Er komt een nieuw blad waarmee je de spruitjeslucht ontvlucht. Oman doet bescheiden gooi naar de gunst van toeristen Hereniging Duitsland wordt weer actuele vraag VRIJDAG 10 NOVEMBER 1989 PAGINA 11 Met een doffe klap valt de kokosnoot op de grond, een slachtoffer van de laatste resten van de moesson. De palmen buigen in het geweld van de wind. Het zeewater waait vanuit de Indische Oceaan het land in, het zout vliegt prikkelend in de ogen. Enkele tientallen inwoners van Salalah, aan de zuidpunt van Oman, proberen een duik in het nog frisse oceaanwater. Jongens en hun vaders gekleed in zwembroekjes, de meisjes in hun jurken. Moeders zitten iets verderop, zij blijven liever op een veilige afstand van het water. door Louis Burgers Salalah, op 1200 kilometer van de Omaanse hoofdstad Masqat, ligt net in de tropen. De stad, zo'n 80.000 in woners, is in enkele jaren tijd uitge groeid tot de tweede stad van het de inwoners een grote toestroom van gasten niet aan kan. Die opvatting is nu wat aan het veranderen. Het liefst ontvangt Masqat gasten van middelbare leef tijd, die belangstelling hebben voor de geschiedenis en de cultuur van de hoofdstad Masqat Oman en die geen aanstoot geven door hun kledij of door naaktloperij op het strand. Wat de regering in Masqat niet wil zijn jonge mensen, die zonder rekening te houden met de Omaanse (en dus islamitische) tradities het land bezoeken. Tot enkele jaren geleden kreeg geen enkele toerist een visum. De weinige bezoekers van de hagelwit te stranden (er is 1700 km kustlijn) of de woeste binnenlanden, wiren zakenlui, die nog enkele dagen over hadden. Maar inmiddels sluit Oman zich niet meer geheel af van de bui oase een ideaal vakantieoord, dat de concurrentie met Caribische eilan den of stranden in de Stille Zuidzee gemakkelijk aan zou kunnen. Het afgelopen jaar bezochten echter niet meer dan 5000 Europese toeris ten Oman, van wie het merendeel de buurt v bleef. Geen visum Dit jaar verwacht Oman een ver dubbeling van het bezoekersaantal, gasten die dan vooral uit Zwitser land, Westduitsland en Nederland zullen komen. In de winter, wan neer het in Europa nat, vies en koud is. In Oman schijnt dan de zon, ter wijl de temperatuur met 25 graden heel behaaglijk is. Het ontbreken van toeristen is bewuste politiek welkom, die krijgen ook zonder land. Er is zelfs een internationale problemen een visum. Individuele luchthaven. Maar toeristen vind je toeristen wordt gewoon i de regering. Zakenlui zijn altijd tenwereld. Enkele reisorganisaties, waaronder Arke-reizen, hebben toe stemming gekregen groepsreizen te organiseren. In groepen zijn toeris ten nu eenmaal beter handelbaar, geloven de Omanieten. de Golfstaten op de negende verdieping eigen suites heb- De toeristen komen in een land met een geschiedenis van vele duizen den jaren. Zesduizend jaar voor Christus was er al handel tussen Su- mer (in Mesopotamië) en Oman. La ter werd er koper gevonden. Het metaal vond zijn weg naar grote de len van het Midden-Oosten. Oman's bloeiperiode begon aan einde van onze middeleeuwen en duurde tot in de negentiende eeuw. Uit deze periode dateren de talloze kastelen en forten, die veelal geres taureerd worden, zoals in Nizwa, Bahla en Jabrin. Vrijwel elk dorp of stadje bezat tijdens de bloeiperiode van Oman zijn eigen versterking, hoewel er vaak weinig meer van Het land beroemt zich erop dat het nimmer gekoloniseerd is. In te gendeel, in de achttiende eeuw ver overde het sultanaat grote delen van de oostkust van Afrika (Zanzi bar!) en kustplaatsen in Perzië en el ders in Azië. De handelsvloot be reisde tegelijkertijd een nog veel groter deel van Azië, tot in Peking toe, en Afrika en zelfs Europa. De handelsreizen begonnen vrij wel zonder uitzondering vanuit de beschutte haven van Masqat. Hon derdvijftig jaar, van rond 1500 tot 1650, bezetten de Portugezen deze huidige hoofdstad van Oman. Zij maakten er een haast oninneemba- re vesting