Kohl biedt DDR nog geen hulp Hereniging Duitsland voorlopig nog ver weg Noodtoestand in El Salvador Duitse politiek teleurgesteld Overlijden Spaanse 'La Pasionaria" sluit definitief Franco-tijdperk af Verkiezingen in Namibia vreedzaam Adviescentra voor vluchters die terug willen naar DDR Poolse Duitsers stellen eisen tijdens bezoek Kohl MAANDAG 13 NOVEMBER 1989 BUITENLAND PAGINA 5 BONN De Duitse bondskanselier Kohl heeft ondanks een speciaal kabinetsberaad nog geen concrete hulp voor de DDR aangekondigd. Een aanbod in die richting, waarop al dagen wordt gewacht, bleef ook dit weekeinde uit. Kohl kondigde weliswaar een spoedig bezoek waarschijnlijk nog voor de kerst aan de DDR aan, maar daar bleef het bij. stuur en fractie in Bonn: „Een dog- ma maken van het bestaan van twee dOOr staten is net zo afkeurenswaardig AI,. l/nri| als uit het gebod tot eenheid in de r ul grondwet als enige af te leiden dat er een nationale staat moet komen". Defensie Kohl wil binhenlandse politiek De liberale minister van Buiten voor de DDR bedrijven, zo luidde landse Zaken, Hans-Dietrich Gen- de kritiek in politieke kringen, toen scher, verzekerde in een telefoonge- de kanselier na afloop van de kabi- sprek met zijn Sovjetcollega Sje- netszitting opnieuw vergaande ei- vardnadze dat de Bondsrepubliek sen stelde aan de nieuwe leiders van zich aan alle afspraken van na de Oost-Duitsland. En tegen de zin van oorlog zal houden. "Aan Westduitse velen beriep hij zich weer eens zijde," aldus Genscher, "zal geen krachtig op de Westduitse grond- misbruik worden gemaakt van de wet, waarin hereniging van de twee problemen die zich bij de voortgang Duitslanden als uiteindelijke doel van het hervormingsproces in Oost van het Duitse leven is vastgelegd. Europa voordoen". Zowel bij SPD In de rijen van de Beierse CSU werd als FDP wordt vooral nadruk ge- zelfs al gezegd dat de bouw voor de legd op de mogelijkheden voor nieuwe Bondsdag in Bonn maar snelle afspraken over een verdere moest worden stopgezet in afwach- wapenvermindering. Vogel: "Nu de ting van een snelle verhuizing naar militaire dreiging voor allen zicht- Berlijn. baar drastisch is verminderd, kun- De Oostduitse partijleider Krenz nen de defensie-uitgaven worden diende Kohl later op de dag op de verlaagd. Geld dat de opbouw van televisie van repliek: „Er bestaan democratie en vrijheid in het oosten twee soevereine Duitse staten, -die dient, verzekert de vrede meer dan goed met elkaar moeten uitkomen, nieuwe wapensystemen". Wat er in de Westduitse grondwet Voor de christendemocraten ligt staat, is zijn zaak. Voor ons staat het thema van de Duitse eenheid hereniging niet ter discussie". Dat een stuk gevoeliger. Wat alleen al laatste geldt (in ieder geval voor de bleek uit de uitval die Kohl in het komende jaren) ook voor de SPD en openbaar naar de sociaaldemocrati- de liberale coalitiepartner van Ko- sche burgemeester van West-Ber- hls CDU, de FDP. lijn, Wa" SPD-fractieleider Hans-Jochen had het Vogel zei na afloop van een speciale spreken vergadering dit weekeinde van be- dat een l schiedenis heeft geschreven". Maar in de christendemocratische filoso fie bestaat er geen 'volk MADRID Er zijn veel uitspraken aan 'La Pasionaria' toe te schrijven. "Liever staand sterven dan ge knield leven" is er een. Of "Het is beter de weduwe van een held te zijn dan de vrouw van een lafaard". Maar haar bekendste woorden zijn toch "No pasaran", "Ze komen er niet door"; een kreet die dateert uit de tijd dat zij Madrid meeverdedig de tegen de troepen van Franco en die later door de Sandinisten zou worden overgenomen in hun strijd tegen het leger van Somoza. door Ruud de Wit zoals ze haar autobiografie uit 1962 steeg haar ster in de communisti- noemde. sche arbeidersbeweging van Astu- Dolores Gomez werd op 9 decern- rië en Baskenland snel, wat onder ber 1895 in de Baskische mijn- meer te danken was aan de artike- dorpje Gallarta