Brug Haarlemmertrekvaart binnen bereik door akkoord WD Warmond verliest strijd om wethouderszetel CDA: Leiderdorpers moeten meer betalen voor scherper milieubeleid PAGINA 16 REGIO LEIDEN VRIJDAG 10 NOVEMBER 1989 WARMOND - Bijna 200 War- mondse kinderfietsen zijn gis- termorgen gecontroleerd door de plaatselijke politie in samen werking met Veilig Verkeer Ne derland (WN). Leerlingen van basisschool De Waaier lieten fietscodes ingraveren en hun rij wiel keuren. Licht, remmen en sturen wer den gecontroleerd en als alles in orde was ontving de eigenaar van de fiets een 'o.k sticker' van WN. De eventuele mankemen ten werden vermeld op een kaartje die de kinderen mee naar huis konden nemen. Hoe veel fietsen in orde waren kon een woordvoerder van De Waai er niet zeggen. Evenmin is hem bekend hoeveel fietsen gegra veerd Zijn. (foto Henk Bouwman) Fietser aangereden in Voorschoten VOORSCHOTEN - Een 59-jarige fietser uit Voorschoten is gistermid dag omstreeks een uur door een vrachtwagen aangereden op de kruising Generaal Spoorlaan en Ka- rel Doormanlaan in zijn woon plaats. De man is met onbekende verwondingen in het ziekenhuis op genomen. De vrachtwagenchauf feur is na het ongeval doorgereden. Partij verwerpt woningbouw in Achthovenerpolder en Boterhuispolder LEIDERDORP - Verhoging weg 5 en de Zijldijk. Tevens wordt Leiderdorp maatregelen worden van gemeentelijke belastingen voorgesteld en leges is onontkooombaar om ^an een scherper milieubeleid te be- bl;boeve kostigen. Dit schrijft het Lei- derdorpse CDA in zijn verkie zingsprogramma. De gemeente heeft niet voldoende middelen om de stijgende kosten van de afvalverwerking te kunnen betalen, stelt het CDA vast. Hogere bijdragen van de rijksoverheid zul len niet toereikend zijn. De gemeen telijke inkomsten moeten daarom worden verhoogd en de burgers die nen daarvoor op te draaien. Het CDA noemt net als de plaat selijke D66 het milieubeleid een speerpunt. Uitbreiding van het aan tal milieu-ambtenaren is nodig en milieucriminaliteit willen de chris ten-democraten harder aanpakken. De Leiderdorpse politie moet meer mogelijkheden krijgen om milieu overtredingen en -misdrijven aan te pakken. Om landelijk groen te bescher men is het CDA tegen bebouwing van de Achthovenerpolder en de Boterhuispolder. Het CDA wil on derzoeken of er meer woningbouw locaties zijn dan Bloemerd II en de Ruigekade. Extra ruimte voor bedrijven ziet het CDA in het gebied Driegaten- brug, direct naast de provinciale Kleine Zandput kleine bedrijven te bevorderen. Het CDA stelt i de scheepvaart toe om verkeersdrempels aan te leggen te staan. en in sommige, niet nader genoem- Door de toename van het autoge- de, wijken 30 kilometer-zones in te bruik moeten op meer plekken in richten. Leiderdorp wil Oranjevereniging helpen in een jaar vol jubilea LEIDERDORP - B en W van Leiderdorp willen de subsidie van de Oranje vereniging met 1.000 gulden verhogen tot 7.000 gulden. Voor een aantal bij zondere evenementen die voor volgend jaar op het programma staan, wil de gemeente nog eens 2.000 gulden extra beschikbaar stellen. De Oranjevereniging heeft financiële problemen omdat de subsidies de afgelopen steeds verder gedaald zijn en vreest een aantal activiteiten te moeten schrappen. In de afgelopen tien jaren is de subsidie gedaald van bijna 8.000 gulden naar 6.000 gulden als gevolg van bezuinigingen. In 1982 kreeg de vereniging nog een vast bedrag van 7.000 gulden en 500 gulden voor Dodenherdenking. In 1988 werd de