van, beschermd door de forten Mirani en Jalali en de verster king in Muttrah. Toen ze uiteinde lijk door sultans van de Ya'aribah- dynastie verdreven werden, vielen ook de overige Portugese vestingen in het gebied van de Perzische Golf, westelijk India en Oost-Afrika in handen van Oman. De naam van Masqat verwijst naar het trotse verleden. De stad ligt op een smalle strook land tussen de bergen en de zee. In Arabisch bete kent de naam dan ook 'omgeven door een muur', het is een verwij zing naar de unieke beschermde po sitie van de stad. Moderne tijd De moderne tijd is echter niet aan de stad en aan andere steden voor bijgegaan. Er is nog maar weinig overgebleven van de eens zo karak teristieke smalle steegjes, de talrij ke markten (of souks) en het on voorstelbare gekrioel van de men- In plaats daarvan lopen er bre de asfaltwegen door de stad, om zoomd door veel groen en staan er veel moderne huizen waar vroeger lemen hutjes stonden. Toch is het verleden niet hele- oorspronkelijke poorten. Twintig permanent suite heeft, blijft ontoe- erfenis zoals de Omanieten zeggen, gankelijk. Acht verdiepingen, met te tonen. Dat betekent dat er toch- zijn luxueuze suites met twee slaap- uit kon. Zo streng zijn de kamers, zitkamer, eigen keuken en vergaderruimte, maar ook met lamitische of Europese stijl inge richte tweepersoonkamers, zijn ge- te huur. Daarnaast beschikt zeden niet Vooral in het binnenland, in plaatsen als Nizwa, zijn nog aan zienlijke resten te vinden van wat vroeger de gebruikelijke levensstijl het hotel over een theater- was. Inmiddels heeft ook de rege- muziekzaal, natuurlijk ring in Masqat ingezien dat je niet bad. ongestraft het verleden kunt afbre- schutte baai ken om er moderne flatgebouwen liteiten, voor in de plaats te zetten. Nieuw bouw en herbouw gaan tegenwoor dig hand worden gerestaureerd, huiseigena ren worden geholpen hun wonin gen in oorsponkelijke staat te her stellen, ten gemaakt moeten worden, de gerstaureerde kastelen en forten, en naar de dorpen in het binnen land, en mogelijk -bij een langer verblijf- naar Salalah. i eigen strand congresfaci- ,^w 5ütuI Al Bustan, op tien kilometer van hand, monumenten Masqat, is eigendom van de staat, en presenteert zich ook als een para depaard van het land. Dat toont al leen al de grandioze entree, een im- foyer met fontein in het mid- Daar hoort dan een bezoek bij aan nieuwe centrale markt in de zui- delijke plaats, met zijn vis verkopers en zijn groente- en fruithandelaren. Tomaten, bananen en tal van groen ten worden inmiddels in Oman zelf verbouwd. Ook staan hier de wie- rookverkopers, wier produkt net buiten de plaats uit de bomen in droge wadi's (rivierbeddingen) ge wonnen wordt. Maar er worden ook kamelen en geiten voor de slacht Toeristen vinden keur het land een den- waarbij de menselijke gestalte aangeboden, terwijl elders slagers „w verblijfsmogelijkheden, dwerg-proporties aanneemt. Toch, Naast de gebruikelijke Sheraton, 00^ h'er vind je uitingen van Arabi- Holiday Inn, Novotel en Interconti- f0*].® gastvrijheid: een traditionele lcjj_ koffieverkoper biedt gasten een gratis slok aan. Verse Oman-dadels dg zijn ruimschoots beschikbaar om de vermoeienissen van de tocht te vergeten. De luxe van dit hotel weerspie gelt zich overigens niet overdreven de prijzen. Kamers van rond 350 nental hotels zijn er ook eenvoudi ger slaapgelegenheden. En Al Bustan Paleis-hotel, eer meest luxueuze gastenverblijven het Midden-Oosten. Paradepaardje Het hotel werd in 1985 gebouwd onderdak te bieden aan de bijeen- gulden per nacht zijn vergelijkbaar komst van de regeringsleiders van met die van het Sheraton en andere de Golfstaten. Maar het negen ver diepingen tellende gebouw moest ook gebruikt kunnen worden in de periodes tussen twee bijeenkom sten, die een keer in de vijf jaar Als de opzet plaatsvinden. In die tussenliggende heeft, zijn de Europese toeristen r ge- Cultuur hun gekoeld lams- en