Berlijns hart klopt weer 'De acteurs zijn toeschouwers geworden' PAGINA 6 BUITENLAND MAANDAG 13 NOVEMBER 1989 BERLIJN Ook bij de Potsdamer Platz valt een levens groot gat in het betonnen symbool van Europa's tweede ling. Ook bij wat voor de Tweede Wereldoorlog één van de allerdrukste en vrolijkste pleinen van Europa was, worden met een Oostduitse takelwagen segmenten uit de gehate Muur weggerukt. De vele honderden kijkers aan westelijke kant schreeuwen, juichen en huilen van opwinding. Een nieuwe doorgang brengt Oost- en West duitsers weer een stap dichter tot elkaar. Zondagnacht het kale en jarenlange doodse niemandsland tussen de stadshelften: als eersten steken de politiechefs van West- en Oost-Ber- lijn elkaar de hand toe. Het gebaar van verbroedering leidt ogenblik kelijk tot een dankbaar applaus. De hartverwarmende nacht van de Postdamer Platz van 12 november 1989 zal bij iedereen die van het schouwspel getuige was, zijn hele verdere leven in het geheugen ge- - grift blijven. door Johan Carbo "Het oude hart van Berlijn zal weer gaan kloppen", geniet burge meester Momper van West-Berlijn. Hij kan zijn geluk niet op. Bij het ochtengloren zal Momper zijn Oost- berlijnse ambtgenoot Krack op de ze zelfde plek emotioneel bedanken voor het historische moment dat de autoriteiten miljoenen Duitsers hebben verschaft. De razendsnel aanzwellende mensenmenigte smeekt hij vooral het hoofd er bij te houden. "Doe geen domme dingen, lieve vrienden. "Provoceer de Oost duitse grenswachten niet. Ze zijn nu ontspannen, maar ze hebben nog wel de taak de grens te bewaken. Voorkom wat er hier vlakbij, bij de Brandenburger Tor, is gebeurd". Bij hét monument van het veertig jaar lange isolatiedenken van Wal ter Ulbricht en Erich Honecker, was het aan het einde van de vorige nacht misgegaan met drommen uit gelaten jongeren op de 1,80 meter brede Muur. De aaneengesloten rij Vopo's voor de Brandenburger Tor, op wacht om een uitspuwing van opgeloste spanning te voorkomen via een massale run op de oostelijke Unter den Linden, werden voor rot te vis uitgescholden. Ze werden met flessen en vuilnis bekogeld. Het ein digde ermee dat de DDR een water kanon inzette en de honderden uit gelaten jonge Duitsers van de Muur afblies. Smeekbede Zaterdagochtend, in alle vroegte, komt de Westduitse politietop in spoedvergadering bijeen. De Oost duitse autoriteiten heeft haar ervan beschuldigd alle medewerking te hebben verleend aan een "campag ne van haat" bij de Brandenburger Tor. Uit vrees voor een confrontatie tussen Berlijners en het leger van de DDR besluit de Westberlijnse poli tie een lange rij pantservoertuigen voor de Muur te plaatsen en via mi crofoons de mensenzee met een niet aflatende smeekbede erop te wijzen dat het feest zal ontaarden in chaos als niet iedereen een vredelievende houding aanneemt. In die sfeer begint de zaterdag avond, met angst voor het ongewis se, en ditmaal met Vopo's bovenop de Muur. De nog immer in een roes van onoverwinnelijkheid verkeren de toeschouwers beseffen hun ver antwoordelijkheid. Ze ontsteken kaarsen, ze houden samenzang, er wordt wat onschuldig vuurwerk af gestoken. De Strasse d. 17 Juni is door voorbijgangers omgedoopt in Strasse d. 9 November. Kaarsen branden voor het kartonnen naam bordje. Er zijn mensen die toch met bei tels en hamers de Muur bewerken voor een 'Ost-peepshow', maar zij zien in het donker vrijwel meteen een Westberlijnse politieman op doemen. De enkeling die het toch waagt op de