subsidie verlaagd en 'bevroren' op een bedrag van 6.000 gulden. Het bestuur van de vereniging schrijft in een brief aan het gemeentebe stuur dat 1990 een drukjaar wordt. Op het programma staan onder meer de viering van het 10-jarige regeringsjubileum van koningin Beatrix, 100 jaar vorstinnen in Nederland en de lustrumviering van 45 jaar bevrijding. De kosten hiervan zijn begroot op ruim 11.000 gulden. Om meer subsidie te krijgen wil de Oranjevereniging de oude subsidi eregeling weer invoeren. In de jaren zeventig was de subsidie gebaseerd op het aantal inwoners (dertig cent per Leiderdorper) en het ledental. Dit sys teem leidde tot hogere subsidies. B en W zijn geen voorstander van herinvoering van de oude regeling. Het college wijst het bestuur van de vereniging er op dat de oude regeling wei nig zekerheid bood over de hoogte van het te ontvangen bedrag. Inbreker gepakt via bloedspoor VOORSCHOTEN - Een inbreker is vannacht ernstig gewond geraakt bij het inslaan van een winkelruit aan het Johan Vermeerplantsoen in Voorschoten. De Leidenaar wilde op deze manier zijn slag slaan in een kappers/kledingzaak Hij liet een grote zak met gereed schap achter en nam een kleine hoe veelheid kleding mee. De politie kon zijn bloedspoor gemakkelijk volgen, na een seintje van omwo nenden die wakker waren gewor den door het glasgerinkel. De Lei denaar werd omstreeks vijf uur 's ochtends aangehouden in een wo ning van Voorschotense kennissen. Tien maanden cel en tbs voor rake klappen met paal OEGSTGEEST - Een 24-jarige in woner van Rijnsburg is vanochtend door de rechtbank in Den Haag ver oordeeld tot 10 maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf en tbs. De man wilde begin dit jaar een oud-collega een pak slaag geven omdat die hem zó had zwartge maakt bij zijn baas dat hij was ont slagen. De Rijnsburger wachtte het slachtoffer in de nachtelijke uren op bij diens woning in Oegstgeest en nadat hij met een paal de eerste klappen had uitgedeeld, ontdekte hij dat hij zijn ex-baas voor zich had. Aanvankelijk werd de Jtijnsburger beschuldigd van po gingen tot diefstal en doodslag, uit eindelijk bleef het bij zware mis-_ handeling. De officier van justitie, mevrouw Klopper, eiste twee jaar gevangenisstraf en tbs met dwang verpleging. CDA kiest voor PW-kandidaat WARMOND - Progressief War mond (PW) heeft de strijd om de tweede wethouderszetel ge wonnen van de WD. In een bij zondere raadsvergadering kreeg PW-kandidaat D. Duyn- hoven gisteravond de steun van PW èn CDA. De tegenkandi daat, de tijdelijke WD-wethou- der W.A.B. de Vos, werd alleen gesteund door zijn eigen fractie. De Vos moet na de installatie van de nieuwe burgemeester plaatsnemen in de raadsbankjes en draagt op 8 december de portefeuille openbare werken over aan CDA-wethouder C.A. van Schagen. Het werd nog even spannend'gis teravond. De WD droeg De Vos voor .als opvolger van de vertrek kende mevrouw C.E. Dalhuisen en ging direct in de aanval. Fractie voorzitter mevrouw C.A.M. Saris noemde het 'bestuurlijk slecht' wanneer na de komst van de burge meester twee nieuwe mensen moe ten worden ingewerkt. Volgens haar is De Vos een goede wethouder en heeft hij negen maanden erva ring op de post openbare werken. Duynhoven ontbeert die ervaring. Verder is de WD tegen een nieuwe portefeuillewisseling omdat open bare werken hierdoor in zeven jaar tijd voor de vijfde keer in andere handen zou komen. "Zeker gezien de werkzaamheden aan de door gaande route is een wisseling