LEIDSCH DAGBLAD Miljoenen door Muur in Berlijn ETA claimt alsnog Haagse aanslagen BOERENKOOL EN VARKENSLEVER Krenz akkoord met speciaal partijcongres Vele doden bij machtsstrijd terreurgroep van Abu Nidal Actie voor veilige lpg-stations Noodmaatregelen na onlusten in Moldavië Dochter slaat vader dood Consumentenbond eist deel smartegeld dalkonschildje MAANDAG 13 NOVEMBER 1989 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39088 Prijs fl. 1,25 Von Weizsacker op Potsdamerplatz De Westduitse president Richard von Weizsacker verscheen vanmid dag onaangekondigd op het Potsda merplatz in Oost-Berlijn, waar hij een kort onderhoud had met ho ge officieren van de Oostduitse grenstroepen. Von Weizsacker was in gezelschap van een journalist en een fotograaf en kwam naar het plein via een eer der vandaag geopende grensover gang. Na ongeveer 20 minuten keer de hij terug naar Westherlijns grondgebied. OOST-BERLIJN (GPD/AP/DPA/Rtr) Ruim drie miljoen Oostduitsers hebben de afge lopen vier dagen een kijkje in West-Duitsland genomen. De Westberlijnse autoriteiten houden er rekening mee dat vanaf nu dagelijks enige tienduizenden Oostduitsers op be zoek komen. Het enige probleem dat zij voorzien is dat een aantal van hen zal trachten Duitse marken te verdienen tijdens hun bezoek. De Oostduitse regering had giste- controlepunten files van meer dan Westduitse plaatsen bleven de win- ren opnieuw elf grensovergangen 60 kilometer. kels gisteren open om de kooplusti- geopend voor haar burgers, waar- Het Oostduitse persbureau ADN gen terwille te zijn. Vaak stonden de door velen voor het eerst in 28 jaar meldde gisteren dat sinds donder- Westduitsers langs de weg naar de een bezoek aan de Bondsrepubliek dag, toen de Oostduitse autoriteiten passerende DDR-burgers te zwaai- konden brengen. Ondanks de extra de reisbeperkingen ophieven, 4,3 openingen stonden er bij sommige miljoen visa zijn uitgegeven. In veel VtJGHT (ANP/GPD) - De auto van prins Bernhard is vrijdag avond door de politie betrapt toen deze met een snelheid van 153 kilometer per uur op de rijksweg A2 weg reed waar een limiet geldt van 80 kilome ter. Het gebeurde in de buurt van Vught. Achter het stuur zat de chauffeur van de prins. Behal ve de prins zat ook diens secre taris in de wagen. RVD- woordvoerder van het Ko ninklijk Huis, P. Bakx, ver klaarde dat de prins, die van een veiling van het Wereld Na- tuurfonds in Helmond kwam, een goede reden had om de snelheidslimiet aan zijn laars te lappen. „Hij moest met spoed terug naar Paleis Soestdijk." De re den van de haast wordt niet meegedeeld; „Dat is een pri- vé-zaak". Bakx noemt de race met de prinselijke Mercedes verantwoord omdat ze onder Auto van prins Bernhard rijdt veel te hard politie-controle gebeurde. „De veiligheidsagenten zijn immers mensen van de rijks politie". De veiligheidsfunctionaris sen in de auto van de prins konden aanhouding voorko men door via de mobilofoon contact op te nemen met de po litiewagen. De Algemene Verkeers dienst van de Rijkspolitie in Driebergen zal de zaak op nor male wijze afwikkelen. Dit betekent volgens een woord voerder dat er proces-verbaal wordt opgemaakt. Vandaag is dit doorgezonden aan de offi cier van justitie in Den Bosch. SIDON (AP) Een machtsstrijd binnen de terreurgroep van Abu Ni- dal heeft aan meer dan 150 leden het leven gekost. Onder hen zijn 20 le den van de top van de organisatie, die bijna allen werden vermoord in de woning van Abu Nidal bij de Li bische hoofdstad Tripoli. Palestijn se bronnen hebben dat gisteren be vestigd na berichten in de New York Times. Anderen werden ver moord in verschillende vluchtelin genkampen in Libanon. De slachtoffers zouden naar het huis van Abu Nidal zijn gelokt on der het voorwendsel van een poli tieke bespreking. Daar zouden ze zijn vermoord door Abu Nidal en zijn medestanders, en onder laag cement zijn begraven. Sobhia Murad, de weduwe van de tweede