TAD LEIDEN Milie li - vriendelij ke woningen in Leiden Werkervaring bij stichting Gezinszorg Man steekt eigen huis in Schimmelstraat in brand s LEIDSCH DAGBLAD WÈÈÊËÊÊËËÈMSËÈËÊÊMËÈËÊÊÊÊÊÊÈÊÊMÊM MAANDAG 13 NOVEMBER 1989 Plan voor project van 25 huizen LEIDEN - Een project van 25 woningen dat op een milieuvriendelijke manier is gebouwd. Dat is het doel van een nieuwe organisatie die Marian Kathmann (32) en Sjaak van Rijn (35) in de stei gers hebben gezet. door Roy Klopper "Het tij is gunstig, de politiek is in eens zeer geïnteresseerd in het milieu en daardoor zijn op dat ge-, bied veel dingen mogelijk. We zijn optimitistisch over de kans dat hier in de stad een ecologosich woon project komt", vertelt Kathmann. Zo'n project moet bestaan uit hui- Boekenverkoop bij bibliotheek LEIDEN - De Openbare biblio theek van Leiden houdt op zaterdag 25 november in het Heerenloge ment bij de centrale bibliotheek aan de Nieuwstraat 4 een boekenver koop. Verouderde en kapotte boe ken worden tussen tussen 10.00 en 16.00 uur verkocht voor één gulden of een knaak. Vragen SP over opslag vuile grond Roomburg LEIDEN. De Socialistische Partij heeft schriftelijke vragen gesteld aan het college van B en W over de opslag van vervuilde grond in Roomburg. Raadslid C. Vergeer van de SP heeft ter plaatse een aan tal overtredingen van de vergun ningvoorschriften geconstateerd. Zo zitten er in dë afdekfolie scheuren en gaten, bovendien staat er water op de zandlaag van het de pot. Daardoor kan bij regen veront reinigd water de sloot in stromen die naast de opslagplaats ligt. Vergeer wil weten of het college van B en W het met hem eens is dat een aantal vergunningsvoorschrif ten niet wordt nageleefd. Ook wil hij Weten of het depot, zoals de ver gunning voorschrijft, regelmatig is gecontroleerd. Rijnlands Lyceum Sassenheim wint schoolhandbal LEIDEN Het Rijnlands Lyceum Sassenheim heeft de wisseltrofee gewonnen tijdens het schoolhand- baltoernooi, dat zaterdag in de Groenoordhallen werd gehouden. De school haalde gemiddeld over alle categorieën de beste resultaten. Bij de brugklassers (meisjes) ein digde de Sassenheimse school op de eerste twee plaatsen. Bij de jon gens werd het Rembrandt eerste voor twee ploegen van het Rijn lands Lyceum Sassenheim. Bij de 14- en 15-jarige meisjes won het Bonaventura voor het Rijnlands Lyceum Sassenheim. Het Bonaven tura eindigde ook bij de jongens op de eerste plaats voor het Lucas-col- lege uit Voorschoten. In de oudste leeftijdscategorie ging bij de meisjes de eerste prijs naar het Rijnlands Lyceum Sassen heim voor Duinzicht uit Oegstgeest. Bij de jongens won het RIO (Leider dorp) voor het Rijnlands Lyceum Sassenheim. zen waarin bij voorbeeld syntheti sche stoffen zijn uitgebannen en louter natuurlijke materiaal wordt gebruikt. Zo kunnen bewoners kie zen voor gras op het dak. Verder zijn bouwmaterialen denkbaar als leem en kurk. Van Rijn en Kathmann organise ren voor belangstellenden een drie tal informatie-bijeenkomsten over hun plannen.. De eerste hebben ze inmiddels achter de rug, er kwamen 35 mensen op af. De tweede en der de vergadering staan op het pro gramma voor 29 november en 21 de cember. Tijdens de laatste bijéén komst moet een projectgroep wor den opgericht die het plan verder uitwerkt. Ze gaat zich onder meer bezighouden met de vraag hoe de verhouding moet zijn tussen het aantal koop- en- huurwoningen. In