'Plastisch chirurg moet geen loodgieter worden' Tal van apotheken in regio nemen deel in groothandels Eurocross over de grenzen Specialisten Elisabeth wilden geen maatschap met Alphense collega's Justitie verbiedt rijverbod op grond van adem-analysetest VRIJDAG 10 NOVEMBER 1989 PAGINA 15 CDA-kamerlid stelt vragen over kortingen Oud-staatssecretaris J. van der Reijden (tweede van links) opende gisteren de nieuwe behuizing van de alarm centrale Eurocross in Noordwijk (foto Dick HoRewonine) Van der Reijden opent nieuw pand in Noordwijk LEIDEN/DEN HAAG - Het Tweede-Kamerlid M. Smits (CDA) heeft minister An- driessen (economische za ken) en staatssecretaris Si mons (volksgezondheid) een lijst voorgelegd met de na men van twintig zogenaam de rugzakgroothandelaren in geneesmiddelen. Dit met het verzoek aan de bewinds lieden of ze willen nagaan of deze handelaren de kortin gen die zij geven wel op hun facturen vermelden. ALPHEN/LEIDERDORP De vier specialisten van het zieken huis Rijnoord in Alphen aan den Rijn leggen per 1 december hun praktijk neer, omdat hun collega's van de fusiepartner Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp niet met hen in een maatschap willen samenwerken. De reden is, dat zij als medicus onvoldoende zouden functioneren. Inmiddels heeft de inspecteur voor de volksgezondheid naar aanleiding van een eigen onder zoek tegen een van de vier maat regelen genomen. De inspecteur legt de zaak voor aan het tuchtcol lege, dan wel speelt de zaak door naar justitie (zie ook voorpagina). In een advertentie in dagbladen liet de directie van Rijnoord gis teren weten dat de Alphense chi rurgen J.F.F. van der Laar en H.G. Jonker en de internisten Y.B. Oei en F. Ybema per 1 december hun praktijk neerleggen. Als reden werd opgegeven "de regorganisa- tie als gevolg van de aanstaande fusie van Rijnoord met het Elisa- bethziekenhuis". De directies, de betrokken spe cialisten noch het bestuur van Rijnoord willen nader commen taar op het vertrek van de vier specialisten geven. Mr. A.R.M. Berntsen, voorzitter van het stichtingsbestuur van Rijnoord, toonde zich verbaasd over het be richt dat de inspecteur tegen een van zijn specialisten maatregelen heeft getroffen. Hij verklaarde hiervan niet op de hoogte te zijn en toch op z'n minst een brief van de inspectie te hebben verwacht. Mevrouw I.M. Schlicht, inspec teur voor de volksgezondheid, wil De rugzakgroothandels zijn als pad destoelen uit de grond geschoten sinds de apothekers verplicht zijn alle kortingen (op 4 procent na) en bonussen bij de inkoop van medi cijnen door te geven aan hun klan ten. Doorgaans beperken ze zich tot het leveren van een aantal goed lo pende geneesmiddelen in plaats van een volledig assortiment. De groothandeltjes zijn meestal opgezet door apotheken die op die manier de regels denken te kunnen omzeilen zodat ze èn de korting èn de groothandelsmarge in eigen zak kunnen steken. Dat blijkt bok uit de namen van een kleine 200 vennoten, verspreid over het hele land, die niet zeggen tegen welke specialist maatregelen zijn getroffen. Ook zegt zij wettelijk niet de bevoegd heid te hebben mee te delen of de zaak bij de tuchtrechter of justitie wordt aangekaart. Het onderzoek van de inspectie naar de kwaliteit van de gezond heidszorg in Rijnoord was nodig, omdat het ziekenhuis zijn erken ning dreigde kwijt te raken. Dat papiertje wordt, mede gebaseerd op het advies van de inspectie, verstrekt door de staatssecretaris van volksgezondheid en is nodig om als ziekenhuis te kunnen func tioneren. Om sluiting te voorko men, moest Rijnoord op zoek naar een fusiepartner. Hierin heeft provinciaal bestuurder Aalbers een bemiddelende rol gespeeld. In het St. Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp vond Rijnoord een nieuwe partner. Gevolg was wel, dat een eerder in gang gezette sa menwerking met het Academisch Ziekenhuis in Leiden moest wor den afgekapt. Op 1 januari moet de erkenning van Rijnoord weer worden ver lengd. De inspectie zal aan het eind van het jaar opnieuw bij Rijnoord een onderzoek instellen, maar nu de fusie met het Elisa beth Ziekenhuis vrijwel rond is, verwacht voorzitter Berntsen hieromtrent geen problemen Over het opstappen van de vier specialisten en de daarmee ge paard gaande financiële regeling is ongeveer een half jaar onder handeld. De positie van de vier was sterk omdat hun ten slotte was gevraagd te vertrekken. Voor de vier artsen komen er twee te rug: een chirurg en een internist. Smits bij zijn lijst rugzakgroothan dels heeft gevoegd. Het kamerlid heeft aan het opstellen van de lijst enige maanden spit- en zoekwerk in handelsregisters bij de Kamers van Koophandel gewerkt. Ook in deze regio hebben tal van apothekers groothandels opgericht, waarvan ze zelf vennoot zijn. De Leidse groothandel 'Regifarm' bij voorbeeld heeft als vennoten de apotheken De Haven, Kok en Zui- der. Volgens mevrouw Juffermans van de Zuider-apotheek krijgt zij de normale, maximaal toegestane vier procent korting van 'Regifarm'. An dere kortingen worden volgens haar niet gegeven: "Als de Econo mische Controle Dienst reden heeft om te controleren, dan komen ze maar. Ik ben daar niet bang voor". Ze voegt er aan toe "op eigen kosten met vakantie te zijn geweest", doe lend op de vakantiereisjes naar de Antillen, die de Zaandamse groot handel Medicopharma aan apothe kers zou hebben uitgedeeld. Vorige week werd de boekhouding van het Zaanse bedrijf in beslag genomen. - In Bodegraven is de groothandel Bodegraven opgericht. De plaatse lijke apothekers Blaauwhof en Van Raamsdonk zijn volgens de lijst van kamerlid Smits de vennoten. Vra gen over de werkwijze en het kor tingensysteem van de groothandel worden hier niet op prijs gesteld. Het telefoongesprek wordt onmid dellijk verbroken, nadat Van Raamsdonk eerst heeft ontkend bij de groothandel Bodegraven betrok ken te zijn. Leidse en Oegstgeestse apothe kers zijn vennoot van de groothan del Comphar. in Noordwijk bestaat de groothandel Le Pharma en in Leiderdorp Stephim met als venno ten de apotheken Van Breest Smal- lenburg en Prinsenhof uit Wasse- De Economische Controle Dienst is al geruime tijd bezig met onder zoek bij apothekers en reguliere groothandels naar overtreding (of medewerking daaraan) van de nieu we regels. De ECD schatte in mei dat met de kortingen, die buiten de boeken worden gehouden, een be drag is gemoeid van 100 miljoen gulden. Intussen hebben diverse apothekers en groothandels al een proces-verbaal gekregen. De CDA'er Smits heeft ook een vraag gesteld over de problemen die de apothekers in loondienst zeg gen te ondervinden bij het doorge ven van groothandelskortingen aan de patiënten. Dat komt volgens hun organisatie SAL doordat die kortin gen niet op de facturen worden ge zet maar bij voorbeeld worden ge geven in de vorm van obligaties, buitenlandse reizen en dergelijke. De SAL-apothekers willen de consument per 11 gulden een gul den korting geven, maar hebben hiervoor nog geen toestemming ge kregen. NOORDWIJK Eurocross, de alarmcentrale van de verzekerings maatschappij Het Zilveren Kruis, opent begin 1990 de eerste zelfstan- Oomen brengt paus bezoek ROME/LEIDEN - De voorzitters van de colleges van bestuur van de Nederlandse universiteiten, onder wie C. Oomen van de Leidse universiteit, zijn deze week in een particuliere audiën tie ontvangen door paus Johan nes Paulus II. De voorzitters de den het