man binnen de Revolutio naire Raad, heeft Abu Nidal ervan beschuldigd dat deze haar man per soonlijk heeft doodgeschoten en begraven bij het opleidingskamp van de organisatie bij Tripoli. De Fatah Revolutionaire Raad van Abu Nidal brak in 1973 met de PLO van Yasser Arafat en wordt verantwoordelijk geacht voor een groot aantal terroristische aansla gen. Het zou de bedoeling van Abu Nidal zijn om weer absolute zeggen schap over de Raad en haar finan ciële middelen te krijgen. De orga nisatie telt naar schatting 500 tot 1000 leden, terwijl de financiële re serves worden geschat op enige tientallen miljoenen dollars. Davis in levensgevaar MONTREAL (Rtr) - De Canadese zwemkampioen Victor Davis raakte zaterdag levensgevaarlijk gewond toen hij na een ruzie voor een bar in Montreal met opzet door een auto werd aangereden. „Zijn overle vingskansen zijn minimaal", aldus het hospitaal. Davis werd in 1984 Olympisch kampioen 200 meter schoolslag. In Seoul won hij vorig jaar zilver met de estafetteploeg. Hij was 5 jaar houder van het wereldre cord 200 meter schoolslag. Af en toe zon In de nacht en kcle mistbank het vriespunt elders in het land. Over dag af en toe zon en droog. Middagtcm- peratuur ongeveer 12 graden. Weinig wind. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: af en toe zon en droog. n de grond. Middag- ongeveer 7 graaen. Dinsdag 14 november zon op: 07.58 uur. zon onder: 16.50 uur; maan op: 17.05 uur. maan onder: 10.04 Waterstanden te Katwijk hoog water: 03.20 en 15.39 uur: laag wa ter: 11.15 en 23.55 uur. 26 PAGINA'S De zitting van het parlement van de DDR, de Volkskammer, is van morgen begonnen met het aftreden van het presidium. De leider van de Democratische Boerenpartij, de 58-jarige Günther Maleuda werd vanmiddag gekozen, tot de nieuwe voorzitter van het Oostduitse parlement. Met een krappe meerderheid versloeg hij de leider van de Liberale Partij, Manf red Gerlach. De stemverhouding was 246 tegen 230. Het parlement heeft de eveneens hervormingsgezinde politicus Hans Modrow gekozen tot nieuwe pre mier. Hij moet een coalitieregering vormen met de niet-communisti- sche partijen. De Oostduitse televi sie zond de crisiszitting Volkskammer rechtstreeks uit. In Dresden zei Modrow ervan uit te gaan een periode van vier jaar rege ringsleider te blijven. De SED zal van 15 tot 17 decem ber een buitengewoon partijcon gres houden. Zaterdag nog had Krenz dit voorstel van de hand ge wezen. Gisteren deelde hij mee dat de voorgenomen kleine partijconfe rentie zal worden omgezet ZWOLLE (ANP) - De uitkomsten van controles naar de veiligheid van lpg- installaties in ons land zijn zo alarmerend dat er in 1990 een landelijke actie wordt gehouden om na te gaan of de lpg-stations in strijd handelen met de wettelijke voorschriften. De regionale inspecties milieuhygiëne en de Hoofdinspectie Milieuhygi ëne hebben tot die actie besloten. Van de dit jaar in Overijssel en Flevoland gecontroleerde stations bleek er geen enkele aan de voorschriften te vol doen. Omdat het een representatieve steekproef betrof gaat de inspectie er van uit dat nagenoeg alle lpg-stations in beide provincies de regels aan hun laars lappen. Resultaten van controles elders in het land wijzen in dezelfde richting. De inspectie ontdekte zulke gevaarlijke situaties dat gemeentebesturen dringend werd aangeraden om in het kader van de Hinderwet direct maat regelen te treffen. Bij confrontatie 129 gewonden MOSKOU (AP) - In de Sovjet-repu- gers eerst met de wapenstok en wa- bliek Moldavië zijn zaterdag elf terkanonnen en lostte later enkele vliegtuigen met soldaten uit Mos- waarschuwingsschoten en gebruik- kou gearriveerd, nadat vrijdag avond in de Moldavische hoofdstad Kisjinov 129 mensen gewond waren geraakt bij botsingen tussen dui zenden demonstranten en eenhe den van politie. Dit heeft het pers bureau Tass gemeld. te traangas. Volgens Tass raakten naar schatting 83 