Kale ATB van reflectie en verlichting voorzien O Volleybalclub RW strijdt op twee fronten lijstaanvoerder in Katwijk onderuit "ÜU 1 VENTI L Restauratie woonhuis als monument kan voordelig zijn DINSDAG 14 NOVEMBER 1989 Consument heeft behoefte een aan permanente 'Medicijnlijn' Over de werking en bijwerking van medicijnen blijft voor veel patiën ten onvoldoende duidelijkheid be staan. Gebruikers van geneesmid delen vinden het prettig om bij een onafhankelijke instantie vragen te kunnen stellen, hoewel zij weten dat arts of apotheker de antwoor den ook kunnen geven. De Consu mentenbond concludeert dan ook dat zijn experiment met de 'Medi cijnlijn' aangeeft dat er eigenlijk permanent een telefoonnummer voor vragen over medicijnen moet bestaan. Begin dit jaar deed de bond een proef met een telefoonnummer voor vragen over medicijnen. Er kwamen ruim 4000 telefonische klachten en vragen over medicijnen binnen, terwijl slechts een beperkt aantal telefoonlijnen beschikbaar was. Uit een enquête onder ruim 100 vragenstellers blijkt dat der er varing met de Medicijnlijn voor vrij wel iedereen een positieve was. Uit de enquête blijkt dat veel vra gen over medicijnen bij de eigen arts of apotheker niet aan de orde komen. Ruim een kwart van de on dervraagden verklaarde dit met de ervaring dat 'je toch geen duidelijk antwoord krijgt'. Sommige patiën ten willen ook graag de mening van een derde, onafhankelijke deskun dige horen en belden daarom de Medicijnlijn. Een ander voordeel van een per manente Medicijnlijn is het feit dat de klant kan bellen wanneer het uit komt. Blijkbaar bestaat het idee dat men bij de arts of apotheker toch minder makkelijk terecht kan of zijn zij onvoldoende onbereikbaar. De privacy bleek ook belangrijk voor de bellers van de Medicijnlijn. Velen bleken het prettig te vinden om uit de eigen omgeving (huiska mer) te kunnen bellen. "Er luisteren geen anderen mee", hoorde de bond regelmatig. Hieruit blijkt dus ook dat de patiënt soms op het spreek uur van arts of specialist niet vrijuit kan praten. In kringen van Consumentenor ganisaties is al veelvuldig kritiek geuit op de kwaliteit van bijsluiters bij geneesmiddelen en het ontbre ken daarvan. Blijkens de enquête ontbrak de bijsluiter in de helft van het aantal gevallen. In de andere helft zaten nogal wat bijsluiters met te veel medische vaktaal. Onduide lijkheid was er vaak over werking, bijwerkingen en wisselwerking van geneesmiddelen, al met een duide lijk bewijs dat de infomratie te wen sen overlaat. De Consumentenbond heeft er bij het ministerie van volksgezond heid op aangedrongen mee te wer ken aan een onderzoek naar een permanente Medicijnlijn, dat mo menteel bezig is. [UD)4frrofecifci] ftgifjRatatarnafra i het 391 stil of kwamen alleen in een oefenwedstrijd. Daarom bleef de topscorerslijst identiek aan die van vorige week. In de rangschikking van de topsco rers op zondag, waar wel enkele competi tiewedstrijden werden gespeeld kwam wel verandering. De spits van Kickers. Ronald de Rijk, trof opnieuw twee maal doel Steef Roodakkers van SVLV schoof op naar een derde stek, door ook twee keer doel te treffen, overigens in het duel tegen de ploeg van De Rijk: Kickers. Die plaats moet hij delen met Hans van Marwijk van Docos, die één keer scoorde en nü zeven treffers achter zijn naam heeft staan. Ach ter de 'top-vier' bleef het rustig. ZONDAG Ronald de Rijk (Kickers)11 Marcel Valk (l (SVLV (Docos n Uijee (Forehoite) nk Bakker (Alph. Boys Zoest (Alph. B< ikstra (Lugdun. lane (VVSB) spelers met 4 LEIDEN - RW lijkt in de jaargang '89 - '90 van de volleybalcompetitie zowel bij de vrouwen als bij de man nen hoge ogen te gaan gooien voor het kampioenschap van de eerste klasse. Na zes weken strijd staan zo wel de vrouwen als de mannen uit Rijnsburg op de eerste plaats van de ranglijst. De vrouwen hadden alleen in de tweede set problemen met Liusna, 15-5, 16-14 en 15-9. De Rijnsburgse ploeg toonde over een goed gevari eerde aanval te beschikken. Snel door het midden en verraderlijk traag door 'laat pakken' van de bal buitenom. Het technisch overwicht van RW ten spijt gaf Liusna toch goed partij. In de tweede set moes ten de koplopers nog alle zeilen bij zetten om setverlies te voorkomen. Dat lukte na achterstand van 10-14 op het nippertje. De mannen stonden tegen DAC 3 wel even raar te kijken toen de eer ste set verlies opleverde, 10-15. De oorzaak van dat verlies lag in de slechte pass en het dichte blok van DAC. Toen RW de pass eenmaal had bijgesteld was er voor DAC ech ter geen houden meer aan. Twee sets van onweerstaanbaar smashen van RW, 15-4 en 15-5, was er nog bijna de oorzaak van dat een dapper volhoudend DAC nog een punt uit deze confrontatie overhield. Bij 14- 11 voor RW dachten de Rijnsbur gers waarschijnlijk dat het laatste puntje wel vanzelf zou komen. Dat gebeurde dus niet en bij 14-14 moes ten de Rijnsburgse koplopers zo waar nog op scherp spelen om de winst veilig te stellen. Dat lukte na tuurlijk omdat RW gewoon meer kwaliteit herbergt dan DAC 3. De mannen van SKC verslikten zich in Leython 4, 15-7, 13-15, 16-14, 8-15. Leython verrastte met sterk serveren waardoor de pass er bij SKC niet best uitkwam. Als Ley thon bij een 14-8 voorsprong in de derde set geen diepe inzinking had gehad zou de wedstrijd waarschijn lijk zelfs verlies voor SKC hebben opgeleverd. Dat gebeurde gelukkig voor SKC, dat zeker als een kam- piQenscandidaat moet worden aan gemerkt niet. De mannen van Aspasia speelden gelijk tegen DAC 2,6-15,11-15,16-14 en 15-10. DAC 2 had overigens de beste kansen in deze wedstrijd met aan weerszijden goede en zwakke momenten. In de derde set was As pasia in de lange rallies wat gelukki ger. Dat gaf de Koudekerkers de lift in hun spel om de vierde set ver diend naar zich toe te trekken. De vrouwen van Blok '77 hadden pas in de derde set problemen met In Up Go 15-12 15-4 en 16-14. De doorslag in deze wedstrijd was het foutenpercentage van In Up Go dat beduidend hoger lag dan dat bij Blok 77. De aanval van Blok '77 scoorde vooral simpel buitenom. De mannen van Graficon 2 speel den slimmer dan het jonge team van VCO dat lengte paarde aan onstui mige aanvalsdrift. Dat laatste lever de naast uiteraard fraaie winners ook jammerlijke missers op. Grafi- cons ervaren ploeg scoorde simpel als dat kon, leverde veel minder technische hoogstandjes af maar had de wedstrijd wel voortdurend onder controle, 12-15,8-15,15-13 na 3-12 en 8-15. De vrouwen van Salvo pakten te gen VCS wel een set maar kwamen niet verder dan een toch perspectief biedende 1-3 nederlaag. De mannen van Orion hadden met een niet compleet Aarlander- veen geen enkel probleem, 15-2, 15- 2 en 15-4. De vrouwen van LUSV en VCO speelden een gelijkopgaande wed strijd, 12-15, 15-10, 15-11 en 11-15. De mannen van Ridderveld 2 kwamen tegen Gemini/Kangeroes 3 tot een puntendeling, 2-2. Kange- roes verloor de eerste set wat onfor tuinlijk, 16-14 voor Ridderveld 2, maar kon eigenlijk geen aanspraak