'Dit is een incident, dat kan niet anders' 'Laat anderen maar oordelen' S^p'TV Deense bondscoach Piontek doet weer beroep op Lerby Schaakploeg op WK op voorlaatste plaats Ajax onderzoekt mogelijkheid van alternatieve Europa Cup Internationale doorbraak imponeert Mirjam Kloppenburg nauwelijks Brazilië in Kuip tegen Oranje-elf Nauta wordt achtervolgd door 'Maagd' DINSDAG 7 NOVEMBER 1989 SPORT PAGINA 17 LUZERN/ROTTERDAM (GPD) Dr.ir.Frans Kuijpers (48) uit het Brabantse Heeze treedt bij hét wereldkampioenschap schaken voor landenploegen in Luzern voor de zesde keer op als non-playing captain van het Nederlandse team, maar zo bont als deze keer heeft hij het nog nooit meegemaakt. Kuijpers heeft in Zwitserland de beschikking over de zes sterkste schakers die ons land momenteel kent, spelers die stuk voor stuk over een Elo-rating van boven de 2500 punten beschikken, met Jan Timman als absolute kopman. Maar met nog één ronde voor de boeg vandaag wordt de lijdensweg afgesloten tegen Hongarije vindt de Nederlandse équipe zich terug op de voorlaatste plaats, slechts een halfje verwijderd van hekkesluiter Afrika. „We moeten oppassen dat de Afrikanen ons niet voorbij gaan. Dat is ons grote doel", zegt Frans Kuijpers vol bijtende ironie. De sfeer in het vaderlandse gezel schap is natuurlijk om te snijden? Kuijpers: „Het is opvallend, maar de stemming is juist wonderbaar lijk goed. We staan natuurlijk niet te juichen, maar we zitten ook niet als geslagen honden aan tafel. Positief is dat er niet op elkaar gevit wordt en dat er geen verwijten worden ge maakt. Er wordt nog gelachen, al is het als een boer met kiespijn. Nu is het zo dat een ieder van ons gewend is aan persoonlijke drama's; het ver schil is dat men nu als team een vre selijke tragedie meemaakt. Als je er zo naar toegeleefd hebt, zoals wij, en dan zo de mist ingaat, dat is een hard gelag". Zijn er oorzaken i ian te wijzen? r de afgang De conclusie lijkt op z'n plaats dat Nederland in de breedte domweg niet over voldoende kwaliteit be schikt. Kuijpers: „Daar zit wel iets in. Je kunt stellen dat we in de breedte minder sterk zijn dan we met z'n al len gedacht hadden. Gebleken is dat we aan de lagere borden kwets baar zijn. Het is veelzeggend dat Pi ket, Van der Sterren en Kuijf tesa- men twee uit 14 hebben gescoord. De eerste drie. Timman, Van der Wiel en Sosonko, hebben zich rede lijk gehandhaafd, de laatste drie zijn te licht bevonden. Op dit moment althans. Ze moeten nog rijpen". Kuijpers: „Het is voor mij vol strekt onverklaarbaar. Je komt niet verder dan de cliché-matige verkla ringen als het ontbreken van de vorm van de dag en een gebrek aan zelfvertrouwen. Het toernooi begon met een domper tegen Afrika, maar ik denk dat de nederlaag tegen Joe goslavië het langst heeft doorge werkt. We hadden met 3-1 moeten winnen, maar door blunders van Jeroen Piket en Paul van der Ster ren verloren we met 3-1. Dat is fnui kend geweest voor het zelfvertrou wen. We hebben wel eens eerder, op een Olympiade, een down-dag mee gemaakt, maar dan kwam er toch- weer een dag dat de zon scheen. Af gezien van de winst op Zwitserland VS-voetballer beschuldigt bond Trinidad Trinidad en Tobago heeft giste ren beschuldigingen van omko ping afgewezen. De bond van Trinidad, TTFA, zou geld be taald hebben aan de spelers van El Salvador. Als tegenprestatie zouden de Salvadorianen har der dan gebruikelijk moeten spelen in het duel met de Ameri kanen. El Salvador jiield de Verenig de Staten zondag op 0-0. de Amerikaanse middenvelder Eric Eichmann kwam daarop in de krant Trinidad Guardian