mmm Melden van donororgaan verplichten De frustraties van Stemerdink Asielaanvraag moet sneller afgehandeld Gedetineerden willen meer vergadertijd NOG EVEN... GïDHet Motorhuis Hoogleraar in oratie: Geen doorstroming door bouw van koopwoningen CARNAVALSMUSEUM GEOPEND Nederlandse ambassade in Teheran bestormd Psychiater geschorst na liefdesaffaire met patiënte ZATERDAG 11 NOVEMBER 1989 985 PAGINA 3 UTRECHT (ANP) - De ziekenhuizen zouden verplicht een zogenoemd geformaliseerd donorprogramma moeten uit voeren. Daarin is het ziekenhuis verplicht een potentiële donor aan te melden. Vervolgens moeten de behandelende artsen de nabestaanden om toestemming voor orgaandona tie vragen. DEN HAAG (ANP) - Huurders van een goedkope woning die de afgelo pen drie jaar zijn verhuisd, betrok ken in meerderheid een andere goedkope huurwoning. Slechts 5 procent ging naar een dure huurwo ning (meer dan 600 gulden huur per maand). 6 procent kocht een wo ning. Dat blijkt uit een enquête die de Landelijke Organisatie Belangen groepen Huisvesting (LOBH) heeft laten houden onder ruim 400 men sen van 18 jaar en ouder. Volgens een woordvoerder van de LOBH ging het om een representatieve steekproef. De LOBH conludeert uit deze ge gevens dat het doorstromingsbeleid dat staatssecretaris Heerma (volks- huisvesting) voor ogen staat, niet werkt. Heerma gaat er van uit dat door het bouwen van meer koopwo ningen goedverdienende huurders van goedkope woningen gestimu leerd worden een huis te kopen. De goedkope huurwoningen zouden daardoor beschikbaar komen voor mensen met een laag inkomen. Volgens de enquête van de LOBH wordt echter ruim een kwart van de woningen met een huur van minder dan 400 gulden per maand bewoond worden door huishoudens met een netto maandinkomen van meer dan 2.500 gulden. 15 procent van de goedkope woningvoorraad zou be woond worden door huishoudens die maandelijks meer dan 3.000 gul den netto te besteden hebben. Dat het door Heerma gewenste beleid niet werkt blijkt uit het feit dat 15 procent van de recent vrijge komen huurwoningen nog steeds wordt toegewezen aan huishoudens met een netto maandinkomen van meer dan drie mille, aldus de LOBH. Van het scheve toewijzings beleid worden gezinnen met lagere inkomens de dupe, zo concludeert de organisatie. Zij worden gecon fronteerd met steeds langere wacht tijden. Volgens coordinator R. Mascini van de LOBH tonen de enquêtere sultaten aan dat er meer sociale huurwoningen moeten worden ge bouwd. Van de 5.000 woningen die volgens het regeerakkoord jaarlijks extra gebouwd mogen worden, zou een groot deel in deze categorie te recht moeten komen, zo stelt hij. Fusie 3 grote ziekenhuizen HAARLEM/VELSEN (GPD) - Drie grote ziekenhuizen in Kenne- merland gaan fuseren. De directies van Elisabeth Gasthuis (EG) en St. Joannes de Deo in Haarlem en het Zeeweg Ziekenhuis in IJmuiden hebben dat vandaag bekend ge maakt. Over vijftien tot twintig jaar moet er op een nieuwe locatie éên nieuw ziekenhuis komen met 800 bedden. Daarnaast blijft een nog onbekend aantal kleinere zieken huizen of poliklinieken bestaan. Door deze regeling kan het aantal ter beschikking komende donornie ren van overleden patiënten wor den verdubbeld en dat is hard no dig. Deze stelling komt van prof.dr. J. Berden. Gisteren hield hij een oratie bij de aanvaarding van het ambt van bijzonder hoogleraar in de nefrologie (nieren en nierziekten) aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen. De wachtlijsten van patiënten die wachten op een donornier groeien. Steeds meer mensen melden zich voor een operatie terwijl steeds minder mensen