Volkstuiiiliiiisjes duur verhuurd in Oegstgeest Loco-burgemeester wordt ereburger bij afscheid Warmond 'Uitbreiding Winkel hof definitief van de baan' Gemeente overweegt op te treden tegen 'commerciële uitbating' Voorschotense autobedrijven kibbelen over handelsnaam Geen extra ambtenaar milieu in Zoeterwoude Wesseling volgt Verhoog op als PvdA-raadslid Leiderdorp WARMOND - Mevrouw C.E. Dalhuisen (Progressief War mond) is gistermiddag bij haar afscheid van de gemeente be noemd tot ereburger van War mond. Dalhuisen zat vijftien jaar in de gemeenteraad, waar van tien jaar als wethouder. Morgen begint ze als burge meester van het Noordholland se Bennebroek. Naast de onder scheiding ontving Dalhuisen de tegel van de gemeente War mond en vele andere cadeau's van het college, de raadsfrac ties, het peuterspeelzaalbestuur en partijgenoten. Een enorm 'speelvliegtuig' voor de peuterspeelzaal 'De Woezel' was het afscheidscadeau dat Dalhuisen van het gemeentebestuur had gevraagd. Hoewel CDA-wethouder C.A. Van Schagen 'even was geschrokken van de prijs' heeft het gemeentebe stuur toch in de buidel getast en werd het gevraagde gevaarte gister middag binnengedragen. Dalhuisen was bijzonder verguld met de onderscheidingen. "Jullie weten dat ik normaal gesproken niet hecht aan officiële onderschei dingen, maar jullie hebben goed aangevoeld dat ik aan het erebur gerschap van Warmond bijzondere waarde toeken", zei ze gistermid dag in een overvolle raadzaal. In haar afscheidstoespraak sprak Dalhuisen haar spijt uit over de ver koelde relatie en de meningsver schillen tussen de fracties van CDA en Progressief Warmond (PW). Toch hield Dalhuisen een pleidooi voor blijvende samenwerking tus sen beide fracties. Ze vroeg aan dacht voor drie belangrijke punten, de doorgaande route, het woning bouwbeleid en de sporthal. Hoewel de meningen van PW en CDA op de ze punten niet altijd paralel lopen, vindt Dalhuisen dat beide fracties niet zo ver van elkaar afstaan als soms wordt gedacht: "Ze kunnen met elkaar verder". Loyaal Ze onderstreepte dat PW een raads besluit over de asfaltering van de doorgaande route loyaal zal uitvoe ren, ook al heeft haar fractie de zwarte wegbedekking steeds afge wezen. "Wat de meerderheid beslist moet worden uitgevoerd", aldus de nieuwe burgemeester van Benne broek. Ze memoreerde dat CDA en PW. ondanks verschillen van me ning, geen slecht woningbouwbe leid hebben gevoerd: "En de voor bereidingen voor woningbouw in de jaren 1990 tot 2000 zijn in een ver gevorderd stadium". Dalhuisen kon niet ontkennen dat de opvattingen van CDA en PW over de sporthal nog steeds ver uit een lopen. Zoals bekend wil van de CDA-fractie alleen wethouder Van Schagen een sporthal op het Over- bos. Zijn fractie voelt meer voor een hal achter het Trefpunt. "PW en de WD denken dat een sporthal ach ter het Trefpunt niet mogelijk is. Loco-burgemeester mevrouw C.E. Dalhuisen nam gistermiddag met haar echtgenoot (rechts op de foto) afscheid van Warmond. Na de bijzondere raadsvergadering volgde een gewone receptie. (foto Henk Bouwman) Maar wanneer uit het locatie-onder- mogelijkheden de revue zijn gepas- zoek blijkt dat Overbos niet bevalt, seerd en allemaal zijn afgevallen, zei ui PW best naar andere mogelijk- Dalhuisen er gistermiddag niet bij. heden kijken", liet de vertrekkende loco-burgemeester weten. Dat veel Voordat ze bedankjes uitdeelde besloot ze haar speech met de hoop dat de sfeer binnen de raad op klaart: "Daar kan ik niet meer aan bijdragen, maar wie weet doet mijn vertrek wonderen". LEIDERDORP - Het Leider- dorpse winkelcentrum de Win kelhof wordt anders ingedeeld en een uitbreiding