Vrachtwagens taboe in de bebouwde kom 'Wat krom is toch recht zien te maken' Medicijnverslaafde vrouwen kicken op eigen kracht af De Anna Kliniek 60 jaar: van haalt als hand naar slank kunstbeen ZATERDAG 11 NOVEMBER 1989 REGIO PAGINA 13 REGIO Vrouwen die verslaafd zijn aan slaap- en kalmerende mid delen kunnen binnenkort terecht bij de zelfhulpgroepen van de stich ting Vrouwen en Medicijngebruik. De provincie Zuid-Holland heeft de stichting 4000 gulden subsidie ge geven om komend jaar een netwerk van hulpgroepen op te zetten. Re den voor de oprichting is het toene mend aantal vragen om hulp. Volgens I. Thomeer, oprichter van de inmiddels 12 jaar oude stich ting. zijn ook in Zuid-Holland dui zenden vrouwen verslaafd aan slaap- en kalmerende middelen. "Het is een geheime maar legale verslaving die op den duur een ver nietigende werking heeft. Een op de negen vrouwen gebruikt dit soort medicijnen", aldus Thomeer. De stichting richt zich óp verslaafden aan middelen die benzodiazepine bevatten omdat juist deze stof zo Provincie geeft 4000 gulden subsidie voor opzetten van hulpgroepen wel geestelijke als lichamelijke af hankelijkheid veroorzaakt. Opvallend is volgens Thomeer dat de vrouwen op steeds jongere leeftijd naar de slaap- en kalmeren de middelen grijpen. Vroeger was het merendeel van de gebruikers ouder dan 40 jaar, nu tekent het pro bleem zich al af bij vrouwen van eind 20, begin 30. De stichting heeft al zelfhulp groepen in Brabant, Limburg, Gel derland en Drente. Over de proble men in Limburg zegt Thomeer: "Daar gebruiken verhoudingsge wijs veel vrouwen slaap- en kalme rende middelen. De strenge gods dienstige opvoeding met alle beper kingen van dien en het idee dat een vrouw aan het aanrecht hoort, zijn daarvan de belangrijkste oorza ken". Hoewel verwacht mag worden dat de Randstad wat progressiever staat ten opzichte van de rol van de vrouw, liggen volgens Thomeer ook hier de problemen voor het opra pen. "Vrouwen worden vaak in een keurslijf gedwongen. Ze trouwen en daarmee is het vanzelfsprekend dat zij thuis blijven en voor de kin deren zorgen". Juist dit tevoren vastliggende rolpatroon is er vol gens Thomeer de reden van dat twee keer zo veel vrouwen midde len slikken dan mannen. "Als iede re man verplicht werd timmerman te worden, zou je ook bij deze bevol kingsgroep een gigantische stijging van het medicijngebruik zien". Het werk van de stichting, die met vrijwilligers draait en als vaste adviseurs twee huisartsen en een apotheker heeft, bestaat uit voor lichting, directe hulp en onderzoek. De regionale instellingen voor de ambulante geestelijke gezond heidszorg (Riagg's), huisartsen, maatschappelijk werkers, verple gers en andere werkers in de ge zondheidszorg krijgen van de stich ting infoïmatie over de problema- Afkicken tiek. "Vrouwen kloppen het eerst bij deze instanties aan voor hulp. Zon der goede kennis van de problemen rond medicijnverslaving kunnen de hulpverleners nauwelijks iets doen. Dat betekent voor de vrouwen een eindeloze lijdensweg van hulpverle ner naar hulpverlener". Goede voorlichting zorgt er vol gens Thomeer voor dat de instellin gen op maatschappelijk, sociaal en gezondheidsterrein de problemen vroegtijdig onderkennen en de vrouwen doorsturen naar de zelf hulpgroepen. Dat is de tweede poot waarop het werk van de stichting steunt. Vrou wen die willen afkicken kunnen zich aanmelden voor de zogeheten zelfhulpgroépen. In clubjes van zes vrouwen en onder begeleiding van een vrijwilligster van de stichting gaan ze het probleem zelf te lijf. "Dat is een enorm zware opgave. We bouwen het medicijngebruik gelei delijk af, maar geestelijke en licha melijke afkickverschijnselen zijn niet te voorkomen", zet Thomeer uiteen. Van de ene dag op de andere stop pen met het slikken van middelen heeft volgens Thomeer weinig zin. "Vrouwen slikken niet zo maar, daar is een dieperliggende reden voor. Ze moeten eerst leren leven met die problematiek uit het verle den. Pas als ze