DE JERSEY-COMBINE Wielerpeloton baant zich een weg naar belastingvrije toekomst ZATERDAG 11 NOVEMBER 1989 BELASTINGPARADIJZEN IN EUROPA ROYAL TRUST BANK (JERSEY) LIMITED ''ANY T "SD Moesten de meeste wielrenners het nog maar zo'n twintig jaar geleden met enke le tientjes startgeld doen, nu krijgen ze honoraria die te vergelijken zijn met de salarissen van leden van de Raden van Bestuur van multinationals. In zijn roemruchte jaren liet ploegleider Cees Pellenaars zijn renners aan het eind van het seizoen naar zijn villa in Prinsen beek komen, waar hij tijdens een feest avond wat flappen uit de achterzak to verde. Menig oud-coureur klaagt nog steeds over dat nattevingerwerk. Tegen woordig worden de renners behalve door legioenen artsen en medisch spe cialisten begeleid door tal van notaris sen, advocaten, fiscale en financiële ex perts. Zij zorgen ervoor dat de vele tonnen, zo niet miljoenen, die de renners jaarlijks verdienen op de juiste plaatsen terecht komen. Dat wil zeggen: zo veel mogelijk buiten het zicht van de fiscus. In het be gin van de jaren tachtig had Didi 'D-Mark' Thurau zich al in Liechtenstein genesteld, op het ogenblik is Jersey de aangewezen sluiproute. Naast Van Vliet en Anderson, die in het Belgische Waregem woont, hebben zich daar bijvoorbeeld (veelal Engelstalige) renners als Sean Kelly, Robert Millar, Andrew Hampstein, Alan Peiper en Sean Y ates gevestigd. De wielerploegen zijn dan ook geen los jes bijeengeraapte 'bendes' meer, zoals ze vroeger wel eens kozend werden ge noemd, maar zorgvuldig geregistreerde stichtingen, waarmee de renners of hun bv's contracten sluiten. Zo heet Panaso nic van Peter Post officieel de stichting CBN. Jan Gisbers' PDM heet Stichting PDMagnetics Sportpromotion. Super- confex (Jan Raas) staat ingeschreven als Stichting Professional Cycling Promo tion. En TVM (Cees Priem) is in het han delsregister beter bekend als 'Stichting Wielerpromotie Benelux. De ploegleiders, zelf oud-renners, heb ben wel even moeten slikken toen ze werden geconfronteerd met de belas tingconstructies. Maar ze hebben het ge accepteerd, zelfs Peter Post, die ooit heeft gezegd: "Ik wil meewerken aan el ke constructie, mits het maar wettelijk is en de renners er zelf aansprakelijk voor zijn". Overigens is er in wielerkringen het laatste woord nog niet over gesproken. De KNWU heeft schriftelijk meegedeeld dat er geen contracten meer worden ge sloten met rechtspersonen, zoals de bv van een renner, maar uitsluitend met de renner zelf. De Internationale Wielerfe deratie begint ook op die lijn te komen. Dat zal nog de nodige problemen geven. De achtergrond daarvan is dat de KNWU wil dat de renners geld storten in het wielerfonds van de bond. Daarin wordt hun geld beheerd voor later. De renners willen daar eigenlijk niet aan. Magische grens In het hart van Jersey's hoofdstad St. Heilier worden op nog geen honderd me ter van elkaar twee brievenbusfirma's beheerd, die voor de veelverdieners in het wielerpeloton de weg naar een belas tingvrije toekomst plaveien. In het Royal Trusthouse aan de Colomberie hangt tussen honderden blikken bordjes de Burntry Limited, waar de Australiër Phil Anderson sinds 1984 zijn niet geringe verdiensten wegzet. Schuin daartegen over, in het Queens House in Don Street, komt het grootste deel van het salaris van onze eigen Teun van Vliet binnen. De wielrenners, die nog niet zo lang gele den de slaven van de weg werden ge noemd, hebben duidelijk de belastingpa radijzen ontdekt om hun snel groeiende vermogens te stallen. Ze verdienen er te genwoordig ook naar om lucratieve con structies te maken. Pedro Delgado incas seert naar verluidt bijna drie miljoen gul den per jaar. Greg Lemond was vijfjaar geleden de eerste die de magische grens van een mil joen passeerde. Hij heeft nu opnieuw een miljoenencontract gekregen. Coureurs als Sean Kelly, Stephen Roche en Lau rent Fignon zitten op zo'n anderhalf mil joen. Maar talloze andere renners gaat het al evenzeer naar den vleze: salarissen van vele tonnen zijn schering en inslag. Het lijkt wel alsof qua verdiensten alleen nog leden van de Raden van Bestuür van multinationals in het peloton rondfiet sen. HMANCH OFF IC K Of TH8 ROYAl, TWIST COMt'ANY ping kantoor houdt. Daar hangt in een halfduistere gang een enorm bord waar