Genscher wil koers DDR afwachten 'Islam is godsdienst voor gewone man' Senaat België voor legaliseren abortus Tamils raken slaags: 47 doden VS blij, Palestijnen tegen eisen Israël plan-Baker Verldezing Muawad isoleert Aoun Franse school weigert weer moslim-hoofddoek Bevroren tegoeden Iran vrij DINSDAG 7 NOVEMBER 1989 PAGINA 5 Wrevel over uitlatingen Bangemann BRUSSEL/BONN (GPD) Eurocommissaris Bangemann heeft zich gisteren met een pleidooi voor een snel handels verdrag tussen de EG en de DDR de woede op de hals ge haald van zowel zijn EC-collega's als de Westduitse minis ter van buitenlandse zaken Genscher. Genscher wil eerst maar eens afwachten welke kant de DDR op gaat. Bangemann, die gisteren sprak met de DDR-leiding, mocht alleen de gevolgen voor de EG-DDR-betrek- kingen na 1992 toelichten. Maar als "Duitser, geboren in Oost-Duits- land" voelde hij zich naar eigen zeg gen gemachtigd ook de bredere po litieke dimensie van de betrekkin gen aan te snijden. Bangemann verklaarde gisteren dat snel vooruitgang moet worden geboekt met een handelsakkoord tussen de EG en de DDR. "We moe ten blijk geven van vertrouwen in de hervormingsgezindheid van het nieuwe regime in de DDR, ook al is dit nog lang niet perfect. De EG moet zich volgens mij in Oost- Duitsland manifesteren om de de mocratische ontwikkelingen daar aan te moedigen". Die mening wordt allerminst ge deeld door FDP-partijgenoot Gen scher, die tijdens een vertrouwelijk beraad in de EG-ministerraad giste ren juist de aanbeveling deed voor lopig een afwachtende houding aan te nemen. Gezien de snel opeenvol gende ontwikkelingen in Oostduits- land achtte Genscher, eveneens uit Oost-Duitsland afkomstig, het niet raadzaam op dit moment te gaan on derhandelen over een nieuw han delsakkoord. Washington steunt vredesplan van verzet Nicaragua WASHINGTON (IPS/AP) - De Amerikaanse regering zal zich scha ren achter een plan van de Nicara guaanse Contra's voor een staakt- het-vuren in dat land. Dat heeft woordvoerster Beck van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteren gezegd. Donderdag en vrijdag overleggen de Nicaragu aanse regering en de Contra's bij de Verenigde Naties in New York. De directe besprekingen zijn de eerste sinds de zomer van 1988 en worden georganiseerd door de In ternationale Commissie voor Steun en Verificatie, een uitvloeisel van het vredesakkoord dat vijf Midden- amerikaanse presidenten in 1987 te kenden. VN-secretaris-generaal Pe rez de Cuella'ris één van de voorzit ters vah het overleg. Een hooggeplaatste VN-functio- naris verklaarde dat tijdens het ge sprek alle thema's ter tafel zullen komen, zoals de ontbinding van de Contra's, veiligheidsgaranties voor rebellen die naar hun land terug wil len keren en politieke hervormin gen in Nicaragua. Hij zei te ver wachten dat de Contra's in de eerste plaats een hervatting van de wapen stilstand zullen verlangen. Volgens het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken zijn de afgelopen weken ongeveer 2000 Contra's vanuit Honduras in Nica ragua geïnfiltreerd. In Nicaragua zouden zich nu 4000 Contra's bevin den, 10.000 zouden in Honduras zijn achtergebleven. Bij de besprekin gen in New York zullen geen Hon- durese functionarissen aanwezig zijn, hoewel Nic heeft uitgenodigd Reiswet In Oostduitse oppositiekringen en in West-Duitsland is overwegend sceptisch gereageerd op dé rege ringsvoorstellen Oostduitsers de mogelijkheid te verschaffen 30 da gen per jaar naar het Westen te rei zen. Vooral de bureaucratische hin dernissen en het feit dat er geen fi nanciële regeling is getroffen, wer den bekritiseerd. Een woordvoer der van de democratiseringsbewe ging Nieuw Forum zei dat het vrij kunnen reizen niet het primaire probleem is. "De communistische SED moet de eigen wens naar ver nieuwingen op een andere manier bewijzen". De vluchtelingenstroom via de open grens tussen Tsjechoslowa- kije en West-Duitsland