'We willen dat de mensen elkaar ondersteunen' Wassenaarders ballen vuist tegen vele sluipverkeer LEIDERDORPSE STORTPLAATS UIT DE LUCHT GEZIEN Hoop voor strijders tegen Leiderdorpse vuilstort De Does ZATERDAG 11 NOVEMBER 1989 REGIO LEIDEN PAGINA 15 Bewoners bollenstreek moeten omrijden WASSENAAR - Boze Wassen- langs te schieten. Klaarovers op de aarders binden rigoureus de Groot Haesebroekseweg zijn hun strijd aan met het vele sluipver- leven nlet veillg" keer door de gemeente. In ad- vertentiecampagnes willen ze Advertentie de sluipers uit de duin- en bol- De advertentie-campagne moet het lenstreek vriendelijk doch drin- leed breed uitmeten en op het ge- gend verzoeken andere routes moed van de sluipende automobi- te kiezen. Als dat niet helpt, zint listen werken De dames en heren het actiecomité 'Stop door- moeten bedenken dat in de vele vil- gaand verkeer Wassenaar] op wonenm^ echte gevoTenTen andere maatregelen. Het uitde- diepe wrevels. De raadscommissie len van pamfletten wordt over- V00r algemene bestuurlijke aange- wogen en blokkades zijn niet legenheden betwijfelde maandag uitgesloten. avond of de actie zal helpen en wil- de pas 10.000 gulden schenken wan neer de actievoerders meer infor matie op tafel leggen. Redelé kan niet garanderen dat de actie zal hel pen, maar wil het wel graag probe ren: "De advertenties kómen er, ook als de gemeente'niet subsidi- Want, zoals woordvoerder A.Ch. eert- We gaan dan gewöon met de Redelé zegt, Wassenaarders zijn de Pet rond overlast 'reuze beu': "Er heerst hier algemeen een grote wrevel en een De variant heeft niet zijn voor- groeiende ergernis. Als we niet uit- keur: "Het is een algemeen belang kijken wordt een aardig dorp flink en het zou goed zijn als het gemeen- kapot gemaakt". Andere actiegroe- tebestuur dat inziet en onder- pen roepen dat al langer, maar ko- steunt". Overigens heeft hij niet on- men steeds met oplossingen die de derzocht wat het volk denkt. Een overlast verschuiven naar straten goed opgezette enquête zóu 50.000 waar geen leden wonen. gulden kosten en deskundigen had- In 'Stop doorgaand verkeer' staan den het het comité afgeraden. "Je die actievoerders, samen met men- merkt snel genoeg hoe de sfeer is in sen uit alle wijkverenigingen, pal een dorp", vindt Redelé. voor de eis dat doorgaand verkeer Toen het comité in juli werd opge- taboe is in de kern van Wassenaar, richt heette het 'Weg met het door- "Het is tijd dat we de overlast als gaand verkeer' en verstuurde het dorp aanpakken", zegt Redelé. via de bevriende Vrienden van Was- Volgens de Wassenaarder maakt senaar een provocerend persbe- dat een einde aan de vele stammen- richt. De gemeente moest zich oorlogen en het heen en weer schui- krachtiger keren tegen het door- ven van de overlast. Tevens geeft gaande verkeer en de actievoerders zijn comité de gemeentepolitiek pleitten voor randwegen en een rus- een steuntje in de rug: "Lange tijd tige, gedeeltelijk overdekte Rijks- dachten we dat het gemeentebe- straatweg. Nieuwe instituten of be stuur wel voor ons zou opkomen, drijven die verkeer aantrekken De laatste jaren zijn nogal wat we- moesten elders hun heil zoeken, gen verbreed en bleek het gemeen- - tebestuur niet veel meer te kunnen Het comité beloofde binnen twee doen dan het zo veel mogelijk leni-' maanden in actie te zullen komen, gen van het verkeersaanbod. Als uiteindelijk duurde het tweemaal door Paul van der Kooij v Het Leiderdorpse Doesgebied, waar de voorbereidende werkzaamheden voor de aanleg van de stortplaats in volle gang zijn. Op de achtergrond het Meubelplein en, links daarvan, het St. Elisabethziékenhuis. Op de voorgrond ligt het stuk grond waar in de toekomst puin wordt ge- kan'worden stort. Het