PORT 'We gaan met Libregts naar Italië' Feyenoord ontsnapt in Katwijk aan blamage S™o%TV Sparta remt Den Haag af Eerst zien dan geloven Italië met moeite langs Algerije: 1-0 Van Basten en Rijkaard steunen bondscoach Beerenfenger weg bij Leiden Arjan Jagt: 'Vliegen is mooier dan fietsen' MAANDAG 13 NOVEMBER 1989 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 ROTTERDAM (ANP) - FC Den Haag is terug in de realiteit. Na de overtuigende overwinningen op Fortuna, Feyenoord en Haarlem droomde trainer Co Adriaanse stil letjes van een plaatsje in de subtop van de eredivisie. Uitgerekend het dit seizoen zo tobbende Sparta maakte gistermid dag op Het Kasteel een einde aan de Haagse opmars. De Rotterdammers wonnen de achterstallige competi tiewedstrijd mede door twee tref fers van spits Houtman verdiend met 3-1. De eindstand was al bij de rust be reikt. Sparta klom door de verras sende zege, de tweede in eigen huis, ten koste van stadgenoot Feye noord uit de degradatiezone. In de eerste helft verzaakte FC Den Haag vooral in defensief op zicht. Het jeugdige centrale duo Adam/Gentile kreeg geen vat op de Sparta-aanvallers Houtman en Pol- ley, die op last van trainer Baan voortdurend via het midden tracht ten door te breken. De drie treffers van de thuisploeg kwamen op identieke wijze tot stand. Een splijtende pass, gevolgd door een koelbloedige solo. Dennis de Nooijer (twee keer) en Libregts waren de aangevers, Polley en Houtman (tweemaal) de doelpun tenmakers. „We wisten dat FC Den Haag in het centrum kwetsbaar was", ge noot Baan na van zijn succesvolle taktiek. „We hebben daarom be wust de vleugels niet benut". De schrik was de tanige oefen- meester nog wel even om het hart geslagen, toen het Haagse goud haantje Van der Laan nog geen mi nuut na de openingstreffer van Pol ley de gelijkmaker achter de zwak ke De Goey had gekopt. Twee keer eerder had Sparta in de competitie een snelle voorsprong volledig uit handen gegeven. Nog voor de rust stelde Houtman, die zijn reputatie eindelijk weer eens eer aandeed, zijn trainer echter weer op zijn gemak. Zo aantrekkelijk de eerste helft was, zo matig was de tweede. FC Den Haag ontbeerde de macht daadwerkelijk iets aan de achter stand te doen. Sparta beperkte zich tot het verdedigen van de kostbare voorsprong. ROTTERDAM (ANP) - Aarau en Sparta hebben overeenstem ming bereikt over het uitlenen van René van der Gijp voor de rest van het seizoen. De Rotter damse club ging dit weekeinde akkoord met een huursom van anderhalve ton voor de 29-jarige aanvaller, die ruim tien jaar ge leden zijn carrière als betaald voetballer bij Sparta begon. Vandaag praat Van der Gijp in bijzijn van zaakwaarnemer Rob Jansen van de VVC$ met het bestuur van Aarau. „Ik wil we ten wat de financiële consequen ties voor mij zijn", verklaarde de Dordtenaar, die door een con flict met trainer Wolfgang Frank bij de Zwitserse club op een zijspoor is geraakt. „Ik wil er in mijn salaris niet op achter uit gaan". Van der Gijp acht de kans groot, dat hij komend weekeinde in en tegen Haarlem zijn rentree bij Sparta zal maken. „Het is voor negentig percent zeker, dat ik terugkeer op het Kasteel. Ik speel nu al ruim vier weken in het tweede elftal van Aarau. Het bestuur wil me graag uitlenen of verkopen, maar ik heb het be stuur gezegd, dat ik alleen naar een Nederlandse club wil ver trekken. Ik denk dat het bestuur blij is, dat zich eindelijk een seri euze kandidaat-club voor mij heeft gemeld. Met de huidige si tuatie bij Aarau is niemand ge diend." Indien varn.daag de onderhan delingen met Aarau-voorzitter