De onzekere toekomst van Namibia De drijfjacht met de microfoon De macht aan de Swapo: democratie of eenheidsstaat? ZATERDAG 11 NOVEMBER 1989 EXTRA PAGINA 27 De uitbater van hotel-restaurant Go- babis verzekert dat hij is voorbereid op de komende verkiezingswinst van de voormalige Namibische ver zetsbeweging Swapo. Hij heeft op ruime schaal munitie en andere eer ste levensbehoeften gehamsterd. Hij weet van mensen die hun kinde ren hebben weggestuurd, maar hij laat zich niet weg pesten. En zich in zijn volle kolossale omvang oprich tend, smakt hij met een harde klap de leren pokerbeker op de toog. Gobabis ligt ruim 200 kilometer ten oosten van de Namibische hoofdstad Windhoek. Een dorp met twee kroegen en vijf kerken, omsin geld door woestijn en drie-kwart van het jaar geblakerd door een moordende zon. Landschap en kli maat hebben van de blanke bewo ners een hard volk gemaakt: pio niers, godvrezend, bier drinkend, communisten hatend. En Swapo's zijn communisten. Even buiten het dorp houdt- Swapo een manifestatie. Makkelijk te vinden, zegt de waard. Als je veel kaffers bij elkaar ziet, ben je er. De waard en zijn stamgasten behoren tot de blanken die een Swapo-rege- ring vrezen. Niet alleen omdat ze hun bevoorrechte posities zullen kwijtraken wie twee passen in Gobabis heeft gezet beseft dat dit hier een uiterst relatief begrip is maar vooral omdat dit het einde van een door hen als natuurlijk ervaren orde zou betekenen. Zwarten zou den hun rechten kunnen gaan opei sen en zich niet langer schikken in de hun toebedeelde, dienende rol. Gemoedelijk Van de Swapo-manifestatie kan zelfs voor hen niets angstaanja gends uitgaan. De sfeer is gemoede lijk, als op de kermis; voor de zwar te, in de Swapo-kleuren, blauw, rood en groen uitgedoste inwoners van Gobabis is het ongetwijfeld het evenement van het jaar. Majorettes maken geestdriftig hun danspasjes, een bandje speelt popmuziek en de plaatselijke perschef van Swapo de clameert poëzie. Swapo-leider Sam Nujoma zit op de eretribune en lijkt het allemaal prachtig te vinden. Ook van zijn toespraak Zou de waard niet in paniek hoeven te ra ken. Die bestaat voor 70 procent uit de gebruikelijke en voor de gelegen heid met een lokaal sausje overgo ten peptalk: Swapo wint, en dus zul len imperialisme, kolonialisme en apartheid ten grave worden gedra gen. In Gobabis wonen veel Here ro's, en Nujoma memoreert de held haftige strijd van de stam tegen de Duitse kolonisator. In de resterende 30 procent pro beert de Swapo-leider bruggen te slaan, gerust te stellen en te verzoe nen. Zijn stem is voor een man met zijn gestalte opmerkelijk hoog. Als hij van het podium stapt, valt op dat hij sandalen met plateauzolen De meeste blanken zullen zich waarschijnlijk niet laten overtuigen 'door de lokroep van de Swapo-lei der. Jarenlang is hij in de Zuidafri- kaanse propaganda afgeschilderd als de duivel en die maakt zelden be keerlingen. Rond de 20.000 blanken hebben hun biezen gepakt. De ove rige 70.000 zullen blijven; hun belan gen en verbondenheid met deze voormalige Zuidafrikaanse en voor dien Duitse kolonie zijn te groot. De verhuiswagens zullen alleen voorrij den, als de door hen gevreesde cha os daadwerkelijk uitbreekt. Debat In Windhoek, waar het ene gerucht het andere voedt, is dit het favoriete gespreksthema: zal de regering van Nujoma en Swapo ontaarden in een schrikbewind of moeten zijn pogin gen tot verzoening serieus worden genomen? Het is