Zoeterwoude- Rijndijk loopt NS-station mis Een kaaskeuring zonder uitschieters "Inspraak Leiderdorpers over busroutes zinloos' Pad naar Ylietiandbrug toch door Voorschotens plantsoen VVD Zoeterwoude moet nieuwe wethouder en fractieleider kiezen Twee inbraken in Oegstgeest Bushokjes vallen niet in de smaak in Wassenaar WASSENAAR - Het is nog steeds onduidelijk welke bus hokjes en reclamezuilen Wasse naar krijgt. De raadscommissie voor algemene bestuurlijke aan gelegenheden heeft zich gister avond niet uitgesproken voor een van de twee aangedragen varianten. De grote WD-fractie was zelfs geschrokken van de 'veel te kolossale' en 'tegennatuurlij ke' objecten vol grote reclame posters. Vooral bij plantsoenen zouden de zogenaamde mupi's en abri's te veel domineren. Vandaar het verzoek om zelf mupi's en abri's te ontwerpen, te plaatsen en te onderhouden. Volgens een eerste berekening kost dat ruim 250.000 gulden, twee ton meer dan wanneer de bedrijven P.S.M. of C.L.S. het zouden doen. Naast kritische opmerkingen waren er gisteren ook compli menten. B en W zouden in de on derhandelingen met de twee be drijven het onderste uit de kan hebben gehaald, ook wat 'scha delijke' reclame-uitingen be treft. Hield P.S.M. aanvankelijk vast aan een minimum van 50 procent reclame voor alcohol en tabak, inmiddels is dat gezakt tot 35 procent (P.S.M.) en 25 pro cent (C.L.S.) Zoeterwoudse boeren doen het 'thuis' slechter dan in uitwedstrijden ;Wni.BWI.ls» ZOETERWOUDE - "Lang niet slecht, het zijn bijna allemaal kazen van de eerste soort. Maar er zijn geen uitschieters, noch naar benedennoch naar boven toe", concludeerde keurmeester A. Kranenburg uit Bodegraven gistermiddag aan het eind van de Zoeterwoudse kaaskeuring in Don Qosco. De keurmeester was een tikje te leurgesteld omdat hij met zeer hoge verwachtingen naar Zoeterwoude gekomen. De boeren uit deze groe ne gemeente hebben de laatste maanden uitstekende resultaten ge boekt bij belangrijke kaaskeUrin- gen. Bij de Vebo in Leiden en bij een keuring in Bodegraven sleep ten Zoeterwoudenaren eerste en tweede prijzen in de wacht. De lan delijke keuring in de Flevopolder, waar 170 deelnemers aanwezig wa ren, leverde een vijfde, zesde en achtste prijs op. Gisteren waren er 16 Zoeter woudse deelnemers, onder wie Raadscommissie Leiderdorp negeert advies burgemeester LEIDERDORP - De Leider- dorpse raadscommissie be stuurszaken vindt het zinloos qm burgers te laten meepraten over de routes van het openbaar vervoer. De gemeente zou zelf nauwelijks mogelijkheden heb ben om de loop van de buslij nen te beïnvloeden. Dit bleek gisteravond tijdens de be handeling van de inspraakverorde ning. Burgemeester A.J.A.L. Brug- geman probeerde de commissiele den vergeefs op andere gedachten te brengen en wees daarbij op het bestaan van een gemeenschappelij ke regeling die gemeenten de be voegdheid geeft mee te beslissen over de busroutes. De commissie bleek echter niet bereid deze bepa ling op te nemen in de inspraakver ordening. In grote lijnen werd de het eens over de verordening, zij het dat A.P. van Diggele op de proppen kwam met een compleet gewijzigde tekst. De commissie kon instem men met zijn veel duidelijkere for muleringen en besloot de vaststel ling van de verordening een maand uit te stellen om de ambtelijke tekst aan te passen. In de verordening zijn bepalingen opgenomen over ruimtelijke orde ning, dorpsvernieuwing en het wel- zijnsprogramma. Daarnaast maken het beleid ten aanzien van gemeen telijke belastingen en openbaar groen deel uit van