rundvlees aanbieden. Enkele weken na de moesson wordt het land rond Salalah lang zaam weer bruin. Alleen de heuvels, waar meer regen valt, blijven langer groen. Daar liggen ook de parken, waar veel inwoners hun vrije vrijda gen doorbrengen. Water is er ge noeg, hier stroomt het gewoon uit de heuvels. Elders, op de grens tussen bruin en groen, trekken kuddes van hon derden kamelen de heuvels in. Het schip van de woestijn kan daar ook in de droge tijd voldoende groen voer vinden. Elke dag opnieuw wordt de tocht gemaakt, zoals dat al eeuwenlang gebeurde. Olie of geen olie, er zijn van die zaken die niet veranderen. ADVERTENTIE Belfleur wordt het leukste vrouwenmagazine relaties, gezondheid, mensen en werk. Belfleur datje ooit gezien hebt Want met Belfleur ontvlucht je schrijft verrassend overkoken, interieur en uitgaan. iedere week de spruitjeslucht Belfleur komt met onverwachte tips over tui- week de leukste mode om te kopen en zelf te ma ken. Belfleur kan je beste vriendin worden. Omdat Belfleur zich iedere week bezighoudt Belfleur schrijft o.a. boeiend over opvoeden, nieren, wonen en make-up. En Belfleur toont iedere met alles waar jij je mee bezighoudt Belfleur.Vanaf 23 november overal verkrijgbaar voor de introductieprijs van f 1.1,50. BINNENLAND/BUITENLAND/ECONOMIE DEN HAAG - Berlijn heeft er een feestdag bij. De nacht van 9 op 10 november 1989 zal voor altijd vast liggen in het gedenkboek van de verdeelde stad. Voor het eerst in 28 jaar kon de stad zich weer een een heid voelen, en niet langer een zwe rende wond in het hart van Europa. Duizenden juichende, huilende en dansende West- en Oostberlijners vierden het gat dat de Oostduitse leiders geslagen hadden in de Muur. Het openen van het IJzeren Gordijn tussen Oost- en Westduitsland is echter meer dan een laatste nood sprong van een tot ondergang ge doemd communistisch regime. door Louis Burgers Het markeert ook het definitieve einde van de tegennatuurlijke twee deling van Europa. Vijftig jaar na het begin van de Tweede Wereld oorlog staat het continent aan de vooravond van het opheffen van de gevolgen ervan. Of het nu 40 jaar geleden is, of 30 of 20, of zelfs pas tien jaar, telkens opnieuw speelde Berlijn een hoofd rol in de voortdurende deling van het continent, Eerst als de plek waar Washington en Moskou hun ideolo gische strijd uitvochten, later wer den de DDR en haar hoofdstad Oost-Berlijn de belangrijkste aan voerders in de strijd tegen democra tisering in het communistische Oost-Europa. Net 40 jaar geleden in 1948 zakte het IJzeren Gordijn neer in de ver deelde stad. Het westelijk deel werd zeven maanden lang door een geal lieerde luchtbrug in leven gehou den. Het oosten werd de hoofdstad van de DDR, en ondergeschikt ge maakt aan Stalin en de Sovjetunie. Onderling verkeer van de Berlijners bleef echter mogelijk: oostelijke in woners werkten in het Westen, die uit de Amerikaanse, Franse en Brit se zönes konden ongestoord hun fa milie in de Russische zone opzoe ken. Atoomoorlog Terugkijkend wordt duidelijk dat geen enkele crisis na die van 1948/'49 zo gevaarlijk is geweest als de blokkade van Berlijn. De twee supermachten balanceerden in die periode op de rand van een atoom oorlog, die geen van beide had kun nen winnen. Dat besef moet uitein delijk de doorslag hebben gegeven om, liever dan ten strijde te trekken, het overwonnen Duitsland in twee ën te delen. Al in 1953, kort na Stalins dood, toen er overal in Oost-Europa spra ke was van een aanstaande liberali sering, kwam Oost-Berlijn al in op stand. De aanleiding vormde de aankondiging dat de Oostduitsers harder en langer zouden moeten werken. Russische tanksonder drukten het volksprotest, zoals zij dat ook in 1956 in Hongarije, in 1968 in Tsjechoslowakije en (bijna) in 1980 in Polen zouden doen. Alleen de Polen ontsnapten aan dit lot: zij deden het immers zelf. De bouw van de Berlijnse Muur, officieel bedoeld om de 'verworven