is definitief van de baan. Dat maakte CDA- wethouder J. den Boeft gister avond duidelijk tijdens de raadsvergadering. Volgens de gemeentebestuurder heeft de eigenaar van het centrum. Na tionale Nederlanden, het aan zichzelf te danken dat de uit breiding van de baan is. Alle fracties konden instemmen met de huidige plannen. Hoewel D66 zich in de commissie financien tegen de 'herverkavelingsplannen' keerde, ging ook deze fractie gister avond akkoord. De eigenaar wil het grootste deel van de huidige showroom verande ren in winkelruimte, een klein ge deelte wordt extra parkeerruimte. Een reeds in het centrum gevestig de meubelzaak zal maximaal de helft van deze ruimte in beslag ne men. Naast deze winkel komt een nieuwe kledingzaak, die zal dienen als 'publiekstrekker' voor het cen trum. De resterende ruimte wordt gebruikt om gevestigde zaken te verplaatsen of ruimte voor een uit breiding te bieden. Behalve de kle dingzaak komen er geen nieuwe za ken in de Winkelhof. ge. Uit een raportage van het Cen traal Instituut voor Midden- en. Kleinbedrijf kwam naar voren dat winkels in het oude dorp concur rentie zouden ondervinden van de plannen voor een winkel in gereed schappen en een zaak in tuinmeu belen. Ook winkels die drank en le vensmiddelen verkopen, zouden concurreren met aanwezige win kels elders in het dorp. De braakliggende grond naast het winkelcentrum zal door de plannen voorlopig braak blijven liggen. Dit is een doorn in het oog van het Lei- derdorpse gemeentebestuur, zo werd gisteravond duidelijk. De wet houder stelde echter vast 'dat niets tegen de eigenaar kan worden on dernomen'. Een aanbieding van de gemeente om de grond tegen een symbolische prijs te kopen is voor alsnog niet geaccepteerd. Forse steun voor 16 missionarissen ZOETERWOUDE - Zestien Zoeter- woudse missionarissen krijgen elk 5000 gulden toegestuurd. De 80.000 gulden werd door acties van de Zoe- terwoudse werkgroep missie en ontwikkeling bijeengebracht. Een groot deel van het bedrag werd ver zameld via de bekende missievei ling, terwijl ook het Zoeterwoudse verenigingsleven zich niet onbe tuigd liet. DEN HAAG/V OORSCHOTEN - De eigenaar van een Voorschotens autobedrijf eist dat twee plaatsge noten, met wie hij tot voor kort sa menwerkte, niet langer de indruk wekken zijn zaak voort te zetten. De twee moeten onder meer een ande re naam voor hun nieuwe, eigen autobedrijf voeren en eigen order- papier gebruiken. In een kort ge ding heeft de Voorschotenaar een dwangsom van 10.000 gulden per dag geëist voor elke overtreding, plus een schadevergoeding van 10.000 gulden. Omdat tijdens het kort geding gistermorgen voor de Haagse recht bank al bleek dat aan de meeste ver langens tegemoet was gekomen, stuurde president Portheine beide partijen de gang op om voor het overige de zaak in der minne te schikken. Dat lukte niet, mede om dat de gedaagden geen 7500 gulden schadevergoeding wilden betalen, wat de advocaat van de Voorschote naar als compromis voorstelde. De drie werkten aanvankelijk an derhalf jaar voor en met elkaar. Na onenigheid over geld werd de sa menwerking opgezegd, waarna twee van de drie mannen een eigen bedrijf begonnen. De naam daarvan week nauwelijks af van die van hun vroegere partner. Laatstgenoemde zegt als gevolg van de handelwijze van de twee de laatste tijd veel min der auto's te hebben verkocht dan gebruikelijk. Omdat hij gistermor gen niet voldoende zekerheid kreeg dat de vroegere medewerkers hun activiteiten werkelijk onder hun nieuwe handelsnaam voortzetten, zoals werd toegezegd, bleef hij bij zijn eisen. De uitspraak is op 21 november. OEGSTGEEST - Een Warm- onder verhuurt