met beschuldigingen. De TTFA en het team van Costa Rica zouden ruim 3000 gulden hebben be taald aan elke speler van El Sal vador, met de opdracht keihard te voetballen. Costa Rica is al geplaatst voor de eindronde, Trinidad heeft op 19 november in eigen huis aan een gelijkspel tegen de Verenig de Staten genoeg. TTFA-secre- taris Jack Warner reageerde in de Guardian van. maandag als volgt op de aantijgingen. „We hebbeh niet de middelen of de bronnen om wie dan ook om te kopen. In feite, hebben we het niet nodig iemand om te kopen. We zullen ons op 19 november op het veld kwalificeren voot Italië." Kuijpers: „Van Timman hadden we wat meer verwacht dan de 50% (2 uit 5), die hij scoorde, waarbij de aantekening dat hij louter wereld toppers ontmoette. Jan was een beetje vermoeid na zijn slopende match tegen Speelman. Hij was misschien ook niet voor de volle honderd procent gemotiveerd. Hij verloor één partij, van Beljavski, door een ongelukje. Van der Wiel heeft het naar beho ren gedaan. Hij was zeven keer ach tereen van de partij, afwisselend aan het eerste en tweede bord, en speelde alle keren remise. Ook hij raakte vermoeid, vandaar dat hij te gen China niet meedeed. John heeft in ieder geval stand gehouden en daar gaat het aan de topborden om". „Sosonko gold als onverslaan baar, ook met zwart, maar hij scoor de niet meer dan 2. uit 6. Hij was hier kwetsbaar, hetgeen de besten kan overkomen. Daarna kwam de misère met Van der Sterren en Kuijf. Piket heeft de laatste tijd, met Ohra en Interpolis, misschien wat te veel hooi op z'n vork genomen. Wel licht is hij wat te hard van stapel ge lopen. Van Paul van der Sterren hadden we ook meer verwacht; niet voor niets hebben we de hoop dat hij vandaag of morgen tot groot meester wordt benoemd. Hij heeft net niet aan de norm voldaan, maar als je alles bij elkaar optelt, komt hem de titel toe. De vraag is hoe for meel de FIDE zich opstelt. Kuijf tenslotte heeft buitengewoon onge lukkig gespeeld. Hij verloor een paar keer door een blunder in ge wonnen stand. Maar goed, je moet je afvragen of hij op dit niveau thuishoort. Waarschijnlijk is het antwoord: net niet". Met rake cijfers verliezen van Chi na, ook zonder Timman en Van der Wiel, dat moet pijn doen. Kuijpers: „Dat doet het ook. Maar vergis je niet in de Chinezen, die hebben ook vijf spelers met een ra ting van boven de 2500. Echt zwak ke ploegen zijn er niet, Afrika wel licht uitgezonderd. Wel opvallend is dat het viertal Sosonko, Piket, Ree en Kuijf vorig jaar hetzelfde Chine se team in Hongkong versloeg. En nu verlies je met dezelfde cijfers, terwijl de ploeg maar op één plaats is gewijzigd (Van der Sterren voor Ree/red.). Hoe is dat nu te verkla- Ook kopman Jan Timman kan niet voorkomen dat het Nederlands schaakteam bij het WK i sen modderfiguur slaat. Moeten we Luzernals incident zien, of toch als teken aan de wand? Kuijpers: „Zo'n slechte prestatie is een incident, dat kan niet anders. Vorig jaar sloeg de balans naar de andere kant door. Die gedeelde tweede plaats op de Olympiade in Thessaloniki was een uitschieter. We horen in de middenmoot thuis. Op grond van onze rating was ons hier een vijfde plaats voorspeld. Als we de kans zouden hebben het over een half jaartje of zo over te doen, zouden we ook in die buurt eindi gen, daar ben ik van overtuigd". AMSTERDAM (GPD) - Zoals daags na de gestaakte wedstrijd tegen Austria Wien door het be stuur onder voorbehoud reeds aangekondigd, onderzoekt Ajax de mogelijkheid om een 'alterna tieve Europa Cup' te organiseren. De Amsterdamse club, door de UEFA voor een seizoen