Lemli voorspoedig verlopen, meldt de oud-international zich dinsdag al bij trainer Rob Baan voor zijn eerste training. „Mijn conditie is overigens uitste kend", verzekerde Van der Gijp. „Ik heb de laatste weken hard getraind. Dat maakt dadelijk de overstap naar een nieuwe club gemakkelijker" Dat vond trainer Rob Baan blijkbaar toch niet zo vanzelf sprekend. "Eerst zien, dan gelo ven", benadrukte de oefenmees- ter. "Ik twijfel niet aan zijn ca paciteiten als voetballer, maar ik wil weten of hij meteen inzet baar is. Morgen spelen we een oe fenwedstrijd. Wat mij'betreft, doet hij mee. René moet absoluut blessurevrij zijn, anders gaat het huurcontract niet door. Het bestuur wacht dan ook op mijn toestemming, voordat ze iets te kenen". DEN HAAG (GPD) - Italië heeft zaterdagmiddag een oe fenwedstrijd tegen Algerije met 1-0 gewonnen. Het enige doel punt werd een kwartier voor het einde gescoord door invaller Al- do Serena. De squadra Azzurra stelde in het uitverkochte sta dion van Vicenza ernstig teleur. Van de ingespeelde ploeg, die op het EK bij vlagen sprankelijk voetbal liet zien, is weinig meer Bondscoach Azeglio Vicini kan woensdag op Wembley weer experimenteren met zijn ploeg. Waarschijnlijk zal hij de technische middenvelder Ro berto Baggio tegen Engeland opofferen. Het middenveld en de schaarse produktie van de spitsen baren de coach de mees te zorgen. Woensdag is Carlo Ancelotti (AC Milan) vanwege een meniscusoperatie zeker niet beschikbaar. In ieder geval speelt Roberto Donadoni dan wel vanaf de aftrap mee. De frele Milan-speler hielp zijn ploeg in de tweede helft over het dode punt heen. Tot hij als invaller werd ingezet (51e minuut) speel de Italië traag en fantasieloos en schiep het zich, ondanks een duidelijk veldoverwicht, alleen kansen uit spelhervattingen. Sterspëler Gianluca Vialli bleef onzichtbaar, evenals in het verloren oefenduel tegen Brazi lië (0-1). Met Donadoni op de rechterflank werd het tempo op geschroefd. De even later voor Carnevale ingevallen Aldo Sere na brak op de rand van buiten spel, nadat Vialli een voorzet van Baggio van richting had ver anderd, de ban. Serena was een minuut later met een fraaie kopbal dichtbij een tweede treffer, maar de goe de doelman Larbi redde met een fraaie reflex. Algerije, zonder de profs uit de Franse competitie, beperkte zich tot het verdedieen. De Afri- KATWIJK - Het dit seizoen over de hele linie zwalkende Feyenoord is afgelopen zaterdag opnieuw ontsnapt aan een blamerende nederlaag. Pas na het goedmaken van een 2-0 ach terstand en het benutten van een strafschop kon de ploeg van trainer Pim Verbeek zater dag in Katwijk bij de amateurs van Quick Boys nog enigszins opgelucht het zonovergoten veld verlaten: 2-3. De Algerijnse ster Madjer poogt e ontwijken. Italië won met 1-0. kaanse ploeg speelt vrijdag om een WK-plaats met Egypte in Cairo. Het heeft dan aan een ge lijkspel voldoende, mits er wordt gescoord. Sabotage De Russische bondscoach Va- leri Lobanovski heeft de voet balbond van de DDR beschul digd van sabotage. Voor het WK-kwalificatieduel van zijn ploeg in Karl Marxstad vorige maand, kwamen de Russen pas om twee uur 's nachts in hun ho tel aan, op de dag van de wed strijd. Dit was het gevolg van een ernstige vertraging van het Oostduitse vliegtuig en het feit dat er in Oost-Berlijn geen bus klaar stond om de spelers snel naar de speelplaats te vervoe ren. De DDR won deze beladen interland op de 40ste verjaardag van de republiek met 2-1 door twee treffers in de slotfase. „Het is zeer onsportief geweest, wat de DDR onze ploeg