maken op meer dan een puntende ling, al waren de tweede en derde set royaal voor Kangeroes, 15-5 en 15-8. Concentratieverlies na die wat gemakkelijke winst bracht de vier de set verdiend bij een hard vech tend Ridderveld 2, 15-12. De vrouwen van Leython 4 won nen met 3-0 van S'70. De stand bij de vrouwen is RW, 5-10, Leython 2, 5-8, Liusna, 5-8, Blok '77, 5-6, VCS, 5-6, Leython 4, 6- 5, In Up Go, 5-4, LUSV, 5-4, Ley thon 3, 6-4, S'70, 5-3, VCO, 5-3, Sal vo, 5-1. De stand bij de mannen is RW, 5-10, SKC, 6-10, Aspasia, 5-9, Grafi con 2, 5-8, VCO, 5-7, DAC 3, 6-5, Ori on, 5-4, Gemini/Kangeroes 3, 6-4, Ridderveld 2, 5-3, DAC 2, 6-3, Ley thon 4, 5-1, Aarlanderveen, 5-0. FRANK BONTE Zeiler verdronken DEN HAAG (GPD) - De Whit- bread zeilrace rond de wereld heeft gisteren het leven geëist van de 36- jarige Brit Anthony Phillips, een be manningslid van het Engelse jacht Chreightons Naturally. De zeiler sloeg in zwaar weer tegelijk met een teamgenoot overboord. Pas na on geveer een halfuur konden beiden ken gedaan. Zelf wonnen de Voor- weer aan boord worden genomen, houters de lastige uitwedstrijd te- onderkoeling bleek gen het Haagse Silva Boys met 2-4, Het zaalvoetbalteam ter Boys (5-5), terwijl De Maas Bax heeft gisteravond goede z Philips echter al overleden. De beide zeilers droegen pols een zogenaamd „personal, di- terwijl koploper FV Snoekie met 3- hun 2 onderuit ging tegen het zich lang- herstellende Van rection finding beacon". Dank zij de Plas/BMW. De Katwijkse 'broeder- i dit radiozendertje kon- dienst' bracht Bax aan de voor avond van de ontmoeting met Snoe kie op twee punten van de lijstaan voerder. In de landelijke competitie wees veel tijd gevraagd, verder Drechtsteden thuisploeg Anthony Philips te Hermes DVS met 2-7 terug. De Ro zet deelde met het bezoekende Al- den de mannen in de hoge worden teruggevonden. Het strij ken van de spinnaker en het op te- genkoers brengen van het jacht hadden echter dat de hulp voc laat kwam. ZEIST (ANP) - Zaterdag 18 ber speelt het Nederlands voetbalelftal in Koog aan de Zaan de EK-kwalificatiewedstrijd tegen Ierland. eigen publiek met 6-1 duidelijk ze gevierde over Hoogenboom: 6-1. De interregionale ontmoeting tussen HMSH en Van Egmond leverde een 2-2 gelijkspel op. In de hoofdklasse ging de wedstrijd Lisse - Cleijn Duin wegens een tekort aan spelers bij de Katwijkers niet door. De Kuy- per versloeg Medo met 4-2. Silva Boys - Bax 2-4 Hennie Koet en Hans van Leeu wen waren gisteren de afmakers voor Bax. Het trefzekere tweetal bracht de Voorhoutse ploeg snel op een 0-2 voorsprong, maar daarna kreeg Silva geleidelijk aan meer greep op het spel, temeer daar Bax verzuimde om talrijke kansen te be nutten. Halverwege de tweede helft was de stand weer in evenwicht en en Van Leeuwen er andermaal aan te pas komen om de aan de winst te hel- Nathalie Geeris in vrouwenselectie (Ter Leede), Christel Gevers (DVC moesten Koet Den Dungen), Lies Kols (Wartbur- andermaal aan gia) Margriet Limbeek (SV Con- titelverdediger cordia), Regina Miltenburg (Wart- Pen' burgia), Marleen Molenaar (KFC), Van der Plas - Snoekie 3-2 Vera Pauw (Puck), Hersterine de Het zat eindelijk weer eens mee Reus (Rijsoord), Janny Timisela voor de Katwijkers, die al na één mi- (Djurgarden), Marjan Veldhuizen nuut dank zij een doelpunt van (Patria), Ria Vestjens (Braakhui- Kees Varkevisser aan de leiding zen), Annemieke van Waarden kwamen. Bij rust echter had Snoe- (DCV Den Dungen) en Marleen Wis- kie de rollen