op honderden naamplaatjes prijken van de firma's die binnen worden beheerd. Eén daarvan is Professional Cycling Pro motion Limited. Binnen vraagt een receptioniste vriende lijk voor wie we komen. Terwijl we gaan zitten bladert ze driftig in een boekje om te kijken wie verantwoordelijk zijn voor deze firma. In een grote zaal staan tiental len personal computers opgesteld, waar achter dames driftig zitten te tikken. Ver volgens drukken we de hand van twee heren, van wie de een zich als Ruellan voorstelt. Deze probeert meteen het schrijfblok, waarop we enkele gegevens over de constructie hebben genoteerd, reikhalzend te lezen. Zijn gezicht betrekt danig wanneer hij daarop namen en rug nummers ontwaart, waarvan zijn collega aan de andere kant van de tafel tegelij kertijd zegt nooit gehoord te hebben. Ruellan zwijgt zelf verder het hele ge sprek als het graf, hoewel hij bepaald niet achterlijk moet zijn. In het handels register van Jersey zullen we zijn naam tientallen malen tegenkomen als direc teur van een of andere papieren firma. Intussen legt de ander uit waarom zijn mond verzegeld is: "Wij richten hier fir ma's op en beheren zaken. Onze klanten mogen er op rekenen dat daar absoluut niets over bekend wordt. Het enige dat we u dus kunnen zeggen is: we zeggen u niets". Wanneer we hen desondanks proberen te verleiden tot wat nadere informatie over de - gezien het breed omschreven doel toch interessante aspecten van de onderneming en daarbij de naam van Van Vliet noemen, staan beiden als één man op en houden fluks de deur open. Ruellan is geheel rood aangelopen. Nepfirma's Dezelfde ervaring doen we vervolgens enkele tientallen meters verder op in het zogeheten Royal Trust House, waar bo ven het kantoor van de Canadese Bank de Royal Trust Company is gevestigd, die weer Burntry Ltd. van Phil Anderson beheert. Ook weer zo'n bord met honder den nepfirma's. Ditmaal komen we niet eens langs de receptioniste: "Hier wor den geen inlichtingen gegeven, dat ga ik niet eens voor u vragen". We bellen ten slotte Teun van Vliet zelve. De immer goedgemutse renner draait vervolgens op opgewekte toon om zijn sluiproute heen. "Jawel", erkent hij, "je hoort in het peloton nogal eens over die zaken spreken". Edoch: "Niemand brengt dat natuurlijk graag naar buiten, dus namen en rugnummers ken ik niet. En ik zeg natuurlijk ook niet of ik daar nu wel of niet bij zit. Ik zou wel eens willen weten hoe u aan al die gegevens komt. Waarom word ik eigenlijk gebeld, als u zo veel van deze zaken weet?". - Om de betrokkene zelf aan het woord te laten. Van Vliet: "Als het zo zou zijn vertel ik het natuurlijk toch niet. Ik suggereer in ieder geval niks. Ik zal toch mijn mana ger eens vragen hoe zoiets allemaal loopt. Misschien kan ik er mijn voordeel nog eens mee doen". U beweert derhalve van niks te weten? Van Vliet blijft een innemende gespreks partner: "Dat zeg ik niet. Ik ontken noch bevestig iets. Maar als er over geschre ven wordt lig ik daar in ieder geval niet wakker van. Het enige waar ik wakker van lig is of ik na het wielrennen nog een boterham kan verdienen. Ik heb al eens eerder gezegd: dat gezeik over dat geld". De wereld telt zo'n vijftig belastingpara dijzen. Het zijn vooral kleine staatjes en zonnige eilandjes, die koketteren met hun milde en liberale klimaat. Honderd duizenden papieren (schijn)firma's en gevelondernemingen zijn in die verschil lende landjes opgezet. Het doel: de ho ge belastingdruk in eigen land ontgaan. Een opvallende beroepsgroep die daar van de laatste tijd profiteert is het wieler peloton. Onze coureurs hebben begerig het oog laten vallen op Jersey. Een van hen is Panasonic-rennerTeun van Vliet, die dit seizoen op de weg misschien niet tot glanzende prestaties is gekomen, maar die zich uitstekend heeft geweerd tussen advocaten, notarissen en ac countants. De rondreis langs de Europe se belastingparadijzen blijft daarom nog even steken op het Britse Kanaaleiland. door Rien Robijns Boven: een bord vol naamplaat jes, waaronder die van Burntry Li mited waarachter het geld van wielrenner Phil Anderson schuil gaat. Links: het belastingparadijs Jersey. «foto's gpd> Teun van Vliet dacht eind vorig jaar een beslissende slag te slaan. Zijn salaris was in 1987 na zijn successen in enkele wie lerklassiekers door