Oudere Chinees raakt tussen wal en schip 'Uitlaatgassen Schiphol tasten gezondheid aan' DE TIJD, VAN TOEN HET ZWARTJESGOED EN DE MOORD OP DE POSTILJON MAANDAG 13 NOVEMBER 1989 .^^^ardiiaaiSfavi,, ■J. PAGINA 9 Vriendenkring lian Yi Hui luidt de noodklok NOORDWIJKERHOUT - De jonge Chinezen die enkele de cennia geleden welgemoed naar ons land kwamen om er een restaurant te beginnen, zijn langzamerhand toe aan een rus tige oude dag. Traditioneel slij ten oude Chinezen hun laatste levensdagen in het huis van een van hun kinderen. De huisves ting van de jongere Chinezen in combinatie met de 'verwestelij- king' van hen leidt ertoe dat voor veel Chinese bejaarden de ze droom in rook opgaat. door Moriica Wesseling De Vriendenkring Lian Yi Hui, een vereniging die de tradities van Chi na wil bewaren maar tegelijkertijd zich openstelt voor westerse invloe den, onderkent de problemen. Daarom werd zaterdag in het con grescentrum Leeuwenhorst in Noordwijkerhout het symposium 'Oudere Chinezen in Nederland, mythe en werkelijkheid' gehouden. Ouderenzorg gaat de Chinese ge meenschap ter harte, zo bleek uit de grote opkomst. Ruim 400 Chinezen uit alle leeftijdscategorieën kwa men naar Noordwykerhout. Opval lend genoeg hoorde je nauwelijks Chinees spreken. Het grote aantal verschillende Chinese dialecten is hieraan wellicht debet. Al was Ne derlands de voertaal, de traditionele korte buiginkjes met het hoofd leid den elk gesprek in. In 1995 zal Nederland 2000 Chine zen ouder dan 65 jaar en 9000 ouder dan 55 jaar tellen. Een groot deel van hen woont in Zuid-Hollands Daar was immers enkele decennia de grootste "raag naar buitenlandse restaurants. Voorzitter H.T. Kwee van Lian Yi Hui over de problemen waarmee de Chinese gemeenschap de komende tijd wordt geconfronteerd: "In Chi na is het gebruikelijk dat de ouders, zodra ze het zelf niet meer kunnen rooien, worden opgenomen in het huis van hun kinderen. Ouders heb ben de plicht hun kinderen op#te voeden, maar kinderen hebben net zo goed de plicht later voor hun ou ders te zorgen. Dat is een diep ge worteld traditioneel principe. De vanzelfsprekendheid van dit sys teem in China blijkt in Nederland doorbroken te zijn". De tweede generatie Chinezen, nu 30 tot 50 jaar oud, woont over het al gemeen in huizen waar geen plaats is voor twee extra bewoners. Prak tisch gezien is er dus al een pro bleem bij het in huis nemen van de ouders. "Daar komt echter nog iets bij", vertelt Kwee. "Veel jongere Chinezen zijn verwesterd. In Neder land is de zorg voor zieken en oude ren overgegaan van de families naar de overheid. De tweede generatie Chinezen is hiermee vertrouwd en vindt dit systeem van overheids zorg zo slecht nog niet". Hoewel Kwee zich haast op te merken dat ook bij de jongere Chi nezen velen wel bereid zijn voor hun ouders te zorgen, kan hij niet anders dan concluderen dat voor veel bejaarde Chinezen de oude dag een bedreiging vormt. Ook deze groep moet een beroep doen op de voorzieningen die de overheid in het leven heeft geroe pen. -Moeten doen, want uit de woorden van Kwee blijkt, dat een Chinees er over het algemeen abso luut niet op zit te wachten de hulp van een ander in te roepen. "De Chi nees hecht grote waarde aan zelf standigheid. Aankloppen voor hulp is eigenlijk ondenkbaar". Nog afgezien van de instelling van de Chinees is er het probleem van de taalbarrière. Heel veel Chi nezen van de eerste generatie spre ken geen Nederlands. Daardoor blijven zij verstoken van informatie over de meest simpele