die hebben geaccep teerd, is vermindering van het me dicijngebruik mogelijk". De stichting laat, als derde onder deel van haar werk, onderzoek doen naar de gevolgen van overmatig me dicijngebruik, Het is de bedoeling de komende maanden samenwerking te zoeken met de Riagg's en andere hulpverle ners. Die samenwerking is volgens Thomeer noodzakelijk om te voor komen dat verslaafde vrouwen van het kastje naar muur worden ge stuurd. De stichting heeft nu al nau we banden met de stichting Corre latie en is 24 uur per dag telefonisch bereikbaar. Gemeenten nemen maatregelen tegen parkeeroverlast REGIO Vrachtwagens in de bebouwde kom vormen voor veel mensen een voort durende bron van ergernis. De wagens worden bij nacht en ontij in de straat gepar keerd en 's morgens wordt met het nodige kabaal de ca bine alvast opgewarmd voordat de chauffeur aan zijn rit begint. Verschillende gemeenten, der Alphen aan den Rijn, Lisse, Kat wijk en Leiden hebben de afgelo- Het Kativijkse gemeentebestuur heeft te heeft dan ook nauwelijks problemen. Provincie gaat bedrijfsleven meer betrekken bij stadsvernieuwing LEIDEN "Het is wel zeker dat in Nederland talloze slachtoffers van medische fouten geen schadever goeding krijgen hoewel ze daar recht op hebben. Anders dan in Amerika blijven hier fouten veel 'Meer openheid noodzakelijk DEN HAAG - De provincie Zuid- Holland wil het bedrijfsleven meer betrekken bij dorps- en stadsver nieuwing. Gedeputeerde Van Heemst (volkshuisvesting) is ge sprekken bégonnen met organisa ties van bouwbedrijven, in dé hoop' van hen geld te krijgen voor de ver betering vah woningen en wijken, gezondheidszorg' gen toe. Als argument wordt veelal •ïKa Olijven nier routen veei p onder tafel en dat heeft tot-ge- OVer IOUteil 111 volg dat men van gemaakte fouten niet kan leren". De Leidse jurist mr. C.Stolker pleit in zijn deze week verschenen boek 'Van arts naar advocaat' voor veel meer openheid en onderzoek. Volgens Stolker maken overheid en organisaties van artsen en zieken huizen zich geregeld zorgen over het grote probleem van fouten in de gezondheidszorg en over de schade. Van HeemsrMdl^met'deze bijdragen door die fouten wordt aange- ontwikkelingsfonds opzetten ncht. "Niettemin js er in Nederland dorps- en stadsvernieuing. De n001t. onderzoek verricht naar wat inrip is hereirl ipprliiks ann linn er misgaat in de Nederlandse ge- krijgen. Stolker heeft onderzocht of hier sprake is van indianenverhalen. Hij stelde vast dat de problemen vooral liggen bij gynaecologen, neurochi- rurgen en orthopedisten. Van hen wordt per jaar minstens één op de twee geconfronteerd met een scha declaim. Premies van meer dan 100.000 dollar per jaar zijn aller minst een uitzondering. Stolker doet een aantal aanbeve- de privacy van de patiënt gegeven, lingen hoe artsen met fouten en juri- waarschijnlijker is dat het dische procedures moeten omgaan. zwijgen wordt ingegeven uit currentie-overwegingen van verze keraars en ziekenhuizen", aldus Stolker. Volgens hem toept men binnen de gezondheidszorg het spookbeeld op van 'Amerikaanse toestanden'. Men denkt daarbij aan artsen die provincie is bereid jaarlijks 300.000 er misgaat - gulden ter beschikking te stellen zondheidszorg. Alle betrokkenen, hun verzekeringspremie niet de grote verzekeraars, kunnen betalen of aan artsen die r dit fonds. Het ontwikkelingsfonds is vooral ^eeeen niets bedoeld om kleinere gemeenten fouten staat te stellen plannen voor te be- ten: En ,voor reiden en onderzoek te doen, bij weten, doen voorbeeld naar de verplaatsing van milieuhinderlijke bedrijven. De voorbereiding van dergelijke plan nen komt nu vaak niet van de grond omdat gemeenten met geldgebrek kampen. De provincie meent dat het bedrijfsleven zelf baat heeft bij het fonds. Stadsvernieuwing levert immers werkgelegenheid in de bouw op. De samenwerking met het be drijfsleven moet vanaf 1991 gestalte krijgen. De provincie richt zich met het fonds vooral op het opknappen van particuliere