Vervalsen cheque wordt onmogelijk Ivoren gezichten staan somber in Hong Kong Sheraton neemt fameus Kilimanjaro-hotel over SIGARETTENSMOKKEL DSM investeert miljoenen in recyclingbedrijf Reko Tien procent lood in grondstof lijfrente - spaarregeling ZATERDAG 11 NOVEMBER 1989 PAGINA 7 AKZO ontdekt chemisch middel tegen wissen ARNHEM (GPD) Chemieconcern AKZO heeft een mid- del ontdekt waarmee vervalsers van betaalkaarten en che ques een hak kan worden gezet. Door toepassing van che- micalie Piosafe 30 DPG wordt het vervalsers onmogelijk gemaakt gegevens met behulp van een bleekmiddel van cheques te wissen. Hoewel het bedrijf nog slechts in de Ver enigde Staten bezig is het produkt aan de man te brengen, is DPG ook voor geïnteresseerde afnemers in Nederland be schikbaar, zo verzekert woordvoerder A. Leemans van AK ZO. DAR-ES-SALAAM (IPS) M De Amerikaanse hotelketen Sheraton zal zich ontfermen over het fameuze Kilimanjaro-hotel in de Tanza- niaanse havenstad Dar-es-Salaam. Dit meldt het weekblad Business Times in het nummer van gisteren. Het hotelwezen was tot voor kort in staatshanden. Maar in een poging de verloederde hotels op te kalefate ren heeft de Tanzaniaanse regering de hulp ingeroepen van internatio nale hotelbedrijven met een grote staat van dienst. Het Kilimanjaro-hotel is zowel het beroemdste als het beruchtste hotel van Tanzania dat een aanzien lijk deel van zijn deviezen verdient met toerisme. Gelegen bij de baai en de haven in het centrum van de stad biedt het Kilimanjaro-hotel een groots uitzicht over Dar-es-Salaam en de Indische Oceaan. Het hotel heeft echter haar repu tatie als het meest luxueuze van het land verloren. In jaren van schaar ste waren er aanvankelijk nog wel bier, frisdrank, zeep en tandpasta te krijgen. Maar het verval als gfevolg van invoerbeperkingen troffen uit eindelijk ook het paradepaardje van het Tanzaniaanse toerisme. Geen gloeilampen op de kamers, geen zeep om de lakens te wassen en een onrustbarende opmars van kakkerlakken in het gebouw tast ten de reputatie van het hotel en daarmee van Tanzania als toerisme- land danig aan. Met het meer libera le invoerbeleid van de afgelopen ja ren werd het hotel weer aangena mer voor westerse toeristen. Om er een echt op westerse leest ge schoeid bedrijf van te maken is ech ter hulp van buiten nodig meent de Tanzaniaanse regering. De minister voor toerisme, Ar- cado Ntagazwa, heeft verklaard dat westerse hotelmanagers de sector uit het slop moeten halen. Tanzania benut maar een fractie van de onge kende mogelijkheden van wijdse stranden en beroemde wildparken, aldus Ntagazwa. In een poging om 's lands hotels aan te passen aan het internationale sterrenstelsel heeft de regering ak koorden gesloten met gerenom meerde concerns. Het Franse be drijf Accor heeft Hotel Mount Meru onder zijn hoede. Ook het Westduit- se DEG en het Zwitserse Sifida zijn in de arm genomen. Bij op naam gestelde formulieren en betaalpassen die gestolen wor den, verwijderen vervalsers met bleekmiddelen naam, adres en handtekening. Er worden nieuwe gegevens aangebracht, waarna met dustrie. Toegevoegd aan papier heeft het echter de eigenschap on middellijk te verkleuren als het pa pier in aanraking komt met bleek middel of andere oxiderende stof- fen. Zodra een vervalser een met de pas en cheque geld wordt opge- DPG beveiligde cheque met ble,ek- _of goederen worden ge- middel 'behandelt', verschijnt kocht. Deze vorm van valsheid geschrifte kan worden voorkomen met DPG, zo