Noordwijkerhoutse nonnen stichtten 'Hof van Zessen' Vanenburg krijgt betere busverbindingen Provincie geeft toestemming voor uitbreiding glastuinbouw actief in vrije tijd Niet meer kortingen voor minima op abonnementen WOENSDAG 8 NOVEMBER 1989 Vierde deel over geschiedenis van Rapenburg ONGEVAL MET DODELIJKE AFLOOP LEIDEN - Het waren vijf non nen uit het toenmalige Nortich in den Houte (Noordwijker- hout) die een deel van de stad Leiden zijn naam gaven: Leeu wenhorst. Het was een gebuur te aan het Rapenburg tussen de Langebrug (in die tijd Volder gracht) en de Houtstraat. De naam is ontleend aan het vrou wenklooster Leeuwenhorst (Orde der Cisterciënserinnen) in Noordwijkerhout. Nadat dat klooster tijdens het Beleg van Leiden (1574) was verwoest, trokken de nonnen naar de stad waar zij rond 1582 een aantal stukken grond kochten aan het Rapenburg en de Papengracht. Opnieuw is een stuk geschiedenis van het Rapenburg in woord en beeld gebracht. Gisteren is name lijk het vierde deel (twee boeken) van de serie 'Het Rapenburg. Ge schiedenis van een Leidse gracht' gepresenteerd tijdens een bijeen komst in het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg 28, een gebouw dat eveneens is gelegen in het gebied dat nu in 'kaart' is ge bracht. Een ander bekend gebouw dat in het boek is beschreven is het studentenhuis Höpital Wallon. De boekwerken bieden gedetailleerde informatie (zo'n 700 pagina's) over de panden Rapenburg 12 tot en met 28. In totaal verschijnen er zes boe ken. Het eerste deel verscheen in 1986 en sindsdien is elk jaar een ver volg gepubliceerd. De vijf zusters uit Noordwijker- hout, overigens bijna allemaal da mes van adellijke afkomst, sticht ten in Leiden het zogenaamde 'Hof van Zessen', zo genoemd omdat zij daar jarenlang woonden met nog een zesde non uit Delft. Nonnen zijn trouwens in de geschiedenis van het Rapenburg geen zeldzaamheid. Tal van kloosters vestigden zich al eerder aan de groene stadsrand die het Rapenburg toen was. Decoratie Klap met paraplu LEIDEN - Een laveloze 61-jarige Leidse vrouw zorgde gistermiddag voor enige opschudding op het Noordeinde. Zij had met haar para plu een paar klappen gegeven op de motorkap van een passerende auto die werd bestuurd door een 19-jari- ge jongen uit Wassenaar. Zij be schadigde hierbij het lak van de mo torkap. De vrouw is door de politie naar het bureau gebracht waar zij verklaarde dat de auto haar rake lings had gepasseerd en dat ze dat gevaarlijk vond. Ze beloofde de schade aan de auto te vergoeden. gracht, ook al werd omstreeks 1640 een fraaie toegangspoort aan het Rapenburg gebouwd. De huizen en bewoners waren in het begin veel meer op de oudere Papengracht ge richt. Later, nadat het Rapenburg tot ontwikkeling kwam, besloot een aantal huizenbezitters ook een toe gang tot het Rapenburg te bouwen. Dat gebeurde in de zestiende en ze ventiende eeuw. Tussen de monumentale panden aan het Rapenburg zijn wat kleinere huizen blijven staan. Dat zijn van oorsprong de kleine achterhuizen van de hoofdwoningen aan de Pa pengracht. In deel 4 van het 'Rapen burg' wordt uitgebreid stilgestaan bij de sociale verschillen tussen de bewoners van de kleine en grote huizen. Die grote huizen hebben rij ke en aanzienlijke bewoners aange trokken. Vooral in de 18de eeuw on derging het Rapenburg belangrijke veranderingen, die waren ingege ven door nieuwe ideeën over interi eur en decoratie. Daarvan is welis waar iets bewaard is gebleven, maar vooral in de laatste eeuw is veel ver loren gegaan. Uit met name Frankrijk waaide het idee over dat het interieur één decoratief geheel moest zijn. In Lei den lagen er meestal geen ontwer pen van bekende kunstenaars aan ten grondslag, maar waren het zelf standige ambachtslieden, vaak Ita liaanse stucwerkers, die hun eigen variaties maakten. De interieurs van woningen aan het Rapenburg behoorden tot de belangrijkste voortbrengselen op dit gebied. Ondiepe gracht Het Rapenburg moet aanvankelijk (rond 1200) een ondiepe