Oegstgeest heeft eigen monument Willibrord Laatste woning Haaswijk over 7 twee jaar klaar Rijnlands Lyceum kweekt beleggers Raad van State vernietigt vergunning De Munnik Een verzoek per maand voor Zoeterwoudse ombudsvrouw PAGINA 8 REGIO LEIDEN MAANDAG 13 NOVEMBER 1989 OEGSTGEEST - Oegstgeest heeft sinds zaterdag een eigen Willibrordmonument. Burge meester Sj.H. Scheenstra ont hulde die dag bij de Groene of Willi brorduskerk een bronzen beeld van de bisschop die 1.250 jaar geleden overleed. Enkele meters verderop onthulde J.W. Hagen, voorzitter van de Raad van Kerken in Oegstgeest, een beeld van het bronzen schip waarmee de bisschop vanuit Ierland naar Nederland kwam. Beelden van Willibrord en zijn schip sieren voortaan de poort naar de begraafplaats bij de Groene- of Willibrordus- kerk in Oegst geest. (Foto Ellen Martens) OEGSTGEEST - De Oegstgees- ter nieuwbouwwijk Haaswijk nadert haar voltooiing, zo blijkt uit een verslag van het gemeen telijk projectteam Haaswijk. Volgens planning zal in de loop van 1991 de laatste woning wor- den opgeleverd in de wijk tus sen het Oegstgeester Kanaal en de Haarlemmertrekvaart. Halverwege dit jaar waren 'slechts' 89 woningen in aanbouw, waarvan de meeste nog dit jaar worden opge leverd. Binnenkort begint de bouw van 66 woningen die nu al zijn ver kocht. Het grootste deel daarvan zijn premie-koopwoningen. In ok tober startte de bouw van 27 wo ningwetwoningen. Diverse kleinere woningbouw projecten voor volgend jaar verke- verschillende stadia voorbereiding'. Alleen het terrein naast de Haaswijkschool aan de Jan Wolkerslaan blijft voolopig 'braak' liggen, in afwachting van de toewij zing van contingenten sociale huur woningen door het Rijk. In totaal zijn in de wijk tot op he den ongeveer 2000 woningen ge bouwd. Volgens het verslag is glo baal voldaan aan de oorspronkelij ke opzet om 30 procent goedkope huurwoningen, 40 procent gesubsi dieerde bóuw en 30 procent vrije- sectorwoningen te bouwen. i Kerken 10.000 gul- De beelden staan op de toegangs poort bij de muur rond de begraaf plaats. In de muur bevindt zich een gedenksteen waarop geboortejaar, sterfjaar en de geschiedenis van Willibrord staan vermeld. Een ge meentewoordvoerder vertelt dat Oegstgeest juist nu een monument wilde hebben, omdat het 7 novem ber 1.250 jaar geleden is dat Willi brord is gestorven: "Bovendien is het volgend jaar 1.300 jaar geleden dat hij in Nederland aan wal is geko- geester Raad den. "De plaatsing van het beeld danken aan een unieke king tussen de Raad van Kerken en de burgerlijke overheid. Dat is een co-produktie die bij mijn weten nog niet eerder in Nederland is voorge komen", aldus burgemeester Scheenstra. "De kerken wilden het monument hebben, omdat ze zich als afstammelingen van Willibrord beschouwen", legt een woordvoer der uit. "De gemeente vindt het mo nument belangrijk, omdat de eerste kerk die op de plaats van de Willi- brorduskerk heeft gestaan, het ont staan van Oegstgeest heeft bevor- Beide beelden zijn gemaakt door derd. Of Willibrord deze kerk daad- de Warmondse kunstenares Monica werkelijk heeft gesticht is moeilijk Elias en hebben 38.000 gulden ge- "te bewijzen, maar de eerste kerk kost. De gemeente heeft hiervan stamt in ieder geval uit de tijd dat Zoeterwoude; 20.00 28.000 gulden betaald en de Oegst- hij leefde". POLITIEKE AGENDA Maandagavond Raadscommissie financiën e mische zaken Wassenaar; 19.30 i raadhuis de Pauw. Op de agenda staat beleid in Warmond, onder meer de subsidie aan actiegroep Stop doorgaand verkeer Wassenaar. Dinsdagavond Raadscommissie sport en welzijn Lei derdorp; 20.00 uur in het gemeentehuis. Alleen de behandeling van het welzijns- plan komt aan de orde. Raadscommissie openbare werken in istgeest; 20.00 uur in het gemeente huis. Gesproken wordt onder meer over de brug over de Haarlemmertrekvaart en Haarlemmertrekvaartweg. Thema-avond Progressief Warmond; 20.00 uur in 't Trefpunt aan de Heren weg. Aan de orde komt het jeugdbeleid in de gemeente. Wethouder D. Duynhoven i inleiding houden over het jeugd tehuis. i het gemeen- Woensdagavond Raadscommisssie onderwijs en wei- Raadscommissie algemene zaken zijn Oegstgeest; 20.00 uur in het ge- j*j_|j..