Speciale acties van FNV bij aantal supermarkten Vernietigende kritiek op EWR Gemeenten willen tekort van Alphense SWA niet betalen Opbrengst WV Katwijk lager ondanks fraaie weer Mogelijk ook elders in stad bewakingsdienst Opnieuw zes jaar celstraf geëist tegen bankovervaller Bewoners van Merenwijk bepleiten meer bushaltes Skateboardbaan mogelijk weer terug in Merenwijk DINSDAG 14 NOVEMBER 1989 Vrouw verkracht Sommige lappen cao en wet aan hun laars' KATWIJK Een 71-jarige inwoonster van Katwijk kwam gistermiddag met de schrik vrij na een aanrijding op de Biltlaan in haar woonplaats. De vrouw wilde met haar personenauto een vrachtauto inhalen, maar daarbij raakte zij een wiel van deze auto. De vrachtwagen werd bestuurd door een 41-jarige Katwijker. Als gevolg van de aanrijding verloor de vrouw de macht over het stuur en vloog de auto vervolgens over de kop. De personenauto werd zwaar beschadigd. (foto Arian Rijsdam) Katwijkse commissie keurt eerste begroting af KATWIJK De begroting 1990 van de Energie- en Wa tervoorziening Rijnland (EWR) is gisteravond door de raadscommissie voor fi nanciën in Katwijk met ver nietigende kritiek ontvan gen. De commissie keurde de eerste begroting van deze uit een fusie van een aantal nutsbedrijven ontstane in stelling unaniem af. Vooral de voorgestelde verhoging van de tarieven is verkeerd gevallen bij de Katwijkse raadsfracties. Bo vendien werd forse kritiek geleverd op het management van de EWR. dat een 'slordige begroting' in el kaar gedraaid zou hebben en daar mee aantoont zeer inefficiënt te werken. De verhoging van de tarieven is, zo stelden de commissieleden vast, in flagrante strijd met het doel waar mee de EWR indertijd is ontstaan: het beheersen van de kosten en het betaalbaar houden van gas, water en stroom voor de burgers. De be volking moet juist profiteren van de fusie, maar wordt de eerste de beste keer al opgescheept met verhogin gen. Nergens in de begroting blijkt enige vorm van kostenbeheersing, aldus de commissieleden. De EWR wil het hoge tarief van de stroomprijs verhogen met 0,6 cent per kWh voor kleinverbruikers. De gasprijs zou met 2,3 cent per kubie ke meter omhoog moeten, terwijl het vastrechttarief van 69 gulden per jaar naar 96 gulden zou moeten worden opgetrokken. Dat is nodig om een gat van 3,7 miljoen te dich ten. De EWR werd verweten verliezen LEIDEN - De Dienstenbond en de Jongerenbeweging FNV houden binnenkort speciale ac ties in vestigingen van twee su permarktketens in de regio Lei den. Hoewel het in zijn alge meenheid slecht gesteld is met de betaling en de naleving van de arbeidsvoorwaarden in deze branche, is er volgens districts bestuurder Peter de Groot een aantal bedrijven dat wel erg veel zaken aan zijn laars lapt. Hij wil nog niet zeggen waar de acties worden gevoerd, maar er kent dat Digros een van de gro te kanshebbers is. Er is verbetering, maar supermark ten blijven slordig omspringen met de naleving van de cao en de wet, zo stellen De Groot en Peter den Hol lander van de Jongerenbeweging verbonden met de FNV vast. Het is niet de allerbelabberdste branche om in werkzaam te zijn, maar veel zal dat volgens De Groot niet sche len: lage salarissen; een doorstro ming van 50 procent per jaar; chefs- /leidinggevenden die grauwen, snauwen en commanderen; een groot risico om op staande voet te worden ontslagen. In het voorjaar zijn Jongerenbe weging en Dienstenbond de super- DEN HAAG/LEIDEN - Voor het Gerechtshof in Den Haag is gisteren een gevangenisstraf van zes jaar ge- eist tegen de 22-jarige man wegens drie overvallen op postagentschap pen in Leiden en Den Haag, verbo den wapenbezit en heroinebezit. De man, die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, is bij