een debat dat gedo mineerd wordt door de recente ont hullingen over martelingen en moorden in wat wordt genoemd de Goelag-archipel van Swapo in An gola en Zambia. In deze strafkam pen werden jarenlang honderden, mogelijk duizenden mannen, vrou wen en kinderen in metersdiepe kuilen gevangen gehouden. De meeste van hen waren Swapo-aan- hangers en allemaal waren ze be schuldigd van spionage voor Zuid- Afrika. Phil ya Nangoloh (34) is woord voerder van een comité van ouders wier kinderen in Swapo-kampen zijn verdwenen. Hij zat in 1974 zelf een maand gevangen in een Swapo- kamp, omdat zijn overleden vader een spion voor Zuidafrika zou zijn geweest. Hij werd om voor hem on verklaarbare redenen vrijgelaten, want zijn milieu, de betere midden klasse, en zijn middelbare schoolop leiding bestempelden hem onher roepelijk tot de klassieke vijand van de 'Namibische massa's'. Zijn broer was minder fortuinlijk en is in de Swapo-Goelag verdwenen. Nangoloh: "Het zijn geen inciden ten, zoals de Swapo-leiding wil doen geloven. Geweld en terreur tegen andersdenkenden, ook binnen de ei gen organisatie, is er altijd geweest. In de kampen heerste volstrekte wil- lekeur. De bewakers zijn mensen zonder enige opleiding, dus als je meer scholing hebt dan zij wasje au tomatisch verdacht. Het eerste wat je te horen kreeg, was dat de Nami bische massa's-niets aan je opleiding hadden". "Vervolgens werd je duidelijk ge maakt dat relaties als tussen man en vrouw binnen een socialistische or- De uitslag van de eerste vrije verkiezingen in Namibia wordt in de loop van de volgende week verwacht. De voormalige verzetsbeweging Swapo zal ongetwijfeld winnen, maar over de democratische gezindheid van de partij zijn de laatste tijd de nodige twijfels gerezen. Wordt Namibia een repressieve een-partijstaat of heeft de partij lering getrokken uit haar verleden? Het antwoord op die vraag wordt ook in Zuidafrika door Peter van Nuijsenburg De eerste vrije verkiezingen in Namibia worden beheerst door de slogan: kies Swapo. Maar achter die zo zelfverzekerd klinkende aanbeveling gaat een onge wisse toekomst schuil. (foto epa> ganisatie als Swapo niet bestonden. Vrouwen waren voor iedereen. Als ze daartegen protesteerden, werden ze verkracht. In het algemeen kun je zeggen dat als je niet deed wat ze zei den, je een spion voor Zuid-Afrika was. En dan martelden ze je net zo lang tot je bekende. Uithongeren was de favoriete methode. In 1975 heb ik in twee weken op die manier zo'n 30 man zien kreperen. Dat ge beurde dus al 14 jaar geleden". Lubango Zijn vriendin Ilona Amakutuwa is in juli door Swapo vrijgelaten. Ze was 14 jaar lid van Swapo en zat gevan gen in het beruchtste kamp in Lub ango, in Angola. Twee jaar lang leef de ze met tientallen andere gevan gen in een zeven meter diepe kuil, die afgedekt was met golfplaten. Om ontdekking te voorkomen, waren de golfplaten bedekt met plaggen gras. Ze is vier maanden gemarteld. Ilona: "Ze sloegen me met gloei ende twijgen en om schreeuwen te gen te gaan, duwden ze stokken in je mond. Ze hielden alleen op als je be wusteloos was. Als je een open wond had, strooiden ze daar peper of parafine in. Meestal waren de beu len dronken. Alleen als je bekende was je er van af'. Volgens Nangoloh was de Swapo- top op de hoogte van de terreur. "Niets gebeurde zonder medeweten van Nujoma. Als er vragen over wer den gesteld, zei Nujoma dat dit een zaak was van de interne veiligheids dienst. Hoofd