in de ban gedaan, is van plan om in het vooijaar vari 1990 op dinsdag avonden wedstrijden te spelen te gen bij voorkeur Europese top pers als Barcelona, Real Madrid en Inter Milan. Het plan voorziet in een hele competitie, dus met drie onge twijfeld lucratieve thuiswedstrij den. De vier genoemde clubs zijn allen reeds uitgeschakeld in de Europa Cup-toernooien. Deson danks zal de UEFA toestemming moeten geven voor de alternatie ve serie. Naast financiële overwe gingen spelen voor Ajax sportie ve motieven een rol. Technisch directeur Leo Beenhakker be aamde dat Ajax, dat binnen vijf jaar weer een prominente rol in Europa moet gaan spelen, de in ternationale ervaring niet kan Algemeen directeur Arie van Eijden liet zich in soortgelijke be woordingen uit: „Het gaat ons om geld en om internationale erva ring. Overigens zijn we nog niet verder dan het stadium van in ventariseren. We weten wat we willen: een serie duels op de dins dagavonden voor Europa Cup duels. Verder staat er nog niets vast. Op de namen van de ge noemde clubs wens ik dus ook nog niet te reageren. Dat is geen onwil. We zijn er gewoon nog niet uit". Beenhakker legde afgelopen woensdag, toen hij getuige was van het duel tussen Real Madrid en AC Milan, de contacten met zijn oude Spaanse werkgever. Nunez, Mendoza en Pellegrini, respectievelijk voorzitter van Barcelona, Real Madrid en Inter Bovendien zegt zowel de NOS als RTL Veronique 'in principe' belangstelling te hebben om de vriendschappelijke duels geheel of in ruime samenvattingen uit te zenden. Uit „fatsoensoverwegin gen" zal Ajax eerst met TV 10 rond de tafel gaan zitten. Ajax heeft een verbintenis met het vooralsnog geflopte commerciële station voor uitzending van de Europa Cup-duels. Mocht één van de clubs van het supertrio Barcelona/Real Ma drid/Inter Milan afhaken, dan overweegt Ajax volgend jaar an dere internationale contacten aan te halen. Gedacht wordt aan duels tegen Schotse (Glasgow Rangers, Celtic) en Engelse (Arsenal, Ever- ton, Manchester United, Totten- ham Hotspur) tegenstanders. Ge zien het overvolle (beker)pro- gramma van Britse clubs, zal dat plan moeilijker uit te voeren zijn. LEIDEN Vanuit de Oostenrijkse nachttrein leidde de route van Mirjam Kloppenburg gistermiddag linea recta richting bouwvallige trainingszaal van Scylla. De in Leiderdorp woonachtige tafeitennisster gunde zichzelf geen feestje na het behalen van de eerste inter nationale hoofdprijs, de open Oostenrijkse titel. Integendeel. Nog geen 24 uur na de spraakmakende winst in Linz ging de stoïcijnse Kloppenburg alweer over tot de orde van de dag. Trainen dus. Miïjam Kloppenburg, Een jaar heeft Mirjam Kloppen- Westduitsland al hoopge- sterallures. Waar anderen bij toch burg het rijk nu alleen in tafelten- vend. De zege op de Noordkoreaan- zwaarwegende overwinningen op nisland. Vanaf het moment dat de se Olympisch kampioen Li Bun Hui toppers als Nemes en Popova volle- voormalige regentesse Bettine in het landentoemooi vormde voor dig uit hun dak zouden gaan, blijft Vriesekoop (hoewel zij in Italië nog Kloppenburg in Dortmund het on- de geboren Achterhoekse uiterlijk een pak lires meepakt) afhaakte, re- betwiste hoogtepunt, onbewogen. „Voor anderen komt geert haar opvolgster met straffe deze overwinning misschien als een hand. Aanvankelijk was daar tij- verrassing. Voor mij helemaal niet", dens het Top-12 toernooi begin dit de gewijzigde leefomstandigheden klinkt de 24-jarige tafeitennisster jaar in Charleroi nog weinig van zelfverzekerd daags na de opmerke- merken (Kloppenburg haakte belangrijk deel heeft