heeft gele verd. Mijn spelers waren te ver moeid om de wedstrijd goed uit te spelen. We zullen de DDR dan ook zeker niet helpen in de toe komst", aldus de doorgaans zwijgzame coach. Hij doelt op het feit dat het lot van de DDR bij een overwin ning in Oostenrijk op woensdag in handen is van de Sovjets, die tegelijkertijd tegen een andere kanshebber, Turkije, spelen. Eventueel hebben de Russen en de Turken aan een gelijkspel of een kleine overwinning van Turkije voldoende om zich alle bei voor Italië te plaatsen. Voor de zekerheid stuurt de DDR- coach Geyer een waarnemer naar het duel USSR-Turkije. Daarvan zou trouwens geen sprake zijn geweest als de zaterdageerste klasser in de laatste twintig minu ten wat zorgvuldiger met zijn kan sen was omgesprongen. Tot drie maal toe misten de geconcentreerd en verzorgd spelende Katwijkers al leen voor invaller-doelman Harold Wapenaar, die de voor de Oranje-se lectie opgeroepen Joop Hiele overi gens maar magertjes verving. Vrolijk Feyenoords interim-manager drs. Joop van der Reijden, wonend in Oegstgeest en derhalve op een steenworp afstand van het Zuidhol landse vissersdorp, zal beslist niet vrolijker zijn geworden van de wijze waarop zijn profs zich voor de 3000 toeschouwers etaleerden. Behou dens John Metgod, de Pool Wlodi Smolarek en ex-Spartaan Jan Mul der legden de overige Rotterdam mers (zonder de geblesseerden Toni Roth en Sjaak Troost) een lamlen digheid aan de dag die weliswaar een getrouwe afspiegeling vormde van de wijze waarop Feyenoord dit seizoen door de eredivisie wandelt, maar die het gros van de Katwijkse toekijkers toch hogelijk verbaasde. Zelfs een modale profclub moet toch nog minstens met een doel- puntje of vier afstand kunnen ne men van een amateurtopper en het is nog niet zo gek lang geleden dat een 'grootheid' zoals Feyenoord daar nog pakweg drie, vier of zelfs vijf treffers aan toevoegde. Behoudens die lamlendigheid - vooral Ruud Heus, spits Piet Keur, Marcel Brands en de over het paard getilde Reggi Blinker blonken daar in uit - kleefde er nog een opmerke lijk aspect aan het spel van de Rot terdammers, namelijk het totaal ontbreken van enig plezier daarin. Nu zal het afwerken van dit soort verplichte nummertjes ongetwij feld niet behoren tot de meest aan sprekende klussen van een brood voetballer, maar aan de andere kant is het toch gewoon een onderdeel van zijn (goedbetaalde) job en dient dat, net als dat in de gewone maat schappij het geval is, naar behoren te worden geklaard. Die houding van sommige Feye- noorders ontlokte Quick Boys-trai ner Melbi Raboen, die zelf destijds bij het Rijswijkse RVC in de hoofd klasse voetbalde, naderhand de op merking 'dat er in Zuid maar eens flink de zweep overheen moest'. Hij zou dit, blijkbaar in tegenstelling tot zijn confrater Pim Verbeek, dus niet hebben gepikt? "Nee, natuur lijk niet. Zo'n instelling pik ik niet eens van mijn eigen jongens, en die voetballen puur voor de lol. Het is toch een lacher dat die gasten met zoveel kwaliteit in totaal bijna een uur achter ons hebben aangelopen. En dan heb ik notabene nog vier keer gewisseld om iedereen tegen deze 'topper' te kunnen laten spe len. Ze kunnen heus wel voetballen, maar ze verdommen het gewoon. Bij mij konden ze rekenen op een knappe boete en een paar fikse straftrainingen. Trouwens, ik had er na een kwartier al een stuk of vier uitgedonderd. Ga maar naar huis lo pen, want dit neem ik niet". De woorden van de Hagenaar moeten John Metgod zeker hebben aangesproken, al zat die bij het ui ten daarvan al lang en breed met het hele gezelschap