II EG onderzoekt met lood vergiftigd voer ér Sigarenindustrie dreigt teloor te gaan Ook in Engeland koeien gestorven Postbestellers voelen zich lastdier met folders It «I 'v r. Shell en Akzo gaan meer pvc maken Justitie trekt beschuldiging fraude Granaria deels in Infotheek op scherp' voor meer overnemingen VRIJDAG 10 NOVEMBER 1989 PAGINA 7 BRUSSEL/LONDEN/DEN HAAG (GPD) Gisteren zijn ook in Groot-Brittanië koeien gestorven aan met lood vergiftigd veevoer, nadat eerder in Nederland tientallen koeien om het leven kwamen door dezelfde oorzaak. De Europese Commissie stelt op Brits verzoek een onderzoek in naar wat de Britse minister Gummer (landbouw) in zijn brief aan de Eu ropese Commissie "een internationaal complot van de Europese veevoederhandel" noemt. De Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de EG, heeft de Nederlandse regering gevraagd welke maatregelen zijn genomen om de verspreiding van het vergifti ge veevoer tegen te gaan en op welk moment de andere lidstaten zijn ge ïnformeerd. Volgens een woord voerder van het ministerie van land bouw in Den Haag is de Britse over heid op 1 november gewaarschuwd dat een schip met het lood veront reinigd veevoer, afkomstig van het Schoonmaak na brand slecht voor gezondheid AMSTERDAM (GPD) Degenen die afgebrande panden moeten schoonmaken lopen grote risico's voor hun gezondheid. Het roet is vaak giftig door het toenemend ge bruik van kunststoffen in allerlei producten. Zo kunnen onschuldige kantoorattributen als telefoons en tapijten na een brand veranderen in gevaarlijke chemische combinaties. Onderzoekers van de Chemiewin kel van de Universiteit van Amster dam troffen onder andere koolwa terstoffen en dioxines in roet aan. Ook kunnen giftige gassen als ben zeen, styreen en blauw- en zout- zuurgas ontstaan bij de verbran ding van kunststof materialen. Bo vendien blijven deze gassen lang hangen in de ruimten. Op verzoek van de Industriebond FNV heeft de Chemiewinkel het roet-onderzoek uitgebreid. Het bleek dat er nog weinig bekend is over de arbeidsomstandigheden waaronder schoonmakers in de brand- en roetschadereiniging hun werk moeten doen. Deze schoon maakbedrijven, goed voor een jaar omzet van 45 miljoen gulden, zijn steeds sneller na de brand aanwezig om zo veel mogelijk van het interi eur te redden. Dit houdt voor de schoonmakers grote risico's in. Koolmonoxide, dat vrijkomt bij verbranding van on schuldige natuurproducten, kan lei den tot hartklachten. Lichte PAK's .'een chemische verbinding) veroor zaken misselijkheid, buikkramp, keelpijn, oogklachten, overmatig transpireren en pijnlijk plassen. De effecten van zwaardere PAK's zijn nog onbekend. Bij dieren veroorza ken ze kanker. De FNV vindt dat het roet daarom eerst moet worden onderzocht. Dat kost tijd, soms meer dan een week. Die tijd hebben de schoonmaakbe drijven meestal niet. Het getroffen bedrijf wil zo snel mogelijk aan de slag. Ook de verzekeraar oefent druk uit op het schoonmaakbedrijf om zo snel mogelijk te reageren. De onderzoekers vinden overi gens dat nog niet genoeg onderzoek is gedaan om harde conclusies te verbinden aan het onderzoek. Zij spreken van een 'indicatie' over de arbeidsomstandigheden van schoonmakers. Economie kort Omroep De omroepmedewerkers wijzen de in september met veel moeite en stakingsdreiging bereikte omroep- cao af. Dat bleek gisteravond tij dens een vergadering van de geza menlijke omroepbonden. De aan wezige vakbondsleden vonden una niem dat het principe-akkoord over de omroep-cao op termijn toch te weinig garanties biedt op een gega randeerd inkomen. Wang De Amerikaanse computerfabri kant Wang Laboratories schrapt per 1 januari nog eens 2.000 banen in een nieuwe poging om de financiële problemen te boven te komen. Bij Wang werken op het ogenblik 