Geen pinda of er zit gif in Vaticaan: opening DDR-grenzen Controle op eten en drinken kost jaarlijks half miljard 'Sporen van de oorlog' in boekvorm verzameld PAGINA 2 DEN HAAG - In Gronin gen sterven koeien door loodvergiftiging, de melk in Zuidholland is veront reinigd als gevolg van de uitstoot van gevaarlijke stoffen van de Afvalver werking Rijnmond en zelfs spinazie en sla zijn door een te hoog nitraat- en nitrietgehalte niet meer te vertrouwen. In Limburg worden tiental len bejaarden ernstig ziek door salmonellaver giftiging en het eten van garnalen is al jaren gele den een dubieuze bezig heid geworden. En dan laten we de schadelijke gevolgen van de ramp met de kerncentrale in Tsjernobyl nog buiten beschouwing. door Jos Heymans Het zijn gebeurtenissen die we pas te weten komen, als het kwaad eenmaal is geschied. Ken nelijk is de controle op ons voed sel minder adequaat dan we van de overheid mogen verlangen. Drs. A. Feberwee van het ministe rie en landbouw en visserij vindt dat een vertekend beeld. Het gaat volgens hem om incidenten, weliswaar niet goed te praten, maar het zijn slechts incidenten. In het algemeen is de controle op ons voedsel goed. "Maar goed nieuws is geen nieuws. Je leest ook niet in de krant dat er maan dag weer zoveel duizend auto's veilig in Amsterdam zijn aange komen". Twee ministeries, WVC en Landbouw en Visserij, zijn de eerst verantwoordelijke voor de controle op de kwaliteit (lees: vei ligheid) van ons voedsel. Grofweg kan worden gezegd dat Land bouw en Visserij zich bezighoudt met wat zich op de akkers en op zee afspeelt en WVC met de pro- dukten die in de winkels liggen. Daarnast ^ijn ook Economische Zaken, VROM en Sociale Zaken nog betrokken bij de veiligheid van ons voedsel. De belangrijkste opsporingsdiensten zijn de Alge mene Inspectie Dienst (AID), vooral bekend van de controle op de visquota, en de Keurings dienst voor Waren. Uitgangspunt voor de bewa king van ons voedsel is de Waren wet, waarin de bescherming van de volksgezondheid en het bevor deren van een eerlijke handel voorop staan. Vanuit die doelstel lingen telt de Warenwet tientallen regels die borg staan voor de kwa liteit van voedingsmiddelen. Zo mogen de produkten geen stoffen, bestanddelen of bacte riën bevatten die schadelijk zijn voor de gezondheid en zijn eisen gesteld aan de bereiding, opslag, transport en verkoop. De verpak te produkten moeten voorzien zijn een etiket met daarop de juis te benaming, de ingrediënten, kleurstoffen, conserveermidde len en de houdbaarheid. Landbouwgif Maar er zijn meer wetten ter be scherming van de kwaliteit van ons dagelijks eten en drinken. De Landbouwkwaliteitswet en de Produktschapsverordeningen moeten de kwaliteit van de pro dukten garanderen, de Bestrij dingsmiddelenwet bepaalt welk landbouwgif mag worden ge bruikt en in welke mate, en de Vleeskeuringswet en de Wet op de Diergeneesmiddelen moeten ervoor waken dat er geen besmet vlees op ons bord terecht komt. De controle op de naleving van de wet wordt gedaan door over heidsinstanties en door organisa ties van het bedrijfsleven, die on der toezicht staan van de over heid. Hiermee zijn enkele duizen den mensen belast, die aan keu ringen en controles jaarlijks meer dan 500 miljoen gulden uitgeven. De opening van de DDR-gren- zen is volgens Radio Vaticana een historische en "weergalo ze" bijdrage aan de verwerke lijking van de mensenrechten en het einde van de Koude Oor log. "De muur is gevallen: het is, alsof 'ie er al niet meer