VVD af van polarisatie tegen PvdA Vervuiler in hoger beroep Dakregenwoud beklommen Korpschefs willen één politieminister Van Cleef Er is alleen plaats voor echte vluchtelingen MAANDAG 13 NOVEMBER 19R9 PAGINA 3 'We zijn geen CD A-aanhangwagen' DEN HAAG (GPD) - De WD wil bij een volgende kabinets formatie niet meer alleen aangewezen zijn op besprekingen met het CDA, maar ook serieus werk maken van een coali tie met de PvdA. De partij zweert de klassieke politieke po larisatie tussen 'rechts' en 'links' af, en gaat de komende op positieperiode gebruiken om een "modern, sociaal en eco logisch verantwoord liberalisme" te ontwerpen. DEN HAAG (GPD) - Zes Neder landse onderzoekers vertrekken de ze week naar Frans Guyana om daar de boomkruinen van het tropisch regenwoud te bestuderen. Sterker nog, ze nemen na een experiment van zes dagen ook onderdelen mee van dit bos, om het in Nederland in een gigantische kas zo exact moge lijk na te bootsen. Het experiment midden in het re genwoud is mogelijk met behulp van bergklimtechnieken, loopbrug gen tussen de boomkruinen en een uniek verplaatsbare Kronendak- vlot. Dit laatste wordt door een gi gantische Zeppelin boven de boom kruinen gebracht en er vervolgens op gelegd. Vandaaraf kunnen de on derzoekers naar beneden klimmen om het kronendak (de boomkrui nen en de onderliggende takken en stammen) van het tropisch regen woud te bestuderen. Uitgangspunt van de expeditie is dat de bossen in de tropen, in feite één groot energiesysteem, alleen gered kunnen worden wanneer Nederlanders onderzoeken boomkruinen in Guyana men over voldoende kennis be schikt van het zeer complexe eco systeem van het regenwoud. Dat is nodig gezien de razendsnelle ver dwijning van delen van het tropisch regenwoud. Dat komt enerzijds door het gebruik van tropisch hard hout in westerse landen en ander zijds door plaatselijk gebruik van hout en grondwinning ten behoeve van de akkerbouw. Voor deze gelegenheid is de Stichting 'Het Kronendak' opge richt, die het wetenschappelijk on derzoek naar het kronendak van tropisch regenbos wil bevorderen. Onderdeel daarvan is het telen van een stukje woud met een compleet kronendak in een 'reageerbuis' van 50 bij 50 meter en 30 meter hoog. Deze kas zal gebouwd worden op het terrein van Ouwehands Dieren park in Rhenen. Naast wetenschap pelijk onderzoek en onderwijs bete kent dit voor het dierenpark ook weer een extra publiekstrekker. De laatste jaren heeft Ouwehand al en kele vingeroefeningen gedaan op kleinere schaal. Mogelijk wordt het wel een probleem dat de groei in de kas altijd onnatuurlijk zal zijn, we gens gebrek aan zonlicht in de win termaanden. Gifkikker Het kronendak van een bos is het meest soortenrijke gedeelte. Er le ven duizenden soorten planten en dieren. Op de boomtakken groeien orchideeën, bromelia's en met hen leven paddestoelen, insecten (ook ziekteverwekkers) en kikkertjes, zoals de pijlgifkikker. Veel planten zijn ook nuttig als medicijn of sier plant. Onderzoek moet het ook mo gelijk maken om te zien hoe ziekten zoals malaria of gele koorts door muggen en vliegjes worden ver spreid. "In het kronendak zitten veel overbrengers van ziekten, die men nog niet kent. Door de ontbos sing komen die in groten getale naar beneden. Dat vormt al een tijd een bron van zorg voor de Wereld Ge zondheidsorganisatie", aldus dr. ir. R. Oldeman. leider van de expedi- De expeditie staat in het kader van het internationale project 'Tro pical Rain forest canopy research', een initiatief van de Landbouwuni versiteit Wageningen en de univer- siteti van Montpellier in Frankrijk. Nederlandse deelnemers komen van de LU, Ouwehands Dieren park, de Universiteit van Amster dam en de Rijksuniversiteit Utrecht. Een eerder experiment in de oerwouden van Brazilië, in juni van dit jaar. werd om bureaucrati sche redenen afgelast. Met Frans Guyana krijgt het team een nieuwe kans. Voor het totale project is 16 mil joen gulden nodig. Voor het Neder landse gedeelte (de kas) zo'n 6,5 mil joen. Daarvan ontbreekt nog zeker 4 miljoen