na hun dood de nie ren ter beschikking stellen. Uit onderzoek in enkele grote Neder landse ziekenhuizen in 1984 bleek dat het aantal potentieel goede do nornieren twee maal zo hoog als het aantal afgestane nieren. Er zijn er dus wel meer maar om ze te benutten moeten de ziekenhuizen er beter mee omgaan, aldus Berden. De bijzondere leerstoel in de nefrologie is in het leven geroepen door de Nierstichting. Prof.dr. Ber den is voorzitter van de Weten schappelijke Raad van deze stich ting. DEN HAAG (ANP) - Iraniërs heb ben in de nacht van donderdag op vrijdag de Nederlandse ambassa de in Teheran bestormd. De onge veer 20 mannen stichtten brand, schilderden leuzen en veroor zaakten aanzienlijke vernielingen in het gebouw. Een woordvoer der van het ministerie van buiten landse zaken heeft dit gisteren be vestigd. Op het moment van de bestor ming bevond alleen de huismees ter zich in de ambassade. Deze werd door de Iraniërs ingesloten maar is ongedeerd. Uit de geschil derde leuzen viel op te maken dat het een wraakactie betrof voor een brandbom die enkele weken terug werd gegooid naar de Iraan- se ambassade in Den Haag. De Nederlandse tijdelijk zaak gelastigde in Iran heeft tegenover de autoriteiten daar zijn grote ont stemming over de actie uitge sproken en een onderzoek ge vraagd. Tevens eist Nederland een spoedig herstel van de schade aan het gebouw in overeenstem ming met de Weense conventie ter bescherming van diplomatie ke en consulaire gebouwen. De zaakgelastigde heeft verder aangedrongen op maatregelen om herhaling van dergelijke inci denten te voorkomen. De Iraanse zaakgelastigde in Den Haag is in verband met de actie gisteren op het departement van buitenland se zaken ontboden, aldus de woordvoerder. ARNHEM (ANP) - De termijn van de wettelijke toelatingsprocedures voor asielzoekers moet worden te ruggebracht tot maanden in plaats van jaren. Op een Europese studie bijeenkomst in Arnhem hebben de deelnemende landen dit besloten. De procedures duren nu in de meeste landen veel te lang en dat heeft kwalijke gevolgen voor de op vang van asielzoekers. Dat heeft het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur gisteren be kend gemaakt. Alle Europese landen hebben te kampen met een sterke stijging van het aantal asielzoekers, zo bleek op de conferentie. Enige jaren geleden ontving Zwitserland bijvoorbeeld nog 4.000 asielzoekers per jaar. Dit jaar zijn dat er al 22.000. In Frank rijk is het aantal al gestegen van jaarlijks 22.000 tot 66.000 dit jaar. Tot nu toe zijn in Nederland dit jaar 2.452 asielzoekers aangekomen. In 1988 kwamen er in totaal 1.018. De directie Vreemdelingenzaken van het ministerie van justitie ver wacht voor heel 1989 dan ook een verdriedubbeling ten opzichte van het jaar daarvoor. Landen met een lange wettelijke toelatingsprocedure moeten hun Kort geding in huis van bewaring Binnenland kort PLO Buitenlandse Zaken zal niet verte genwoordigd zijn bij de bijeen komst die de Palestijnse Bevrij- dings Beweging 23 november in Den Haag belegt. Dit is besloten, al dus een woordvoerder van het mi nisterie, omdat "de uitnodiging van de PLO getuigt van aanspraken die niet stroken met het beleid van de regering". De uitnodiging vermeldt namelijk de viering van onder ande re de eerste verjaardag van het uit roepen van de staat Palestina (door Yasser Arafat in Algiers). Regenbos Zes onderzoekers van de Land bouw Universiteit Wageningen en van Ouwehands Dierenpark in Rhe- nen gaan van 13 november tot 22 de cember aanstaande naar Frans Guyana voor een oriënterend on derzoek ten behoeve van het zoge noemde „Kronendak-project". 