staat", aldus de omroep van het Vati- caan dit weekeinde. Volgens Radio Vaticana moet in de schoolboeken een nieuw hoofdstuk over de geschiedenis van Europa worden opgenomen. "De schande van de muur is op 9 november weggewist vooral door de druk van de DDR bevolking, die echter al 28 jaar moreel en po litiek door de vrije landen in het Westen werd ondersteund". De muur staat er dan nog wel, maar moreel is hij al gevallen, zo meent Radio Vaticana. De beslis sing van de DDR-regering is "ob jectief een belangrijke stap van de communistische wereld op het vlak van de mensenrechten, in het bijzonder het recht op vrij rei zen, en een stap in de richting van de definitieve verdwijning van de Koude Oorlog". Radio Vaticana liet er zich niet over uit of de gebeurtenissen van de afgelopen tijd tot een verande ring van het beleid van de RK Kerk zullen leiden. Het Vaticaan heeft de deling van Duitsland nooit erkend en tot nu toe gewei gerd bisschoppen in de DDR aan te stellen.-Het bisdom Berlijn om Daarbij zijn nog niet opgeteld de miljoenen guldens en de even eens duizenden werknemers van de producerende bedrijven, die hun eigen kwaliteitscontroles uit voeren. Het bedrijf heeft er im mers baat bij dat er geen klachten over zijn produkt binnenkomen. De controle van de overheid is gericht op vier hoofdpunten: de grondstoffen, de produktie-om- standigheden, de bewerkingen en de afzet en de eindprodukten. Bij de grondstoffen moet gedacht worden aan veevoeders en im- portprodukten. De controle op de produktie-omstandigheden richt zich op de kwaliteit van de bodem en het oppervlaktewater, het wer ken met bestrijdingsmiddelen en het toedienen van geneesmidde len aan dieren. Met deze twee zaken houdt met name de AID zich bezig. De pro- duktiefase wordt in de gaten ge houden door ongeveer dertig in stanties in verschillende produkt- sectoren, zoals het Kwaliteits Controle Bureau Groenten en Fruit, het Centraal Orgaan Zui- velcontrole en de Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees. De Rijkskeuringsdiensten voor Waren, zestien in totaal, zijn belast met de controle op de om standigheden in fabrieken, slachthuizen, restaurantkeukens, markten en winkels. Ze kijken ook naar de samenstelling, de be naming en het etiket van de eind produkten. Onmogelijk Ondanks al die intensieve contro les zal het voedsel nooit absoluut veilig kunnen zijn, stelt ir. M. van Stigt Thans van het Voorlich tingsbureau voor de Voeding. "Per jaar consumeert de bevol king van Nederland ongeveer tien miljard kilo voedsel en dran vat zowel het oostelijk als het westelijk deel van de stad. Juist vorige week hebben de rk bisschoppen van de DDR tijdens een buitengewone vergadering van de bisschoppenconferentie een verklaring vastgesteld, waar in een lans gebroken wordt voor vrije verkiezingen. Omdat de tekst, die dit weekeinde in de kerkdiensten is voorgelezen, af gelopen dinsdag is vastgesteld, wordt niet op de jongste ontwik kelingen ingegaan. Volgens de bisschoppen is een fundamentele verandering van de maatschappelijke verhoudin gen in de DDR alleen mogelijk als de communistische partij haar leidende positie laat toetsen bij niet-gemanipuleerde verkiezin gen. De bisschoppen roepen de ka tholieken op zich niet afzijdig te houden van het veranderingspro ces. Zij wijzen op de nijpende toe stand in vooral de gezondheids zorg als gevolg van de massale emigratie van burgers naar de Bondsrepubliek. De bisschoppen pleiten voor een "open en eerlijke dialoog" tussen alle