Panasonic (Peter Post) in korte tijd van 100.000 via 220.000 opgetrokken tot 300.000 gulden, maar de nieuwe ploeg van Cees Priem (TVM) bood hem in 1988 maar liefst 550.000 gul den per jaar. Toen Van Vliet enkele we ken lang zeer verbeten en tot in de rechtszaal toe zijn contract bij Post trachtte te beëindigen, deed hij dat even wel niet alleen om de inderdaad forse sa larisverhoging van een kwart miljoen. Besparing Op de achtergrond speelde ook de moge lijkheid om in het spoor van zijn vriend Phil Anderson (TVM) het grootste deel van dat geld in het belastingvriendelijke Jersey te laten vallen. Dat was zelfs be trekkelijk gemakkelijk te regelen, zo had hij op een vakantietrip van Anderson ge leerd. Hij hoefde daarvoor slechts een fir ma in Jersey te laten oprichten waarnaar TVM zijn honorarium zou overmaken. Vandaaruit zou een klein deel - pakweg een ton - worden gesluisd naar de bank rekening van Van Vliet, die in het Belgi sche Baarle-Hertog woont, om in zijn da gelijkse levensonderhoud voorzien. Over dat bedrag zou hij ook normaal be lasting betalen. Maar van de overige 450.000 gulden zou hij op Jersey hoogstens zo'n 800 pond (een dikke 2500 gulden) aan de fiscus kwijt zijn, terwijl hij anders tonnen zou moeten neertellen. Een fiscale besparing van vele tonnen derhalve, die hem in staat zou stellen in enkele jaren miljonair te zijn. In het contract dat Van Vliet op 27 sep tember 1988 alvast met TVM (of liever: de Stichting Wielerpromotie Benelux) tekende, was alles al tot in de puntjes ge regeld. Daarin stond in artikel 22 dat de betaling aan de renner "slechts zal plaatsvinden op een nader door Van Vliet aangegeven wijze". Van Vliet han delde daarbij "voor zichzelf dan wel voor een nader te noemen rechtspersoon naar Nederlands of buitenlands recht". Het was de formele omschrijving voor zijn voorgenomen gang naar Jersey. Tijdens de rechtszaak die Van Vliet eind november aanspande tegen Panasonic, kwam de Jersey-route openlijk aan de orde. Uitvoerig werd uit de doeken ge daan hoe Van Vliet via dit Britse Kanaal eiland zou worden uitgeleend aan de nieuwe wielerploeg. Toen evenwel zijn overstap niet doorging, begon hij in in terviews danig om die sluipweg heen te draaien. Voor de televisie ontkende hij glashard dat hij zoiets zou willen, en te gen het weekblad Nieuwe Revu zei hij een maand later: "Ik heb geen Jersey-be lastingconstructie. Ik ontken niks en ik bevestig niks". Rotgeld Wel bevestigde hij "een manier uit te zoe ken om op een legale manier meer over te houden". Hij zuchtte diep toen het ge sprek op zijn verdiensten kwam: "De he le wereld hangt van rotgeld aan elkaar en dat zal nog niet zo snel veranderen ook. Maar wat is geld? Een klote middel. Niks. Een briefje en wat muntjes waar je dingen voor terugkrijgt. Maar ik kan over tien jaar niet zonder geld bij de bak ker om een brood komen omdat ik in 1987 twee klassiekers heb gewonnen. Dat is nou het hele leven. Als je niks hebt krijg je er ook niks voor terug". De stormachtige verwikkelingen rond zijn eventuele transfer naar TVM legden hem overigens geen windeieren. Hoewel hij dat seizoen weinig had gepresteerd, kreeg hij van Post een nieuwe salarisver hoging die hem in de buurt van een half miljoen gulden bracht. Hij tekende ver volgens gaarne een contract voor drie jaar. Toen hij in december 1988 verklaarde dat hij op Jersey geen constructie had, loog hij niet. Maar precies een maand later had hij wel de manier gevonden om daar in de toekomst over wat meer ruilmoge- lijkheden te beschikken. Op 30 januari 1989 werd namelijk bij het Royal Court in St. Heilier de firma 'Professional Cy cling Promotion Ltd' opgericht, die be heerd werd door de zogeheten 'Central Management Group'. Het adres: Queens House aan de Don Road. Toen de aktes de notaris passeerden werd een aande lenkapitaal van 10.000 pond gestort, in ruil waarvoor 10.000 aandelen werden verkregen. Het doel en de activiteiten van de firma werden uitgebreid beschreven in een 26 pagina's dik memorandum, waar de sportiviteit van af straalde. Zo zou de fir ma wielrenners en andere sportmensen gaan adviseren, service verlenen bij tra ningen, wielerverenigingen en ploegen met raad en daad bijstaan, optreden als marketingadviseur, een baken zijn voor de hele sport- en vrijetijdsindustrie, fit