in de bus, want zo lang als het allemaal op het veld duurde bij de Rotterdammers, zo snel weg uit Katwijk waren ze ze ker. Metgod was één van de weinige Feyenoorders die, een echte prof waardig, goed en geconcentreerd speelde en die zich na de twee soe pel tot stand gekomen openings goals van de bij Quick Boys weer in genade aangenomen Leen van der Plas schreeuwend tot zijn maten wendde met het verzoek 'nu in vre desnaam eens te gaan voetballen'. Blijkbaar was dat dan toch het sein voor dure aankopen als Ton Lokhoff en Martin van Geel om in beweging te komen. Met de eerste in de rol van aangever en de tweede fungerend als droge afwerker kwam Feyenoord, mede door wat overmoedig gedrag van met name de middenvelders bij Quick Boys die hun taken verwaarloosden en teveel 'naar voren' voetbalden, nog net voor de pauze langszij. En tien minuten daarna middels een benut te strafschop (hands) van dezelfde Van Geel zelfs nog voorbij de thuis club ook. Vlak voor die handsbal waarbij het uitblinkende centrale duo Hooger- vorst/Jonker even de zaak niet on der controle had, claimde Quick Boys bij de na rust zeer warrig lei dende arbiter Wolthuis zelf een strafschop, maar kreeg die niet. Mart van der Plas wipte net binnen het strafschopgebied de bal behen dig over Feyenoorder Aijan van de Plas heen die daarbij het speeltuig opzettelijk met de hand beroerde. Wolthuis zag het niet, of wilde het niet zien en haalde zich aldus de woede van Quick Boys op de hals toen hij even later aan de andere kant wél naar de stip wees. Het slotoffensief van de conditio neel blijkbaar net zo sterke Katwij kers doorstond Feyenoord daar na met kunst- en vliegwerk. Net als in de eerste twintig minuten gleed Quick Boys soms als een mes door de boterzachte Feyenoord-defensie heen, maar de kansen die daaruit voortkwamen waren aan Johan Jonker, Gert Aandewiel en Leen van der Plas (hij raakte de paal) dit maal niet besteed. Een voor Feye noord even opmerkelijk als type rend misverstand tussen Metgod en doelman Wapenaar waarbij eerstge noemde de bal na de botsing bijna in eigen doel 'klutste' leidde tot hoongelach op Nieuw Zuid. Het gegniffel om zoveel onkunde zal in Katwijk vermoedelijk pas ophou den als Ajax dinsdagavond op be zoek is geweest. AD VAN KAAM NOORDWIJK (GPD) Thijs Libregts heeft bij zijn een zaam gevoerde gevecht in de frontlinie steun gekregen van twee voorname en getalenteerde strategen. In de aanloop naar de kwalificatiestrijd tegen Finland heeft zowel Marco van Basten als Frank Rijkaard zich openlijk achter het be leid van de van alle kanten aangevallen bondscoach ge schaard. „Dat gezeur over Libregts moet maar eens afgelo pen zijn", opende Van Basten het tegenoffensief. „We gaan straks gewoon met hem naar Italië". Rijkaard nam het gisteravond in pleisterplaats Noord wijk eveneens voor de bondscoach op en ook inter nationals als Van Breukelen, Wou ters en Ronald Koeman wensen niet aan de door de media aangewakker de polonaise rond Libregts mee te doen. Rijkaard: „Er heeft de afgelo pen dagen nogal wat onzin in de kranten gestaan. Ik snap er weinig van. Neem bijvoorbeeld al die op winding over het aantrekken van een supervisor. In de spelersgroep leeft dat absoluut niet". En een counterende Van Basten: „Een bondscoach moet je beoorde len op zijn resultaten. En die resul taten zijn goed. Niet spectaculair, maar wel goed. Nederland gaat, als woensdag alles naar wens verloopt, voor het eerst sinds twaalf jaar weer eens naar een WK. Dat lijkt iedereen te vergeten". Thijs Libregts, de afgelopen da gen onder meer uitgemaakt