'Dit is een meerjarig onderzoek naar de processen die zich afspelen in de boomkruinen van het tropische re genbos. Drugslijn De Arnhemse politie gaat lijn bren gen in de gigantische hoeveelheid tips over drugshandel. Door een speciaal telefoonnummer (085- 524299) in te stellen, komt dergelij ke informatie met ingang van van daag op een centraal punt via de or ganisatie 'Drugs (s)topper' binnen bij de politie. Barlaeus Rectrix C. de Vries Lentsch van het hoofdstedelijk Barlaeus Gymnasi um hoeft zich niet te houden aan het zogenaamde "protocol" dat enkele jaren lang op deze gemeentelijke school is gehanteerd. Het college van b en w is het eens met het be zwaar van de rectrix dat het proto col haar bevoegdheden beperkt. Telefoon De belastingtelefoon, waar particu- lieren informatie kunnen krijgen over belastingzaken, heeft gisteren het halfmiljoenste telefoontje van dit jaar beantwoord. Vorig jaar kreeg het nummer van de Belas tingdienst 400.000 telefoontjes, het jaar daarvoor 325.000. Vooral de 'Oort-wetgeving' is oorzaak van de toename, zo liet het ministerie van gisteren weten. Aanhouding De politie van Den Helder heeft gis teren een 19-jarige inwoner van de marinestad aangehouden. Hij wordt ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij de moord op de 23- jange Monique Boerrichter op 19 oktober, aldus een politiewoord voerder. Het meisje werd tijdens een vechtpartij in de woning van haar vriend in de stadswijk Nieuw Den Helder doodgeschoten. JOURNALIST - De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) is toenemend bezorgd over de situa tie Charles van der Leeuw, die sinds eind september gevangen wordt ge houden in Libanon. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag zal dit weekeinde, na een NVJ-oproep, bezien of de diploma tieke druk op de autoriteiten in Oost-Bayrut kan worden opge voerd. AMSTERDAM (ANP) - "De om standigheden hier zijn vaak slech ter dan in andere huizen van bewa ring. Problemen als zelfmoorden in de cellen, onhygiënische toestan den en voedselkwesties moeten be sproken worden, en dat kost veel tijd". Dit zei gisteren mr. J. Pen, raadsman van de gedetineerden- commissie van het huis van bewa ring "Havenstraat" in Amsterdam, in een kort geding dat de commissie heeft aangespannen tegen de Staat. de Nederlandse journalist Het geding vond plaats in het huis bewaring aan de Havenstraat. De gedetineerdencommissie mag met ingang van 1 november in plaats van drie uur per week maar anderhalf uur per week vergaderen. De commissie, die de belangen van gedetineerden behartigt, vormt een schakel tussen de gevangenen en de directie van het huis van bewaring. De gevangenen eisten in het kort geding drie uur vergadertijd per week ën een bijeenkomst van een half uur per dag. Volgens Pen heeft de commissie deze tijd hard nodig en heeft ze hier ook recht op, geba seerd op het grondrecht van vrij heid van vereniging en vergadering én de situaties in andere huizen van bewaring. Volgens landsadvocaat mr. E. Daalder is de eis om dagelijks' een half uur te vergaderen "organisato risch godsonmogelijk" in te willi gen. "De anderhalf uur die de com missie wekelijks mag vergaderen is volstrekt voldoende. Gebleken is dat de resterende tijd vaak werd ge bruikt voor het bespreken van per soonlijke problemen". Naast de vergaderingen krijgt de commissie de gelegenheid tot ver gaderen met de raadsman. Mij is niet gebleken dat de gedetineerden in andere huizen van bewaring lan ger mogen vergaderen", aldus Daal der, die uitbreiding van vergader tijd uit veiligheidsoverwegingen verwerpt. zich