'Hardnekkige spijbelaar persoonlijk aanspreken' Toeristische markt onderdruk Meer variatie in woningen door blokken 'Kritiek op Schiphol is niet toegestaan' 'Fladdert je' is liever buiten bij de paarden GEEF JE TOEKOI EEN Kj SPIJBEL NIET Recreatie-ondernemers moeten meer naar de klant luisteren LPG-stations voldoen aan veiligheidseis Voorlopig geen rechtszaken voor rijden onder invloed Mobilofoon ontvreemd uit ziekenwagen Saneren bedrijfsterreinen nodig DINSDAG 14 NOVEMBER 1989 REGIO PAGINA 15 Alphenaar en Boskoper winnen met bouwmethode ontwerpprijs ALPHEN AAN DEN RIJN/BOS KOOP - "Onze bouwmethode heeft grote mogelijkheden. Huur ders zouden hun huis bijna volle dig naar eigen inzicht kunnen in delen. En als de behoefte aan een bepaald type woning verandert, kunnen huizen zonder al te hoge kosten worden gewijzigd. Verder denken we dat de bouwkosten, als ons principe wordt toegepast, flink omlaag kunnen". De Alphenaar Mare Leuring en de Boskoper Lucien Hamerpagt denken een nieuwe manier van bouwen te hebben gevonden. Een manier waarbij de huurder beter aan zijn trekken komt, en de woningbouwverenigingen zich hoge kosten kunnen besparen als de vraag naar woningen veran dert en huizen op grote schaal zouden moeten worden aange past. Of hun bouwmethode ook in derdaad zo goed is als ze denken, zullen Leurjng en Hamerpagt, beiden student bouwkunde aan de technische universiteit Delft, binnen afzienbare tijd te weten kunnen komen. Een ontwerp voor een pand met 28 woningen, waarin ze hun principe hebben toegepast, heeft namelijk de eer ste prijs gewonnen in een archi tectuurwedstrijd die de Watering- sche Bouwvereeniging had uitge schreven ter gelegenheid van haar 75-jarig bestaan. En die prijs bestaat, behalve UIT een reische- que van 4000 gulden, uit de toe zegging dat hun ontwerp wordt uitgevoerd. "Of het definitief gebouwd zal worden, is nog niet helemaal ze ker", verklaart Hamerpagt. "Het plan moet nog verder worden uit gewerkt, waarna berekend zal moeten worden of het technisch en financieel haalbaar is. En na tuurlijk zullen er nog de nodige vergunningen en dergelijke moe ten worden afgegeven. Wij zijn er echter van overtuigd dat ons plan is te verwezenlijken. En de burge meester van Wateringen, die in de jury zat, heeft al beloofd dat hij al le medewerking aan het plan zal verlenen". Het pand dat de twee studenten heBben ontworpen, heeft wel wat weg van een flinke verzameling op en naast elkaar gelegde blok ken. Die blokken - of, zoals zij het noemen: modulen - zórgen er voor dat woningen 'flexibel' kun nen worden ingedeeld. Leuring: "De afzonderlijke modulen be staan uit zes stalen balken, te ver gelijken met de ribben van een kubus. Die balken dragen het ge heel. Draagmuren zijn daardoor overbodig. En dat heeft het voor deel dat je in een woning de mu ren kunt neerzetten waar je wilt, en later ook kunt verplaatsen zon der de constructie van het huis aan te tasten". De woningen in het ontwerp van Leuring en Hamerpagt be staan uit twee, drie of vier aaneen gesloten 'modulen'. "Wij hebben ervoor gekozen de meeste huizen uit drie of vier kamers te laten be staan; drie of vier modules dus. Maar als over tien of twintig jaar zou blijken dat mensen, door de voortgaande vergrijzing bijvoor beeld, vooral behoefte hebben aan twee-kamerwoningen, kan de zaak zonder veel problemen wor den aangepast. Er moet natuur lijk wel wat uitgebroken en ge sloopt worden, maar omdat de binnenmuren