'We krijgen hier schadeclaims naar Amerikaans voorbeeld' Ontmoetingen joden en christenen gaan door Verzekeraars wacht gouden tijd in Nederland PAGINA 2 DINSDAG 14 NOVEMBER 1981 ROTTERDAM De verzeke ringssector hoeft zichzelf niet te verzekeren tegen slechte tijden. De belangstelling voor verzekeren zal in het komen de decennium fors toenemen, verwacht prof. dr. L.M. van Leeuwen, president van de raad van bestuur van het assu rantieconcern Stad Rotter dam anno 1720, de oudste ver zekeringmaatschappij van het Europese vasteland. door Hans Roodenburg De veranderende samenstelling van de bevolking naar leeftijd, de toenemende individualisering en het groeiend gevoel van onzeker heid door criminaliteit en vandalis me doen volgens hem de behoefte aan verzekeringen stijgen. "De ko mende tien jaar wordt de categorie mensen van omstreeks 45 jaar de grootste groep in onze samenleving. Dat zijn de mensen die het meest aan verzekeringen denken. Ze ko pen woningen, passeren de inko mensgrens van het ziekenfonds, treffen voorzieningen voor hun kin deren en denken op die leeftijd seri eus aan de oude dag". De individualisering is volgens Van Leeuwen een belangrijke twee de factor die de groei van het aantal verzekeringen extra zal stimuleren. "De nieuwe generaties verwachten niet meer alle heil van de overheid, die in de verzorgingsgedachte van vroeger moest zorgen voor brede voorzieningen van de wieg tot het graf. De jongeren van nu willen een stuk verantwoordelijkheid hebben voor hun eigen toekomst en die naar hun eigen inzichten indelen". De derde positieve factor voor de verzekeringssector is het groeiend aantal huishoudens. Jongeren gaan veel vroeger het huis uit en zelfstan dig wonen. Door het hoge aantal echtscheidingen worden huishou dens gesplitst waarna elk huishou den zijn eigen verzekeringen nodig heeft. Ten slotte is er nog de toenemen de (kleine) criminaliteit en het van dalisme die direct ook hun invloed hebben op het verzekeringswezen. Van Leeuwen: "Verzekeringmaat schappijen leven bij de gratie van onzekerheid. Als de mensen zich onzekerder voelen, sluiten ze meer verzekeringen af'. Natuurlijk brengt de toenemende criminaliteit voor de verzekerings branche grotere risico's met zich mee. Maar die vallen volgens Van Leeuwen te overzien. Bovendien worden maatregelen genomen om schadeuitkeringen te beperken, zoals bepaalde eigen risico's bij diefstal uit auto's en uit woningen en preventie-eisen om inbraak te bemoeilijken. Inbreker Van Leeuwen verwacht wel in de hele sfeer van de aansprakelijkheid in ons land "Amerikaanse ontwik kelingen". Daarmee bedoelt hij dat mensen, bedrijven en instellingen, die op een of andere wijze letsel of schade hebben opgelopen, dat in hoge schadeclaims proberen te ver halen. "Het gekste voorbeeld dat ik heb gelezen is dat van een inbreker die van een dak van een school was ge gleden. Het schoolbestuur werd door de inbreker aansprakelijk ge steld voor een schadebedrag van 2,5 miljoen dollar. Zijn advocaat had als argument gebruikt dat een dak goed in orde moet zijn, want stel je voor dat een brandweerman daarop moet klimmen om een brand te blussen. Dit is toch eigenlijk te gek om los te lopen: een inbreker krijgt een schadevergoeding". Heel gewoon is in de Verenigde Staten ook, in tegenstelling tot Ne derland, dat ouders van kinderen die een verkeersongeluk hebben gehad hoge vergoedingen (vaak miljoenen dollars) als genoegdoe ning voor geleden immateriële schade claimen. "Er zijn afschuwlij- ke voorbeelden dat als in de Vere nigde Staten een kindje is doodge reden dat keihard in dollars wordt vertaald. In Nederland is dat nog lang niet het geval. Ouders verwer ken hun enorme verdriet en denken er niet aan hun leed deels te laten vergoeden door een geldbedrag". Dat dit in Nederland nog niet ge beurt, schrijft Van Leeuwen ook toe aan het feit dat ons rechtsstelsel en onze mentaliteit anders zijn. Toch sluit hij niet uit dat in de toekomst langzaam maar