Buitenlanders niet welkom in China Topjaar haven Rotterdam Rus verdient de helft van Amerikaan Investeringen in vrijhandelszone verboden Sovjet-minister praat vergeefs met stakers Eindeloze discussies om Brits deel Kanaaltunnel Bouwbond wil naar 36 uur DINSDAG 7 NOVEMBER 1989 ECONOMIE PAGINA 7 HONGKONG (Rtr) De Chinese zuidelij ke provincie Guangdong, de economische vrijhandelszone in China, heeft besloten al le buitenlandse investeringen te verbieden. Een document met deze boodschap van de Chinese regering, dat gisteren bekend werd, geeft aan dat China buitenlandse in vesteerders er niet langer welkom zijn. Projectontwikkelaars en beleggers in onroerend goed in Hongkong zei den dat het besluit een aanwijzing is dat Peking zijn open-deurpolitiek wijzigt dat onder Deng Xiaoping, China's sterke man, in gang werd gezet. In het document, dat medio september al verscheen, wordt ge steld dat er geen nieuwe investerin gen in onroerend goed mogen wor den gedaan. De bevriezing geldt ook voor pro jecten waarvan de contracten al zijn ondertekend, maar waarvan de werkzaamheden nog niet zijn ge start. Het verbod op buitenlandse investeringen in Guangdong betreft niet de Taiwanese investeerders. Een consulent uit Hongkong met jarenlange ervaring op de Chinese onroerendgoedmarkt schetst de stappen van de Chinese regering als 'een ommekeer in de huidige open- deurpolitiek'. Hij vreest dat na Gu angdong, jarenlang het parade paardje van Peking, andere provin cies zullen volgen. Het afgelopen jaar werd in Guangdong al een ein de gemaakt aan buitenlandse inves teringen in hotels. De Chinese autoriteiten zouden ongerust zijn geraakt over de stij gende prijzen van onroerend goed als gevolg van de toegenomen bui tenlandse investeringen. De beslis sing is ook genomen omdat de over heid tot de conclusie is gekomen dat investeringen in onroerend goed niet het meest geschikte ge bruik is van buitenlands kapitaal, aldus het rapport. Een Hongkongse investeerder zei niet te begrijpen waarom dit besluit is genomen. De Chinese overheid is nu volgens hem veel geld kwijt aan het betalen van schadeloosstellin gen aan buitenlandse investeerders voor geleden verliezen. MOSKOU (AP) Een gesprek dat vertegenwoordigers van stakende werknemers in 11 kolenmijnen in het hoge noorden van de Sovjetunie gisteren met minister Michael Sjt sjadov van steenkoolwinning heb ben gehad is op niets uitgelopen. Na afloop van het gesprek lieten de mijnwerkers weten dat zij hun ac tie, die met de naderende winter de energievoorziening kan gaan be dreigen, zullen voortzetten. De stakers bij 11 van de 13 mijnen in het Pesjora-bekken in het noor den van Siberie vinden dat zij bij het drie uur durende gesprek met de minister in Vorkoeta onvoldoen de garanties hadden gekregen dat hun eisen nu binnen afzienbare tijd worden ingewilligd. Na een eerdere Franse spoorwegen staken twaalf uur PARIJS (ANP) Uit protest tegen plannen het personeel in te krim pen en om meer salaris te eisen heb ben de belangrijkste bonden van spoorwegpersoneel in Frankrijk op geroepen van gisteravond 8 uur tot vanochtend 8 uur het werk neer te leggen. Er rijden nu* naar Parijs en van Parijs naar Amsterdam drie treinen in plaats van vijf. Voor treinreizigers uit Noord-Eu ropa naar het zuiden kan het proble men opleveren omdat ze in Parijs van het ene naar het andere spoor wegstation moeten zien te komen. Vandaag is in de Franse hoofdstad tevens een grote demonstratie van het personéel van Franse belasting dienst, dat al maanden acties voert voor betere arbeidsomstandighe den en meer loon. Bovendien is deze week een grote actie begonnen om een eind te ma ken aan de eindeloze files en op stoppingen. Verkeerd geparkeerde auto's die opstoppingen dreigen te veroorzaken worden sinds gisteren zonder pardon