een lichte structie kunnen blijven houden, hoeft dat werk niet al te ingrij pend te zijn", meent Hamerpagt. Hoewel het ontwerp is opge bouwd uit 'blokken', oogt het niet eenvormig en saai. "Het hoeft ook niet saai te zijn", stelt Leuring. "Je kunt spelen met hoogtever schillen en met materialen in de gevels. De onderdelen van de ningen kunnen fabrieksmatig worden vervaardigd, maar daar door hoeft het gebouw uiteinde lijk niet 'strak' en eentonig te v den". De twee studenten zullen, als het bestuur van de Wateringsche Bouwvereeniging heeft inge stemd met het plan, hun ontwerp zelf verder uitwerken. "Daarbij zullen we een technisch bureau moeten inschakelen, om de c structies door te rekenen. Want iets dergelijks is in de bouwwe reld nog niet eerder toegepast". Als alles meezit zullen de woj gen eind volgend jaar of begin 1991 in een Wateringse nie bouwwijk verrijzen. Ruim eenderde van Leidse scholieren spijbelt wel eens bekend op een studiedag in Den Maar het helpt niet écht het pro- Haag. bleem terug te dringen. Hauber Spijbelen, zo blijkt uit het onder- rneent dat de hardnekkige spij- zoek, doen veel kinderen: 200.000 in belaars alleen maar met individuele meer of mindere mate. Problema- benadering kunnen worden gehol- tisch is hèt in de grote steden en het pen. De Leidse onderzoeker zegt westen van het land. Jongens en dat enkele gemeenten de registratie meisjes blijken bij het spijbelen niet van het spijbelen ingrijpend heb- voor elkaar onder te doen. De crimi- ben verbeterd. Registraties in com- naliteit, in vergelijking met andere binatie met individuele sancties eenderde (36 procent) van de leerlingen, blijkt onder spijbelaars zijn echter alleen effectief voor leer- Leidse scholieren sniibelt hoger»te liggen. "Winkeldiefstallen lingen die soms afwezig zijn. Struc- - scnoiieren spijoeit. Pn vandalisme komen onder hen in turele spijbelaars moeten in zijn ogen persoonlijke aandacht krijgen. LEIDEN Leidse scholie ren en schoolgaande kinde ren in grote steden spijbelen meer dan leerlingen op an dere plaatsen in het land. Onderzoeker A. Hauber van de Leidse universiteit (jeugdrecht) zegt dat ruim Zestien procent doet dat met grote mate regelmaat. Zij zijn meer niet dan wel op school. Zes jaar lang verzamelde Hauber gegevens over spijbelen. Volgens hem zijn er in Nederland naar schat ting 50.000 leerlingen die kunnen worden gerangschikt onder het fe nomeen hardnekkige spijbelaars. Hauber maakte dat cijfer gisteren Actiegroep vraagt aandacht voor mileu Hauber zegt dat leerlingen op de grote scholengemeenschappen Als positief voorbeeld geldt hier- anoniem zijn. De scholen doen wel voor een eperiment in Den Haag. wat aan het spijbelen, maar het zet «P vier scholen voor voortgezet on- niet echt zoden aan de dijk. Zo hield Oerwijs heeft een zogeheten spqbel- Leiden onlangs een actie tegen spij- moeder het afgelopen jaar vertrou- belen. Posters op bushokjes dron- welijke gesprekken gevoerd met gen er bij de scholieren op aan om hardnekkige spijbelaars. Per leer- toch vooral niet te verzuimen. An- bng hield zij twee tot drie gesprek- dere gemeenten kennen de zoge- ken per jaar. Daarna werd het spij- naamde spiibelklasjes. belen b« de betrokken leerlingen belangrijk minder. Over wat de oorzaak van het spij belen kan zijn zegt Hauber dat ge zinsproblemen nogal eens een rol spelen. Eenoudergezinnen of gezin nen waar de vader veel van huis is geven deze problemen vaker te zien dan in