totaal moeten er ongeveer 25 huizen komen. Kathmann: "Dan is het nog redelijk te overzien en toch groot genoeg om niet ergens tussen be staande bebouwing te worden weg gestopt". Op de loer Als het aan beide initiatiefnemers ligt blijft het in de nieuwe buurt niet bij milieuvriendelijk bouwen. Be woners moeten ook milieu-verant woord leven. "Dat uit zich bij voor beeld in het kopen van produkten in goed afbreekbare verpakkingen, het gebruik van milieuvriendelijke wasmiddelen en kleding zonder synthetische bestanddelen". Dit betekent volgens Van Rijn niet dat er continu buren op de loer liggen wanneer iemand met zijn boodschappentas komt aanlopen. "Het zijn toch mensen die al bewust met het milieu bezig zijn. Iemand die gewoon een pandje wil betrek ken doet niet zo veel moeite om een project van de grond te krijgen". Van Rijn en Kathmann willen dat het project een voorbeeld-functie gaat vervullen. Ze hopen veel Lei- denaars te kunnen waarmaken voor deze manier van wonen. Het is dan ook de bedoeling dat bewoners hun huis openstellen voor belangstel lenden. Plannen genoeg, maar het is nog afwachten of het project wel van de grond komt. Wat dat betreft hebben Kathmann en Van Rijn een paar aardige voorbeelden uit andere ste den waar prachtige plannen zijn ge maakt die nooit zijn uitgevoerd. "We hopen binnen twee jaar een de finitieve toezegging te hebben dat er wordt gebouwd. Als het veel lan ger duurt wordt het moeilijk de pro jectgroep in stand te houden", meent Van Rijn. Geld De grote vraag is of de overheid met geld over de brug wil komen. De ge meente kan hierbij een grote rol spelen, maar ook het ministerie van wvc is een mogelijke suikeroom. De initiatiefnemers hopen subsidie los te peuteren voor een rioolsysteem, waarbij bewoners precies kunnen zien wat ze lozen. Een buizennet mondt uit in een buurtvijver, waar in meteen is waar te nemen wan neer iemand met bijvoorbeeld chloor heeft gereinigd. "Een plan dat uniek is in Nederland. Mogelijk dat WVC er geld voor over heeft", aldus van Rijn. De totale bouwkosten lopen in de miljoenen. Een milieuvriendelijk gebouwd huis is ongeveer vijftien pocent duurder dan een vergelijk bare woning van 'gewone' samen stelling. Wie dat extra geld ervoor over heeft is in ieder geval verze kerd van een bijzondere woning. Het is alleen zaak de buren niet te gen het lijf te lopen als een plastic fles chloor uit de supermarktrek- ken wordt gehaald. Vernielingen bij inbraak Opaalstraat LEIDEN - Inbrekers hebben zater dag onder meer 130 cd's en een ver sterker ontvreemd uit een woning aan de Opaalstraat. In het studen tenhuis werden twee van de drie ka mers bezocht. Volgens de politie zijn ook vernielingen in de woning aangericht. Het schadebedrag is nog niet bekend. Initiatiefnemers Marian Kathmann er wordt gebouwd". n Rijn: "We hopen binnen twee jaar de toezegging te hebben dat (foto Jan Holvast) Brand in kelderbox LEIDEN - Bij een brand in een kel derbox aan de Hoflaan is zondag middag voor ongeveer 10.000 gul den schade aangericht. De brand ontstond tijdens werkzaamheden aan een bromfiets. De brandweer heeft het vuur geblust. Prins Lodewijk van 'Hutspotten' LEIDEN - Carnavalsvereniging De Hutspotten heeft sinds zaterdag een nieuwe prins Carnaval. Prins Lodewijk de eerste (Lodewijk Kal lenberg) werd de opvolger van prins Antonius. De nieuwe prins wordt bijgestaan door prinses Dineke. De