DIOK ondervindt geen hinder van Spanje-reis Zusjes Polgar maken einde aan schaakmythe Philidor kan winst niet ontgaan Algemene verrast bij Fides RDG deelt koppositie Westerholt grijpt kans in Schipholloop Lansink verKest toppaard Merenwiek succesvol in eigen Hutspottoemooi MAANDAG 13 NOVEMBER 1989 RIJNSBURG - De Rijnsburg- se Damclub heeft in de vijfde ronde van de damcompetitie in de landelijke tweede klasse de gedeelde koppositie bereikt. Damclub Huizen werd mét 14-6 eenvoudig onder de duim ge houden. Topscorer Cor van Dusseldorp had op het tweede bord geen moeite met Kerk meester en won eenvoudig. Dik van Dijk is in voorbereiding op het jeugdwereldkampioen schap totaal uit vorm en verloor ook deze wedstrijd. RDC sloeg zijn slag in de middenfase en liep via overwinningen van Ri- nus Kromhout, Jan Schijff en Cees van den Bosch regelmatig uit. Na een kleine zes uur spelen bepaalde invaller Arie Schone- veld via een verdiende zege de eindstand op 14-6 voor RDC. Het Leidsch Damgenoot- schap is in deze klasse minder succesvol en boekte de derde nederlaag op rij. Ondanks het meespelen van Kolfoort en Heemskerk werd onnodig met 8-12 van de Schiedamse reser ves verloren. De Katwijkse in breng in LDG deed de Leide- naars de das om. Jan Passchier zag zijn gewonnen stand in re mise verzanden, terwijl Arend van Beelen zijn gewonnen klas sieke stand door een te vroege ruil verloren zag^ -gaan. Toen Erik-Jan van Reenen zijn voor delige positie eveneens ver speelde was het gebeurd met LDG. Wim Heemskerk kon weliswaar voor een verrassende overwinning zorgen doch ver lies van Harry Dekker drukte LDG steviger in de degradatie- In de hoofdklasse van de Dambond Midden-Holland wer den de Rijnsburgse reserves flink afgedroogd door het Alp- hense HDC. Weliswaar won Casper Vroegop van Henk Brunt, doch vijf nederlagen op rij brachten HDC een verdiende 12-4 overwinning. Slechts Kromhout sr. en Arie Schone- veld brachten via remise de stand een eervoller aanzien. Het Katwijkse KDC had tegen de re serves van het Goudse Damlust eveneens geen kans. Nadat Jan Parlevliet zijn gewaagde Partie Bonnard snel zag weerlegd door Tom moest Jaap van Duyvenbo- de een moment van lichtzinnig heid berouwen in een verloren eindspel. Even leek KDC nog in de race te komen door een on verwachte zege van Arend van Beelen, doch een bekeken ver lies van Jan Passchier tegen van Enige bepaalde het terechte 6-10 verlies voor KDC. FRANS DE JONGE SCHIPHOL In de persoon van Wim Westerholt heeft de Schiphol loop voor het eerst sinds drie jaar een winnaar gekregen die de super marathon nog nooit eerder op zijn had geschreven. Na jarenlang stui vertje wisselen tussen Henk van Hoek (1983/85/87) en Jan Oijen (1986/88) legde de 37-jarige Haar lemmer gisteren de 61 kilometer rondom de Haarlemmermeer het snelst af. Westerholt voltooide zijn solo-loop in 3.44,55, waarmee hij slechts drie minuten van het zes jaar oude parcoursrecord van Van Hoek verwijderd bleef. De gunstige weersomstandighe den tijdens de twaalfde Schiphol loop en de topvorm waarin Wester holt al wekenlang verkeert, garan deerden een prestatie van formaat. Het enige wat Westerholt ontbeerde was tegenstand op zijn niveau. Wim van Dijke (tweede in 3.54,07), de ver rassend sterke Hans Pleyster (derde in 3.58,31) en Henk Bronswijk (vier de in 4.04,31) verloren Westerholt al in de eerste kilometers uit het oog. De