-i_. nn - u~* meentehuis. Donderdagavond Raadscommissie financiën en sport Oegstgeest; 20.00 uur in het gemeente huis. Op de agenda staat wederom meer de brug over de Haarlemmertrekvaart en de Haarlemmertrekvaartweg. Raadscommissie sport en welzijn Lei derdorp; 20.00 uur in het gemeentehuis met de behandeling van het welzijns- plan. Ledenvergadering VVD Wassenaar; 20.00 uur in Warenar aan de Kerkstraat. De kandidatenlijst voor de komende raadsverkiezingen wordt vastgesteld. rillttllïl-ïrTMi lllliiiTlïT T IlllirilT m.ilWÉWiWTIWftBM Tennissers gaven onvolledig beeld bij aanvraag DEN HAAG/LEIDERDORP - De Leiderdorpse Tennisclub De Munnik moet een nieuwe procedure voeren voor het verkrijgen van een hinderwet vergunning. De Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State heeft de vergunning, vernietigd die burgemeester en wethouders twee jaar geleden hebben afgegeven. Bij de aanvraag zou geen compleet beeld zijn gegeven van de ligging en het gebruik van het complex. De aanvraag had slechts betrekking op twaalf banen, een clubgebouw en tennisbaanverlichting. Aantal andere banen, een kantine en een tennishal zijn ten onrechte buiten beschouwing gelaten, aldus de Raad van State. Omwonenden hebben zich steeds verzet tegen het verlenen van de hin derwetvergunning, omdat zij geluids- en lichthinder van het complex aan de Plantage ondervinden. Zij kunnen opnieuw in beroep als de nieuwe hinderwetaanvraag wordt behandeld. Zes Leiderdorpse woningen bezocht LEIDERDORP - In vier Leiderdorpse huizen en een Leiderdorpse flatwo ning is dit weekeinde ingebroken, een zesde poging mislukte. In een wo ning aan de Boekenburg werden sieraden ontvreemd, in een woning aan de Hoogmadeseweg werd niets vermist terwijl uit een woning aan de dr. De Bruynestraat een bromfiets, een tv, een walkman en wat geld werden meegenomen. Bewoners van een flat aan de Rietschans misten sieraden, een gouden ketting en 900 gulden aan contanten na een ongewenst bezoekje. Bewo ners van een woning aan de Lindelaan weten nog niet wat inbrekers heb ben overgehouden aan hun zoektocht. In alle vijf gevallen kwamen de in brekers binnen door het forceren van de achterdeur, in een woning aan de Acacialaan mislukte dat. Beest gespaard, auto vernield op Rijksstraatweg WASSENAAR - Een 41-jarige automobilist uit Noord wijk is gisternacht tegen een vangrail gebotst op de Wassenaarse Rijksstraatweg. Zijn passagiere, £en 22-jarige vrouw uit Den Haag, liep ernstig rugletsel op bij de botsing. Ze moest worden overgebracht naar het Haagse Westeinde-ziekenhuis. De Noordwijker, die volgens de alcoholtest te veel had gedron ken, beweerde dat een beest de weg was overgestoken. Om het dier të sparen had hij keihard geremd en raakte zijn auto in een slip op het gladde wegdek. Het voertuig kwam tot stilstand tegen de vangrail op de midden berm van de zijweg naar Voor schoten (Papelaan). De auto was total-loss, de bestuurder man keerde niets. Geen fiets maar twee verrekijkers WASSENAAR - Kort nadat ze twee verrekijkers en wat snoep uit een niet afgesloten auto had den gestolen, werden twee Haagse jongens gisternacht aan gehouden in Wassenaar-zuid. De 17-jarigen hadden de gesto len waar nog steeds in hun bezit en vertelden agenten dat ze een fiets wilden stelen. Ze verander den van gedachten toen ze in de Groot Hoefijzerlaan, voor de ogen van de eigenaars, een niet- afgesloten