meebrengt. "We zitten i oud gebouw met zeer slechte hygië- toegewezen aan de moeder. De asielzoekers verspreid opvangen in kleine centra of normale huizen, al dus een van de aanbevelingen tij dens de conferentie. Om praktische redenen (eerste gesprekken en me dische keuringen) zou de eerste op vang wel in grotere centra moeten plaatsvinden. In Nederland is dit al de dagelijkse praktijk. De deelnemende landen (de EG- landen, Zwitserland, Oostenrijk en de Scandinavische landen) hebben verder afgesproken elkaar op de hoogte te houden van hun eigen op vangbeleid. Dit gaat de komende ja ren meer spelen met het wegvallen van de binnengrenzen en daarmee de verzwaring van de controle aan de buitengrenzen. Vader ontvoert twee kinderen HELDEN (ANP) - Een 61-jarige in woner van het Limburgse Helden heeft twee van zijn vier kinderen, van vier en acht jaar oud, ontvoerd. Dat heeft de politie van Helden gis teren meegedeeld. De vader en de kinderen zijn spoorloos. De politie vermoedt dat ze in een auto met een Westduits nummerbord op weg zijn naar Marokko. Daar verblijft het jongste kind van de man al, dat daar is ach tergebleven na een bezoek. De ontvoering is een gevolg van een echtscheidingsprocedure waar bij de kinderen voorlopig nische omstandigheden. Het voed sel is zeer slecht en de mogelijkhe- school op, sleurde den om onderwijs te volgen der wachtte de kinderen bij hun met behulp man in zijn hier auto en verdween. komen", aldus de gedetineerde. De der huwelijk te zijn. Hij kon in Hei- Volgens Pen is het beeld dat door rechtbank wijst op 23 november den worden aangehouden. De Daalder werd geschetst "niet realis tisch". "Alsof de commissie drie uur lang ontsnappingspogingen gaat zitten beramen, dat doen zij niet. Er is ook helemaal geen extra mankracht nodig om de vergade ring uit te breiden", zo verklaarde Pen. Een lid van de gedetineerden- commssie zei de vergadertijd "Als zich bijzondere problemen drie uur zeker nodig te hebben in UTRECHT (ANP) - Het Medisch extra vergaderingen beleggen. DEN HAAG Bram Stemerdink is boos, droevig, en voelt zich mis kend. De socialistische defensie woordvoerder van weleer heeft van Wim Kok geen plaats in het nieuwe kabinet gekregen, en dat is een bit tere pil. In een opzienbarend inter view in het weekblad De Tijd doet Stemerdink z'n beklag over zijn ei gen gebroken loopbaan, en over de afrekening binnen de PvdA met de jaren zeventig. Het vraaggesprek is een genot voor de liefhebber van politiek azijn, onverwerkte frustra tie, en overmatige eigendunk. Maar heeft Stemerdink op alle fronten ongelijk? Het is een vraag die door het beschaamde doodzwijgen onbe antwoord bleef. door Peter de Vries Een enkel citaat uit de litanie. Over Relus ter Beek, de PvdA'er die wèl Defensie kreeg: "Hij is een uit muntend verkoper van andermans ideeën. Ik heb hem nog nooit op één sprankelende gedachte kunnen be trappen". "De defensienota's die de laatste jaren zijn gemaakt, zijn alle maal door mij geschreven". "De meesten (PvdA-bewindslieden, red.) zijn pure bestuurders die crea tiviteit volledig ontberen". "Ik ken Wim Kok van de tv". "Opvallend is het dat hij (Kok) met alle die onder Den Uyl hebben gediend, geen contact heeft", zegt hij. Stemerdink claimt het best ge kwalificeerd te zijn voor de minis terspost op Defensie. Of dat inder daad zo is, is hier niet relevant. Het bovenstaande systeem waarmee nieuwe leden kabinet worden geselec voordoen mogen de gedetineerden verband met de specifieke proble- Tuchtcollege in Groningen heeft een psychiater voor één jaar ge schorst in de uitoefening van de ge neeskunst. Het legde