vormen van hulp 2oals 'Tafeltje dekje'. De fol ders over hulp aan ouderen zijn in alle talen verkrijgbaar, behalve in het Chinees, pierkt Kwee op. De taalbarrière leidt ook makke lijk tot vereenzaming. Voor Neder landse bejaarden die alleen achter blijven, is het al moeilijk om een be hoorlijk sociaal leven in stand te houden, laat staan voor een oudere Chinees zonder kennis van het Ne derlands. Hulp Er moet iets gebeuren, dat staat wel vast. Niet alleen de Chinese vereni ging, ook de vertegenwoordigers van de overheid bleken hiervan za terdag overtuigd. De grote vraag is alleen wat. Kwee denkt dat er onder meer een mentalteitsverandering bij de oudere Chinees noodzakelijk is. "Het is geen schande om bij de overheid aan te kloppen voor hulp. De oudere Chinees verbindt daar veel te sterk verlies van waardig heid aan, terwijl dat natuurlijk ab soluut niet zö is", brengt Kwee naar Ook de ideeën van de jongere ge neratie behoeven volgens Kwee aanpassing: "De zorg voor ouderen is gewoon een menselijk principe. Ook in het westen heb je die plicht". Wijziging van denkbeelden alleen is niet voldoende. Er moeten voor zieningen komen voor Chinezen. De normale hulpdiensten moeten toegankelijk worden gemaakt voor Chinezen door de informatie erover ook in het Chinees te verstrekken. Wat de vorm van huisvesting be treft zijn de vriendenkring en de overheid er nog lang niet uit. Tij dens het symposium waren hier over zeer uiteenlopende gedachten te horen. De 79-jarige en opvallend kwieke longarts Nio Kok-Hien ziet wel wat in een aparte wijk voor de oudere Chinezen van de eerste generatie. "Zij kunnen dan op hun eigen ma nier hun laatste dagen doorbren gen. Als de tweede generatie be jaard is, is de wijk niet meer nodig. Deze generatie is al zo sterk verwes- In 1995 zal Ne derland 2000 Chinezen ouder dan 65 jaar en 9000 ouder dan 55 jaar tellen. Een groot deel van hen woont in Zuid-Hol land. (foto Loek Zuyderduin) Veel oudere Chinezen spreken geen Nederlands en maken mede daar door vaak geen gebruik van allerlei instanties, die er speciaal voor ou deren zijn. (foto Loek Zuyderduin) terd dat wonen in de gangbare be jaardenwoningen voor hen vanzelf sprekend is. Mevrouw Indorf, 76 jaar, bepleit precies het tegenovergestelde. "We moeten geen getto's vormen voor Chinezen. Ook deze bevolkings groep maakt deel uit van de Neder landse samenleving en hoort dus in haar midden". De organisator van het symposi um, Lian Yi Hui, had geenszins de illusie dat er zaterdag een kant en klare oplossing voor dit probleem zou worden gevonden. "We kennen nu de problematiek en zoeken sa men met de overheid naar de oplos sing. Deze dag was een goede eerste aanzet daartoe", besluit voorzitter Kwee. Warmond had leukste kindervakantieweek WARMOND De werkgroep kin dervakantieweek Warmond heeft dit jaar de beste en leukste kinder vakantieweek van heel Zuid-Hol land georganiseerd. Janzeuven, het overkoepelend orgaan van het jeugd- en jongerenwerk in Zuid- Holland, heeft de werkgroep daar om onderscheiden met de Janzeu- ven-wisseltrofee 1989. Door de enthousiaste manier van werken heeft de werkgroep het kin dervakantiewerk in Warmond nieuw leven ingeblazen. Maar liefst 246 kinderen, een record, deden mee aan de spelletjes en activiteiten op het 'vakantie-eiland' Kouden- hoorn. De werkgroep kindervakantie week bestaat uit vijf vrouwen en een man die allemaal veel vrije tijd in de organisatie van de vakantie week stoppen. Platform eist grondig onderzoek SCHIPHOL/LEIDSCHEN- DAM