Kleurwatervallen op zijde Aanpasbaar bouwen voorkomt noodgedwongen verhuizing Ook kleuters wagen sprong in het diepe Brilcollecties modieus en gevarieerd Satinelle: pijnloos ontharen Honing ook voor pittige smaken MAANDAG 13 NOVEMBER 1989 Van zaterdag 16 december tot 25 februari stelt het Rotterdamse Museum voor Volkenkunde (Willemskade 25 Rotterdam) vijf en veertig Japanse kimono's, van de 72-jarige meester- Tsujigahana kimono's: textielverver Itchiku Kubota tentoon. Deze kunstwerken, vaak te mooi en te kostbaar om als kledingstuk te dragen, zijn gemaakt volgens de oude schildertechnieken yuzen en tsujigahana. ze zijn nog het best te omschrijven als kleurwatervallen die over zijde stromen. Kubota wordt in Japan als een meester op het terrein van het verfraaien van stoffen beschouwd. Op jeugdige leeftijd werd hij geschoold als yuzen-schil- der. Met deze oude tech niek worden kimono's met een kwast beschilderd. Daarnaast is hij ook bedre ven in de batik-techniek. Van zijn hand verschenen talloze kostuums voor het traditionele Japanse Noh- theater. door Marij van Donkelaar Het meest essentiële in zijn carrière was echter het mo ment waarop hij, vijftig jaar geleden, in een museum in Tokio een stukje textiel onder ogen kreeg dat volgens de tsu- jigahana-techniek was be schilderd. Bij deze methode worden delen van de te be handelen stof afgebonden, af gedekt en telkens in een verf- bad gedompeld, maar ook het aanbrengen van inktlynen en borduursels maken deel uit van deze zeer arbeidsintensie ve techniek. Dat is er waarschijnlijk ook de oorzaak van geweest dat het tsujigahana-verven al voor de 18de eeuw in Japan in onbruik raakte. Niet alleen bleven er maar enkele voor beelden bewaard, ook de lite ratuur over deze methode is zeer schaars gebleken. De 22- jarige Kubota raakte echter zo geobsedeerd dat hij de rest van zijn leven bezig bleef met het herontdekken van deze geheimen. Toch bleef hij een praktisch mens. Ervan overtuigd dat het onmogelijk en onnodig was om een eeuwenoude techniek in de oorspronkelijke vorm tot leven te brengen, verbond hij zijn naam aan een deels herontdekte techniek, in deze Itchiku tsujigahana wordt, als basis techniek, uitgegaan van het afbinden van zijde met ny londraad en vinyl. Er wordt gebruikgemaakt van chemi sche verfstoffen. Een deel van het aantal verfbaden wordt bovendien vervangen door met een kwast verf op de zijde aan te brengen, zoals bij de yuzen-methode. Het aanbren gen van borduurwerk en inkt lijnen net als het gebruik ma ken van bladgoud en zilver is traditioneel. Al is weer min der orthodox dat hij ook zijde brokaat (zijde met gouddraad) gebruikt. De strenge regels voor het dragen van kimono's heeft Kubota wat afgezwakt. Uiter aard wil hij dat ze worden ge zien en gedragen. Op de tradi tionele wijze betekent dat dagwerk voor een vrouw, die zich eenmaal aangekleed nog maar nauwelijks kan bewe gen. Daarom dragen Kubota's mannequins sieraden, hoge hakken en moderne kapsels. Elke kimono heeft minimaal veertig verfbaden gehad, wat telkens een jaar in beslag nam. Geen wonder dat de prij zen voor zo'n exemplaar de 100.000 gulden te boven gaan. De grootste wens van Ku bota is om zijn reeks Sympho ny of Light, waarvan hij al dertig delen maakte en waarin de wisseling van de seizoenen wordt verbeeld, met nog eens dertig kimono's te kunnen vervolmaken. Japanse perfectie in zijde. voor Volkenkunde Rotterdam) Ir. Albert Smit (rechts) en Jan Boot, hoofd bewonerszaken van de Centrale Woningstichting bij de tekening van het project aanpasbaar bouwen. De gevels van de huizen, die in hoogte variëren, worden in twee kleuren uitgevoerd. (foto gpd> De consument zoekt steeds meer naar monturen die de ei gen 'outfit' vervolmaken of benadrukken. Dat kan, want de optiekleveranciers hebben uitgebreide collecties. Om de keüze wat te vergemakkelij ken maken de optiekleveran ciers zelf een selectie, die ze presenteren onder de naam 'Gezicht '90'. Brillen voor alle leeftijden en voor beide ge slachten. Deze selectie is een