Vaticaan aan tijdens een studiereis door Italië. Oomen is voorzitter van de pa rochieraad St. Petrus in Leiden en was dus zogezegd bij z'n baas op visite. De paus wees in een toespraakje tot de universiteits voorzitters op de relatie tussen wetenschap en geloof. Juist nu is die relatie noodzakelijk, aldus de paus, vanwege de grote ethi sche problemen die de weten schappelijke ontwikkeling op vele terreinen met zich mee brengt. Hij noemde daarbij on der meer de gevaren van milieu vervuiling, conventionele, che mische en nucleaire bewape ning en van genetische manipu latie. Tijdens hun bezoek aan Italië doen de universiteitsvoorzitters ook onder meer het ministerie van onderwijs, de Academie van wetenschappen, het Nederlands Instituut en verschillende uni versiteiten aan. dige alarmcentrale in het buiten land. Dat maakte gistermiddag J.H. Bok, directeur van Eurocross, be kend bij de opening van een nieuwe alarmcentrale aan de Van de Mor telstraat in Noordwijk. Ter gelegenheid van die eerste buitenlandse vestiging, in de Belgi sche hoofdstad Brussel, is Euro- cross International opgericht. Deze vennootschap werkt als overkoepe lend orgaaan voor alle toekomstige buitenlandse centrales. Eurocross heeft nu al nauwe samenwerking met dochtercentrales in Toronto, Miami en Brisbane. De verhuizing naar een nieuw pand in Noordwijk was nodig door de enorm groei die Eurocross de af gelopen jaren heeft doorgemaakt. In zeven jaar tijd is het aantal via Eurocross verzekerden uitgegroeid van 300.000 naar 16,5 miljoen nu. Opvallend genoeg is hiervan het merendeel Belgen. Doordat de Bel gische ziekenfondsen (mutualitei ten) zich in zijn geheel bij Eurocross hebben aangemeld, zijn 8 miljoen zuiderburen via Eurocross verze kerd! Bok sprak gistermiddag bij de opening van het nieuwe pand de verwachting uit dat in 1990 meer dan 20 miljoen mensen bij zijn orga nisatie zullen zijn verzekerd. Maatwerk De officiële opening van het pand werd verricht door oud-staatssecre taris wvc J.P. van der Reijden. Van der Reijden was, voor hij in 1982 tot het kabinet toetrad, voorzitter van Het Zilveren Kruis en wordt dit op 1 januari weer. Van der Reijden vindt dat de ver zekeringsmaatschappijen in de toe komst meer maatwerk moeten afle veren. Mensen die heel vaak naar het buitenland gaan, willen een ver zekeringspakket met extra's. "Door het confectiepak te verwisselen voor maatwerk, kan een verzeke ringsmaatschappij haar positie ver der verbeteren", aldus de oud-be windsman. Van der Reijden merkte op dat de verzekeringsmaatschappijen zou den kunnen samenwerken op het gebied van kwaliteitsverbetering. Niet alleen uitbreiding van het verzekeringspakket is volgens Van der Reijden een mogelijkheid om in de toekomst een sterke marktposi tie te handhaven. "We moeten ons ook op steeds verder gelegen mark ten begeven. De jongeren van te genwoordig willen niet meer twee weken plat aan de Cóte d'Azur, maar trekken op de rug van een oli fant door Kenia. Ook in dergelijke verre en gevaarlijke landen moeten we goed vertegenwoordigd zijn". REGIO De verwarring die is ont staan rond het gebruik van de adem-analysetest, heeft ertoe geleid dat de politiekorpsen in Leiden, Al phen en omstreken allemaal een ei gen opvatting hebben over de alco holcontrole. De rijkspolitie district Den Haag heeft het gebruik van de adem-ana lysetest helemaal opgeschort. Vol gens persvoorlichter P. Nieuwen- burg van het districtbureau in Lei derdorp heeft de hoofdofficier van het gerechtshof Den Haag de korp sen verboden op grond van die adem-analysetest een rijverbod op Werk op Schiphol via arbeidspool SCHIPHOL - Langdurig werklozen in de regio Haarlemmermeer kun nen wellicht binnenkort vi^ een zo genaamde arbeidspool aan de slag bij bedrijven op de luchthaven Schiphol. Het uitzendbureau Start is in overleg met een aantal directies van bedrijven die om tijdelijk per soneel verlegen zitten. Via de op te zetten arbeidspool zouden zij tijde lijk personeel kunnen inhuren. Volgens een woordvoerder van Start is een en ander nog in een sta dium van vooroverleg. "Er staat nog geen letter van op papier. Het klinkt mooi, maar het gaat er ook om welk soort personeel bedrijven als KLM en Fokker kunnen gebruiken. Bij de afhandeling van luchtvracht moeten nu eenmaal andere mensen worden ingezet, dan bij de specifiek technische afdelingen van een vliegtuigfabriek als Fokker". De arbeidspool zou eveneens in overleg met het arbeidsbureau wor den opgezet. Gestreefd wordt naar begin volgend jaar. In Amsterdam is ook op initiatief van Start in okot- ber al een arbeidspool begonnen, voornamelijk bedoeld om langdu rig werklozen in het midden- en kleinbedrijf aan een baan te helpen. Volgens de coördinator daarvan is het verschil tussen een arbeidspool en het gewone bemiddelingswerk door een uitzendbureau dat de werklozen die meedoen aan de pool een jaar lang verzekerd zijn van be taald werk. Zij krijgen het mini mumloon betaald ook als zij een tijdje nergens kunnen woorden ge plaatst. Door de werkervaring die zij in een dergelijke arbeidspool op doen, moet de kans op een vaste baan worden vergroot. Congres 'Groene Hart' LEIDEN - Ter gelegenheid van de officiële ingebruikneming van de nieuwbouw van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland aan de Stationsweg wordt op 29 november een congres gehou den over de toekomst van het zoge naamde 'Groene Hart'. Aan de hand van een studie van de Amsterdamse hoogleraar econo mische geografie en regionale eco nomie prof.dr. J.G. Lambooy zal de Kamer zijn visie op de mogelijkhe den van het Groene hart presente ren. Oud- Kamervoorzitter A. Ko ningsveld zal de opening verrich ten. te leggen of proces-verbaal te ge- Het districtsbureau deelt de me ning van de hoofdofficier dat er eerst duidelijkheid moet komen over de wetgeving. "Zolang de wet niet compleet is, gebruiken wij de analysetest niet. Dat betekent niet dat er helemaal niet meer kan wor den gecontroleerd. Dronkenschap is immers goed zichtbaar", aldus Nieuwenburg. Ook zonder adem analyse of bloedproef kan iemand een proces-verbaal krijgen wegens rijden onder invloed. De voorlichter denkt dat zonder adem-analysetest veel meer mensen door de mazen van het net zullen glippen. Iemand die volgens de wet te veel heeft ge dronken, maar omdat hij het ge wend is geen dronken gedrag ver toont, zal niet snel tegen de lamp lo pen. Overigens wordt in Lisse en in Hillegom nog wel gebruik gemaakt van de adem-analysetest. De rijks politiekorpsen van deze twee dor pen vallen onder een ander arron dissement. Leiden De gemeentepolitie Leiden schrapt noch de geplande regionale acties, noch het gebruik van de adem-ana lysetest. Met de gemeenten Voor schoten, Hazerswoude, Alkemade, Leiderdorp en Oegstgeest voert Leiden al een jaar lang intensieve controleacties uit. Gezien het suc ces van die acties blijft de Leidse politie hiermee gewoon doorgaan. Drie regionale korpsen hebben in middels toegezegd hetzelfde te doen. De agenten van het gemeentelijk politiekorps in Noordwijk voeren geen bijzondere acties meer uit. De normale controle gaat volgens korpschef E.F. Wegman echter ge woon door: "De hoofdofficier heeft ons alleen verzocht geen groot scheepse acties meer uit te voeren". Wegman denkt dat ook zonder de adem-analysetest, goed te achterha len is of iemand al dan niet teveel heeft gedronken. De agenten van het Noordwijkse korps zullen de 