Muur te klauteren, wordt meteen van westelijke zijde aan zijn benen getrokken. "Doe geen onbezonnen dingen, vrien den", klinkt het uit de microfoons. In extase Dan, tegen middernacht, zijn bij de Brandenburger Tor de spreekkoren van de Potsdamer Platz hoorbaar. De toeschouwers zetten het op een hollen over een smal paadje langs de Muur. Mensen vallen en staan meteen weer op. Er gebeurt nu iets bij de Potsdamer Platz. Daar is voor de Muur het bovenste stukje van een takelwagen zichtbaar en ver- De beroemde cellist Mstislav Rostropovich bereidde bij Checkpoint Charlie de Oostduitse bezoekers kaal welkom. schijnt ook even later een Oostduit se soldaat op de betonnen omhei ning om met een cirkelzaag op sóm mige stukken van de Muur de bewa pening door te zagen. Het duurt veel langer dan de toegestroomde kij kers lief is. "Muur weg, we kunnen niet meer wachten", brullen de in extase verkerende Duitsers. Ook zeer vele burgers uit de DDR met peuters op hun arm vergeten de kou. "Muur weg, het heeft al veel te lang geduurd". Maar het volk on deraan de Muur zal nog veel geduld moeten opbrengen. "Wir kommen", scandeert het volk. De Oostduitsers stoppen plotseling weer met de af braak. En ook hier op de Potsdamer Platz roept de Westberlijnse politie tot orde op. "Doet u ook alstublieft een paar passen achteruit, u staat te dicht op de Muur, dat is gevaarlijk". Tussen deze veelvuldig klinken de verzoeken door zendt de West berlijnse politie de rubriek vermis ten uit. In het gedrang zijn families hun kinderen kwijtgeraakt. Om twee uur 's nachts rent iedereen op een busje van het Rode Kruis af. Er vormt zich een lange rij voor de ke tels met thee en erwtensoep. Die soep is overigens alleen voor 'onze Oostduitse medeburgers'. Beloond Weer begint de legergroene takel wagen aan zijn karwei, om er na een kwartier opnieuw mee op te hou den. "Ze doen het erom", kankert de massa onderaan de Muur. Dan, diep in de nacht, wordt met pneu matische hamers van oostzijde op het beton gebonkt en wordt het lan ge wachten toch beloond. Onder da verend gejuich licht een kraan het eerste stuk bij de Potsdamer uit de Muur. "Wir kommen", scandeert het volk. "Toe, blijft u alstublieft hier", is de reaktie door de micro foons. Het antwoord uit duizenden kelen: "Wir bleiben". Mobiele huis- jes voor de grenswachten worden andere Duitsland betreden. Berlijners op de Muur begroeten Oostduitsers die via de gisteren geslagen doorgang bij de Potsdamer Platz het neergezet. Zelfs op dit nachtelijk uur blijft het onmogelijk je snel per auto door West-Berlijn te verplaatsen. Het straatbeeld is nog net zo als dat de hele zaterdag was: de gekte tijdens de spits. "En dan nog een stuk druk ker", voegt onze taxichauffeur er opgewekt aan toe. Overal staat het verkeer vast. Berlijn is niet eens naar bed geweest. We nemen de stad waar door een tweetakt-wolk vanwege al die duizenden prutte lende Trabantjes. Hilariteit is er om de voertuigjes die er mee opgehou den zijn en die door omstanders aan de kant van de weg worden gehol pen. Op de Kurfürstendamm loopt een feest ten einde, waar duizenden mensen lopen te hossen. Natuurlijk ook Oostduitse gasten. Bij de Ge- dachtniskirche zagen we 's nachts Oostduitse gezinnen met kleine kinderen buiten op straat slapen. Ze konden of geen hotel meer krijgen of hadden er eenvoudig het geld niet voor. Later zou de Westberlijn se Senaat ingrijpen. Nadat eerst het Rode Kruis met dekens, soep, kof fie, broodjes en snoepgoed richting kerk