evenwichtige gevallen. Het komt voor dat een moeder haar kind op school aflevert, dat kind de voordeur ingaat en de school weer via de achterdeur verlaat. "On macht speelt nogal eens een rol. Wat we. zo links en rechts zijn tegenge komen is dat ouders zelf ook niet al- Het platform vindt dat de plan- uitbreiding van Schiphol tijd het goede voorbeeld geven, worden opgeschort totdat Hun opleiding is gering. Je komt milieu-voorwaarden zqn opge- hen vooral tegen in de lagere regio- SCHIPHOL - "Een sterk staaltje van hypocrisie", zo luidt het verwijt van het Platform Leefmilieu regio moeten worden opgeschort totdat Hun 'opleiding" is gering. Je°komt Schiphol aan het adres van de over- er m:i:~*- heid: aan de ene kant een Nationaal steld Milieu Beleidsplan opstellen en te- voldoen, gelijkertijd meewerken aan een for se uitbreiding van de luchthaven Schiphol de uitbreiding moet Met een milieu-effectrapportage (mer) denkt het platform niet alleen de gevolgen voor het milieu boven de bevolking". LEIDEN "Ik ben een fladder- tje. Ben liever buiten bij paar den. Of lekker wandelen met m'n honden. Hij is, geloof ik, de enige die het leuk vindt dat ik spijbel. Op school heb de hele dag leraren op je lip, nee, dat is niks voor mij. Weet je, ik word vervelend na een poosje. Dan ga ik zieken. Roken in de klas en zo. Boze leraren. Nou, dan kan ik beter maar wegblijven". En dat doet de Leidse Ka thleen Souisa (17) dan al dik een jaar. Drie jaar zat ze op de mavo. Deed twee keer over over de eerste klas en geloofde het wel in de tweede. Kathleen hield de school voor gezien. Draait ook niet om de waarheid heen. Eerlijk geeft ze toe een hekel aan leren te hebben. Wat haar ouders ook zeiden, Kathleen lapte alles aan haar laars. Natuurlijk stuurden va der en moeder Souisa hun doch ter terug naar school. Van twee kanten kreeg ze straf. Maar het hielp geen zier. Kathleen ging 's morgens wel op weg, maar hal verwege stapte ze een telefoon cel in om de school vervolgens te laten weten dat ze 'ziek' was. Het Leidse spijbelaarstertje begon al vrij vroeg met 'dagjes- pikken', zoals ze dat zelf om schrijft. Toen ze op een inter naat in Doorn zat stapte ze met een groepje van een man of tien op de bus en toerde naar Utrecht. Ruzie op het internaat leidde ertoe dat ze wegliep, naar Hoog Catharijne. Ze ver maakte zich er best en ging zo Kathleen Souisa: "Met dieren werken vind ik wel leuk", (foto Henk nu en dan eens met een kennis mee naar huis. Hoewel Kathleen de pest heeft aan school, noemt ze toch zo vier mavo-vakken die ze best leuk vond. Geschiedenis, bij voorbeeld. Maar voor dat vak had ze een toffe leraar. In één adem noemt ze engels, econo mie en tekenen ook best leuk. Met twee vakken erbij een vol ledig mavo-pakket. "Oh, nee", roept ze, "voor geen goud ga ik terug naar school. Ik heb nu ze ven maanden een vriend die goed bij m'n ouders ligt. Boven dien zeggen m'n vader en moe der nu niet zoveel meer over school. Ze gaan er nu vanuit dat het mijn leven is. Af en toe pro beren ze me wel een goede raad te geven in de zin vanjoh, ga in een winkel werken. Vergeet het maar, ik ga niet achter een kassa zitten. Een kantoorbaantje of werken met dieren, dat vind ik leuk. De kassa krijgen ze van mij cadeau". Kathleen staat dan wel inge schreven bij het Gewestelijk Arbeidsbureau voor een baan tje, maar sinds ze daar tegen haar zeggen dat ze terug moet naar school, is ze er niet meer geweest. "Zelfs niet die ene dag