rechtergedeelte is al als platform ingericht. Op deze plaats wordt een hal gebouwd met een puinbreek- en sorteer installatie. Op het platform kleinschalig milieu-onderzoek. De rest van het gebied wordt verdeeld in 25 vakken. (foto Frans Rombout) Zoeterwoudse bv mag meer geluid produceren dan vergunning meldt DEN HAAG/ZOETERWOUDE - Het bedrijf Christ Holland bv uit Zoeterwoude krijgt waarschijnlijk toestemming om meer geluid te produceren dan de huidige hinder wetvergunning toestaat. Dat bleek gisteren tijdens een zitting bij de Raad van State in Den Haag. Vol gens een woordvoerder van de ge meente hebben omwonenden het afgelopen jaar steeds vaker ge klaagd over de door Christ Holland veroorzaakte geluidsoverlast. Christ Holland, gevestigd aan de Energieweg, maakt onder meer wa terzuiveringsinstallaties. Als zo'n installatie klaar is, moet er een diep- lader aan te pas komen om de appa ratuur naar zijn bestemming te ver voeren. De goederen worden met een hijskraan op de dieplader ge plaatst en van die lawaaiige werk zaamheden hebben de omwonen den last. De gemeente legde Christ onlangs een dwangsom van 500 gul den op voor iedere keer dat er meer herrie gemaakt wordt dan de hin derwetvergunning toestaat. Tijdens de zitting bracht een woordvoerder van het bedrijf naar voren dat het bedrijf in zijn voortbe staan wordt bedreigd als niet zo nu en dan (dertig maal per jaar gedu rende een aantal uren) een hijs kraan apparatuur mag optillen. De woordvoerder vroeg staatsraad B. Veldkamp van de afdeling be- stuursgeschillen van de Raad van State om Christ Holland voorlopig te toe te staan de hijskraan zo nu en dan te gebruiken. Hoewel de gemeente de dwang som onder meer heeft opgelegd na klachten van omwonenden ver klaarde een woordvoerder van het gemeentebestuur vrijdag dat de hijskraan 'incidenteel' getolereerd komt ook een klein laboratorium 1 Wassenaarders massaal zeggen dat ze dat verkeer niet door de kern wil len, kan dat als een hefboom wer ken. Want in principe willen B en W natuurlijk hetzelfde als de dorpelin gen". Leken Onder de kern verstaat zijn actieco mité het dorp minus de Rijksstraat weg. De Rijksstraatweg lang. Volgens Redelé maken zich inmiddels meer dan 100 mensen sterk voor de schone zaak en is be wust gekozen voor een niet-hiërar- chische structuur. Een bestuur ont breekt en er zijn meerdere woord voerders. Als correspondentie adres is voor een zakenpand aan de Amsterdamse Keizersgracht geko zen. De fractie van D66 noemde dat maandagavond een beetje 'v maal een belangrijke verkeersader mijn-bed', volgens Redelé worden zal veel extra verkeer te ken krijgen als doorgaand verkeer uit de kern wordt gehouden. Toch willen de actievoerders, zodra dat kan, rust brengen op de Rijksstraat weg. De aanleg van een hoefijzer van wegen rond Wassenaar zou het nodige helpen, vinden ook de actie voerders. Anders dan de plaatselijke politi ci noemen ze geen tracés. Redelé legt uit dat zijn 'club uit leken be staat en weinig voelt voor discus sies over de loop der wegen. Voor onderzoeken moet men bij de ge meente zijn. Die zou al het nodige materiaal in huis hebben. Duidelijk is wel dat het Rijk niet zomaar een streep door rijksweg 11-west Verlengde mag zetten, op die manier vooroordelen zeild. Er kan dan niet worden ge zegd dat meneer Redelé aan de Ja gerslaan woont en alléén opkomt voor zijn mooie straatje. DEN HAAG/LEIDERDORP - Af- zandwinplas gaande op de manier waarop de Lei- plaats voor een periode derdorpse wethouder Den Boeft en tien jaar. De provincie zegt die loca- provincie-ambtenaar De Haas gis- tie keihard nodig te hebben om de termiddag bij de Raad van State afvalproblematiek enigzins te ver werden 'doorgezaagd' over de zachten. Door