was uitgerukt, kwam er later hulp in de vorm van slaapplaatsen in jeugdherbergen, schoolgebou wen en bij Westberlijners thuis. Kanarie Tegen zonsopgang staan alle Oost duitsers letterlijk weer op straat. Zij vormen alweer lange onafzienbare rijen in de straten waar bankfilialen zijn gevestigd. Om negen uur gaan de gebouwen weer open en kunnen de burgers uit de DDR er terecht voor hun 100 West-Mark begroe- tingsgeld. Het moet vernederend voor hun zijn. "En dat is het ook", zegt de 60-ja- rige Rudolf Römke uit Erfurt. "Het is vernederend en deprimerend te gelijk. Het moeten wachten op hon derd Westduitse Marken, omdat we anders niet of nauwelijks in West- Berlijn uit de voeten kunnen, en het overweldigende aanbod in de win kels geeft goed aan in welke positie wij verkeren". "Ik heb me om drie uur 's nachts aangesloten bij een rij om bij het opengaan van de bank om negen uur niet achteraan te staan. Maar welke sombere gevoelens ik ook heb, toch ben ik naar West-Berlijn gekomen. Ik ben er uren en nog eens uren voor onder weg geweest. Ik wilde weten hoe het er na 28 jaar uitziet in een stadshelft waar ik al leen maar uit de verte naar heb kun- kijken. Ik was te nieuwsgierig om thuis te blijven. Ik voel me niet eèrste'slachioffers van de botsingen, die zich onvermijdelijk als gevolg i meer dan een kanarie in een kooi", de overbevolkte wegen in de stad voordoen. (foto e Een Oostduitse, zojuist de nieuwe grensovergang aan de Bernaver Strasse gepasseerd, geeft uiting aan haar blijdschap. OOST-BERLIJN - "Twee uur heb ik gisteren nodig gehad om van de kliniek naar huis te komen. Zoveel mensen waren op weg naar West- Berlijn. Ik heb zitten huilen in de auto. Mijn God, dat dit nu mogelijk is, vooral voor al die jonge door Hans Hoogendijk De ogen van prof. Burkhard Sch neeweiss worden weer vochtig. We zitten in de muziek/werkkamer van zijn huis. Het is een voor Oostduitse begrippen riant herenhuis in Gru- nau, het Wassenaar van de DDR. De 58-jarige kinderarts en bacterioloog is CDU-parlementariër belast met gezondheidszorg. Verder is hij ac tiefin de Evangelische kerk en chef arts in de kinderkliniek van Friedrichshain (2000 bedden, ruim 1000 man medisch personeel). "Ik ben een van de weinige christende mocraten op zo'n post". Schnee weiss, een onafhankelijk, pragmati sche denker, wordt in sommige kringen getipt als de nieuwe minis ter voor volksgezondheid. Oostduitse CDU-toppoliticus en arts prof. Schneeweiss: Schneeweiss over de politieke si tuatie: "Ik ben sceptisch over de hoop van de communistische partij dat het volk weer achter de SED gaat staan. Het vertrouwen dat tien tallen jaren is misbruikt, krijg je niet in een paar dagen terug. We moeten allemaal een heel nieuw be gin maken. Eerlijkheid, oprecht heid, realiteitszin horen de leidende principes te zijn en die moeten wor den vertolkt door nieuwe mensen met een onbevlekt verleden". De nieuwe communistische-lei der Egon Krenz heeft volgens Sch neeweiss "te veel negatieve bagage in zijn rugzak. Hij moet schoon schip maken". Toen de hoogleraar voor de ver kiezing van Krenz in het parlement wilde waarschuwen voor een te gro te machtsconcentratie in een hand, kreeg hij een spreekverbod opge legd. Waarom hebben we in het ver leden zo weinig van zijn kritiek ge hoord? "In moeilijke situaties heb ik vaak harde dingen gezegd, maar ze werden niet gepubliceerd. De me dia, ook onze eigen CDU-krant, drukte alleen af wat het officiële persbureau ADN vrijgaf. Ik heb by- voorbeeld