'ouderwetse' waarnemingen, zoals aan de adem ruiken en het over een witte streep laten lopen, weer in ere herstellen. Wegman schrapt de adem-analysetest niet. De combina tie van deze test en de waarnemin gen zijn zijns inziens voldoende om iemand juist te kunnen beoordelen. Ook de gemeentepolitie Katwijk hangt de adem-analyseapparatuur niet in de wilgen. "Wij twijfelen niet aan de kwaliteit van die test. Die uit spraak van het gerechtshof moet ge woon worden vernietigd", aldus een woordvoerder van het korps. De politie van Alphen aan den Rijn heeft drie grote alcoholacties die voor de komende weken ge pland stonden, afgelast. "Het heeft geen zin veel extra mensen in dienst te nemen als niet duidelijk is wat de hoofdofficier over de alcoholtest denkt", aldus een woordvoerder. De Alphense politie verwacht tot fe bruari geen alcoholacties meer te houden. De normale routinecontro le wordt nog wel uitgevoerd, waar bij Alphen gebruik blijft maken van de adem-analysetest. Symposium over plastische chirurgie in AZL LEIDEN Vrouwen die een borstamputatie hebben on dergaan melden zich slechts zelden op het spreekuur van een plastisch chirurg om de mogelijkheid van een prothe se te bespreken. Ondanks het feit dat verzekeraars van ziek tekosten de ingreep vergoe den. door Jan Westerlaken Waaraan dat ligt? Dr. A.N. Pósma - als plastisch-chirurg verbonden aan het Academisch Ziekenhuis Leiden - vermoedt dat dit te wij ten is aan de calvinistische inslag van de bevolking. Overigens sluit hij ook niet uit dat vrouwen onbe kend zijn met het feit dat verzeke ringen de kosten van zo'n opera tie voor hun rekening nemen. Posma, één van de sprekers op het symposium 'Plastische chi rurgie, ethisch of esthetisch' dat maandag in de nieuwbouw van het AZL wordt gehouden, voegt er nog aan toe dat de prothese soms gelijk na het verwijderen van de borst wordt aangebracht. Het is afhankelijk van de vraag of de borst vrij van kanker is en of er nog moet worden bestraald. Hoewel de chirurgen in Leiden heel positief tegenover een borst- prothese staan (in vakkringen wordt dat een reconstructie ge noemd) is men elders in het land een stuk gereserveerder. Volgens Posma komt het geregeld voor dat chirurgen die een borst weg nemen de patiënt niet eens vertel len dat er ter vervanging kunst middelen zijn. Plastische chirurgie. De leek denkt vaak dat het niet meer is dan het wegnemen van wat rim peltjes in het gezicht. Er zit heel wat meer achter dan alleen de zo- Posma (rechts) met assistent bezig genaamde facelift. De borstpro- these is al genoemd, maar er zijn ook neuscorrecties, het behande len van brandwonden of aange boren afwijkingen zoals een ha merteen. Heel essentieel is de in greep van de plastisch chirurg als er een vervangende slokdarm moet worden aangebracht of mi- crochirurgie moet worden toege past. Anders gezegd: het trans planteren van zenuwen. Een operatie komt pas in beeld als het verzoek daartoe reëel is. Dokter Posma haalt de neus er i plastische oogcorrectie. weer bij. Zegt dat mensen door een té grote neus behoorlijk ge plaagd kunnen worden. Of vrou wen die een veel te zwaar gemoed hebben en dat willen laten ver kleinen. Dan is er voor Posma voldoende medische indicatie om aan het verzoek gehoor te geven. De kosten komen in dat geval voor rekening van de verzeke raar. Komt iemand bij hem met de vraag zijn neus te verkleinen zonder dat hij daar problemen mee heeft, dan moet die patiënt zelf voor de rekening opdraaien. Voorop staat altijd dat de ope ratie aanzienlijke verbetering moet opleveren. Af en toe gebeurt het wel eens dat de plastisch chi rurg het verzoek krijgt iemand een totaal ander gezicht aan te meten. "Kijk", zegt hij, "dat