waarover ze het hadden. Alleen als ik zin heb in een cursus, zoals typen, dan wil ik daar best over praten. Ik begin niet aan iets waarin ik geen trek heb. Doei. Ik ga liever een dagje met m'n vriend mee naar z'n werk. Straatmaker is 'ie. Dan draai ik sjekkies voor hem en haal blik- kies drinken. En ik geef wel eens een steen aan". "Vroeger dacht ik, ik trouw nooit. Maar ja, dat is nu wel even anders. M'n vriend woont bij me thuis, maar we zoeken iets voor ons zelf. Te jong? Tja, ik ben zeventien jaar. Iedereen zegt altijd dat ik ouder lijk. Ik ben ook altijd met oudere vrien den omgegaan. Nee, ik voel me niet te jong om een zelfstandig leventje te leiden. Dat kan ik wel aan. Eerlijk gezegd voel ik me zelf ook wel wat ouder dan zeventien". Dat betoogde H.B. Wiedemeijer Schiphol gisteren bij de presentatie i aZ dus Wiedemeijer. s, uie -p. iQ j„_ l£ het platform uitten het, hun mening, volstrekt ontbre ken van gedegen onderzoeken naar Het platform heeft berekend dat de gevolgen voor het milieu Schiphol opleveren gezondheid. het jaar 2000 Schiphol door geplande uitbreiding 450.000 vliegtuigen wordt aange daan. Het startende en landende luchtverkeer zal dan bijna 20 pro cent meer koolmonoxyde produce- Schiphol. Schiphol wordt door velen gezien nationale trots. Kritiek niet toegestaan". allesomvattend ri- triei 3 land in 1987. i dan de totale chemische indus- sico-onderzoek loopt vooruit op de resultaten van een onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RIVM) dat over vier weken wordt afge- keer momenteel veel meer schade- rond. Toch vindt het platform dat ze lijke stoffen produceert dan het niet voorbarig zijn geweest met het luchtverkeer. Op twaalf kilometer luiden van de noodklok. Wiede- snelweg (A4 en A9) zo berekenden meijer: "Uit het RIVM-onderzoek LEIDEN - Ondernemers in de toe- singen zorgen voor de recreatie-on- zich sterk te maken voor een coördi- ristische sector moeten meer reke- dernemers. Deze zullen bijvoor- nerende rol tussen de totale toeristi- ning gaap houden met de wensen beeld voorbereid moeten zijn op s van de klanten om een groei in deze tuaties marktsector te behouden. Welis- verkeer wordt stilgelegd door niet aanwezig op het jaarcongres waar is uit onderzoek gebleken dat smogvorming, waarschuwde be- Nederlanders vaker in eigen land leidsambtenaar F. Heuer op vakantie zullen gaan maar de ministerie van economische zaken, stroom touristen uit het buitenland Een ander gevolg dreigt af te r Dat zei de heer J. Cornelissen, di- ken in het jaar 2000 voor bezoekers recteur van het Nederlands Bureau moeten worden gesloten omdat het van de Recron omdat tot vandaag nog niet duidelijk was welke be windsman zich de komende jaren met het toeristisch beleid gaat be zighouden. REGIO De LPG-stations in Lei den, Alphen aan den Rijn, Noord- wijk en Katwijk zijn niet onveilig. Dat althans is de mening van de woordvoerders van de verschillen de gemeenten. De veiligheid van LPG-stations in deze regio zou daarmee veel beter zijn dan van die in Overijssel en Flevoland. Uit een onderzoek van de regionale inspectie in deze twee provincies is komen vast te staan dat nagenoeg geen enkel station alle veiligheidsvoorschriften in acht neemt. Op grond van de resultaten van het provinciaal onderzoek is be sloten een landeljk onderzoek in te stellen. De milieu-ambtenaar van de ge meente Alphen aan den Rijn zegt verbaasd te zijn over de resultaten van het onderzoek, hoewel hij