weggesleept en voor de eigenaars kan dit zelfs leiden tot intrekking van hun rijbewijs. Economie kort Club van vijftien Brazilië wordt lid van de 'club van vijftien', een groep ontwikkelings landen die een tegenwicht wil vor men tegen de G-7 van de rijkste in dustrielanden. De club van 15 wil zich vooral sterk maken binnen het Algemeen Akkoord inzake Handel en Tarieven (GATT). Raffinaderij Driekwart van de 820 werknemers van de onlangs na fusie van de raffi naderijen van BP en Texaco opge richte Rijnmond Raffinaderij wenst een cao en krijgt die. De industrie bonden vinden dit opmerkelijk om dat met name bij de BP-raffinaderij, de grootste van de twee fusie-part ners, al jaren sprake was van een cao-loze traditie. Doe-het-zelf De doe-het-zelf-markt is thans goed voor een jaarlijkse omzet van onge veer 4,5 miljard gulden. De komen de jaren mag een nog verdere groei van deze markt worden verwacht. Dit blijkt uit een onderzoek van het Economisch Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf en het Insti tuut voor het Midden- en Kleinbe drijf. Staalakkoord De EG-ministers van buitenlandse zaken hebben gisteren,in Brussel ingestemd met het akkoord tussen Europese Commissie en de VS. Op grond van het akkoord mag de EG tot 31 maart 1992 jaarlijks 300.000 ton staal naar de VS verschepen. Dat komt overeen met zeven pro cent van de Amerikaanse markt. staking beloofde Sjtsjadov in juli om de werk- en woonomstandighe den en levensmiddelenvoorziening van de mijnwerkers te verbeteren. Maar de stakers vinden dat van uitvoering van die beloften nog vrij wel niets terecht is gekomen. De be windsman gaf toe dat een aantal toezeggingen nog niet is nageko men, maar gaf daarvoor als reden, dat de Opperste Sovjet nog zijn oor deel over de voorstellen moet ge- Eén van de 20 leden van het sta kingscomité liet weten weinig te zien in minister Sjtsjadov. "Hij is maar een minister, een bureau craat", aldus deze zegsman en hij herhaalde dat de stakers de komst verlangen van premier Ryzjkov. De premier had de stakers zon dagavond nog opgeroepen het werk te hervatten, omdat de staking 'zeer ernstige gevolgen' voor de econo mie kan hebben. Hij gaf hun de ver zekering dat de regering zich 17 no vember zal bezig houden met de economische eisen van de werkne mers in de mijnbouw. Vorige maand werd een nieuwe wet van kracht waarin stakingen in vitale sectoren als de energievoor ziening en landsverdediging wer den verboden. Een regionale rech ter heeft de staking op grond daar van onwettig verklaard, maar van justitieel optreden tegen de stakers is tot dusver afgezien. ADVERTENTIE Laat de fiscus geen belasting worden Privé of zakelijk - elke belangrijke beslissing heeft fiscale gevolgen. Dat merkt u later, soms pas veel later. Daarom is tax planning belangrijk. Dat vraagt om vooruit denken. Daar zijn deskundigheid en grote zorgvuldigheid bij nodig. Van een professionele gids: de Federatie belastingconsulent. I Smits en Schatte Accountants en Belasting adviesbureau Mariênpoelstraat 69a 2334 CX Leiden Telefoon 071- 154941 Staal Accountants AA Belastingadviseurs FB Flevoweg 13 2318 BZ Leiden Telefoon 071 -213021 Fax 071 - 21 2866 Accountantskantoor Stolp Schelpenkade 40 2313 ZW Leiden Telefoon 071-122741 Zuideinde 16b 2371 BV Roelofarendsveen Telefoon 01713-15200 ■Accountants- en Belasting adviesbureau Strijk Lange Voort 13d 2343 CA Oegstgeesi Hoofdstraat 2S3 2171 BD Sassenheim Telefoon 02522 -19105 Fax 071 -1735 17 ■Accountantskantoor J. van Wezel bv Oegstgeesterweg 199 2231 AT Rijnsburg Telefoon 01718-2 2100 Fax 01718-2 94 94 Betaalde baan bij 8 procent van 60-plussers DEN HAAG (ANP) - Slechts acht procent van de Nederlan ders van 60 tot en met 64 jaar heeft nog een betaald beroep. Dat blijkt uit een gisteren gepu bliceerd onderzoek onder 1000 