heden van het socialisme' in de DDR te verdedigen, begon op 13 au- Toen het Gordijn nog van ijzer was en de gaten in de Berlijnse muur met prikkeldraad werden afgesloten kwa men vluchtelingen van Oost-Duitsland naar het Westen vaak om het leven. Deze foto uit 1962 stamt uit die dagen en toont een onbekende vluchteling. Zoals hij kwamen er zeker 78 mensen om het leven bijeen vluchtpoging. (toto EPA) gustus 1961. Nog steeds zijn regel- mensen te onderscheiden, die soms gescheiden konden elkaar niet mat.g de dramat.sche filmbeelden met hun hoofd in het ijzer verward meerbezoeken Hij bevesSgde hel te zien van Oostduitsers die op het raken, of die gebroken benen over- bestaan van twee Duitslanden en laatste moment nog pogen uit het hebben voor het bereiken van de vormde het eindpunt en tevens het concentratiekamp DDR te ontsnap- vrijheid. v 3 l^yei?s net pen. Terwijl het prikkeldraad ge- De Muur betekent echter meer. Europa. De aanleg °eerst var^de spannen wordt, znn vluchtende Hy spleet Berlyn. Families werden prikkeldraadversperring en later van het betonnen gevaarte, was im mers ook een noodsprong. Ook toen al vluchtten de Oostduitsers met tienduizenden tegelijk via Berlijn naar het vrije Westen. Voor velen kwam de crisis toch nog onver wacht: hadden de Russische leider Chroestsjov en zijn Amerikaanse te genhanger Kennedy niet kort tevo ren in Wenen overleg gevoerd over hoe de gerezen spanningen vermin derd moesten worden? Kennedy toonde zich bij die gelegenheid een harde onderhandelaar, die zich door de Sovjet-leider en zijn boe- renslimheid niet in de luren liet leg gen. Dat zou de Rus wel afhouden van ondoordachte stappen, -wenste Kennedy Kennedy zelf was pessimistischer. Hij dacht, en maakte dat ook duide lijk tegenover vertrouwelingen, dat een wereldcrisis rond Berlijn zou kunnen uitbreken. Na zijn terug keer in Washington hield hij dan ook een sombere televisierede, maar gaf tevens aan dat nóch de Amerikanen, nóch Londen en Pa rijs van plan waren voor eventuele Russische dreigementen te zwich ten. Zoals ook al in 1958, toen Chroestsjov de spanning rond Ber lijn begon op te voeren, maakten de geallieerden opnieuw duidelijk, dat zij zich niet uit Berlijn zouden te rugtrekken. Nog steeds is onduidelijk waar om de Sovjet-Unie zo plotseling de druk op Berlijn opvoerde. Inmid dels is wel bekend dat Chroestsjov nog niet sterk in het zadel zat, en dringend een internationaal succes nodig had. Zijn onmacht op dat mo ment wordt misschien het best weergegeven door die televisiescè nes waarin de leider van het op één na machtigste land van de wereld met zijn schoen op de lessenaar bij de Verenigde Naties ramt. De krachtige en eensgezinde op stelling van Kennedy, De Gaulle en de Britse leider MacMillan voor kwam een oorlog. Chroestsjov koos voor de volledige afgrendeling van zijn deel van Duitsland. De inmid dels afgezette partijleider Erich Honecker leidde hoe cynisch kan het in de geschiedenis gaan? de bouw van de Muur. De stroom vluchtelingen droogde abrupt op. Slechts een enkeling wist daarna nog de kogels van de wachters te vermijden. Het wachten voor een definitieve doorbraak in de vastgeroeste ver houdingen was echter op de komst van een nieuwe, moderne Sovjet leider. Met het aantreden van Gor- batsjov kregen de Oosteuropese re gimes eindelijk de handen vrij om de inwoners van hun landen meer rechten en vrijheden te geven. Dat proces vindt nu ook in Oostduits- land plaats. Maar voor de geschiedenis is de opening die in de Muur geslagen is van veel vedergaande betekenis. Een hereniging van de Duitslanden is niet langer een droombeeld van een enkeling in het Oosten of het Westen. Het is een grote stap dich terbij gekomen. Velen in ons deel van de wereld zullen bij die gedach te hun wenkbrauwen ophalen. Maar is het zo vreemd dat de Bonds dag gisteravond spontaan het Deut- schlandlied aanhief?

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11