is ongebro ken. Nadat gisteravond nog slechts 70 vluchtelingen per uur kwamen, is het aantal volgens de Wèstduits grenspolitie vanmorgen weer geste gen tot bijna 500 per uur. Sinds Praag zaterdag de grens openzette zijn bijna 30.000 Oostduitsers naar het Westen gekomen. De opvangmogelijkheden raken uitgeput. Steeds vaker worden vluchtelingen in kazernes onderge bracht. In Slees wij k-Holstein werd BAYRUT (Rtr/AFP/D PA/AP) De het kampement op een oefenbais meeste westerse en Arabische lan- ontruimd. De schietoefeningen den hebben gisteren de verkiezing Aanhangers van de christe lijke generaal Aoun bestorm den gisteren de residentie van de maronitische patriarch Sfeir, die zich had uit gesproken voor de nieuwe presi dent Muawad. Ondanks pogin gen van het Li banese leger hen tegen te, houden zagen ongeveer 100 van hen kans binnen te dringen. Ze dwongen de pa triarch het por tret van Aoun te kussen. De gees telijke leider vluchtte daar- BRUSSEL (AP) - De Belgische Se naat heeft gisteren met 102 tegen 73 gekozen voor legalisering van abor tus. Zeven senatoren onthielden zich van stemming. Het wetsont werp gaat nu naar de Kamer van Volksvertegenwoordigers, die er ook haar goedkeuring aan moet hechten. Hoewel de verhoudingen in de kamer ongeveer parallel lopen aan die in de Senaat, heeft dit niet auto matisch tot gevolg dat het ontwerp het haalt. De Vlaamse Christelijke Volkspartij heeft al aangekondigd dat zij al het mogelijke zal doen om de wet daar te laten stranden. Het abortusvraagstuk is een heet hangijzer in het overwegend rooms- katholieke België. De centrumlink se regering van premier Martens is verdeeld over de kwestie. Martens' eigen christen-democraten zijn te gen, de sociaal-democraten zijn voorstander van legalisering. De re gering heeft in de Senaat een theo retische meerderheid van 133 ze tels, maar de 65 sociaal-democraten kregen gisteren steun van een groot deel van de oppositie. De Senaat heeft twee weken ge praat over de wet, waarbij abortus mag worden gepleegd in de eerste twaalf weken van de zwangerschap als een vrouw volgens haar arts "in staat van nood" verkeert. De Raad van State achtte dit een subjectieve kwalificatie zonder enige wettige betekenis. Hoewel de Raad bij wets ontwerpen alleen een adviserende taak heeft, worden deze adviezen zelden genegeerd. De abortuswetgeving kent een lange geschiedenis, die al dateert van 1973. In die tussentijd zijn 15 wetsontwerpen ingediend, die het echter geen van alle haalden. Vrou wen die in Belgie abortus laten ver richten en artsen die hierbij behulp zaam zijn, kunnen tot maximaal tien jaar worden veroordeeld. On der druk van de publieke opinie stelt het Openbaar Ministerie zich evenwel in toenemende mate lank moedig op en worden de straffen steeds lichter. Het aantal abortussen dat jaar lijks in Belgie wordt gepleegd, wordt geschat op ongeveer 15.000. Ziekenhuizen en klinieken registre ren de ingreep als een operatie aan de baarmoeder, waardoor de kosten kunnen worden verhaald op het zie kenfonds. In Nedersaksen zijn Oostduitsers tegenstander van het door de Arabi- ondergebacht in een kamp naast de sche Liga uitgedokterde vredes- NAVO-schietbaan. Verder gaat de plan, noemde de verkiezing staat er steeds meer toe over hotels verdere stap in de richting af te huren. officiële erkenning van een In meerdere steden in de Bonds- lijk regeer systeem" republiek hebben kersverse West formatie van een nieuw kabinet. In van Libanon. Generaal Aoun verde- een door Syrische militairen be- digde de aanvallen op de patriarch waakte villa in het noorden van Li- in een radio-interview met de op- banon ontving Muawad tientallen merking: "Een volk in opstand is tot christelijke en islamitische verte- alles in staat", genwoordigers. Volgens diplomaten in Bayrut Duizenden woedende aanhan- hebben de gebeurteni Iraq, duitsers duidelij k gemaakt dat ze de rancier r waarop wapenleve- Sfeir