voor 'wezel' en 'angsthaas', blijft uiterlijk ontzenuwde Libregts het gerucht dat hij van zins is daags na het duel met Finland de eer aan zichzelf te houden. „Onzin, allemaal onzin. Ik snap niet waar die verhalen vandaan ko men. Ik ben in ieder geval niet van plan om op te stappen. Die kritiek? Ach, ik probeer er boven te blijven staan. Als bondscoach lig je nu een maal voortdurend in de vuurlinie. Ik geef toe dat het voor mij geen ge- LEIDEN - Hennie Beerenfenger verlaat Leiden aan het eind van het lopende seizoen. De oefenmeester heeft van de KNVB een dispensatie voor slechts één jaar gekregen om de huidige tweedeklasser te trai nen. Beerenfenger is niet in het be zit van de vereiste papieren. Met Beerenfenger klom Leiden vanuit de afdeling Leiden op naar de zater dagtweedeklasse. makkelijke periode is geweest. De start was allesbehalve makkelijk, het liep niet zo gladjes als tijdens het EK en dan krijg je onmiddellijk .scheve gezichten. Maar de resulta ten zijn goed en wie wint, heeft in de voetballerij nog altijd gelijk. Van faalangst heb ik ook nooit last ge had. Ik ben altijd in mezelf blijven geloven". Adem In Zeist voelt Libregts zich de laatste weken weer op zijn gemak. De rentree van Rinus Michels in het KNVB-bastion, ditmaal als sectie bestuurder, houdt hem niet uit de slaap. Michels bemoeit zich niet met zaken die hem (nog?) niet aan gaan en Libregts voelt geen hete adem in de nek. „Sterker nog, onze relatie is beter dan ooit. We hebben de laatste tijd veel gesprekken ge voerd en onze samenwerking is op timaal". Bang voor een herhaling van 1974 en 1978, toen de zittende bonds- coaches Fahdronc (Michels) en Zwartkruis (Happel) tijdens het WK onder curatele werden gesteld, zegt Libregts niet te zijn. „Sommige col lega-trainers gooien momenteel een visje uit. Als het om een WK gaat, wil iedereen kennelijk meepraten. In 1974 en '78 was dat niet anders. Meer wil ik er niet over kwijt. Of ik zal blijven of opstappen bij de komst van een supervisor? Die vraag is niet aan de orde. Dus beant woord ik hem ook niet". Averij De uitgebreide aandacht voor de veiligheidsmaatregelen in de Rot terdamse Kuip, komt Libregts als geroepen. Tegelijkertijd vreest de bondscoach, met Oranje nog steeds ongeslagen, dat de wedstrijd in de spelersgroep als een verplicht num mertje gezien zonder kans op averij. „De groep op scherp zetten, dat is mijn taak hier in Noordwijk de ko mende dagen. Er is de laatste dagen enorm veel geschreven over allerlei randverschijnselen die het feest straks kunnen bederven. Ik moet ervoor zorgen dat de spelers alleen KNVB-voorlichter Ger Stolk (rechts) kijkt of Marco van Basten zijn strop das goed strikt. (foto anp) nog maar aan die wedstrijd den ken". Libregts kon gisteravond in 'Huis ter Duin', waar de plaatselijke car- nayalsvereniging voor enige jolijt zorgde, alleen de hand van Ronald Koeman nog niet drukken. De ver dediger moest gisteren met Bar celona het veld in tegen Logrones (4-2, met de zevende rake penalty van Koeman) en voegt zich pas van daag bij de groep. Het Mechelse kwartet Hofkens, Erwin Koeman, Bosman en Rutjes arriveerde, met de door bondscoach Jan Rab gade geslagen wedstrijd tegen Cercle Brugge (0-0) nog in de benen, pas la ter op de avond in Noordwiik. Libregts heeft desondanks vol doende tijd tot zijn beschikking om de spelersgroep in het gareel te krij gen. Bovendien heeft hij het voor deel dat van de 16 geselecteerden er 9 een vrij weekend hadden. Alleen de 'Belgen', inclusief Van Tiggelen, Witsche en Ronald Koeman kwa men in actie. Libregts: „Dat is bijna