na een interview weieens gezegd: of mijn tekst, óf helemaal niets. U kunt het al raden". De kleine man kijkt peinzend voor zich uit: "Waarschijnlijk heb ook ik het vertrouwen van de kie zers beschaamd, doordat ik toch wat terughoudend was. Misschien had ik wel op een plein moeten gaan staan". En hij vervolgt: "Maar in in terviews in het bpitenland heb ik nooit iets gezegd wat ik niet kan verantwoorden. Als CDU-man en specialist was ik een beetje het uit hangbord van de DDR. Daarom mocht ik vaak reizen". "Maar terug naar het heden. De ou dere garde is van acteur toeschou wer geworden. Wij hadden ons te ruggetrokken in onze datsja's (bui tenhuisjes), we leefden in ons zelf gekeerd. Wat we nu nodig hebben zijn de beste krachten uit ons volk. Bezonnen denkers op de achter grond en jonge mensen op alle be slissende posities". Dat geldt volgens Schneeweiss zowel voor zijn eigen CDU als voor de communistische SED: "Ik wens dat die partij zo zal handelen. Dat is nog steeds niet gebeurd. De oude structuren moeten verdwenen. Wat onze generatie heeft meegemaakt, mag zich nooit meer herhalen". Schneeweiss wil het socialisme niet overboord gooien. "We moeten proberen te voorkomen dat, zoals in de BRD, alle denken en handelen wordt bepaald door het materiële. Ons land heeft een humaan socialis me nodig, maar zonder gelijkscha keling van alle mensen. Ik pleit voor een leven, waarin de mens zegt: Ik leef goed, normaal, niet in over vloed en beleef vreugde aan wat ik heb". "Ik wil geen idealist of pseudo-re- alist zijn. Ik weet dat dit voor ons land allemaal heel moeilijk wordt. Westduitse bedrijven staan klaar om joint-ventures te beginnen. Ze ruiken de winst en ze weten dat de mensen hier hard kunnen werken als er een beloning tegenover staat. Natuurlijk worden we dan uitge buit, zijn we afhankelijk van onze geldschieters. Maar we zijn toch al heel lang een Derde-wereldland". Schneeweiss stelt het nuchter vast. king weten. We kunnen niet zomaar een regering kiezen of wegsturen. We moeten heel zorgvuldig hande len. Er zijn grote voorbeelden. Denk eens aan Finland". Voor de DDR geeft hij veruit de voorkeur aan een humaan socialis tisch systeem boven hét kapitalis me binnen een herenigd Duitsland. „Duitsland heeft helaas een histori sche traditie, waarin de hang naar het extreme boven de bezinning ging. Misschien zou de vernieuwde DDR de wereld het bescheiden deel van het 'Duitsdom' kunnen tonen. Schneeweiss gelooft in de toe komst van zijn land. Zeker nu. In een toespraak in het parlement viel hij vorige week de gezondheidszorg hard aan. "En eindelijk mocht het, maar de situatie is dan ook rampza lig. Meer dan 7000 artsen en verple gend personeel zijn weg. Er zijn ont zettende gaten gevallen. In de grote ziekenhuizen kun je nog wel iets re gelen maar buiten de stad... Ik ken een district waar een artsen-echt paar is weggegaan. Zij is keel-, neus- Prof. Schneeweiss: Krenz heeft te veel negatieve bagage". (foto gpd> oorarts, hij longarts. Kunt u zich voorstellen wat dat betekent?" "Wat voor ons verder zo proble matisch is, is dat het meestal om specialisten gaat die voor hun ver trek al contacten over een nieuwe baan hadden gelegd in het Westen. Neurochirurgen, specialisten voor niertransplantaties, anesthesisten en kinderchirurgen. Dat doet pijn, wantje kunt twintig jaar praktijker varing niet zomaar vervangen en wat we opleiden is misschien ook weer snel vertrokken".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 6