weerspiegeling van de diverse modetrends. Duidelijk blijkt dat de moderne bril een nuttig maar vooral ook modieus ac- Bekende vormen als de vlinder, het panto-model en de ronde en (recht)hoekige bril worden gebracht in eigen tijdse variaties.Nieuw is het ovale model, dat fraai mee loopt met de vorm van het oog. De metalen monturen krij gen geleidelijk meer beteke nis. Over het algemeen zijn ze iets verfijnder dan de kunst stofmodellen. Ook de combi natie van beide materialen is populair bij de ontwerpers. Variaties van metaal, al dan niet gecombineerd met kunst stof geven een academische oogopslag. Wat meer trendy zijn de ronde en ovale model len in metaal of kunststof. De nieuwe zakelijkheid is terug te vinden in de klassieke vlin der met opengewerkte zijkan ten in een gemêleerde blauw rode kleurstelling. Opvallen de en gedurfde zijn de montu ren die qua ontwerp zijn geba seerd op de jaren vijftig-mo de. Kinderen De kinderbrillen voor de ja ren '90 zijn flitsend van kleur en hebben een eigentijdse vormgeving, ovaal of rond in kunststof of metaal. En het belangrijkste: ze kunnen te gen een stootje. Goudkleurige decoraties, transparante on derlijnen en variaties in veer- aanzetten geven de brillen een 'eigen gezicht'. Foto onder: kunststofbrillen, rechts de jaren vijf tig look, links een pantomodél met hoogaangezette Wonen in een huis dat volgens de standaardnormen is gebouwd, is voor mensen met een handicap niet plezierig. Dagelijks worden ze geconfronteerd met moeilijk bereikbare keukenkastjes, te hoge lichtschakelaars, drempels, smalle deuren en voor rolstoelgebruikers een veel te klein toilet. Voor deze categorie bewoners zit er niets anders op, dan proberen met een subsidie het huis aan de handicap aan te passen nf te verhuizen naar een woning die voor hen speciaal is verbouwd. door Anne-Marie Risse Dat laatste betekent dat men door zijn handicap gedwon gen wordt de woonomgeving op te geven en de sociale con tacten verliest. Indien alle nieuwbouwwoningen in de sociale sector volgens andere, ruimere, normen zouden wor den gebouwd is zo'n verhui zing niet meer nodig en kun nen de huizen met simpele in grepen aan de specifieke fy sieke belemmering worden aangepast. Na enkele experimenten van de Nationale Woningraad, die zich sterk maakt voor het verbeteren en aanpassen van huizen voor ouderen en min der validen, wordt voor het eerst op grote schaal een pro ject van aanpasbaar bouwen uitgevoerd. Eind oktober ging de officiële eerste paal in de grond in de Arnhemse nieuw bouwwijk Rijkerswoerd, waar de Centrale Woning stichting 120 huizen bouwt. Grote tuin "Het is niet de bedoeling dat we bouwen om minder vali den te huisvesten, maar de huizen hebben extra kwali teit, meer ruimte. Als mensen worden geconfronteerd met een fysieke belemmering kunnen ze dan toch in hun huis blijven wonen", legt Jan Boot, hoofd bewonerszaken van de woningstichting uit. "Bij het invullen van de laatste nieuwbouwwijk van Arnhem wilden we iets ex tra's bieden om de woonkwa liteit te handhaven. Je kunt energiezuinig of grotere hui zen bouwen. Maar met het oog op de vergrijzing hebben we bewust gekozen voor dit pro ject". De aangepaste woningen, een ontwerp van ir. Albert Smit van het architectenbu reau Reijenga Postma Hagg uit Voorburg, zijn straatge- richt, een van de uitgangspun ten van aanpasbaar bouwen. "De oriëntatie op de openbare belevingswereld is belangrijk voor een minder valide", legt ir. Smit uit, die verheugd is dat de bewoners van de 120 eengezinswoningen veel ei gen groen zullen hebben. "De huizen krijgen gigantisch gro te tuinen door een zorgvuldi ge stedebouwkundige opzet, met minder openbaar groen". Details Bij de ontwikkeling van het plan is niet alleen gekeken naar de behoeften van bewo ners die zich met een rolstoel moeten verplaatsen. Er zijn ook voorzieningen voor ande re handicaps als blindheid, niet goed kunnen zien, be perkte armfuncties en extra li chaamslengte. In overleg met de Gemeenschappelijke Me dische Dienst zijn kleine de