atleet van AV Haarlem trapte het gaspedaal bewust vanaf het be gin diep in. "Nu Van Hoek en Oijen niet mee deden, wilde ik zo dicht bij huis geen goedkope overwinning behalen", motiveerde hij zijn aan vallende tactiek. "Bovendien is een langzame start mij vorig jaar, toen ik als derde eindigde, lelijk opge broken. Ik was nu trouwens ook van plan het parcoursrecord te ver beteren". Ondanks snelle tussentijden op de 20 kilometer (1.10,18) en de mara thon (2.30,42) bleef dat buiten be reik van de machinebankwerker bij de PTT, die rond de 45ste kilometer verzwakte. De voorsprong van de koploper kwam echter geen mo ment in gevaar, omdat zijn achter volgers nog veel meer moeite had den met het laatste deel van de wed strijd. Verder naar achter in het 137 deel nemers tellende veld van lopers, rplstoelatleten en rolskiërs (nooit eerder registreerden de organise rende verenigingen AV Holland en AV Haarlemmermeer zo veel in schrijvingen) probeerden streekat- leten hun eenzame strijd tegen de afstand zo snel mogelijk te beslech ten. Ad Ulijn uit De Zilk, al twaalf jaar (mede)organisator van èn deel nemer aan de Schipholloop, eindige vlak achter de Belgische Angela Mertens (eerste vrouw in 4.51,20) als 33ste. Gert-Jan Fase (De Bataven) eindigde in 4.48,32 zes plaatsen ho ger. Gé van Veen kwam goed uit de voeten tijdens de halve marathon van Aalsmeer. De Bataaf eindigde als vijfde in 1.13,12. Bij de vrouwen légde Joke van Gerven (NSL) be slag op de tweede plaats (1.29,30). De verdediging van De Danaiden toonde, zoals de foto duidelijk r korf vrij weet, maakte er dankbaar gebruik van: 8-4. LEIDEN De Algemene is gister middag de verrassende winnaar ge worden van het Fides Pacta zaal- korfbaltoernooi. Alleen De Danaï den kon de ploeg van coach Cor Gravekamp een punt ontfutselen. Overgangsklasser Fides Pacta ein digde zelf als tweede. Een week voor aanvang van de zaalcompetitie zouden de meeste ploegen toch al op scherp moeten staan. Voor De Danaiden gold dat gisteren echter allerminst. Coach Janko Breed veld, pas sinds vorige week in dienst, is nog naarstig op zoek naar de juiste balans. Het nog stuurloze achttal, dat vorig seizoen net naast de titel greep in de eerste klasse, ontliep tegen tweedeklas sers De Algemene (4-4) en Zuider kwartier (2-2) een nederlaag, maar kwam er in de slotronde tegen Fides Pacta niet aan te pas. Het werd 8-4 in het voordeel van de Leidse over gangsklasser, waarbij oudgediende Henny Piket met zes goals een ste vige duit in het zakje deed. De ploeg van coach Johri Tims bleek evenwel te licht voor de eind overwinning. Na een remise tegen Zuiderkwartier (5-5) was De Alge mene te sterk. Een 1-4 voorsprong ging verloren en in de slotfase be sliste Alfred Lambooy het duel in het voordeel (4-5) van De Algemene. In de slotronde won De Algemene eveneens van Zuiderkwartier. Alf red Lambooy zorgde met twee straf- worpen voor 2-0, waarna Enric Mud en Annemieke Molloy het duel, dat ook voor de competitie op het pro gramma staat, een 4-0 eindstand ga- Op derdeklasse-niveau werd KNS winnaar door een 6-4 zege in de finale tegen een reserveploeg van De Danaïden. Ons Eiland ver overde een derde plaats, voor Cres cendo. Selmer KV kon het nauwe lijks bolwerken temidden van de sterke Leidse reserves, die in de zaalcompetitie bijna allen op (reser ve) overgangsklasse-niveau opere ren. De Westduitse deelnemer wist alleen