stelt AKZO. Het chemicalie wordt van oor sprong toegepast in de rubberin- Gevaarlijke aanstekers in handel UTRECHT (ANP) - Het ministerie van WVC waarschuwt voor aanste kers in de vorm van speelgoedau to's, -motoren, -vrachtauto's en -mi crofoons. Kinderen die met zo'n aansteker spelen, kunnen brand wonden oplopen, zo heeft het de- stukken met Piosafe 30 DPG kun- BEEK (GPD) DSM gaat de recy- worden verkocht om ze weer te ver- clingcapaciteit voor de kunststof werken tot eindprodukten. Reko LDPE (lage dichtheid polyetheen) bij dochteronderneming Reko Beek uitbreiden met 10.000 ton. Voorr EP maakt zelf eindprodukten zoals kunststoffen platen en dikke foliën ter bescherming van kabels i f 15 milj oen worden twee dingen en produkten v partement gisteren meegedeeld. De ludieke aanstekers zijn al eni ge tijd in de handel. Het ministerie neemt daarom aan dat een aantal er van al in het bezit is van consumen ten. De Rijkskeuringsdienst van Waren heeft maatregelen genomen om verdere verhandeling van dit soort aanstekers te voorkomen. vuilbruine kleur op het papier. De vlek is niet meer te verwijderen en dus is de cheque onbruikbaar ge worden. Juist om gesjoemel met cheques te voorkomen hebben veel banken de PIN-code ingevoerd. Maar in de meeste gevallen worden cheques gebruikt om goederen te kopen, hetgeen vervalsers in de kaart speelt. Landelijk loopt de fraude met valse cheques in de miljoenen perjaar- *De douane AKZO is thans bezig om met den binnensmokkelen. De sigaretten waren in 3000 dozen verborgen. De sigaretten vertegenwoordigen DPG een marktpositie op te bou- de van bijna twee miljoen Amerikaanse dollars. wen in de Verenigde Staten. Een aantal Amerikaanse papierfabri kanten verwerken het chemicalie al in hun produkt. Ook de Amerikaan se overheid heeft interesse getoond; zij onderzoekt of geheime staats- ken met Piosafe 30 DPG kun- worden beveiligd. Verder wordt papier met de stof behandeld voor grote ondernemingen. Daarop kunnen vertrouwelijke correspon dentie, contracten en ontwerpen recyclingstraten gebouwd. Ze komen in de tweede helft van 1990 in bedrijf en bieden 25 mensen werk. Reko (90 medewerkers) wordt nu de grootste recycler van gebruikte kunststof in Nederland. Reko verwacht door de toene mende scheiding van afval in de ko mende jaren een aanzienlijke groei in het aanbod van kunststofafval. Tegelijkertijd stijgt de vraag naar produkten op basis van hergebruikt kunststof. Met de uitbreiding groeit de totale recyclingcapaciteit voor kunststofafval bij Reko naar 30.000 Hong Kong heeft beslag gelegd op 30 miljoen sigaretten die drie vissersschepen vanuit Taiwan wil- ton per jaar. In heel Nederland wordt op dit moment circa 65.000 sche sector en de automobielindus trie. Re-tech maakt korrels van moeilijk verwerkbare plastics zoals PET en polycarbonaat. Het is mo menteel de enige herverwerker van PET-flessen in Europa. Passagiers krijgen zaklampjes Kort geding tegen leverancier ROTTERDAM (ANP) - De 188 ton nog onveranderbaar worden vastge- rijstzemelen die de Nederlandse legd. Op deze wijze kan ook verval- grondstoffenhandelaar De Bruijn ADVERTENTIE is tien procent lood. Deze verontreiniging met lood is -verantwoordelijk voor de loodver- vliegtickets worden tegen- augustus uit Antwerpen haalde, be- giftiging van koeien waar boeren in vatte naast vier procent zink ook het noorden in Engeland zijn. Dat blijkt uit een onderzoek van een laboratorium uit Bremen dat in opdracht van de oorspronkelijke ei genaar