auto zagen staan. WARMOND - De Warmondse carnavalsvereniging De Billen- prikkers heeft zaterdag in de Co- cohut achter de Dorpsstraat Prins Aad de Eerste uitgeroepen tot de nieuwe Prins Carnaval. Zijn vrouw Tony zal hem het ko mende carnavalsjaar als prin ses Tony de Eerste assisteren. Het echtpaar is in het dage lijks leven beter bekend als Aad en Tony Juffermans van de ge lijknamige jachtwerf in de Veer- polder. Het duo kwam binnen in een klein bootje, een zogenaam de ijszeiler. De boot was bedekt met de verenigingsvlag die om elf minuten over elf werd wegge trokken. De vorige prins en prinses, Rien de Eerste en Cilia, hebben het nieuwe paar geïnstalleerd. De eerste daad van de nieuwe prins bestond uit het voorlezen van de proclamatie, die duide lijk maakte waar de billenprik- ker voor staat. Het motto wordt 'sport en recreatie' en dat zal ook tijdens de carnavalsoptocht te merken zijn. "De avond werd in het begin matig bezocht", vertelt voorzit ter L.C.M. Bunck. "Toen het tv- programma van Tineke Schou ten was afgelopen, werd het drukker". (foto i ZOETERWOUDE - De gemeentelij ke ombudsfunctionaris in Zoeter woude heeft in het derde kwartaal van dit jaar welgeteld drie verzoe ken ontvangen, zo blijkt uit haar pe riodieke rapportage aan de gemeen teraad. Éénmaal werd een klacht inge diend door een burger die na vijf maanden nog geen antwoord had ontvangen op een verzoek aan de gemeente. Navraag van de ombuds functionaris leerde dat het ant woord onderweg was, waarop de klacht -werd ingetrokken. Twee Zoeterwoudenaren die verzochten om bemiddeling en advies, werden wegwijs gemaakt in het ambtelijk Hoewel de samenwerking met de gemeente op het gebied van de klachtbehandeling volgens de om budsvrouw goed verloopt, heeft zij over haar eigen positie nog wel iets te klagen. Onlangs besloot de raad het experiment met de ombuds functie te verlengen met een jaar, waarbij de werktijd werd terugge bracht tot twee uur per week. In haar rapport laat de vrouw in kwes tie weten dat zij daar tot op heden 'geen enkele schriftelijke bevesti ging van heeft mogen ontvangen'. Racen zonder rijbewijs WASSENAAR - Een groot aantal politiekorpsen uit de regio hééft za terdagavond laat een 24-jarige auto mobilist achtervolgd, in de waan dat het een gezochte spookrijder was. Nadat de man een klapband kreeg in Voorhout, kon hij worden gepakt. De Amsterdammer ver klaarde dat hij, bij het zien van agenten op de Wassenaarse Rijks straatweg, het gaspedaal diep had ingedrukt omdat hij zijn rijbewijs niet bij zich had. De automobilist bereikte snelheden van 160 kilome ter en zal ook daar voor moeten boe- Bank stuurt Wassenaarse leerlingen met 7.500 gulden de beurs op WASSENAAR - Raskapitalis ten, superyuppen of gewone leerlingen die de economie als beurshandelaren in hun vin gers willen krijgen? De vraagt dringt zich op zodra je op een vrijdagmiddag een economie lokaal binnenstapt van het Wassenaarse Rijnlands Lyce um. Beursberichten, jaarverslagen en andere financiële gegevens wor den door de leerlingen en hun ad viseurs gespeld om nauwkeurig te bepalen waar het beleggings kapitaal heen moet. Na een uurtje moeten zaken worden gedaan en discussiëren de tien tot twintig jonge beleggers tot er algehele overeenstemming is. Aandelen van Bols en Philips zitten al lan ger in het pakket en vorige week werd besloten een gokje te wagen op de riskante optiemarkt. Officieel betreft het een wed strijd: de school die de meeste winst boekt met de beschikbaar gestelde 7.500 gulden, krijgt een prijs van de organiserende bank. Voor de directie is het belangrij ker dat de schooljeugd voélt wat economie is: "We willen zeer ze ker geen yuppies kweken in wiens ogen je de BMW's ziet glim men en laten juist de betrekke lijkheid van het geheel zien", zegt rector