hem de op één na zwaarste maatregel op, omdat hij een liefdesrelatie was begonnen met een patiënte. De vrouw was bij hem in behan deling wegens onder meer depressi viteit, ernstige contactproblemen en zelfdestructief denken. De thera pie werd enkele keren per week in het RIAGG gegeven. Daarnaast ontstonden ook persoonlijke con- kans te maken op gelukslot, maj hebben. Dat i i ministerieel wel na te gaan of ze met het luch- daar ook récht op te ten van hun gemoed 'de club' geen (in het licht van de onnodige schade toebrengen. Ste merdink balanceert met zijn inter view op dit randje. Dat is niet voor het eerst, getuige de dezer dagen veel gehoorde mees muilende verwijzingen naar zijn dagboeken. Die toonden al enige ken. Verstand van zaken en politie- Herikens, die meende Ontwikke- pedanterie en het idee alles eerder teerd, i I egingen) formidabele mistaxatie, met als ge volg dat de druiven bij mislukking i het beste geval extra zuur zijn. Stemerdink is er zo één, al telt de PvdA-fractie meer frustraties. Bijvoorbeeld bij Evelien ke ervaring worden niet hoger ge- lingssamenwerking te zullen krij- dan anderen door te hebben gehad. Dat de PvdA zijn uitlatingen dit keer negeert, belooft weinig goeds. Een openlijke berisping door de nieuwe fractievoorzitter had Ste merdink tenminste nog de eer opge leverd van het serieus genomen worden. Waarschijnlijk kan hij nu een promotie tot burgemeester van een mooie stad (bijvoorbeeld het door Dales verlaten Nijmegen) wel schudden. Het 'oog om oog, tand om tand' behoort immers nog im mer tot de politieke logica. Voorkeur De vier-pagina's-Bram Stemerdink gingen niet alleen over Bram Ste merdink, Ze gingen ook over het feit dat Wim Kok de hele partijgarde van de jaren zeventig terzijde heeft geschoven en de voorkeur gaf aan bestuurders, in plaats van geprofi leerde politici op het ministers pluche. Die kritiek bevat een kern van waarheid. Kok heeft gezocht naar een niet al te polariserende en kwalitatief zwa re ploeg. De beoogde maar afge haakte Jos van Kemenade was een van de weinige 'jaren-70-politici' die beide kenmerken verenigde. De be noemingen van Jan Pronk en Hedy d' Ancona vormen de enige conces sies aan het radicale sentiment bin nen de PvdA, al moet zeker Pronk tot de zwaargewichten binnen de PvdA gerekend worden. De trendbreuk die zich in het be noemingenbeleid aftekent, is een logisch vervolg op de matiging van de sociaal-democratische koers, die de afgelopen jaren is volbracht. Bin nen het CDA overheerst weliswaar nog een wantrouwende verbazing, maar het lijkt er op dat de PvdA het tijdperk van de polarisatie heeft verlaten. De flexibeler onderhande lingsstrategie is zo een pendant van een gematigder beleid. Stemerdink laat zijn immense persoonlijke teleurstelling gepaard Kombrink: PvdA deed in formatie teveel concessies DEN HAAG (GPD) - De PvdA heeft in de formatie "flink wat con cessies aan de realiteit en aan ons zelf' gedaan. Het verhaal dat het CDA de PvdA veel concessies heeft afgedwongen is "maar ten dele waar". Dit zegt het PvdA-kamerlid en financieel specialist Kombrink in Voorwaarts, het blad van zijn par tij. Kombrink verlaat de Kamer vol gendjaar om bij de gemeenteraads verkiezingen in Rotterdam te din gen naar een wetshouderspost. In Voorwaarts uit Kombrink nogal wat kritiek op zijn partijgeno ten. Zo verwijt hij degenen die eer der tegen de Oort-plannen voor be lastinghervorming en -verlaging waren, snel van mening te zijn ver anderd toen bleek dat de PvdA kon gaan regeren. "Dan zie je mensen die de broek in de fractie hoog opge trokken hadden, hem nu ineens in