zijn verzoeken die meer met de geest dan het lichaam te maken heb ben. Ik suggereer dan dat ze mis schien andere hulp nodig heb ben". het in Amerika voorkomt dat cri minelen om een ander uiterlijk vragen en ook krijgen. De opera tie wordt dan in de gevangenis uitgevoerd. Dat uiterlijk lijkt in Amerika trouwens een stuk be langrijker te zijn dan in Neder land. Zo komt het in de Verenig de Staten geregeld voor dat meis- jes op hun 21ste verjaardag een nieuwe neus cadeau krijgen. De Amerikaanse mannen daarente gen staan als het ware in de rij voor een facelift, omdat ze er op hun vijftigste nog dynamisch uit willen zien. Een rage die nog niet naar Nederland is overgewaaid. Mannen die hier een plastische ingreep ondergaan hebben over het algemeen te kampen met neu- sproblemen of oogleden die het oog gedeeltelijk bedekken. Wachttijd chirurgie in het verdomhoekje zit. Behoorlijk wat operaties die zij uitvoert worden niet vergoed. Puur omdat verzekeringen er nogal eens vanuit gaan dat de in greep niet echt noodzakelijk is. Welke operaties wel en welke niet worden betaald vermeldt het lijst je niet. Voorbeeld: wanneer een keel-, neus- en oorarts een ver zoek doet een neusoperatie te ver richten is dat geen punt. "En dan", zegt Posma, "praat je toch ook over een kosmetische in greep. Zou ik hebben gevraagd om die operatie, dan was de kans heel groot geweest dat de verze kering had geweigerd de kosten te betalen. Alleen omdat hij kno- arts is en ik plastisch chirurg ben". Tatoeages De wachttijd voor operaties die geen haast hebben is inmiddels wel opgelopen tot zo'n anderhalf jaar. Acute gevallen krijgen, van zelfsprekend, voorrang. De man of vrouw die een tatoeage wil la ten weghalen kan wel even wach ten. Posma voert de ingreep uit maar voegt er onmiddellijk aan toe dat de plastisch chirurg er voor moet waken geen soort lood gieter te worden. In alle gevallen moet de chirurg de patiënt vertellen of het wel ver standig is de operatie te onder gaan, is Posma's stelregel. "Als de chirurg doet waar de patient om vraagt is hij zeer onethisch bezig. Ik vind dat kosmetische ingrepen heel goed kunnen als het estheti sche maar ethisch blijft. Normen heb je daarvoor nodig. Luisteren naar de patiënt is in dit geval van groot belang. Want die wil ten slotte worden geopereerd. Maar bij de verzekeraars zitten zoveel deskundigen dat je dikwijls aan hun maatstaven bent overgele verd. Inderdaad, ik ervaar dat als onaangenaam". Om er in één adem direct aan toe te voegen dat de plastische Iemand laat in een dolle bui op een zichtbare plaats op het li chaam één of meer tatoeages aan brengen, krijgt daar later spijt van en wil er weer van af. Geen punt, dat kan, Posma merkte dat al op. Alleen moet hij of zij zelf de kos ten voor zijn rekening nemen. Ta toeages kunnen ook beladen zijn, merkt hij op. Zo heeft de chirurg ooit bij enige oud-SS'ers tatoea ges onder de oksel weggehaald. Tatoeages die in de oorlogsjaren als herkenning werden aange bracht. Na de oorlog ervoeren veel oud-SS'ers het tekentje als een groot probleem en lieten het weghalen. Onder andere bij Pos- Had hij daar weer geen moeite mee? Posma: "Dat zou betekenen dat ik de levensweg van de man veroordeel. Zoiets is mijn taak niet. Primair klopt die man bij mij aan om hulp. Hulp die ik hem kan bieden. Dus help ik. Maar een las tig probleem vond ik het wel. Weetje, ik heb er zelfs met m'n va der over gebeld. Hij gaf me het ad vies te helpen en niet te moralise ren. Toen die patiënt later met een fles cognac naar me toe kwam heb ik die wel geweigerd". Opstappen Rijnoord-artsen kost veel geld Alcoholcontroles niet langer uniform

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15