het Hof in beroep gegaan omdat hij de straf van de Haagse rechtbank, eveneens zes jaar, te hoog vond. Op 7 november van het vorig jaar overviel een groepje mannen, ver momd met nylonkousen, een post agentschap in Den Haag. Met be hulp van vuurwapens maakten zij 36.000 gulden buit. De verdachte le verde de wapens en de nylonkou sen. Ook zou hij de initiatiefnemer zijn geweest. Ledenvergadering CDA begint vroeger LEIDEN De CDA-ledenvergade- ring die vanavond in de Petruskerk aan de Lammenschansweg wordt gehouden, begint om 19.30 uur. Dat is een half eerder dan aangekon digd. De rede van de vervroeging is dat architect Van Reijzen zijn plannen voor het stationsgebied komt toe lichten. KATWIJK - De VW in Katwijk heeft financieel niet geprofiteerd van de onge kend zonnige zomer en het warme voor- en naseizoen van dit jaar. De opbrengsten waren zelfs minder dan vori ge jaren, ondanks de grote toeristenstroom en ondanks een hoge werkdruk voor het VW-personeel. Die opmerkelijke conclusie werd gisteravond tijdens de najaarsle denvergadering getrokken door voorzitter H. van Mierlo en direc teur K. Verplancke. "We hadden dit zo niet verwacht", sprak Van Mierlo na afloop enigszins teleurgesteld. De belangrijkste oorzaak van die onverwachte vermindering van op brengsten is volgens Van Mierlo een flinke terugval in het aantal langdurige overnachtingen. "De overnachtingsduur is beduidend korter geworden. Mensen komen veel vaker voor één, twee of drie nachten naar Katwijk. Het langdu rig verblijf wordt minder en dat baart ons zorgen". De opbrengsten voor de VW worden minder, omdat er meer werk en dus meer kosten moeten worden gestoken in bemiddeling voor kamerverhuur. Bovendien worden de te verhuren appartemen ten niet altijd continu bezet gehou den, wat minder geld in het W- V-laatje brengt. De VW heeft deze zomer, mede als gevolg van de grote toeloop van 'dagjesmensen', juist meer dan anders de handen vol ge had aan allerlei vormen van service verlening (zoals de verkoop van buskaartjes en theaterbesprekin gen) waar relatief weinig opbreng sten tegenover staan. Van Mierlo legde de schuld voor het toenemende korte bezoek aan markten ingegaan om klachten en wensen te aanhoren van de 180.000 werknemers in deze branche. Dat resulteerde uiteindelijk in een twee jarige cao, die vooral voor jongeren een salarisverhoging tot 16 procent inhield. Deze maand controleren de vakbondsmensen of de eigenaars van de supermarkten de afspraken wel nakomen. Daartoe werd gister avond in 't Parlement aan de Nieuwstraat een spreekuur en in formatieavond gehouden. Morgen zijn elders in deze regio, onder meer in Den Haag en Gouda, ook van der gelijke samenkomsten. Druk was het in Leiden gisteren bepaald niet. Een enkeling kwam op de uitnodiging van de FNV af. Voor die geringe belangstelling heeft De Groot wel een verklaring: "De meeste klachten ontvangen we reeds via onze eigen leden. Deze bij eenkomsten zijn vooral bedoeld voor de mensen die geen lid zijn van een bond". En dat zijn er veel. De or ganisatiegraad in de branche be draagt ruim vijf procent, bijna allen lid van de FNV. "In supermarkten werken veel parttimers en oproep krachten, van wie een belangrijk aantal jongeren. Die worden niet zo gauw lid van een vakbond". De tijd dat de supermarkteige naar kon kiezen uit een breed scale van schoolverlaters is voorbij. Er is sprake van personeelstekort. "Naast ongeschoold personeel (vak- Daarna volgden twee overvallen op Leidse postagentschappen. Op 7 december werd aan de Maresingel ruim 75 mille meegenomen. Een maand later werd het postagent schap aan de Haven 3000 gulden lichter gemaakt. Ook bij de overval aan de Maresingel leverde de 22-ja- rige de spullen: bivakmutsen en