gracht zijn geweest, die aan de kant van de stad bestond uit een wal die was opge worpen met aarde. Daarop stond een palissade, een omheining van houten palen ter bescherming van de stad. Tussen december 1203 en april 1204 kwam dat verdedigings werk tot stand. Pas later kreeg het de naam Rapenburg en Steen- schuur. De bouw van een echte stads muur had later plaats. Rond 1250 telde Leiden waarschijnlijk 1100 tot 1300 inwoners. De bouw van een stenen muur hield in de praktijk ge lijke tred met de groei van het aan tal inwoners als gevolg van immi gratie: iedereen die in Leiden ging wonen, moest steengeld betalen, een geldelijke bijdrage voor de bouw van de stenen muur. Erg snel is de bouw van de stads muur ook om die reden waarschijn lijk niet gegaan. Bovendien moes ten de stenen van verre worden aan gevoerd. De steenindustrie in de re gio Leiden kwam pas in de veertien de eeuw op gang. Tot ongeveer die tijd werden de meeste huizen in Lei den nog uit hout opgetrokken. De vervanging van de wal en palissade van het Rapenburg door een stads muur heeft waarschijnlijk lange tijd geduurd. Van die oude situatie is tot dusverre niets teruggevonden. Hoewel wetenschappelijk niet waterdicht vaststaat dat er bij het Rapenburg een oudere stenen muur heeft gestaan, wordt dat wel aangenomen. In oude ambtelijke stukken wordt daarvan gewag ge maakt en een paar jaar geleden zijn tijdens renovatiewerkzaamheden aan de walkanten van het Rapen burg steenklompen gevonden be staande uit kloostermoppen. Die duiden er op dat er een oudere muur heeft gestaan. De muur is in de loop van de 14de eeuw overigens alweer afgebroken om plaats te ma ken voor (Gegevens van dit verhaal zijn ont leend aan deel IVa en IVb van 'Het Ra penburg. Geschiedenis van een Leidse gracht', verschenen onder redactie van Th. H. Lunsingh Scheurleer, C. Willc- mijn Fock en A.J. van Dissel. De boek delen kosten samen 55 gulden en zijn te koop bij: De Lakenhal, bockhandel Ginsberg, Gemeente-archief en het Kunsthistorisch Instituut van de uni versiteit.) y ALKEMADE - De 33-jarige W. van Berkel uit Oude Wetering is gisteravond om het leven gekomen bij een onge val op de provinciale weg in Nieuwe Wetering. De man bestuurde een personenauto en reed vanuit Leiden in de richting van Roelofarendsveen. Door nog onbekende oorzaak raakte de auto van de weg en kwam aan de linker zijde tegen een boom tot stilstand. Van Berkel overleed ter plaatse. Op de foto slepen brandweerlieden het au towrak weg. De weg bleef na het ongeluk ongeveer anderhalfuur afgesloten voor verkeer. De rijkspolitie Alkemade stelt in samenwerking met de technische afdeling van de verkeersgroep rijkspolitie district Den Haag een onderzoek in. (foto Jan Holvast) Overleg met rijkspolitie over bezetting plaatselijke post VALKENBURG - Zodra de pro vinciale weg S4 (Katwijk-Leiden) in gebruik wordt genomen, gaat er een snelle busdienst van de NZH rijden van Noordwijk naar Den Haag. Daarnaast zal tijdens spitsuren een dergelijke busdienst van Katwijk naar het NS-station in Leiden wor den ingevoerd. Beide lijndiensten krijgen een halteplaats op de S4 na bij de Achterweg in Valkenburg. Dat deelde burgemeester C. Sin- ke van Valkenburg gisteravond mee tijdens de begrotingsbehande ling. Hij liet voorts weten dat de NZH eind november de huidige lijndienst door Valkenburg al een andere route naar Leiden laat rij den, wat een verkorting van de rij tijd tot gevolg zal hebben. Het nieuws werd door alle raads fracties met instemming begroet. Zij hadden zich vorige week tijdens de algemene beschouwingen over de begroting voor volgend jaar al zorgelijk uitgelaten over het weini ge openbaar vervoer waarmee Val kenburg is bedeeld. Wel wezen alle fracties nog eens nadrukkelijk op dé noodzaak om de VALKENBURG - De gemeente Valkenburg kan doorgaan met het maken van plannen voor glastuin bouw tussen de Zonneveldslaan en het marinevliegkamp. De provincie heeft hiervoor toestemming ver leend. Het plan om in dit gebied