LEIDSCH DAGBLAD Kabinet Lubbers-III beëdigd 0.55 NODIG! Communistische partij Polen wil zich opheffen Brouwers Bier Bovengistend Milieugroepen laken slottekst Noordwijk Benoeming Van Amels voort en Maij-Weggen besluit formatie Vijf miljard smartegeld in zaak Dalkon-schildje EERSTE KINDERZEGELS Een dode en twee Bouterse praat met Brunswijk DINSDAG 7 NOVEMBER 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39083 Prijs fl. 1,25 Postzegel sloop IJzeren Gordijn DEN HAAG (GPD) - De Hon gaarse posterijen herdenken met een speciale postzegel het afbreken van het IJzeren Gor dijn. Op de zegel van vijf forint heeft ontwerpster Eva Zombory bij een stuk prikkeldraad een klaproos en een korenbloem ge tekend. De Hongaarse rood-wit- groene vlag vormt de basis van de herdenkingszegel. Hongaarse grenswachten be gonnen op 2 mei met het afbre ken van de 260 km lange Hon gaarse deel van het IJzeren Gor dijn. Dat leidde vrijwel onmid dellijk tot een nog altijd voort gaande exodus van Oostduit sers naar de Bondsrepubliek. NOORDWIJK (GPD) - De VS en Japan zullen vandaag alsnog de slotverklaring ondertekenen van de Internationale Klimaatconferentie in Noordwijk. Daarin verplichten 'de meeste industrielanden' zich de uitstoot van kooldioxyde (C02), de belangrijkste veroorzaker van het broeikaseffect, uiterlijk in het jaar 2000 te bevriezen. De VS en Japan krijgen een vrij brief om met concrete maatregelen te wachten tot het najaar van 1990. De VS alleen al produceren bijna een kwart van alle kooldioxyde. De Britse milieuminister Trippier noemde de slotverklaring een .dra matische stap voorwaarts', al be treurde hij het dat de VS en Japan zich uiteindelijk afzijdig hielden. Over de houding van de Sovjet- Unie is nog niets bekend. "Uiteindelijk moet er wereldwij- Geen beperldng C02-uitstoot de overeenstemming worden be reikt over de snelheid en mate van de vermindering, anders is het pa pier van de slotverklaring de tekst niet waard", aldus Trippier. De milieuorganisaties reageren teleurgesteld op de houding van de twee belangrijke industrielanden. Maar ook de tekst van de slotverkla ring, waarover vanmorgen nog werd onderhandeld, vinden zij be neden de maat. „Een bevriezing van de uitstoot in 2000 lijkt mooi, maar is nietszeggend als er niet bij wordt vermeld op welk niveau de uitstoot bevroren wordt", meent Daniel Becker, directeur van het Alterna tieve Energiebureau in de VS. „Om dat de uitstoot van kooldioxyde jaarlijks met 2 a 3 procent stijgt, maakt het nogal wat uit of je de uit stoot bevriest op het niveau van het jaar 1988 of later", bevestigt Hensel- man van de Stichting Natuur en Milieu. In de oorspronkelijke tekst werd een bevriezing op het niveau van 1988 voorgesteld. Om de VS en Ja pan, maar ook de Sovjet-Unie en Engeland aan de conferentietafel te houden, werd dat jaartal geschrapt. „Een bevriezing zonder harde getal len is in feite een groei van de uit stoot", meent de internationale milieuorganisatie Friends of the Earth (FOE). Of de uitzonderingspositie óók geldt voor de twee andere dwarslig gers, de Sovjet-Unie en Engeland, was vanmorgen vroeg nog niet be kend. In de slotverklaring zullen de weigerachtige landen niet met na me worden genoemd om hen te be hoeden voor gezichtsverlies in de internationale gemeenschap. WASHINGTON/DEN HAAG (ANP/UPI/AFP) - Het Ameri kaanse Hooggerechtshof heeft gisteren bepaald dat 5 miljard gulden schadevergoeding moet worden uitgekeerd aan slachtoffers van het zoge naamde Dalkon-schildje. Het bedrijf dat het voorbehoed middel maakte, A.H. Robins drugcompany, kan nu worden verkocht, om van de opbrengst de claims te betalen. Daarmee komt een eind aan een zaak die bijna 20 jaar duurde. Tegen de fabrikant AHR werden door 18.000 200.000 schadeclaims inge diend. Het Dalkon-schildje werd begin jaren '70 op de markt gebracht. Het in de baarmoeder in te brengen Het schildje veroorzaakte bloedingen, leidde tot sponta ne abortus en in enkele geval len zelfs tot de dood. Fabri kant Robins, die het middel pas in 1984 uit de handel nam, erkende nooit dat er