vijf houten bouwsels op het volkstui nencomplex langs de Oegst- geester Haarlemmertrek- vaartweg aan tien mensen. Ook in de winter verblijven de studenten en andere be woners in de lage huisjes met dunne, niet geïsoleerde wanden en enkele beglazing. De kale huurprijzen variëren van 325 tot 375 gulden. Sommige bewoners staan inge schreven bij de gemeente, maar wethouder A. Kohlbeck noemt dat een formaliteit. Wanneer een wo ningzoekende nergens anders staat ingeschreven kan de afdeling be volking een inschrijving niet weige ren. "Om wie het dan gaat, kan de afdeling niet zien", legt de gemeen tebestuurder uit. Het betekent niet dat het de gemeente niet interes seert. Zodra Kohlbeck hoort van de commerciële verhuur, laat hij we ten een onderzoek te zullen instel len: "We gaan een kijkje nemen en als daar werkelijk sprake is van commerciële uitbating, denk ik dat we zullen optreden". Volgens de wethouder mag er niet permanent worden gewoond in de huisjes en Blaffende hond verjaagt dieven in Warmond WARMOND - Een blaffende hond heeft vannacht om half vier een inbraak in een vrij staande woning in de Warmond- se wijk Endepoel voortijdig be ëindigd. De dieven waren het huis binnengedrongen door gaatjes te boren in een kozijn en vervolgens met een voorge vormd stuk ijzerdraad de klink van het raam open te wippen. De kamer die zij binnenkwa men gaf alleen toegang tot de keuken en daar stond de hond des huizes luidkeels te blaffen. De dieven verdwenen snel zon der iets mee te nemen. kan de magere kwaliteit van de woonruimte 'een reden te meer zijn om in actie te komen'. Hij onder streept dat verhuurde woonruimte dient te voldoen aan 'minimale ei sen van volkshuisvesting en volks gezondheid'. Anders ligt het wan neer een huisje alleen onderdak biedt aan de tuinder en diens fami lie. Dergelijk gebruik moet niet worden gefrustreerd door regelge ving. Verboden Op het omstreden perceel 27 moet propaangaas de kamertjes op tem peratuur houden, zijn geisers aan gebracht in de douche- en toiletge legenheden en kan een flinke stu dent in sommige keukens niet rechtop staan. Zijn elektriciteitslei dingen ingegraven, telefoondraden lopen van het ene naar het andere houten huisje. Tussen de huisjes, die in u-vorm op het terrein staan, ligt gras. Van groente- en fruitbed- jes is geen spoor te vinden. Rond de tuin staan hoge coniferen en langs de Haarlemmertrekvaartweg is een hoog hek geplaatst. Betreden van het terrein is streng verboden. De inrit moet dag en nacht worden opengelaten. Voor hun geld krijgen de bewo ners een half volkstuinhuisje, het geen gemiddeld neerkomt op een kamer van 4 bij 3,5 meter en een hoogte van ruim 2 meter. Keukens zijn in aanbouwtjes ondergebracht en de douches en toiletten zijn niet meer dan afgescheiden verbin dingsgangen die de bewoners moe ten delen. Het vocht is daar defini tief in de plafonds getrokken. "In de zomer is het hier lekker, in de winter wat minder. Als het vriest is het niet warm te stoken", zeggen bewoners. Ze beseffen dat ze zich in het grijze woonruimte-circuit be vinden en gebruiken dat af en toe tegen de eigenaar: "Als hij moeilijk doet, zeggen we dat het hier eigen lijk een beetje illegaal is". Volgens burgemeester Sj. Scheenstra zijn de vele huisjes er van lieverlee gekomen en verklaart de ligging dit sluipende proces. Het terrein ligt aan de rand van het dorp, achter het zwembad en de op slag van gemeentewerken. En daar fietsen ambtenaren en bestuurders niet iedere dag langs. Wethouder Kohlbeck spreekt over een 'grijze situatie' in het gebied dat officieel een agrarische bestemming heeft. De gemeente wil het vele grijs graag 