J.J. Mos. "Ondernemen is meer dan winstmaken alléén. On dernemers zijn ook verantwoor delijk voor hun werknemers", vult docent economie W. van Es Apartheid Ondernemingsraden zijn al aan de orde geweest en bij de aan schaf van Bols-aandelen vroegen leerlingen zich af of de samenwer king met Heineken banen kost. Over apartheid hebben de dames en heren het nog niet gehad, maar Van Es ziet de discussie al aanko men: "Als docent zal ik geen ja .of nee zeggen tegen het investeren in een bedrijf als Shell. Ik wil het wèl aan de orde stellen". Valt de belangstelling van meisjes niet tegen, het aantal leer lingen uit 4 havo blijft achter bij het aantal leerlingen uit 5 vwo. Van Es wil daar verandering in brengen zonder iemand te dwin gen: "Het moet volledig vrijwillig blijven. Het project is alleen zin vol wanneer de leerlingen belang stelling hebben voor de financiële wereld en inzien dat de beleg gingswereld deel uitmaakt van de economie". In maart is de wedstrijd afgelo pen en zal de vraag opkomen of het project op de een of andere manier zal worden voortgezet. Als de groep winst maakt of de prijs wint, zou ze met eigen geld verder kunnen gaan. Van Es zet daar echter vraagtekens bij: "We moeten dan collectief een be stemming voor dat geld vinden en ik denk op zo'n moment eerder aan een nieuw scherm voor de au la". Als de dames en heren verlies maken, past de bank dat bij. MAANDAG 13 NOVEMBER Alphen vergadering Confesionele ver eniging afd. Alphen, met spreek beurt over 'New Age', door dr. C. Vermeulen, aanvang 20.00 uur, Adventskerk, Castellumstraat. Leiden najaarsvergadering KNOV over de belastingwijzigingen met de invoering van het plan Oort, aanvang 20.00 uur in het Antonius Clubhuis. dia-lezing: 'Moedertje Rusland en haar kinderen', door Karin Oegstgeest bridgen voor niet-rokers, aan vang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Voorschoten voorlichtingsavond Voorscho- tense Vrouwenraad over medi cijngebruik.-aanvang 20.00 uur in de Engelenbak, Prinses Marijke- laan. DINSDAG 14 NOVEMBER Alphen spreekuur Belangenvereniging voor Huurders in buurtcentrum Westerhaven, van 20.00 tot 21.00 bijeenkomst Vorming en Toe rusting van de classis Rijnmond met mevr. Aleid Schilder over haar boekje 'Hulpeloos maar schuldig', aanvang 20.00 uur in de Maranathakerk. Katwijk sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeute, van genburo Gezondheidszorg, advies en informatie, van 10.' 12.00 uur tel:254654. politiek forum met CDA, PvdA en VVD, aanvang 10.00 uur in buurthuis Vogelvlucht, Boshuizer- laan. thema-avond Evert Vermeer stichting over 'vluchtelingen en mensenrechten', 19.30 uur in Het Gulden Vlies, Breestr. 125. voorlichtingsavond Diabetes vereniging Nederland over medi< cijngebruik, aanvang 20.00 uur in de aula van gebouw 50 (1e etage) van het AZL. lezing over 'Koptische weef sels', door drs. P. van 't Hooft, aanvang 20.00 uur in het Rijksmu- kunstenaar Henk Hollebeek, van af 20.15 uur. lezing: 'Natuurgeneeskunde en reflex-zonemafesage', door Els van Wissen, aanvang 20.00 uur in Sjelter, Heemraadlaan. WOENSDAG 15 NOVEMBER Leiden bijeenkomst Genootschap Ne- derland-lsraël met lezing over 'de Joodse en Christelijke achter gronden van de Islam', door prof.dr. van Goudoever, aanvang 20.00 uur in de bovenzaal van de synagoge, Levendaal 14. :hap- pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 bij Vereniging Centraal Wo- i, Gerestraat 20. tel: 121554. iolotheatervoorstelling: 'Kaas', ir Herman Verbeeck, aanvang Leiderdorp bridgen in Bridgecentrum Lei derdorp, Bernhardstraat, 3.30 uur. kinderinstuif (4 tot 8 jaar), koek jes bakken en Surinaamse spelle- trum, Pr. Marijkelaan 4. DONDERDAG 16 NOVEMBER Leiden dia-lezing: 'Hongarije' door Hans van As. aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 8