Hutspotten vierde de opening van het carnavalsseizoen afgelopen zaterdag in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. Als adjudant van de prins nam zaterdagavond ook de Leidse zanger George Julien afscheid. Hij wordt opgevolgd door de voorzitter van de carnavalsvere niging Harry de Leeuw. Vergadering CDA LEIDEN - De algemene ledenver gadering van het CDA heeft dins dag 14 november plaats in de zaal van de Petruskerk aan de Lammen- schansweg. Acht leden van de ge meenteraadsfractie zullen verslag doen van hun verrichtingen van het afgelopen jaar. Aanvang 20.00 uur. Vluchtelingen Vluchtelingen en mensenrechten staan 14 november centraal op een thema avond georganiseerd door de Evert Ver meer-stichting. Verscheidene sprekers diepen deze onderwerpen uit. Verder wordt een video vertoond over de op vang van vluchtelingen in Nederland. Plaats van handeling is Het Gulden Vlies, Breestraat 125. Aanvang 19.30 uur, toe gang gratis. Diabetes De Diabetesvereniging afdeling Leiden houdt dinsdag 14 november een voor lichtingsavond over medicijngebruik naast insuline. Apotheker A. van Oort uit Alphen geeft informatie en beantwoordt vragen. De avond wordt gehouden in de aula van gebouw 50 van het AZL aan de Wassenaarseweg 6. Aanvang 20.00 uur. De toegang is gratis. Koor Liefhebbers van zang kunnen hun talen ten tonen bij het koor van buurthuis Cor nells Joppensz dat nog enkele nieuwe le den kan gebruiken. Het repertoir bestaat onder meer uit nummers van The Beat les, Duke Ellington en Simon and Gar- funkel. De kosten voor 12 avonden be dragen 54 gulden. Informatie en opgave bij buurthuis Cornelis Joppensz. Oppen- heimstraat 6a, tel 132462. Hulpdienst De stichting telefonische hulpdienst heeft dringend enkele vrijwilligers nodig voor telefoondiensten overdag, 's avonds en 's nachts. Op 18 november begint een training telefonische hulpver lening. Wie hiervoor belangstelling heeft kan contact opnemen met de stichting, tel. 143578. Aikido De stichting Tryade geeft iedere woens dag- en vrijdagavond aikidolessen. Aik ido is een Japanse bewegingskunst die is gebaseerd op geweldloosheid en in nerlijke harmonie. Het is een beetje te vergelijken met yoga. De lessen omvat ten onder meer meditatie, training van basisbewegingen en ademhalingsoefe ningen. Ze worden gegeven in de 3-Oc- toberhal. Inlichtingen onder de telefoon nummers 020-960277 en 071-126302. Opening van Stevensbrug LEIDEN - De wethouder van ruim telijke ordening, openbare werken, verkeer en milieu, mevrouw M. van der Molen, opent vrijdag 24 novem ber officieel de nieuwe Stevens- brug. De brug vormt de verbinding tussen de Stevenshof en het Mors- kwartier. Van de brug mogen alleen fietsers, voetgangers en bussen en alarmverkeer gebruik maken. De opening heeft omstreeks 16.00 uur plaats. Medewerker van casino aan de haal met omzet LEIDEN - Een medewerker van een casino aan de Prinsessekade is er vanmorgen vandoor gegaan met 19.000 gulden. Hij griste in een on bewaakt ogenblik een tas met het geld mee, waarna hij het pand via de achterdeur verliet. De gealarmeer de politie zocht de hele buurt af, maar trof de dader niet aan. Hoewel de identiteit van de man bekend is, kon hij tot nu toe nog niet in z'n kraag worden gegrepen. Autobestuurder in ziekenhuis na botsing met zwaan LEIDEN - Een 26-jarige Rotter dammer is zondagmiddag in het zie kenhuis beland na een botsing met een