tails aangebracht die normaal in een bouwplan niet worden meegenomen. Zo krijgt het huisnummerbordje voelbare cijfers, worden de deurknop pen vergroot en komt de deur greep onder het voordeurslot. De huizen zijn dertig centi meter dieper dan de stan daard eengezinswoningen en hebben daardoor een ruimere woonkamer. Met het oog op rolstoelgebruikers zyn er geen drempels, zijn de deuren breder en is de entree ruimer. Hier is ook plaats voor een plateaulift. "Probleem is wel dat de trap een lichte bocht maakt, waardoor de lift een dure (30.000 gulden) voorzie ning wordt. Een lift die recht omhoog gaat is de helft goed koper", zegt ir. Smit. Met de Zwitserse bouwer vanplateauliften is overleg over dit probleem geweest, wat resulteerde in een rail-lift, waarmee de rolstoel gemak kelijk omhoog wordt getild. "Alleen is deze innovatie nog niet in Nederland goedge keurd", moet de architect spijtig concluderen. "De Na tionale Woningraad trekt na tuurlijk wel lering uit dit soort experimenten en zal de richt lijnen moeten aanpassen". De aangepaste huizen hebben twee, drie of vier slaapka mers. De badkamer is groter dan normaal en kan met de hoofdslaapkamer als dat no dig mocht zijn met een schuif deur worden verbonden. Ook de deuren van de slaapkamers kunnen later worden aange past voor rolstoelgebruik. Met een eenvoudige ingreep kun nen ze in een andere draai- hoek worden geplaatst. Radiatoren zijn er in de wo ningen, die over een jaar ge reed zijn, niet te vinden. Ge kozen is voor een luchtver- warmingssysteem met terug winning van energie. "Voor deel hiervan is dat de bewo ners niet bewust hoeven te ventileren en dat er toch vol doende ventilatie is met zui nig gebruik van warmte", stelt Boot, die niet denkt dat alleen ouderen en gehandi capten belangstelling voor de huizen zullen hebben. "We moeten nog bewust werven. Sinds kort hebben we een ex positie en binnenkort komt een folder uit. Een aangepaste nieuw bouwwoning is niet zoveel duurder als bouwen volgens de minimum-normen. Vol gens Boot gaat het om zo'n 2000 gulden meerkosten. In de kale huurprijs per maand is dat nauwelijks te merken. De huren variëren van 655 gulden tot 690 gulden. Vier woningen worden bij de start van de bouw al aange past aan de toekomstige be woners. De berging krijgt de functie van rolstoeltoilet en in de tuin komt een extra berg ruimte. In een huis wordt een plateaulift aangebracht. Ook voor de andere woningen geldt dat de berging in een la ter stadium een andere ftinc- tie kan krijgen. Van het project heeft ir. Smit geleerd. "De woningen zijn niet zomaar aan te passen, omdat de traditionele eenge zinswoning nog steeds de slaapkamers boven heeft. Voor een rolstoelgebruiker, die bovendien een groter toi let nodig heeft op de begane grond, betekent dat de aan schaf van een lift". Daar zijn wel subsidieregelingen voor, maar tussen aanvraag en goedkeuring gaat veel tijd zit ten. Voor ir. Smit staat een ding vast voor nieuwbouw projecten. "Men zou steeds meer van de uitgangspunten van aanpasbaar bouwen moe ten uitgaan. Het kost eigenlijk niets meer. Je moet alleen je minimum-normen wat verho gen". Een jaar of tien geleden was het nog vrij uitzonderlijk, nu is het heel gewoon: kinderen die al op vijf- of zesjarige leef tijd naar zwemles gaan. Ou ders vinden het steeds belang rijker dat hun oogappels op zeer jeugdige leeftijd de zwemkunst beheersen. Hoe jonger, hoe beter. Veel kinde ren hebben het eerste zwem diploma al ingelijst boven hun bed hangen tegen de tijd dat ze gaan schoolzwemmen. In Nederland wagen jaar lijks 300.000 tot 400.000 kinde ren de sprong in het diepe. Snelle kleintjes halen het A- diploma in vier maanden. An deren hebben een of twee jaar nodig om de schoolslag of het watertrappelen onder de knie te krijgen. In de meeste zwem baden moeten kinderen vier of vijf jaar zijn voor ze in aan merking komen voor zwem les. Jongere spruiten zijn aan gewezen op hun ouders. Maar of de kleintjes vier of zes jaar oud zijn, de eerste zwemles vinden ze allemaal even