LEIDSCH DAGBLAD Granaiia verdacht van enorme fraude Kersvers politburo DDR belooft nieuwe kieswet NODIG! Verpleeghuis wil euthanasie vrouw in coma verijdelen Belgische arts(30) brein achter drugssyndicaat? PROTEST TEGEN ABORTUS FIOD doet inval bij graanbedrijf Zeker 3 doden bij aanvaring van veerboot Booreiland kantelt en zinkt in zware storm Lozing BASFinname van Rijnwater stoppen DONDERDAG 9 NOVEMBER 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39085 Prijs fl. 1,25 Nieuws Veronique beter gewaardeerd dan NOS-journaal AMSTERDAM (GPD) - De nieuwsuitzendingen van RTL Ve ronique worden door de kijkers beter gewaardeerd dan de NOS- journaals. Dat blijkt uit een on derzoek door het bureau Inter- View. Van de ondervraagden liet 39 procent weten het Veronique- journaal kwalitatief beter te vin den dan het journaal van de NOS. 28 procent van de kijkers is van mening dat de NOS een beter journaal levert dan de commer ciële concurrent. 22 procent van de ondervraagden vindt dat er tussen beide journaals nauwe lijks een verschil in kwaliteit is, en 11 procent had geen mening. De NOS laat weten dat het nog maar de vraag is of de mensen een oordeel kunnen uitspreken over een programma dat bijna niet be keken wordt. „De kijkcijfers, 3 procent of minder, zijn te laag om op een betrouwbare manier de waardering te kunnen meten," al dus de NOS. BRUSSEL (GPD) Een 30-jarige arts uit het Belgische Hasselt is gis teravond door de politie gearres teerd op aanwijzing van de beman ning van het drugsschip Pegasus. De Pegasus werd het afgelopen weekeinde op volle zee geënterd in de buurt van de kust van Schotland. Het schip had twee ton verdoven de middelen aan boord afkomstig uit Marokko. De Nederlandse, Bel gische en Duitse politie werkten nauw samen bij de langdurige voor bereiding van de entering die uit eindelijk tot de arrestatie van de Belgische geneesheer heeft geleid. Naar verluidt zou hij het brein Het schip bediende zijn klanten zijn achter een grootscheepse inter- vanuit volle zee door de lading via nationale drugshandel die zich snelle motorbootjes naar de plaats vooral op West-Europa richt. Bij van bestemming te vervoeren. Het zijn arrestatie werden in zijn flat werd al maandenlang via een elek- vuurwapens aangetroffen alsmede tronisch controlesysteem gevolgd een hoeveelheid baar geld van ruim door de samenwerkende politie van 25.000 gulden. de betrokken landen. WINSSUM/HAAKSBERGEN (GPD) Gerard Stinissen uit Wins- sum wil zijn vrouw Ineke weghalen uit het verpleeghuis Het Wieden- broek in Haaksbergen om thuis haar leven te beëindigen. Hij zegt dit na de uitspraak van het Arnhem se hof, dat artsen van het verpleeg huis verbiedt om euthanasie te ple gen op de vrouw die al 15 jaar in co ma ligt. De directie liet vanochtend weten dat het verpleeghuis zich zal verzetten tegen het weghalen van de vrouw. „De heer Stinissen kan de verzor gingsovereenkomst met ons ver pleeghuis opzeggen. Maar we zullen daar alleen aan meewerken als zij el ders op een verantwoorde wijze wordt verpleegd. We zullen een ci viele procedure aanspannen als de heer Stinissen zijn vrouw ophaalt met de bedoeling haar leven te be ëindigen. Als we daaraan meewer ken zijn we, op grond van eerdere uitspraken van de Almelose recht bank, strafbaar", aldus directeur Bijvank. Stinissen is bereid zijn beslissing op te schorten wanneer de Hoge Raad hem vraagt tegen de uitspraak van het hof in beroep te gaan. Uit die uitspraak leidt Stinissen echter af