van de rijstzemelen, de Hamburge graanhandelaar Töpfer, is verricht. In een kort geding - gisteren voor de president van de Rotterdamse ton kunststofafval per jaar herver- werkt. In de nieuwe recyclinginstallatie van Reko zal kunststofafval worden herverwerkt tot korrels. Het groot ste deel van de korrels wordt inge zet als grondstof voor de produktie van huisvuilzakken en plaatmateri alen. Het gebruikte kunststofafval wordt bij LDPE-recycling via een gecompliceerd proces gemalen, ge- gescheiden, gedroogd en olgens verwerkt tot korrels! Het kort geding was aangespan- nen door veevoederfabriek Slump Grondstof voor de herverwerking in het Groningse Stroobos, die uit- kunststofafval, zoals land- eindelijk het veevoer, waarin de gif- bouwfolie en huishoudelijke kunst- DOETINCHEM (ANP) - Om te voorkomen dat passagiers bij on verlichte bushaltes door de bus worden 'vergeten', start de Gelder- se Streekvervoer Maatschappij (GSM) een actie. De GSM gaat pas sagiers kleine zaklantaarns uitrei ken waarmee ze naar de aankomen de bus kunnen zwaaien. Daarmee wordt voorkomen dat de buschauf feur in de donkere seizoenen (herfst en winter) passagiers bij haltes niet of te laat opmerkt. Volgens een woordvoerster van tuin- de GSM gebeurt het in de landelijke gebieden dagelijks diverse keren dat passagiers bij onverlichte haltes 1980 opgericht en worden vergeten. De GSM advi seert mensen daarom om met een produktie- Als onafhankelijk pensioenadviesburo maken wij ieder jaar een selectie uit de meest concurrerende lijfrente-aanbiedingen tegen premiebetaling en eenmalige koopsom. in deze selectie is een lijfrentepolis opgenomen met de eigenschappen van een bankrekening: - Een opgave vooraf van de hoogte van het spaarsalodo in de loop der jaren. - Geen vaste einddatum; u kunt op ieder moment het spaarsaldo opnemen. - U bepaalt jaarlijks zelf de hoogte van de premie. - U kunt investeren in guldens, U.S.-dollars, Engelse ponden en alle fondsen van de Robecogroep. - Hoge rentegaranties in guldens, dollars en ponden. - Tussentijds kunt u swichen van belegging. - De premie is aftrekbaar; de uitkeringen zijn belast. - Na de pensioendatum koopt u geen lijfrente (kan wel) maar neemt u jaarlijks naar behoefte geld op uit.de polis. Nooit vermogensverlies bij overlijden: wat niet wordt opgenomen, vervalt aan de erfgenamen. Stuur voor informatie de onderstaande coupon r Antwoordnummer 10018 2300 VB LEIDEN VMEN Sleutelveste, Stationsweg 28, 2312 AV Leiden, Naam Adres: Woonplaats:» Postcode: rMr. Th. Sandberg van Slump be- rechtbank - overhandigde de raads- toogde dat het bedrijf op korte ter- man van De Bruijn bv, mr. J.M. tnij" financiële ondersteuning no- Boeren, het onderzoeksrapport aan dig heeft, omdat het anders over de rechtbankpresident mr. L. ter Kui- kop gaat en de 40 werknemers op le. Het onderzoek is eind augustus sfiaat staan. De normale produktie verricht op een monster uit de ver- hü Slump is door de loodaffaire ge- ontreinigde partij. Töpfer heeft de heel tot stilstand gekomen en de loodvergiftiging nooit aan zijn afne- werknemers zijn uitsluitend ingezet mer De Bruijn gemeld. bij het weghalen van het vergiftigde Hoe de verontreiniging met lood veevoer bij de boeren. tót stand is gekomen werd ook op de rechtzitting niet duidelijk. Wel ^at allea n h, meende mr. Boeren dat Töpfer er "L,/ mSr P een vermoeden van moet hebben geen .geld meer heeft gehad dat er sprake was van lood vergiftiging, want anders had hij de boeren heeft gèleverd. Slump