zeker steeds meer vergelijkbare juridische procedures in gang worden gezet. In Amerika wordt overigens niet voor niks de advocatuur de meest florerende dienstverlenende branche ge noemd. In ons land zullen de polis sen ook steeds meer rekening hou den met de 'verhaalsmogelijkhe- den'. Van Leeuwen wijst in dit ver band ook op het gehele vraagstuk van de milieuvervuiling en de aan- sprakelijkkheid van de bedrijven daarin. Autoverzekeringen De meest woelige sector in de Ne derlandse verzekeringsbranche is traditioneel de autoverzekeringen. Na forse premieverhogingen in de afgelopen jaren (soms meer dan 10 percent per jaar) en aanpassingen van de verzekeringsvoorwaarden is de bedrijfstak als geheel weer finan cieel gezond geworden. De meeste maatschappijen maken weer winst en. Maar bijna cyclisch is volgens Van Leeuwen dat sommige collega- verzekeraars dan ook direct weer onrustig worden en 'leuke dingen' gaan bedenken om tot grotere om zet te komen. "Op dit moment brandt het lont alweer voor een nieuwe prijzenoor log. We hebben het beginjaren tach tig ook gezien. De meeste maat schappijen hadden een aantal pri ma jaren achter de rug. Ze zaten flink in de slappe was, mede door dat in die recessiejaren veel minder auto werd gereden waardoor de schaden eveneens waren teruggelo pen. Er werden nieuwe premiesys temen, zoals de bonus/malus, be dacht om nieuwe klanten te wer ven. Dat betekent dan meestal datje mensen bij je concurrent wil weg halen. Er werden enorme kortingen gegeven als je schadevrij reed. En de straffen, die konden oplopen tot 20 percent boven de basispremie als je veel schade had gemaakt, werden niet of nauwelijks toegepast". "Daarnaast werden leuke kortin- "gen gegeven aan mensen uit bepaal de, minder drukke regio's, aan vrouwen, en aan verschillende be roepsgroepen. Bekend is bijvoor beeld de 'ambtenarenkorting'. Daar bestond ook een grapje over: amb tenaren krijgen die korting omdat zij nooit met hun auto in de spits zit ten...". "En als één maatschappij voorde len gaat geven, dan neemt een ande re dat al gauw over want men wil niet zijn klanten kwijt raken. Het gevolg daarvan was dat de maat schappijen door al die leuke dingen ongeveer 20 tot 25 percent van hun premie-inkomsten aan hun verze kerden teruggaven. In de jaren van af 1983 begon de economische ople ving goed door te werken. Er werd weer méér gereden en er kwamen dus ook weer méér schaden. Toen bleek dat de autoverzekeringsbran che veel te veel had weggegeven. Vele autoverzekeraars doken fors in de verliezen. Sommige maatschap pijen boekten zelfs op hun premie inkomsten een technisch verlies van 25 percent". Van Leeuwen. "Vrouwelijke automobilisten krijgen korting omdat ze aanwijsbaar minder brokkeii maken dan mannen". (foto gpd> Gecorrigeerd i de c Hoe de auto-eigenaren currentieslag op de verzekerings- markt hebben geprofiteerd, blijkt uit een berekening van de Stad Rot terdam, die volgens Van Leeuwen nog niet eens met alle waanzinnige kortingen is meegegaan. Zo betaal de een auto-eigenaar voor een mid denklasse auto met een catalogus- waarde van f 25.000 met een maxi male no-claimkorting van 50 per cent in 1981 vóór de invoering van het zogenoemde bonus/malus systeem bij Stad Rotterdam een all risks premie van circa f 1600. In 1988 was dat met een maximale bo nuskorting van 75 percent een pre mie van circa f860. In de laatste jaren zijn de premies aardig 'gecorrigeerd'. Ze gingen in de jaren 1986, 1987 en 1988 gemid deld meer dan tien percent omhoog, zeker in de grote steden waar de ri sico's veel groter zijn dan op het platteland. Maar dat niet alleen: ook in alle franje werd gesneden. Mede ook door het toenemend aantal (ra- dio)diefstallen uit auto's werden de eigen risico's bij schaden aan de ei gen auto verhoogd. Bovendien ver vallen no-claim kortingen sneller en is de uitkering bij diefstal van auto radio's gemaximaliseerd tot f 1000. Stad Rotterdam geeft overigens nog wel steeds extra korting aan