de christelijke generaal kerk n, gaf geen commentaar gen en ondergebracht beneden peil op de gebeurtenissen in Libanon, vinden. De toch al grote woning- Een voorzichtige reactie kwam gers van generaal Aoun, die de ver van een kiezing van Muawad ongrondwet- christe- tig heeft verklaard, trokken giste- de residentie van patriarch nood begint catastrofale afgelopen dagen generaal Aoun in een geïsoleerde positie gebracht. Niet alleen ontbeert hij de steun van westerse bondgenoten en Libanese de christen-maronitische parlementariërs, daarnaast is in zijn Bkerke, 20 kilometer ten eigen christelijke achterban een worden ópgevan- Michel Aoun, gaf geen commentaar noorden van Bayrut. Ongeveer 100 scheuring ontstaan. "Aoun gaat on- van hen zagen kans binnen te drin- getwijfeld door, maar hij is nu de gen en dwongen Sfeir een poster baas over een groepering die haar 850 met het portret van Aoun te kussen, eigen geestelijke leider op de vlucht WASHINGTON/CAIRO/JERUZA- LEM (AP/DPA/AFP/Rtr) - De Amerikaanse regering heeft giste ren verheugd gereageerd op de Is raëlische aanvaarding onder voor behoud van het plan-Baker voor on derhandelingen over verkiezingen in de bezette gebieden. Hoewel nog op een officiële reactie van Egypte wordt gewacht, hebben PLO-func- tionarissen het Israëlische stand punt afgewezen. Het Israëlische kernkabinet keur de het plan-Baker zondag met 9 te gen 3 stemmen goed, maar eiste daarbij wel dat de PLO op geen en kele manier wordt betrokken bij de onderhandelingen, dat Israël een stem krijgt in de samenstelling van de Palestijnse onderhandelingsde legatie en dat de VS Israël steunen wanneer het wegloopt van de be sprekingen. Palestijnen in de door Israël be zette gebieden waarschuwden gis teren de VS dat die hun eigen vre desplan om zeep helpen als ze in stemmen met de Israëlische voor waarden. PLO-vertegenwoordiger Saeed Kamal stelde gisteren in de Egyptische hoofdstad Caïro voor dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Baker in Was hington een gesprek heeft met een Egyptisch-Palestijnse delegatie. Kamal verklaarde dat Baker op die manier beter in staat zal zijn een antwoord te formuleren op de Israë lische reactie. Kamal weigerde in te gaan op een bericht in het toonaangevende Egyptische dagblad Al-Ahram, dat het Uitvoerend Comité van de PLO het afgelopen weekeinde in Cairo op zijn beurt zeven voorwaarden had gesteld aan de totstandkoming van een Palestijns-Israëlische dia loog. De PLO zou erop staan dat zij als enige organisatie een delegatie naar het vredesberaad mag benoe men en dat zij als een volwaardig gesprekspartner wordt geaccep teerd. Beide voorwaarden zijn voor Israël onaanvaardbaar. i Israël, dat een strook 1 De Westduitse ge- vierkante kilometer in het zuiden De 68-jarige Sfeir, die zaterdag de heeft gejaagd en de meeste van haar meentebestuurders hebben noodprogramma van de regering Bonn als totaal ontoereikend van de zing hand gewezen. Zij eisen minstens Libanon bezet houdt. Een leden woordvoerder noemde de verkie- steund eerste stap "op de lange weg tien miljard per jaar om de grootste eensgezind Libanon". woningnood te lenigen. Muawad begon gisteren het parlement had ge- politieke verwanten naar het ande hun beslissing de ontbin- re kamp heeft gedreven", aldus een en ding van het parlement door Aoun diplomaat, en te negeren, is na de overval gevlucht Een opleving van de gevechten naar zijn zomerverblijf in Diman in tussen Aoun en Syrië wordt door de de het door Syrië beheerste noorden diplomaten niet verwacht. "Aoun weet dat de strijd tegen Syrië niet met wapens kan worden beslecht en Syrië wil de internationale steun voor het door haar gesteunde vre desplan niet op het spel zetten", al dus één van hen. Een troepenmacht van het Srïlankaanse leger ging gisteren op weg naar het oosten van het eiland om de orde te ebhoewel UNicaragua hen™ w8 herstellen nadat twee rivaliserende