razendsnel tempo weer op de en kels laten zakken". tacten die de arts beschrijft als "een bijna paradijselijke periode" en "de diepste relatie die hij ooit met een medemens heeft mogen beleven". Hij was bereid zijn eigen gezin op te geven terwille van een leven met haar. De psychiater heeft ontkend dat er sprake is geweest van seksueel misbruik. Het zou niet verder zijn gekomen dan elkaar naakt liefko zen en strelen. De patiënte zegt dat ze de relatie als zeer belastend heeft ervaren. Ze kreeg schuldgevoelens na negatie ve opmerkingen van de arts over zijn vrouw. Maar volgens de arts blijkt uit de vele brieven die ze hem schreef dat de liefde wederkerig Overigens gaf hij zelf toe dat hij fout zat: "Achteraf zie ik dat ik mij haar innig beminde vertrouweling heb gewaand en dat ik onvoldoende kritische afstand heb kunnen bewa- Het college verwijt hem -blijkens de in het blad Medisch Contact ge publiceerde uitspraak- dat hij de therapie niet tijdig aan een collega heeft overgedragen. Volstrekt ver werpelijk noemt het de mededeling van de arts dat hij meende dat het bespreken van de problemen met alleen de patiënte voldoende was en dat ze beiden vonden dat hun relatie wel tegen die problemen was opge- De psychiater heeft de verhou dingen volledig uit het oog verlo ren, vindt het college. Hij heeft on der het mom van gelijkwaardigheid prioriteit gegeven aan eigen gevoe lens en behoeften op een manier die voor de vrouw hoogst problema tisch en schadelijk zou (kunnen) zijn. Ook heeft hij zich vergaande intimiteiten gepermitteerd die vol strekt uit den boze zijn in een thera peutische relatie. ADVERTENTIE de laatste formatie ook s betrokkenen. De recente verwikke lingen binnen het CDA, de bloed- ting te geven groepenstrijd en de moeizame be- stellingen, zetting van het staatssecretariaat Fi nanciën en de ministerspost Ver keer, tonen aan wat een tombola het politieke personeelsbeleid is. de nale betrekking. Het geldt echter passeerde In 1973 toonde Stemerdink zich te- gaan met scepsis over deze beleids leurgesteld dat Joop den Uyl hem matige koerswending. Maar Politici danken hun loopbaan i de ministerspost Defensiq. Andere kandidaten noemden Stemerdink "moeilijk aanvaardbaar", en een brief aan Den Uyl beëindigde hij toen met "te zijner tijd wil ik nog wel eens je r hoge mate aan de partij die tieven horen waarom ik niet 'in' ben Recht ze vertegenwoordigen. Dat is geen argument waarmee de stalen disci pline van devoot zwijgen en het stil- Defensie. Dat kan leerzaam zijn". In 1977 mocht Stemerdink toch nog een paar maanden de1 houden van kritiek kan worden af- trokken minister Vredeling vervan- Sommigen menen niet alleen een gedwongen. Maar het dwingt politi- gen. de PvdA een alternatieve poli tieke opstelling? In 1981, bij de vor ming van het kabinet-Van Agt/Den Uyl, betrachtten de sociaal-demo craten voor het laatst de oude pola risatie- en vechttechnieken. Bram Stemerdink was toen staatssecreta ris van Defensie; het kabinet was een zeer kort leven beschoren. Hij is een van de weinigen die naar die tij den terug verlangt. Zulke herinne ringen moet men iemand gunnen. dan is het benzinestation van Het Motorhuis aan de Hoge Rijndijk 5 te Leiden gemoderni seerd en aangepast aan de eisen van de auto mobilist en het milieu. Tot zolang bent u welkom bij de benzinestations aan de Plesmanlaan. De bemanning staat voor u klaar tot elf uur's avonds, zeven I dagen in de week. Onze verontschuldigingen voor het ongemak. HEROPENING EIND NOVEMBER Hoge Rijndijk 5,2313 KE LEIDEN, telefoon 071-120541

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3