omgedraaid (1-2) en sink (UD Weerselo). leek Van der Plas opnieuw met een Bondscoach Bert van Lingen heeft voor deze ontmoeting de vol gende zestien speelsters geselec teerd: Marjoke de Bakker (KFC), Loes Camper (Patria), Rianne van Dam (Haastrecht), Nathalie Geeris minimale nederlaag opgezadeld. Van der Plas legde zich evenwel niet bij de achterstand neer en koos het offensief. Met resultaat. Bouwe van Deelen en Pim Langeveld brachten de (verdiende) zege bij de thuisploeg. Met dank uit Voorhout, waar Bax het struikelen van de kop loper bijzonder waardeerde. HMSH - Van Egmond 2-2 De Roodenburgers hadden het zware veldtreffen tegen Tonegido nog in de benen en waren in Den Haag soms moeilijk vooruit te bran den. Desondanks bezorgde Richard Gottmer de Leidenaars direct een 0-' 1 voorsprong. HMSH maakte voor rust gelijk en liep daarna weg naar 2-1. Fred Ou werker k bracht de stand weer in evenwicht, waarmee beide teams zich na afloop konden SPORTAGENDA HDiH Lotto 45: Eerste prijs: 1 winnaar, bruto 395.512,60, tweede prijs: 2 winnaars, ieder bruto 75.000,-, derde prijs: 126 winnaars, bruto 1244,-, vierde prijs: 4610 winnaars, 34,-, vijfde prijs: 63.890 winnaars, 5,-. Toto 45: Eerste prijs: 7 winnaars, ieder bruto 5900,20, tweede prijs: 176 winnaars, 73,70, derde prijs: 1726 winnaars, 18,70. Toto-gelijk 45: Eerste prijs: 1 winnaar, bruto 5016,20, tweede prijs: 3 v, prijs: 35 winnaars, 38,70, naars, 5,50. ronde van Jose Luis Soto (Mex) Zwaargewtc (6x3): Ramon Voorn (Amsterdam) wint door inte ventie van de scheidsrechter in de vijlde ronde ve Sergio Bosio (Bel) Heerenveen. Selectiewedstrijden IJssel-Cup (Gewest Friesland) Vrouwen 500 rrr 1. Zwolle 42,6, 2. Keulen 42,7, 3. Zonder land 43,9. 1500 m: 1 Zwolle 2.14,5, 2. Keulen 2.16,5, 3. Limbach 2.18,4. Selectie: Zwolle, Keu len, De Boer. Mannen 500 m 1Tjerk Terpstra 38,3,2. Jonkman en Brou wer 38,4. 1500 m 1. Portijk 2.01,3,2. Jan Terpstra 2.01,8, 3. Tjerk Terpstra 2.02,3. Selectie: Jan en Tjerk Terpstra. Ritsma, Portijk, Jonkman Friese selectie voor de wedstrijd tegen Rest van Nederland (19/11) Vrouwen Keulen, Zwolle, Zon derland, Woud, Bruma, Thomas Mannen. Tjerk Terpstra, Jonkman, Portijk, Aardema, Brouwer, Zandstra, Oosterbos. Kramer. Wilt u iets melden? Bel 071- 161424 (Wim van Duivenbode) zondag tussen 20.30 en 21.30 uur. Of schriftelijk naar Postbus 54, 2300 AB Leiden. De Leidse bokser Robin Hockx heeft zijn partij tegen De Klerk (Gouda) niet kunnen bëein- digen omdat in de eerste ronde zijn schouder uit de kom schoot. Bokschool Leiden is begonnen met de organisatie van de kam pioenschappen van Zuid Holland die op 17 februari 1990 in de sport hal Broekplein (Merenwijk) wor den gehouden WIK/Zilver- meeuwen Kombinatie (WZK) uit Wassenaar houdt op vrijdag 17 november de najaarsvergadering Nog meer vergaderingen. Het Voorschotense Randstad Sport op maandag 20 november. FC Lisse op vrijdag 24 november, SVLV en SV Voorschoten op dinsdag 28 november en de LSF op donderdag 23 november bij korfbalclub De Danaïden Ten nisser Jan Siemerink neemt mo menteel de 22ste plaats in op de Audi-ranglijst. Heieen van den Rorg staat bij de vrouwen op de 17de plaats Bij FC Lisse wil men met de jeugd op zondag gaan voetballen. Sinds de fusie was dit in Lisse niet mogelijk De Japan se Handboogschietvereniging Kyudo uit Leiden heeft zaterdag haar 5-jarig bestaan gevierd Volleybalclub Leython uit Lei derdorp zoekt kaderleden, coaches en trainers Het Olivetti Viertallenbridgetoernooi wordt op