Er moet een al lesomvattend onderzoek ko men naar de risico's voor de volksgezondheid en het milieu van de voorgenomen uitbreiding van de nationale luchthaven Schiphol. De on derzoeken die tot nu toe zijn gedaan zijn te summier. De kwalijke gevolgen van uit laatgassen van de startende vliegtuigen worden moge lijk ernstig onderschat. Dat vindt het Platform Leefmilieu regio Schiphol, fel tegenstander van uitbreiding van de luchthaven. Het platform heeft het rapport 'Risi co-evaluatie vliegtuigemissie', waarin wordt gepleit voor uitge breider onderzoek, vanmorgen aan geboden aan de ambtelijke project groep uitbreiding Schiphol van het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur. "Een uitgebreid onderzoek, waar in alle schadelijke effecten in kaart worden gebracht, is noodzakelijk. De directie van Schiphol kan nu nog de kop in het zand steken en zeggen dat er niets aan de hand is. Met een gedegen onderzoek kun nen we het tegendeel bewijzen", merkt H.B. Wiedemeijer van het platform op. De rijksuniversiteit Utrecht en de basisgezondheidsdienst Amstel- land hebben in de afgelopen tijd on derzoek gedaan naar de gevolgen van een eventuele uitbreiding van de luchthaven. Hoewel het platform op tal van punten kritiek heeft op de onderzoeken zijn de resultaten er van volgens het platform nu al alar merend genoeg om een allesomvat tend risico-onderzoek te eisen. Vliegtuigen stoten onder meer koolmonoxide, polycyclische aro matische koolwaterstoffen (pak's) en roet uit. Van pak's is bekend dat deze kankerverwekkend zijn, zeker in combinatie met stikstofoxiden. Uitbreiding van de luchthaven be tekent meer verontreinigende stof fen in de lucht. Hoevéél meer is vol gens het platform nog niet goed be rekend. Er is bij het onderzoek bij voorbeeld geen rekening gehouden met de verwachte inzet van steeds grotere vliegtuigen. De meest voor zichtige schattingen laten volgens het platform echter zien dat de uit stoot aan bepaalde schadelijke stof fen van een zich uitgebreidende luchthaven in elk geval"veel hoger is dan die van de totale chemische in dustrie in 1987. "Zo'n schatting noopt tot verder onderzoek", zo schrijft het platform in zijn rapport. Ziek Luchtverontreiniging door vliegtui gen benadeelt de volksgezondheid, daarvan is het platform overtuigd. De schade kan lichte irritatie van de ogen tot c.^4- 1 ij den aan kanker. Omdat dit bij een brede groep mensen bekend is en onrustgevoelens de kop op staken, heeft de basisgezondheidsdienst Amstelland een onderzoek naar de relatie Schiphol/kankersterfte ge daan. Ook dit onderzoek is volgens het milieuplatform volstrekt onvol doende. Zo is alleen gekeken naar het aantal inwoners van de Haar lemmermeer dat aan kanker overle den is. Dat criterium is volgens het platform niet juist. Niet alle vormen van kankers zijn dodelijk, een deel van de kankersterfte wordt aan an dere oorzaken geweten (hartstil stand) en de behandelingsmetho den worden steeds beter. Al met al geeft het onderzoek een veel te lage schatting van het aantal gevallen van kanker. "Door een fout in de statische ver werking van de gegevens komen de onderzoekers bovendien tot de con clusie dat de verhoogde sterfte op toeval berust. Voor ons is duidelijk dat dat niet zo is. De gegevens ma ken heel duidelijk dat er iets gron dig mis is met de gezondheid van mensen die in de buurt van Schip hol wonen. De schade is gigantisch. Zolang we die gegevens niet keurig op tafel hebben liggen, kan de direc tie van Schiphol doen of haar