Tamil-bewegingen slaags waren geraakt.In de stad Kandy werd getankt. Buitenland kort Argentinië Oud-generaal Antonio Bussi, die tij dens de militaire dictatuur in Ar gentinië gouverneur was van de provincie Tucuman, is via de stem bus in de provincie teruggekeerd. Bussi heeft zondag de verkiezingen in de noordwestelijke provincie ge wonnen. Hij is beschuldigd van ern stige schendingen van de mensen rechten, vooral in de vervolging van het. Revolutionair Volksleger (ERP). Bussi zou ook het president schap van Argentinië ambiëren. Afghanistan Het islamitische verzet in Afghanis tan maakt zich op -grote schaal schuldig aan schendingen van de mensenrechten. Bombardementen op de burgerbevolking, marteling en executie van critici in eigen gele deren of van leden van rivaliseren de groepen zijn aan de orde van de dag. Dit stelt de onafhankelijke, Amerikaanse mensenrechtenorga nisatie Asia Watch in een rapport dat gisteren is gepubliceerd. Brazilië De Braziliaanse president Jose Sar- ney wil op de televisie niet langer beledigd worden door de rechtse presidentskandidaat Fernando Col- lor de Mello. Sarney is corrupt, on verantwoordelijk. en een debiel, zo houdt Collor de Mello de tv-kijkers in de zendtijd voor politieke partij en voor. Sarney heeft het hoogge rechtshof voor de verkiezingen gis teren een uitzendverbod gevraagd en een gewoon proces tegen zijn ri vaal aangekondigd. COLOMBO (AP) - Bloedige ge- vrechten tussen de twee rivaliseren de Tamil-bewegingen Tamil-Tijgers en het Tamil Nationaal Leger in het oosten van Sri Lanka hebben zon dag aan zeker 47 mensen het leven gekost. Een latere vergeldingsactie van een van beide groepen resul teerde later in de openbare executie van twee aanhangers van de rivali serende groep. De Srilankaanse re gering heeft gisteren troepen naar het gebied gestuurd om de orde te herstellen. Het was de nieuwste uit barsting van geweld, die in de afge lopen maand al meer dan duizend mensen het leven hebben gekost. De gevechten deden zich voor bij de dorpen Tampiluvil en Tamputte, 30 kilometer ten zuidoosten van de stad Ampara, en vormden de eerste grote onderlinge confrontatie tus sen Tamils sinds de Indiase vrede stroepen twee weken geleden uit het gebied wegtrokken. Volgens de autoriteiten braken de gevechten uit toen ongeveer 250 Tijgers twee kampen aanvielen van het Tamil Nationaal Leger, een los georganiseerde beweging van voor malige verzetsbewegingen die is opgericht om de orde te bewaren in het door onlusten geteisterde ge bied. Bij deze gevechten vielen in de aangevallen kampen zeker 41 do den en verloren ook minstens zes Tijgers het leven. Die zouden daar op enkele tientallen Tamils uit de kampen hebben meegevoerd. Uit wraak executeerden leden van het Eelam Revolutionaire Volksbevrijdingsfront, dat in het Nationaal Leger deelneemt, twee Tamil-Tijgers in het naburige Akka- raipattu. De twee werden in het openbaar eenvoudigweg doodge schoten, zo verklaarden ooggetui gen. Het Front was vroeger evenals de Tamil-Tijgers actief als een militan te Tamil-organisatie. Het Front ac cepteerde echter, in tegenstelling tot de rivaliserende groep, het vre desakkoord van 1987 en de daaruit voortvloeiende stationering van de Indiase vredesmacht. Inmiddels staat het plaatselijke bestuur in het noordoosten van Sri Lanka onder controle van het Front. 