zaterdag 9 december in de Leidse Rembrandt Scholenge meenschap gehouden Woens dagmiddag 15 november wordt op renbaan Nootdorp gestreden om de Zilveren Zweep Bij Rug byclub DIOK gaat men actie voe- ren om de nieuwe lichtmasten te kunnen bekostigen Ook bij voetbalvereniging Leiden start men met een grote loterij in ver band met het 50-jarig jublieum De KNVB afdeling Leiden start met een cursus spelregels zaal voetbal (jeugdvoetbal) op 20 en 27 november De Leidse wielerver eniging Swift/Casba houdt iedere zaterdag en zondag veldritten op het parcours De Bult De beken de zaalvoetballer Vic Hermans, assistent bondscoach zaalvoet bal, is toegevoegd aan de trainers staf van Roda JC Korfbalvereni ging De Algemene is hard op zoek naar een wedstrijdsecretaris Liesbeth ter Laak (VWZ De Bol lenstreek) heeft in Brugge een zwemwedstrijd over ruim 4 kilo meter gewonnen In Koudekerk wordt van 24 tot en met 31 decem ber een groot zaalvoetbaltoernooi gehouden. Op vrijdag 29 decem ber AU Starsteam spelen met Geery Muhren, Martin Haar, Rob Rensenbrink en Hugo Hoven- kamp Skilessen bij Sport en Re creatie. Eerste les op zaterdag 18 november. Voor inlichtingen: 071-315601 Nel Turk is bij voet balclub SJZ uitgeroepen tot de meest verdienstelijke vrouw bin nen de Zoeterwoudse vereniging Leidenaar Wim Meutstege wordt manager van het Oudbeye- rlandse sportcomplex De Boogerd Ex-Meerburgtrainer Hans Ruytenburg vertrekt aan het eind van het seizoen bij Schie dam De regio-schaatsters doen het goed in de B-marathons. Na de overwinning van Warmonder René Vergeer, behaalde Hans van Egmond (Rijnsburg) in Haarlem een tweede plaats Korfbalvere niging Fiks heeft een luxueuze bestuurskamer in gebruik geno men De 18-jarige Marieke Mas- tebroek, opgenomen in de natio nale zwemploeg, heeft zich in Lei derdorp gevestigd Voor uw agenda: de 18de Meerburg Kerst cross wordt op 26 december om 13.00 uur gehouden Op 22 no vember in Leiderdorp de vrou- wenhockeyinterland wedstrijd Nederland-Engeland Bij de voetbalvereniging De Sleutels wordt spoedig begonnen met de bouw van 2 kleedkamers en een scheidsrechterkamer. Dezelfde club huldigde Jan Veefkind voor 21-jarig trouwe dienst en verleen de hem het ere-lidmaatschap Het zaalvoetbalteam van Martin Centrum (Voorschoten) oefent op maandag 27 november in Katwijk tegen het Leids afdelingsteam De marathonschaatsters Goska Tomporowska (Sassenheim) en Petra Grimbergen (Rijnsburg) staan hooggenoteerd in het Natio naal marathonklassement. Bij de mannen rijdt Aad Grimbergen re gelmatig bij de eerste tien De voetbalvereniging Roodenburg houdt op zondag 26 november een sponsordag De Center Snooker Club aan het Levendaal 152 te Leiden wordt op 19 novem ber om 14.00 uur officieel ge opend Het bestuur van de Leid se voetbalclub ZLC spreekt van avond met haar leden o'ver een eventuele fusie met Oranje Groen In de voetbalcompetitie tot 21 jaar worden vanavond de volgen de wedstrijden gespeeld: RCL- Roodenburg, Noordwijk-UVS, Blauw Zwart-Lugdunum en ARC-Docos Frank van Veenen- daal (Sassenheim) wordt zater dagavond in het Antonius Club huis te Leiden gehuldigd als wiel renner van het jaar. Etienne Ver geer (Warmond) en Martien Kok kelkoren (Noordwijkerhout) be zetten de overige ereplaatsen De ATB (all-terrain bike), in de loop van dit jaar de hemel in geprezen door de fietsenbranche en in grote aantallen door het publiek aangeschaft, is kort geleden verklaard tot 'onverantwoord vervoermiddel'. Veilig Verkeer Nederland vindt