ideaal. Uitgeruste spelers en geen blessures, op die van Gullit na dan, dat is weieens anders geweest. Nor maal gesproken kwalificeren we ons woensdag voor Italië. En dan begint het feest pas echt. Ja natuur lijk, ook voor mii". PAUL ONKENHOUT WOUBRUGGE - "De beslissing ging mij niet van harte af, maar na lang twijfelen heb ik de knoop toch maar doorgehakt. Ik vind vliegen mooier dan fietsen". Profwielren ner Aijan Jagt gaf Jan Raas vrijdag te kennen dat hij per 1 januari geen verlenging van zijn contract bij de formatie van de Zeeuwse ploeglei der wenste. De 23-jarige Woubrug- genaar prevaleert een vliegeniers opleiding in de Verenigde Staten boven een voortzetting van zijn in professionele kringen nog prille wielercarrière. "Veel mensen zullen wel denken dat ik deze stap genomen heb om dat de resultaten dit seizoen tegen vielen, maar dat heeft nauwelyks een rol gespeeld. Ik had dit seizoen veel tegenslag en blessures. Het ge tob begon eigenlijk al tegen het ein de van vorig seizoen met een valpar tij in de ronde van Ierland. Daarna hield het eigenlijk niet op. Het ont moedigde me niet, maar verhinder de mij wel om te presteren", aldus Jagt. "Anderzijds", zo vervolgt hij, "moet ik echter wel toegeven dat het voor my moeilijk, zo niet te moeilijk was om heel veel voor deze sport opzij te zetten. Om dit vak goed uit te oefenen, moet alles in het teken van de fiets staan en dien je met overgave te trainen. Dat bleek voor mij toch een beproeving. Een paar uurtjes knallen of een flit sende koers rijden, daar had ik nog wel plezier in. Maar dat eindeloze nutteloze gemaal om kilometers te maken of te wachten tot je in de koers eindelijk eens aan de finale begon, dat was niks voor my. Steeds meer vroeg ik mij op dat soort momenten af, waar ik nou ei genlijk mee bezig was", aldus de nummer drie van de WK voor ama teurs te Colorado Springs in 1986. Anderre interesses lieten Jagt dan ook niet los: "(Meevliegen heb ik vanwege het beroep van mijn va der (werkzaam bij een multinatio nal, red) al van kindsaf veel gedaan. Toen meende ik al dat ik later piloot zou worden. Omdat ik toevallig ech ter veel aanleg voor het fietsen had, werd ik door mijn omgeving en mijn talent in die sport meegezo gen. Maar kapot ben ik nooit van het fietsen geweest. Dit jaar begon ik echt te twijfelen, het werd gelet op mijn leeftijd ook een kwestie van nu of nooit. Allereerst onenteerde ik mij over mijn kansen bij de lucht macht, maar daar geraakte je niet zomaar bij. Een opleiding in de VS leek mij veel avontuurlijker. Boven dien kan ik daar nog een tijdje als coureur afbouwen door part-time voor een criteriumploeg te koersen. Ik ben dus nog niet helemaal prof Groot-Brittannië-Nieuwzeeland. 11.00-13.00 EURO: Voetbal. 13.00-14.00 EURO: Bobsleeën: World Cup in Altenburg. 14.00-15.00 EURO: Rugby Union: Mun ster (lerland)-Nieuwzeeland. 15.30-18.00 EURO: Tennis: Open kam pioenschappen in Stockholm. 18.00-19.00 EURO: Paardesport: Con cours hippique in Maastricht. 18.50-19.20 RTL V: Match. 19.00-19.25 Ned 2: Sportpanorama: met tafeltennisster Bettine Vriesekoop, een gesprek met de Finse voetballer mika Lip- ponen over de komende WK-kwalificatie- wedstrijd Nederland-Finland. basketbal tussen Den helder en Amsterdam (man nen) en het doelpunt van de week. 19.00-21.00 EURO: NHL IJshockey: wed strijd van de week. 21.00-22.00 EURO: What a Week. 22.00-23.00 EURO: International Motor Sport. 23.00-00.00 EURO: Boksen: Bramble- Mancini. 00.00-02.00 EURO: NHL IJshockey: wed strijd van de week.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13