neus bloedt", aldus Wiedemeijer. Dansscholen vrezen terugloop leerlingen DEN HAAG - De naderende 'ont groening' van de bevolking zal dansscholen ip de komende jaren duizenden leerlingen kosten. In de periode tot en met 1995 zal het aan tal dertien- tot negentienjarigen, de categorie waarin de meeste dans schoolleerlingen zitten, met ruim 300.000 afnemen. Dit blijkt uit een onderzoek 'Dansscholen voor het voetlicht' dat de scholen lieten uit voeren. Om meer cursisten aan te trekken zouden de dansscholen zich op an dere leeftijdsgroepen kunnen rich ten, bij voorbeeld door voor oude ren opfriscursussen te houden. Op dit moment boeren de dans scholen nog goed. Jaarlijks bezoe ken 400.000 tot een half miljoen mensen een dansinstituut. De 463 scholen in Nederland hebben een totaalomzet van 140 miljoen gulden per jaar. 20.000 gulden voor studie orthopedie LEIDEN - De Vereniging voor Or thopedie 'De Anna Kliniek' heeft een jaarlijkse prijs van 20.000 gul den ingesteld voor wetenschappers die zich verdienstelijk maken in het orthopedisch onderzoek. Dat ge beurde afgelopen zaterdag op een symposium waar het 60-jarig be staan van de kliniek werd gevierd. De prijs zal volgend jaar voor het eerst worden uitgereikt. Op deze wijze hoopt de vereniging het we tenschappelijk onderzoek op het terrein van de orthopedie te stimu leren. De Leidenaar P. Dronkert, ban dagist van de Anna kliniek, heeft de prijs van verdienste van het Mr. S.C.H. Coebergh-fonds gekregen. Deze prijs, genoemd naar een oud- directeur van het bedrpf, wordt jaarlijks toegekend aan een mede werker van het bedrijf die zich heeft onderscheiden. Aan de prijs is een studiereis voor twee personen ver bonden. ILEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN Omstreeks 1790 begon een ter reur van benden die opereerden in heel Nederland, het noorden èn westen van Duitsland, België en Noord-Frankrijk. Eén van deze benden was die van Himmelgarten, beter bekend onder de naam Zwartjesgoed, naar de donkere haar- en huidskleur van haar leden. Behal ve een groot aantal diefstallen, in braken en roofovervallen hebben zij ook enkele moorden gepleegd. Lange tijd wisten zij zich aan poli tie en justitie te onttrekken, maar tenslotte werden zij in 1805 en 1806 te Leiden, Woerden, Den Haag, Rotterdam en Gouda be recht. Van de vele misdrijven, door het Zwartjesgoed gepleegd, wil ik de moord op een postiljon aan de Leidse Vaart in 1799 wat nader belichten, Johann Heinrich Himmelgar ten werd géborén in 1766 te Hop sen bij Mettingen. Hij was een rondreizende kwakzalver en sprak 'romnissceers', een zigeu nertaal. Al werd de bende naar hem genoemd, toch was hij niet direkt de aanvoerder. Dat was Pe ter Albert, alias Jansen, alias Pe ter de Speelman. Een tweede aan voerder was Harmen Hendrik Wijnands, een gruwelijke moor denaar. Tot de bende behoorden ook diens vrouw, Anna Maria Eli sabeth Walters (bijgenaamd Bet met de leepogen) en zoon Harmen Wijnands. Andere leden waren: Johannes Pieter Matthijs van den Bos, bijgenaamd Nolletjes Jan (naar zijn bijzit Nolleke); Johan Christiaan Hersberg, bijgenaamd Jan Hanneke; Johannes Baptist, bijgenaamd Hannes de Grootoog; Johan Herfok en zijn bijzit Fran- cina Rosina Baard, die aan de kost kwam met bedelen en het verkopen van liedjes op kermis sen en jaarmarkten; Johanna Francina van den Bos, een zuster van Johannes Pieter Matthijs. Ook de moeder van broer en zus van den Bos, Clara Ergulius (geboren te Emden), was van de partij. Tenslotte maakte ook het