dat hij zijn vrouw uit het ver pleeghuis kan ophalen: „Het Hof wist dat ik van plan ben om mijn vrouw zelf te euthanaseren, als de artsen dat niet mogen doen. Wat dat betreft hebben ze mij geen stro breed in de weg gelegd". „Mijn voornemen is dan ook, als ik niet gevraagd word in cassatie te gaan, mijn vrouw uit het verpleeg huis weg te halen. Thuis wil ik dan met medische begeleiding haar le ven beëindigen. Ik zal zelf niet in cassatie gaan". LEIDEN - Zes personen, onder wie pater Koopman, blokkeer den vanmorgen de ingang van het Centrum voor Geboorterege ling aan het Kort Rapenburg. De politie moest eraan te pas ko men om mensen toegang tot het gebouw te verschaffen. Het zestal protesteerde uit religieuze overtuiging tegen abortussen die in de kliniek worden ge pleegd. Ze zeiden dat in de toe komst meerdere blokkades zijn te verwachten en met grotere groepen. Een Spaanse vader wilde met zoon en schoondochter naar bin nen, maar werd tegenhouden. De politie duwde daarop de de monstranten opzij en tegen de grond. Het drietal klom vervol gens over de mensen heen. "We kunnen er om lachen dat we zo omver worden geduwd, maar we moeten ons realiseren dat hier elke dag kinderen vermoord worden", zei een vrouw na de duw- en trekpartij. Volgens de vrouw worden er elke dag 40 tot 45 abortussen ge pleegd. Het doel van de actie is om de aborteurs te laten inzien dat ze moorden plegen. "Stel als mijn kinderen nu zouden vra- gen: wat heb jij hier tegen ge daan, dan moet ik antwoorden: helemaal niets. Ik voel me schul dig over wat hier gebeurt. Van daar dat ik hier sta", aldus de vrouw die haar naam niet be kend wilde maken. (foto Henk Bouwman) Recordbedrag voor Willem de Kooning NEW YORK (RtrJ - Het schil- derij 'Interchange' uit 1955 van Willem de Kooning is op een vei ling van Sotheby's in New York geveild voor een recordbedrag van 20,7 miljoen dollar (onge veer 43 miljoen gulden). Niet eerder werd zoveel geld neerge teld voor een doek van een nog levende schilder. De nieuwe Japanse eigenaar Mountain Tortoise verwierf het schilderij na fel bieden door drie partijen. Het kleurrijke stads landschap is afkomstig uit de fameuze Edgar Kaufmann-col- lectie. Kaufmann kocht het schilderij in 1955 van' De Koon ing voor 4000 dollar. Leverancier giftig veevoer voor rechter ROTTERDAM (ANP) - Het vee- voederbedrijf Slump BV eist mor gen in een kort geding een voorlopi ge schadevergoeding van twee mil joen gulden van de bedrijven die het met lood verontreinigd grond stoffen hebben geleverd. Door het veevoer gemaakt van deze grond stoffen kwamen tientallen koeien om het leven. Het bedrijf heeft extra kosten moeten maken voor het zo snel mo gelijk weghalen van het verontrei nigde voer bij de boeren. Daarvoor moest in het gehele land materieel worden ingehuurd, aldus de raads man van Slump. De leveranciers die zijn gedagvaard voor de Rotterdam se rechtbank zijn Drogerij Marknes se in Dronten, Roveghra in Lekker- kerk en D.M. de Bruyn in Waspik. OOST-BERLIJN (GPD) - Nog geen vier uur nadat het hoogste col lege van de communistische partij SED in zijn geheel was afgetreden, heeft het Centraal Comité van de DDR gisteren een nieuw politburo gekozen met Egon Krenz aan het' HAMBURG (DPA/Rtr/AFP) - Bij een aanvaring tussen een Deense veerboot en een Noors vrachtschip in de monding van de Elbe zijn gis teravond drie mensen om het leven gekomen. Daarbij vielen ook zeker zeven gewonden. De slachtoffers bevonden zich aan boord van de veerboot .Ham burg', die op weg was van Hamburg naar de Britse havenstad Harwich. De veerboot kan 500 mensen ver voeren, maar was niet volgeboekt. Volgens de politie was er een gat ter hoogte van de waterlijn, maar is er geen risico dat het vaartuig, zinkt. De Hamburg voer later op eigen kracht naar Bremerhaven. Het Noorse containerschip de „Nordic Stream" liep slechts be perkte schade op en kon ook door varen naar Bremerhaven. De be manning bleef ongedeerd. Reddingsploegen met helikop ters en schepen spoedden zich di rect naar de plaats van het ongeluk, ten zuiden van het Westduitse ei land Helgoland. Het slechte weer en de harde wind belemmerde de hulpverlening. hoofd. De als hervormingsgezind bekend staande partijleider van Dresden, Hans Modrow, die met één tegenstem in het politburo werd gekozen, wordt minister-pre sident. Het politburo is ingekrompen tot elf leden, tegen 26 in de tijd van Erich Honecker, en is een menge ling van hervormingsgezinde com munisten, technocraten en conser vatieven, wier invloed drastisch is gereduceerd. In Oost-Duitsland is gematigd positief gereageerd op de besluiten. Het nieuwe politburo-lid Scha- bowski, belast met propaganda, kondigde gisteren een andere kies wet met meer democratie. De partij zal echter geen wetsvoorstel accep teren dat politieke zelfmoord bete kent, zei Schabowski. Hij toonde zich bereid met alle oppositiegroe pen aan één tafel te gaan zitten en over de crisis in de DDR te praten. Verwacht wordt dat de hervor mingsbeweging Nieuw Forum van daag officieel wordt toegelaten. De oude en nieuwe partijleider Krenz rekende gisteren af met de partij bureaucraten en stelde hen verantwoordelijk voor de crisis in het land. "Niet de arbeiders, de in tellectuelen, de kunstenaars, stu denten, leraren of de miljoenen eer lijke communisten, die allang op de zich opeenhopende problemen had den gewezen, zijn verantwoorde lijk", zei Krenz. Hij benadrukte dat de verandering door het volk zijn af gedwongen en dat de partij niet voorbreid was op het "openlijk uit breken van conflicten". Het falend economisch systeem van de DDR is volgens Krenz de schuld van de aanhoudende exo dus. Intussen steken per uur al 300 Oostduitsers de grens tussen Tsjechsolowakije en Westduitsland 'Nederlands bos is er slecht aan toe' BRUSSEL (GPD) De Neder landse, Britse en Westduitse bossen staan er van die in alle EG-landen het slechtst bij. Dat blijkt uit de eerste studie die de Europese Commissie heeft laten verrichten naai boomsterfte als gevolg luchtvervuiling in de 12 EG- lidstaten. Geconstateerd wordt dat in 1987 en 198814,7 resp. 12,8 pro cent van de geobserveerde bo men een ontbladering meer dan 25 procent vertoon den (zgn. 'gematigd bladver- lies'). Dit EG-geraiddelde komt ongeveer overeen met de Nederlandse cijfers v naaldbomen. Van de Nederlandse loofbo men had ruim 20 procent vorig jaar een gematigd bladverlies, tegenover 19 procent in 1987. De Europese Commissie stelt vast dat de vitaliteit van Europese bossen in talrijke streken sterk is verminderd sinds het begin van de jaren tachtig. ROTTERDAM (ANP) - Het Rotterdamse graan- en veevoederbedrijf Granaria wordt door justitie ver dacht van fraude met EG- subsidies. Het bedrijf zou in verband met de import van graan van buiten de EG ten onrechte EG-subsidies hebben opgestreken of ver schuldigde invoerrechten hebben ontdoken. Volgens de Rotterdamse officier van justitie mr. J. Mooijen gaat het vermoedelijk om enkele miljoenen guldens. Tegen