vrouwen. Die korting (bij entree, dus als zij voor de eerste keer een autoverzekering afsluit) kan oplo pen tot zelfs 20 percent. Van Leeu wen: "Vrouwelijke automobilisten maken aanwijsbaar minder brok ken dan Alle maatregelen die zijn getrof fen om de ongunstige resultaten in autoverzekeringsbranche als ge heel om te buigen hebben hun uit werking niet gemist. "Dat zette zo den aan de dijk. De autoverzekaars kunnen dit jaar weer gemakkelijker adem halen. Er worden goede resul taten behaald. Op 1 juli dit jaar zijn de premies niet verhoogd en ook per 1 januari zal dat niet gebeuren. Maar gelijk begint de onrust weer. In tijden dat het slecht gaat, zie je saneringen. Maar nu het beter gaat, willen ze meer. Ze willen het porte- feuilleverlies goed maken. Dan worden allerlei nieuwe dingen be dacht. De eerste extra regio-kortin gen hebben zich al aangediend. In een overvolle markt heb je binnen de kortste keren weer een prijzen slag". Concurrentieslag Het assurantieconcern stelt dat ook in andere schade-sectoren de mes sen worden geslepen. In de inboe del- en opstalverzekeringen probe ren maatschappijen ook al klandi zie met kortingen of premieverla gingen bij de concurrentie weg te trekken. "Diezelfde concurrent ac cepteert een dergelijke operatie na tuurlijk niet en acht zich gedwon gen te reageren met een nog grotere premieverlaging en/of een nog mooiere verbetering van de algeme ne polisvoorwaarden. Op deze wijze wordt elke schadeverzekeraar ge dwongen naar een lager prijsniveau te gaan, waarbij uiteindelijk steeds veer blijkt dat de onderlinge con- •urrentieverhoudingen niet of nau welijks zijn gewijzigd. Gevolg van dit alles is meestal dat de resultaten binnen korte tijd weer in het rood geschreven worden". Stad Rotterdam heeft volgens Van Leeuwen aan de uiterste kor tingen niet meegedaan, waardoor ook de autoverzekeringstak nooit zo diep in de rode cijfers is gedoken als vele van de concurrenten. "In de schadeverzekering als geheel voe ren wij een terughoudend beleid. Wij vinden dat je concurrentie in kwaliteit moet aangaan en minder in prijzen. Je ziet bij maatschappij en die hoge kortingen geven, dat de coulance ook minder wordt. Wij ge ven cliënten nog wel eens het voor deel van de twijfel". Het assurantieconcern hecht gro te waarde aan de tussenpersonen die de verzekeringen afsluiten: de zelfstandig werkende ondernemers in de assurantiebemiddeling. Zij kunnen volgens Van Leeuwen de klantenkring van Stad Rotterdam (voor het overgrote deel particulie ren en ondernemers in het middel en kleinbedrijf) het beste adviseren en bij schaden begeleiden. Hij geeft schoorvoetend toe dat de zoge noemde 'direct Writers' maat schappijen als Centraal Beheer, Ohra en Zilveren Kruis, die particu lieren rechtstreeks voor hun verze keringen benaderen best goedko per kunnen zijn (de provisies van de tussenpersonen hoeven niet wor den betaald), maar zet vraagtekens bij de kwaliteit van de dienstverle ning. Het is volgens Van Leeuwen de vraag of mensen, die zelf hun zaken moeten regelen, ook in de gaten houden of die maatschappijen nieu we kortingen en gunstige voorwaar den invoeren. De onafhankelijke tussenpersoon doet dat wel en geeft "een gegarandeerd goed advies". "Hij kijkt niet naar ;;n maatschap pij, maar naar een serie mogelijkhe den. Hij hoüdt in de gaten dat u voor sommige dingen niet dubbel bent verzekerd en zorgt voor de polis voorwaarden die u wenst. Bij scha den is snelle afhandeling gewaar borgd en worden misverstanden tussen de cliënt en de verzekeraar voorkomen". Hoewel Van Leeuwen erkent, dat af en toe onder de assurantietussen personen ook wel mensen rondlo pen die zich er gemakkelijk vanaf maken, meent hij dat dit toch on misbare schakels zijn voor zowel de verzekerde cliënt als voor de kwali teitsmaatschappijen. Bovendien worden de wettelijke vakbekwaam heidseisen en registratievoorschrif ten voor de onafhankelijke assuran tiebemiddelaars nog verscherpt. Levensverzekering