een baggerdepot te realiseren is inge trokken. Dat laat wethouder M.J. Vos weten naar aanleiding van vra gen over de baggerstort tijdens de begrotingsbehandeling. "De ambtenaren bij de provincie die de nota over de stortplaatsen hebben gemaakt, wisten niet dat al overeenstemming was bereikt'over glastuinbouw. De verwarring werd nog groter nadat een kaartje was ge maakt waarin het baggerdepot in het Valkenburgs Meer was gete kend. Dat klopt niet. Wel ligt het plan nog op tafel om de vuilstort van Wassenaar uit te breiden, maar bij het meer wordt niets gestort", verduidelijkt Vos. Het gebied voor de glastuinbouw bestaat nu nog uit weiland. De ge meente hoopt met de pachter en ei genaar overeenstemming te berei ken over aankoop, waarna de ge meente het voor glastuinbouw zal uitgeven. Tussen de 16 en 20 hectare kan worden bebouwd met kassen. frequentie van de huidige lijndienst te verhogen. K. van Laarhoven (CDA) zei dat zelfs belangrijker te vinden dan de aangekondigde snel- dienst, waarvan hij het nut voor Val kenburgers enigszins betwijfelde. De burgemeester zei te blijven stre ven naar een hogere frequentie van de huidige buslijn. De vraag is voor hem nog hoe de nieuwe halte van de sneldienst langs de S4 bereikbaar zal zijn vanuit het dorp. Het gemeentebestuur van Valken burg gaat voorts met de rijkspolitie Rijnsburg om de tafel zitten om te praten over een betere bezetting van het postbureau in Valkenburg. Dat gebeurt naar aanleiding van vragen die daarover door gemeente raadsleden zijn gesteld bij de alge mene beschouwingen. Burgemees ter C. Sinke deed die toezegging gis teravond tijdens de begrotingsbe handeling. "Ik deel de zorg met u", aldus Sin ke. "Eén middag per week is wel het minimale voor de bezetting van het postbureau en ook dat wordt nog niet eens altijd gehaald. Regelmatig dring ik dan ook aan op uitbreiding, maar helaas biedt de personele be zetting binnen de rijkspolitie thans niet meer mogelijkheden. U kunt ervan verzekerd zijn dat dit mijn bij zondere aandacht zal houden", be loofde hij. Sinke stelde voor om de groeps- en de postcommandant uit te nodi gen voor overleg op een vergade ring van de raadscommissie alge- REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Hannie: "Elke dag een halfuur fietsen zonder walkman op je hoofd is ZO saai", (foto Jan Holvast) Art: "Zonder muziek i of ik geen onderbroek ai (foto Ja het net n heb". i Holvast) Mirjam: "Ik heb de muziek zo hard dat ik een auto nog wel hoor aankomen", (foto Jan Holvast) Walkman (I) U kent ze wel: die jongens en meisjes die geen seconde zonder disco, hiphop, new beat of elec tric body music kunnen. Ze gaan uitsluitend de deur uit met een walkman op hun hoofd "anders kun je je net zo goed meteen laten opnemen". Anno 1989 is het niet meer 'het absolute einde' om op je zolderka mertje onbekommerd van je ste reo te genieten. Je bent jong en je wilt overal kunnen luisteren naar je favoriete discohits. Dat de walkman een gevaar op de weg is en in meer dan één opzicht 'het einde' kan betekenen deert de discofreak nauwelijks. 'Don't worry, be happy'. Het gaat overigens niet alleen om leeghoofdige disco's die ver slingerd zijn aan de walkman. In tellectuelen, malloten, beursstu denten, Hemameisjes, NRC-le- zers en moraalpredikers: ieder een heeft-em. De walkman is po pulair onder alle lagen van de be volking omdat je altijd en overal je eigen muziek kunt horen: op straat, in de bus, op de fiets, in de achtertuin en sinds kort ook on der de tram. Vorige week vond namelijk een jongen de dood om dat hij, door de walkman op zijn hoofd de tram niet hoorde aanko men. Ook in Breda was de walk man onlangs oorzaak van een do delijk ongeval. Een hoge Piet van het ministe rie van verkeer kwam afgelopen zondagavond in Achter het Nieuws vertellen dat binnenkort een campagne van start gaat waarin wordt gewezen op de ge varen van de walkman in het ver keer. Mocht die campagne geen resultaat opleveren dat over weegt het ministerie