag van ademanalyse als be wijs. Gewacht wordt tot de Hoge Raad heeft uitgemaakt of de appa ratuur mag worden gebruikt. 'Justitie maakt te vaak gebruik van journalisten' AMSTERDAM (ANP) - Justitie maakt te snel gebruik van haar be voegdheid om materiaal van jour nalisten in beslag te nemen of tele foons af te luisteren, meent NVJ- voorzitter R. Hopmans. "Juridisch is er meestal niet veel tegen in te brengen, maar het vraagt een zeer zorgvuldige afweging", zei hij giste ren desgevraagd naar aanleiding van de afluisteraffaire bij Panora- De journalistenvakbond krijgt jaarlijks zo'n zes tot tien meldingen van gevallen waarin justitie iets opeist zoals beeldmateriaal van te levisie-uitzendingen, foto's van fo tojournalisten en onlangs nog brie ven van de actiegroepen Max Have- laar en Rara, die het ANP moest af geven. Afluisteraffaires, zoals recent bij het weekblad Panorama, komen minder voor, maar uniek was deze laatste zaak zeker niet. In 1984 bij voorbeeld werden redakteuren van Panorama ook. afgeluisterd in ver band met de ontvoering van Heine- ken. Hopmans: "Als justitie te snel naar dit wapen grijpt kunnen jour nalisten ernstig gehinderd worden bij de uitoefening van hun beroep. Je kunt je voorstellen dat mensen zich wel twee maal bedenken voor ze een journalist te woord staan". Panorama heeft de 20-jarige Rot terdammer duizend gulden betaald voor zijn bekentenis, zo maakte vanochtend zijn advocaat, mr. Le Cocq d'Armandville, bekend. Hoofdredacteur Van Dijk kondigde aan justitie via een kort geding ter verantwoording te zullen roepen over de telefoontap. Van Dijk: "Dit is een principiële zaak. Zeker nu de rechter-commissaris heeft laten blijken er niet met ons over te wil len praten. Wij willen alle stukken zien. Voor zo'n inbreuk zullen wij niet buigen". toe bruik. Bijl veelheid zal, aldus de biochemicus, nada zijn deze doseerlichten al gemeengoed. In een stad als San Diego gen gaat het om twee of meer kinde- r tien jaar toenemen tot 1,2 mil joen ton. Op het ogenblik wordt daarvan slechts 10 tot 15 procent op nieuw tot een bruikbaar produkt verwerkt. Meer dan de helft (60 pro cent) wordt verbrand en de rest ge stort. Defensie De kersverse minister van defensie Ter Beek (PvdA) zal volgend jaar een nieuwe Defensienota presente-1 ren. Hoewel de looptijd van de oude nota van het vorige kabinet-Lub- bers (van de VVD'er Van Eekelen) nog niet is verstreken, vindt Ter Beek het tijd om het defensiebeleid te herzien. Hij zei dit in Brussel bij de vergadering van de ministers van buitenlandse zaken en defensie van de Westeuropese Unie. Barlaeus De medezeggenschapsraad van het Barlaeusgymnasium in Amsterdam stemt voorlopig niet in met een be sluit van het college van B en W om een extern organisatiebureau op dracht te geven te bemiddelen in het conflict tussen de rectrix van de school, De Vries, en het personeel. De mr noemt de poging in een brief aan B en W een 'geld- en tijdverslin dende relatietherapie'. Schiphol Er komt zo goed als zeker een nieuw opvangcentrum voor asielzoekers die via Schiphol ons land binnenko men. Het huidige onderkomen op Schiphol-Oost, zo meent het minis terie van justitie, is met een capaci teit van 40 bedden veel te klein ge worden. Het nieuwe kabinet zal naar verwachting eind deze maand tien miljoen gulden beschikbaar stellen voor een nieuw opvangcen trum dat plaats moet bieden aan 120 asielzoekers. staan liefst zeshonderd van dergelijke stoplichten. gezin. Relatief de meeste ADVERTENTIE Bent u aantoonbaar 60 jaar of ouder? Dan heeft het grootste warenhuis van Nederland een verrassing voor u. Om te beginnen krijgt, u op i dinsdag 14 tot en met donderdag 16 november 'n kopje koffie v, Bovendien, en dat is nog veel leuker, krijgt u op deze dagen 20% van uw aankopen terug in V&D 60+ waardebonnen. Met deze bonnen kunt u winkelen tot en met de laatste dag van het jaar. Dus tijd genoeg om bijvoorbeeld Sinterklaas- of kerstcadeautjes voor uw klein kinderen te kopen. De aanbieding geldt jammer genoeg niet voor elektrische apparaten, boeken en tijdschriften, merkcosmetica, tabaksartikelen, slijterij,foto-en videocamera's, levensmiddelen, reizen, concessionairs en horeca. Gelukkig is dat maar een fractie van wat V&D allemaal te bieden heeft. Er blijven nog duizenden dingen over waarvoor u beslist even langs moet komen. Want we moeten er niet aan denken dat u 60 jaar voor niets heeft gewacht. 