uit arme ouders ge- len, die zij onder het pseudoniem boren. Geld voor onderwijs was er 'La Pasionaria' (de passiebloem) in niet en in haar jeugd werkte ze als activistische krantjes schreef, huishoudster, visverkoopster en kleermaakster. Op 20-jarige leeftijd r rdnco trad ze in het huwelijk met Julio In 1930 werd ze door de Baskische Ruiz, die behalve mijnwerker ook afdeling naar de nationale conferen- actief was bij de nog jonge sodalis- tie van de Spaanse Communisti- Strijdbaarheid kon Dolores Ibar- tische beweging in Baskenland. sche Party (PCE) afgevaardigd en ruri Gomez, die gistermiddag op 93- Dit huwelijk bracht haar in con- reeds een jaar later werd ze in het jarige leeftijd in Madrid overleed, tact met het socialisme en spoedig centrale comité gekozen, niet ontzegd worden. Want haar he- trad ze toe tot de pas opgerichte Gedurende de Spaanse burger- Ie leven heeft in het teken gestaan Spaanse Socialistische Arbeiders- oorlog was ze voor de PCE voorzit- barricades, loopgraven, gevan- partij, de huidige PSOE. Ondanks ter van het parlement, de Cortes, en een zwaar huwelijksleven leerde ze speelde ze een prominente rol in de lezen en schrijven en maakte zy zich strijd tegen Franco. Haar onver- Marx en Engels ei- schrokkenheid in de loopgraven is tot op de dag van vandaag in Spanje Na de oktoberrevolutie in 1917 spreekwoordelijk gebleven, hoewel genissen en ballingschap. En dat al les voor het enige doel dat haar ogen stond: socialisme en recht- de werken vaardigheid. Zelf sprak ze over "El gen. Unico camino", "De enige weg", niet iedereen haar bewonderde. De nationalisten van Franco versprei den over haar het gerucht, dat zy eens een priester met haar tanden de keel had doorgebeten. Na de overwinning van de troe pen van Franco verliet La Pasiona ria noodgedwongen Spanje en ver trok ze naar de Sovjetunie waar ze bijna veertig jaar zou wonen. Ze moest wachten tot de dood van Franco en de legalisering van de PCE, voordat ze terug kon keren naar haar geboorteland. De laatste jaren van haar leven bracht ze in Madrid door. Ze sprak bijna niet meer met de media en uit de schaarse interviews bleek, dat lang niet alles meer tot haar doprdrong. Desondanks bleef ze tot haar dood een bindende factor in de Spaanse communistische bewe ging. OSHAKATI De eerste vrije ver kiezingen in Namibia zijn zonder in cidenten van betekenis verlopen. Waarschijnlijk meer dan 95 procent in Ovambo-land gevolgd en was zeer te spreken over het werk van zijn manschappen. "Ze hebben het gezien de barre omstandighe- De spanning is af te lezen op de gezichten i pogen zonder kleerscheuren de frontlinies vc ten. door Peter van Nuijsenburg Zaterdagmiddag besloot de spe ciale VN-vertegenwoordiger in Na mibia, de Fin Ahtisaari, de verkie zingen niet te verlengen. Aanvanke lijk was, gezien de enorme op komst, rekening gehouden met een verlenging van een of twee dagen. Ahtisaari verklaarde tevens dat de verkiezingen 'vrij en eerlijk' waren an deze inwoners van San Salvador die, begeleid door vrijwilligers, ^OniTin Ovamhn-lanrf PPn tra Hi i de felle gevechten tussen leger en verzet in de hoofdstad te ontvluch- tioneel roerig gebied in £et noorden (foto AFP) van Namibia, waren de verkiezin gen vrijwel rimpelloos verlopen. Luitenant-kolonel Roos, de com mandant van het Nederlandse VN- detachement in Namibia, heeft de oorlog pre- afêel°Pen week de gang van zaken de vrede. En Buitenland kort ben' vraagtekens "achter de kennis Mmdszenty Hongarye heeft besloten het proces voorstel van de sociaaldemocraten tegen kardinaal Joszef. Mmdszenty om een ronde tafel conferentie te or- te heropenen Daarmee is de hoop ganiseren met alle maatschappelij- gestegen dat Mmdszenty, een van ke organisaties in de Bondsrepu bliek over hulp aan de DDR MEXICO-STAD - De Sal- ment echter nog altyd op verschil lijn, Walter Momper, deed. Deze vadoraanse president Cristiani lende plaatsen geschoten. West-Berlijn