maatschap pelijke en politieke krachten in de DDR. De bisschop van Berlijn, Ster ken. Wie absolute zekerheid wil hebben dat er geen enkele onge rechtigheid voorkomt in al die produkten, die moet elk potje, flesje, pakje, elk brood, elk stuk vlees, elke krop sla onderzoeken op de aanwezigheid van alle stof fen die daar eventueel in aanwe zig kunnen zijn. Het zal duidelijk zijn dat dit onmogelijk is". Het meeste voedsel is absoluut veilig of is zeer gemakkelijk te controleren. Een potje jam is snel open gedraaid om de hoeveelheid kleurstof te meten. Maar dat ligt anders met giftige stoffen uit het milieu, die in ons eten terecht ko men. De gevolgen van een kern ramp in de Sowjet-Unie kun je nauwelijks vóór zijn. Je kunt niet veel meer doen dan het nemen van preventieve maatregelen, zoals het ontraden van het nutti gen van bepaalde produkten. Voor de rest is het afwachten. Soms lijkt het erop dat bepaal de incidenten te laat worden ont dekt om te voorkomen dat de be smette produkten door de consu ment worden gebruikt. Maar dat valt in veel gevallen mee. Veront reinigde melk, om maar eens een voorbeeld van de laatste tijd te nemen, wordt tijdig geëlimineerd (Zuidholland) of wordt in zulke kleine hoeveelheden met de tota le melkproduktie van een gebied gemengd (Groningen), dat er geen gevaar bestaat voor de volksgezondheid. Toch veront rust elk milligrammetje nitraat de consument. We zijn immers ge wend dat dat soort zaken niet thuishoren in ons voedsel. Intensief Het is echter niet te voorkomen dat er schadelijke stoffen zitten in ons eten. Nederland produceert twee keer zoveel voedsel dan we zelf nuttigen, zodat de export van zinsky, toonde zich "totaal ver rast" door het besluit van de DDR-regering de grenzen met het westen open te stellen. Jodenzending De Vereniging van Vrijzinnige Hervormden (WH) wijst het voorstel voor een nieuwe formu lering voor het gesprek met de jo den in de hervormde kerkorde van de hand. Volgens de WH moet elke schijn van steun aan zending onder de joden worden voorkomen. De hervormde synode stemde vorig jaar in eerste lezing in met een wijziging van artikel 8 van de kerkorde. In de kerkorde staat sinds 1951, dat de kerk zich richt "tot de synagoge en allen die bij het uitverkoren volk behoren om hun uit de Heilige Schrift te be tuigen, dat Jezus de Christus is". De synode aanvaardde een nieu- \ye tekst voor dit artikel waarin wordt onderstreept dat het tot de roeping van de kerk behoort het gesprek met het jodendom te zoe ken. In een brief aan de synode schrijft het bestuur van de WH, dat artikel 8 niet de juiste plaats is om de verstandhouding met Is raël te regelen. Het adviseert de agrarische produkten van grote economische betekenis is. Dat houdt in dat de grond zeer inten sief wordt gebruikt. Maar de kwa liteit van die bodem staat onder druk door zware industrie, trans port, huishoudelijk afval. Kortom, vervuiling van het milieu. Schadelijke stoffen in het voedsel zijn dan niet te vermij den. De vraag is echter hoe scha delijk de stoffen zijn. Door de overheid zijn normen vastge steld, op basis van binnen- en bui tenlands onderzoek en op rappor ten van instellingen zoals de We reldgezondheidsorganisatie. Voor elke stof geldt de ADI- norm. Dat staat voor Acceptable Daily Intake, de maximale hoe veelheid van een stof die men da gelijks gedurende het hele leven kan consumeren zonder dat er na delige gevolgen voor de gezond heid zijn te verwachten. De ADI- norm voor nitraat (vooral in groenten) is 