het bedrijf is een gerechtelijk vooronderzoek gestart. Afgelopen dinsdag deed de Fiscale Inlichtin gen- en Opsporingsdienst (FIOD) onder leiding van een rechter-com- missaris een inval in het kantoor van Granaria. Hierbij is een deel van de administratie in beslag geno men, dat ipoet dienen tot bewijs van de fraude. In verband met de zaak is bij nog twee andere bv.'s huiszoe king gedaan. Er zijn geen arrestaties verricht. Hoe de fraude precies in zijn werk ging, wil het openbaar ministerie in het belang van het onderzoek niet bekend maken. Mr. Mooijen bena drukt dat het onderzoek niets te ma ken heeft met de affaire rond het ei gen vervoer met duwbakken, dat vorig jaar leidde tot ernstige conflic ten met binnenschippers. Het bedrijf ontving onlangs 9,4 miljoen gulden van het ministerie van verkeer en waterstaat als scha devergoeding voor het feit dat het bedrijf zijn vergunning voor het vervoer buiten de schippersbeur- zen om inleverde. Granaria zegt in een vanmiddag uit gegeven verklaring ,zich van geen enkele onregelmatigheid bewust te zijn'. Het bedrijf zegt volslagen ver rast te zijn door het onderzoek om dat het betrekking zou hebben op een zaak die met goedkeuring van de douane is afgewerkt. Het onderzoek zou zich volgens Granaria richten op een partij tapio ca die het bedrijf in maart 1988 kocht. Granaria verzorgde voor re kening en risico van de leverancier de admininstratieve inklaring. Een archiefopname van het gezonken booreiland Interocean 2. Roto Schip vergaan bij Azoren Vrij zacht Veel bewolking. Voornamelijk in het noordwesten enige regen of motregen. Minimumtemperatuur ongeveer 9 gra den. Middagtemperatuur omstreeks 12 graden. Vrij krachtige aan de kust en op het IJsselmeer harde wind uit zuid west tot zuid. Vannacht tijdelijk wat minder wind. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Droog weer. Vooral in het weekeinde flinke perioden met zon. Eerst zacht met maxima tot onge veer 13 graden, Vanaf zondag geleide lijk kouder. Vrijdag 10 november zon op: 07.51 uur, zon onder: 16.56 uur; maan op: 15.16 uur, maan onder: 03.53 Waterstanden te Katwijk hoog water: 00.09 en 12.39 uur; laag wa ter: 09.06 en 20.35 uur. De veerboot Hamburg die in botsing LELYSTAD (ANP) - De van drinkwater uit de Rijn door de watertransportmaatschappij Rijn- Kennemerland wordt vandaag mo gelijk gestopt. Dit is het gevolg van de lozing in de Rijn van een ton nitrobenzeen door het Westduitse chemiebedrijf BASF. De lozing van nitrobenzeen, een stof die kanker kan veroorzaken, is door BASF begin deze week ge meld aan de alarmlij n-posten langs de Rijn. Het bedrijf onderzoekt nog hoe de stof via de centrale lozings- post in Ludwigshafen in de Rijn te recht is gekomen. Als de concentratie nitrobenzeen per liter water hoger wordt dan 5 microgram moet de inname van Rijnwater in Nederland worden ge stopt. In de Bondsrepubliek zijn al concentraties van 10 microgram ge meten. Berekeningen komen uit rond de kritische grens. Het Rijksinstituut voor de Zuivering van Afvalwater verwachtte vanochtend in de loop van de dag exactere gegevens ter beschikking te hebben. BASF loosde al eerder giftige Computerdiefstallen DEN HAAG (ANP) - De politie heeft de laatste paar weken in totaal twaalf mensen aangehouden die verdacht worden van diefstal en he ling van computerapparatuur. Er is in Den Haag en omstreken voor on geveer vier ton aan apparatuur ont vreemd, aldus de Haagse politie. Verder is er nog een ton schade door diefstal