gewaagd te heeft vannacht de noodtoestand af- By de gevechten zijn minstens 78 daarmee dreigt de al negen jaar ou- in "het volk van de DDR gekondigd in antwoord op een doden en 130 gewonden gevallen, de burgeroorlog in El Salvador ge- fascinerend stuk Duitse ge- grootscheeps offensief van de link- De guerrilla beweert dat er meer rTO°" T"Q,,Q" ">OT" se guerrilla. Daarbij vielen de rebel- dan 400 militairen 'buiten gevecht' len dit weekeinde de belangrijkste zijn gesteld. Ook zeggen de rebellen - ,j steden in het land aan. In de hoofd- dat ze vijf helikopters hebben ver- DDR het zyn landgenoten dru- stad San Salvador werden zelfs ver- nietigd. Het gaat om het grootste of- Kohl zette dan ook zyn schillende wijken door de guerrilla fensiefvan de guerrilla sinds het be- i de 700.000 stemgerechtigde Na- den, de moordende hitte en werken mibiërs hebben de afgelopen week in de meest afgelegen oorden, Hij keek met enige spanning uit naar het moment dat de uitslag be kend wordt gemaakt. "Als aanhan gers van een van de partijen de ver kiezingsuitslag niet accepteren kan er gedonder komen. De vraag is al leen: op welke schaal. Blijft het be perkt tot wat relletjes of gaan ze echt muiten. Dat valt nu nog niet te voorspellen, maar het is hier een heethoofdig volkje, vooral als ze een flinke slok op hebben", aldus de Ne derlandse overste. De Namibiërs kozen de afgelopen week 72 leden voor een parlement dat een nieuwe grondwet moet schrijven voor deze laatste kolonie in Afrika. Aan deze verkiezingen deden tien partijen mee, maar de voormalige verzetsbeweging Swapo wordt ongetwijfeld de grote winnaar. Onzeker is alleen de om vang van haar winst. Haalt Swapo een tweederde meerderheid, dan kan zij in principe haar programma tot wet verheffen. door Rob Sprenkels Verlies Garcia bij verkiezingen Peru Cristiani heeft ook een avondklok de ingesteld. Militaire woordvoerders de meest prominente slachtoffers |J Iwuuiuvwiua van de koude oorlog, postuum gere- honderdduizenden 'Dedies' die zich bèwêè"denTaimachrdarde rebeh habiliteerd wordt. De kardinaal jn de laatste maanden in het Westen len inmiddels uit de hoofdstad werd in 1949 wegens landverraad hebben gevestigd. BERLIJN (AP) Het Rode Kruis gaat bij vier Duits-Duitse grensover gangen adviescentra inrichten voor Oostduitsers die naar hun land wil len terugkeren. De centra helpen bij het in orde maken van papieren en bij het regelen van vervoer. Bovendien zullen de centra een coördine rende rol spelen bij het herkrijgen van woonruimte en werk. De advies centra gaan overmogen van start. Volgens het Oostduitse persbureau ADN besloot het Rode Kruis tot het opzetten van de adviescentra op verzoek van de permanente verte genwoordiging van de DDR in Bonn. De Oostduitse diplomaten richt ten zich tot het Rode Kruis in zowel de Bondsrepubliek als de DDR, na' dat sinds vrijdag tientallen Oostduitse vluchtelingen bij de vertegen woordiging in Bonn hadden aangeklopt met vragen over een mogelijke terugkeer. Volgens Günter Lampat, een functionaris van het Westduitse Rode Kruis, zouden meer dan 1000 Oostduitsers die dit jaar naar de Bondsre publiek zijn gevlucht, terug willen naar de DDR. In totaal zyn dit jaar 200.000 DDR-burgers naar de Bondsrepubliek geemigreerd of ge vlucht. Lampat zei tegenover ADN dat de Oostduitsers die terug willen hadden gezegd te willen meewerken aan de opbouw van een nieuwe DDR. tot levenslang veroordeeld. Hij werd in 1956 bevrijd en vluchtte naar de Amerikaanse ambassade, die hij pas in 1971 kon verlaten. Zuid-Korea Ongeveer 600 arbeiders en studen ten in Zuid-Korea zijn gisteren in Seoul opgepakt bij een demonstra tie tegen het bewind van Roh Tae Woo. Ongeveer 5000 demonstran ten, van wie sommigen waren be wapend met molotov cocktails* le verden enkele uren slag met de poli tie, die traangas gebruikte. Volgens ooggetuigen vielen er geen slachtof fers. Bulgarije Oppositiegroepen