tegen Zuiderkwartier 2 (6-6) een punt te veroveren. Omdat dit toernooi oorspronke lijk bedoeld was ter voorbereiding op de competitie, werden geen pou le-prijzen uitgereikt.' Fides Pacta, KNS en Die Haghe kregen wel vere- nigingsprijzen uitgereikt. Overige Leidse poule-winnaars waren Cres cendo Ql, Fides pacta BI, De Alge mene Jl, KNS 2, Crescendo 2. Fides Pacta 3 en Fides Pacta 2. LEIDEN - Eindelijk weer eens een programma in de ereklasse rugby, na de gedwongen stop vanwege de beslomeringen van het Nederlands team in Madrid bij de WK-kwalifi- catieronde. DIOK, dat liefst negen internationals leverde voor het team dat succesvol was in Spanje, ondervond geen terugslag van die trip. De landskampioen won met 64-0 van ARC. De Bassets uit Sas- senheim won van de nieuwkomer in de ereklasse, RCC uit Rozendaal: 14-3. De vrouwen van DIOK sloten hun eerste wedstrijd in het kader van de play-offs succesvol af met een ruime 30-0 overwinning op de Lady Bears uit Groningen. DIOK-ARC 64-0. Met de nodige spanning wachtte het publiek op De Morsch af hoe de internationals van DIOK hun ren tree zouden maken in de nationale competitie. De vraag was wat de hereniging zou opleveren met de achtergebleven spelers nu de selec tie enkele weken niet samen heeft kunnen trainen. In het begin van de wedstrijd tegen ARC uit Amstel veen bleek 'de scheiding' inderdaad van invloed te zijn. Er werd te ge haast en te zenuwachtig gespeeld. De balbehandeling was niet goed en de schakeling tussen driekwarten en voorwaartsen verliep stroef. Het duurde daarom ruim 20 mi nuten alvorens DIOK de score kon openen met een push-over try van de voorwaartsen. Met de benutte conversie werd de stand 6-0. Het waren de woorwaartsen van DIOK die daarna domineerden. Maar die ook iets te zelfzuchtig optraden waardoor de Leidse driekwarten te weinig ingeschakeld werden om de score snel op te voeren. Hoe sterk de voorwaartsen overigens wel wa ren mag blijken uit het feit dat de scrum in het verloop van de wed strijd nog twee try's voor rekening MAASTRICHT (ANP) - Jos Lan- sink, een van de succesvolste Ne derlandse springruiters van de laatste jaren, moet het voortaan doen zonder zijn toppaard Felix. Het dier gaat over in Zwitserse han den. De biergigant Klaus Cramer, sponsor van de ruiters Melliger en Gabathuler, heeft Felix overgeno men. Het is de bedoeling, dat Melli ger met Felix aan de komende wed strijden voor de wereldbeker gaat deelnemen. Lansink nam vorig jaar met Felix deel aan de Olympische Spelen van Halverwege de eerste helft viel een speler van ARC uit vanwege ge kneusde ribben, een speler uit de eerste rij van de scrum. Gevolg: nog meer balbezit uit de scrum. ARC probeerde nog wel met afbrekend rugby de DIOK-machine te stuiten, hetgeen overigens niet lukte. De ruststand geeft dat al aan: 28-0. In de tweede helft waren de DIOK-spelers weer wat beter aan el kaar gewend. Het tempo ging om hoog, de bal snel rond en met enke le fraaie try's benadrukte DIOK zijn superioriteit. Omdat Gotfried Bos bijna alle conversies benutte liep de score hoog op in de tweede helft. Robert Broers, David John en Ro nald Vermeulen waren de try-druk- kers. Bassets-RRC 14-3 De Bassets was verzwakt door de vele afzeggingen en blessures van vaste eerste team-spelers. De Sas- senheimers begonnen derhalve met gemengde gevoelens aan deze toch belangrijke wedstrijd en hoopten maar op het