25.000 mensen. Een jaar geleden waren dat er nog 32.000. Wang heeft evenals andere fabrikanten van mi nicomputers te kampen met een stagnerende markt. De onderne ming leed in het eerste kwartaal van het lopende boekjaar een verlies van 62,1 miljoen dollar. Reiskostenforfait De werkgeversorganisaties blijven zich verzetten tegen de afschaffing van de aftrekbaarheid van het woon-werkverkeer. Dat blijkt uit het advies van de Commissie- Brokx over het reiskostenforfait dat vandaag wordt aangeboden aan de bewindslieden op verkeer en water staat (Maij-Weggen) en financiën (Kok). De werknemersorganisatie in de Commissie-Brokx hebben er geen moeite mee dat de aftrekbaar heid van het woon-werkverkeer ge deeltelijk wordt afgeschaft. bedrijf Slump BV in Stroobos, on derweg was naar Engeland of daar al was gearriveerd. Volgens het Britse ministerie van landbouw is het aan die waarschu wing te danken dat zich geen grote re rampen hebben voorgedaan. Dertig koeien en kalveren zijn in middels in Engeland overleden. De Britse regering heeft gisteren voor ongeveer 1200 veehouderijbedrij ven in het oosten van het land, ver- scherpe contrle ingesteld, omdat er mogelijk met lood verontreinigd veevoer is gebruikt. De verse melk van deze getroffen boerderijen wordt omgezet in melkpoeder, zo dat die kan worden opgeslagen tot het noodzakelijke onderzoek naar mogelijke loodvergiftiging is afge rond. Minister Gummer spreekt open lijk van een grof schandaal dat de gehele Europese Gemeenschap zich moet aantrekken. Omdat er volgens hem sprake is van een cri minele samenzwering binnen de Gemeenschap, die het mogelijk heeft gemaakt dat een grote hoe veelheid afgekeurd en voor vernie tiging bestemd veevoer toch is ge distribueerd en in Nederland en Groot-Brittannië terechtgekomen. Volgens de Labour-oppositie zijn minister Gummer en zijn staf nog veel te traag geweest. Nu is moge lijk toch besmette melk in de han- del 'gekomen. Gewezen werd op ri sico's op langere termijn met het vlees van aangetaste koeien, aldus de critici. Het Britse ministerie van landbouw ontkent dat met grote klem en zegt de situatie volledig on- <^er controle te hebben. Het EG-onderzoek zal ook moe ten uitwijzen of de Britse koeien in derdaad zijn vergiftigd door het veevoer uit Nederland. Het Neder landse ministerie van landbouw be schouwt de loodvergiftiging voor alsnog als een incident; gewacht wordt nog op de resultaten van het onderzoek dat de Algemene Inspec tie Dienst instelt. In Nederland zijn tot dusver twaalf koeien gestorven door de loodvergiftiging; bij 62 was de loodvergiftiging zover gevor derd, dat ze moesten worden ge slacht. VOLVO - De EG-commissie in Brussel heeft de Nederlandse rege ring laten weten het niet eens te zijn met de steun die Den Haag aan Vol vo Car BV verleent. Het betreft een bedrag van 500 miljoen gulden waarvan de Commissie vindt dat het om renteloze bedrijfssteun gaat. De EG-commissie vindt dat dit con currentievervalsend werkt. BOXTEL De toekomst ziet er duister uit voor de Nederlandse si- garenindustrie. Wanneer het ac cijnsplan van de Europese Commis sie werkelijkheid wordt, verdwij nen alle sigarenfabrieken uit Neder land. Wat er over blijft zijn een paar verkoopmaatschappijen en het management. Meer niet. Dit sombere beeld schetst H. van den Berg, president-directeur van de Ebas Groep in Boxtel. Zijn be drijf, met vestigingen in Nederland, België en de Bondsrepubliek Duits land en bekende merken als La Paz en Willem II, is met een jaarproduk- tie van ruim 1,1 miljard sigaren en een omzet van 330 miljoen gulden de grootste sigarenproducent in Eu ropa. Wereldwijd is er alleen in de Verenigde Staten een bedrijf dat nog meer sigaren maakt. door Joop van Dalfsen/ANP De Europese Commissie wil de accijns op sigaren