kende sindsdien r eist van De Bruijn, maar tevens van groei van gemiddeld 25 procent per lichtgevend voorwerp te de tussenhandelaren Roveghra uit jaar. De produkten worden wereld- als de bus er aan komt. Dat kan een Lekkerkerk en Drogerij Markenes- wijd afgezet. Reko bestaat zelf weer zaklantaarn of een aansteker zijn. uit Dronten een voorschot op de uit drie groepen; Rehas, Reko EP en Om de passagiers daarbij behulp] wSSm Retech. Rehas is gespecialiseerd de ontwikkeling en marketing de korrels dier uiteindelijke schadevergoeding twee miljoen gulden. te zijn, zal de GSM begin vol- o gend jaar zaklantaarns beschikbaar andere bedrijven stellen. Volgens de GSM-woordvoerster is het doorrijden van bussen terwijl er wel passagiers zijn, een 'taboe in de vervoerwereld'. Ze zegt: „De meeste streekvervoerbedrijven wil len niet graag weten dat ze regelma tig mensen laten staan. Maar wij willen dit probleem aanpakken." De GSM gaat de mensen er de ko-1 Zilvervloot doelmatiger DEN HAAG (ANP) - De minister- ...3 raad heeft gisteren ingestemd met mende l«d °P *7Jfn daV;e °ok z?lf een wetsvoorstel van minister De moeten zorgen dat xe zichtbaarzen Vries van sociale zaken en werkge- D? Passagiers worden wel' gewi het laboratorium in Bremen daar geen gericht onderzoek naar laten doen. DOLLAR - De koers van de Ameri kaanse dollar is gisteren bij rustige digende vinger naar 'de kapitaal- handel met anderhalve cent geste- krachtige' Westduitse graanhande- gen. In Amsterdam sloot de laar Töpfer. Daar wist men dat de munteenheid op 2,0985 gulden Va- rijstzemelen zwaar met lood vergif- lutahandelaren schreven de koers- tigd waren zonder dat winst toe aan speculatieve dol- we eigenaar te melden, laraankopen. Uitspraak maandag. legenheid tot wijziging van de schuwd niet op de weg te komen. Jeugdspaarwet. Het voorstel moet (leiden tot een vereenvoudiging t I doelmatiger uitvoering van de webj van landbouw, natuurbe- aldus het ministerie, visserij weigert ook elke De Jeugdspaarwet, beter bekend merkte Sanberg met bit- als de Zilvervloot, biedt jongeren van 15 tot 21 jaar de mogelijkheid te sparen bij een bank. Na afloop echter eensgezind met de beschul- de spaartermijn kunnen zij een lastingvrije premie aanvragen. Als UTRECHT (ANP) - De infrastruc- grondstoffen te kopen. De banken geven geen krediet r nisterie heer en steun, zo terheid op. De drie gedaagde partijen i NS voorziet groei reizigersvervoer met ruim eenderde Blikfabriek Machinefabriek CSW, HONGKONG - In de snelle onderdeel bonte carrousel van Hongkong's de Begemann-groep, levert een economische activiteiten wordt op complete blikfabriek aan China, alle mogelijke Daartoe hebben in Deventer CSW, diend: De ivoorhandel Sembodja Hólland (een Amster damse handelskantoor voor hel Verre Oosten) en Chinapack een contract ondertekend. De fabriek komt te staan geld rdaart Het bewerken rolgens de verkoop, geldt in de Brit- e kroonkolonie sinds jaar en dag Is een eerbiedwaardig instituut dat op volstrekt legale en verantwoorde olifanten worden Dahlian in het zuidoosten van Chi- wijze handel drijft. Slagtanden uiteindelijk v; kante blikken bussen vervaardigen banden en scheepjes. Beeldjes plantaardi- eindeloze variatie. Van groteske huishou- dikbuikige boeddha's tot dunne lieftallige vrouwenfiguren met fijn- getekende Chinese poezegezicht- door Haye Thomas r het verpakken ge en minerale oliën delijk gebruik. Aflossen Fokker zal ontwikkelingskredieten van rond f 900 miljoen naar ver wachting