'Burgemeester Washington kocht crack' WASHINGTON (Rtr/AFP) - Een Amerikaanse drugshande laar heeft gisteren verklaard dat hij de uiterst verslavende en ge vaarlijke drug 'crack' heeft gele verd aan burgemeester Barry van Washington. Charles Lewis zei tegenover de rechtbank dat Barry in de cember vorig jaar drie keer naar hem toe was gekomen in een ho tel en de drugs in ontvangst had genomen. De pers heeft al her haaldelijk gemeld dat Barry drugs zou gebruiken. Barry heeft toegegeven zeker Lewis in een hotel te hebben ontmoet, maar ontkent dat hij daar zelfs maar drugs heeft ge zien. Lewis is volgens hem een PARIJS (GPD) De drie islami tische meisjes die vorige maand weigerden de door hun geloof voor geschreven hoofddoek af te doen, zijn gisteren opnieuw uit de klas ge weerd door de directeur van hun middelbare school in Creil nabij Pa rijs. Dit druist in tegen de instruc ties van minister van onderwijs Jos pin, die de directeuren van de open bare scholen heeft bevolen het dra gen van de doeken in de klas toe te staan. Gistermorgen kwamen Leila, Fa- timah en Samira na de vakantie weer in Creil met hoofddoek op hun school terug. De directeur van de school, die zelf uit Noord-Afrika af komstig is, vroeg de 14- en 15-jarige meisjes in de bibliotheek te gaan zit ten als ze hun hoofddoek niet in de klas wilden afdoen. Daar hebben zij de dag doorgebracht. Het lerarenkorps steunde het be sluit van de directeur. In Poissy staakte onderwijzend personeel te- .gen de aanwezigheid van een isla mitisch meisje met een hoofddoek. De gisteren verwijderde islami tische meisjes moesten in de twee de helft van oktober hun klas verla ten omdat ze weigerden bij het bin nenkomen van het lokaal hun hoofddoeken af te doen. Minister van onderwijs Jospin, die heeft bevolen dat er geen sprake mag zijn van discriminatie, wacht een uitspraak af van de Staatsraad. De raad zal zich voor een belangrijk deel baseren op algemene i rechtregels, zoals die in de eerste grondwetten van de Revolutie al waren geformuleerd. Het algemene verzet tegen het standpunt van minister Jospin neemt intussen hand over hand toe. Een groep bekende linkse intellec tuelen uit de naaste omgeving van president Mitterrand heeft in een petitie het verbod van de hoofd doek geëist. Vlak na het uitbreken van het conflict had diens echtege- note zich uitgesproken vóór het dra gen van de hoofddoeken. Buiten de algemene discussie om doet de theorie de ronde dat de op winding rond de hoofddoek in de wereld is gebracht door Khomeiny- gezinde fundamentalisten, als on derdeel van een veel grotere aan- valsstrategie. De opwinding rond de hoofddoek zou jongere extremis ten in Frankrijk sterken in hun strijd tegen de gematigde isla mieten, die hier verreweg in de meerderheid zijn. In islamitische landen als Algerije en Tunesië is de hoofddoek op de scholen al jaar en dag verboden, juist om de infiltratie van fundamentalisten tegen te gaan. SMOG In een poging de luchtvervuiling in Mexico-stad te beteugelen, gaat het stadsbestuur het autoverkeer beperken. Het stadsbestuur deelt de 2,5 miljoen privé-auto's in Mexico-stad in vijf verschillende groepen in. Elke groep moet drie maanden lang een dag in de week van de weg blijven. LEIDEN - Het aantrekkelijke van de islam zit hem niet alleen in het feit dat de begrippen rechtvaardig heid en broederschap het hoogste goed vormen, maar juist ook in het "ongeorganiseerde karakter" van deze georganiseerde wereldgods dienst. In feite is het een lekenreli- gie aangezien elke moslim Moham- door Simone van Driel WASHINGTON (AP) - De Verenigde Staten gaan 567 mihoen dollar aan eerder bevroren tegoeden aan Iran terugbetalen. Het besluit volgde op be sprekingen afgelopen week tussen Amerikaanse en Iraanse regerings functionarissen bij het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Volgens Amerikaanse zegslieden staat de beslissing om 567 miljoen dol lar aan de Iraanse bank terug te betalen niet in verband met pogingen om acht Amerikaanse gijzelaars vrij te krijgen die in Libanon in gijzeling wor den gehouden door pro-Iraanse groeperingen. Vorige maand bood de Iraanse president Rafsanjani aan te bemiddelen voor de vrijlating van de gijzelaars op voorwaarde dat de VS de bevroren tegoeden aan Iran zouden vrijgeven. De in totaal 810 miljoen dollar werden in een speciaal fonds vastgehou den als drukmiddel om claims van Amerikaanse banken bij Iran kracht bij te zetten. med's boodschap mag uitdragen, er geen sprake is van