handschoenen. De laatste overval pleegde hij zelf. Ditmaal werden de wapens niet al leen gebruikt om mee te dreigen, maar werd er ook geschoten. Daar bij raakte niemand gewond. Bij een huiszoeking in het Leidse huis van de vader van de man werden een riotgun, een pistoolmitrailleur, een revolver en een hoeveelheid patro nen gevonden. Ook trof de politie heroïne aan. De verdachte zei gisteren niet be seft te hebben dat zijn aandeel in de eerste twee overvallen ernstig ge noeg was voor een gevangenisstraf. Wat de derde overval betrof: die had hij onbewust gepleegd. Volgens zijn raadsman zou hijn toen onder invloed hebben gestaan van een Amsterdamse man die hem op "voodoo-achtige manier" ge hypnotiseerd zou hebben. Die man kreeg voor zijn bemoeienissen 5000 gulden, verdachte zelf ontving in to taal maar 2600 gulden. Een teken, aldus de raadsman, dat het aandeel van de jongeman in de overvallen klein was. Het Hof doet over twee weken uit spraak. Katwijk voor een deel bij de West- duitse reisbureaus. In verband met slechte zomers in de afgelopen ja ren, boeken zij volgens hem hun clienten meer en meer voor 'zonze- kere' bestemmingen die bovendien aantrekkelijk zijn geprijsd. Directeur Verplancke wees erop, dat het toeristisch seizoen boven dien een 'valse start' heeft gemaakt. Omdat Pasen en Pinksteren dit jaar erg vroeg vielen, zijn er minder boe kingen voor Katwijk geweest, aan gezien de kans op mooi weer dan kleiner is. Met name Engelse tour operators lieten zich minder zien. Een andere tegenvaller was het feit dat de 'Tag der deutschen Einheit' (17 juni) dit jaar op een zaterdag viel. Het boeken van lange weekein den rond deze Duitse feestdag viel daardoor kwantitatief behoorlijk te gen. Verder is er volgens Verplancke een tendens waar te nemen dat toe risten Katwijk op doorreis aandoen en de kustplaats in het kader van een Holland-sightseeing slechts voor enige dagen aandoen. Een lichtpuntje daarbij is de toenemen de belangstelling van Zuideuropea nen (Italië en Spanje) voor Neder land. Verplancke ziet hierin een nieuwe markt voor de badplaatsen langs de Noordzeekust. Met het Ne derlands Bureau voor Toerisme wordt al over deze zaak gesproken. De WV-directeur is overigens op timistisch over 1990. Hij verwacht een positief effect van de lange zo mer van dit jaar, zoals de vorige ja ren juist een negatief effect op dit jaar hebben gehad. Oost-Duitsland Ook voorzitter Van Mierlo ziet nog veel mogelijkheden om het tij te ke ren. Hij ziet ook in Oosteuropese landen een nieuwe markt, nu de grenzen opener zijn geworden. Toe ristische organisaties moeten aan dringen op het aanhalen van ste- kenvullers), is er behoefte aan opge leid personeel. De consument wil informatie van het personeel over de waren die de supermarkt ver koopt. Ook supermarkten realise ren zich wel dat er voor opgeleid personeel meer moet worden be taald. Zij verschuilen zich evenwel vaak achter de scherpe concurren tie. In de branche wordt op elke gul den omzet één cent winst gemaakt". Peter den Hollander vindt het on juist dat chefs van supermarkten zich bezighouden met de werving van personeel. Zij zijn daarvoor meestal niet opgeleid en de sollici tatiegesprekken moeten tussen al lerlei andere werkzaamheden door. De druk op het leidinggevend per soneel is bovendien groot omdat er sprake is van personeelstekort. Volgens de FNV is de sfeer op de werkvloer over het algemeen wel goed. De Groot: "De manier waarop leidinggevenden met onderge schikten omgaan is onder de maat. Dat heeft vaak echt geen pas". Op de koffiepauzes na is dat een van de meest naar voren gebrachte klach ten. "Er zijn ook nog steeds werkge vers die zeggen dat personeel geen recht heeft op koffiepauzes of dat die ten