personen van 50 jaar en ouder, dat is uitgevoerd door het Til- burgse Buro M-4 bv. De geringe arbeidsdeelname boven de 60 is onder meer een gevolg van regelingen tussen werkgevers en werknemers of van de overheid (met name vut regelingen), die het karakter van een verplichting hebben. Van de 50-65-jarigen wil 65 procent dat de oudere die keuze zelf moet kunnen maken. Het gemiddeld aantal oude ren dat een betaalde baan heeft daalt van 45 procent (50-54-jari- gen), via 38 procent (55-59) naar 8 (60-64) respectievelijk 3 (65- plusser). Uit het onderzoek blijkt dat vooral mensen met een inkomen van 3000 gulden netto of meer zelf willen kiezen of ze met betaald werk stoppen of niet. Uit het onderzoek blijkt overi gens dat slechts 88 procent van de ouderen op de hoogte van het bestaan van de kortings-'Pas 65' is, die door iedereen die 65 of ou der is bij het gemeentehuis kan worden verkegen. De 60-plus Seniorenkaart die de Spoorwe gen te koop aan bieden is bij 68 procent van de ondervraagden bekend. LONDEN - De Britten maken geen haast met de bouw van hun deel van de Kanaaltunnel. Voorlo pig zal dit wel zo blijven, want de di rectie van de Britse spoorwegen heeft het zoeken naar het 'juiste' project nu weer met een jaar ver lengd. Wat betekent dat, als de 'Chunnel' inderdaad in mei 1993 wordt geopend, het nog minstens zes jaar zal duren alvorens er sprake kan zijn van een goede treinverbin ding tussen Folkestone aan de Brit se zuidkust en de hoofdstad Lon den. door Haye Thomas De vragen naar het hoe, waar, en vooral hoeveel kost het, domineren de eindeloze discussies over wat er moet gebeuren met het Britse ge deelte van de tunneltreinverbin ding. De regering-Thatcher houdt vol dat zij niet van plan is om er ook maar één cent in te steken en dat de kosten moeten worden op- gebracht door particuliere inves teerders. Dat plaatst British Railways in een veel moeilijker positie dan zijn Franse tegenspeler aan de andere kant van het Kanaal, waar wèl van overheidssubsidie sprake, is. Daar gaan de ontwikkelingen ook veel sneller en vraagt men zich opnieuw af of er aan Britse zijde wel echt seri eus en zo snel mogelijk wordt ge streefd naar een snelle vaste trein verbinding tussen Londen en Pa rijs. De Britten zijn er na vele maan den delibereren eindelijk achterge komen dat het aanleggen van een speciale treintunnel onder zuidelijk Londen voor de snelle verbinding aan Britse zijde veel te duur zal wor den. In ieder geval is de directie van de Britse Spoorwegen zich doodge- schrokken van de kostenramingen die de eif miljard gulden ver te bo ven gingen. Daarom is nu besloten om in ieder geval wel in samenwer king met het particuliere consor tium onder de naam Eurorail Ltd. bovengronds een oplossing te zoe ken. En dat betekent opnieuw een pijnlijke wachttijd voor tienduizen den huizenbezitters in zuidelijk Londen en het graafschap Kent. Want zolang niet vaststaat waar nu precies de route voor de snelle ka- naaltrein zal komen, leven zij in gro te onzekerheid. Het hele project is hen trouwens een doorn in het oog. Want zij zijn er zeker van dat de waarde van hun huizen snel zal kelderen en hun rust wordt aangetast als de treinverbin ding via hun achtertuin gaat lopen. Dus verkeren zij in volstrekte staat van paraatheid om, zo gauw als de mogelijkheid bestaat dat zij met de nieuwe treinverbinding te maken krijgen, tot felle protestacties over te gaan. De directie van de Britse spoor wegen had gehoopt in 1992 met de aanleg van de nieuwe treinverbin ding tussen de tunnel in Folkestone en Londen te kunnen beginnen en de constructie in 1998 af te hebben. Het ziet er naar uit dat het nu wel op zijn minst tot de eeuwwisseling zal duren. Misschien nog wel langer, als de overheid blijft weigeren om er geld in te steken. Volgens de