't Wordt steeds leuker bij V&D ARNHEM (GPD/ANP) - De pro vincie Gelderland gaat er voorlopig van uit dat de hoeveelheid lood, die gisteren tijdens ontploffingen bij Billiton is vrijgekomen, te klein is om schade te veroorzaken aan de gezondheid van de bevolking van Arnhem. Zekerheid is er niet, want de milieudiensten hebben nog steeds niet kunnen vaststellen hoe veel loodstof er in de nacht van zon dag op maandag uit de smeltovens van het metaalbedrijf is vrijgeko- De wolk lood heeft ruim een uur in de lucht gehangen. De kans be staat dat een beperkt aantal mensen in Arnhem met dit lood in aanra king zijn gekomen. Dit zeiden bur gemeester P. Scholten en de Arn hemse miüeuwethouder W. Lem- mens gisteravond in een verklaring van de gemeente over de gevolg van de ontploffingen smeltoven Scholten 'thans geen gevaar meer volksgezondheid'. Volgens Billiton ligt de hoeveel heid lood die buiten fabriek terecht is gekomen, nog onder de grens die de overheid gesteld heeft. "Een klein gedeelte van het vliegas met loodstof, naar schatting hooguit 5 kilogram, is via het dak van de smel- thal naar buiten ontsnapt", aldus di recteur W.P.A.M. Hoefnagels. De gemeente Arnhem ging gisteren uit van ongeveer 100 kilo, die zich over een groot aantal wijken in de stad kon hebben verspreid. De provincie plaatst kritische kanttekeningen bij de door de ge meente genomen maatregelen na het bekend worden van de looduit- stoot bij Billiton. Bij de waarschu wingen aan scholen en crèches is de uit onderzoek van de gezondheids gemeente uitgegaan van schattin gen en niet van feiten, aldus schriftelijke verklaring dienst dat kinderen in Het Broek extreem veel lood in hun bloed had- de pro- den. Later heeft de gemeente een reeks met lood vergiftigde tuinen in de wijk laten afgraven. Te laat Speeltuin-beheerders en hoofden van scholen verwijten de gemeen ten veel te laat te hebben gewaar schuwd. "We hebben de kinderen vanochtend direct naar buiten ge stuurd, omdat het mooi weer was", vertelt de directeur van speeltuin De Crocus in Arnhem. Enkele uren later werd hij door de gemeente op de'hoogte gesteld van de looduit- stoot in de nacht van zondag op L/UlSter maandag bij het om de hoek gele- Over de exacte toedracht gen bedrijf Billiton. "Veel te laat. De gemeente was te laat". i de s ontploffingen de neergeslagen loodstof tast de Daardoor werden de^ spelende overheid nog in het duister. Direc teur Hoefnagels van Billiton zegt de nacht van zondag op bij het smel- wolk verbran- kinderen pas tegen half twaalf middags uit de mogelijk met lood dat Billiton. Volgens verontreinigde zandbak van de Cro- maandag om 00.15 Lemmens bestaat er cus gehaald. "Nu vind ik het jam- ten van oud lood dat het niet geregend heeft, dingsgas vermengd met vliegas is want dan hadden wij de kinderen ontsnapt. "Het ontsnapte gas is ech nooit in die zandbak laten spelen", ter grotendeels zegt de directeur van Crocus. Drie bleven". De uur na de waarschuwing werd het voor zand van de speeltuin met kraan uit de bak gehaald. De ge- gang gebracht de smelthal ge- deden zich week nadat in het bedrijf compleet nieuw smeltproces op De provincie de hand. heeft bepaald dat dit proces voorlo- de pro- pig stil zal worden gelegd. Volkstuinders in de getroffen de- de stad zijn door de gemeen- groenten uit meente wijst de kritiek "Direct na de melding vincie hebben wij maatregelen ge nomen", vertelt de voorlichtster ien van de gemeente Arnhem. Billiton te gewaarschuwd had onmiddellijk na de ontploffin- de tuin eerst te wassen voor ze te gen de milieudienst van de prov cie op de hoogte gebracht. De Arnhemse wijken Het Broek plaatst. Het gaat om tuintjes in*de en De Verschuerwijk zijn in het ver- binnenstad, de Verschuerwijk, het leden al eerder slachtoffer gewor- Spijkerkwartier, de Transvaal- den van looduitstoot, afkomstig van buurt, Sint Marten, Sonsbeek, Kla- Billiton. In de jaren zeventig bleek rendal en een deel van Het Broek.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3