koste gaan van het salaris. Dat is onzin. Iedereen heeft recht op twee maal tien minuten koffiepau ze. Maar vraag maar eens aan een caissière op vrijdag of zaterdag of die al koffie heeft gehad. Het ant woord is geheid nee". De ervaringen met de verschillen de supermarktketens zijn wisse lend. Volgens De Groot scoort AH goed waar het de salariëring (meer dan het cao-loon) en personeelsbe leid betreft. Minder goed komt de Digros ervan af. Daarover komen volgens De Groot nogal wat klach ten binnen. Hij acht de kans dan ook groot dat de Digros een van de supermarktbedrijven is waar bin nenkort speciale acties worden ge houden door de FNV. ALPHEN AAN DEN RIJN - Zes gemeenten blijven weigeren om bij te dragen in het tekort van 1,8 mil joen gulden van de Sociale Werk voorziening Alphen (SWA). Hazers- woude, Leimuiden, Rijnsaterwou- de en Nieuwveen zijn van mening dat zij niet verantwoordelijk zijn voor het gat in de begroting van de SWA. Koudekerk en Boskoop wil len het resultaat afwachten van het kroonberoep dat door Alphen is in-, gesteld tegen de door het ministerie van sociale zaken toegepaste kor ting. Dat beroep dient op 18 januari 1990 bij de Raad van State. Het bedrag van 1,8 miljoen is door het ministerie ingehouden op de uitkering aan Alphen over 1984 en 1985. In die jaren zou de SWA te veel werknemers in dienst hebben ge had. De gemeente Alphen heeft in middels de helft voorgeschoten. Voor het resterende bedrag is een denbanden met Oosteuropese plaatsen, zo zei hij. Met name Oost- Duitsland kan aantrekkelijk wor den, nu er vrijheid van reizen voor de DDR-burgers bestaat. Hij pleitte nogmaals voor een sterke promotie van de Noordzee kust door alle gezamenlijke VW's in de badplaatsen. Bovendien moet 'het produkt Katwijk' worden ver beterd. Van Mierlo denkt daarbij lening afgesloten bij een bank. Al phen wil in afwachting van de Raad van State-zaak de rente ontvangen van de gemeenten die in de SWA participeren. "We kunnen ons best voorstellen dat het de overige gemeenten rauw op het dak is gevallen dat zij z'n groot bedrag moeten betalen. We hebben ze daarom aangeboden dat wij vóórfinancieren en dat de overi ge gemeenten garant staan voor de rente", aldus L. van Dam, waarne mend chef algemene zaken en stadsontwikkeling van de gemeen te Alphen. Slechts vier gemeenten zijn op dat aanbod ingegaan: Ter Aar, Nieuwkoop, Woubrugge en Bent huizen. Hazerswoude heeft Alphen gewezen op de eigen verantwoorde lijkheid. Dat is ook gebeurd door burgemeester M. Boelen van Lei muiden, Rijnsaterwoude en Nieuw- onder meer aan het invoeren van een classificatiesysteem voor de di verse overnachtingsadressen. De voorzitter toonde zich positief over het initiatief van burgemeester G.W. van Montfrans-Hartman om samen met het bedrijfsleven om de tafel te gaan zitten om Katwijk beter te 'verkopen' in de sectoren toeris me en industrie en handel. "Een aardige aanzet", oordeelde hij. veen. Hij heeft eerder dit jaar al her innerd aan een overeenkomst die de regiogemeenten in 1972 met Alphen hebben gesloten. Daarin staat dat de omliggende gemeenten alleen meebetalen aan exploitatiekosten en 'dus' niet aan de loonkosten. "Want die worden voor honderd procent vergoed door het ministe rie. Nu meer mensen zijn geplaatst dan van het ministerie mag, betaalt het rijk minder loonkosten. Het te kort dat daardoor ontstaat, kan niet worden afgewenteld op de regioge meenten", aldus Boelen. Een bemiddelingspoging van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft niets opgeleverd. Hoogstwaarschijnlijk wacht Al phen de uitspraak van de Raad van State af en zullen afhankelijk daar van de gemeenten alsnog de reke ning gepresenteerd krijgen. Inclu sief rente. Om in te spelen op de