gulden. Dit zal voorname lijk opgebracht moeten worden door sponsoring van het bedrijfsle ven. "Ook Bruynzeel en McDonalds zijn welkom, als ze maar achter ons onderzoek staan", aldus de Stich ting Kronendak. WD-leider Joris Voorhoeve heeft dat zaterdag gezegd op een besloten partijbijeenkomst in Apeldoorn. De vergadering van de WD-partijraad was gewijd aan de diepe politieke crisis waar de liberalen in verzeild raakten, nadat ze het kabinet-Lub- bers in mei ten val brachten. De ka binetscrisis en hoogoplopende in terne ruzies brachten de VVD bij de verkiezingen de tweede stembusne derlaag op rij. Maar de partijtop bezwoer giste ren op een persconferentie dat de vergadering een 'keerpunt' had in geluid: het vertrouwen in WD-lei der Voorhoeve is ongeschonden, en op tal van punten zal de organisatie van de partij worden verbeterd. "We hebben omgekeken in verwon, dering, niet in wrok, en we hebben vooruitgekeken in verwachting", aldus partijvoorzitter Ginjaar. In zijn toespraak tot de partijraad zei Voorhoeve dat de VVD moet breken met de oude opvatting dat de socialisten aan de linkerzijde van de "politieke lineaal" staan, en de li- D66 waakt over regeerakkoord DEN HAAG (GPD) Het regeerak koord van het kabinet Lubbers- Kok wijkt niet rad'caal af van een akkoord dat D66 zou hebben ge steund. Daardoor zal de rol van D66 als oppositiepartij afwijken van wat gebruikelijk is. De links-liberalen zullen het beleid van het kabinet steeds spiegelen aan het regeerak koord en de ministers houden aan de uitgestippelde centrum-linkse koers. Dit zei de vice-voorzitter Wolffensperger van de D66-fractie in de Kamer dit weekeinde voor de radio. Moord Een 28-jarige Arnhemmer hoeft be kend vorige week een 39-jarige vrouw op zijn woonboot te hebben doodgestoken. Volgens de man heeft hij kort een relatie met de vrouw gehad en bleef zij hem lastig vallen. Ze had onder meer gedreigd de woonboot in brand te steken. De verdachte dwong zijn buurman te helpen met het begraven van het stoffelijk overschot in een weiland. Die besloot diezelfde nacht nog de politie in te lichten. Rijnwater De Watertransportmaatschappij Rijn-Kennemerland heeft sinds za terdag de inname van drinkwater uit de Rijn gestaakt. Dit is het ge volg van de lozing in de Rijn van een ton nitrobenzeen, een kankerver wekkende stof, door het Westduitse chemiebedrijf BASF. De concentra ties waren zo hoog opgelopen'dat de grens van 5 microgram werd over schreden. Daarom zijn de pompen stilgezet. Verwacht wordt dat van daag of morgen de inname van wa ter wordt hervat. Gasexlosie Bij een gasexplosie in een woning in 's-Heerenberg zijn zaterdag avond twee mannen ernstig ge wond geraakt. Het tweetal, de be woner en zijn buurman, bevond zich op het moment van de ontplof fing in de kelder. Beiden liepen brandwonden aan handen en ge zicht op. De woning vloog in brand en stortte kort nadat de brandweer arriveerde nagenoeg geheel in. Het gas, uit een lekke leiding, kwam tot ontploffing toen de bewoner het licht in de kelder aandeed. Ambassade De Iraanse politie heeft twee men sen gearresteerd die ervan worden verdacht betrokken te zijn geweest bij de bestorming van afgelopen donderdag van de Nederlandse am bassade in Teheran, aldus het pers bureau Irna. In de nacht van don derdag op vrijdag bestormden circa 20 mannen de ambassade. Zij stichtten brand en richtten aanzien lijke vernielingen aan. Iran heeft zijn spijt over de actie betuigd. Europarlementariërs Mevrouw M. M. Van den Brink en A. M. C. Goedmakers worden de twee nieuwe europarlementariërs voor de PvdA. Zij volgen Hedy d'Ancona, de nieuwe minister van WVC, en Piet Dankert. de nieuwe taatssecretaris voor EG-zaken, op. Van den Brink was voorzitter \>an dr raad voor het jeugdbeleid, en be kleedt sinds een paar maanden een ambtelijke topfunctie bij WVC. Goedmakers is lid van het partijbe stuur van de PvdA. beralen aan de rechterzijde. Voor hoeve beklemtoonde de 'onafhan kelijke positie' van de WD ("We zijn geen aanhangwagen van het CDA"), en pleitte voor een 'drie hoeksverhouding' tot