in Bulgarije zou den vandaag demonstreren voor verdergaande hervormingen dan de nieuwe secretaris-generaal van de communistische partij, minister van buitenlandse zaken Petar Mla- denov, in het vooruitzicht heeft ge steld. Mladenov, opvolger van Zhi- vkov die eind verleden week onver wacht aftrad, heeft wel veranderin gen aangekondigd, maar de partij blijft voor hem een leidende rol spe len. PSOE De Spaanse socalistische PSOE van premier Gonzalez verliest toch de absolute meerderheid in het parle- BONN (DPA/Rtr) - De mogelijke hereni- ment. De socialisten verliezen in het ging van de twee Duitse staten lijkt door het district Murcia na hertelling een dramatische besluit van de DDR-leiding de van de vijf behaalde zetels aan de grenzen te openen, minder ver weg dan tot linkse coalitie Izquierda Unida(IU), voorheen werd gedacht. Voor de meeste die om de hertelling had gevraagd. Westduitsers lijkt deze kwestie echter geen De PSOE krijgt daarmee 175 in hoge prioriteit te hebben. Zij willen nauwe plaats van 176 zetels in de 350 plaat- betrekkingen aanknopen met de DDR, maar sen tellende Cortes. een politieke eenheid hoeft voor hen voor O alsnog niet zo nodig, örl JLRllKar Op grond van de Westduitse grondwet is In het zuiden van Sri Lanka hebben Bonn formeel gebonden aan het herstel van twee Singalese extremisten giste- de Duitse eenheid. Uit een recent opinieon- ren drie moslim-regeringsfunctio- derzoek blijkt ook dat viervijfde van de narissen doodgeschoten. Elders in Westduitsers een hereniging steunt. Maar er het land werden zaterdag 24 Singa- zijn maar weinig politici die een duidelijk lezen gedood, zo maakten militaire beeld hebben van hoe een herenigd Duits- woordvoerders bekend. Extremis- land eruit zou moeten zien. „Er is een gebrek ten vermoordden zaterdag en giste- aan ideeën", zo klaagde gisteren het West- ren in het zuiden van Sri Lanka zes duitse blad Welt am Sonntag. "Moeten het leden van twee Singalese families een echte eenheid worden, een confederatie en doodden een vrouw met een hak- of alleen maar vorm van goede nabuur- bijl. In het midden en iets hoger ge- schap?" legen districten werden dit week- "De revolutie is nog maar net begonnen, einde 17 Singalezen gedood. Hun onzekerheid over de politieke toekomst p„ 0 van Duitsland toont aan hoe weinig de func- r apanareOU tionarissen in Bonn erop voorbereid waren", De leider van de Griekse socialisten zo concludeert het blad in een commentaar Papandreou heeft gistreren tijdens op de stormachtige ontwikkelingen in Oost- overleg met de leider van de Coali- Europa. tie van Links en Vooruitgang Flora- De dramatische gebeurtenissen in de kis geen overeénstemming bereikt DDR, en met name het feitelijk verdwijnen over een nieuwe regeringscoalitie, van de Muur, heeft de christen-liberale coali- Beide partijen zyn het in grote lij- tie in Bonn overrompeld. Niemand lijkt pre- nen eens, maar het breekpunt ligt cies te weten hoe het nu verder moet met de by de linkse eis voor de invoering twee Duitslanden. Er is geen duidelijk con- van een evenredig kiesstelsel. Dat is cept voorhanden. Kohl zei zaterdag na een gunstig voor kleinere partijen. speciaal kabinetsberaad dat hy zeer concre- verdreven. Er werd op dat gin van de burgeroorlog, negen jaar geleden. De hevigste gevechten vonden LIMA (AFP/Rtr/UPI) - Alle aansla- plaats in de hoofdstad San Sal- gen van de guerrillabeweging Lich- vador. Het regeringsleger bombar- tend pad ten spijt zijn de Peruaanse deerde daar zondag vanuit helikop- gisteren in groten getale ters de dichtbevolkte zones waar de naar de stembus gegaan voor de ge- rebellen barricaden hadden opge- meenteraadsverkiezingen. De voor worpen. Ook bestomide het leger lopige uitslag geeft een ruk naar de nationale universiteit. Tientallen recbts aan ten koste van de regeren- studenten werden op hardhandige de sociaal-democratische APRA i president Garcia. De guerrillabeweging