Europese eenwording van 1992, wil de VW 'Europa' naar Katwijk halen. Ge dacht wordt aan een of andere week in het teken van Europa of een Eu ropees land. Verder kondigde Van Mierlo een grote Open Waterdag aan op 21 april 1990. Alle verenigin gen die met 'water' te maken heb ben, zijn uitgenodigd om een bijdra ge te leveren. op aanloopkosten en reorganisatie kosten ineens af te willen boeken op 1990, waardoor de tarieven omhoog zouden moeten. Die verliezen kun nen volgens de commissie best over meer jaren worden uitgespreid. Ook worden er in de ogen van de commissie veel te hoge personeels kosten opgevoerd. De begroting 1990 handhaaft het aantal perso neelsleden op 1003 en dat is gelijk aan het aantal mensen in 1988. In de tussentijd zijn echter een aantal va catures, ook in topfuncties, niet ver vuld. Daarvan vindt de commissie niets terug. LEIDEN De Breestraat, de win kelcentra in de Merenwijk en aan het Vijf Meiplein, maar ook het bio- sciencepark kunnen in de toekomst door particuliere diensten worden beveiligd op dezelfde manier als in de Haarlemmerstraat gaat gebeu ren. Dit zei burgemeester Goekoop gisteravond tijdens de yergadering van de raadscommissie algemene en bestuurlijke aangelegenheden. In de Haarlemerstraat gaat als de winkeliers akkoord gaan een particuliere bewakingsdienst wer ken die wordt gecontroleerd door een Raad van Toezicht. Daarin zit ten winkeliers en een vertegen woordiger van politie en gemeente. De politie denkt op deze manier zicht te houden op de kwaliteit van het werk van de bewakers. LEIDEN De skateboard-baan, die enkele weken geleden achter het winkelcentrum in de Merenwijk is geplaatst, is al weer weggehaald. De baan is vernield door baldadige jeugd. Tegen de plaatsing van de skate board-baan is door omwonenden overigens bezwaar gemaakt. Zij hebben een brief met 400 handteke ningen ingediend bij de gemeente. Volgens A. van der Luit van de dienst sport en recreatie is niet de skateboardbaan de oorzaak van de overlast. "De baan werd overdag volop gebruikt door de jeugd, maar na acht uur 's avonds kwam er een andere groep, laat ik die maar brom- merjeugd noemen. Die rotzooiden wel eens wat en als het regende de den ze dat in de portieken van de flats. Als we geen skateboardbaan hadden geplaatst, maar wel de bankjes die er bij staan, was waar schijnlijk hetzelfde gebeurd. Niet de skatboardbaan is dus de oorzaak van de overlast". De gemeente bekijkt nu of de baan wordt teruggeplaatst en zo ja op welke plaats. Van der Luit hoopt dat door sociale controle van omwo nenden kan worden voorkomen dat de baan wordt vernield. "Zo'n baan kost toch zo'n 6000 gulden". LEIDEN - Er komt een onderzoek naar mogelijkheden voor nieuwe bushaltes in de Merenwijk. Die hal tes moeten voorkomen dat vooral bejaarden in de avonduren te ver naar hun woning moeten lopen. Dat is het resultaat van een dis cussie over het openbaar vervoer in de Merenwijk die gistermiddag werd gevoerd tijdens de vergade ring van de werkgroep Buurtonder- houd Slaaghwijk met de gemeente. Bewoners klagen al geruime tijd over de naar hun idee gebrekkige busverbindingen in de avonduren. Met name het feit dat bus 43 na acht uur niet meer door de wijk rijdt, le vert voor veel bewoners problemen op. De voorzitter van de vergadering, mevrouw M. van Hensen, ziet ech ter geen enkele aanleiding om het aantal busverbindingen uit te brei den. "Er rijdt ieder half uur een bus, in Hazerswoude HAZERSWOUDE - De politie heeft nu pas bekend gemaakt dat een 22-jarige vrouw in de nacht van vrijdag op zaterdag is verkracht in Hazerswoude. Het slachtoffer is tussen 3.00 uur en 3.30 uur klemge reden op de parallelweg van de Rijndijk door een personenauto en ter plaatse door de enige