bevoogding van bovenaf en er een rechtstreekse band bestaat tussen Allah en de mens. Paus-achtig gezag of missie zijn de islam vreemd. En uit die een voudige, haast natuurlijke struc tuur valt wellicht te verklaren dat deze religie juist tot bloei komt op plaatsen waar ze moet wedijveren met christendom danwel natuur godsdiensten. Nederland geldt als goed dicht-bij- huis-voorbeeld, waar katholieke en protestantse kerken immers tegen grote leegloop aanhikken en het aantal mensen dat zich tot de islam bekeert almaar groeit. Jammer dan toch, verzuchtte voorzitter Abdul- wahid van Bommel van het Moslim Info Centrum in Den Haag gisteren tijdens een lezing bij de Leidse uni versiteit, dat de meeste buiten staanders zich bij de beoordeling van de islam blindstaren op de mili taire en religieuze aspecten ervan en veelal afgaan op de media. Daar ligt de nadruk doorgaans op de minst aantrekkelijke uitingen van de islam: de Rushdie-affaire, de hoofddoekjes-kwestie en de moord zuchtige, welhaast godsdienst waanzinnige moslims in Iran. Anders dan het veelkoppige ge hoor van hem had verwacht, ging Van Bommel, zelf telg uit een ka tholiek/hervormd gezin en tot mos lim bekeerd, vervolgens niet verder in op de actuele situatie in Neder land. Hij nam daarentegen een enorme duik in de wereldgeschie denis, om op de valreep nog even in de Verenigde Staten te belanden. De uitkomsten van een recent on derzoek onder 25 bekeerlingen in de VS zijn wellicht ook op Neder land van toepassing. De meeste on dervraagde 'nieuwe moslims' zijn van huis uit christelijk en hadden een beeld van moslims als zijnde dieven, moordenaars, slangenbe zweerders en vliegende-tapijt-be stuurders. Wat hen deed besluiten zich tot de islam te bekeren was de eenvoud, logica, praktische instel ling en de nadruk op moraal en een heid met God die eruit spreekt. Doorgaans waren de bekeerlingen ontevreden over de leerstellingen van hun eigen kerk, de christelijke doctrines, de drie-eenheid en het voortdurend debat over de authen ticiteit van de bijbel. Belediging Van Bommel stelde in zijn histori sche beschouwing dat handel en economie een grote rol bij de ver spreiding en ontwikkeling van de islam spelen. Omdat elke moslim de godsdienst mag uitdragen lieten veel rondreizende handelaren (on der wie Mohammed zelf) bekeerlin gen achter in onder meer Azië en Afrika. Zo ruilde menig stam in Afrika zijn oeroude gebruiken in voor de ethische moslim-gewoon ten, wat hen meer aanzien zou ver schaffen, en schaften Hindoes die met de islam in aanraking kwamen de rituele weduwe-verbranding af. Van Bommel: "De regels op het gebied van onder meer kleding, hy giëne en voedsel zijn door hun een voud snel en gemakkelijk over draagbaar. Grootscheepse waren niet nodig, omdat de gewone man de aantrekkelijkheid van de is lam wist over te brengen. En die eenvoud heeft menigeen voor raad sels gesteld". Nu bood toetreden tot de moslim gemeenschap vroeger ook financië le voordelen aangezien een bekeer ling op kwijtschelding van hoofde lijke belasting kon rekenen. Maar of 'zo'n schamele reden' mensen nu werkelijk van hun oorspronkelijk geloof deed vallen, valt volgens Van Bommel te betwijfelen. "Die sug gestie is eigenlijk een belediging aan het adres van de moslims". Tegen het gangbare beeld van starre, strenge en ongelijkheid be vorderende godsdienst in, zette Van Bommel de islam neer als tamelijk tolerante religie die juist veel aan hangers verwierf in hoogontwikkel de culturen. Moslims spreidden doorgaans "éen zeker respect" voor die eigen culturen ten toon, zolang die tenminste niet in strijd was met de eigen islamitische regels. Ze de den concessies op het gebied van de architectuur (zoals bij de bouw van moskees in China), kleding en nor men. "Moslims hoeven niet noodza kelijkerwijs Arabier of Pers te wor den. De islam integreert vrij gemak kelijk".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5