de andere partijen. De modernisering van de partij-ideologie zal de komende twee jaar z'n beslag krijgen in the maconferenties. Daarmee "moeten we bereiken dat bij de volgende ka binetsformatie zowel CDA als PvdA naar onze hand zullen din gen", aldus Voorhoeve. De WD-fractievoorzitter kondig de een gematigde ('objectief ge rechtvaardigde') oppositie tegen het centrum-linkse kabinet aan, maar voorspelde dat de CDA/PvdA- coalitie de komende tijd op veel steun uit de bevolking zal kunnen rekenen. Voorhoeve liet doorsche meren rekening te houden met een langdurige oppositieperiode. De WD zal zich-daarin richten op pun ten als de hoogte van de belastin gen, de bestrijding van de werkloos heid en milieuvervuiling, en de ver sterking van de politie. WD-kopstukken lieten zaterdag merken dat de kabinetscrisis, die ze zelf forceerden, achteraf op tal van punten ongelukkig is uitgekomen. Zonder het woord 'spijt' in de mond te nemen, constateerde Voorhoeve dat de WD een "politiek zeer forse prijs heeft betaald voor ons inhou delijk gelijk rond het reiskosten forfait". In de partijraad had Voor hoeve al opgemerkt: "De vraag blijft, of alles niet anders en beter had kunnen lopen, als we ons han delen vanaf januari overzien. Dat geldt voor alle WD-politici; dat geldt ook voor mij". Blauwe boekje Een van de resultaten van de val van' het kabinet was, aldus partij voorzitter Ginjaar, dat de WD geen tijd meer had voor modernisering van de organisatie. De plannen die daarvoor bestonden verdwenen in de ijskast, waar ze nu met een 'con cept-verenigingsplan' weer uit zijn gehaald. Het 'blauwe boekje' be pleit onder meer betere public rela tions, meer vorming en scholing van het partij kader, betere beheer sing van de 'informatiestromen' binnen de partij, versoepeling van de besluitvorming en verandering van reglementen, en een andere procedure voor het stellen van kan didaten bij verkiezingen. De huidige procedure waarmee Tweede Kamerleden worden ge worven, duurt veel te lang, vinden veel WD-ers, en is een symptoom van 'overdemocratisering'. De pro cedure móet worden ingekort van ongeveer 1 a 1,5 jaar naar drie maan den. De leden zouden zich slechts een keer over de kandidaten moe ten uitspreken, om ongewenste in dividuele campagnes te voorko- ADVERTENTIE LOSSER Kinderen in het noorden en oosten des lands kunnen voorlopig weer vooruit. Ze g deuren lang§ om Sint Maarten (11 november) te vieren en haalden zaken vol snoep op. In het Twentse Losse het ze zelfs vanuit de huizen toegeworpen. Ook in de Randstad wordt het feest hier en daar gevierd. ENSCHEDE (ANP) - De korpschefs van rijks- en gemeentepolitie heb ben scherpe kritiek geuit op de af spraken die tussen de ministers Da- les (binnenlandse zaken) en Hirsch Ballin (justitie) zijn gemaakt over het beheer van de politie in de toe komst. De plannen wijken belang rijk af van wat eerder in het regeer akkoord was neergeschreven, zo heeft het Coördinerend Politiebe raad (CPB) aan de bewindslieden en aan de Tweede Kamer geschre ven. In het CPB zijn alle politie korpschefs vertegenwoordigd. Voorzitter P. IJzerman van het CPB zei zaterdag dat de chefs met de bewindslieden over een andere verdeling willen spreken. Met de oorspronkelijke opzet in het regeer akkoord was het CPB het wel eens maar in de uiteindelijke versie kun nen de chefs zich niet vinden. Ook de regeringsfracties van PvdA en CDA hebben van beide bewindslie- aterdag de den meer duidelijkheid gevraagd. werd Vooral het gescheiden beheer anp) door twee ministeries is voor de po litiechefs, net als voor de Tweede GRONINGEN .