3,65 milligram per ki lo lichaamsgewicht. Iemand van 60 kilo mag dus da gelijks 220 milligram nitraat slik ken. Een paar jaar geleden meld de Konsumenten Kontakt dat er veel te veel nitraat zat in verse spi nazie en raapstelen. Dat was op zich juist, maar het ging om een bepaalde korte periode (de win termaanden). Wie in zo'n periode wat voorzichtiger is, loopt geen onaanvaardbaar risico. Pinda's Bij de vaststelling van de normen, de leidraad voor de controles, gel den zowel wetenschappelijke als maatschappelijke redeneringen. Een voorbeeld: in pinda's zit af- latoxine. Een schadelijke stof op grond waarvan een wetenschap per pinda's zou willen verbieden. Maar maatschappelijk is dat niet haalbaar. Er wordt dus gezocht naar een minimaal aanvaardbaar synode in het begin van de kerkorde de uitspraak op te ne men dat "het voor de kerk van vi taal belang is met Israël in ge sprek te treden over de Schriften, in het bijzonder over de vraag, hoe daaruit geleefd kan worden". De hervormde synode be spreekt op zijn vroegst in juni vol gend jaar in tweede lezing de wij ziging van artikel 8. Bijbelgebruik Er is een duidelijke crisis in het gebruik van de bijbel, meent waarnemend secretaris ds. W. van Galen van het Nederlands Bijbel genootschap (NBG). Volgens een onderzoek van de NCRV en het NBG leest slechts 23 procent van de huishoudens min of meer re gelmatig in de bijbel. In 60 pro cent nog een bijbel aanwezig. Van Galen sprak in Haarlem tij dens een symposium over het ge bruik van de bijbel, georgani seerd door het NBG, de NCRV en de Unie School en Evangelie. Het regelmatig lezen van de bij bel in het gezin en op school is niet meer gebruikelijk. Samen werking tussen de verschillende initiatieven om het lezen van de bijbel te stimuleren is volgens hem daarom dringend nodig. risico. Die wordt berekend aan de hand van de gemiddelde con sumptie van een bepaald pro dukt, waarbij een veiligheidsfac tor wordt ingebouwd. Je hebt im mers de liefhebbers die van een bepaald produkt veel meer con sumeren. Dat wordt meegere kend bij het vaststellen van de norm. Ook hier geldt dus dat een matig mens geen grote risico's loopt. De overheid is volgens Fe berwee voortdurend bezig de kwaliteit van de controles te ver beteren. Hij schat dat Nederland met zijn controles tot de top drie van de wereld behoort. Een paar jaar terug zijn alle Keuringsdien sten van Waren ondergebracht bij een centrale directie, waardoor landelijk eenzelfde beleid wordt gevoerd. Vroeger kwam het nog weieens voor dat een overtreding in het ene gebied met een waarschu wing werd afgedaan, terwijl in het andere district meteen proces verbaal werd opgemaakt. Die tij den zijn voorgoed voorbij. Boven dien heeft de centralisatie ertoe geleid dat veel adequater kan worden opgetreden. Als in een bepaalde regio salmonella-bacte- riëen worden aangetroffen, kan dat meteen landelijk worden aan gepakt. Voorlichting Problemen met schadelijke stof fen in voedsel zijn volgens Fe berwee meer uitzondering dan re gel, hoewel berichten weieens an ders doen vermoeden. "Voorlich ting aan het publiek is enorm be langrijk. Overheid en bedrijfsle ven zullen voortdurend moeten uitleggen, waarom bepaalde stof fen zijn toegestaan en worden toe gepast. De tijd is voorbij dat je zonder veel uit te leggen kon zeg gen: het is allemaal veilig". Het NBG werd in 1814 opge richt om de bijbel in handen te ge ven van hen die er om financiële redenen niet aan konden komen. Later kwam de noodzaak om de bijbel in