Werk is bijna altijd passender dan een uitkering9 Landerigheid troef op verplicht PvdA-onderonsje Kiing: geen wereldvrede zonder godsdienstvrede Elske ter Veld staatssecretaris van sociale zaken na zeven jaar oppositie PAGINA 2 DINSDAG 7 NOVEMBER 1989 AMERSFOORT Het had nog het meeste weg van een verplichte fa miliebijeenkomst, en dat zijn de ergste die er zijn. Er was geen uit bundigheid, het ontbrak aan zang en polonaise; het speciale PvdA- congres in Amersfoort gaf gister avond zonder mankeren en zonder opsmuk haar fiat aan deelname aan het derde kabinet-Lubbers. door Peter de Vries "Eindhoven en Brabant zeggen 'ja' tegen de nieuwe regering", meldde de woordvoerster van het Zuiden, nadat de vertegenwoordi ger van Drenthe al in onvervalst dia lect zijn oordeel had geveld: "Het had minder gekund". Voor de 'pro minenten', voor in de zaal, waren er bloemen en applaus, zoals dat hoort bij het begin van een regeringspe riode. Ooit stonden de congressen van de Partij van de Arbeid te boek als een 'must' voor de politieke genie ters. Daar immers werden carrières gemaakt en gebroken, regeringen ten val gebracht, straaljagerorders bijkans getorpedeerd, en samen werking met de christendemocra ten de grond in geboord. Op de kop af twaalf jaar (en twee dagen) eerder had een buitengewoon congres van de PvdA nog de komst van het tweede kabinet-Den Uyl geblok keerd. Het was in de tijd dat Rooms en Rood elkaar slechts in geval van uiterste noodzaak een plaatsje in de regering gunden. Hoe anders gaat dat anno 1989. De onderhandelingen tussen Kok en Lubbers/De Vries verliepen in een voorbeeldige stemming, zakelijk en harmonieus. De politieke verloving was kort, maar de partners-in-spe doorstonden de proef. Er werd niet met servies gegooid, met deuren ge smeten of gebroken. En het PvdA- congres paste zich aan de nieuwe omgangsvormen aan. Het werd een soort familiebijeenkomst waar be sloten moest worden of zoonlief wel een goede partij had uitgekozen, maar ach, aangezien ze om elkaar geven, voelde niemand van de ooms en tantes er voor de stemming te be derven. Het was kortom saai in De Flint, want er stond niets op het spel. Al leen Wim Kok verdedigde zich met verve, net alsof hij zich de kritiek werkelijk had aangetrokken. In de gangen was een hapje en een drank je, voor hen die van verre gekomen waren. En voorzitster Annemarie Grewel wees er met bitse stem op dat de bijeenkomst om half tien zou worden opgebroken, "omdat dan de laatste trein gaat voor sommi gen". Zo weinig viel er te bespre ken, dat de bijeenkomst een half uur eerder dan verwacht werd op gebroken. Toonzettend voor de landerige sfeer die al snel ontstaat, is de ope ningsrede van opperspreekstal- meesteres en partijvoorzitster Mar- janne Sint, die acht pagina's tekst heeft uitgeschreven. "We moeten ons niet bij de eerste de beste tegen wind laten omblazen. We waaien pas echt weg, als we snel de veilige beschutting van de oppositieban- ken zoeken", houdt Sint haar ga pend gehoor voor. Een schamel ap plausje onderbreekt haar een, twee keer. Achterin de zaal doen de luid keels overleggende vertegenwoor digers van Amsterdam-Rivieren buurt alsof ze er niet bij horen; op het podium kijkt Kok een enkele keer verbaasd op uit zijn stapel pa perassen. Lichte, aanhoudende, kritiek is er op de gebroken belofte dat een kwart van de ministers een vrouw zou zijn. Het werden er drie, maar menig sociaal-democraat troost zich met de gedachte dat dat ook al een record is. Er moet geregeerd worden, zeggen de tientallen afde lingsvertegenwoordigers die het spreekgestoelte beklimmen. Een motie vat de stemming wel heel pregnant samen: "...het congres van de PvdA bijeen om de onderhande laars te feliciteren met het behaalde resultaat en om zowel de ministers ploeg als de Tweede-Kamerfractie van de PvdA de komende vier jaar veel succes toe te wensen..." Maar zelfs die motie wordt braaf v pen, omdat de rest van de tekst ind ruist tegen het regeerakkoord. Slechts een enkeling verlaat de vertrouwde paden van regeerak koord en amendement. "Ik kom uit de Schilderswijk in Den Haag, wat tegenwoordig heet een probleem- cumulatiegebied", zegt een vrouw. Ze wijst op de tweedeling in de sa menleving, en op de groepen die „aan de verkeerde kant zijn terech gekomen". "De PvdA kan laten zien dat politici meer zijn dan zakken vullers. Laat zien dat het verschil maakt of je door de hond of door de kat wordt gebeten. Wij van afdeling- I hebben er alle vertrouwen in dat jullie dat kunnen en willen". De In ternationale na afloop klinkt traag en donker; een strijdlied dat bij feesten hoorde, verworden tot ritu eel. altijd precies de baan krijgen aange boden in dat plan die precies is wat ze willen. Maar als ik langs de snel weg mensen van 50 paaltjes zie was sen, dan ben ik geneigd om heel wat werk passend te vinden. Ik bedoel daarmee dat ik werk bijna altijd passender vind dan een uitkering". Meedoen Ter Veld zal moeten samenwerken met Bert de Vries. Ze kenschetst haar nieuwe baas als intelligent, een man die nadenkt voordat hij wat zegt en die in elk geval consequent en consistent is. Op sociaal-econo misch gebied lopen de opvattingen van De Vries redelijk parallel met de hare, vindt Ter Veld. Op het ter rein van de collectieve lastendruk denkt De Vries "niet a la Ruding". Wel denkt haar minister over eman cipatie veel conservatiever dan zij zelf, vermoedt ze. - Het ministerie van sociale za ken is het ministerie bij uitstek waar de sociale vernieuwing van de t PvdA vorm moet krijgen, maar ook 'de zorgzame samenleving van het CDA. Ziet u daar geen problemen ontstaan? "Ach, zorgzame samenleving is een kreet die altijd vorm had moe ten krijgen via Brinkman en WVC. Bij sociale vernieuwing is er naast die verantwoordelijke samenleving ook een verantwoordelijke over heid. Ook waar burenhulp werkt, is de overheid op veel terreinen nog nodig. De zorgzame samenleving kan alleen bestaan wanneer er een overheid is die daarvoor de voor waarden schept. Dat zie je concreet terug in het vrijwilligerswerk, waar het wel de overheid is die voor veel faciliteiten moet zorgen. Bovendien zijn er grenzen aan het vrijwilligers werk. Er zijn genoeg moeilijke soci ale probleemgevallen waar je geen vrijwilliger naar toe kunt sturen. Het een kan nooit zonder het ander" Ter Veld heeft, zegt ze, vertrou wen in de nieuwe samenwerking tussen CDA en PvdA. Ze vindt dat het CDA op een aantal punten, zoals de gelijke behandeling en de eutha nasie, wezenlijke toezeggingen heeft gedaan. "Daar liggen toch concessies die het CDA nooit aan de WD, die op die punten toch vlakbij ons ligt, heeft willen doen". "We moeten natuurlijk ook niet vergeten dat er tussen ons uiteinde lijk veel minder verschillen zijn dan we vaak denken. Allebei onze ach terbannen bestaan uit gewone, hardwerkende mensen die niet ex treem rijk hoeven te worden als ze ook maar niet echt arm worden, die hun kinderen een goede opleiding willen geven en die hopen op een goede oude dag. Ik moet nog wel eens terugdenken aan die man in Emmen, die Willem Vermeend en mij succes toewenste bij de cam pagne. Vermeend zei toen: nou, u stemt in elk geval op ons. Nee hoor, zei die man, ik stem op het CDA, maar deze keer moeten jullie mee doen". uitkeringsgelden is volgens haar nu ruimschoots