van die veiligheids dienst, Jezus Hauala, ook bekend als de 'slager van Lubango', is nog steeds de persoonlijke lijfwacht van de Nujoma". De terreur kreeg een haast stali nistische dimensie toen ook leden van de partijtop en hun familie hun leven niet langer zeker waren. Nan goloh: "De vriendin van Swapo-se- cretaris-generaal Andimba Toivo y Toivo, Ida Hoffman, heeft haar zoon verloren. En zij heeft haar hele leven in dienst gesteld van Swapo. Ook de vrouw van Nujoma, zijn zwager en schoonzuster hebben vastgezeten. Iemands etnische achtergrond werd steeds vaker bepalend voor zijn lot. Nujoma's vrouw, haar broer en zus ter waren geen Ovambo's (de groot ste stam in Namibia - red.), maar He rera's en dat alleen al maakte ze ver dacht'. Angst en partijtrouw waren de re denen waarom deze leiders hebben gezwegen, aldus Nangoloh. "De angst voor Nujoma en zijn geheime dienst zat en zit heel diep. En de meesten hebben hun leven gewijd aan Swapo. Weggaan of de misstan den aan de kaak stellen, staat voor hen gelijk aan verraad". Verenigde Naties De grootste verantwoordelijkheid voor het verzwijgen van de tragedie ligt bij de Verenigde Naties. "De VN hebben Swapo erkend als de 'enige ware vertegenwoordigers' van het Namibische volk en ze daarmee im muun gemaakt voor kritiek. Kritiek op Swapo was reactionair en de ont hullingen over strafkampen werden dus niet geloofd". Nangoloh doet de verzoenende woorden van de Swapo-top af als een 'tactische manoeuvre'. Hij vreest het moment dat Swapo de macht definitief in handen neemt. "Iemand als John ya Otto, lid van het Politburo, heeft al gezegd dat ze ons zullen vervolgen". Danie Botha (35) zorgde voor grote opschudding in de Afrikaner ge meenschap door zich kandidaat te stellen voor Swapo. Hij staat op een verkiesbare 26ste plaats. Hij is de enige Afrikaner van de vier blanken die namens Swapo aan de verkiezin gen deelnemen. Hij is theoloog, telg uit een in Zuid-Afrika vermaard Na tionalistische geslacht. "De liefde die Jezus preekt en de God van het Oude Testament zijn mijn grote inspiratie. Dat heeft mij de ogen geopend voor de uitbuiting van het Namibische volk door Zuid- Afrika. En bij Swapo kan ik mijn idealen het beste in praktijk bren gen". Botha wil eigenlijk niet over de Swapo-kampen praten. "Dat is het verleden; het gaat nu over de toe komst". Na enig aandringen geeft hij toe dat de terreur een zware wis sel op die zelfde toekomst kan trek ken. "Je moet wat gebeurd is, zien in de context van de strijd tegen apart heid. De gewapende strijd van het Namibische volk begon pas toen vreedzame actie niet werkte. In zo'n langdurige en ingewikkelde oorlog tegen de onderdrukker, kun je niet verwachten dat alles volgens het boekje gaat. Dan doen zich automa tisch excessen voor. Je raakt er als het ware tegen je wil in bij betrok ken. Natuurlijk wil je dat het niet ge beurt. Maar niemand kan in een be- vrijdingsstrijd schone handen hou den. Zeker niet als je weet wat de Zuidafrikanen hebben gedaan. We hebben gezegd dat we betreuren wat er is gebeurd". Verzoening "Verzoening", zegt hij, "is het be langrijkste. Dit is een verdeeld land. De wonden moeten helen". En daar om, geeft hij toe, moet de zaak wor den uitgezocht en de schuldigen worden gevonden. "Het is een prio riteit, maar niet onze eerste. Het is onderdeel van het verzoeningspro ces, en dat kan en mag je niet force ren. Maar laten we Swapo niet alleen beoordelen op wat er in