zelfs om de walkman te verbieden. Zo'n verbod lijkt niet overdre ven. Een door Achter het Nieuws, samen met TNO, uitgevoerde test bevestigt dat de walkman in het verkeer uiterst gevaarlijk is. Nor maal is een autoclaxon op 50 me ter afstand goed hoorbaar. Maar van de 14 scholieren die, met een walkman op hun hoofd, aan de test meededen hoorde er maar één de autoclaxon. Zelfs op 10 meter afstand werd de auto claxon maar door maar 4 van de 14 scholieren gehoord. Uiteraard is één en ander wel afhankelijk van hoe hard de muziek staat. Woordvoerder Dick Graveland van de Leidse politie laat desge vraagd weten dat ook in Leiden de walkman al meerdere keren oorzaak is geweest van ongeluk ken en bijna-ongelukken. "Ge lukkig nog zonder fatale gevol gen", aldus Graveland. "Maar dat die dingen gevaarlijk zijn in het verkeer is ons wel duidelijk. Het is hard nodig dat daaraan iets ge beurt. Wij juichen zo'n campagne dus heel erg toe". Walkman (2) Walkmanminnaars uit Leiden en omgeving blijken zich heel goed bewust van de gevaren die de walkman in het verkeer kan ver oorzaken. "Tuurlijk is het gevaar lijk", reageert Art van Duyvenbo- de (17), scholier van het christe lijk lyceum Visser 't Hooft. Hij noemt een dreigend walkmanver bod "heel terecht". Dat een ver bod veel zal helpen gelooft Art niet. Hij weet eigenlijk zeker dat hij zich er niet aan zal storen. "Waarom niet? Ik wil gewoon de hele dag muziek horen. Ik kan ei genlijk niet zonder. Het is gewoon een soort verslaving. Zonder mu ziek is het net of ik geen onder broek aan heb. Dankmis ik wat". Robbert Hilgeman (18), even eens scholier aan Visser 't Hooft, zegt nooit in een gevaarlijke ver keerssituatie verkeerd te hebben maar onderhand wel een oorbe schadiging te hebben opgelopen. "Ik hoor steeds suizen in mijn oor. Maar dan zet ik gewoon m'n walkman weer op, en dan hoor ik het niet meer". Ook Robbert denkt dat een campagne, waarin op de gevaren van de walkman wordt gewezen, niets zal helpen. "Het is net als met een anti-roken- campagne", valt Art hem bij. "Mensen roken toch, ook als ze de risico's kennen". Eric Wildenburg (17), scholier aan de christelijke MTS, vindt een walkman in het verkeer "on wijs gevaarlijk". Hij draagt de walkman alleen in de bus of op andere plekken waar het geen kwaad kan. "Ik heb één keer de walkman op gehad op de brom fiets, onder mijn valhelm. Dan hoor je echt geen reet. Bij het eer ste stoplicht heb ik hem meteen weer afgezet". Eric vindt een ver bod van de walkman in het ver keer "een goeie zaak". Hannie (32), groepsleidster in een zwakzinnigen-inrichting", zit vrijwel dagelijks op haar fiets met de walkman op. "Ik denk er wel over na", zegt ze met één been nog op de trapper. De fatale ver keersongevallen van de laatste tijd zijn haar niet ontgaan. "Ik ben er ook wel van overtuigd dat een walkman in het verkeer ge vaarlijk is, maar niet voor mijzelf. Ik kijk altijd goed om mij heen. Het ligt er natuurlijk ook aan hoe hard je dat ding hebt staan. Ik heb de muziek nooit zo hard staan dat ik het verkeer om mij heen niet meer kan horen". Hannie denkt ook in de toe komst de walkman te blijven dra gen. "Ik moet elke dag een half uur fietsen naar mijn werk", ver klaart ze. "Dat is zo verschrikke lijk saai zonder muziek. Boven dien zijn die dingen op je oren nog lekker warm ook". Scholiere Miijam Siemerink (15) vindt de walkman op de fiets ook het einde maar is zich even eens bewust van de gevaren. "Ik heb hem altijd zo hard dat ik een nog wel auto hoor aankomen. Maar het blijft natuurlijk gevaar lijk. Toch die ik hem niet af. Als ik in mijn eentje op de fiets naar school ga (Visser 't Hooft) is het gewoon veel- gezelliger met de walkman op". Walkman (3) Zoals gezegd: politiewoordvoer der Graveland juicht een campag ne, waarin wordt gewezen op de gevaren die de walkman kan ver oorzaken in het verkeer, van harte toe. Maar, hij heeft er ook een hard hoofd in of jongeren door een voorlichtingscampagne op andere gedachten gebracht