geaccepteerd. "Ik heb dat een paar jaar geleden voorgere kend bij een bezuiniging van 30 mil joen op de gezinszorg. Zo'n korting scheelt al snel ongeveer 6000 banen, waardoor ongeveer 12.000 ouderen geen hulp aan huis meer krijgen. Dat betekent dat een deel van hen waarschijnlijk naar een verpleeg huis moet. Wat heb je dan uiteinde lijk verdiend? Ik heb Brinkman toen voorgerekend dat je net zo goed geld dat je nu aan uitkeringen uitgeeft, kunt besteden aan gezins hulp. Dat schept dan weer werk, en dat is met 450.000 vrouwen in de bij stand toch nooit weg. Dat idee is langzamerhand geaccepteerd. En als dan de collectieve lastendruk niet daalt, wat dan nog? Je moet dan wel rekenen dat je met diezelf de lastendruk een heleboel voorzie ningen in je samenleving realiseert die anders wegvallen". Die sociale vernieuwing ziet ze ook bij de nieuwe opzet van de ar beidsbureaus, waar werkgevers en werknemers bij het bestuur nauw worden betrokken. Dat is, bena drukt ze, ook in het belang van de werkgevers. Het verhaal dat die baat hebben bij een hoge werkloos heid zodat ze goedkoop aan mensen kunnen komen, gaat volgens haar niet op. "Op korte termijn mis schien wel, maar op langere termijn gezien is het helemaal niet zo dat een grote werkloosheid voordelig is voor de werkgever. Je ziet dan dat aan de bovenkant van de markt de geschoolde arbeid schaars wordt, terwijl aan de onderkant een groot uitschot van ongeschoolde arbei ders komt. In de praktijk komt dat erop neer dat werkgevers duur per soneel bij hun concurrenten moe ten wegkopen. Ze kunnen beter zor gen dat die arbeidsmarkt beter werkt, waardoor er veel meer men sen goed geschoold worden, en langzaam beginnen ze dat door te krijgen". In alle discussies komt steeds het Zweedse model terug. Kok be pleitte onlangs samen met Lubbers de invoering van een Nederlandse variant. In ruil voor een lagere uit kering krijgen jeugdige werklozen daarbij de garantie op bijscholing of een baan. "Ik heb bij de discussies rond de stelselherziening al eens gezegd dat de PvdA zich te veel inspande voor goede uitkeringen zonder te kijken hoe we kunnen voorkomen dat mensen een beroep op een uitke ring moeten doen. In dit nieuwe plan krijg je de situatie dat mensen drie of zes maanden kunnen zoeken naar een baan, en datje, als dat niet lukt, als samenleving zegt: laten we eens kijken wat we voor je kunnen doen. Want eigenlijk is het natuur lijk schandalig dat je mensen eerst laat leren voor een beroep dat ze leuk vinden en dan vervólgens te gen ze zegt: jammer, maar hier heb je een uitkering als afkoopsom". "Natuurlijk zullen mensen niet LEIDEN "Sociale Zaken en Werkgelegenheid is een van de weinige departementen waar CDA en PvdA allebei zit ten, en waar bovendien een man en een vrouw moeten sa menwerken. Ik denk dat wij het ministerie zijn waar echt zal moeten blijken of de twee partijen samen kunnen rege ren Natuurlijk zal dat enorm wennen worden na zeven jaar oppostie. Dat geldt omgekeerd voor het CDA ook: die vragen zich af hoe ze met deze vreselijke oppositiemensen een beleid moeten voeren. Ik denk dat het ontzettend zal af hangen van wat er in het eerste jaar gebeurt. Of we met de maatregelen die we het komende jaar nemen, duidelijk kunnen maken wat het draagvlak voor dit kabinet is bij ons, en wat het draagvlak is bij het CDA". De benoeming van Elske ter Veld, de in Leiden wonende woordvoer ster van de PvdA op het terrein van de sociale zekerheid, tot staatsse cretaris van sociale zaken komt niet echt als een verrassing. Al voor de verkiezingen werd haar naam ge noemd. Toen CDA'er Bert de Vries te kennen gaf zijn partijgenoot