toe geeft geen 100 procent waarborg te kunnen geven. De LPG-installaties moeten onder meer zijn uitgerust met twee noodknoppen. Een knop bevindt zich vlak bij de pompbe diende en dient om de hele gastoe- voer van het station te blokkeren. Een tweede noodstop zit op elke pomp afzonderlijk. "Het kan na tuurlijk voorkomen dat die indivi duele noodstop met een houtje of elastiekje wordt vastgezet zodat in elk geval zonder storingen kan wor den getankt. Daar hebben we na tuurlijk geen kijk op". Noordwijk heeft twee stations, beide slechts enkele jaren oud. Wet houder A.E. Admiraal durft er zijn hand voor in het vuur te steken dat de stations prima beveiligd zijn: "Dat is 100 procent in orde. Ze wor den geregeld gecontroleerd". Het station aan de Nieuwe Offemweg ligt erg dicht bij de bebouwing. Door verplaatsing van de gastank in noordelijke richting voldoet het sta tion toch aan de eisen. De drie oudere stations in Kat wijk zijn enige tijd geleden allemaal aan een saneringsonderzoek onder worpen. De tanks zijn ingegraven. Bij een nader onderzoek van de drie stations in juni van dit jaar bleek het bedrijf aan de Zeilmakersstraat niet aan de eisen te voldoen. Er moet een afstand van 20 meter zijn van het station naar de bebouwing en dat is 'slechts' 19,5 meter. De vier LPG- stations in Leiden voldoen aan de eisen, "al zou het station aan de Pot gieterlaan nu geen vergunning meer krijgen", aldus brandweeroffi cier Volker. Na het sluiten van het LPG-station aan de Hoge Rijndijk is de situatie in Leiden verant woord, aldus ook gëmeentewoor- voerder In 't Veld. NOORDWIJKERHOUT - Uit een milieu- ambulance aan de Dorpstraat in scenario kan zijrTdat "de natuurpar- Noordwijkerhout is zaterdagnacht mobilofoon, een EHBO-tas -I B1MH11 BfiHi BUSHschijnwerper gestolen. De Tourisme (NBT), vanochtend natuurbehoud 'dat noodzakelijk ken wagen ^stondvoor de deur bij de opening van het jaarlijkse maakt' zo wees Heuer de onderne- ambulance-chauffeur het i de Rijksuniversiteit zijn al enkele zaken uitgelekt die congres in Utrecht, wordt drie keer zoveel PAK (polycyclische koolwaterstof verbindingen) uitgestoten als het leen al doet ons het ergste hele luchtverkeer in Nederland. op mogelijke consequenties bedrijf Meeuwenoord in Noordwij- kerhout, dat is aangesloten bq de het milieubeleid. de Recron (Vereniging »o,x Recreatieondernemers) in Lei- A den. "De grootste groei in het inter- ANWB-directeur P. Nouwen riep Centrale Post Ambulancevervoer nationale toerisme is eruit", zei Cor- de leden van de Recron op tot een (CPA) in Leiden, nelissen: "Met zeer veel inspanning betere samenwerking met zijn orga- woordvoerder van de CPA is een groei van drie procent haal- ni^l.=heeR besloten Jgggfcjg"* Dat wil niet zeggen dat er geen richten op de vakantieganger in Ne- ien. "£)e waarde nieuwe markten in net Duitemana vrij gering. Een mobilofoon kost ken zonder de noodzakelijke medi- opdoemen. Vanuit de Middelandse- dagje op uit wil trekken aldus ons weiiswaar 2500 gulden, en een ciinen aan boord. En bovendien nog zeelanden, Japan, het Verre Oosten Nouwen. Daartoe wil de ANWB en wellicht zelfs het Oostblok is de gionale vertegenwoordigers niets op. Daarvoor hoeven ze het dus niet te doen". "De gevolgen voor de ambulance dienst kunnen echter verschrikke- ambulance ste- lijk zijn. Stel je voor dat de zieken de goederen is wagen zaterdag had moeten uitruk- DEN HAAG - Voorlopig worden i het arrondissement Den Haag geen