woningen, de ver betering van in het slop geraakte na oorlogse wijken en dorpsvernieu wing. Die hebben vaak nog geen goed plan voor de verbetering van de woningvoorraad, de verplaatsing van bedrijven of de verbetering van het dorpscentrum. Het fonds, dat naast een aantal andere provinciale regelingen komt te staan, moet daarin verandering brengen. aantallen een verkeersslachtoffer onderweg de aard van die fou- tegenkomen en dat gewoon laten r ze al iets zouden liggen uit angst dat ze later met een het liefst het zwij- proces te maken zouden kunnen Hij pleit voor meer aandacht i artsenopleiding voor de juridische aspecten van het artsenberoep. "Licht de patiënt eerlijk in als er iets mis is gegaan. De verzekeringsvoor- waarden verbieden de arts niet met zijn patiënt over de mogelijke fout te spreken. De arts kan er ook zon der enig bezwaar op wijzen dat het ziekenhuis een aansprakelijkheids verzekering heeft afgesloten waar onder een mogelijke claim valt. Een arts mag alleen geen schadevergoe ding toezeggen". Duinrell wil hogere glijbaan dan toegestaan WASSENAAR Het Wasse- naarse recreatiepark Duinrell wil een 'droge glijbaan' bou wen, maar door onduidelijk heid'over bouw- en goothoogte vreest Duirell geen bouwver gunning te krijgen. De directie van Duinrell wil van de zaak een test-case ma ken. Terwijl de provincie met bepalingen over lage goten de bouw van blokkendozen wil voorkomen, werkt ze juist het ontstaan van lelijke bouwsels in de hand, vindt men in Duin rell. Wanneer de provincie de be zwaren afwijst en een bouw vergunning uitblijft, komt er begin volgend jaar een lelijke recht-toe-recht-aan glijbaan waar mensen met kussens van af kunnen suizen. Als het mee zit komt er een romantisch to rentje in Italiaanse stijl, net als de architect nu al heeft ge- Schetst. Wethouder A.F. Co- cheret de la Morienière wacht de uitspraken van de provincie af en is benieuwd wanneer Duinrell de bouwaanvraag wil indienen. pen tijd korte metten gemaakt met deze overlast. In de algemene plaat selijke verordening is een parkeer verbod voor de bebouwde kom vastgelegd. Ook zijn terreinen of straten aangewezen als parkeerter rein voor vrachtwagens. In Noordwijk zijn ambtenaren naarstig op zoek naar een terrein en in Rijnsburg is een notitie in voor bereiding. Sassenheim heeft geen plek waar vrachtwagens kunnen parkeren en krijgt er voorlopig ook geen. "Onderzoek hiernaar staat op het lijstje van dingen die we ooit nog moeten doen. Omdat het hier geen probleem is, er zijn nauwelijks klachten, kan het nog wel even du ren", aldus een ambtenaar van deze gemeente. Alphen aan den Rijn heeft onder meer plaatsen voor vrachtwagens ingericht op de industrieterreinen Rijnhaven, Molenwetering en De Bijlen. Dit voorjaar is onderzocht of er zich nog problemen voordeden met vrachtwagens in de bebouwde kom. Het aantal klachten vanuit de bevolking bleek laag te liggen, maar de chauffeurs waren minder tevre den. Het terrein De Bijlen ligt ver van de 'bewoonde wereld' waar door diefstal van en inbraak in de wagens geregeld voorkomt. Veel chauffeurs zien er daarom vanaf het terrein te gebruiken en zetten de wagen toch maar voor de deur. De zer dagen wordt het terrein evenwel met een hek beveiligd. Hangijzer In Noordwijk is een parkeerterrein voor vrachtwagens volgens wet houder V. Salman al acht jaar een heet hangijzer. Gezien het aantal klachten, is volgens de wethouder haast geboden. Hoewel een aantal terreinen beschikbaar is, kan Noordwijk moeilijk een keuze ma ken. Het dorp streeft ernaar binnen enkele jaren een bedrijventerrein te krijgen, maar de plek is nog niet be kend. Het meest logische is volgens Salman om het parkeerterrein bij het bedrijventerrein te leggen. Juist omdat dat nog wel enkele jaren op zich kan laten wachten, overweegt het gemeentebestuur een tijdelijk terrein aan te wijzen. Katwijk heeft, zo meldt een amb tenaar, geen problemen met de vrachtwagens. Door het jaar heen wordt slechts een enkele klacht ge uit. Het