inzittende verkracht. Zelf reed de vrouw ook in een per sonenauto, maar zij kon niet ontko men aan de dader die een lichtkleu rige Mercedes bestuurde. Na de ver krachting is de vrouw weggereden in de richting van Leiden. Zij pas seerde daarbij op dezelfde parallel weg een meisje op de fiets. De politie wil niet zeggen uit wel ke plaats de vrouw komt maar roept wel eenieder op die inlichtingen kan verschaffen omtrent het mis drijf. In het bijzonder wordt het meisje op de fiets verzocht contact op te nemen met de rijkspolitie in Hazerswoude. telefoonnummer 01714-15300/19003. Ook op een aantal andere onder delen heeft de EWR niet gedaan aan noodzakelijke kostenbeheersing, zo klonk het verwijt. Zo worden er kosten voor openbare verlichting opgevoerd, die bijna het twintig voudige zijn van die in 1988. De commissie ergerde zich ook aan het feit dat een zo ingrijpende begro ting slechts op. vier velletjes papier werd aangeboden. De Katwijkse kritiek wordt morgen overgebracht op de algemene vergadering van aandeelhouders die in Leiden wordt gehouden. De beveilingsbeambten krijgen in de eerste plaats opdracht om bin nen de winkels te werken. Omdat zij zich echter ook over straat begeven, wordt een preventieve werking van de aanwezigheid van de bewakers verwacht. De politieke partijen uitgezon derd Groen Links staan positief tegenover de plannen voor de Haar lemmerstraat. D66 wilde niet uit sluiten dat ook in Leiden in de toe komst 'stadswachten' worden inge voerd. Probleem is echter dat de ge meente zelf geld in zo'n plan moet stoppen, terwijl de bewaking van de Haarlemmerstraat overigens al leen op donderdagavond en zater dag door de winkeliers wordt be taald. Tijdens de vergadering van de werkgroep Buurtonderhoud Slaaghwijk, gistermiddag in buurt huis Op Eigen Wieken, werd beslo ten een enquête te houden onder de bewoners van de Milanenhorst. De mogelijkheid bestaat dat de baan daar wordt neergezet, maar de ge meente wil van tevoren weten of de omwonenden er achter staan. "An ders kun je die sociale controle ook wel vergeten", aldus een woord voerster. In ieder geval komt er bin nenkort in de Stevenshof een skate boardbaan. Die' wordt geplaatst in het park in de wijk. VOORSCHOTEN - Geboren: Patrick, zv. J.G.S.C. Kalmeijer en I. Rijsdam; Chris, zv. A.P. van der Mijn en C.E. Looijesteijn; Eline J., dv. L.W. Koelman en G.G.Th. Demkes. Ondertrouwd: J.A.M. Vermeeren en M. Gor ter; H.J. van der Linden en J.A. Hoogerbeets; P.J.F. de Haas en K. van Dijk; M.P.D. Peerde- man en M.M.E. Hoogvliet; H.C. Frangenheim en I.B. Everts. Gehuwd: R.C.M. Roodakker en E. Verboon: E. de Vries en A.J.A.Th. Rozenboom. Overleden: A.T.I. Liem, oud 62 jaar; C. Schouten wv Schwing, oud 97 jaar; G.E. Lam- mers wv Tolk, oud 87 jaar. die een goede verbinding geeft met zowel met de Slaaghwijk als het Eli- sabeth-ziekenhuis (Leiderdorp). Er zijn wijken in de stad die heel wat slechter zijn bedeeld". De bewoners vonden dit geen steekhoudend ar gument. "Het heeft geen pas de situ atie te handhaven omdat het elders nog slechter is". De bussen die de Merenwijk in de avonduren aandoen, stoppen niet op de IJsselmeerlaan. Dat levert volgens de Vereniging Bewoners belangen Slaaghwijk grote proble men op voor met name bejaarde be woners van flats in deze straat. "Ze moeten nog een heel eind lopen voordat ze thuis zijn, en het is nou niet bepaald een veilige buurt". Er wordt nu bekeken of nieuwe haltes zo kunnen worden ingepast dat de afstand naar huis voor de buspassagiers goed is te overbrug gen. Flinke terugval langdurig verblijf Drukte op het Katwijkse strand. De plaatselijke VVV heeft nauwelijks geprofiteerd van het fraaie^weer dit jaar

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14