bijge dragen aan de vooruitgang van haar reeks zwakke prestaties ziek af), spel. Vóór haar verhuizing t de prestaties tijdens het WK DEN HAAG (ANP/Reuter/AFP) Sören Lerby is te rug in de nationale ploeg van Denemarken. Ruim an derhalf jaar na zijn laatste verkiezing, heeft bonds coach Sepp Piontek hem opgeroepen voor het beslis sende duel met Roemenië op 15 november in Buka- rest, waarin kwalificatie voor het toernooi om de we reldtitel moet worden afgedwongen. Met Lerby, Nielsen, Heintze en Povlsen is PSV goed vertegenwoordigd. De-31-jarige Lerby toonde zich nauwelijks verrast met de selectie. „Een paar maan den geleden, voor de interland tegen Nederland, heb ik me weer beschikbaar gesteld", aldus Lerby vanuit zijn Belgische woonplaats. „Het WK is een droom voor mij, een prachtige afsluiting van mijn (interland)loop- baan." Lerby smacht naar een paar mooie interlands, want de laatste wil hij zo snel mogelijk vergeten. Denemar ken presteerde desastreus tijdens de Europese titel strijd. De Scandinaviërs, smaakmakers tijdens de toernooien van 1984 in Frankrijk (EK) en 1986 in Mexi co (WK), verloren achtereenvolgens van Spanje, de Bondsrepubliek en Italië. Lerby haakte na twee duels af en leek zijn loopbaan te eindigen met 66 interlands. De middenvelder had slecht gespeeld. Hij had met PSV alles gewonnen, was opgebrand, bedankte zich tenslotte bij Piontek. Die ging bouwen aan een nieuw team, dat wederom in staat is het publiek te bekoren. Denemarken is hard op weg naar Italië. Het verneder de Griekenland met 7-1 en Roemenië met 3-0. Alle maal met jongeren als Brian Laudrup, diens broer Mi chael, Povlsen en Elstrup, ooit mislukt bij Feyenoord. Toch denkt Piontek Lerby weer nodig te hebben in Bukarest. Hij selecteerde dezelfde zestien als in het thuisduel tegen de Roemenen, plus Lerby. Piontek prees de PSV'er uitgebreid. „Ik heb hem in korte tijd vier maal zien voetballen, waaronder de twee Europa Cup-wedstrijden tegen Steaua. Lerby leek me in top vorm. De Roemenen zijn in eigen huis buitengewoon goed. Onder die omstandigheden kunnen Lerby's sta biliteit en ritme van vitaal belang zijn." Ruim twee weken geleden speelde Lerby nog in het stadion van Steaua en werden hij en zijn maats verne derd door Hagi en consorten. Zeker is, dat de Denen in Bukarest een hete middag wacht. „Mijn uitverkiezing zal daar best mee te maken hebben", aldus kracht mens Lerby. Wales Ian Rush en Mark Hughes, de beste aanvallers van Wales, zijn terug in de selectie voor de nationale ploeg. Het duo is door bondscoach Terry Yorath opgeroepen voor de interland tegen de Bondsrepubliek op 15 no vember in Keulen. Rush en Hughes ontbraken een maand geleden tegen Nederland vanwege een schor sing. De Westduitsers moeten het duel waarschijnlijk winnen om zeker te zijn van een plaats in het eindtoer- nooi. Nederland ontvangt op dezelfde dag in Rotter dam Finland. De selectie van Wales is: Southall (Everton), Dibble (Manches ter City), Blackmore (Manchester United). Bowen (Norwich), Phillips (Norwich). Melville (Swansea City), Aizlewood (Brad- ford City), Nicholas (Charlton), Maguire (Portsmouth). Willi- Derby County), Home (Southampton] (Derby County), Nielsen (PSV) en Heintze (PSV). Middenveld: Jensen (HSV), Helt (Lyngby), Bartram (Uerdingen), Michael Laudrup (Bar celona), Lerby (PSV) en Vilfort (Bröndby). Aanval: Elstrup (Luton Town), Brian Laudrup (Uerdingen), Povlsen (PSV). Zuid-Holland vormde zij met haar vader in Lichtenvoorde een stevig tandem, die nogal eens botste met de Nederlandse Tafeltennis Bond. Inmiddels is gebleken dat Kloppen burg 