beste. Ten onrechte, zo bleek achteraf. De scrum van de Bassets was duidelijk beter en zorg de voor veel balbezit. Ook uit line- out won de Bassets de bal, zodat gaandeweg duidelijk werd dat de Sassenheimers met zoveel opties gewoon niet konden verliezen. Ook bij het scoren eisten de voor waartsen hun aandeel op. Ab Zui derduin, de flanker, drukte een try en met de conversie van Perry Noordermeer werd de stand 6-0. Daarna bepaalde Wilco Meeuwisse de ruststand op 10-0. In de tweede helft verzuimde de Bassets om de wedstrijd volledig te beheersen, al leen Perry Noordermeer kwam nog tot scoren, waardoor de eindstand 14-3 werd in het voordeel van de thuisspelende Bassets. Vrouwen DIOK - Lady Bears Groningen 30-0. Het was voor de DIOK vrouwen de eerste wedstrijd in het kader van de play-offs. In hun poule waren zij derde geworden, hetgeen hen een plaatsje garandeerde in de na-com petitie. De tegenstander was een combinatie-team van drie clubs uit het Noorden. De DIOK-vrouwen hadden het meeste balbezit in scrums-en line-outs. Het was goed te zien dat trainer Richard Huis man, zelf een driekwarter uit het eerste van DIOK, zijn ervaring en trucs overgebracht had op het team. Patricia Konings bijvoorbeeld maakte na een gard-wing manoeu vre een mooie try. De ruststand van 10-0 werd in de tweede helft uitge bouwd tot 30-0. PI ETER CORVER Seoul. Hij werd gedeeld zevende. In hetzelfde jaar won de ruiter uit Weerselo eerder de Grote Prijzen van Geesteren en Rotterdam. In au gustus vestigde Lansink de aan dacht op zich door tjjdens de Eu ropese titelstrijd in Rotterdam met Felix derde te worden achter de Britse broers John en Michael Whi- taker. Lansink betreurde de verkoop van het paard, maar toonde zich rea list. „Het leven gaat verder. Het is triest dat deze combinatie wordt ge broken, maar het is niet anders." LEIDEN - Het dertiende Hutspottoemooi van De Merenwiek heeft voor al de eigen leden van de Leidse badmintonvereniging geen windeieren ge legd. In de C-categorie verdeelden Danny Plug, Peter Tengeler, Ilse Spie rings en Sandrina Leemans het afgelopen weekeinde de belangrijkste hoofdprijzen. Vier van de vijf finales werden pas in de derde set beslist. In totaal telde het jaarlijkse toernooi negentig deelnemers. Peter Tengeler stond in de tweede set tegen Boudewijn Bol (Leython) op de rand van een nederlaag, maar sloeg vervolgens ondubbelzinnig toe (9- 15, 18-16, 15-3). Met Plug won Tengeler ook het dubbelspel tegen Bol en Mochter in drie sets: 15-11, 4-15, 15-9. Plug en Spierings eisten het ge mengd dubbelspel na een enerverende wedstrijd tegen hun clubgenoten Paul Roelandsen en Elsbeth Zwagerman voor zich op (15-4, 11-15, 15-13). Laatstgenoemden gaven in de laatste set een riante 8-0 voorsprong uit han- Zwagerman was ook in haar andere finales onfortuinlijk. In het enkel spel gaf zij zich pas na drie sets gewonnen (12-9,1-11,6-12) tegen Leemans. Aan de zijde van Spierings was zij in het dubbelspel kansloos tegen het de zelfde Leemans, die Saskia de Mos aan haar zijde had: 10-15, 5-15. In de D-categorie was het niet alles Merenwiek wat de klok sloeg. Jeroen Imming uit Katwijk won hét enkelspel. Met Sjaak Plug verloor hij het dub belspel van Leeuwenburgh/Swart (Mariahoeve). Astrid van Croonenburg (Mariahoeve) versloeg Monica Bello uit Honselersdijk. Met Hoogendoom won zij ook van Jolanda Visser en Esther Pley (Merenwiek/Shuttlewoude). Het gemengd dubbelspel viel ten prooi aan Plug en zijn clubgenote Betty Vermaes. ROTTERDAM (ANP) - De Timman-manie is net geluwd of de nieuwste schaakrage is er al: de Pol- garia. Drie schakende zussen uit de samengevoegde flats 39 en 40 aan de Semmelweisstraat 10 in Budapest. De Polgars. Twee bijzonder begaafden: Zsuzsa, de oudste van 20 en Zsofia, de middelste van 15. En een wonderkind: Judit van 13, compleet met paardestaart. Zaterdag zat het drietal in zalen complex Odeon in Rotterdam aan de eerste drie borden van het Hil- versumse Schaak Genootschap (HSG) in de competitietopper tegen landskampioen Rotterdam. De eer ste van twee seizoenverplichtingen voor HSG, die de Polgars 100.000 dollar opleveren. Niet handje con- tantje, maar in de vorm van betaal de trainers (Ribli, Kortsjnoi). De filantroop is de op Aruba wo nende Joop van Oosterom. Suiker oom van HSG in zijn vrije tijd en sponsor van Rotterdam in zijn func tie van president-directeur van Vol- mac Software. Hij werd op de zusjes - attent gemaakt door Leon Pliester, zesde bordspeler van HSG. Van Oosterom was direct gecharmeerd van het Hongaarse drietal en legde ze onmiddellijk vast. Diplomatiek Dat de Polgars schaken, berust op puur toeval. Het driettal is het pro- dukt van een pedagogisch experi ment. Vader Laszlo en moeder Kla- ra wilden bewijzen dat genialiteit is aan te leren en dat vrouwen net zo logisch, of logischer, kunnen den ken als Vader Polgar had daarvoor eigen lijk wiskunde of muziek in gedach ten. Het werd schaken omdat Zsuz sa al vroeg gefascineerd werd door schaakfiguren. Laszlo gebruikte die interesse. De schaakstukken wer den de hoofdrolspelers in de sprookjes die hij zijn dochter vertel- de. Het werd een spel hoe die sprookjesstukken konden schui ven. Binnen een week had Zsuzsa het spel onder de knie. Toen Zsuzsa jeugdkampioene werd van Budapest, vielen wiskun de en muziek definitief af. Het expe riment werd toegespitst op scha ken. Schoolbezoeken waren er niet meer bij. Laszlo en Klara, beiden pedagogen, namen het lesgeven zelf ter hand en schakelden waar nodig deskundigen in. Het experiment stuitte op de nodige tegenstand. Van regeringswege bijvoorbeeld. Pas nadat oij schooltesten Zsuzsa de beste resultaten van alle leerlin gen behaalde, nam de oppositie af. Het drietal bleef lang in de scha duw door de botsing tussen Laszlo Polgar en de Hongaarse bond, die dictatoriaal werd geregeerd door de zingende grootmeester Portisch en zijn maat, voorzitter Szerenyi. de vriend van partijleider Kadar. Pas tijdens de Olympiade van 1988 in Thessaloniki vond de verzoening plaats. Szerenyi kon moeilijk an ders. De Polgars vormden het Hon gaarse vrouwenteam, dat met een half punt voorsprong op de Sovjetu nie de titel won. De ster was Judit aan het tweede bord, die 12 1/2 uit 13 scoorde. Thessaloniki was voor de Polgars het eerste en waarschijnlijk ook laatste vrouwentoernooi. Zsofia won kort na de Olympiade in Rome een toernooi met de verbluffende score van 8 1/2 uit 9, met zes sterke grootmeesters onder de tegenstan ders. Toch heeft zij van de drie de laatste rating met 2335. Zsusza heeft 2520 en Judit nu al 2555. Alle drie zijn kandidaat-grootmeester. Judit behaalde haar eerste grootmeester- norm in Amsterdam. Dat gebeurde tijdens het jongste Ohra-toernooi, waar zij de belangrijkste attractie vormde en vele toeschouwers naar de speelzaal