Jan de Koning te willen opvolgen op So ciale Zaken na zeven slopende jaren als fractieleider, was duidelijk welk koppel dit ministerie de komende jaren zou bemannen. door Sjaak Smakman De politieke carrière van Elske ter Veld blijft daarmee voorspoedig verlopen. Na bijna tien jaar op het vrouwensecretariaat van het NW (later FNV) kwam ze in 1981 voor de PvdA in de Tweede Kamer. Vanwe ge haar bij de vakbeweging verwor ven deskundigheid op het terrein van de sociale wetgeving, werd ze al snel woordvoerster voor sociale za ken. "Het sociale zekerheidsstelsel stond in die dagen eigenlijk nog niet ter discussie en de meeste mensen in de fractie wisten er daarom maar weinig van", verklaart ze. Sindsdien is haar ster snel gere zen. De herziening van het stelsel van sociale zekerheid is een van de belangrijkste politieke items in de afgelopen jaren geweest, waarbij Ter Veld door haar deskundigheid bij vriend en vijand respect af dwong. Tijdens de afgelopen forma tie behoorde ze tot het zogeheten kleine comité, het groepje kamerle den dat elke dag met Wim Kok na praatte over de onderhandelingen en de strategie bepaalde. "Daarbij is mij vooral de grote bereidheid van het CDA opgevallen om een ander kabinet mogelijk te maken. Het CDA had uiteindelijk toch de moge lijkheid om met 76 zetels en de ge- doogsteun van klein rechts weer met de WD te gaan regeren. Het is beslist niet zo dat ze concessies aan ons moesten doen alleen omdat er geen andere mogelijkheid was". Koppeling Als staatssecretaris krijgt ze vol gens afspraak de sociale zekerheid het emancipatiebeleid in haar portefeuille, Bert de Vries zal zich vooral met de werkgelegenheid gaan bezighouden. De koppeling tussen lonen en uitkeringen is een koppeling onder voorwaarden geworden. Het staat zelfs niet precies omschreven in het regeerakkoord wanneer de koppe ling wel en niet doorgaat. Dat is toch een verliespunt voor de PvdA. die zich altijd sterk heeft gemaakt voor de koppeling. "Dat vind ik niet. We hebben sinds 1979 de WAM, een wet die een volautomatische koppeling garan deert. Maar die heeft maar een jaar gefunctioneerd. Daarna is hij elk jaar opnieuw buiten werking ge steld. Er werd rücksichtslos ge woon niet gekoppeld omdat er geld nodig was. Vanuit die situatie, waarin de uitkeringen elk jaar op nieuw werden bevroren, zijn we nu in een situatie waarin financiële ruimte is geschapen voor de koppe ling. Het uitgangspunt voor het be leid is koppeling. Alleen bij uitzon derlijke omstandigheden gebeurt dat niet. Maar we zitten wel met ze ven ministers in het kabinet. Dan moet er heel wat gebeuren wil die koppeling niet doorgaan. Dat is rflij toch wel verrekte veel waard". In de afgelopen jaren zijn de laagste inkomens op forse achter stand komen te staan, volgens som mige berekeningen meer dan 15 pro cent. Daar gebeurt nu niets aan. "Het geld ontbreekt ons om in en kelejaren goed te maken wat in vele jaren is afgeknabbeld. Dat geld is niet door de regeringspartijen in een oude sok gestopt, maar uitgege ven. Je kunt die achterstand hoog uit heel geleidelijk aan een beetje gaan goedmaken". Maar het CDA heeft daar dui delijk nee tegen gezegd "Dat is zo, maar daar staat wel wat tegenover. De inkomenspositie van gezinnen met kinderen met een mi- niminuminkomen wordt wel be- Elske ter veld aan de interruptiemicrofoon in de Tweede Kamer. Na acht jaar oppositie tegen het CDA wordt ze hoorlijk verbeterd. De verhoging staatssecretaris van sociale zaken in een kabinet mét datzelfde CDA: "Natuurlijk zal dat enorm wennen worden". van de kinderbijslag is vooral gun- (foto and stig voor lage inkomens omdat het verdwijnen en