deze trendy fiets een gevaar op de weg, nu de nachten lengen. samenstelling Raymond Peil Dit type fiets wordt meestal kaal ge kocht, dus zonder spatborden, ba gagedrager en verlichting. Als het in de late namiddag al snel donker wordt, valt het nadeel daarvan pas goed op. Een ATB zonder verlich ting of reflectie valt niet op in het verkeer en de fietser wordt een duistere schim en loopt een groot ri sico om door auto's te worden aan gereden. Op zich is dat niets nieuws. Het inburgeren van de ATB verschilt weinig met de duizenden racefiet sen die al jaren over de toonbanken gaan en de fietspaden gaan: die wa ren bij aankoop vaak net zo kaal als een ATB en ook niet in de fabriek voorzien van accessoires als spat borden en verlichting. De gemiddelde racefietser heeft echter en dat is wel een verschil alleen meer ervaring dan de ATB- rijder. De ervaring leert dat zij re flectiemateriaal, een dynamo, voor- en achterlicht aanschaffen en hun karretje rijklaar maken voor ritten in het donker. Advies Veilig Verkeer Nederland adviseert ouders hun kinderen in het donker niet op een ATB naar school te laten fietsen maar op een 'gewone' fiets. Dat heeft natuurlijk alleen zin als men een kind naast een ATB ook een fiets met verlichting geeft. Zin niger lijkt het om ouders ervoor te laten zorgen zij de ATB van zoon of dochter voorzien van een betrouw baar voor- en achterlicht. Kosten: een paar tientjes. Zo'n verlichtings set past net zo goed op een ATB als op een racefiets. De berijder of de ouders van kinderen moeten even de moeite nemen iets voor de veilig heid over te hebben. In de eerste plaats de verplichte reflectiematerialen aanbrengen. Wanneer de banden die voorziening niet hebben is het door de spaken vlechten van zijreflectie kinderspel. Ook de rode reflector achterop mag niet ontbreken. Die dingen helpen echt, want koplampen van een auto kaatsen flink wat rood licht terug. Halogeen Oranje reflectoren op de pedalen completeren het opvallende beeld van de fietser in het donker. Twee snel op en neer bewegende oranje lichtpuntjes voor èn achter. De au tomobilist kan nooit beweren dat hij de fietser niet gezien heeft. Natuurlijk hoort bij deze hulp middelen nog een voor- en achter licht, van stroom voorzien door een dynamo of batterijen. Probeer eens een halogeenlamp aan de voorzijde. Die geeft voor iets meer geld een be trouwbare felle stralenbundel. Een goed achterlicht is net als de kop- lamp voorzien van een reflector, zo dat het rode licht flink uitstraalt. Het restaureren van een monument kost veel geld en is een zaak van lan ge adem. Voor de koper of eigefiaar van het monument is het een hele klus om er achter te komen voor welke subsidies hij in aanmerking komt. Is de toezegging voor subsi die er dan duurt het vaak nog jaren voordat het geld er feitelijk is. Maar er zijn ook voordelen: de rijkssubsi die wordt vaak voorgeschoten, ter wijl tevens een voordelige hypo theek kan worden afgesloten. Tot slot heeft de eigenaar/bewoner ex tra aftrekposten voor de belasting. De vereniging Eigen Huis raadt in haar maandblad De Woonconsu ment kopers in spe en bewoners van monumenten aan eerst goed te informeren naar mogelijke subsi dies voor restauratie. Volgens de Monumentenwet van 1988 kunnen gebouwen ouder dan 50 jaar als mo nument worden aangemerkt. Zij moeten dan wel 'van algemeen be lang' zijn door hun schoonheid of wegens een bepaalde cultuur-histo rische waarde. Gebouwen die aan deze voor waarden voldoen kunnen