van portefeuilles ongewenst", aldus Sa- D. Duynhoven, de nieuwe PW-wet- houder van Warmond. (foto wim Dijkman) NIEUW RAADSLID - De War- mondse 42-jarige W.P Herngreen js gisteravond tijdens een extra raads vergadering officieel voorgedragen als raadslid voor Progressief War mond (PW). Herngreen zal de frac tie na het vertrek van C.E. Dalhui sen versterken. Over acht dagen word Herngreen officieel raadslid. Tijdens de laatste raadsvergadering dit jaar op 14 december zal hij voor het eerst zijn plaats naast de andere PW-raadsleden Eiland Raadslid B. Schavemaker (PW) pro beerde de argumenten te weerleg gen door te stellen dat 'het college niet op een eiland.zit'; "Wij hebben het hele beleidsterrein altijd met onze wethouder besproken. De WD gaat er van uit dat iemand pas wethouder kan zijn als hij is be noemd, maar onze fractieleden zijn al ingewerkt". CDA-fractievoorzitter mevrouw G.E. den Ouden zei het helemaal niet leuk te vinden dat het CDA het 'Salomonsoordeel' moet vellen. De fractie kiest unaniem voor Duynho ven, otndat het CDA vindt dat een vertrekkende PW'er een vertrek kende PW-wethouder moet opvol gen. Maar het CDA wil niet dat Duynhoven openbare werken over neemt. Dat heeft alles te maken met het negatieve, afwijkende PW- standpunt over de asfaltering van de doorgaande route: "Als iemand zo walgt van het besluit dat de ande re fracties hebben genomen, kun nen we ons Dick Duynhoven niet. op deze plaats voorstellen". Het CDA wil dat de 'eigen' CDA- wethouder openbare werken onder zijn hoede neemt. Hoewel ook Van Schagen de post nimmer beheerde, heeft de wethouder 12 jaar ervaring. De wethouder zei na de vergadering dat hij de post graag wil overnemen en 'gezien de ervaring' in het ge meentebestuur geen problemen verwacht. Tijdens de stemming koos de WD voor haar eigen wethouder bo ven tegenkandidaat Duynhoven. De PW'er betreurde het dat hij niet het vertrouwen van de hele raad heeft: "Maar ik hoop dat in de toe komst toch te verwerven". Dat de fractievoorzitter niet helemaal ze ker van zijn zaak was, bleek uit het feit dat hij van tevoren al een posi tieve en een negatieve speech had voorbereid. Maar hij koos voor vro lijke woorden, stelde B. Schavema ker voor als de nieuwe fractievoor zitter en dankte de raad voor het in hem gestelde vertrouwen. B en W Oegstgeest willen twee ton bijdragen en woningen toestaan OEGSTGEEST - De voet- /fietsbrug over de Oegst- geester Haarlemmertrek vaart en de Haarlemmer- trekvaartweg kan er komen. B en W van Oegstgeest heb ben overeenstemming be reikt met Voorhof Recrea, het bedrijf dat de aangren zende Klinkenbergerpias ontwikkelt. De gemeente betaalt ruim 200.000 gulden voor de bouw van de brug en geeft de projectontwikkelaar toestemming voor de bouw van vier extra woningen tussen de villapar ken Willemshof en Clinckenburgh. De villaparken liggen aan de oostrand van het recreatiegebied op de grens van Sassenheim, Oegst geest en Warmond. Beide voorstellen van B en W ma ken deel uit van een plan om de Klinkenbergerpias en directe om geving te ontwikkelen. De raads fracties zullen volgende week op de voorstellen reageren in de commis sies openbare werken en financiën. In het verleden kreeg de project ontwikkelaar van de gemeente het recht de Klinkenbergerpias te ont wikkelen als recreatiegebied, waar bij de gemeenteraad als voorwaarde stelde dat het bedrijf een brug over de Haarlemmertrekvaart zou aan leggen. Onlangs verklaarde het be drijf zich bereid de brug aan te leg