binnen enkele ja ren optrekken naar 25 procent en la ter zelfs naar 36 procent van de kost prijs. In Nederland wordt momen teel 20 procent belasting geheven op sigaren. De Nederlandse Vereni ging voor de Sigarenindustrie trok vorig week al aan de bel. Een derge lijke maatregel is desastreus voor de bedrijfstak, aldus de werkge versorganisatie. Van den Berg: "Een dergelijke maatregel betekent dat de verkoop prijs van de sigaren gemiddeld met 40 procent omhopg moet. Dat kan natuurlijk niet, dan zou de markt van de ene op de andere dag volle dig in elkaar storten. Dus moeten de producenten op een of andere ma nier de kosten zien te drukken. Dat kan alleen nog maar door de totale produktie over te plaatsen naar lan den met lage loonkosten." "Het maken van sigaren is erg ar- beidsintenief. Er is wel gemechani seerd maar niet geautomatiseerd. Dat kan niet omdat elk tabaksblad anders is. Daarom hebben veel be drijven een deel van de produktie nu al overgebracht naar landen met lage lonen. Daar worden de halffa brikaten geproduceerd waarvan in Nederland sigaren worden ge- ROTTERDAM (ANP) - De RO- VIN, een gezamenlijke dochter van Shell en Akzo, zal de produktie-ca- paciteit van pvc (polyvinylchloride) uitbreiden van 215.000 ton per jaar naar 300.000 ton. Dat blijkt uit een publikatie in Shell Venster, het blad van deze onderneming, van deze maand. Pvc is in opspraak gekomen na dat deze zomer was vastgesteld dat bij de verbranding van onder meer pvc's door de Afvalverbranding Rijnmond (AVR) giftige dioxines vrijkomen. Volgens het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Mil ieuhygiëne (RIVM) dient het aanbe veling om pvc's te weren uit het huisvuil. De pvc-produktie die wordt maakt." De totale produktie be draagt 1,8 miljard sigaren. Daarvan wordt 70 procent geëxporteerd naar zo n honderd verschillende landen. Teloorgang Als het plan van de Europese Com missie echter werkelijkheid wordt, lijkt de totale teloorgang van een Nederlandse bedrijfstak die de af gelopen decennia al dramatisch in omvang is afgenomen dan ook onaf wendbaar. Ooit waren er in Neder land 12.000 sigarenmakers. Die werkten veelal thuis of in kleine be drijfjes, waarvan er honderden wa ren. De produktie concentreerde zich na de eeuwwisseling vooral in Oost-Brabant en Veenendaal. Daar was met name onder de keuterboer tjes - die met hun grote gezinnen een schamel bestaan leidden - een grote behoefte om wat bij te verdie nen. Later ontstonden de echte si garenfabrieken, vaak familie-on dernemingen. Nu zijn er nog zeven grote bedrijven over en een handvol kleine. In de sigarenindustrie in Ne derland werken momenteel nog maar 1.800 mensen. De afkalving van de Nederlandse sigarenindustrie begon in de jaren dertig en zette vooral na de tweede wereldoorlog versneld door. De ge allieerden met hun pakjes Lucky Strike maakten de sigaret in Europa populair. "Voor die tijd werd over wegend sigaren gerookt. Naarmate de sigaret meer en meer in trek raakte verdween de belangstelling voor de sigaar." De sigarenindustrie moet echter ook de hand in eigen boezem steken, meent Van den Berg. "Er zijn in het verleden veel fouten gemaakt. Marketing was een onbekend begrip. In de bedrijven werd nauwelijks geïnvesteerd. Veel Nederlandse bedrijven zijn de afgelopen jaren onderdeel gaan uitmaken van grote multi-nationale ondernemingen. De Ebas Groep bijvoorbeeld is een dochteronder neming van Swedish Tabacco Group AB dat weer deel uitmaakt van Procordia, een op de beurs in Zweden genoteerde multi-national met een omzet van 6 miljard gulden. De Ebas Groep nam afgelopen zo mer Willem II in Valkenswaard over. Daarnaast verwierf het bedrijf 25 procent van de aandelen van si- DEN HAAG (GPD) - Sinds de pri vatisering van de PTT is het bedrijf steeds actiever bij het werven van nieuw werk. De verspreiding van huis-aan-huis- folders is zo'n sector waarin het voormalige staatsbedrijf erg actief is geworden. In een jaar tijd steeg de bezorging van druk werk en monsters van 784 naar 885 miljoen stuks. 