verantwoordelijke minister van transport, Cecil Park inson, is dat nog steeds de bedoe ling. "Als wij geld zouden steken in de verbinding tussen Londen en de kanaaltunnel zou dat wel bijzonder onrechtvaardig zijn tegenover de veerdienstrederijen en de lucht vaartmaatschappijen", aldus de be windsman. Verzekeraars van ziektekosten bundelen zich UTRECHT (ANP) - Zeven com merciële verzekeraars hebben giste ren aangekondigd dat ze de moge lijkheden onderzoekeh om samen te komen tot een betere beheersing van de schadelast binnen hun ziek tekostenportefeuilles. Het zijn Aegon, Amev, Delta Lloyd, Goudse. Interpolis, Nationale Nederlanden en Stad Rotterdam/Amersfoortse. Dit samenwerkingsverband heet Gadanis, naar de beginletters van de maatschappijen. Hoeveel verze kerden ze samen hebben kon een woordvoerder niet zeggen. Een week geleden deelden Zilve ren Kruis, Ohra, VGZ en UAP-Ne- derland al mee dat ze een gezamen lijke stichting gaan vormen met het oog op de uitvoering van het plan- Dekker. De vier willen samen zorg 'inkopen' via contracten met zorg verleners of door het opzetten van eigen voorzieningen. Met 1,6 mil joen verzekerden zijn zij goed voor eenderde van de particuliere markt. Gadanis wil vooral de ziekenhuis kosten drukken. De zeven maat schappijen denken dat te bereiken door het verbeteren van de werk wijze en normen voor het afgeven van een machtiging tot opname en het bewaken van de opnameduur. Ze willen daar begin 1990 mee be- HEDEL Het Gelderse Maasdorpje Hedel haalt opgelucht adem: de eretitel 'grootste paardenmarkt van Euro- ginnen. Ze sluiten ook niet uit dat ze pa' bleef gisteren behouden. Er werden 1612 paarden aangevoerd, nog altijd een paar honderd meer dan enkele op langere termijn gezamenlijk (pa- toeken geleden in Zuidlaren. Onandks het slechte weer bezochten zo'n 40.000 mensen de paardenmarkt, (foto anp> ra-)medische zorg gaan inkopen. ROTTERDAM (GPD) - De haven van Rotterdam stevent op een top jaar af. Over 1989 wordt mogelijk zelfs het beste resultaat geboekt van dit decennium, zo hoopt het Haven bedrijf van de gemeente Rotterdam naar aanleiding van de overslagcij- fers over het derde kwartaal van dit jaar. Volgens het Havenbedrijf is er sprake van een periode van aanhou dende groei, met bijzonder gunstige gevolgen voor de Rotterdamse ha ven. "Veel overslagbedrijven draai en op volle toeren. Een teken dat ze het vertrouwen hebben van de gro te verladers en distributeurs en er steeds beter in slagen service op maat te leveren", aldus het haven bedrijf. De groei geldt zowel de sector massagoed als de non-bulk sector. Het massagoed is volgens het Ha venbedrijf fors toegenomen; de overslag ligt ruim 12 miljoen ton ho ger dan over de eerste drie kwarta len van het vorig jaar. De overslag in de non-bulk sector blijft over de ge hele linie groeien. Het laatste kwar taal leverde met 14,6 miljoen ton een stijging op van 11 procent ten opzichte van hetzelfde kwartaal vo rig jaar. In de sector massagoed (zoals olie, ertsen, kolen en granen) blijft alleen de overslag van granen en vooral van veevoederstoffen sterk achter. Die overslag lijkt zich vol gens het Havenbedrijf te stabilise ren rond 4 miljoen ton per kwartaal, een daling van 20 procent in verge lijking met het derde kwartaal 1988. In de non-bulk sector (containers, roll on roll off (vrachtwagens), sjor- goed en overig stukgoed) komt de groei in de aanvoer het sterkst tot uiting in de containeroverslag. Die steeg met 18 procent ten opzichte van hetzelfde kwartaal 1988. De af voer van containers groeide met 10 procent. De totale containerover slag (aan- en afvoer) over de eerste drie kwartalen komt daarmee uit op ruim 28 miljoen ton, ruim 3 miljoen ton meer dan over dezelfde periode 1988. In dat derde kwartaal is bijna 73 miljoen ton overgeslagen, 