zwaan. De man reed op de rijks weg A4 (Rotterdam-Amsterdam) ter hoogte van Leiden toen het dier dwars door de voorruit tegen hem aan vloog. De Rotterdammer kon zijn voertuig zonder verdere proble men tot stilstand te brengen, maar moest wel naar het Leidschendam- se ziekenhuis Antoniushoeve wor den afgevoerd. Hij had onder meer glasscherven in zijn gezicht. De zwaan heeft de klap niet overleefd. Themadag over armoede LEIDEN,- De Kamerkring Leiden van het CDA houdt zaterdag 18 no vember vanaf 9.45 uur in het kerke lijk centrum De Regenboog in de Meren wijk een themadag over ar moede in Nederland. Sprekers zijn onder anderen Mevrouw Treurniet (Raad van Kerken), de heer Oude Engberink (Gemeentelijke Sociale Dienst van Rotterdam) en de heer Balkenende (Wetenschappelijk in stituut van het CDA). De dag ein digt met een slotforum waaraan ook een bijstandsmoeder deelneemt. Beroepenmarkt LEIDEN - Negen bassischolen doen dinsdag 21 november mee aan een beroepenmarkt, georganiseerd door het Onderwij svoorrangsge- bied Leiden en omstreken. De markt wordt gehouden in buurt huis 't Spoortje aan de Bemhardka- de in Leiden. De voorlichting heeft plaats tussen 10.00 uur en 12.00 uur en 's middags tussen 13.00 en 15.00 Garantie op vaste baan voor jongeren en vrouwen LEIDEN - Twaalf jongeren en vrouwen krijgen binnenkort de kans werkervaring op te doen bij de stichting Gezinszorg Lei den. Het project Thuishulp is een initiatief van de stichting Buurtwerk Binnenstad en duurt een jaar. Het is vooral be doeld voor mensen die moeite hebben om aan een baan te ko men. Zij krijgen daarbij tevens een opleiding. Hierna biedt Ge, zinszorg Leiden een garantie op een vaste baan. Het project gaat op 1 februari van start. Intocht van Sinterklaas LEIDEN - Sinterklaas komt zater dag 18 november omstreeks 12.15 uur aan in Leiden bij de aanleg plaats naast de Zijlpoort. Vanaf 11.30 uur worden aan kinderen vlaggetjes uitgedeeld. Na aankomst vertrekt de Sint op zijn paard via de Haarlemmerstraat, de Prinsesseka de. Kort Rapenburg, Breestraat, Korevaarstraat en de Breestraat naar het stadhuis. Daarna trekt de stoet naar het Sint Antonius Club huis aan de Lange Mare, waar de kinderen hun verlanglijstjes ver fraaid met mooie tekeningen kun nen aanbieden aan Sinterklaas. LEIDEN - Een uitslaande brand heeft zondagavond een bovenwoning aan de Schimmelstraat in as gelegd. De 28-jarige bewoner heeft inmiddels bekend de brand te hebben aangestoken. De brandweer schat de schade op meer dan een ton. Omwonenden zagen even na negen uur vlammen naar buiten slaan op de etage van het pand. Ze waarschuwden de brandweer, die in het huis een grote hoeveelheid kranten en tijdschriften aantrof. Nadat de lectuur naar buiten was gegooid was het vuur snel onder controle. De brandweerlieden konden niet voorkomen dat de eerste verdieping van het huis totaal uit brandde. De benedenwoning werd door rook en waterschade volkomen on bewoonbaar. Aangrenzende panden liepen aanzienlijke rook- en water schade op. Nadat brandweerlieden in de nachtelijke uren aan het nablussen waren, dook plotseling de bewoner van de etage op. Hij hield een onsamenhangend verhaal en zat onder het roet. De politie nUm de man voor verhoor mee naar het bureau, waar hij bekende de brand te hebben aangestoken. De 26-jarige verklaarde in grote financiële nood te zitten. Hij wilde ver zekeringsgeld opstrijken. De man was