de kam pen is gebeurd. Het feit bijvooor- beeld dat er nu verkiezingen worden gehouden, is vooral aan Swapo te danken". Het vermoeden dat de schuldigen van de kampterreur nooit gevonden zullen worden, omdat de hele partij top, inclusief Nujoma, medeplichtig is, wijst hij van de hand. "We kun nen er nu met de verkiezingen aan de gang niet diep in duiken". Maar zou hij voor Swapo in het parlement blijven zitten, als de kwestie niet of niet bevredigend wordt opgehel derd? "Ik kan daar nu geen ant woord op geven. Ik heb geen zin om daar nu al op vooruit te lopen. Er moet een Grondwet komen die der gelijke excessen voorkomt en Swapo wil zo'n Grondwet. Dat is voor mij op dit moment voldoende". Over het besluit van de ontwikke lingsorganisatie Novib de subsidie aan Swapo voorlopig op te schorten, kraakt hij harde noten. "De Novib wist al jaren wat er aan de hand was. Ze hadden eerder aan de bel kunnen trekken. De kritische dialoog, maar dan wel een constructieve, had hier veel beter gewerkt". In de zinderende hitte van Goba bis loopt het oud-kamerlid van de PSP en huidig Europarlementariër Bram van der Lek waarnemer te we zen. Hij is op uitnodiging van de met Swapo sympathiserende Namibi sche Raad van Kerken in Gobabis om een oogje te houden op het ver loop van de verkiezingen. De woor den van Botha over het Novib-be- sluit wil hij wel onderschrijven. "Kritische solidariteit was waar schijnlijk beter geweest". Over de zaak zelf kan, wat hem betreft, niet gesjoemeld worden. "Dat moet ab soluut tot op de bodem uitgezocht worden". Van der Lek denkt dat de kamp affaire Swapo wel eens de twee-der de meerderheid in de Grondwetge vende Vergadering kan kosten. Met die meerderheid zou de partij haar eigen programma tot wet kunnen verheffen. Rouwig zou hij daar niet om zijn. "Een een-partijstaat is nooit goed, hè. Zeker in Afrika niet. Ik hoorde van een collega uit Botswana dat het in Zimbabwe ook mis dreigt te gaan. Als Swapo die twee-derde meerder heid niet halen, worden ze gedwon gen met andere partijen samen te werken en dat zou de democratische ontwikkeling van Namibia alleen maar ten goede komen. Want wat hier gebeurt, is zo belangrijk. Je moet er niet aan denken dat het hier ook misloopt. Want dan heeft Zuid- Afrika helemaal een excuus om zijn hervormingen op te zouten". Absolute stilte bestaat niet. Wanneer de mensen hun wild geraas staken, wriemelen mieren nog lawaaierig over hun woonstee en proberen merels met onnavolgbare zangstukken elkaar de loef af te stekenEn uiteindelijk fluistert of buldert de wind nog altijd. door Arjen Nijmeijer Wim Rougoor uit Harderwijk maakt geluidsopnamen van alles wat hij in de wandeling hoort. "Het heeft eigenlijk dezelfde functie als een foto. Zo'n opname van een egel in paarstemming brengt allerlei herinneringen bij me boven aan de vakantie waarin ik het geluid heb opgenomen". De 32-jarige service-technicus zegt'altijd naar de natuur te luisteren. Hoort hij een leuk geluid, dan neemt hij het op. Soms gaat hij speciaal naar een bepaald gebied, zoals de Veluwe, omdat hij daar een dier wil beluisteren. "Het is een soort verzamelwoede. Laatst zat er tegenover mijn huis een vlieg, die een heel apart geluid maakte door met ziin vleugels te zwaaien; zo'n geluid wil ik dan hebben. Ik maak allerlei opnamen: de wind door de bomen, tikkende regen, insekten, vogels. Vooral op onweer ben ik gek", vertelt Rougoor. Als dertienjarig jochie raakte Wim geïnteresseerd