aan het produkt iets mankeerde. De Consumentenbond is blij met de uitspraak van het hof in de VS. De bond heeft voor 1456 Nederlandse en Belgische slachtoffers via Amerikaanse advocaten schadeclaims inge diend. De lichtste categorie (600 tot 700) heeft eerder dit jaar al een schadevergoeding van 1500 gulden aanvaard. Voor de zwaarst getroffen slachtoffers kan het nog maanden duren omdat die weer medische dos siers moeten opsturen om het verband tussen hun klachten en het schildje aan te tonen. Voor miljoen gulden sieraden gevonden DEN HAAG (GPD) Het derde kabinet-Lubbers - veertien bij inval door politie ministers en tien staatssecretarissen - is vanmiddag beë digd door koningin Beatrix. Gisteren vielen de laatste be slissingen. Mevrouw Maij-Weggen (CDA) wordt minister op Verkeer en Waterstaat. Het CDA-kamerlid Van Amelsvoort treedt aan als staatssecretaris op Financiën. DEN HAAG (GPD) - De politie heeft gisteren bij invallen op zes adressen in Rijswijk en omgeving voor een miljoen gulden aan siera den gevonden. Daarbij zijn zes ver dachten gearresteerd. De groep, vijf mannen en een vrouw, werd al eni ge tijd in de gaten gehouden. Zij worden verdacht van een overval op een transportbedrijf in Rijswijk eind september. Het transportbedrijf is gespeciali seerd in waardetransport. Bij de overval zat er voor ruim een miljoen gulden aan sieraden, vooral exclu sieve horloges, in de kluis. Die wer den bij een van de verdachten te ruggevonden. De nieuwe minister van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu Hans Aiders passeerde vanochtend op de Haagse Denneweg een berg vuilnis op weg naar het Binnenhof voorde oprichtingsvergadering van het kabinet Lubbers-III. Een voorproefje van de grote milieuproblemen waarmee hij vanaf vandaag wordt geconfronteerd. WARSCHAU (AFP) - De Poolse communistische partij (PVAP) moet plaats maken voor een nieuwe partij. Dat staat in een discussienota die gisteren werd aangenomen op de zestiende plenaire vergadering van het centraal comité. "De tijd van de PVAP is voorbij. Zij is niet meer in staat het vertrou wen van de samenleving te herwin nen". aldus een intentieverklaring die bij de opening van de vergade ring werd gepresenteerd. "De tijd is Patiënte sterft na botsing ambulance NIJMEGEN (ANP) - Een 40-jarige vrouw uit Ede is gistermiddag over leden nadat de ambulance waarin zij naar het Nijmeegse Radboudzie- kenhuis werd gebracht tegen een andere auto botste. Bij de aanrij ding raakten nog 4 mensen gewond. De vrouw kreeg onderweg hart en ademstilstand, waarop de ambu lancebroeder ging reanimeren. De ambulance werd aangereden door de auto van een 22-jarige Nijmege- naar, die bij groen licht een kruising opreed. Hij had het alarm niet ge hoord. De ambulance schepte een 59-jarige Nijmeegse, die net de ze bra overstak. Regen en wind Vannacht nog plaatselijk mist en een minimumtemperatuur van 7 graden aan de kust tot omstreeks 3 graden in het binnenland. Overdag veel bewol king en perioden met regen. Middag- temperatuur ongeveer 11 graden. Zui denwind. toenemend tot vrij krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer tot hard. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Eerst nu en dan re gen. In de loop van de weck wat meer zon en afnemende necrslagkans. Mid- dagtempcraturen rond 11 graden. Woensdag 8 zon op: 07.47 uur, zc maan op: 14.48 uur. Waterstanden te Katwijk hoog water: 10.18 en 22.57 u ter: 05.51 en 18.06 uur. aangebroken om een nieuwe linkse partij op te richten". Oude dogma's, zoals die van de dictatuur van het proletariaat en het democratisch centralisme, moeten plaats maken voor een parlementair stelsel. "De macht kan alleen berus ten op de wil van het volk. Die komt tot uiting bij democratische verkie zingen". Het oprichten van een nieuwe partij moet gebeuren op het congres van de PVAP, dat in januari 1990 bijeen komt. De Poolse communis ten zouden hiermee het voorbeeld van hun Hongaarse kameraden vol gen, die vorige maand de commu nistische partij opdoekten om plaats te maken voor de Hongaarse Socialistische