lokte. Leids Na twee en een half uur schroefde Zsofia tevreden de dop op de pen. Remise tegen Van der Wiel in 22 zet ten. Niet slecht, goedkeurend ge- knik. De twee anderen hadden het veel moeilijker. Speelman was uit op revanche. Hij had al eens van Zsuzsa verloren. Hij had er de hulp van zijn tegenstandster voor nodig. De Hongaarse dwong de Brit tot een onvrijwillig dame-offer. Het leek twijfelachtig of de com pensatie, toren en paard, voldoende was voor remise. In het middenspel verspeelde Zsuzsa door omslachti ge manoeuvres een paar tempi, waardoor Speelman alsnog na 58 zetten en vijf en een half uur met het volle punt de terugreis aanvaarde naar Kings Head, zijn pub in Lon den. Verreweg de meeste aandacht ging uit naar kleine Judit. Het won derkind. De gedoodverfde eerste vrouwelijke wereldkampioen van de toekomst. Dertien tienerjaren te gen achtenvijftig jaar ervaring. Kortsjnoi zette de Franse partij voorzichtig op. Ging turbulente ver wikkelingen uit de weg en vereen voudigde waar mogelijk de stelling. Hij wilde niet verrast worden door combinatoire spitsvondigheden van de tiener. In het eindspel had Kortsjnoi het beste van het spel, drie pionnen tegen een toren, maar Judit hield knap remise. Na 61 zet ten en zes uur werd het punt ge deeld. Totaal-score: 1-2. Sosonkó had erop gewed. „Ver geet niet, deze meisjes worden ama teurs genoemd, maar zijn super professioneel. Professioneler dan alle Sosonko's, alle Kortsjnoi's, alle Speelmannen en alle Van der Wiel's bij elkaar. Toen wi.j leerden lopen en op school zaten, waren zij al aan het schaken. Op hun tweede, derde jaar. Dat vormde een onderdeel van hun algemene ontwikkeling. On danks hun jonge leeftijd hebben zij al meer tijd in schaken geïnvesteerd dan wij allemaal bij elkaar." De drie Polgars rekenden zater dag geruisloos af met de bewerin gen van Donner. De vorig jaar over leden grootmeester schreef vaak over vrouwenschaak. Vrouwen, luidde onveranderlijk zijn slotcon clusie, kunnen niet schaken. Zij kunnen logischer denken dan man nen, hebben betere geheugens, maar missen een ding: intuïtie. Niet de vrouwelijke intuïtie, maar de echte, op creatief gevoel leunende, inval. Aan die mythe kwam zaterdag in Odeon een definitief einde. De uitslag: Rotterdam - HSG 5 1/2-4 1/2. Kortsjnoi - Judit Polgar 1/2-1/2, Speel man - Zsuzsa Polgar 1-0, Van der Wiel - Zsofia Polgar 1/2-1/2, Sosonko - Van der Sterren 1/2-1/2, Piket - Douven 1-0, Kuijf - Nijboer 0-1, Ligterink - Pliester 1/2-1/2, Judit (13), Zsusza (20) en Zsofia (15) Polgar (van links r pioen Rotterdam te bestrijden. r rechts) zitten klaar c LEIDEN In de schaduw van de competitieklapper tussen Volma- c/Rotterdam en 'schaduw-Vol- mac') HSG uit Hilversum, vochten de schakers van Philidor Leiden in de hoofdklasse van de landelijke competitie een cruciaal duel uit te gen Utrecht. Verlies zou voor de Leidse formatie'de nodige degrada tierisico's met zich meebrengen. Die zorgen zijn voorlopig van de baan, nu Philidor bij een 5-4 voor sprong en een gewonnen staande afgebroken partij de winst niet lan ger kan ontgaan. Naast de zege van Piket, zorgden namelijk ook RAG de Graaff (ten koste van Van der Tuuk) en kopman Hans Kuijf (ten koste van Nieuwenhuis) voor gedecideerde winstpartijen. Goede voorbeelden, die door Henk van Maaren en Coen Stehou- wer leken te worden gevolgd. Het verzilveren van gewonnen posities