in de natuur. In het Natuurbeschermingsjaar 1970 werd hij lid van de regionale Vogelbeschermingswacht en liep hij mee met excursies. "En dan gaat de bal snel rollen. Als muziekliefhebber vond Geluidsjager Wim Rougoor: "Vogels hebben ook een dialect. Een stadsmerel klinkt anders dan een bosmerel. ik geluiden al mooi. En als je vogels wilt leren kennen, dan ben je veel gericht op hun zang. Verder was ik vanaf mijn kindertijd een techneut: dat alles bij elkaar maakte dat ik al snel met een heel eenvoudig cassetterecordertje en een simpel microfoontje de natuur introk". Registrator Inmiddels beschikt de geluidsregistrator, zóals Wim zichzelf noemt, over een richtmicrofoon waarmee hij zelfs de meest minieme geluidjes kan opnemen. Zoals het geparadeer van mieren op een mierennest. Of, grijnst hij, het geluid van strontvliegen die op paardemest landen. Wim is niet de enige Nederlander die op geluiden aast. Samen met de Bert Kelderman uit Putten heeft hij in 1987 de Club voor Natuurgeluidenregistratie opgericht. De club kent 29 vaste leden die zo'n twee keer per jaar bij elkaar komen om ervaringen uit te wisselen. Sommige van hen hebben zich gespecialiseerd. Zo is Kelderman vooral geïnteresseerd in edelherten, terwijl een andere liefhebber de geluiden van slechts één vogelsoort registreert. Maar dan wel door het hele land, zodat de specialist de verschillende 'dialecten' kan bestuderen. "Ja, vogels hebben ook dialecten. Een stadsmerel zingt heel anders dan een bosmerel. Als je lang genoeg luistert kun je zelfs individuele vogels herkennen. Hier in de buurt zat een merel die ik er door zijn strofen altijd uitpikte", vertelt de Harderwijker trots. "En later hoorde ik een andere merel zingen met variaties op die strofe, dat is waarschijnlijk een van de kinderen van 'mijn' merel geweest". Het ligt in de bedoeling dat alle leden van de Club inventariseren wat voor geluidsopnamen ze in huis hebben. Die informatie wordt op een adres gebracht, naartoe kunnen bellen als ze een bepaald geluid nodig hebben. Verder moeten er een contactadres komen en een adres waar geïnteresseerden zich kunnen laten informeren over de technische kanten van het 'geluidsjagen'. Geluk Toch is zelfs Wim, die al bijna twintig jaar met deze hobby bezig is, nooit zeker van een goede opname. "Ik kleed me altijd onopvallend als ik de natuur intrek. Camouflagekleding is niet nodig, maar reflecterende kleding is natuurlijk ook niet zo slim. Maar je kunt nóg zulke prachtige apparatuur hebben en zoveel kennis en ervaring als je wilt. het blijft gewoon een kwestie van geluk hebben". De hobby is internationaal ook al lang bekend. In Engeland is het geluidjagen heel populair. Er worden in het buitenland zelfs wedstrijden gehouden om vast te stellen wie de mooiste geluiden heeft opgenomen. Wim heeft ook twee keer opnamen ingezonden naar zo'n wedstrijd. Hij heeft er zelfs wat prijzen aan verdiend, maar die waren met het doel, zegt hij. Het ging er hem vooral om, zijn opnamen met anderen te kunnen vergelijken. Vroeger heeft de Harderwijker ook veel gefotorafeerd. Rougoor: "Dat is ook een logische combinatie, want dan kun je diapresentaties houden met geluidsbanden erbij. In totaal heb ik zo'n 10.000 dia's, maar ik heb al een hele tijd geen nieuwe foto's meer gemaakt. Dat ga ik wel weer doen als ik met pensioen ben, voorlopig ben ik met geluidsjagen nog wel zoet".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 27