meer eigentijdse taal aan te bieden. Nu is het de taak van het NBG eraan mee te werken dat de bijbel ook echt wordt gelezen. De crisis is mede het gevolg van het feit dat mensen worden afge schrikt door nieuwe ideeën over de bijbel of door nieuwe vormen van bijbelgebruik. KGB-inval Gewapende mannen hebben vorige week dinsdag in Moskou een inval gedaan in het redactie kantoor van het Bulletin van de christelijke gemeenschap, waar van de russisch-orthodoxe dissi dent Aleksander Ogorodnikov re dacteur is. Op het moment van de inval, 's middags om twaalf uur, was slechts één medewerker, de pries ter Viktor Grigoriev, aanwezig. Hij werd met een wapen bedreigd en vervolgens aan handen en voe ten vastgebonden. Er werden twee faxapparaten en twee perso nal computers meegenomen. De redactie vermoedt dat de KGB, de Russische geheime AMSTERDAM - 'Schippers Wel varen' in Eemnes lijkt een café als vele andere in ons land. En net zo min als iets bijzonders te zien is aan het vakantiehuisje Carpe Diem in Nunhem, valt van de Rolin-brug over het Ruiten A-kanaal in Veele een opvallende beschrijving te ge ven. Toch hebben die schijnbaar onbeduidende plekken iets ge meen: het zijn sporen van de oorlog. door Weert Schenk Onder de vloer van de bar van het oude cafe 'Schippers Welvaren' in het Utrechtse Eemnes vonden van af 1943 geallieerde piloten een veilig onderkomen. In het zomerhuisje in het Limburgse Nunhem werd in 1941 het illegale blaadje De Oranje Post gestencild. Bij de Rolinbrug in het Groningse Veele forceerden Belgische soldaten een doorbraak in de Duitse linie. Cafébaas Wout Staal vertelt hoe zijn vader joden en de gestrande pi loten opving. De geallieerde vliege niers sliepen op zolder en konden bij razzia's de schuilkelder onder het café bereiken. Het noodverblijf, dat speciaal voor onderduikers was uitgegraven, kon plaats bieden aan vijftig mensen, die er ook in gebuk te houding konden lopen. De kroeg bleef altijd open, ook voor Duitse bezoekers. De Rolinbrug in Veele is ge noemd naar een van de Belgen die in het gevecht om de brug over het Ruiten A-kanaal sneuvelde. Een in woner van Veele, vijftien jaar oud bij de bevrijding, zegt nu: "Het is ei genlijk vreemd, dat er toen juist in ons dorp zo is gevochten. Veel wo ningen, boerderijen en schuren zijn in de brand gevlogen. Het was een enorm misselijke belevenis, het schieten, de branden. Het kwam al leen doordat hier die brug was. Toe vallig, eigenlijk".. Verrast Verhalen over Veele, Eemnes, Nun hem en vele andere plaatsen komen voor in het boek 'Sporen van de oor log', dat de Anne Frankstichting de ze week presenteerde. Het boek be schrijft per provincie een twaalftal nog herkenbare plekken, waar zich oorlogsgebeurtenissen hebben af gespeeld. Volgens de stichting.zijn mensen vaak verrast en zeer geïnteresseerd als blijkt dat in hun eigen straat, stad of streek concrete oorlogsfei ten hebben plaats gevonden. Dat dienst, achter de inval zitten. Heilig. Naar schatting acht duizend rooms-katholieken uit Tsjecho-Slowakije hebben giste ren in de St. Pieter in Rome de heiligverklaring van Agnes van Bohemen bijgewoond. Het was voor het eerst sinds de commu nistische machtsovername in 1948 dat zo'n grote groep gelovi gen toestemming had gekregen naar Rome te reizen. Prinses Ag nes van Bohemen (1205-1282) stichtte in Praag een Clarissen klooster en wordt vereerd om haar grote vroomheid en haar werk voor de armen. 