van andere spullen, braak en overwerk door personeel van een gedupeerde zaak. stoffen in de Rijn. Eind vorig jaar werd als gevolg van een .bedrijfs storing' het onkruidbestrijdings middel mecoprop geloosd. Ook toen werd de waterinname stopge- Oorlogsmisdadigers Italië vrijuit door VS en Engeland LONDEN (AP) - De Amerikaanse onderzoeker Michael Palumbo heeft gisteren op de Britse tv docu menten getoond waaruit blijkt dat Groot-Brittannié en de Verenigde Staten de vervolging van ongeveer 800 Italiaanse oorlogsmisdadigers na de Tweede Wereldoorlog om po litieke redenen hebben tegenge houden. Ze wilden zo de val voorko men van de na-oorlogse anti-com munistische regering. De meeste verdachten werden ge zocht wegens misdaden tijdens de bezetting van Joegoslavië en Etio- pië. Onder hen was maarschalk Pie- tro Badoglio, de regeringsleider na de val van dictator Benito Mussolini in 1943. Hij gaf bij de inval in Etio- pië in 1936 opdracht tot gifgas-aan vallen en bombardementen van Ro- de-Kruisziekenhuizen. Badoglio, die in 1956 overleed, is nooit voor het gerecht gedaagd. Palumbo, die eerder gegevens op dook over de Oostenrijkse presi dent Kurt Waldheim, zei dat hij nooit zulke openhartige documen ten had gezien. "Ze tonen aan dat de Britten en Amerikanen een beleid voerden van vertraging, bedrog en blokkering". IJMUIDEN (ANP) - Op ruim 100 ki lometer ten noordwesten van Den Helder is gisteravond het zelfhef- fende booreiland Interocean 2 ge zonken. Alle 51 opvarenden zijn tij dig door vier Britse helikopters van boord gehaald en overgebracht naar booreilanden in de omgeving. Het platform werd door de sleep boten Tartran en An Viking ver sleept naar een nieuwe lokatie. In zware storm (kracht 10 tot 11) brak van één van beide slepers de tros, waarna ook de andere sleepboot het gevaarte niet meer kon houden. Door de storm maakte het eiland al snel een toenemende slagzij en werd het in de richting van andere boorplatforms gedreven. Rond 21.30 uur Nederlandse tijd dreef het eiland het Nederlands continentaal plat ten zuiden van de Doggersbank binnen. Spoedig daarna kantelde het. Volgens de kustwacht drijft het boorplatform onder water nog lagzaam verder, maar is het gevaar voor een botsing met andere eilanden geweken. Het valt nog niet te overzien of het langzaam zinkende booreiland een zodanig gevaar voor de scheepvaart gaat vormen, dat het moet worden geborgen. Schip vergaan Op de Atlantische Oceaan nabij de Azoren is vorige week de onder An tilliaanse vlag varende kustvaarder Arbon vergaan. De Nederlandse ka pitein en een Spaanse opvarende worden vermist. De scheepsramp kwam aan het licht toen de Cypriotische koop vaarder City of Stockholm maan dagochtend midden op de Atlanti sche Oceaan 4 schipbreukelingen in een reddingsvlot aantrof. De twee Nederlanders en twee Spanjaarden hadden toen al vijf dagen in het vlot rondgedreven. De kustwacht op de Azoren coör dineerde een zoekactie naar de twee vermisten. Echter zonder resultaat. De 500 ton metende Arbon was met een partij hout en containers onder weg van Suriname naar Rotterdam en is door nog onbekende oorzaak vergaan. óók voor de laatste mode nieuwtjes Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 126,50 Ik neem een kwartaalabonnement 172,40' Ik neem een jaarabonnement f 275,70* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis1 (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071 -161400

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1