150 kilometer verderop zonder de steun van vader Jan goed gedijt. Geen spijt „Ik heb geen moment spijt van mijn overgang naar Scylla", oordeelt Kloppenburg, „wat me vooral be valt is de combinatie werk en tafel tennis. Ik kan niet de hele dag met sport bezig zijn. Dat stompt af op den duur". Kloppenburg werkt hal ve dagen bij de sponsor (Comtest) van de Leidse tafeltennisvereni ging. De in Hoogmade gevestigde geldschieter bood haar afgelopen zomer de gelegenheid voor de derde keer een trainingskamp op te slaan in China. Dat gebeurde overigens juist in de periode dat het land in onrustig politiek vaarwater ver keerde. Niettemin deed Kloppen burg er volgens eigen zeggen goede sportieve ervaringen op. Sinds haar komst in de Randstad heeft Kloppenburg in nauwe sa menwerking met trainer Frits Kan tebeen een ander speltype ontwik keld. Dat blijkt internationaal aan te slaan. „Ik sta tegenwoordig dichter by de tafel. Het heeft even geduurd voordat ik eraan gewend was, maar het blijkt uitstekend te werken. Ik moet wel zeggen dat Kantebeen voor mij een enorme steun is. Hij zorgt ervoor dat ik scherp blijf. Hij hamert voortdurend op m'n tekort komingen". Ondanks haar victorie in Linz is Kloppenburg nog lang niet tevre den over haar spel. „Het gaat de goede kant op, dat wel, maar het kan nog veel beter. Tegen Nemes stond ik in Oostenrijk goed te spe len. Ik had nog nooit van haar ge- nu lukte het eindelijk eens. Voor mij is dat een last min der. Als ik eenmaal van iemand ge wonnen heb, gaat het daarna veel gemakkelijker". Kortom, op de Top-12, begin vol gend jaar in Hannover, kan de Eu ropese tafeltenniselite dus wat van haar verwachten. „Dat zal je mij niet horen zeggen. Begin dit jaar heb ik de fout gemaakt om alles te fixeren op de Top-12. Uiteindelijk moest ik ziek afhaken. Dat was een grote te leurstelling. Ik heb er wèl van ge leerd. Ik voel me het beste als ik er gens ontspannen naar kan toewer ken. Zonder druk van buitenaf. Dan kan ik tot goede prestaties komen". ROTTERDAM (GPD) - De jubile umwedstrijd, die het Nederlands elftal in december speelt ter gele genheid van het honderdjarig be staan van de KNVB, gaat vrijwel ze ker tegen Brazilië. De Zuidamerika nen hebben de KNVB laten weten dat zij in principe bereid zijn naar Rotterdam te komen en bondsvoor zitter Jo van Marie neemt aan dat de financiële voorwaarden geen pro bleem zullen zijn. „Ik ga ervan uit dat de wedstrijd doorgaat", zei hij gisteravond. Het duel wordt dan op 20 december in de Kuip gehouden. Aanvankelijk zou Nederland op 13 december tegen Engeland spe len, maar deze wedstrijd werd om veiligheidsredenen geannuleerd. Omdat bondscoach Thijs Libregts op 13 december niet over de spelers van AC Milan kan beschikken de Milanese club speelt op 17 decem ber in Tokyo om de wereldbeker te gen het Colombiaanse Medellin werd niet alleen naar een andere te genstander, maar ook naar een an dere datum gezocht. Op 20 decem ber kan Libregts wel over Van Bas ten en Rijkaard beschikken en mo gelijk ook over Ruud Gullit, die in Tokyo zijn rentree hoopt te maken. Voor Brazilië, dat onlangs in Bol ogna met 1-0 van Italië won, is het van belang dat het op 20 december eveneens over zijn in Italië spelende internationals kan beschikken. De laatste keer dat Nederland en Brazilië elkaar ontmoetten was op 3 juli 1974 in Dortmund tijdens de eindronde van het WK. Oranje won toen met 2-0 door doelpunten van Neeskens en Cruijff. DEN HAAG (ANP) - Een hele boot met vrouwen heeft de jacht op Dirk Nauta geopend. Het Engelse jacht met de veelbetekenende naam Mai den heeft in