worden opgenomen in het 'Monumentenre- gister', waarin behalve 42.000 ker ken, molens en kastelen ook 30.000 woonhuizen zijn ingeschreven. Bij de Rijksdienst voor Monumenten zorg (postbus 1001, 3700 BA Zeist, tel. 03404-28122) is informatie ver krijgbaar over de (mogelijke) regi stratie als monument. Voor de eigenaar brengt de aan wijzing tot monument beperkingen Verlichting via een dynamo is het goedkoopst. Nadeel is het zwaarde re trappen en het soms doorslippen van het dynamowieltje bij nat weer. Daar moet dan weer een dopje op van zacht plastic. Die nadelen zijn er niet bij duurdere dynamosyste men die niet via de band of velg worden aangedreven. Verlichtingssystemen met op laadbare batterijen hebben niet de nadelen van zwaarder trappen en doven bij stilstand, maar zijn vrij duur. De bevestiging van koplamp, achterlicht en dynamo luistert nauw. In de fietsenwinkel zijn ge schikte beugels en klemmen te De nieuwe trend-fiets 'all terrain bike' voldoet in uitgeklede vorm niet aan een aantal wettelijke eisen, zoals een koop. wit spatbord en voor-en achterlicht. (totoGPD) inschakeling van een architect vrij wel onvermijdelijk is. Wie in aanmerking komt voor rijkssubsidie kan ook gebruik ma ken van een 'restauratiehypotheek', die wordt verstrekt door het Natio naal Retsauratiefonds tegen en ren te die 5 procent onder de marktren- te ligt.'Met deze voordelige hypo theek kan men maximaal 30 pro cent van de voor subsidie in aan merking komende restauratiekos ten lenen. Opgeteld bij de 30 pro cent subsidie betekent dit dat nog 40 procent plus eventuele extra kos ten op een andere wijze moeten worden gefinancierd of geleend. en verplichtingen met zich mee. Het monumentale karakter van het pand mag niet worden aangetast. Bij verbouwing of restauratie zijn bijzondere vergunningen nodig. Maar er zijn ook belangrijke voorde len, zoals hiervoor al even aange stipt. Wanneer een pand is opgenomen in het Monumentenregister kan de eigenaar aanspraak maken op een rijkssubsidie. Dit is een percentage (meestal 30 procent) van de kosten die voor subsidiëring in aanmer king komen. In principe zijn dit de kosten die moeten worden gemaakt om de monumentale waarde en het bijzondere karakter van het pand in stand te houden. De provincie Zuid- Holland kan aanvulling geven op de Restauratie van '.en woonhuis dat als monument is erkend geeft het recht op een aan tal subsidies en belastingvoor deel. subsidie van het rijk. Veel gemeen ten kennen daarbij ook een aanvul lende subsidieregeling. Voor restauratie van een monu ment heeft men een restauratiever gunning en een bouwvergunning nodig. Voor de vergunningaan vraag is een uitgewerkt en gedetail leerd restauratieplan nodig, zodat De fiscus behandelt de eigenaar van een monument met relatieve zachtheid. Ook na 'Oort' blijven on derhoudskosten (minus restauratie subsidie) aftrekbaar, een deel van de afschrijving, eigenaarslasten (verzekering, onroerend-goedbelas- ting enzovoorts) alsmede financie ringskosten. Verzekering van een monument kan problemen opleveren. Eigen Huis raadt aan een verzekering af te sluiten met een 'vorkclausule'. Dit houdt in dat de verzekeraar bij tota le verwoesting van het pand uit keert op basis van verkoopwaarde en bij andere schade op basis-van herbouwwaarde. De herbouwwaar de is vaak flink hoger dan de ver koopwaarde, zodat de vorkcon structie dat bij schade onderverze kering tegen verkoopwaarde voorkomt.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19