(GPD) - Aagrunol (landbouwgif) gaat in hoger beroep tegen de veroordeling tot het beta len van de kosten voor het saneren van het vervuilde terrein in die stad. De rechtbank in Groningen veroor deelde het bedrijf vrijdag tot het be talen van de schoonmaak die naar schatting 90 miljoen gulden gaat kosten. Het ministerie van Volkshuisves ting Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) beschouwt de uit spraak als een belangrijke overwin ning, gezien talrijke nog lopende procedures tegen bodemvervuilers. De advocaat van de eveneens ver oordeelde voormalige directeur J. Bel tekent beroep aan bij het ge- De Kwaadsteniet rechtshof in Leeuwarden. Bel is door de rechter veroordeeld tot be taling van 900.000 gulden proces kosten. De verhaalsprocedure van de Staat op Aagrunol zal naar ver wachting nog vier tot vijfjaar voort duren. Aagrunol heeft sinds 1984 i Kamer, onaanvaardbaar. Het CPB vindt dat het beheer op afstand van de regionale en landelijke diensten bij één ministerie moet liggen. "Dat is de eerste voorwaarde voor een éénsoortige politie", aldus IJzer man. "We zeggen niet welk van de twee departementen het beheer voor zijn rekening moet nemen. Als het bijvoorbeeld binnenlandse za- t ken wordt, betekent dat voor ons uitgevoerd sinds de affaire-Lekker- "iet automatisch dat justitie 1980 en zette een geheel briek op in Delfzijl. Het eerste bo demonderzoek verrichtte de over heid in 1980. Dat gold als een stan daardprocedure. die steeds wordt totaal kerk. De gemeente wilde tachtig kortstondige gen bouwen. Het onderzoek toonde schaduw-bv's opgericht volging te bemoeilijken. Volgens het ministerie van VROM is het van groot belang, dat de rechter heeft bepaald dat het be drijf aansprakelijk blijft voor de vervuiling tussen 1946 en 1980 in Groningen, ook al zegt het lange tijd niet op de hoogte te kunnen zijn ge weest van de schadelijkheid van be paalde stoffen, zoals in dit geval kwik en arseen. verontreinigingen arseen en daarnaast van stoffen. Ook de oppositiepartijen zijn niet te spreken over de nadere afspra ken tussen Dales en Hirsch Ballin. VROM cedure ee DEN HAAG (ANP) - Het voormalig recteur v CDA-Tweede Kamerlid dr. W. de sprakelijk i verheugd dat in de pro- privé-persoon, de ex-di- n Aagrunol, mede-aan gesteld. Dat betekent Kwaadsteniet is vrijdagmiddag op dat het ministerie ook in de toe- 61-jarige leeftijd in Rotterdam c komst privé-personen kan aankla- i de rechter blijkt voorts dat de Staat vermogenskwesties bij de Tweede Kamer. Hij kreeg bekend- réchters anders hebben beoordeeld, heid als pleitbezorger doet de Hoge Raad deze week e den tegen de militaire dienst. r gewetensbezwaar- principe-uitspraak. Aagrunol verliet Groningen Brandstichter HS gepalet door telefoon journalist af te tappen DEN HAAG (GPD) - De spoorwegrecherche heeft de brandstichter van het station Hollands Spoor achterhaald na het aftappen van de telefoon van een journalist van het weekblad Panorama. Terwijl politie en brandweer hadden vastgesteld dat de brand niet was aangestoken maar veroorzaakt was door kortsluiting, had de Panormama-journalist al intensief telefonisch contact met de twintigjarige Rotterdamse brandstichter. De aftap-operatie is bevestigd door de Haagse officier van justitie mr. H. Vos. De dader zou zich vrijwillig bij Panorama hebben gemeld. Toen de Panorama-journalist door de Rotterdammer verstrekte gegevens bij de spoorwegrecherche wilde controleren, werden politie en justitie arg wanend. De journalist kwam met gegevens aanzetten die niet openbaar waren gemaakt. Daarop werd besloten de telefoon af te tappen. Mr. H. Vos meent dat de aftap-operatie volgens wettelijke regels is verlopen. Het afluisteren is toegestaan als het om een feit gaat waarop voorlopige hechtenis staat. Ook moeten er aanwijzingen zijn dat de ver moedelijke dader via de telefoontaps kan worden opgespoord. Het Tweede Kamerlid Hermans van de WD zei dat zijn partij schrifte lijk helderheid aan de twee be windslieden zal vragen. De WD wil precies weten welke afspraken er gemaakt zijn. De WD is bang dat de discussie over de politie zal wor den beheersd door de organisatie- problematiek en niet meer door cri- minaliteitsbestijding. Woordvoerders van D66, het GPV en Groen Links waren het met Her mans eens. Volgens het GPV wordt de stammenoorlog tussen justitie en binnenlandse zaken over de poli tie zo weer nieuw leven ingeblazen. Groen Links zei te vrezen dat door de onheldere situatie democrati sche controle wordt