gen als de gemeente ongeveer 200.000 gulden bijdraagt en mede werking verleent aan de bouw van de vier woningen. Voorwaarden Voor de bouw van de vier woningen en de brug is een aanpassing van het bestemmingsplan nodig. Het provinciebestuur heeft daar geen bezwaar tegen. B en W van Oegst geest willen echter alleen op korte termijn meewerken als de inrich ting van de Klinken bergerpias als recreatiegebied volgens plan ver loopt. Volgens het ontwerp moet van oost naar west een dam worden aangelegd, waardoor een kleine en een grote plas ontstaan. Daarnaast zijn een teleskivoorziening en een horecavoorziening gepland. De projectontwikkelaar mag de inrichting van de plas bekostigen uit de inkomsten van puinstort voor de dam en zandwinning. Het eerste moet 700.000 gulden opleveren, het tweede 500.000 gulden. Uit de ex ploitatie van de horecavoorzienin- gen zou het onderhoud van het ge bied worden betaald. Terwijl de provincie de vergunning voor de zandwinning al heeft afgegeven, wordt de aanleg van de dam ver traagd doordat onvoldoende puin kan worden aangevoerd. In de overeenkomst tussen de provincie en de projectontwikke laar is geregeld dat de plas binnen een jaar na aanleg van de dam inge richt moet zijn. Voorhof Recrea heeft de gemeente Oegstgeest in middels toegezegd dat het westelij ke deel van de plas uiterlijk op 1 ja nuari 1991 gereed zal zijn. Op of voor dezelfde datum moet de brug over de Haarlemmertrekvaart wor den opgeleverd. Om deze toezeggingen te kunnen afdwingen worden bankgaranties verleend en zal de gemeente Oegst geest haar aandeel in de brug pas betalen nadat het bouwwerk er staat. Uiterlijk op 1 april 1991 wordt de brug 'gratis' officieel overgedra gen aan de gemeente Oegstgeest. Opritten Ontwerp en uitvoering van de brug lijken op de Jan Hendrik Oortbrug over het Oegstgeester Kanaal. In Haaswijk komt een oprit bij de Mor sebelflat, aan de kant van de Klin kenbergerpias komen de fietsers en voetgangers uit op een geluidswal. De totale breedte wordt 4,5 meter: het fietspad wordt drie meter breed en het voetpad 1,5 meter. De problemen rond de ontwikke ling van de Klinkenbergerpias be perken zich niet tot de gemeente Oegstgeest. Enige weken geleden lag de projectontwikkelaar in de clinch met de gemeente Sassen heim, die hij onvoldoende mede werking verweet bij de plannen om parkeerplaatsen, kantoren en een horecavoorziening aan te leggen bij de plas. De gemeente Oegstgeest zal 'op korte termijn' over de kwestie overleggen met de buurgemeente. In ieder geval zal dan worden ge sproken over de teleski, die een deel van de exploitatielasten van de plas moet dragen. Nu dé aanleg van de brug en een deel van de recreatiepias voor 1 ja nuari 1991 verzekerd lijken, staat niets medewerking aan de bouw van de vier extra woningen in de weg. B en W constateren zelfs opti mistisch dat de bouw van deze wo ningen zou betekenen dat de villa parkjes Clinckenburgh en Willems hof 'een stedebouwkundig afge rond geheel gaan vormen'. Zowel de provincie als de aangrenzende gemeente Warmond hebben al laten weten geen bezwaar te hebben te gen de bouw van de extré wonin gen. Nieuwe plek voor voorwerpen uit slotvijver Oud-Poelgeest OEGSTGEEST - De oude gebruiks voorwerpen die in het Oegstgeester kasteel Oud-Poelgeest zijn te be zichtigen, krijgen een beter onder komen. Dankzij een subsidie van het Anjerfonds (3.250 gulden) kun nen de spullen worden opgesteld in een nieuwe vitrine, die in de hal van het kasteel komt te staan. De