de verordening. Leiderdorpers hebben de moge lijkheid om over deze zaken met de gemeente van gedachten te wisse len. Dat kan gebeuren tijdens een hoorzitting of via een referendum, een enquête, een schriftelijke reac tie of spreektijd bij gemeentelijke vergaderingen. WD'er J. de Waard sprak zich gisteravond als enige uit tegen het houden van een referen dum. Hij noemde dit middel 'om streden' omdat de uitkomst wordt beïnvloed door manier waarop een vraag aan de burgers wordt gesteld. Commissie kiest voor omstreden tracé VOORSCHOTEN - Er komt een rechtstreekse verbinding voor voet gangers en fietsers in het verlengde van de Voorschotense Nicolaas Maeskade. Het pad sluit aan op de brug over de Vliet die, op de plaats van het huidige pontje, Voorscho ten met recreatiegebied Vlietland zal verbinden. De raadscommissie voor financi ën heeft gisteravond unaniem alle bezwaren van omwonenden onge grond verklaard en wil bij Gedepu teerde Staten een verklaring van geen bezwaar aanvragen. Bewoners van het Frans Hals plantsoen hebben liever dat het pad naar de brug achter wat gebouwtjes langs gaat. Het plantsoen hoeft dan niet 'onvoordelig' doorsneden te worden en honden kunnen er rustig blijven loslopen. De gemeentelijke variant zou zorgen voor parkeerpro blemen en gevaarlijke situaties op de splitsing van de Nicolaas Maes kade en het Frans Halsplantsoen. De commissieleden stelden gis teravond vast dat deze bezwaren al eerder bekend en weerlegd zijn door de gemeente. Nieuwe dansvereniging Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Zoeterwoude heeft er een nieuwe vereniging bij, Rockin Syndicate genaamd. De vereniging bestaat uit dansers die zich in café Landzicht hebben bekwaamd in het rock 'n roll dansen. Rockin Syn dicate presenteerde zich gisteravond tijdens de verenigingsavond met een kort, maar onvervalst rock 'n roll optreden. De dansers zijn al voor uitvoeringen. Geen ruimte in begroting en dienstregeling ZOETERWOUDE - De Zoeter woudse VVD-wethouder H.S. Gra- niewski-Wijnands en WD-fractie- voorzitter F.A.P. Mulder zullen niet meer terugkeren na de komende ge meenteraadsverkiezingen. Ze heb ben zich niet herkiesbaar gesteld, zo blijkt uit de kandidatenlijst. Mevrouw Graniewski is acht jaar wethouder geweest. Ze vindt dat deze functie, in combinatie met haar werk op het Academisch Zie kenhuis in Leiden, zo langzamer hand te veel beslag op haar huiselijk leven gaat leggen. Bovendien denkt ze dat na acht jaar een bepaalde 'slijtage' gaat optreden. "Een ander heeft misschien weer een nieuwe kijk op verschillende problemen", aldus Graniewski. De plaatselijke WD-afdeling hoopt dat zij wel in de steunfractie komt om nuttige ad viezen te geven. Fractievoorzitter Mulder zit al tien jaar in de gemeenteraad, waar van vier jaar als fractievoorzitter. Ook voor hem vormt zijn werk (bij de SER) in combinatie met het raadslidmaatschap een steeds zwaarder wordende belasting. De lijst waarmee de VVD de raadsverkiezingen ingaat, bevat acht namen. Op de eerste plaats staat H.O. van der Kooi. zittend traadslid. Nummer twee is mevrouw A. Sprey-Sanders, juriste bij de Leidse universiteit. Zij was ïange tijd afdelingsvoorzitter. Derde is P. Kremer. Hij is acht jaar raadslid geweest voor de WD, waarvan vier jaar fractievoorzitter. Daarna volgen mevrouw E. Kors- Hamburger, fractiesecretaresse en lid van de steunfractie, en Ch. de Zeeuw, bestuurslid van de plaatse lijke afdeling. J. van Dam, M.J. van Schooten en T. van der Salm bezet ten de zesde tot en met de achtste plaats. twee