bleek evenwel voor dit tweetal, zoals ook op dit niveau wel vaker voorkomt, een te grote opgave. Van Maaren kon tegen Van Oosten de weelde van de voorsprong van een volle toren niet aan en gaf op de 40ste zet handje contant een volle dame weg. De partij was daarmee op de volgende zet prompt beëin digd. Ook Coen Stehouwer wist zich met het tegen Du Chattel bewerk stelligde voordeel amper raad. In een inmiddels tot remise-achtige positie verzonken stelling probeer de Stehouwer nog ijzer met handen te breken, hetgeen een tweede nul betekende. Het drama was com pleet toen vervolgens Heieen de Greef een gelijkwaardige positie uit handen gaf en alsnog van opponent Van der Linde verloor: 3-3. Wat eerst als een gelopen race oogde, was daarmee een weer com pleet opgenliggende strijd. Een goe de winstpartij van Nico Kuijf op oud Philidor-man Maarten Etmans bood de Leidenaars echter weer nieuw perspectief. Vooral toen Han Janssen zijn opponent Ber den Boer tot een positie van driemaal dezelfde stelling wist te verlokken. Den Boer, die overigens zelf al wei nig gat meer in zijn positie zag en slechts op last van zijn teamleider tot de laatste snik moest doorvech ten, probeerde aanvankelijk de claim nog te weerleggen. Een korte reconstructie bevestigde echter het gelijk van Janssen en daarmee de reglementaire remise: 4 1/2- 3 1/2. De Leidenaars waren met dit nut tige halfje echter nog steeds niet ze ker van hun zaak. Peter Gelpke had namelijk in een eerder stadium ver zuimd een remise-aanbod te aan vaarden en zat ondertussen in twee de zitting met de gebakken peren. Tot ieder verrassing hield hij in het precaire eindspel het hoofd ijzig koel en slaagde de mathematicus er alsnog in het cruciale halfje binnen te brengen: 5-4. Hein-Piet van der Spek knokte zes uur lang voor de overwinning en zal inmiddels na af breken vermoedelijk loon naar wer ken krijgen. Het eindspel met toren, loper en h-pion tegen toren alleen, lijkt namelijk niet anders dan een vol punt voor de Philidor-speler op te zullen leveren. LSG stond in de eerste klasse B voor een min of meer zelfde taak als de grotere broer Philidor. Bij het laageklasseerde BSG 2 was name lijk winst voor LSG noodzaak, om te vermijden op de ranglijst in de richting van degradatieduels te worden gedrongen. Ook de Parle ment-bewoners hadden het moei lijk om zich naar behoren van hun taak te kwijten, niettegenstaande de nog ruime 4-6 zege. Riskante uit glijders zoals die zich bij Philidor voordeden bleven evenmin uit. Een blitz-zege van Adriaan Cle mens werd al snel teniet gedaan door een nederlaag van Theun van der Vorm. Tom Wiley en Aad van Moorsel namen tussentijds vlotte remises voor hun rekening. Peter Passenier deed de balans daarop voor het eerst in Leidse richting doorbuigen, toen zijn tegenstander niet over voldoende compensatie voor twee geofferde stukken be schikte: 2-3. Tegenvallers waren de remises van Annemarie Benschop en Henk van Putten. Beiden kwamen met groot voordeel onvoldoende uit de voeten: 2-4. Wim Heemskerk maak te het nog bonter door zich, afgeleid door een in een naburige zaal ver speeld bridgetoernooi, volledig in een remise-positie te verslikken. Jan Tolenaar en Leon Konings de den tenslotte wat sommige van hun teamgenoten daarvoor hadden na gelaten: het voordeel winnend be nutten (4-6). RUUD DOBBELAAR

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 18