Partij. Een nota over het toekomstige partijprogramma bevatte stevige kritiek op de verrichtingen van de partij in het verleden. Een peiling in september wees uit dat 72 procent van de leden voor ingrijpende wijzi gingen binnen de partij is, te begin nen met een nieuwe naam. Het centrale comité besloot ver der de afgevaardigden op het ko mende landelijke congres recht streeks te laten kiezen. De verkie zing van de ruim 1500 afgevaardig den zou voor 20 december moeten zijn voltooid, zei partijwoordvoer der Jan Bisztyga. De Poolse premier Mazowiecki heeft de Westduitse bondskanselier Kohl gisteren steun gevraagd bij het beëindigen van een discussie over de Poolse westgrens. Kohl brengt vanaf donderdag een zes daags bezoek aan Polen. Europarlementariër Maij-Weggen meldde zich gistermiddag rond vier uur bij formateur Lubbers en vice- premier Kok, na te zijn terugge keerd uit Zuidafrika. Ze was na mens het Europarlement afgevaar digd als waarnemer bij de verkie zingen vandaag in Namibia. Maij- Weggen verklaarde eigenlijk niet meer op een ministerspost gere kend te hebben nadat de ministe ries van Sociale Zaken en Milieu, beleidsterreinen waarop zij thuis is, vergeven waren. Van Amelsvoort werd pas maan dagochtend door het CDA aange zocht voor het staatssecretariaat op Financiën. Dat gebeurde nadat een groot aantal kandidaten voor deze post had bedankt. Bij de benoe ming van de katholieke Van Amels voort speelde ook de verdeling van kabinetsposten over de zogenoem de 'bloedgroepen', de diverse reli gieuze stromingen binnen het CDA, een grote rol. Vanmorgen, tijdens het constitu erend beraad, moest alleen nog wor den geregeld welke minister Antilli aanse en Arubaanse Zaken in de portefeuille krijgt. Minister De Vries (sociale zaken) voelt er niets voor om die taak van zijn voorgan ger De Koning over te nemen. Een andere zaak die formeel nog geregeld moest worden, was de taakverdeling tussen de ministers Dales (binnenlandse zaken) en Hirsch Ballin (justitie) met betrek king tot de politie. Beide bewinds lieden kwamen eerder met forma teur Lubbers overeen dat Binnen landse Zaken verantwoordelijk wordt voor de samenvoeging van rijks- en gemeentepolitie. Justitie houdt echter via de officieren van justitie een vinger in de pap. De nieuwe ministers hielden zich ook bezig met de budgettaire disci pline en vragen rond het terugdrin gen van het financieringstekort. Wat de financiële discipline betreft, staat vast dat tegenvallers bij de di verse ministeries op de eigen begro tingen gecompenseerd moeten wor den. Bij meevallers zal aan de hand van het financieringstekort, de hoogte van belastingen en premies en het gewenste voorzieningenni veau bezien worden hoe ze te beste den. Voor het financieringstekort is af gesproken dat het jaarlijks met 0,5 procent omlaag gaat. Alleen voor 1991 is daarop een uitzondering mo gelijk, mits het tekort in 1994 maar op maximaal 3,25 procent uitkomt. Het PvdA-congres zette gister avond unaniem het licht op groen coalitie. zwaargewonden (zie ook de pagina's 2 en 3) onder: 01.01 24 PAGINA'S Van de Wouw(49) naar Barendrecht VOORHOUT Burgemeester M. Th. van de Wouw van Voorhout (49) is gisteren benoemd tot eerste bur ger van Barendrecht. De nieuwe ge meente van Van de Wouw heeft 20.000 inwoners en ligt onder de rook van Rotterdam. Van de Wouw (gehuwd en lid van het CDA) is 13 jaar burgemeester van het bijna 10.000 inwoners tel lende bollendorp geweest. Van 1970 tot 1976 was hij wethouder in Zoe- termeer en sterk betrokken bij de. groei van deze gemeente. De rijke smaak van t oorspron kelijke bier. Nu nieuw. PARAMARIBO (GPD/ANP) - De Surinaamse legerleider Bouterse gaat praten met de leider van het Junglecommando Brunswijk. Vori ge week nodigde de laatste Bouter se via parlementsvoorzitter Lach- mon uit voor een gesprek. "Als zo'n onderhoud een oplossing kan vor men voor de nationale problemen, zijn wij verplicht de uitnodiging aan te nemen", aldus gisteren leger- woordvoerder Mijnals. Datum en plaats van het gesprek zijn nog niet bekend. Bouterse en Brunswijk