'New Age' is het onderwerp waarover dr. C. Vermeulen, pre dikant in Valkenburg, vanavond spreekt op een afdelingsavond van de hervormde Confessionele Vereniging in Alphen aan den Rijn. De bijeenkomst in de Ad- ventskerk (Castellumstr.) begint om acht uur. Aleid Schilder. Drs. Aleid Schilder spreekt morgenavond in Alphen aan den Rijn in de Mara- nathakerk over het verband tus sen geloof en depressiviteit. Aleid Schilder is bekend geworden MAANDAG 13 NOVEMBER 1989 wordt versterkt als er nog iets is te rug te vinden dat aan de toenmalige gebeurtenissen herinnert. De bijbehorende verhalen zijn steeds opgetekend uit de mond van een ooggetuige. Ze worden geïllu streerd door foto's van toen en nu. Gedetailleerde kaartjes geven aan hoe de plekken ook daadwerkelijk zijn terug te vinden. Het boek "Sporen van de oorlog" maakt deel uit van enkele bijzonde re projecten, die de Anne Frank stichting met het oog op de herden king volgend jaar van 45 jaar bevrij ding heeft opgezet. Zo is voor het basis- en voortgezet onderwijs een unieke serie filmportretten ge maakt, waarin kinderen en jonge ren van toen op indringende wijze vertellen over hun ervaring met ver zet en vervolging. Het persoonlijke verhaal speelt een steeds belangrijker rol in de in formatie over de Tweede Wereld oorlog, zegt de Anne Frankstich ting. "De ooggetuigenis, de per soonlijke belevenissen en emoties en de gevolgen voor het dagelijks le ven maken de oorlogsperiode voor de huidige generatie concreter. Het stimuleert de belangstelling en de betrokkenheid en maakt van ab stracte fgiten een geschiedenis van Dagboek Het Anne Frankhuis in Amsterdam is daar zelf al een goed voorbeeld van. Het brengt de geschiedenis van de jodenvervolging heel dichtbij bij de mensen die in de kamer staan waar Anne Frank haar dagboek schreef. Zo zijn er nog talloze plek ken waarmee een verhaal uit de oor logsjaren verbonden is. Sommige zijn zichtbaar, omdat er bij voor beeld een monument staat. Talrij ker zijn de plaatsen waar velen da gelijks langs lopen, onwetend van wat zich daar heeft afgespeeld. Er zijn nog mensen die op die be paalde plaatsen wel onwillekeurig terugdenken aan vroeger. In het boek 'Sporen in de oorlog' zegt ie mand: "Elke keer als ik over die dijk kom, zie ik de vliegtuigen op me neerduiken". Het zijn deze ge tuigen die in het boek de ellende van de oorlog voorstelbaar maken. Bij de keuze van het twaalftal 'sporen' per provincie werd een evenwichtige geografisch spreiding nagestreefd. Het boek 'Sporen van de oorlog' is uitgegeven door de Sdu-uitgeve- rij. De voor het onderwijs bestemde video-cassettes 'Kind in de oorlog' en 'Oorlogsgetuigen' zijn te bestel- j len bij de Anne Frankstichting in Amsterdam. door haar boek 'Hulpeloos maar schuldig'. Aanvang acht uur. Nederland-Israël. 'Joodse en christelijke achtergronden van de islam' is het thema waarover prof. dr. J. Van Goudoever woensdag avond in Leiden spreekt voor het Genootschap Nederland-Israël. De avond vindt plaats in de syna goge (het Levendaal 14) en begint om acht uur. Beroepen Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Noordwijk als gees telijk verzorger van Sancta Maria drs. J. Mondeel Reeuwijk. Geref. Kerken vrijgemaakt: be dankt voor Rijnsburg T. Wendt Bunschoten-Oost. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Ouddorp, in combinatie met dovenzorg G. J. van Aalst Benthuizen. De Rolinbrug in Veele, die is genoemd naar een van de Belgen die in het gevecht om de brug over het Ruiten A-kanaal sneuvelde. <r0to gpd>

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2