'Agressief, noemt een concurrent het optreden van de post op de huis-aan-huis-markt. De postbestellers zijn er niet gelukkig mee. "Zij voelen zich steeds meer lastdieren worden", aldus bestuur der Jan Dekker van de AbvaKabo, die de onvrede van de bestellers on langs bij de directie aan de orde stel de. De klachten van de bezorgers zijn tweeërlei. Uiteraard zijn hun tassen door de folders zwaarder. Maar bo vendien duurt hun bestelronde lan ger, omdat ze met huis-aan-huis- materiaal bij ieder adres iets in de bus moeten gooien. "De tijd die ze over een ronde doen, is ooit weten uitgebreid omdat de zogenaamde 'opwerksectie' van de ROVIN reeds over een capaciteit van 300.000 ton beschikt is voor ongeveer 10 pro cent bestemd voor verpakkingen. De Vereniging Milieudefensie is on langs een actie gestart om de kunst stof uit de winkels te wëren. Vol gens een woordvoerster van de or ganisatie heeft een aantal bedrijven, zoals Albert Heyn en Vroom Dreesmann, bemoedigend op de actie gereageerd. De producenten en de verwer kers van pvc zijn verenigd in de stuurgroep 'Pvc en milieu'. Deze stuurgroep zegt met de milieubewe ging een discussie te willen over het gebruik van de stof. Milieudefensie wil echter alleen praten over de af- garenfabriek Arnold Andre in de Bondsrepubliek Duitsland. De Nederlandse sigarenindustrie heeft het afgelopen jaar al het moge lijke gedaan om de Europese Com missie op andere gedachten te bren gen. "Vanuit Nederland hebben we echter nauwelijks steun gekregen. schappelijk berekend en tot nu toe werd ervan uit gegaan dat ze bij vier van de vijf bussen post moesten be zorgen. Ze doen er nu dus veel lan ger over", aldus Dekker. Bijko mend probleem is dat de meeste fol ders moeten worden verspreid in de tijd dat de besteller het toch al extra druk heeft vanwege de kerst- en nieuwjaarskaarten. PTT-Post zag het probleem vol gens Dekker in en is bereid er wat aan te doen. "We hebben ze duide lijk gemaakt dat de kans op onrust in het land anders erg groot was. En daar voelden ze weinig voor", zegt hij. De directie heeft dan ook toege zegd voor 17 november een com- Alleen de vroegere staatssecretaris Van Rooy heeft zich voor ons inge spannen, maar die is er niet meer. Onze hoop is nu gevestigd op minis ter Kok. Die komt uit de vakbewe ging. Hij weet als geen ander wat het betekent als een hele bedrijfstak wordt opgedoekt." pensatievoorstel aan de centrale on dernemingsraad voor te leggen. Of die compensatie in geld of in tijd tot stand komt, weet Dekker niet: "Dat ■doet er voor ons ook niet zoveel toe. Wat ons betreft mogen de districten dat zelf in overleg met hun perso neel bepalen". Daarmee kan echter niet worden gecompenseerd dat postbestellers het bezorgen van huis-aan-huis-fol- ders eigenlijk maar minderwaardig werk vinden. "Zeker in het begin, toen die markt steeds belangrijker werd. hadden veel mensen zoiets van: dat kan mijn buurjongetje ook. daar heb je helemaal geen kennis of vaardigheden voor nodig", zegt LEIDEN/AMSTERDAM (GPD/ANP) Het Leidse automa tiseringsbedrijf Infotheek 'staat op scherp' voor nog meer overnemin gen, zo kondigde algemeen direc teur Van Leenen gisteren aan bij een toelichting op de overstap van de parallelmarkt naar de officiële markt van de Amsterdamse effec tenbeurs. Het afgelopen jaar is Info theek ook al op het overname-pad geweest met de verwerving van het Info Computer Centrum en Mi- croland. Het eerste bedrijf levert net als Infotheek automatiseringssyste men aan grote bedrijven en Mi- croland richt zich vooral op het