spannend. Niet alleen omdat ze iets nieuws leren, maar ook omdat hun vader en moeder niet meer voortdu rend in de buurt zijn. De kin deren krijgen te maken met een plaatsvervangende vraag baak en verzorger: de bad meester. Ouders met kleintjes die daarvan een beetje overstuur raken, mogen tijdens de eer ste les langs de kant zitten van het bad. Bij de tweede les is dat vaak niet meer nodig. Met een kurkje om het middel lo pen ze met reuzenstappen door het water en denken al niet meer aan hun ouders. Veel kinderen, weten niet wat ze zich voor moeten stel len bij zwemles. De een ziet zichzelf al van de hoge duik- plank naar beneden suizen. De ander ziet er als een berg tegenop. Om kleuters een beeld te geven van wat er zoal gebeurt tijdens de lessen, schreef Carry Slee 'Morgen mag ik in het diepe...'. De voormalige drama-docente maakte het boekje ter gele genheid van de jaarlijkse Sportfondsenclubdag. Afge lopen juni debuteerde ze met 'Rik en Roosje'. Dagmar Stam maakte er tekeningetjes bij. In het voorleesboekje gaat een vijfjarige tweeling op zwemles. Iris is nergens bang voor, Michiel heeft af en toe zijn bedenkingen. Uiteinde lijk halen ze samen het A-di ploma, maar daar zijn heel wat gebeurtenissen aan vooraf ge gaan. Zo durft Michiel geen baantjes te trekken op zijn rug zonder stiekem achterom te kijken of de muur al in zicht is. Hij voelt niet veel voor een dikke buil op zijn hoofd. Tij dens een logeerpartijtje ver tellen opa en oma hoe zij leer den zwemmen. De tweeling onderneemt ook een poging om pop en beer te laten water trappelen. 'Morgen mag ik in het die pe...' is niet alleen herkenbaar voor kinderen die al zwemles krijgen. Het is vooral voor kin deren vanaf drie jaar een leuk en informatief boekje. Morgen mag ik in het diepe... Carry Slee en Dagmar Stam, f9,90. Mannen mogen dan soms trots zijn op hun haargroei op wen is het een onaangenaam verschijnsel. Ontharen (epile ren) van de zichtbare huidop pervlakken behoort dan ook al sinds vele eeuwen tot de schoonheidsbehandelingen waaraan vrouwen zich onder werpen, of die ze zelf uitvoe- Voor een apparaat dat zo'n behandeling zonder pijn doet verlopen en toch voor een re delijk lange periode een goed resultaat oplevert, is dan ook veel belangstelling. Satinelle van Philips is een epilator die met zes roterende wieltjes de (been)haren met wortel en al verwijdert. Dat levert voor vier tot zes weken 'gladde' be nen op. Zo'n resultaat is welis waar geringer dan een specia listische (niet zelf uit te voe ren) diathermische of elektro- lytische behandeling, maar eens per maand even de Sati nelle over de benen halen is makkelijker en goedkoper. Het apparaatje, dat goed zicht geeft op wat het doet en dat heel weinig geluid produ ceert, kost 149,-. Honing is niet alleen voor zoe tekauwen. De firma De Rit in Zoelen maakt 2 soorten mos terd, met honing bereid, De mosterds, een grove en een fij ne, zijn gemaakt van appela- zijn, mosterdzaad, zout, ho ning en specerijen. Voor de fijne mosterd is al leen geel mosterdzaad ge bruikt. De grove bevat ook zwart mosterdzaad, dat wat pittiger is. De mosterds kosten in na- tuurvoedings- en reformwin kels ongeveer 2,85. EINDREDACTIE HENK HOUTMAN EN HENRIÉTTE v.d. HOEVEN Heeft u op het journaal gezien hoe Ien Da- les de verzamelde pers om zich heen weg maaide? Wat moest ik vreselijk lachen. We hebben natuurlijk altijd met graagte geroe pen dat vrouwen een nieuwe omgangsstijl meebrengen in de politiek. Haar volstrekt botte maning aan het adres van de 'heren' om uit haar blikveld en actie-radius te ver dwijnen, was beslist nieuw (mannelijke po litici doen het haar niet na), maar toch niet zoals bedoeld. De grote vraag blijft natuurlijk of er wat in de politiek verandert als er meer vrou wen komen. In brede zin waarbij ik dan denk aan een evenwichtige deelname van vrouwen op alle niveaus - durf ik deze vraag gerust met 'ja' te beantwoorden. Het gaat om een cultureel goed dat in de opvoe ding is vastgelegd, bij ieder individu ver schillende kan uitwerken, maar