agenten en 46 demon stranten bij de ongeregeldheden ge wond en zijn dertig mensen gearres teerd. die later weer zouden zijn vrijgelaten. De demonstranten Sinds zaterdag is in Kisjinov ook ten tijdens een massabijeenkomst aantal noodmaatregelen kracht. Massa-bijeenkomsten verkoop van alcohol zijn verboden en jongeren mogen na acht uur 's avonds niet meer op straat zijn. Bo vendien is het voorlopig verboden boodschappen te versturen via ra diozenders en andere openbare later op de avond het aftreden de ten van de Moldavische regering en van de top van de Moldavische com munistische partij. In Moldavië, dat 4,3 miljoen inwo ners heeft en aan Roemenie grenst, zijn de nationalistische sentimen ten sinds begin dit jaar opgelaaid. dia. De onrust heeft volgens Tass de Na grote protesten hebben de auto- druk op de Moldavische regering riteiten toegestaan dat het Molda- af te treden vergroot. Een menigte die de vrijlating e van betogers die tijdens de v ring van de Oktober Revolutie partijcongres. Vanavond moet het parade verstoorden, groeide vrij BILBAO (AFP/GPD) - De Baski- sche afscheidingsbeweging ETA heeft de verantwoordelijkheid op geëist voor de drie bomaanslagen die afgelopen maand in Den Haag werden gepleegd. Dit staat in een verklaring die vandaag is gepubli ceerd door de Baskische krant 'Egin'. Het dagblad staat in nauw contact met de ETA en wordt veelal door de afscheidingsbeweging gebruikt om de verantwoordelijkheid van aan slagen op te eisen. In de verklaring staat dat de ETA de Haagse aanslagen pleegde we gens de .onverantwoordelijke stap van de Nederlandse regering in 1979 vier Baskische separatisten uit te leveren aan de Spaanse politie". De Haagse politie werd vanoch tend verrast door de mededeling. Aanvankelijk hield de recherche nauwelijks rekening met de ETA. De ETA opereert zelden in het bui tenland en probeert bovendien zo veel mogelijk slachtoffers te ma ken. In Den Haag kwamen de bom men 's avonds laat tot ontploffing, EINDHOVEN (ANP) - Een 61-jarige inwoner van Eindhoven is de afge lopen nacht in zijn woning om het leven gebracht. In verband daar- mee heeft de politie de 34-jarige in Best woonachtige dochter aange houden. De vrouw probeerde het slachtof fer na een ruzie eerst met een das te wurgen. Dat mislukte. Daarna heeft ze de man twee keer met een klok op zijn hoofd geslagen. Toen de ver dachte tot de slotsom kwam dat haar vader dood was belde ze een fa milielid. Die stelde vervolgens de politie op de hoogte. toen de gebouwen verlaten waren. De ETA-claim komt 2 dagen na dat bij De Telegraaf een brief bin nenkwam waarin het Dierenbevrij dingsfront de verantwoordelijkheid opeiste uit protest tegen de stieren gevechten. Het Dierenbevrijdings front ontkende gisteren de brief te hebben gestuurd. Foto links boven: Westberlijners hebben zich verzameld bij de Ber- lijnse Muur op de Potsdamerplatz waar zij gadeslaan hoe de Oostduit se grenspolitie met behulp van drag lines betonnen segmenten verwijde ren zodat een nieuwe grenspost kan worden ingericht. Foto boven: Honderdduizenden Oostduitsers bevolkten gisteren de Kurfiirstendamm en vergaapten zich aan de luxe in de winkels van het grote Westberlijnse winkelcen trum. (foto-s EPA) besluit nog worden goedgekeurd door het Centraal Comité. (zie ook pagina 5: Kohl biedt DDR nog geen hulp: Adviescentra voor vluchters die terugkeren: Hereniging Duitsland voorlopig nog ver weg. Pagi na 6: Bcrlijns hart klopt weer) dagavond laat van enkele honder den aan tot zeker 6000 mensen. De demonstranten deden onder meer pogingen het gebouw van het Mol davische ministerie van binnen landse zaken te bestormen, aldus TASS. De politie bestreed de beto- DEN HAAG (GPD) - De Consu mentenbond vraagt van wouwen die een schade-uitkering ontvangen van de fabrikant van het zogenoem- de dalkon-schildje, een kostenver- loll tie-Uizet kost 2 ton soeding. Het gaat om extra kosten die de bond voor de affaire heeft ge maakt. Die lopen inmiddels in de Eerder suggereerde een Spaanse damse politie zal woensdag voor krant dat de aanslagen zijn ge- tijdens de voetbalinterland Neder- ROTTERDAM (GPD) - De Rotter- tonnen. Het dalkon-schildje werd i woordvoerder uit de roulatie genomen, nadat voorschrijving ervan in de VS al in 1971 was verboden. Het veroorzaak- .