oude schotels, bekers, lepels en ander keukengerei zijn vlak na de oorlog in de vijver bij het kasteel gevonden. De voorwerpen stam men volgens een .woordvoerster van Oud-Poelgeest uit de zeventien de, achttiende en negentiende eeuw. "Vroeger gooiden ze alles uit het raam", aldus de woordvoerster. "En de keuken van Oud-Poelgeest zit precies boven de vijver". De gebruiksvoorwerpen worden sinds de heropening van het land goed, in september van dit jaar, ten toongesteld in de kelder van het kasteel. Daarvoor is een vitrine van het Leidse Rijksmuseum voor yol- kenkunde geleend. De nieuwe vitri ne wordt in juli in gebruik geno- Kasteel Oud-Poelgeest. De gebruiksvoorwerpen die uit de vijver zijn ge vist, krijgen een plekje in een nieuwe vitrine. (archieffoto) VRIJDAG 10 NOVEMBER Alphen film: 'Het Rode Korenveld', aanvang 20.30 uur in het Parkfilm- uitvoering musical 'De Kleine Johannes', door o.a. leerlingen Christelijk Lyceum, aanvang 20.00 uur, Parktheater. leest in het internationale tref centrum voor buitenlandse vrou wen Zarah aan de Ruisdaelstraat, vanaf 19.00 uur. bmgo-avond in buurthuis De Vierhoek, Vorselenburgstraat, vanaf 20.00 uur. concert Alwin BSr (piano), werk van Moussorgski en Rachmanin off. aanvang 20.15 uur in de Ka pelzaal van K&O. Oude Vest. f dubbelconcert Stichting Orgel- stad Leiden: Anton Doornheim om 20.00 uur in de Lokhorstkerk, Eric van Bruggen (orgel) en Jan van der Meer (clavecimbel) om 21.00 uur in de Waalse Kerk. muziekcentrum m123 presen teert jazz pop formatie Walk the Chalk, Middelstegracht 123, aan- Kreek' muzikale komedie met dré van den Heuvel en Sjoukje Hooymaayer, aanvang 20.15 uur. LAK-theater, 'Schrijf me in het zand' door Theater van het Oos ten, aanvang 20.30 uur. De Waag, Open Podium Folk- club Horus, aanvang 21.00 uur. Leiderdorp volksdansinstuif Sjelter mmv orkest Casnic en de dansgroep Radost, aanvang 20.00 uur in Sjelter. t voorstelling: 'De geschiedenis van het paard', door Theater To- verlei, aanvang 20.15 uur in de Muzenhof. Nieuwkoop opening tentoonstelling Pluim vee en Pelsdieren op camping De Roerdomp, om 20.00 uur. Warmond bazar Nederlands Hervormde Kerk in 't Trefpunt, Herenweg, van 19.00 tot 22.00 uur. ZATERDAG 11 NOVEMBER Alphen werkdag vrijwillig landschaps beheer IVN-Alphen, van 9.00 tot 15.00 uur nabij Spijkerboorse We tering, Compierkade. rommelmarkt t.b.v. kankerbe strijding, van 10.00 tot 16.00 uur in Hoofdstraat 210. optreden Hans Dorrestijn, aan vang 20.30 uur in het Parktheater. optreden Afrikaanse band Boskoop klaverjastoernooi in vereni gingsgebouw Lion d'Or, Voorka- Hazerswoude Rock and roll-avond, mmv band Go Ape, aanvang 21.00 uur in De Stek, Dorpsstraat. Leiden rommelmarkt in de Groenoord- hallen, van 10.00 tot 16.00 uur. schilderijenverkoop in de Stadsgehoorzaal, va. 10.00 uur. muzikale komedie: 'Onze Kreek', met Sjoukje Hooymaayer en Andre van den Heuvel, 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Hiroshima Mon Amour', door theatergroep Imperi- ,um, aanvang 20.30 uur in het Mi cro-theater, Oude Vest. Leiderdorp 'rinsenbal Carnavalsvereni ging De. Rijnschuimers, vanaf 20.30 uur in het Zijlkwartier. Van der Marckstraat. Nieuwkoop opening expositie fotohobby- groep Open Oog. om 11.00 uur m bibliotheek De Letterzegge. door toneelvereniging St. Panera- tius, aanvang 20.00 uur, Alke burcht, Noordhoek. optreden The Indians' in jonge rencentrum Splotsz. Stations straat. aanvang 21.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16