rechtszaken vastgesteld tegen auto- de vakantie in Nederland recreatie en toerisme aanstellen, door te brengen groeiende. In Gisterochtend werd ook bekend- "De zaken die nog lopen worden Duitsland echter dreigt Nederland gemaakt dat de staatssecretaris van niet ingetrokken, maar tijdens de uit de toeristische top tien te ver- economische zaken, de heer P. Buk- zitting wordt aanhouding gevraagd, dwijnen. man, het toeristisch beleid voor zijn weliswaar 2500 gulden, i EHBO-tas en een schijnwerper en kele honderden guldens, maar in het zwarte circuit levert het bijna cijnen aan boord. En bovendien nog zonder mobilofoon, en dus geen bij stand had kunnen vragen wanneer iemand gereanimeerd had moeten worden. Dit had mensen hun leven kunnen kosten". Een bijkomend probleem is dat de medicijnen uit de EHBO-tas le vensgevaarlijk kunnen zijn bij on oordeelkundig gebruik. "Ik vraag de dader dan ook om die spullen niet achteloos weg te gooien, maar op de een of andere manier bij ons of bq Meeuwenoord terug te bezor gen". Het was overigens niet de eerste keer dat uit een ambulance of een brandweerwagen spullen gestolen werden. Vorige maand verdween er een medicijntas uit een ziekenwa gen die in Voorschoten hulp ver leende. En vorig jaar werd goederen vernield en gestolen uit een com mandowagen van de brabndweer in Leiden. mobilisten die onder invloed achter jk denk ook wej dat de rechters De directeur van het NBT consta- rekening gaat r het stuur hebben gezeten. De zittin gen die voor de komende weken zijn vastgesteld gaan gewoon door, tingën worden doorgaans al wordt daar naar verwachting geen uitspraak in gedaan. De offi cieren van justitie vragen de rechter namelijk deze zaken aan te houden, totdat de Hoge Raad uitspraak heeft gedaan over de geldigheid van de ademanalyse. Pas daarna ook wor den weer nieuwe zittingen vastge steld. Vorige week sprak het gerechts hof in Den Haag een inwoner van Voorschoten vrij voor het rijden on der invloed, zoals geregistreerd via de onfeilbaar genoemde ademana lyse. Omdat in de huidige procedu re geen gelegenheid wordt geboden voor een tegenonderzoek, iets waar i verdachte altijd recht op dient .De Recron i daaraan gehoor geven", aldus pers- teerde een groeiende behoefte aan daar niet onverdeeld gelukkig mee officier H. Vos vanochtend. De zit- kwalitèit onder de toeristen. De he- en had liever gezien dat het toeris- n acht dendaagse vakantieganger is ge- me tot een verantwoordelijkheid tpt tien weken vantevoren vastge- neigd vaker maar korter op vakan- van de minister was verheven. De steld. "De zaken die voor de komen- tie te gaan en dat vraagt een flexibe- Recron vreest bovendien dat de uit- de tijd zijn vastgesteld gaan dus le opstelling van de ondernemer, voering door, maar we stellen geen nieuwe Rust en privacy zijn sleutelwoorden wordt versnipperd over de departe- vast". voor de individueel ingestelde va- menten Gemiddeld gaat een derde kantieganger van de jaren negentig, landbouw, netuurbehoud en visse- Nederland moet gaan werken aan rij, vrom, binnenlandse zaken en fi- een beter toeristisch imago, stelde na"irien- Cornelissen: "We moeten ons meer Dat betekent buurten bq de di- gaan onderscheiden van de concur- verfee ministeries zonder de totaal rent en onze sterke punten beter zorg DEN HAAG - Tien procent van de 100.000 vervuilde bedrijfsterreinen in Nederland moet op zeer korte ter- het'touristisch' beleid ™Ün worden gesaneerd. Een klein perd over