de koppeling gaat in lijke aanzet tot een ander beleid". hebben ingespannen, ziet ze ook te- om een vast bedrag gaat, de medi- principe door. Als je die dingen bij Dat 'andere beleid' waarvoor de so- rug bij het werkgelegenheidsbeleid, cijnknaak en het specialistengeeltje elkaar optelt, zie je toch een duide- cialisten zich in hun campagne zo Het idee van het 'terugploegen' van Geen wereldvrede zonder vrede tussen de godsdiensten. Dat is de nieuwe boodschap van de gezaghebbende Zwitserse rk theoloog Hans Küng, vanmor gen uitgesproken tijdens een le zing aan de Vrije Universieit te Amsterdam. Uit naam van de godsdiensten zijn er in de hele geschiedenis veel mensen gedood en veel oor logen uitgevochten, maar binnen de wereldgodsdiensten is er de laatste tijd vooruitgang in de ont wikkeling naar humaniteit. De mensenrechten, de vrouwen emancipatie, sociale rechtvaar digheid en de ethische ontoelaat baarheid van oorlog volgens Kung zullen alle grote godsdien sten hier steeds meer naar stre- Hij wijst de 'vestingsstrategie' (ons geloof is de enig ware), de 'bagatelliseringsstrategie' (alle godsdiensten zijn in wezen gelijk) en de 'omarmingsstrategie' (één godsdienst is de ware; alle andere hebben daar deel aan) af. Met een beroep op het gemeen schappelijk mens-zijn van alle mensen moet het volgens Küng mogelijk zijn een basiskriterium te formuleren, dat uitgaat van de menselijke waardigheid. Op een begin dit jaar gehouden conferen tie van de Unesco, die steeds meer de betekenis van de gods dienst erkent, was er verregaande overeenstemming over een der gelijk uitgangspunt. Vrede is niet gebaat bij gods dienstige onverschilligheid. Inte gendeel, aldus Küng, een zo groot mogelijke openheid tegenover de andere godsdiensten vereist hele maal niet dat de eigen overtuiging wordt opgegeven. "Verwacht wordt .slechts' de onvoorwaardelijke bereidheid om te luisteren en te leren". Om wille van de individuele mens, de kerk en de godsdienst is volgens Küng de dialoog tussen de gods diensten op alle niveaus en in alle vormen noodzakelijk. Geen ander verschijnsel de monstreert volgens Kuring de overgang van de moderne naar de post-moderne tijd zo duidelijk als de terugkeer van de godsdienst. Er is "onmiskenbaar" sprake van een neergang van de moderne ideologieën in Oost en West en van een heropleving van de gods dienst. Volgens Küng is de post-mo derne tijd al doorgebroken met de burgerrechtenbeweging in Noord-Amerika. In onze tijd krijgt een en ander gestalte in de bevrijdings-, mensenrechten-, vrouwen-, vredes- en milieube weging en in de oecumene. De kerk heeft in de post-moder ne tijd echter alleen maar toe komst als zij niet centralistisch, maar pluralistisch is georgani seerd, niet op dogmatisme maar op dialoog is georiënteerd en zich niet naïef-zelfgenoegzaam maar zelfkritisch gedraagt. Joodse kerken De drie joodse kerkgenoot schappen in Nederland onder steunen het besluit van het Over legorgaan van Joden en Christe nen (OJEC) om het overleg met de Raad van Kerken op te schor ten. Ook zij vinden het "onaan vaardbaar" dat voorzitter dr. D. C. Mulder van de Raad van Kerken op 23 november spreekt op een bijeenkomst van de PLO in Den Haag. Het Nederlands-Israëlietisch Kerkgenootschap, het Portugees- Israëlietisch Kerkgenootschap en het Verbond van Liberaal-Reli gieuze Joden schrijven aan de Raad dat zij voorstander zijn van goede contacten met de christelij ke kerken. Zij menen echter dat deze "zinloos worden als de ker ken steun geven aan krachten die er op uit zijn het bestaansrecht van de staat Israël aan te tasten". De drie joodse kerkgenoot schappen, die alle lid zijn van