- te miskramen, bloedingen, kanker 1Q7Q irmudm°Jm ,v e.°systeem van en had andere bijwerkingen. In Ne- 1979, de KNVB gefilmd wat er buiten het derland hebben om en nabij 200.000 De begeleiding vrouwen het schildje gebruikt. Bij- dertijd een bemiddelende en coör dinerende rol gespeeld in de proce dures. Volgens bondswoordvoer- het moment der Frank van der Meijden zijn er nogal wat extra kosten gemaakt. "Zo hebben we sinds 1986 een me disch secretaresse speciaal voor de ze procedure in dienst en leggen we per week gemiddeld 15 uur beslag honderden kilo' opjde tijd van een gynaecoloog". visch, een Roemeens dialect, als omgangstaal ingevoerd wordt en dat boeken en kranten in die taal mogen worden gedrukt. Loodstof viij na explosie Billiton ARNHEM (GPD) - Bij twee explo sies in een loodsmeltoven van de Metallurische Industrie Billiton in Arnhem zijn vannacht enkele hon derden kilo's loodstof vrijgekomen. In hoeverre de volksgezondheid ge vaar loopt is nog niet duidelijk. Van morgen waren meetdeskundigen van de provincie bij het bedrijf om de ernst van de vervuiling te peilen. Volgens een woordvoerder is het geluk bij een ongeluk dat er op moment van de ontploffing geen wind stond. Daardoor is de vrijgekomen, uiterst giftige lood stof nauwelijks verspreid, maar op het terrein van Billiton terecht ge komen. Het zou gaan om enkele pleegd door voormalige Spaanse land-Finland 300 agenten inzetten, werknemers van het offshorebe- Een groot aantal loopt in burgerkle- drijf Heerema. Dat heeft de politie dlng rond. Verder wordt met be- nooit serieus genomen. De vier Basken zijn niet 1980 uitgewezen, Billiton weet nog niet precies wat Tot dusver is aan Nederlandse de explosies heeft veroorzaakt. "Het kan van alles zijn. Kabellood of vocht in de oven kan zo'n ontplof fing tot gevolg hebben. We zoeken vrouwen die een uitkering hebben gekregen een vergoeding van 10 procent in rekening gebracht. Zij vallen allen in de lichtste categorie het nu uit. En tot de oorzaak d liet een stadion gebeurt, het ministerie van de interland kost de politie reispapieren niet in orde en werden om mogelijke verdachten al in. de ze op het vliegtuig naar Spanje ge- Kuip te kunnen voorgeleiden, zet. (zie ook pagina 13) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Panklare gesneden boerenkool, zak 300 gram Varkenslever, 100 gram 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. i 200 konden daarna geen kinde ren meer krijgen. De fabrikant, Robins, is door het hooggerechtshof in de Verenigde Staten veroordeeld tot een vergoe ding van schade tot een totaalbe drag van in totaal ruim 5 miljard gulden. Over de hele wereld hebben ruim 200.000 vrouwen een schade claim ingediend. De Consumentenbond heeft in- Minimumloners vooral vrouwen DEN HAAG (ANP) - Het aantal vrouwen dat het minimumloon ver dient is veel groter dan het aantal mannen. In 1987 verdienden 115.600 vrouwen het minimumloon, tegen 64.700 mannen. Dit ondanks het feit dat er aanzienlijk meer man nen in loondienst zijn dan vrouwen. Van alle vrouwen in loondienst (veelal in de detailhandel of schoon maakwerk) verdiende negen pro cent het minimumloon, terwijl dat percentage voor mannen 2,2 be droeg. Dat blijkt uit onderzoek van het CBS naar de ontwikkeling van het minimumloon tussen 1983 en einde 1987. Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 26,50 Ik neem een kwartaalabonnement f 72,40* Ik neem een jaarabonnement f 275,70* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats. -Tel.. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1