8 procent meer dan over hetzelfde kwartaal in 1988. Over de eerste negen maan den in 1989 komt de overslag uit op een totaal van 215 miljoen ton, tegen 198 miljoen ton in dezelfde periode van het vorig jaar. Zet de groei zich in het laatste kwartaal door, dan verwacht het Havenbedrijf uit te komen op een totale overslag in 1989 van rond de 285 miljoen ton, het best% resultaat van de laatste tien jaar. Over 1988 bedroeg de totale overslag bijna 273 miljoen ton, 18 miljoen ton meer dan in 1987. DRONTEN Verpakkingen van chemische bestrijdingsmiddelen wordt in Dronten op milieuvriendelijke wijze verwerkt. De jerrycans worden ver- mipperd ('geshredderd waardoor de verwerking van dit afval ook nog iens tweederde minder kost. (foto anp> UTRECHT/AMERSFOORT (ANP) - De bouwbonden van FNV en CNV pisen in de komende onderhandelingen over de nieuwe cao voor de bouw nijverheid (250.000 werknemers) gezamenlijk de invoering van een 36-uri- ge werkweek. Ovér het tijdstip van invoering en de vormgeving van verde re atv valt nog te praten, maar de 36 uur moet er hoe dan ook komen. De bondsraden van de Bouw- en Houtbond FNV en de Hout- en Bouw bond CNV hebben gisteren nagenoeg unaniem ingestemd met de door de bondsbesturen geformuleerde cao-eisen. De FNV-bond is blij met de eens gezindheid over verdere atv. Vorig jaar stond de bond min of meer alleen in zijn eis voor een 36-urige werkweek. Na moeizame onderhandelingen en de dreiging van een landelijke staking werd een compromis bereikt dat neerkomt op een gemiddeld 37-urige werkweek. WASHINGTON (AP) - De Sovjet burger heeft in 1988 gemiddeld 18.500 gulden verdiend. Dit is min der dan de helft van hetgeen de Amerikanen gemiddeld mee naar huis brachten, zo staat in het Hand boek van Economische Statistieken 1989 dat de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA gisteren heeft gepu bliceerd. Volgens dit handboek verdiende de gemiddelde Amerikaan vorig jaar 41.700 gulden, kwam de Japan ner op 30.000 gulden en bracht de gemiddelde Westduitser ruim 29.000 gulden mee naar huis. Ter wijl het inkomen van de gemiddel de Amerikaan vorig jaar met 2,9 procent op jaarbasis steeg, moest de Sovjet-burger zich volgens de CIA tevreden stellen met een groei van slechts 0,5 procent op jaarbasis. De CIA baseert haar vergelijkin gen op de koopkracht van de werk nemers in deze landen en berekent deze met behulp van een theoreti sche koers. Dit betekent dat het in- komen niet wordt omgerekend naar dollars, maar dat wordt bekeken wat een mand met goederen in de te vergelijken landen zou kosten. Volgens het Handboek was de ge middelde levensverwachting in 1988 in de Sovjetunie 69 jaar, in de Verenigde Staten 75 jaar en in Ja pan 78 jaar. Ook werd gemeld dat de gemiddelde Amerikaan vorig jaar 56 vaten olie verstookte, terwijl de Sovjet-burger gemiddeld 35 vaten opmaakte. Verder bezaten de Ame rikanen 572 wagens per 1000 bur gers en hadden in de Sovjetunie ge middeld 42 van de 1000 burgers een auto. Het Sovjet-cijfer dateert ech ter uit 1986 en kan inmiddels zijn gegroeid. De Sovjet-bevolking bestond in juli 1988 uit 296,4 mihoen zielen, ter wijl de VS vorig jaar 246 miljoen burgers telde. Beide bevolkings groepen groeiden vorig jaar met 0,9 procent. Uit het Handboek voor de Statis tieken bleek dat het inkomen in sommige Oostbloklanden sneller was gestegen dan in de Sovjetunie. Zo werd Tsjechoslowakije met een gemiddeld inkomen van 21.000 gul den in 1988 toegevoegd aan hetrytje van 29 Oostbloklanden waar de ge middelde burger meer dan 20.000 gulden per jaar verdiende. De DDR behoorde vorig jaar al tot dit rijtje; daar bracht de gemiddelde burger 26.000 gulden mee naar huis. De Sovjetunie kon in 1988 bogen op een betere handelsbalans. De Verenigde Staten importeerden voor 268 miljard gulden meer aan