mee te werken aan de zandwinning en de nieuwe stort- stort, kan Leiderdorp later een re- plaats in het Doesgebied, is er nog creatiegebied overhouden. "Dat is hoop voor de organisaties die hier- iets wat we al jaren wensen", aldus tegen steeds verzet hebben ge- Ben Boeft. pleegd. Be ontwikkeling is vastgelegd in Toch lijkt de aandacht die de het bestemmingsplan Doesgebied staatsraden Polak en Van der Stoel en het dagelijks bestuur van de pro- schonken meer op een opkikkertje vincie heeft dat bestemmingsplan voor de dood. Het duurt zeker nog goedgekeurd. Tegen die goedkeu- enkele maanden voordat zij de plan- ring richtten zich gisteren de be nen al dan niet goedkeuren. Tegen zwaren van de Zuidhollandse die tijd is de stortplaats vermoede- Milieufederatie, de Werkgroep lijk al in gebruik. Milieubeheer Leiden en de stich- Actievoerders hebben tot nu toe ting Het Zuidhollands Landschap, een bijna oneindige reeks bezwaren stelden dat zowel de zandwin- ingebracht tegen de aanleg van een nin6 als de aanleg van de stortplaats tijdelijke stort- tegen het beleid indruisen. Ic en provin- is verdwenen", zo gaf ook Polak er Financieel staat of valt de exploi- blijk van waarde aan het behoud tatié van het Doesgebied met de uit- yan het poldergebied te hechten. voering van zowel de zandwinning Wanneer de huidige plannen en als de inrichting van de stortlocatie. werkzaamheden worden doorgezet, Totaal is er 5 5 miljoen gulden mee 1 de provin- verschijnt in plaats van open pol- gem0eid. De Gevulei (gemeen- e-ambtenaar gisteren praktisch derlandschap een twintig meter ho- schappelijk vuilverwerking Leiden 1 -- a—iirecreatief - - - Nodig Het lukte Den Boeft e ;n praktisch niet om de staatsraden Polak en ge afvalberg - hoe Van der Stoel duidelijk te maken die later ook wordt opgetuigd, waarom zij andere belangen zwaar der hadden laten wegen dan land- Van der Stoel wees erop dat de schappelijke overwegingen. Zo komende tien jaar de stroom bouw- omstreken) betaalt 3,5 miljoen pacht, de zandwinning moet 2 mil joen opbrengen. Overigens 'dreigde' Den Boeft, als de plannen mochten worden ge blokkeerd, met de bouw van een zand uit de Noordzee rioolwaterzuiveringsinstallatie op bleek Van der Stoel niets te weten i de afvalnood waarin de provin- zou verkeren. "Ik wil niet dat we later moeten zeggen dat 'Leider- worden gebruikt voor het ophogen de plaats van de stort. Een oud be- dorp' eigenlijk niet nodig weest", verklaarde Van der Stoel gemeente zijn starheid stemmingsplan laat daarvoor alle ruimte. "Is de tijdelijke vuilstort, ders. De Does zou ook noodzakelijk een toekomstig recreatiegebied, o h n zÜn als de afvalstroom door recy- dan wel zo'n verslechtering? Dat cling ingedamd en er Noordzeezand kan met recht en reden worden be- beschikbaar komt. twjjfeld", aldus de wethouder. Nieuwe gespreksgroep rouwverwerking in Oegstgeest OEGSTGEEST - Hoe moet ik Landscheidingsweg alleen verder en hoe lang duurt _rmijn verdriet? Wie luistert er "aar mij en hoe regel ik prakti- Mevrouw A. van Leeuwen en me- Zij hebben nog een toekomstper- vrouw T. Lapré begeleiden de groe- spectief. Hoewel wü vinden dat ook pen; P. Tekens heeft meegewerkt ouderen dat perspectief kunnen Wassenaarder daar alles van: "Ve- vragen komen aan de orde in de dén! len denderen 's morgens vroeg al uit gespreksgroep rouwverwer- hun huizen. Anderen maken zich king die vanaf vrijdag 17 no- zorgen om de veiligheid van hun vember wordt georganiseerd kinderen of staan in de file als ze door de Stichting Welzijn Oude- 1 naar de bakker willen". Ook de ren Oegstgeest en de Stichting '""1 druppels Maatschappelijke Dienstverle- het opzetten van het initiatief, hebben, Volgend jaar wil zij een andere ders". groep