bemoeilijkt. De Delftse burgemeester Van Walsum, voorzitter van het Genoot schap van Burgemeesters, pleitte gisteren voor één beheer van de po litie onder leiding van de minister van binnenlandse zaken. Daardoor blijven de politiezaken volgens Van Walsum overzichtelijk en ligt de verantwoordelijkheid voor het be leid tenminste duidelijk. Kinderen schieten met buks op auto's SOEST (GPD) Drie kinderen van 11, 12 en 13 jaar zijn zaterdagavond door de politie aangehouden, nadat zij vanuit een achtertuin automobi listen op de Amersfoortse straatweg in Soest met een windbuks hadden beschoten. De politie kreeg om tien over half zeven diverse meldingen van auto mobilisten, die zeiden op de oude weg van Zeist naar Amersfoort te zijn beschoten. Er was daar al eer der, in juni dit jaar, op passerende automobilisten geschoten. Dat was reden voor de politie in Soest om een uitgebreid buurtonderzoek in te stellen. In een achtertuin ontdekte de po litie twee jongens en een meisje, die op dat moment op bomen schoten. Zij werden voor verhoor meegeno men naar het bureau, waar de drie (broertje, zusje en een vriendje) be kenden ook op auto's te hebben ge mikt. Een duidelijke reden hadden de kinderen niet, de politiewoord voerder van Soest houdt het op bal dadigheid. Voor het bezit van een windbuks is geen vergunning nodig. Volgens een politiewoordvoerder is het een onschuldig wapen, tenzij op korte afstand gericht wordt geschoten. Maar daar was in dit geval geen sprake van, aldus de woordvoerder. U wilt nog eens in alle rust het complete Bang&Olufsen programma zien en beluisteren? Daarvoor is er in uw omgeving een Bang&Olufsen Center met het volledige B&O programma en heel veel hennis van zaken. Bang&Olufsen Center LEIDEN Botermarkt 25. Tel. 071-122669 Kosto (justitie) hoopt schrijnende gevallen te voorkomen DEN HAAG - "Vanuit mijn politie ke denkrichting ben ik blij met deze zware portefeuille. Ik ga mij bezig houden met die categorie mensen die in de verdrukking zitten, en die daardoor ook druk op de samenle ving leggen: vreemdelingen, gedeti neerden en ook kinderen". door Ruud Kersten Aad Kosto, bijna 17 jaar Tweede- Kamerlid voor de Partij van de Ar beid, heeft dan eindelijk zijn 'pro motie' te pakken. In het derde kabi- net-Lubbers is hij staatssecretaris van justitie. Hij nam het roer over van Virginie Korte-van Hemel, die vooral vanwege haar vreemdelin genbeleid geregeld -onder vuur lag van Kosto en de zijnen. "Het valt niet tegen, nee. Mijn am bitie was gericht op verandering, bij voorkeur binnen mijn politieke spe cialiteit: justitie. De functie van mi nister was natuurlijk nog aardiger geweest. Maar kleine rollen worden gemaakt door kleine acteurs. Ik ben van plan er geducht tegen aan te gaan". De in Leiden geboren en getogen KoSto, nu woonachtig in Groot schermer, kan zijn energie wel kwijt in zijn nieuwe functie. Hij gaat zich bezighouden met het vreemdelin genbeleid, het gevangeniswezen (behalve de capaciteit), criminali teitspreventie, wetgeving op het vlak van het privaatrecht (vennoot schapsrecht, familierecht), het ter- beschikkingsstellingsbeleid, de re classering, de kinderbescherming. Kosto is bijzonder ingenomen met het onderwerp criminaliteits preventie, een betrekkelijk nieuw fenomeen dat nog volop in ontwik keling is. "Dit in mijn portefeuille te krijgen, was een wens van mij. We zitten maar met die keten die begint met opsporing door de politie en die eindigt met detentie. Preventie is een nieuwe schakel die helemaal aan het begin ligt van die keten", al dus Kosto. Hij zegt enige hoop te koesteren dat de druk op de rechtelijke macht kan worden verminderd door meer nadruk te leggen op het voorkomen van misdrijven. Kosto: "Iedere keer dat je erin slaagt iemand te behoe den voor opname in de justitiële ke ten, boek je winst. We weten dat de kans op 'besmetting', op recidive, veel groter is wanneer iemand in de gevangenis zit. Voorkomen is beter dan genezen". Incidentgevoelig Hoe interessant de rest van zijn por tefeuille ook is, Kosto weet heel goed, dat