mid den- en kleinbedrijf. Tot en met 23 november staat de inschrijving open op ruim 250.000 nieuwe certificaten tegen de uitgif- tekoers van 29 gulden met voor keursrecht voor bestaande aandeel houders. Verder verkoopt grootaan deelhouder Van Leenen 250.000 aandelen tegen dezelfde prijs. Infotheek zal de emissie-op brengst van ruim 7 miljoen gulden gebruiken voor versterking van het eigen vermogen. Na de uitgifte zal het aansprakelijk vermogen onge veer 48 miljoen gulden bedragen op een totale financiering van 119 mil joen gulden. De overstap naar de of- ZAANDAM (ANP) - Het krui deniers-concern Ahold heeft door een juridische blunder een kans laten liggen om het West- duitse grootwinkelbedrijf Asko buiten de deur te houden. Een voorstel van het bestuur van Ahold om daartoe de statuten voor een beschermingscon- structieb te wijzigen kon niet in stemming worden genomen, omdat er een vormfout was ge maakt. Asko waarmee Ahold al enige tijd overhoop ligt, maakte het bestuur erop attent dat in de op roep tot de vergadering niet na drukkelijk was vermeld dat in deze tweede vergadering geen quorum (vastgestelde hoeveel heid aanwezigen) meer was ver eist. Dat moet wel van de wet en daarmee was er formeel dus op nieuw een quorum nodig en daarvoor waren er te weinig Besprekingen over samen werking tussen Ahold en Asko werden door Ahold afgebroken toen bleek dat Asko plotseling van de SHV een aandelenpak ket had overgenomen. Asko zoekt nu haar heil bij de rechter over de beschermingsconstruc tie van Ahold. ROTTERDAM (GPD) - Justitie heeft de beschuldiging ingetrokken dat het Rotterdamse graan- en vee voederbedrijf Granaria ten onrech te EG-subsidies heeft opgestreken. Wel heeft het bedrijf (door de EG bepaalde) invoerheffingen ontdo ken, zegt de Rotterdamse officier van justitie mr.J. Mooijen. Zij blijft bij haar vermoeden dat het gaat om een fraude van meerdere miljoenen guldens. Het onderzoek spitst zich toe op een partij tapioca (een grondstof voor veevoeder) die in maart 1988 in Rotterdam werd aangeleverd. Justi tie meent te kunnen bewijzen dat Granaria de lading heeft gekocht en de invoerheffing moest betalen. Dat zou niet zijn gebeurd. Tapioca wordt in de Rotterdamse haven aangevoerd in bulkcarriers, grote schepen, vaak met een lading van meer dan honderdduizend ton. De waarde van de tapioca schom melde in het voorjaar van 1988 tus- Dekker. "Maar die houding is nu wel aan het veranderen. Mensen zien dat bij de geprivatiseerde PTT belangrijk is geld in het laatje te brengen". En van die motivatie moet de PTT het ook hebben, want een correcte bezorging is ëen van de argumenten waarmee het postbedrijf klanten van andere bedrijven benadert. Be langrijke orders die werden binnen gehaald waren Gamma en Blokker. Concurrent Vierhand bv in Haar lem, met een marktaandeel van 32 procent een van de grootste folder- verspreiders van ons land. erkent aan de PTT klanten te zijn kwijtge raakt. Volgens woordvoerder P. De den werft PTT volgens hem vooral door lagere prijzen. "Vroeger kon je ook via de post huis-aan-huis ver spreiden, maar hun prijsniveau lag toen idioot hoog. Nu zijn ze nog steeds duurder, maar het gat is min der groot". Deden schat het markt aandeel van de PTT op zo'n 8 pro cent. ficiële markt houdt verband met de sterke groei van Infotheek, die daar om optimale toegang tot risicodra gend kapitaal noodzakelijk acht. De onderneming voorziet voor dit jaar een nettowinst van 14,5 miljoen gulden bij een omzet van 265 mil joen. Over 1988 bedroeg de winst 7,7 miljoen. Voor 1990 verwacht Info theek een vermindering van de groei op de Nederlandse markt voor personal computers. Zij ziet voor zichzelf een autonome omzetgroei van ruim 30 procent, terwijl ook ver groting van de omzet door middel van overnemingen