In het leven- en hypotheekbedrijf, wat betreft winstgevendheid tradi tioneel een van de beste onderdelen van het verzekeringsbedrijf, is het voor ondernemingen interessant dat dankzij de kabinetscrisis de zo genoemde 'brede herwaardering' een jaar is opgeschoven. De in gangsdatum voor een aantal fiscaal onaantrekkelijke maatregelen op het gebied van de gemengde verze keringen wordt daardoor pas 1 ja nuari 1991. Stad Rotterdam ver wacht dan ook dat vele mensen nog willen profiteren van het oude be lastingregime bij het afsluiten van levensverzekeringen. Een van de succesvolste (indivi duele) levensverzekeringen van Stad Rotterdam is het Waerdye Lijf- rentespaarplan, waarbij de premie naar keuze wordt belegd in de vier fondsen van de Robeco Groep, Ro- beco en Rolinco (beide aandelen fondsen), Rorento (obligaties) en Rodamco (onroerend goed). De ver zekerde kan tussentijds tevens de opgebouwde waarde verplaatsen van fonds naar fonds. Volgens Van Leeuwen heeft ook het jongste 'beurskrachje' nauwelijks invloed cp de toenemende populariteit van een dergelijke oudedagsvoorzie ning op aandelenbasis. "Het is his torisch bewezen dat een belegginj in aandelen op lange termijn geziei een beter rendement oplevert da» een belegging in vastrentend( waarden". Spaarhypotheken Een ware concurrentieslag in dt. banken- en verzekeringsbranche i: er aan de gang op het gebied van dt spaarhypotheken: een plotseling nieuw fenomeen op de hypotheek markt. De spaarhypotheek combi neert de voordelen van een annuij teitenhypotheek en van een leven, hypotheek (kapitaalsuitkering op de einddatum of bij overlijden daar voor) en is fiscaal zeer interessanl (omdat het rentedeel tijdens de hele looptijd hoog blijft) voor mensen met een inkomen hoger dan 35.000 a 40.000 gulden. Stad Rotterdam, die sinds juni dit jaar ook een dergelijk vorm onder de naam succeshypotheek biedt, verwacht hierop dit jaar en volgend jaar een grote toeloop omdat deze vorm na de brede herwaardering aantrekkelijker wordt. Het assuran tieconcern werkt in deze en andere hypotheekvormen vaak samen met het pensioenfonds voor overheids-' personeel, het ABP. Het ABP zorgt voor het financieringsdeel en draagt dat risico; Stad Rotterdam neemt het levensverzekeringsdeel voor zijn rekening. Van Leeuwen erkent dat onder druk van de enor me concurrentie op de nu populaire markt van spaarhypotheken het le vensverzekeringsdeel tegen "zeeri rrfarginale prijzen" wordt aangebo den. Zie je in de hypotheeksector, met name door de spaarhypotheek de grenzen tussen verzekeringsmaat schappijen en banken al vervagen (vroeger had elk zijn eigen hypo theekvormen), ook in de andere sec toren is. dat het geval. De versoepe ling van het zogenoemde structuur beleid van minister Ruding van Fi nanciën ligt voor behandeling klaar in de Tweede Kamer. Dat structuur beleid schrijft tot nu toe een strikte scheiding voor tussen het bankbe drijf en verzekeringswezen. "Als schoenmakers moesten we bij onze leest blijven. We werden ook uit elkaar gehouden om machtsconcentraties te voorko men. Vooral in socialistische krin gen ziet men banken als kapitalisti sche bolwerken. Verzekerings maatschappijen zijn dat ook en als je die zou combineren, dan wordt het helemaal erg, zo was de gedach te. Mede onder invloed van het 'vrije' Europa van 1992 wordt met de versoepeling van het structuur beleid de deur nu helemaal open ge zet. Er is geen grote politieke partij in ons land meer die dat wil tegen houden. Meer en meer zie je verze keringen aangeboden worden door banken. De Rabo Bank en de NMB Bank zijn daarmee al druk bezig. Ze ontwikkelen eigen produkten, waarbij zij het verzekeringsdeel wel onderbrengen bij verzekerings maatschappijen". Bescherming Van Leeuwen gelooft niet dat er door het verdwijnen van de schot ten op grote schaal fusies tussen banken en verzekeringsmaatschap pijen ontstaan, zoals de samenwer king tussen Verenigde Spaarbank en Amev. Wel zullen volgens hem banken meer