Sendero wijze afgevoerd. Het was in San Salvador eigenlijk w w w allemaal al zaterdagochtend begon- Luminoso had zich ten doel gesteld i met een aanval tegen het hoofd- de "democratische farce" te versto- kwartier van de 'Guardia Nacional' Vervolgens kwam het tot gelijk- campagne tei soortige acties tegen bijna alle be- kandidaten, langrijke steden in het land. In de hoofdstad San Salvador voerde daarvoor een moord- burgemeesters en :ia roemde de op komst van rond de 65 procent als bewijs van burgermoed, al werd werd zelfs de woning van president hem wel de rekening gepresenteerd Alfredo Cristiani belaagd. Zondag- r de inflatie van meer dan 1000 ochtend moest het internationale procent, de hoge werkloosheid vliegveld na een aanval van de guer- het politieke geweld. Alle voorspel- rilla voor enige tijd worden geslo ten. En 's middags werd ook het buiten de hoofdstad liggende stad haar traditionele bolwerk Tru- militaire vliegveld beschoten. Volgens president Cristiani be wijzen de gebeurtenissen dat de guerrilla geen vrede wil, maar een 'gigantische golf van geweld en ter reur'. Een woordvoerder Kohl en Mazowiecki schudden elkaar plechtig de hand onder het toeziend het noorden wist te behou- oog van de madonna in de kerk van Kryzowa. (foto ap> jillo den. Het Democratisch Front (Frede- mo), een coalitie van drie centrum rechtse partijen heeft volgens de eerste schattingen tweederde guerrilla in Mexico beweerde op alle burgemeesterszetels binnenge- zijn beurt dat het gaat om een ant- haald. De Fredemo is volgens deze woord op de toenemende repressie cijfers de voornaamste politieke tegen de revolutionair gezinde kracht van het land geworden, met 'massa-organisaties' in El Salvador. Verenigd Links op een tweede en Maar in feite komt het erop neer dat de APRA op de derde plaats. KRYZOWA (Rtr/DPA/AFP) - Naar komst hebben van het bezoek van schatting 8000 Polen van Duitse af- de Westduitse bondskanselier Hel- mut Kohl aan Polen gebruik ge- te denkbeelden heeft, maar daarover wilde hy niet in het openbaar uitweiden. Voor de regering in Bonn komt het er nu vooral op aan de DDR te helpen bij het leni gen van de ergste economische nood. Maar tegenover Westduitse economische bijstand moeten verdere politieke hervormingen staan. Kohl vermeed wel de term voorwaar de toen hij sprak van de noodzaak dat in de DDR de socialistische planeconomie plaatsmaakt voor een economische orde die bepaald wordt door de vrije markt. Naar de mening van de Westduitse rege ring moeten er in de DDR nu eerst twee din gen worden verwezenlijkt. Er dienen vrije verkiezingen te komen en in de daaruit voortvloeiende democratische regering mag de communistische partij het niet meer al leen voor het zeggen hebben. Een probleem is dat de huidige leiders van de DDR kennelijk pas in 1991 voor het eerst vrije verkiezingen willen houden. Maar dat vindt Bonn te laat. Juist om die reden zou den de plannenmakers in Bonn zo snel mo gelijk een duidelijk concept moeten opstel len. Een concept dat verder gaat dan de vraag of de Bondsrepubliek de Oostduitsers meer behulpzaam moet zijn bij het verkrij gen van reisdeviezen of dat zij dient te hel pen bij de uitbreiding van het Oostduitse te lefoonnet, zoals Kohl onder meer heeft geop perd. Verbetering De meeste Westduitsers zyn gewoon ver heugd dat het voor familieleden en vrienden in de DDR mogelijk is geworden hen te be zoeken. Zij willen dat de levensomstandig heden in het Oosten verbeteren. Voor een meer abstracte zaak als de hereniging heb ben zij minder belangstelling. Rechtse West duitse politici werden vrijdagavond tijdens een manifestatie in Berlijn uitgejouwd toen zij opriepen tot hereniging. Ook voor veel Oostduitsers geldt dat her vormingen belangrijker zijn dan een hereni ging met de Bondsrepubliek. "Wij willen dat de dingen hier veranderen, en niet daar. Wij experimenteren hier met een democratisch socialisme en we moeten