hebben elkaar voor de laatste keer gezien in 1986, het jaar dat Brunswijk uit het leger werd ontslagen. Kort daarop dook Brunswijk in Oost-Suriname als leider van het Junglecommando en werden legerkazernes aangeval len. De legerleiding heeft Bruns wijk en de zijnen altijd als terroris ten bestempeld. In juni sloten regering en Jungle commando het vredesakkoord van Kourou. Bouterse heeft zich daarte gen steeds verzet omdat het Jungle commando niet ontwapend zou worden en omdat Brunswijk te veel macht zou behouden nadat het zou zijn omgevormd tot een speciale or de-eenheid in het binnenland. LEIDEN - Burgemeester Goe- koop kreeg vanmorgen in het Leidse stadhuis uit handen van directeur Scheepbouwer van de PTT als eerste in ons land de nieuwe kinderpostzegels 1989 ifitgereikt. Rechts naast hem staat mevrouw Cornelissen, voorzitter van de Stichting Kin derpostzegels Nederland. De nieuwe postzegels werden dit jaar in Leiden gepresenteerd, omdat de stichting Kinderpost zegels zich onlangs aan de Sta tionsweg vestigde. De Kinderpostzegels hebben dit jaar als thema Kind en Recht, omdat in november het verdrag voor de rechten van het kind in de Verenigde Naties in New York wordt besproken. De postzegels zijn ontworpen door Anthon Beeke en beelden drie van de rechten van het kind uit. (foto Wim Dijkman) ÏO JAAR ANTIQUARIAAT IJ. A. MEURS Nieuwsteeg 35 - Leiden Tel. 132696 Zeer grote collectie 17e, 18e en 19e eeuwse grafiek op allerlei gebied. Uitsluitend originele prenten. bij treinbotsing UTRECHT (ANP) - Een 21-jarige treinreizigster uit het Friese Mildam is vanmorgen om het leven gekomen door een botsing van een Intercity-trein met een veewagen in Staphorst. Twee passagiers werden zwaar gewond geraakt door rond vliegende delen van de veewagen en drie reiziger liepen lichte ver wondingen op. Door nog onbekende oorzaak kwam de Intercity Leeuwarden- Hoofddorp vanmorgen omstreeks half negen op een met knipperlich ten beveiligde overweg in Stap horst in botsing met een met var kens geladen veewagen. De chauf feur van de veewagen bleef onge deerd. Bij de botsing versplinterde de laadbak. Rondvliegende delen veroorzaakten het persoonlijk let sel. De 300 reizigers in de Intercity werden met bussen afgevoerd. De trein reed later op eigen kracht naar Zwolle. S3-319 309 Showroom: Oudeweg 145 - Haarlem Ernstig gewond bij jacht op fazanten WOUDENBERG (ANP) - Bij het ja gen op fazanten in Woudenberg is gistermiddag een 37-jarige inwoner van Leersum ernstig gewond ge raakt. De man werd in het hoofd ge troffen door een schot hagel. De onfortuinlijke jager werd di rect na het ongeval naar Het Rad- boud-ziekenhuis in Nijmegen ver voerd. Zijn toestand is nog ernstig. Over de oorzaak van het incident is nog niets bekend. Nu met gratis glas. Fles 0.3 liter van ©^voor Krat 12 flessen ^25-6.60. Gratis Brouwers Bier boven gistend glas bij aankoop van een krat* Aanbieding geldt tot en met zaterdag 11 november. 'Zolang de voorraad strekt. Vorstinnenmunt van 50 gulden DELFT (GPD) - Ter gelegen heid van 100 Jaar Vorstinnenre- gering wordt volgend jaar april een 50 gulden muntstuk in om loop gebracht. Het ontwerp is van de Gorinchemse kunste naar Peter Struycken samen met de Technische Universiteit in Delft. Op de muntzijde zijn de beeld- tenissen te zien van de 4 vorstin nen Emma, Wilhelmina, Juliana en Beatrix. De hoofden zijn van elkaar gescheiden door kleine hellingen. De andere kant laat koningin Beatrix zien in con tourlijnen. Het beeld van de ko ningin ontstaat als het licht op een bepaalde manier wordt weerspiegeld. De munt is geheel door een computer ontwikkeld. óók om mee te kunnen praten over wat er in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 26,50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 72,40* Wij nemen een jaarabonnement f 275,70* Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis1 (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres - .Tel.. Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen; 071-161400

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1