verzekeringsproduk- ten (van verschillende maatschap pijen!) gaan aanbieden. Hij ver wacht niet dat de ABN of een ande re grote Nederlandse bank op de stoep aan de Westblaak komt te staan om Stad Rotterdam over te Los nog van de vraag of de ABN dat zou willen, is het assurantiecon cern ook aan alle kanten beveiligd tegen een ongewenste overname. Van Leeuwen: "Wij zondigen op al le punten met de door het beursbe- stuur zo verfoeide beschermings constructies. Die kunnen ons in staat stellen zelfstandig te blijven en onze strategie te ontwikkelen. Het beste middel vind ik nog steeds het feit dat wij een structuurven nootschap zijn: commissarissen kiezen zichzelf en moeten handelen in het belang van de onderneming. Samen met de rol die de onderne mingsraad heeft, biedt dat de aller beste bescherming tegen kwaadwil lenden die de aandelen opkopen. Méér dan certificering van aandelen en stemrechtbeperkingen. Nee, men komt ons bedrijf niet binnen, zolang wij niet zelf zeggen dat men welkom is". Ondanks al het tumult rond de PLO-spreekbeurt van Raad van Kerken-voorzitter prof. dr. D. C. Mulder, zal het gesprek tus sen joden en christenen in OJEC-verband doorgaan. Het Overleg Joden en Christenen, dat de relatie met de Raad heeft opgeschort, zal volgende week gewoon de jaarlijkse bijeen komst in Amsterdam houden. Ook een ontmoetingsdag voor joden en niet-joodse gelovigen in Alphen aan den Rijn, volgen de week maandag, gaat door. Op de OJEC-dag, volgende week dinsdag in de Vrije Univer siteit, discussiëren twee joden en twee christenen over de vraag in hoeverre men van elkaar kan le ren. Van joodse zijde zijn de spre kers de orthodoxe rabbijn Tzvi Marx, directeur van de afdeling voor ethiek en religieus pluralis me van het Shalom Hartman In stituut te Jeruzalem, en de libera le rabbijn David Lilienthal uit Amsterdam. Van christelijke zijde spreken de Amerikaan dr. Paul van Bu ren, emeritus-hoogleraar theolo gie Temple University te Phila delphia, en de laatste jaren gast hoogleraar te Heidelberg, en dr. H. Vreekamp, secretaris van de Hervormde raad voor Kerk en Is raël. Liliënthal neemt de plaats in van de orthodoxe rabbijn Lody B. van de Kamp uit Amsterdam, die afgelopen zomer zijn toegezeg- ging tot medewerking introk. Van de Kamp had ernstige be zwaren tegen een OJEC-publika- tie, waaraan niet-gelovige joden hadden meegewerkt. Ook heeft hij zich in zijn Haagse tijd uitge sproken tegen een gezamenlijke joods-christelijke herdenking van de holocaust. Rabbijn Van de Kamp werkt volgende week maandag 20 no vember wel mee aan een ontmoe ting tussen joden en niet-joodse gelovigen in Alphen aan den Rijn. De andere spreker is de bekende joodse geleerde Pinchas Lapide, hoogleraar in Frankfurt. Ge vraagd of deze spreekbeurt niet in strijd is met zijn eerdere stand punten, zegt Van de Kamp dat "wij het joodse standpunt mogen uitdragen als christenen ons daar om vragen". De organisatoren van deze ont moetingsdag, onder wie de be kende jodin Rebecca de Graaf- van Gelder uit Alphen aan den Rijn, willen de ogen openen voor de vervreemding van de wortels van onze godsdienstige cultuur, terwijl zij ook zorg hebben de daaruit ontstane ming. De dag begint om twee uur 's middags met een toespraak van Lapide over de vraag 'Heeft Jezus de thora afgeschaft?' Daarop volgt Van de Kamp met een refe raat over 'Geloofsoverdracht: u zult het vertellen aan uw kinde ren'. In het avondgedeelte, dat om half acht begint, spreekt Lapide nogmaals en wel over het thema: 'Wat gebeurde er bij de verheerlij king op de berg? (Lukas 9)'. De ontmoetingsdag vindt plaats in de Triomfater-kapel Mo lenvliet en is vrij toegankelijk. Kerken Zuid-Afrika Twee van de vier Nederduitse Gereformeerde Kerken in Zuid- Afrika zijn hard op weg naar een wording. De NG Sendingkerk en de NG Kerk in Afrika hebben een concept-kerkorde samengesteld, waarop de plaatselijke kerken tot 31 januari 1990 kunnen reageren, schrijft Die Kerkbode, het officië