hij de komende jaren vooral zal worden beoordeeld op het punt van het vreemdelingenbe leid. "Ja, die sector van het beleid is zeer incidentgevoelig. Publiciteit en ook reacties uit de Kamer spitsen zich dikwijls toe op concrete geval len van mensen die het land uitge zet worden. Het aantal rechtszaken is legio. Het is een heel moeilijke portefeuille". Kosto vindt dat er hard moet wor den gewerkt aan verkorting van de toelatingsprocedure. "Het kwel- lendst voor de mensen die toegela ten willen worden, is de langdurige onzekerheid. Wat de uitslag ook is, je moet het snel aan Kosto: "Het kwellendst voor de mensen die toegelaten willen wor den, is de langdurige onzekerheid. Wat de uitslag ook is, je moet het snel laten weten". (foto anp» ten weten. We moeten van die ein deloze, eindeloze procedures af'. Voor de nieuwe staatssecretaris houdt dit impliciet versterking in van de rechtelijke macht. "De rechtsprekende instanties zijn over belast. Je moet op de eerste plaats dat deel van het personeel dat zich met de advisering in individuele ge vallen bezighoudt, versterken. Daarnaast hebben ook vreemdelin gen recht op beroep. Je moet dus voorkomen, dat er in de procedure bij rechtsprekende instanties ver stoppingen ontstaan". Wie overigens uit de forse kritiek die de Partij van de Arbeid de afge lopen jaren had op het vreemdelin genbeleid van Korte-Van Hemel de conclusie trekt dat het toelatingsbe leid minder streng zal worden, heeft het mis, zo maakt Kosto direct dui delijk. "Per maand melden zich 1200 asielzoekers. Een hoog percen tage komt hierheen, omdat men denkt, dat het hier prettiger leven is dan in het land waar ze vandaan ko men. Maar er is in Nederland slechts plaats voor mensen die hun land hebben moeten ontvluchten om lijf en leden te redden, en voor mensen die zich in het kader van ge zinshereniging hier willen vesti gen". Cultuurverschillen "Het motto van mijn beleid zal zijn: 'rechtvaardig maar niet lichtvaar dig'. Er zijn grote cultuurverschil len tussen autochtonen en allochto nen die met name in buurten die so ciaal gezien niet de sterkste zijn, el kaar plotseling ontmoeten. Dan hebben we het over negentiende- eeuwse wijken met een achterstand in voorzieningen, niet al te beste huisvesting". Hoewel verbetering in de situatie in die veroudere, soms verpauperde wijken volgens Kosto essentieel is voor het welslagen van zijn vreem delingenbeleid, heeft hij er niet veel invloed op. "Daarom ben ik zo blij met het regeerakkoord waar wordt gesproken over de noodzaak van so ciale vernieuwing in de steden. Vooral verbetering van de werkge legenheid is van belang. Het is vol gens mij de sleutel tot de oplossing, een van de heilzame factoren die kunnen leiden tot vergroting van de tolerantie. De oplossing is dus niet: alle vreemdelingen weg. Simpele oplossingen zijn er in dit geval niet". Kosto onkent niet dat de PvdA als oppositiepartij vaak heeft gefulmi neerd tegen het beleid van Korte- Van Hemel. "Dat hebben we vooral gedaan in incidentele, schrijnende gevallen. Ik hoop, dat mijn beleid zodanig zal zijn, dat dit niet meer zal hoeven gebeuren; dat ik me, wan neer de Kamer het nodig vindt mij te interpelleren over een bepaalde beslissing, naar eer en geweten ver dedigen kan", zegt Kosto. Hij haast zich te verklaren, dat dit niet kritiek op zijn voorgangster inhoudt. "Ik ben niet in de positie om dat te kun nen doen". Hij heeft voor zichzelf de metho de vastgesteld, die moet voorko men, dat hij in de Kamer in het schandblok kan worden geslagen. "Ik moet in ieder geval niet blinde lings de ambtelijke adviezen vol gen. Ik moet zelf het dossier ken nen. Als de Kamer zegt: hier is er een probleem, dan heb je dat vaak al in de krant kunnen zien aan komen. Tijd of geen tijd, dan moet je het dossier opvragen en je verdiepen in de zaak. Ik vind ook, dat iedere be windspersoon nadrukkelijk voeling moet houden met zijn politieke ach terban en met maatschappelijke or ganisaties. Dat ga ik proberen waar te maken".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3