'opwitten', maar voelt er niets voor om spontaan ontstane optrekjes toe te voegen aan de woningvoorraad. Als een volkstuinder wel eens een nachtje blijft slapen in zijn huisje wil de gemeente het hem niet te moeilijk maken, wanneer de per soon ruimten gaat verhuren en uit baten wèl. Over de te nemen stap pen laat Kohlbeck zich niet uit. Hooguit meldt hij dat zijn gemeente verschillende mogelijkheden heeft. Laat de burgemeester laconiek we ten dat niemand verplicht is in een schuur te gaan wonen, wethouder Kohlbeck heeft sterk de indruk dat de verhuurder profiteert van de wo ningnood. En dat betreurt hij ten zeerste. De verhuurder blijkt weinig mede deelzaam. Tijdens het eerste ge sprek vraagt hij zich vooral af wie de journalist heeft uitgenodigd en laat hij in verschillende toonaarden doorschemeren dat de gemeente zijn praktijken kent en gedoogt. Ontkennen doet hij niets. Een twee de gesprek is wat korter. Na het ho ren van de naam van de journalist zegt hij slechts: "Bekijk het maar, dag". En daarna neemt hij niet r op. LEIDERDORP - De Leiderdorpse PvdA'er A.H. Wesseling is de verras sende opvolger geworden van het afgetreden raadslid A. Verhoog. Dit bleek gisteravond tijdens de raadsvergadering. Verhoog gaf zijn raadszetel op uit onvrede over zijn vijfde plaats op de kandidatenlijst achter twee da mes die hij niet waardeert. Wesseling was raadslid van 1982 tot 1986, maar bezette op de kandida tenlijst voor deze periode de dertiende plaats. Omdat bestuur en fractie een ervaren partijgenoot wilden in de laatste maanden voor de verkiezin gen, vielen ze toch terug op deze politicus. Ze betreuren het ten zeerste dat de vertrokken Verhoog zich 'onheus heeft uitgelaten' over een andere kandidaat E. Snell. Volgens een persbe richt heeft deze Snell zich 'grote inspanningen getroost op velerlei gebied, met name op het gebied van het onderwijs en het anti-racisme'. V. Molkenboer, voorzitter van de vijfmansfractie, betreurde het dat het vertrek van Verhoog gepaard ging met 'een hoop getoeter'. Volgens hem heeft dat het beeld van de politiek ten onrechte vertroebeld. Achter dit hek aan de Oegstgeester Haarlemmertrekvaartweg liggen de vijf volkstuinhuisjes die tegen hoge prij zen aan studenten en andere woningverzoekenden worden verhuurd. ZOETERWOUDE - De Zoeter woudse politiek voelt er niets voor om een extra milieu-amb tenaar aan te stellen. Dit bleek gisteravond in de raadscommis sie algemene zaken. B en W wil len een extra medewerker voor de afdeling openbare werken om een eerder door de raad ge vraagd milieuplan op te stellen. Het CDA vindt dat al het extra werk door de huidige ambtenaren moet worden verwerkt en verwacht 'mul tifunctionele inzetbaarheid'. Ook W.T.M. Ooijendijk van Progressief Zoeterwoude pleitte voor een 'alge mene inzetbaarheid' van ambtena- Burgemeester A.J.M. HoUdijk toonde zich juist een voorstander van specialisatie binnen het ambte narenkorps. Bovendien is er mo menteel zoveel werk dat 'milieu' minder aandacht zal krijgen als daarvoor geen aparte functionaris wordt benoemd, zo stelde hij vast. Gemeentesecretaris L. Kruithof op perde dat 'openbare werken vol met werk zit'. Op verzoek van raadslid Ooijen dijk presenteren B en W binnenkort een overzicht van de werkzaamhe den op de afdeling openbare wer ken. Daarnaast wordt berekend of het werk van een nieuwe milieu ambtenaar eventueel door een viesbureau kan worden gedaan. Bejaarde krijgt geld voor stoelen van Voorschoten DEN HAAG/V OORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten moet bijdragen in de aanschaf van twee fauteuils, die een voorma lig inwoonster dit jaar heeft moeten kopen