het OJEC, roepen Mulder op de bij eenkomst ter gelegenheid van twee jaar Palestijnse opstand (In tifada) en één jaar 'Palestijnse staat' te mijden. De voorzitter van de Raad van Kerken heeft erop gewezen dat hij de PLO-bijeenkomst in Den Haag op persoonlijke titel toe spreekt. Hij weerspreekt de me ning van het OJEC dat de Raad niet langer het bestaansrecht van Israël erkent. Krijgsmacht Er "ontluikt" samenwerking tus sen rooms-katholieke, protes tantse en humanistische geeste lijk verzorgers in de krijgsmacht. Volgens humanistisch hoofd raadsman drs. K.S. Roza is er sprake van "een nieuw begin, een wederkerig leerproces, niet zon der gevoelens van verbonden heid". Tijdens de viering van het 25-ja- rig bestaan van de dienst Hu manistisch Geestelijke Verzor ging in Zeist legde Roza gisteren uit dat deze samenwerking vooral de landmacht betreft. De geeste lijk verzorgers zijn hier binnen kort, als alle plannen doorgaan, buiten kantooruren en bij calami teiten op een punt bereikbaar. Roza gaf toe dat het een beschei den begin is. De dienst Humanistisch Gees telijke Verzorging startte in 1964 met vijf raadslieden, thans zijn dat er 31. Dat is volgens Roza nog veel te weinig om aan de groeien de vraag naar humanistisch gees telijke verzorging te voldoen. Al vanaf 1979 ligt er in Den Haag een verzoek om het aantal te verdub belen. Nog steeds is dat een "ui terst reële zaak", aldus Roza, wij zend op de toenemende ontker kelijking in Nederland. Emigranten Israël is er niet in geslaagd een belangrijk deel van de toegeno men stroom joodse emigranten uit de Sovjetunie aan te trekken en gaat drie miljard dollar uittrek ken voor een programma om de vestiging van joodse Sovjet-emi granten in het "Beloofde Land" te stimuleren. Israëlische functionarissen ho pen in de komende driejaar hon derdduizend immigranten uit de Sovjetunie in Israël te kunnen verwelkomen, een doel dat door velen als te optimistisch wordt beschouwd. De huidige joodse emigranten uit de Sovjetunie blijken zich bij hun keuze van het land van vesti ging meer te laten leiden door economische motieven dan door ideologische of religieuze over wegingen. Anders dan de stroom immigranten uit de jaren zeventig gaat het hen vooral om een beter materieel leven, waardoor velen met name de Verenigde Staten verkiezen boven Israël. Vermoedelijk speelt daarbij de ervaring van de 250.000 joodse immigranten uit de Sovjetunie die zich sinds 1967 in Israël ves tigden de belangrijkste rol. Het is tot joodse kringen in de Sovjetu nie doorgedrongen dat zij er maar in geringe mate in geslaagd zijn een huis en werk te vinden en bo vendien leven temidden van het Palestijns-Israëlisch conflict. Om meer immigranten aan te trekken gaat Israël 25.000 nieuwe woningen bouwen, meer be roepsopleidingen opzetten en meer banen scheppen voor joden uit de Sovjetunie. Waar de immi granten zich in Israël moeten ves tigen is nog omstreden. Met name een plan van een adviseur van premier Shamir om hen in de be zette gebieden te huisvesten stuit op veel kritiek. Nel Benschop. De best gele zen dichteres in ons land, Nel Benschop, verleent vanavond medewerking aan een samen komst rond christenen in het Oostblok en China, in de Dorps kerk (Hoofdstraat) in Leiderdorp. Aanvang acht uur. Beroepen Hervormde Kerk: bedankt voor Haamstede W. Wagter Rijnsburg. Gereformeerde Kerken: be roepen te Noordwijk als geeste lijk verzorger van Sancta Maria drs. J. Mondeel Reeuwijk. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Middelburg-Zuid G. J. van Aalst Benthuizen; bedankt voor Klaaswaal A. Bac Bodegra-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2