in de lijn der ver wachtingen ligt. Het nettoresultaat zal naar ver wachting in 1990 vijf procent van de omzet benaderen. Daarmee zal deze marge, die is gedrukt door de over neming van bedrijven die minder rendabel waren dan de oude Info- theek-ondernemmgen, weer op een vroeger peil zijn teruggekomen. Na emissie en verkoop van aande len zal de houdstermaatschappij Jerise Corporation nog 68,5 procent van het uitstaande aandelenkapi taal in handen hebben tegen 78 pro cent daarvoor. Jerise is gevestigd op de Nederlandse Antillen en wordt bestuurd door Van Leenen. ««MS*- i Van Leenen foto AND Acties dreigen bij NS-dochter UTRECHT (ANP) - Bij ElectroRail (500 werknemers), een dochteron derneming van de Nederlandse Spoorwegen, dreigt een conflict over het plan van de directie om de salarissen in vijf jaar met tién pro cent te verlagen De werknemers houden vanmiddag als de cao-on derhandelingen worden voortgezet, een demonstratieve optocht over de bedrijfsterreinen in Utrecht. Vol gens de bond kan als dat niets uit haalt een estafettestaking starten in de hoofdvestiging Utrecht en op de plaatsen in het land waar aan NS- opdrachten wordt gewerkt. De lonen bij ElectroRail zijn afge stemd *op de NS-cao. De directie wil ze aanpassen aan het lagere niveau in de elektrotechnische sector om dat ElectroRail (meer) opdrachten van derden wil gaan uitvoeren en dan op de vrije markt moet kunnen concurreren. Het bedrijf is volgens de bond bij de concurrentie ook in het nadeel doordat het elektrotech nisch bedrijf meer met jongeren werkt die lager worden beloond. sen de 300 en 320 gulden per ton. De gebruikelijke invoerheffing over de grondstof, die voor negentig pro cent uit Thailand komt, bedraagt zes procent van de waarde van de aangeleverde partij. Dit percentage kan echter variëren. Het is afhanke lijk van het land van herkomst en het invoerquotum dat voor dat land is gesteld. Schippers Zeven binnenvaartschippers die betrokken zijn geweest bij de rellen rond de Granaria-transporten zijn gisteren veroordeeld tot geldboetes en voorwaardelijke celstraffen. De Arnhemse politierechter mevrouw mr. A.M.L. Schimmelpenninck Mulder achtte de zeven schippers schuldig aan openlijke geweldple ging. Eën schipper werd vrijgespro ken wegens gebrek aan bewijs. Eer der dit jaar werden al drie schippers veroordeeld tot geldboetes van 500 en 1000 gulden. LONDON Het leger steekt een handje toe om de gewonden per ambulance te vervoeren. Het ambulance-perso neel is nog steeds in staking. De onhandigheid van de eerste dagen is inmiddels voorbij zoals de soldaten hier bij de EHBO-post van het Sint Thomas-ziekenhuis demonstreren. (foto epa> bouw van de produktie en toepas sing van pvc. Volgens de stuurgroep blijkt uit alle onderzoeken 'behalve dat van het RIVM', dat het verminderen van de hoeveelheid pvc in een verbran dingsinstallatie niet leidt tot minder dioxines. De stuurgroep wil daarom eerst een programma opstellen, ge richt op een zo gering mogelijke milieubelasting bij 'produktie, ver werking, gebruik, hergebruik en verwijdering van pvc' in plaats van praten over afbouw van pvc-pro duktie en gebruik. De stuurgroep vindt het dan ook helemaal niet be zwaarlijk dat de produktie-capaci- teit wordt uitgebreid, terwijl een dialoog over de schadelijkheid van de stof begint. De Vereniging Milieudefensie zal binnenkort opnieuw de aandacht van het winkelend publiek op de pvc-kwestie richten. De producen ten en verwerkers van de stof me nen dat door het ontbreken van een dialoog met de milieuorganisaties het gevaar bestaat dat de industrie 'de hakken in de grond zet' en geen discussie meer zal aangaan over milieuvriendelijke alternatieven. Ahold blundert bij poging Asko kwijt te raken

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7