door de EWR al enige tijd afgesloten van elektra, zodat hij zijn huis met kaarsen verlichtte. Dat had hem volgens de politie op het idee gebracht het oud-papier in zijn woning aan te steken. (foto Henk Bouwman) Afhankelijk per geval gaan i twee of drie dagen per week werken bij bejaarden of minder-validen. Daarbij horen de huishoudelijke klussen zoals schoonmaken, maar ook moeten de gezinshulpen aan dacht besteden aan omgang met de mensen en aan verzorging. Daar naast moeten deelnemers één dag in de week naar school waar les wordt gegeven in gezondheidszorg, huishoudkunde en verzorgende technieken. Volgens Karin Smeets van Buurt werk Binnenstad en personeelscon sulent Bart van Amerongen van Ge zinszorg wordt met het project Thuishulp twee vliegen in een klap geslagen. Aan de ene kant kunnen werkloze jongeren en vrouwen die willen herintreden zo aan een baan komen. Tegelijkertijd wordt zo het grote tekort aan personeel bij Ge zinszorg weer een klein beetje ver minderd. Smeets is jongerenopbouwwer- ker werkgelegenheid. Zij begeleidt jongeren bij het zoeken naar een baan of opleiding en helpt bij voor beeld bij het schrijven van sollicita tiebrieven. "Er zijn veel werkloze jongens en meisjes die dolgraag in verzorgende beroepen terecht wil len komen", zo is de ervaring van Smeets. Pogingen daartoe stranden echter bijna altijd. Ze zijn daarvoor te jong of hebben nog geen werker varing. Bart van Amerongen en Karin Smeets van het project Thuishulp. Voor vrouwen die na lange tijd uit de running te zijn geweest weer aan de slag willen, is het heel moeilijk om weer ergens een beginnetje te vinden. "Ze hebben vaak zo'n 20 jaar niet meer gewerkt en weten niet hoe ze een plaats op arbeids markt moeten veroveren", zo zegt Smeets. De stichting Gezinszorg met 2300 cliënten en 600 werknemers heeft daarentegen een chronisch tekort aan mensen. Volgens Van Ameron gen is het verloop onder het perso neel zeer groot. Per jaar vertrekt er ongeveer 30 procent en dat komt neer op 200 werknemers. Met name jongere gezinsverzorgers keren de stichting snel de rug toe. Het project Thuishulp is de stichting gezins zorg dan ook erg welkom. "Jongeren weten vaak ook niet wat ze precies willen en zijn heel wispelturig. Studenten die bij ons werken zeggen ook makkelijk dat ze een tentamen hebben een paar maanden niet kunnen werken. Daarnaast is het salaris van gezins verzorgers niet optimaal en is de so ciale status niet erg groot. We zou den daarom makkelijk 100 geschik te mensen in dienst kunnen ne men", zo stelt Van Amerongen. Door het tekort aan mensen is er ook een wachtlijst van mensen die misschien wel in aanmerking ko men, maar nog niet aan de beurt zijn. Ook kunnen de jongeren -en vrouwen ingezet worden bij men sen die nog niet helemaal hulpbe hoevend zijn en die hen op die ma nier met het werk kunnen helpen. Om voor een plaats in dit project in aanmerking te kunnen komen, moeten deelnemers enkele jaren la gere of middelbare onderwijs heb ben gevolgd, moeten jongeren tus sen 16 en 25 jaar oud en vrouwen ou der dan 25 jaar zijn, Nederlands kunnen spreken en begrijpen, een praktische instelling hebben en goed gemotiveerd zijn. Informatie over het project thuishulp is te krij gen bij buurthuis De Pancrat, Middelstegracht 85, tel. 126243. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN 'STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7