zul len worden. "Ik heb het bange vermoeden dat het niet veel zal uithalen", aldus Graveland. Alleen een keiharde campagne kan volgens Graveland mis schien resultaat hebben. "Zoiets als de vuurwerkcampagne, waar in men duidelijk laat zien wat de gevolgen zijn: iemand die dood op straat ligt met de muziek nog aan. Ik denk dat dit soort schok kende beelden nodig zijn wil het effect hebben". Als een voorlich tingscampagne niet helpt kan, volgens Graveland, een verbod niet uitblijven. Voor de politie woordvoerder staat het als een paal boven water "dat je in het verkeer je ogen én oren allebei hard nodig hebt". mene zaken. De fracties vroeg hij voor die vergadering wensen ten aanzien van het politiebeleid op pa pier te zetten. A. Bremer (PvdA/PPR) gaf daar op al een duidelijk voorschot. Hij wil niet alleen praten over de bezet ting van de politiepost, maar ook over een aantal andere zaken. Vol gens hem wordt er momenteel nog relatief te veel tijd aan 'secundaire zaken' zoals verslaglegging en trai ning besteed. K. van Laarhoven deed de suggestie om de reservepo- litie in te schakelen om de pólitie-in- zet in Valkenburg beter te kunnen waarborgen. Volgens burgemeester Sinke heeft de problematiek ook te maken met de geringe grootte van het korps, zo'n 26 man. De vraag kan volgens hem worden gesteld of de groep Rijnsburg van de rijkspolitie wel groot genoeg is gezien het ta kenpakket. Sinke zei dan ook een groot voorstander te zijn van sa menwerking met andere rijkspoli- tiegroepen in de regio. "Want ook Valkenburg heeft recht op goede politiezorg". Zweedse groep neemt Slotboom in Katwijk over KATWIJK - De Zweedse groep Trustor Components heeft Plaat werkerij Slotboom in Katwijk over genomen. Tot nu toe waren de aan delen van Slotboom in handen van de houdstermaatschappij Leem- berg. Slotboom, met 135 werkne mers, is dit jaar goed voor een omzet van circa 22 miljoen gulden. Trustor heeft in Zweden op zeven plaatsen produktievestigingen. De ze bedrijven bezitten een sterke marktpositie op het gebied van on derdelen voor de auto-industrie. De overneming van Slotboom past vol gens Trustor in zijn streven om de positie in andere Europese landen te versterken. Volgens directeur P. Vinkhuizen van Slotboom wil het Zweedse be drijf met het oog op '1992' meer in breng krijgen binnen de Europese Gemeenschap. Voor Slotboom be tekent dit dat een groot deel van de produktie van vrachtwagenonder delen uit Zweden naar Katwijk wordt overgebracht. Omdat de pro duktie sterk geautomatiseerd is, zal de omzetstijging slechts 10 tot 20 nieuwe arbeidsplaatsen opleveren. Vinkhuizen sluit een uitbreiding van het bedrijfspand aan de Am- bachtsweg in Katwijk niet uit. Alkemade geeft geen geld aan stichting tegen seksueel geweld ALKEMADE - Alkemade verleent geen subsidie aan de stichting Sa menwerkingsverband tegen Seksu eel Geweld in Leiden. Dit besluit is na regionaal overleg genomen om dat een direct gemeentelijk belang volgens Alkemade ontbreekt. Met het voorstel van het college van B en W hebben de leden van de com missie welzijnszaken ingestemd. Een half jaar geleden sprak een meerderheid van deze commissie zich nog positief uit over het ver zoek van de stichting. Wethouder Luuk Beelen (VVD/welzijn) wilde de aanvraag echter eerst in regio naal verband aan de orde stellen om tot tot één gedragslijn te komen met de gemeenten die deelnemen in de stichting voor maatschappelijk werk Aar- en Veenstreek. Deze stichting krijgt al subsidie van de gemeente voor hetzelfde doel. Waarnemend voorzitter A. Meer burg hield de commissieleden voor dat juist om die reden geen recht streekse subsidie door de gemeente moet worden gegeven. De PPR en de PvdA gaven daarop hun verzet tegen de weigering van het college op. W. Groen (PvdA): "Er zijn ge meenten, zoals Katwijk, Voorhout en Lisse die de stichting wel recht streeks subsidiëren". Meerburg at tendeerde hem er op dat zélfs de ge meente Leiden haar subsidie heeft etop gezet. "Alleen de