echtpaar De Bruyn-Albert, Hen drik de Bruyn en Maria Elisabeth Albert, bijgenaamd Mie de Franschman, deel uit van de ben de. Verzopen terstond Deze lieden spraken in 1799 te Amsterdam af om 'zeker persoon, welke met geld van Haarlem naar Leijden zoude passeren, op den weg optewachten, te vermoorden en het geld aftenemen. Dat de per soon was een Officier, welke vol gens kennisgeving van Johan Christiaan Hersberg met veel geld den gemelden weg reizen zoude'. Wat er gebeurde staat vermeld in een volkslied uit die tijd: Men meende een Officier Voorzien van rijklijk Geld Had langs de Leydsche Vaart Zijn cours naar Stad gesteld. Doch daar die kans mislukt Wil 't Rot geen tijd vergeeten Een Postillon gerukt En uit zijn kar gesmeten Wierd in zijn bloed gesmoord Aan 't slaap van 't Hoofd gewond En met hun aller macht Verzopen toen terstond. - 't Valis, de Brievenzak Wierd van hun meê genomen Van 't Geld daar in stak Heeft elk zijn deel bekomen. De verwachte officier kwam dus niet opdagen en men besloot om in diens plaats de postiljon van Haarlem op Leiden aan te val len. Deze werd bij de Kwaakbrug van zijn wagen gesleurd. Volgens sommigen werd hem de strot af gesneden, volgens anderen werd hij gewurgd. Nog voordat zij er zeker van waren dat de man dood was smeten ze hem in het water van de Haarlemmertrekvaart, waaruit het lijk de volgende dag werd opgedregd, evenals paard en wagen. De brieventas kwam niet boven water, niet zo verwon derlijk als men later leest Jan hemelgarde bekent nadat zij de post rijdende van haarlem op leyden niet hebben den hals af gesneden maar gewurgt aan de, keel en vervolgens van de kwaak brug in het water gegooit en dat zij met het vlies =valies) de sin gels van leyden tot de hoge Woerse poort toe zijn voorgereyst en dat zij sirka drie kwartier buiten die poort het vlies begraven hebben op een laan of velt. Vijf rechtbanken Het grote bedrag aan geld, meer dan 2.000, werd verdeeld onder de deelnemers. De vrouwen, die aan de eigenlijke moord niet mee deden, speelden wel een grote rol bij het bemachtigen, vervoeren en verdelen van de buit. De mees te bendeleden werden gearres teerd en moesten voor vijf ver schillende rechtbanken terecht staan. Op 21 november 1805 ver scheen in Leiden voor de 'Gezwo ren welgeboren mannen van den hove en hoge vierschaar van Riunland' Harmen Hendrik Wijn ands, Anna Maria Walters, hun zoon Hendrik Wijnands, Peter Al- - Leden van het Zwartjesgoed in de Haagse gevangenis, 1806. merkt. Tegen de anderen werd het doodvonnis geëist: de man- bert en Elisabeth Joseph. Aange zien de jonge Hendrik Wijnands pas 17 jaar oud was, werd hü slechts gegeseld en gebrand- nen werden geradbraakt, de vrou wen opgehangen. Op 23 november werd de Leid se groep geëxecuteerd. Tegen Jo hann Heinrich Himmelgarten werd ook de doodstraf geëist: op 17 december 1805 werd hij te Woerden geradbraakt. Tenslotte werden op 31 januari 1806 te Den Haag Johannes Pieter Matthijs van den Bos, Johan Christiaan Hersberg, Johannes Baptist en Johan Herfok gerad braakt. Johanqe Francina van den Bos werd 'met den strop om haar hals aan de wurgpaal vast strengelijk gegeeseld en gebrand merkt, voor 60 jgar in het Tucht huis en daarna tot Banissement verwezen'. Om zo veel gruweldaên Gepleegd, om zo veel Moorden Die voor hun reek'ning staan, Aan Neêrlands ruime Oorden Heeft dit gevloekt complot, Zo man, als Vrouw en Kroost, De doodstraf ondergaan Beroofd van alle troost. INGRID MOERMAN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9