in de bollenstreek begelei- zij dat vaak aangebrachte drempels ning Bollenstreek (SMBD) De boven de 55 jaar die de laatste 2,5 jaar hun partner hebben ver loren. Rijnzichtviaduct Oegstgeest veiliger voor fietsverkeer OEGSTGEEST - De Oegstgeester wijk Buitenlust krijgt alsnog haar veilige fietsverbinding met de rest "Het is geen het dorp. In januari zal een be- groep", verduidelijkt maatschappe- sneller dan vroeger problemen heb- Van Leeuwen geeft een voor beeld: "Oudere vrouwen, die waar schijnlijk de meerderheid in de groep zullen vormen, hebben voor de dood van hun partner vaak in een afhankelijke positie verkeerd en hun identiteit hieraan ontleend. Wanneer de partner overlijdt, moe ten zij hun leven opnieuw invullen. Ze moeten inzicht krijgen in hun ei gen behoeften, op zoek gaan naar een nieuw toekomstperspectief'. Kiezen door Dorith Ligtvoet gin worden gemaakt met het lijk werkster P. Tekens breden van het fietspad dat aan de SMDB. "We willen dat noordzijde van de Rijnzichtweg c hun partner hebben verloren, der rijksweg A44 loopt. Later deze ringen uitwisselen, elkaar onder- de toenemende vergrijzing maand zullen de commissies open- steunen. Het verdriet bare werken en financiën zich nog wordt door de omgeving vaak uitspreken over de totale kosten. overleden lopen kinderen, ken issen en familie de deur plat. Maar i verloop van tijd neemt de be- Volgens de laatste raming van B en W kost de verbetering van het Rijnzichtviaduct bijna 300.000 gul den. Reeds een jaar geleden leken langstelling af en keren de plannen te kunnen worden uit- overigens zeer begrijpelijk, gevoerd, maar Rijkswaterstaat stel- hun eigen werk en bezighed— de aanvullende eisen in verband rug. Wanneer de drukte voorbij met de veiligheid en stabiliteit van krijgen men het viaduct. B en W hopen dat groep zitten Rijkswaterstaat op korte termijn de ten wat je voelt als je benodigde toestemming verleent. hebt verloren" Bovendien zijn er maatschappelijke factoren", aldus A. van Leeuwen, voldoende erkend."Als iemand pas begeleidster van de Stichting Wel- Drempel De instellingen hebben nog nooit een dergelijke gespreksgroep opge zet in Oegstgeest. De samenwer king onstond, omdat bij beide in stellingen ouderen aanklopten om hulp. Voor de SMBD vormen oude ren de kleinste doelgroep. Voordat zjj bij maatschappelijk werkers aankloppen, moet er heel wat ge beuren. "Via samenwerking met de Stichting Ouderen Oegstgeest kun- Bat blijkt niet altijd even makkelijk nen we de drempel verlagen, deze te zlJn en een lichte sturing wordt niet uitgesloten. Hoewel de deelne mers zelf de gespreksonderwerpen mogen uitkiezen, zullen de deskun digen zo nodig informatie aanrei ken over dingen die men kan onder nemen. "Adressen van organisaties die vakanties voor alleenstaanden organiseren, verzorgingsmogelijk- heden en een notaris voor het beant- Oegstgeest woorden van vragen over erfrecht", sommen Van Leeuwen en Tekens op. "Maar je kunt ook zélf je kinde ren bezoeken in plaats van te wach ten tot ze naar je toe komen", aldus Tekens. stichting organiseert ook andere tiviteiten voor ouderen", zegt Te kens. Hoewel de vraag om hulp toe- therapeutische neemt, denkt zij niet dat de ben met het verlies van hun partner, die "Meer ouderen treden naar buiten toe, daarbij speelt ook zijn Ouderen Oegstgeest. "Gezin nen zijn kleiner geworden, kinde ren wonen verder weg, veel doch ters werken tegenwoordig ook en vangen de ouder niet langer auto- bezigheden te- matisch op", akte voorbij is, Tekens verwacht dat de ouderen het moeilijk. In de straks in de groep andere zaken aan die precies we- de orde zullen stellen dan jongeren partfter zouden doen. "Het verdriet bij jon geren is niet minder, maar anders. Voordat