in 1994 of 1995 hebben af gelost; eerder was de verwachting dat de aflossing in 1997 of 1998 haar beslag zou krijgen. De terugbeta ling vindt per afgeleverd vliegtuig Maar in zijn ivoorindustrie, qua plaats en er worden meer en sneller omvang de grootste ter wereld, is vliegtuigen afgeleverd, met name danig de klad gekomen. Want aan de F100, adus Fokker gisteren. de hand van het moederland Groot- I/pi- x Brittannië heeft ook de eigen Hong- oaaD/riai kong-regering zich moeten neerleg- De Zweedse onderneming Saab- gen bij het besluit van de Conventie Scania en het Italiaanse Fiat-con- voor internationale handel in be- cern zullen het mogelijk voor het dreigde soorten dieren, bloemen en eind van het jaar eens worden oVer planten (CITES), om alle handel in samenwerking in de automobiel- bestaande voorraden sector. Dit heeft de Zweedse minis- ter van industrie, Ivar Nordberg, gisteren verklaard. De autodivisie zit in de rode cijr dat niet op tijd deden dan konden tuur (rails, bruggen, viaducten i ze die alleen nog van het ministerie dergelijke) van de Nederlandse krijgen. In het wetsvoorstel is gere- Spoorwegen is in 1995 dusdanig de nieu- geld dat spaarders die de premie verbeterd dat een groei van het rei- voortaan automatisch door de ban- zigersvervoer met zo'n 35 procent ken krijgen uitbetaald. mogelijk is. De stopdiensten kun- nen 40 procent in omvang toene men en de intercitydiensten met 30 procent. Dit blijkt uit een gisteren in het NS-blad Koppeling gepubliceerde studie naar de grenzen van de groei bij NS. De studie is uitgevoerd om helder te krijgen wat NS kan bijdra gen aan de oplossing van de milieu- en mobiliteitsproblemen. NS zal het materieel met 550 'bakken' moe ten uitbreiden. De financiële gevol gen zijn nog niet onderzocht. Op langere termijn wil NS een rietreinensysteem invoeren. Het toekomstplan 'Rail 21' mikt op ver dubbeling van het aantal reizigers kilometers tot 20 miljard per jaar statistieken in de hand, die aange ven dat de bestaande voorraad van 670 ton, uitsluitend uit legale im port bestaat en over een periode van tien jaar is opgebouwd. In Hongkong wordt nu al het ef- fect gevoeld van de internationale drietreinensysteem boycot. Met name in de tientallen kleine werkruimtes, waar Hong kong's 1200 ivoorbewerkers hun oude traditionele ambacht met veel omstreeks het jaar 2015. De reistij- gevoel voor detail, precisie uitvoeren. De 50-jarige- Lei Lee Kong is zo'n vakman, die nu aan zijn laatste opdracht werkt. Sinds zijn elfde jaar is Lei Lee Kong ivoor bewerker. "Ik heb mijn hele leven niet anders gedaan. Behalve mijn brood heb ik er ook veel waardering respect mee verdiend. Nu lijkt den op lange afstanden wil NS z zienlijk bekorten door het wegwer ken van knelpunten, verdubbeling van tweesporige baanvakken en de introductie van snelle Intercities tussen de twintig belangrijkste ste den. Daarnaast voorziet het plan in een interregio-snelnet voor 65 een- Nederland stop te zetten. Want als de huidige slachting on der de olifanten voortduurt, is dit dier over vijftien jaar zal zijn uitge- Veel vaklieden mee ophouden. had de handel in Hongkong stilte op gerekend dat de conventie Hong Kong hebben hun gehele leven gewijd aan het bewerken van ivoor moeten daar nu (foto GPD) Hongkong's 300 tal Investigation Agency, een Britse Want daar kunnen natuurbeschermings-organisatie, het wel alsof ik een schurk ben, die stoptreinen dat aansluiting biedt op zich sinds jaar en dag met slechte Intercity en