goederen dan ze exporteerden, ter wijl de Sovjetunie een handelste kort had van 'slechts' 7,1 miljard gulden. De totale goederenproduk- tie in de Sovjetunie had vorig jaar een waarde van ruim 5,2 biljoen gul den, terwijl dit cijfer in de Verenig de Staten 10,2 biljoen gulden be droeg, aldus de CIA. Bergafwaarts Ondanks het vrij kleine handelste kort in de Sovjetunie gaat het met de economie in dit land nog steeds bergafwaarts. Sovjet-leider Gor- batsjov waarschuwde de economen in zijn land er desondanks voor niet te hard van stapel te gaan met her vormingsvoorstellen die de econo mie gezonder zouden moeten ma ken, zo meldde het regeringsdag blad Pravda gisteren. Sovjet-economen hebben er her haaldelijk over geklaagd dat het so cialistische systeem niet genoeg ruimte zou laten voor wijzigingen in het economische beleid. "Het is on mogelijk om serieus iets aan de prij zen te doen of de salarissen te be vriezen. Ook kan bijvoorbeeld geen nieuwe munteenheid worden inge voerd die de oude zou vervangen. Dat laat het systeem niet toe," aldus de econoom Oleg Bogolov, direc teur van het Instituut van het Mondiale Socialistische Systeem en parlementslid. Veel Sovjet-economen zijn voor stander van een markteconomie, die een einde zou moeten maken aan het goederentekort en de zwak ke roebel. Volgens Gorbatsjov zou den de burgers na de aankondiging dat dit economische systeem zou worden ingevoerd echter binnen twee weken in opstand komen, om dat ze zouden vrezen dat hierdoor de waarde van hun spaarcenten om laag zou gaan en de levensstan daard nog verder zou dalen. "Eco nomen moeten niet alleen rekening houden met de gevolgen voor de economie, maar ook met de beperk te bereidwilligheid van de burgers politieke veranderingen te den," aldus Gorbatsjov. SOBI: aandeel Air Holland te hoog geprijsd AMSTELVEEN (GPD) - De Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers heeft haar le den geadviseerd hun opties op aandelen Air Holland snel te la ten verzilveren. Dit naar aanlei ding van een onderzoek dat de Stichting Onderzoek Bedrijfsiff- formatie (SOBI) heeft verricht naar de introductie van Air Hol land op de Amsterdamse Effec tenbeurs. De commissaris voor de note ring heeft gisteren op de effec tenbeurs de handel in aandelen Air Holland verboden van 's ochtends tot laat in de middag in verband met de openbaarma king van het rapport en de reac tie die hij daarop van de directie van de luchtvaartmaatschappij verlangde. SOBI schrijft dat de Amro de vraag naar aandelen Air Holland op onverantwoorde wijze heeft gestimuleerd, door ten onrechte te doen voorkomen dat de lucht vaartonderneming een groei-on- derneming is. In de visie van SOBI, die in opdracht van de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers het onderzoek instelde, is het oryuist dat er de eerste drie jaar forse winststij gingen worden voorzien, zoals de Amro schrijft. Ook de hoogte van de introductiekoers is vol gens SOBI te optimistisch. De Amro verwacht een koers van 37 gulden, terwyl volgens SOBI 21 gulden meer in de rede ligt. Met het oog op een mogelijke koersdaling van aandelen heeft de VNV haar leden het advies gegeven, de rechten op falcons (opties) te verzilveren, ook al geeft SOBI aan, dat Air Holland niets verkeerds gedaan heeft en een gezond bedrijf is. De directie van Air Hólland zegt dat het SOBI-onderzoek op belangrijke punten oiyuiste en onvolledige informatie bevat en vreest als gevolg hiervan 'onte rechte koersschommelingen'. De Amro Bank handhaaft de winstverwachting die Amro-Be- leggingsresearch voor Air Hol land heeft uitgesproken in een analyse die zij over de lucht vaartmaatschappij heeft opge steld. De bank meent dat Sobi zich op verkeerde veronderstel lingen heeft gebaseerd.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7