le orgaan van de blanke NG Kerk. De twee kerken, de vroegere NG-dochterkerken voor kleurlin gen en zwarten, gaan in de toe komst verder onder de naam 'Verenigende Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika'. Daarmee willen ze aangeven dat eenwor ding een proces is dat voorlopig nog niet is afgesloten. De synodes zullen volgend jaar de reacties uit de plaatselijke kerken bespreken. Synodevoorzitter dr. Allan Boesak van de Sendingkerk stel de in maart al vast dat de eenheid onder beide zwarte kerken zeer snel groeit. Hij deed dat na afloop van een beraad waaraan ook de NG-Kerken voor blanken en In diërs deelnamen. Tijdens deze bijeenkomst in Vereeniging kon de blanke NG Kerk geen ondub belzinnige afwijzing van apart heid geven en daarmee was, aldus Boesak, de eenheid tussen de vier raciaal gescheiden NG Kerken verder weg dan ooit. De 'Verenigende Kerk' aan vaardt naast de drie oecumeni sche belijdenissen en de drie 'for mulieren van enigheid' ("zoals die door de geschiedenis aan ons zijn overgeleverd") de belijdenis van Belhar, waarin apartheid in felle bewoordingen wordt afge wezen. In deze laatste belijdenis staat wat "van ons in de Zuidafri- Grote steden De Generale Diakonale Raad (GDR) van de Hervormde Kerk wil meer steun aan het diakonaat in de steden Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht geven. Dat is het gevolg van het feit de GDR de nota Diakonaal Perspec tief 2000 van de vier grotestads diakonieën heeft aanvaard. De vier colleges van diakenen hebben elk een lijst van gewenste projecten opgesteld. Daaruit blijkt dat zij diakonale of multi functionele centra willen opzet ten en meer diakonale werkers aanstellen. Realisering van hun wensen zou een extra bedrag van vijf miljoen gulden per jaar ver gen. Dit geld is in de hervormde gemeenten in de grote steden niet beschikbaar. De GDR heeft besloten een noodfonds voor de grote steden in te stellen, waaruit de meest noodzakelijke projecten kunnen worden betaald. De GDR wil in de loop van volgend jaar begin nen met geldwerving voor dit noodfonds onder diakonieën. in- Rk aids-congres De deelnemers aan het eerste Vaticaanse congres over aids zijn maandag kort na de opening ver gast op een bescheiden protestac tie. Een Amerikaanse priester sprong plotseling op het podium en ontrolde daar een öpandoek met de tekst: 'Het Vaticaan heeft aids'. De betoger werd snel afge voerd. Kardinaal John O'Connor, aartsbisschop van New York, be treurde in zijn openingstoespraak dat vele wetenschappers, artsen en verpleegkundigen nauwelijks oog hebben voor de morele as pect van de ziekte aids. Hij wees erop dat ethisch verantwoord ge drag het beste medicijn tegen de ziekte is en herhaalde het kerke lijk standpunt tegen het gebruik van condooms. De kerk heeft volgens de kardi naal de taak te waarschuwen voor het zondige seksuele gedrag waardoor aids verspreid kan wor den. Maar ze moet daarbij de aids- patiënten zelf ontzien. De kerk moet hen wijzen op de werkelijke bedoeling van het leven, zodat zij hun gedrag nog kunnen verande- Aan het eerste internationale Vaticaanse congres over aids, dat tot woensdag duurt, nemen ruim 500 theologen, artsen en weten schappers uit 85 landen deel. Praise. De Praise- en Ont moetingstournee van de EO- Ronduitclub doet donderdag avond Alphen aan den Rijn aan. De avond vol samenzang begint om acht uur in de Triomfatorka pel (Molenwerfstr.). Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Hazerswoude J. B. Alblas Willige- Langerak; aangenomen naar Zoe- len M. Beitler kand. Utrecht. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Veenwoudsterwal als geestelijk verzorger van het Talmahuis mw. drs. A. Th. Van Lindenberg kand. Veenwoude. Geref. Kerken vrijgemaakt: be roepen te Surhuisterveen in com binatie met Opende drs. E. Brink kand. Kampen; aangenomen naar Pretoria (Die Vrije Gerefor meerde Kerken) E. A. de Boer Amsterdam-zuidwest.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2