dorp heeft in het verleden verschillende parkeerterreinen aan gewezen. "De vrachtwagenchauf feurs geven behoorlijk gehoor aan het verbod tot parkeren in de be bouwde kom". Ook Lisse kent volgens een amb tenaar geen problemen met de vrachtwagens. Het gemeentebe stuur besloot al in 1980 tot de aanleg van een flink aantal plaatsen. "Lisse telt veel transportbedrijven waar door het probleem zich hier eerder dan in andere plaatsen manifesteer de. We hebben daarom ook eerder maatregelen getroffen", meldt een woordvoerder van de gemeente. De bewoners van Voorhout heb ben niet zo zeer last van geparkeer de auto's in de dorpskern, alswel van door de straten denderende wa gens. Het parkeerterrein ligt ten noordoosten van het dorp. Verkeer vanaf de Leidsevaart, een belangrij ke aanvoerroute, moet het hele dorp door om het terrein te bereiken. Flora De bloemenveiling Flora in Rijhs- burg trekt het nodige vrachtverkeer aan. Jaren geleden kocht de ge meente een stuk grond aan de Korte Voorhouterweg met de bedoeling er een vrachtwagenparkeerterrein van te maken. Dat is er nooit van ge komen. 'Het terrein is te klein en de inrichtingskosten zijn te hoog", al dus gemeentesecretaris G.J. Visser. Elders in het dorp zijn kleinere ter reinen waar vrachtwagens mogen worden geparkeerd en met de bloe menveiling is afgesproken dat bloe menwagens op het Floraterrein mo gen worden gestald. Omdat er bij de politie geregeld klachten binnenko men is de gemeente begonnen met een onderzoek dat moet uitwijzen of er wel voldoende plaatsen zijn. De gemeente Leiden heeft al ja ren geleden parkeerplaatsen voor vrachtwagens aangelegd. Klachten over verkeerd geparkeerde vracht wagens komen voornamelijk uit de Stevenshof, waar nog geen vracht wagenparkeerterrein aanwezig is. Een ambtenaar van de directie ver keer en vervoer verwacht dat ook deze klachtenstroom snel zal zijn opgelost; burgemeester en wethou ders staan op het punt in de nieuw bouwwijk, terreinen aan te wijzen. Informatie over emigratie LEIDEN - In het Antonius Club huis aan de Lange Mare in Leiden wordt woensdag 15 november een informatieavond gehouden over de mogelijkheden van emigratie naar Nieuwzeeland. Dat land is meer in de belangstelling gekomen nu in Australië sinds kort'strengere bepa lingen ten aanzien van immigratie gelden. Vanuit de regio Leiden zijn bij de Nederlandse Emigratiedienst herhaalde verzoeken binnengeko men om informatie omtrent emigra tiemogelijkheden naar Nieuwzee land. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Radio Gezondheid op kabel LEIDEN - Radio Gezondheid, een radio-programma van de Stichting Gebruikersorganisaties Gezond heidszorg, besteedt zondag aan dacht. aan de samenwerking die sinds januari bestaat tussen ver schillende patiëntenverenigingen en gehandicaptenórg^nisaties in de duin- en bollenstreek, de Rijnstreek en de Leidse regio. Het programma wordt uitgezonden via Omroep Rijnland van 10.30 tot 11.00 uur op 105,7 MHz of 88,1 Mhz op de kabel. LEIDEN Het is vandaag precies zestig j aar geleden dat de arts Murk Jansen, zoon van een hoofdonderwijzer, en Anna Grol, een behoorlijk kapitaalkrachtige dame, elkaar vonden in wat anno 1989 een particulier initiatief zou worden genoemd: de oprichting van een 'Vereeniging voor Misvormden'. Later werd de naam naar Anna Grol gewijzigd in de Vereeniging voor Orthopaedie 'De Anna- kliniek'. door Annemiek Ruygrok Tien jaar ervoor had Jansen de vereniging al opgericht en in die tien jaar wist het tweetal een kli niek op te zetten, waarin een ope ratiekamer, een röntgenkamer en verpleegzalen de patiënt ten dien ste zouden staan. Het doel was om alles te doen aan mankementen in het mense lijk bewegings-apparaat (ge wrichten) en correcties in ver keerde houdingen aan te bren gen. "Wat krom is recht maken" was dan ook de leuze van deze pioniers in de orthopedie. Ter ondersteuning van het bewe gingsapparaat moesten zoge naamde orthesen worden ge maakt en ter vervanging van geamputeerde