proberen dat te la ten werken", verklaarde een 35-jarige Oost duitse telefoontechnicus. Zelfs als zouden de Duitsers aan weerszy- den van de grens een hereniging willen, zou dit nog een zeer moeilijk proces worden. "Sommige industrieën en boerderijen in de DDR gebruiken nog machines en technie ken die dateren uit de tijd van voor de Twee de Wereldoorlog. Ook kennen zij andere standaarden en onderwijsvormen", zei een jonge Westduitser. Bekend is ook dat de honderdduizenden DDR-burgers die in het verleden de wijk na men naar de Bondsrepubliek moeite hadden zich aan te passen aan een samenleving waarin de individualisering ver is voortge schreden en de geborgenheid van allerlei so ciale verbanden ontbreekt. De meeste Westduitse politici zyn het er over eens dat de hervormingen in de DDR ondersteund moeten worden met Westduits kapitaal. Oud-kanselier Helmut Schmidt heeft voorgesteld een speciale btw in te voe ren ter financiering van een grootscheeps ontwikkelingsprogramma voor de Ooster buren. De oppositionele SPD wil in het ka der van een economisch hulppakket een Duits-Duitse commissie en een gemeen schappelijke bank in het leven roepen. Zulke ideeën kunnen wellicht nader wor den uitgewerkt als Kohl de komende weken een ontmoeting heeft met de Oostduitse par tijleider Egon Krenz. De Westduitse presi dent Richard von Weizsacker heeft opgeroe pen tot een periode van kalme bezinning. "Wij hebben tijd nodig om alle gedachten en gevoelens op een rijtje te zetten". EG Ook i het buitenland vormt Duitse hereniging een belangrijk onderwerp van gesprek. De Amerikaanse president Ge orge Bush zei in een krante-interview dat het nog te vroeg is om over een herstelde Duitse eenheid te speculeren. In dit verband meen de hij dat het "zeer moeilijk is met zekerheid te voorspellen wat er als volgende staat te ge maakt om aandacht te vragen hun positie. Zij juichten Kohl uit bundig toe toen deze gisteren Silezië bezocht, dat voor 1945 Duits grondgebied was, en droegen span doeken mee waarop zij rechten voor de Duitse minderheid eisten. In Kryzowa in Neder-Silesië woonden Kohl en de Poolse pre mier Mazowiecki een tweetalige mis bij die de verbetering moest symboliseren in de betrekkingen tussen beide landen. Die zijn jaren lang gespannen geweest vanwege etnische- en grensgeschillen. Maar de nieuwe niet-communistische re gering is bezig met het opstellen van een wet op minderheidsrechten en de Polen van Duitse afkomst worden daarin wellicht officieel er- mogelyke kend als etnische minderheid. Aanvankelijk wilde Kohl dat de mis zou worden gehouden in Anna- berg, een plaats waar etnische Duit sers graag samenkomen. Maar Ma zowiecki wilde niets weten van een pelgrimstocht naar een plaats Silezische Duitsers in 1921 beuren". Bush blyft zich behoedzaam op- Poolse opstand de kop indrukten. Kohl ging als compromis akkoord met Kryzowa. Met zyn bezoek aan Kryzowa zet- stellen tegenover de veranderingen in Euro pa en wil vooralsnog niets weten van een be zoek aan Berlijn. Zyn minister van buiten landse zaken James Baker merkte op dat te Kohf zijn bezoek aan Polen i.a Washington het idee van een herenigd Duits- een korte onderbreking voort. Vry- land altyd heeft ondersteund, maar dan wel dag brak hij het bezoek voor 24 uur als een hereniging op basis van de westerse af om thuis overleg te plegen over waarden en normen. de jongste ontwikkelingen in de Frankrijk, dat deze eeuw twee keer door DDR. Voor hy zyn bezoek onder- het Duitse leger werd aangevallen, heeft op brak, hadden Kohl en Mazowiecki zich niet zoveel moeite met een hereniging elf samenwerkingsovereenkom- van de twee Duitslanden. Maar het is wel be- sten getekend, waaronder een West- zorgd dat dit zal leiden tot een verminderde duits aanbod voor investeringskre- de Europese Ge- dieten ter grootte van 1,62 miljard aandacht i meenschap. Bonn dollar.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5