de deparie- deel van d(e terreinen kan voorlopig economische zaken, ongemoeid blijven. Bq de overige kan worden volstaan met het 'be heersen' van de vervuiling, om ze ter, eventueel in fasen, alsnog te neren. Dat bepleit de commii Bodemsanering Bedrijfsterreii mteistote'acrtenëte WW. die in opdracht; - absoluut niet goed. rapport voorbereidt van het aantal zaken over alcohol misbruik in het verkeer. Volgens Vos ligt dat aantal 'waarschijnlijk', nog wel hoger. Het is afwachten wanneer de Ho ge Raad uitspraak doet. "We hopen dat die niet te lang op zich laat uccm 10 mjvuui ucciu ncuciium wachten. We zijn afhankelijk van de Waterland". De NBT-baas bracht heen en weer geslingerd worden goede wil van de Hoge Raad. Wan- daarmee het milieu onder ogen van tussen diverse ministeries en tege- (^ÏÏ&ld'éwrhëden neer de zaak onderaan de stapel de recreatie-ondernemers. "Natuur lqkertijd gebombardeerd worden Hnifsleven komt, zou het wel eens anderhalf en landschap is het hoofdmotief tot de belangrqkste branche in het rjesanerine te hebben werd de strafeis teelde iaar kunnen duren' Maar we nemen voor een vakantie in Nederland. Uw Jaar 2000", aldus scheidend Recron- dr£||earnr™ng te hebben, werd de strafeis tegen de aan dat de Hoge Raad het be|ang bestaansrecht is ermee gem0eid". voorzitter H. ten Bruggencate. „S vul van deze uitspraak inziet en er dus Bescherming van het milieu J niet te lang mee wacht aldus Vos. echter ook voor ongewenste ven Voorschotenaar afgewezen. Justitie is tegen de uitspraak in cassatie ge gaan bij de Hoge Raad. beeld Tbijvo'oSd Nederland Onze branche kantïrretee^ird/c^mmlLieiftten tussen diverse minister.es en tege- landschap is het hoofdmotief totjtejbdaj^fcrtebra^to^ ^De'sanering van aUe vervuilde be- kost in totaal 23,5 miljard gulden, zo heeft het advies- Ten Bruggencate deed een drin- bureau Tauw in Deventer uitgere gend beroep op de staatssecretaris kend. Op dit moment is jaarlijks echter slechts ongeveer een half tot een goede aanpak te komen. De miljard beschikbaar voor de sane- bestaande Interimwet Bodemsane ring van alle vervuilde terreinen, ring kent te weinig mogelijkheden waaronder ook woonwijken. Van- om bedrijven bij de aanpak van ver- daar dat de commissie kiest, waar vuilde terreinen voldoende te con- dat kan, voor het beheersen van de troleren, aldus Van der Vlist. verontreiniging. De Commissie Bodemsanering De milieu-organisatie Nederland Bedrijfsterreinen verwacht '3 tot 5 Gifvrij is tegenstander van de aan- jaar' nodig te hebben om te weten te pak die de BSB voorstaat. "Beheer- komen welke aanpak voor welke sen is hoe dan ook geen saneren", terreinen de meest geschikte is. stelt R. Buisman van Nederland Volgens Van der Vlist is een groot Gifvrij. Door de vérgaande samen- aantal bedrijfsterreinen weliswaar werking met het bedrijfsleven lo- vervuild, maar verspreiden de ver pen overheden bovendien de kans ontreinigingen zich daar niet zodat dat ze een werkelijke schoonmaak beheersmaatregelen voorlopig af- straks niet meer kunnen opleggen, doende zijn. vreest de milieu-organisatie. Een woordvoerder van de provin cie Zuid-Holland kon vanochtend Volgens de Zuidhollandse niet vertellen hoeveel bedrijfsterrei- milieu-gedeputeerde Van der Vlist nen in deze regio zijn vervuild, en is de samenwerking met het be- hoeveel geld er is gemoeid met de drijfsleven juist een voorwaarde om sanering hiervan.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15