ledematen begon men zelf protheses te vervaardi gen. In die begintijd waren de middelen nog gebrekkig: leer, hout en metalen. De kunstlede maten waren dus bepaald niet licht van gewicht. Bovendien wa ren de mogelijkheden beperkt. Een kunsthand was niet veel meer dan een haak, goéd genoeg om het stompje te verbergen, maar niettemin overduidelijk een kunstgreep. Tègenwoordig staan zoge naamde composieten, ten behoe ve van de ruimtevaart ontwikkel de kunststoffen, en computers de instrumentmakers van de Anna Kliniek ten dienste. Zo kunnen de mooiste kunstbenen worden ontwikkeld, licht en nauwelijks van echt te onderscheiden. De Anna Kliniek groeide in de loop der jaren uit tot een vooraan staand instituut voor orthopedie, zowel in klinische als technische zin. Uit binnen- en buitenland ko men hier mensen zich laten be handelen. Sinds 1977 kwam een scheiding tussen het klinische en het tech nische gedeelte tot stand. Onder wijs en onderzoek werden onder gebracht bij het Academisch Zie kenhuis. Een erkenning van het specialisme dat in De Anna Kli niek was opgebouwd. Faam De roem die de kliniek in de loop der jaren opbouwde, werd niet al leen door de patiënten die van heinde en ver kwamen bewerk stelligd, maar ook door de specia listen, afkomstig van De Anna Kliniek. Van tijd tot tijd vestigde zo'n orthopedist zich elders, nam soms een instrumentmaker mee en zo kwamen er in het land or thopedische centra van faam. Op het ogenblik zijn er acht polikli nieken onder auspiciën van De Anna Kliniek verspreid over het land gevestigd. Behalve in Lei den is er ook in Emmen een fa briek voor orthesen en prothesen om het noorden van het land te kunnen bedienen. De werkplaats heeft altijd ruimte voor goede mensen. Na een mts-opleiding tot instrument maker kunnen jongeren hier aan de gang. Zij krijgen dan een door de kliniek betaalde opleiding in Den Bosch met de garantie dat zij na afloop in de werkplaats terecht kunnen. "Het is niet zo dat zij mèt hun diploma ook hun ontslag brief krijgen", aldus waarnemend directeur H. van den Heuvel. Sinds enkele maanden is een 2 divisie verbonden aan De Anna Kliniek: Anna Medical Sys tems. Deze divisie importeert pre- cisie-instrumenten, benodigd om de protheses nauwgezet af te stel len. Van den Heuvel: "De kwali teit die hier wordt geleverd, is me de te danken aan de kennis van biomechanica. JUs een prothese moet worden gepast, wordt die heel fijn afgesteld. Het ligt eraan voor wie hij bestemd is. Als een ouder iemand een kunstarm krijgt, worden daar andere eisen aan gesteld dan aan een kunstarm voor een 18-jarige. De uitlij n-ap- paratuur die we hiervoor gebrui ken is voor andere specialisaties ook geschikt. Bij voorbeeld voor metingen in de sport of voor ergo nomische doeleinden. Wij heb ben de kennis in huis om de goe de, computergestuurde appara tuur te beoordelen en advies te geven aan anderen welke appara ten geschikt zijn". Volgens hem is deze divisie een 'toegevoegde waarde'. Uit de winst die hiermee kan worden ge maakt kan De Anna Kliniek, zo is de bedoeling, weer onderzoek en ontwikkeling van nieuwe pro- dukten bekostigen. Rusland Het zestigjarig bestaan wordt vandaag gevierd met een sympo sium over orthopedie. In samen werking met de Boerhaave Com- missie zullen Nederlandse en Russische geleerden hun licht la ten schijnen over onderwerpen als reuma-orthopedie, bottumo- ren en bottransplantaties en kin- der-orthopedie. Vanwaar die Russische specialisten? Volgens Van den Heuvel is er op het ge bied van de orthopedie veel ken nis in West-Europa en de VS aan wezig. "Maar de landen achter het Ijzeren Gordijn vormen een grijze vlek. Daar weten we weinig van. Dus dachten we dat het mogelijk interessant zou zijn een aantal he ren eens wat uit de doeken te la ten doen. Via een kliniek in Mos kou zijn de contacten gelegd. En het is heel spannend, want het is onbekend wat die Russische ge leerden te bieden hebben".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13