de tweede etappe van de Whitbread Round de World Race de tweede plaats veroverd in de non-maxi-divisie. Hoe kan het an ders, of de „Maagd" heeft een volle dig vrouwelijke „bemanning". Voorlopig heeft Nauta, op weg van Punta del Este in Uruguay naar Fremantle in Australië, weinig te duchten van de vrouwen. Zijn voor sprong is 200 zeemijlen, op handi cap meer dan twee dagen. In de langste van zes etappes heeft de Equity Law II echter nog 6000 mijlen te gaan. Schipper van het jacht Maiden is de 25-jarige Tracy Edwards. Onder de zeilsters bevindt zich Tanja Vis ser uit Enkhuizen. Zij is een zus van Edwin Visser, die met Nauta mee vaart. Maiden is de eerste boot met louter vrouwen die meedoet aan de race. Het jacht werd vorig jaar ge doopt door Sarah Ferguson, de her togin van York. Zij kwam vorige week speciaal naar Uruguay om het team behouden vaart te wensen. Sinds de start van de tweede etap pe op 28 oktober in Punta del Este in Uruguay stuurt de Nederlandse schipper een zuidelijker koers dan de meeste andere deelnemers. Het betekent dat hij heel dicht langs de ijsgrens van het Zuidpoolgebied zal varen. Vast staat dan ook wel dat schip en bemanning de komende weken nog danig op de proef wor den gesteld. Pas in het laatst van de ze maand worden de meeste van de 23 deelnemende schepen in Fre mantle aan de westkust van Austra lië verwacht. In de non-maxi-divisie ligt het Nederlandse jacht ook op handicap op de eerste plaats. Bij de grotere jachten, de zogeheten maxi's, vaart het Nieuwzeelandse jacht Fisher Paykel aan de kop. Dit schip heeft een voorsprong van slechts 75 mijl op de Steinlager 11, eveneens uit Nieuw Zeeland, die over het alge meen als de grote favoriet voor het winnen van de race wordt be schouwd. Voetbalduels verplaatst ARNHEM (GPD) - De risicowed strijd Vitesse-Ajax wordt definitief niet op zondag 24 december ge speeld. Dat geldt ook voor de ont moeting Volendam-Feyenoord. De KNVB heeft dat besluit gistermid dag genomen. Op welke dag de bei de duels nu gespeeld worden, is nog niet duidelijk. Mirjam Kloppenburg krijgt aanwijzingen van trainer Frits Kantebeen. Kloppenburg: „Kantebeen is voor mij een geweldige steun. Hij zorgt ervoor dat ik scherp blijf." (foto Lock Zuyderduin) Ook al stelt ze alles in het werk om zichzelf naar de achtergrond te drukken, feit blijft dat Mirjam Klop penburg in Oostenrijk definitief is toegetreden tot de absolute top. Ze is vooralsnog geposteerd op een 12de positie op de Europese hitlad der, maar op de nieuwe ranglijst zal Kloppenburg met stip stijgen. „Als je een open toernooi hebt gewon nen, ben je in principe een kansheb ber voor de Top-12. Daar kun je moeilijk omheen. Maar ik ben er de persoon niet naar om van de daken te schreeuwen dat je favoriet bent. Laat anderen maar over mij oorde len". ROB ONDERWATER DINSDAG 17.40-18.05 Ned 1 Sport op I: waarin o.a. aandacht voor de NK wintertriathlon in As- 18.00-19.00 EURO Handbal: viertanden- toernooi vanuit Zagreb. 19.00-20.00 EURO What a Week. 19.50-20.20 RTL V Aanvallen: quiz. 20.00-22.00 EURO Snooker: Dubai Open. 20.00-00.10 Super Ultra Sport: met golf zeilen. Super Cross Series, windsurfen en speed boalraces. 21 00-22 00 TV 5 Sport. 22.00-23.00 EURO Autosport: samenvat ting van de GP van Australië voor formule l-wagens. 23 00-00 00 EURO Rugby Union: Enge- land-Fiji. 00.00-01.00 EURO What a Week WOENSDAG 10.00-11.00 EURO What a Week. 11.00-13.00 EURO Snooker: Dubai Open. 13.00-14.00 EURO Autosport: samenvat ting van de GP van Australië voor formule l-wagens.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17