na haar verhui zing naar een Leids bejaarden huis. De nieuwe woning was te klein om haar oorspronkelijke zetels een plaatsje te kunnen ge- De oud-Voorschotense heeft een bijdrage gehad in de ver huis- en inrichtingskosten, zoals bepaald in een regeling voor 65- plussers. Het college van burge meester en wethouders vond de aankoop van twee fauteuils daarin niet passen. De betrokke ne vocht die beslissing aan en kreeg gelijk van de Afdeling rechtspraak van de Raad van State. In haar geval zou inder daad sprake zijn van extra her inrichtingskosten. PAGINA 16 Verzoenende woorden mevrouw Dalhuisen Nieuwe indeling Leiderdorps winkelcentrum DINSDAG 14 NOVEMBER spreekuur Belangenvereniging voor Huurders in buurtcentrum Westerhaven-, van 20.00 tot 21.00 bijeenkomst Vorming en Toe orientatiebijeenkomst voor startende ondernemers, aanvang 20.00 uur in gemeenschapscen trum De Bron. Troubadourweg. oecumenisch avondgebed, cijngebruik, aanvang 20.00 uur in de aula van gebouw 50 (ie etage) van het AZL lezing over 'Koptische weef sels'. door drs. P. van 't Hooft, aanvang 20.00 uur in het Rijksmu seum van Oudheden. WOENSDAG 15 NOVEMBER gronden van de Islam', door Alphen prof.dr. van Goudoever, aanvang rommelmarkt in verpleeghuis Ék 20.00 uur in de bovenzaal van de Oudshoorn, vanaf 12.00 uur A «A synagoge. Levendaal 14. spelmiddag voor ouderen in BB informatiepunt gemeenschap- Driehoorne, Sterrenlaan, vanaf pelijk wonen, van 20 00 tot 21.00 14.30 uur. Bk uur bij Vereniging Centraal Wo- tjes, van 13.30 tot 15.30 uur in Sjelter, Heemraadlaan. bridgen in Bridgecentrum Lei derdorp, Bernhardstraat. aanvang 13.30 uur Oegstgeest DONDERDAG 16 NOVEMBER Leiden lunchconcert Ciska Mertens (luit), van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O. Oude Vest postzegelruilavond IV Philateli- ca, aanvang 19.30 uur in kantine voorstelling Albert A', door Na tionaal Fonds, aanvang 20.30 uur in het LAK-theater, Cleve- ringaplaats amour', door theatergroep Imperi um, aanvang 20,30 uur in Micro- met mevr. Aleid Schilder over haar boekje 'Hulpeloos maar schuldig', aanvang 20.00 uur in de Maranathakerk workshop Vereniging van On dernemingen in Alphen over be veiliging in het CI&AC, aanvang 20.00 uur in park Rijnstroom Katholieke kerk, Zueterwoud- sesingel thema-avond Evert Vermeer stichting over 'vluchtelingen en mensenrechten'. 19.30 uur in Hel Gulden Vlies, Breestraat 125. voorlichtingsavond Diabetes- Leiderdorp artistiek cafe met beeldend kunstenaar Henk Hollebeek, van af 20.15 uur. lezing: 'Natuurgeneeskunde en reflex-zonemassage', door Els van Wissen, aanvang 20 00 uur in raad over sociale veiligheid, aan- BÊ solotheatervoorstelling: 'Kaas', vang 20.00 uur in woonhuis Van door Herman Verbeeck, aanvang Dijkstraat 2c. Ak 20.30 uur in het LAK-Theater, Cle- ^B H veringaplaats. Leiden 1JP bijeenkomst Genootschap Ne- ^B Ar..n m Leiderdorp derland-lsraël met lezing over 'de ^B (.UMIIA kmderinstuif (4 tot 8 jaar), koek- Joodse en Christelijke achter vl 1- 11 U rl ies bakken en Surinaamse spelle 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Voorschoten kindervoorstelling door Pop pentheater Wellus Nietus, aan vang 14.30 uur in Cultureel Cen trum, Pr. Marijkelaan 4 't Hooft. Kagerstraat. dia-lezing 'Hongarije' door Hans van As, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. optreden van Monty Alexander Trio, aanvang 20.15 uur, Leidse Schouwburg Leiderdorp thema-avond met het onder werp: Een ongeluk zit in een klein hoekje', door wijkverpleegkundi gen Jannie Wagemaker en Jac queline Pelt. aanvang 20.00 uur in Sjelter, Heemraadlaan.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16