zich wèl weerspiegelt in een totale groep. Over het geheel genomen zijn vrouwen relatie-ge- richter, invoelender, minder hiërarchisch ingesteld. Dat heeft geheid zyn weerslag op het politieke bedrijf, als er werkelijk een evenwichtige verdeling i komt, waarbij liefst ook nog de cri teria voor 'geschiktheid' worden aange vuld met meer feminiene eigenschappen van mannen en vrouwen. Ik heb dus heel wat noten op mijn zang, maar ja, dat is dan ook in het belang van goed omgaan met macht. Dat puur het 'vrouw-zijn' hiervoor geen borg staat, heb ik enkele malen aan den lij ve ervaren. Wat heb ik enkele vrouwen gru welijk met macht zien knoeien. Volstrekt arrogant hakten ze om zich heen, ze waren nog niet binnen of er vielen ontslagen, op drachten werden bevelen en pogingen tot overleg waren gedoemd te mislukken. Akelig is dan dat'dit soort missers van vrouwen veel meer opvallen dan van man nen en meer ook aan het vrouwelijke ge slacht als totaal worden verbonden. Macht is in onze samenleving een bijzon der heikel bezit en sommigen hebben daar onvoldoende oog voor. Arrogant met macht omgaan straft zichzelf gauw af, want het beste wapen tegen macht is de groeien de, onverzettelijke weerstand van de min der machtigen. Het bekleden van een func tie met macht maakt de persoon in eerste instantie kwetsbaar en verdacht. Hij of zij zal moeten bewijzen geen misbruik te wil len maken van de macht, anderen niet te passeren; deze bewijslast ligt by de machti ge en niet bij de minder machtigen. Toch willen velen graag macht en dan krijg je dus zo'n heisa om vrouwen in het kabinet te hijsen. Je zou toch werkelyk gaan denken dat er geen capabele vrouwen bestaan. Om het hardst is bij discussies over positieve discriminatie van vrouwen altijd geroepen dat 'kwaliteit' boven alles gaat, ook boven geslacht. Betekent dat nu dat het CDA geen vrouwen heeft die beter zijn dan visvangst-Braks en paspoorten- Van der Broek? Goed armoedig hoor. En wat is nu de netto-winst van al deze heisa? Als je de ministers en staatssecreta rissen tezamen neemt: nul. We hadden vijf bewindsvrouwen en er komen er weer vijf. Nu dus wat meer ministers; een vrouwen hand is gauw gevuld. En dan te bedenken dat Van Agt-Den Uyl het in 1981 al beter de den met zes bewindsvrouwen. De volgende keer moeten de zaken maar eens heel anders aangepakt worden. De probleemstelling was fout; het gaat ge woon om een evenwichtige verdeling. Dat moet er geen flauwekul-belofte worden ge daan van vier vrouwen in een veertienkop- pige ministerraad, waarbij de toonzetting is dat vrouwen positieve discriminatie be hoeven om mee te mogen doen. Onzin, er zijn meer dan genoeg zéér capabele vrou wen die willen regen, óók in het CDA. Het probleem is dus: hoe verminderen we de positieve discriminatie van mannen? Bij de volgende verkiezing kan de leuze beter zijn: 'er moeten zeven mannen in de minis terraad'. En het is kennelijk nog een hele kunst om aan zeven acceptabele mannen te komen, zonder terug te vallen op mensen die al een keer grof faalden. Over zeven mannen gesproken, je zal toch met zoveel mannen getrouwd zyn en met allemaal moeten vrijen op de momen ten waarop zij willen. De Amerikaanse man en negen vrouwen die by Jongbloed en Joosten aan het woord kwamen, leken zich er alle tien wel bij te voelen. Je ziet mannen zichzelf al met veel genoegen projecteren in de positie van deze Amerikaan, met de nodige eigendunk vergetend dat ze óók een van de acht kunnen zijn die hierdoor bui ten de boot vallen. Als ik moest kiezen, ben ik toch veel lie ver een van de negen vrouwen dan dat ik de seksuele behoefte van negen mannen zou moeten bevredigen. Het is trouwens wel een aardige leefvorm voor ouderen (70- plussers), waar de verhouding 'mannen: vrouwen' ongeveer 'één:zeven' is. De seks hoeft dan ook niet meer zo'n zwaarwichtige relatie-taak te zyn, denk ik. Gewoon gezel ligheid, onderlinge zorg en 'een arm om je schouder* in een groep mensen die je lief zyn.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11