ness-centra exploiteren, alsmede adver- teren, factureren, promoten, optreden als trustee en administratie voeren. Het ware wellicht eenvoudiger geweest om eenvoudig te hebben geschreven: 'onder meer dekmantel van Teun van Vliet', maar zo werkt dat niet in een be lastingparadijs waar de belastingvluch- teling immers is verzekerd van de grootst mogelijke discretie. Verfijnd Een dikke week later, op 8 februari 1989, werd vervolgens de eerste directieverga dering gehouden in het Queens House. Dat werd eenvoudig gehouden. Van Vliet of welke andere renner hoefde er niet bij te zijn. Aanwezig waren slechts twee beheerders van kaartenbakken van de overkoepelende 'Centre Management Group': David Brian Francis Ruellan en Peter David le Seeleur. Ruellan werd tot voorzitter van de vergadering gekozen en beide heren benoemden zichzelf ver volgens tot directeur. Besloten werd de aandelen te laten beheren door drie, ook alweer op hetzelfde adres gevestigde fir- Meegedeeld werd ten slotte dat voor Pro fessional Cycling Promotion Limited een bankrekening was geopend bij de bank Bauman Co aan de Route d'Arlon in Luxemburg. Op die manier werd de con structie meteen nog wat verfijnd. Het geld zou in dit land met het strikste bankgeheim van de Europese Gemeen schap nog verder uit het zicht van de fis cus kunnen worden gehouden en boven dien was het maar drie uur rijden van Van Vliets woonplaats Baarle-Hertog. De renner had in die tussentijd ook nog het zekere voor het onzekere genomen door een huis te kopen in het Italiaanse Manerba del Garba ("daar woon ik offi cieel", beweert hij). Alle ijzers lagen toen in het vuur voor een zonnige toekomst: een Nederlander, woonachtig in een Bel gische enclave op Nederlands grondge bied, met een huis in Italië, een firma op Jersey en een bankrekening in Luxem burg. Seintje Wanneer we evenwel bij de betrokkenen aankloppen om nog wat meer achter gronden te weten te komen, kruisen slechts stuurse reacties ons pad. We bel len allereerst de stromannen van Van Vliet op Jersey om een afspraak met hen te maken. De telefoniste belooft vriende lijk dat er snel zal worden teruggebeld. Dat gebeurt een week later, alleen niet vanuit St. Heilier, doch vanuit het Drent se Borger. Aan de andere kant van de lijn bevindt zich oud-wielercoach André Boskamp, onder meer manager van Teun van Vliet. Hij deelt mee als direc teur van zijn firma Sports Business een seintje te hebben gehad van 'een Lon- dense groep' die wil weten wat we op Jersey komen doen. Na dat te hebben uitgelegd, neemt Bos kamp een week later weer contact op. In die tussentijd is hij links en rechts onder het motto 'heb jij iets verklapt?' aan het informeren geslagen over onze bedoelin gen. "Het is problematisch", meldt hij vervolgens zoetsappig, "ze houden de deur daar liever dicht, ze zijn bang dat u zich op het privéterrein van hun klanten beweegt. Ze zijn dus niet bereid tot een gesprek, omdat ze dat niet verstandig vinden". Monter klinkt het vervolgens: "De men sen die zich daar vestigen willen nu een maal anoniem blijven, nietwaar, die heb ben er geen belang bij wanneer een jour nalist gaat wroeten. Wat wilt u eigenlijk precies weten?". Hoe de constructie van Teun van Vliet in elkaar zit, delen we mee. De heer Bos kamp lijkt achter de telefoon als een pud ding in elkaar te zakken. Dan zegt hij: "Ik mag nergens over spreken, ik weet hier niks van". Weet de manager van Van Vliet niet eens hoe die de zaken geregeld heeft? U moet toch wel eens geld naar hem over maken? Weer is het enige tijd stil in Borger. Uit eindelijk horen we geïrriteerd: "U noemt nu een naam. Maar dat is de enige niet, er zijn er meer hoor". Hetgeen juist is (zie eerder in dit artkel). Als het graf Enkele dagen later zoeken we in St. Hei lier naar het Queens House in de Don Street: een smalle straat in het hart van de stad. Eén kant wordt geheel in beslag genomen door een kantoorgebouw. Op de begane grond zijn een filiaal van de Bank of Nova Scotia en de beleggings maatschappij Save Prosper gevestigd. In de hal is aangegeven dat de Centre Management Group op de eerste verdie- Links: het kantoorgebouw waar Teun van Vliet z'n geld laat beheren. Rechts: de Royal Trust Bank waarmee Phil Anderson zaken doet.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 33