Leidse politie geeft nog geld, maar daar wordt nu ook geaarzeld". Beurs Buurthuis Cornelis Joppensz houdt op '11 november van 10.00 tot 16.00 uur een hobby-, speelgoed- en boekenbeurs. Liefhebbers van modeltreinen, postze gels, munten enz. kunnen verkopen. Op gave en informatie over tafelhuur: tel. 124011 (modeltreinen), 131069 (postze gels). De entree voor de beurs bedraagt een gulden, voor jeugd tot 15 jaar 50 cent. Stadswandelingen Gilde Leiden heeft de stadswandelingen gestaakt. In april 1990 gaan de wandelin gen weer van start. Voor instellingen zoals verzorginstehuizen en clubhuizen is er een diaserie over de stadswande ling. Reserveringen en inlichtingen bij A. Cebol, tel. 760325. Klaverjassen Bij muziekvereniging De Burcht wordt op zondag 12 november om 14.00 uur ge klaverjast en gesjoeld in het nieuwe ge bouw aan de J.C. Rijpstraat 21Deelna me staat ook open voor niet-leden van De Burcht. De deelnamekosten bedra gen 2,50 gulden. PvdA-leden De PvdA-leden krijgen vrijdag 10 novem ber de gelegenheid zich uit te spreken over het concept-verkiezingsprogramma voor de gemeenteraadsverkiezingen, dat onlangs verscheen. De openbare vergadering begint om 19.30 uur en wordt gehouden in het buurthuis 'Aktief' aan de Berlagestraat 2.. Dia's Een 'wandeling' door de stad aan de hand van een diaserie houdt het buurt centrum Dijk 33 maandagochtend 13 no vember. De 'wandeling', die speciaal be doeld is voor mensen die slecht ter been zijn, begint om 10.00 uur en voert langs gerestaureerde huizen en monumenten en langs panden waarvan de betekenis niet algemeen bekend is. Mensen die moeilijk naar het buurtcentrum kunnen komen, worden opgehaald als ze even bellen (125736, vragen naar Martha of Corrie). Moerman De patiëntenvereniging Moerman, voor heen Amnestie, houdt vandaag woens dag 8 november een informatieavond over alternatieve geneeswijzen. Met na me de Moerman-therapie staat hierbij centraal. De Leidse arts F. van Waning geeft uitgebreid informatie en beant woordt eventuele vragen van het publiek. De info-avond wordt gehouden in de zaal Looiersplein 5 en begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. LEIDEN - Een voorstel om sport- abonnementen voor kinderen, de aanschaf van een museumjaar kaart en mogelijk ook het Cultu reel Jongeren Paspoort (CJP) goedkoper te maken voor men sen met een minimuminkomen is gisteravond door een meerder heid van de Leidse gemeenteraad verworpen. Slechts 15 raadsleden steunden het voorstel dat in eer ste instantie door Groen Links was ingediend, maar later ook door het CDA werd ondertekend. Ook Leiden Weer gezellig en de Socialistiese Partije schaarden zich er achter. Dit jaar kregen mensen met een minimuminkomen voor het eerst de mogelijkheid een zwemabon nement te kopen tegen een gere duceerd tarief. Het werd een groot succes omdat 900 mensen van de mogelijkheid gebruik maakten. Van hen hadden er slechts 75 eerder een abonnement gehad, zodat het overgrote deel van de mensen via deze maatregel naar het zwembad was gelokt. Eenzelfde systeem werd tijdens de begrotingsbehandeling even eens bepleit voor sportabonne- menten, de museumjaarkaart en eventueel ook het CJP. Het geld dat hiervoor nodig is, zou uit het schuldenfonds moe ten worden gehaald. Het fonds is opgericht om mensen die in fi nanciële problemen te zijn een helpende hand te kunnen bieden. Jaarlijks is daarvoor 200.000 gul den beschikbaar, maar daarvan blijft altijd een deel over. Het res terende bedrag wilden de indie ners van het voorstel gebruiken De WD en de PvdA wezen het voorstel van de hand, omdat vol gens hen er te weinig geld over blijft in het schuldenfonds. "Het is niet zo dat wij de minima dit ex traatje niet gunnen", zei PvdA- fractieleider De Vreeze. "Maar het schuldenfonds is voor men sen die met schulden zitten. Wij hebben het idee dat er nog veel mensen rondlopen voor wie dat fonds bestemd is. We moeten hen dan ook eerst bereiken".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14