de groep begint voeren de begeleidsters een individueel ge sprek met de deelnemers. Zij vertel len dan iets over de groep en onder zoeken welke verwachtingen de deelnemers hebben. Het gesprek moet niet worden gezien als De medewerksters van de gespreksgroep rouwverwerking: T. Lapré (links), P. Tekens middene wen (rechts): 'Deelnemers moeten iets kunnen halen en brengen in de groep'. <i moet duidelijk maken of de groep ces langer duurt of iemand in finan- De gespreksgroep beslaat 12 bijeen- geschikt is voor de deelnemer, of ciële moeilijkheden komt door de komsten. Elke vrijdag van 10.15 uur tot mensen iets kunnen halen en bren- dood van een partner kiezen we 1145 uur komen de deelnemers bij el- gen in de groep. De cliënt kijkt of hij voor een individueel gesprek of ver- g?'1"dA,^ovenzaA vs\n dc èsticbU»g soort toelatingsexamen, benadruk- of zij bij de groep past. Als er speci- wijzen we door naar andere instel- Lijtweg Er is plaats voorS6 tot 12 oude ken de organisatoren. "Een gesprek fieke problemen zijn, het rouwpro- lingen". ren. Deelname is gratis. ZATERDAG 11 NOVEMBER Leiden hobby-, speelgoed- en boeken beurs in buurthuis Comelis Jop- pensz, van 10.00 tot 16.00 uur. feestavond Club 58, vereniging oor vrijetijdsbesteding voor ver standelijk gehandicapten, 20.00 mr in de Stadsgehoorzaal. optreden Ricardo Insunza en Georgia Diaz met bossa nova, af 21.30 uur in Droomfabriek, Muzenhof. Prinsenbal Carnavalsvereni ging De Rijnschuimers, vanaf 20.30 uur in het Zijlkwartier, Van Warmond bazar Nederlands Hervormde Kerk in 't Trefpunt, Herenweg, van Prinsverkiezing Carnavalsver eniging De BiHenprikkers, 21.00 in Cocohut achter de Zon. Wassenaar optreden NOVO-band in jonge rencentrum Time-Out, Deylerweg 153, vanaf 21.00 uur. ZONDAG 12 NOVEMBER Leiden Cronesteynloop van NL...NL, over diverse afstanden, inschrij ven en start bij Volkstuinvereni ging Cronesteyn. de Foyer van de Stadsgehoor- klaverjassen en sjoelen bij mu ziekvereniging De Burcht, aan vang 14.00 uur in muziekcentrum J.C. de Rijpstraat 21 (De Waard). concert William Byrd Vocaal Ensemble met koormuziek uit Oost-Europa,, aanvang 14.30 uur in de Lokhorstkerk, Pieterskerk straat. concert Angela Schouten en Benno Pierweijer, aanvang 15.00 uur in Stedelijk Museum De La kenhal, Oude Singel. optreden tweemansformatie Take Two', aanvang 19.00 uur in Malle Babbe, Beestenmarkt. Leiderdorp zondagmiddag-bridgedrive, Bridgecentrum Leiderdorp, Bern- hardstraat, aanvang 13.30 uur. Noordwijk ansichtkaartenruilbeurs van Prentbiefkaarien kring De Bollen streek, vanaf 9.00 uur in De Kuip, Zeestraat. Oegstgeest concert K&O door 'Arion En semble' aanvang 20.15 uur in de Groene Kerk, Haarlemmerstraat- Warmond herfstwandeling olv natuurgid- sen in het Landgoed Huys te War- mont, start om 14.00 uur bij de in gang aan de Herenweg. jazzconcert The Mill Base Band', van 15.00 tot 19.00 uur in Boerderij Meerrust, Dorpsstraat. Wassenaar lunchconcert Amerikaanse pia niste Koreen Bender, 12.00 uur in De Pauwhof, Paauwlaan. slotmeeting 'Productendraverij' Duindigt, eerste start om 12.30 trum Warenar. Zoeterwoude kindervoorstelling (3-8 jaar): 'Het Duinkonijn', door Poppen theater Thije, aanvang 14.30 uur in Ons Huis, Kosterspad. optreden Phil Jackson met En gelse en Ierse evergreens, aan vang 21.00 uur in café Landzicht, Verlaatweg. MAANDAG 13 NOVEMBER Leiden stadswandeling aan de hand van dia's, speciaal voor mensen die slecht ter been zijn, aanvang 10.00 uur in buurtcentrum Dijk 33, Apothekersdijk. najaarsvergadering KNOV over de belastingwijzigingen met de invoering van het plan Oort. aanvang 20.00 uur in het Antonius Clubhuis. n hotel Het Witte Huis.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15