interregio. dingen heeft beziggehouden". "Mij is nu aangeraden om maar iets anders te gaan doen. Bijvoor beeld het bewerken van jade. Maar dat is een hele andere techniek. En om je die eigen te maken heb je min stens twee jaar nodig. Ik hoop maar dat straks de ban op ons werk wordt opgeheven. En wij weer gewoon aan de slag kunnen. Al was het maar met onze bestaande voorraad ivoor. fers geraakt. Over de eerste acht s,torven. Het aantal olifanten in Afri- worden verwerkt en verhandeld. maanden van dit jaar w< lies van 1,2 miljard kroon en over geheel 1989 wordt een negatief re sultaat verwacht van 1.8 miljard kroon (586 miljoen gulden). Vervolging Het openbaar ministerie in Utrecht heeft beslóten tot vervolging van het farmaceutisch concern OPG in verband met overtreding van de Wet Tarieven Gezondheidszorg. ka, dat tien jaar geleden nog 1,3 mil- Die bestaande voorraad joen bedroeg, wordt nu geraamd op minder dan 621500. De stroperijen en illegale jachten concentreren zich steeds meer op jongere manne tjesolifanten. Het aanbod van steeds kleinere ivoren tanden, het gewicht in de loop der krachtig ivoorbewerkers WÊÊÊ/HÊ^ÊÊÊÊÊÊ^Ê ieder geval wel zou toestaan dat Volgens hem heeft de ivoorindus- hebben een aantallvoorhandelaren de bestaande voorraad zou mogen trie zich steeds volledig gehouden uit Hongkong herhaaldelijk geld aan de regels. "We hebben hier gestoken strenge wettelijke bepalingen voor Geen 670 ton seis van zo'n 100.000 Afrikaanse oli fanten. Maar de conventie heeft ook een stokje voor gestoken vooi verwerking van deze voorraad. Aan de wettelijke bepaling \l verbod wordt in Hongkong'; jaren almaar is geslonken, bewijst geringskringen niet van harte ge- dat. werkt. Lawrence Hy Lee, directeur landbouw en visserij in de kroonko- mag hier worden geïmporteerd zon de der vergunning vooraf van de rege ring in Hongkong. Alleen voor ivoor dat afkomstig is van bronnen die (zijn goedgekeurd door CITES, wor den vergunningen verstrekt". Waarom dan het harde besluit CITES? Volgens Dave Currey, i de illegale jachten op olifanten in Afrika. Zij hebben de slachting mede gesubsidieerd "Waarom dan - - een aantal mensen dat volop bloedbad heeft verdiend", stelt Da ve Currey. Beschuldigingen zijn er ook te gen Hongkong schaal hamsteren af zijn fel protesterende 'medelijden met gezetenen. Ze eisen nu dat de eigen regering hun schadeloos stelt voor het verlies van de niet Kamerleden: pensioenfonds betrekken bij cao-overleg UTRECHT (ANP) - De woordvoer ders voor volksgezondheid van CDA. PvdA en WD in de Tweede Kamer willen dat de extra reserves van het pensioenfonds PGGM wor den betrokken bij de cao-onderhan- voorlopig nog niet delingen in het ziekenhuiswezen. nog jaren het Evenals dit jaar is gebeurd, PGGM geld moeten vrijmaken ter verbetering van de arbeidsvoor waarden in deze sector, a-dus kopen voorraden. Maar achttien artikel in Verpleegkunde-Nieuws. hen zijn voor 24 uur in honger- het op grote staking gegaaji. Bij wijze van voor- -eten- proefje. Want niet alleen de belan de dat er harde internationale maat- gen, ook de sentimenten zijn sterk regelen op komst waren. Dr. Lee genoeg voor meer dramatische lonie, bijvoorbeeld verzet zich een directeur van The Environmen- ontkende rustig en bedaard. Met ties. De extra reserve van het Pen sioenfonds voor de Gezondheid, Geestelijke en Maatschappelijke belangen bedraagt volgens een ver trouwelijke notitie ruim 12 miljard gulden.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7