specialisten op het gebied van komijnekaas en een maker van gei tekaas. Van elke boer werd een jon ge en een belegen kaas gekeurd. Een kaas moet meer dan 85 van de 100 punten scoren om de kwalifica tie 'eerste soort' te krijgen. Hoewel smaak en geur het belangrijkst zijn, wordt er ook gekeken naar een goe de vorm, een fraai uiterlijk en een gelijkmatige verdeling van de gaat jes in de kaas. Behalve door Kranenburg werd ook gekeurd door mevrouw T. Hid- dinga van het Consulentschap Rundveehouderij. Beiden kwamen tot de slotsom dat de jonge kazen iets te droog en te taai waren. Hier door waren 95 punten en meer uit gesloten. Een mooi resultaat behaalde A. Paardekooper. Zijn beide kazen brachten 93 punten op. Th. van Leeuwen won met 94 punten voor zijn oude kaas de eerste prijs in die categorie. Heel hoog scoorde J. Ver- steegen met de komijnekaas: 96 punten. Voor zijn geitekaas kreeg W. van Rijn 91 punten. Hoewel het voor de deelnemers belangrijk is te weten hoe hun pro- dukt wordt beoordeeld, is een kaas keuring ook een gelegenheid om ge gevens uit te wisselen met andere boeren. Van die gelegenheid werd druk gebruik gemaakt. "Wil de boe renkaas het goed blijven doen, dan zal er kwaliteit moeten worden gele verd. Keuringen zijn daarvoor een goede stimulans", aldus keurmees ter Kranenburg. Geen subsidie voor campagne tegen verkeer door Wassenaar WASSENAAR - De Wassenaarse politiek weigert een plaatselijk ac tiecomité 10.000 gulden te geven voor een advertentie-campagne te gen het doorgaande verkeer door Wassenaar. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor algemene be stuurlijke aangelegenheden. B en W wilden het nieuwe comité subsidiëren omdat een campagne duidelijk zou maken dat er sprake is van een 'enorme en onaanvaardba re overlast van het verkeer in Was senaar'. Ook zou het onderstrepen hoe hard Wassenaar de Verlengde Landscheidingsweg bij Voorburg en de rijksweg 11-west bij Voor schoten nodig heeft. De raadsleden dachten daar giste ren anders over en hadden zowel in houdelijke als strategische bezwa ren. Weet het gemeentebestuur ze ker dat het comité 'Stop doorgaand verkeer Wassenaar' op dezelfde lijn zit als de gemeente en heeft het zin om te adverteren in kranten die in de gemeenten verschijnerï waar de 'sluipers' vandaan komen? Zou dat de sluipers echt op andere gedach ten brengen? De raadsleden vinden dat B en W de kwestie nog eens moeten bespre ken en met alternatieven' dienen te komen. Zo hadden sommige politi ci wel oren naar een verkeersonder- zoekje. ZOETERWOUDE - Er komt geen NS-station bij Zoeter- woude-Rijndijk en het aan tal kampeerplaatsen bij de boer blijft beperkt tot drie. Dit antwoorden B en W van Zoeterwoude op schriftelij ke vragen van de raadsfrac ties van het CDA en Progres sief Zoeterwoude (PZ) over het ontwerp-bestemmings- plan 'landelijk gebied (1989)'. De VVD heeft geen vragen ingediend omdat het plan meermalen aan de orde is geweest in raadscommis sies. De CDA-fractie vraagt zich af waar om een klein station bij bijvoor beeld het Heineken-complex onmo gelijk is. B en W antwoorden dat uit contact met de spoorwegen is ge bleken dat een halte nooit kosten dekkend zou kunnen zijn en dat de huidige dienstregeling geen moge lijkheden biedt voor een extra stop. In hun antwoord op de vraag van PZ of B en W liever een spoorlijn Zoetermeer-Leiden hebben of een nieuwe weg aan de oostkant van Zoeterwoude, zijn de bestuurders zeer duidelijk: "Geen van beide". Volgens het college is er al voldoen de open gebied opgeofferd aan weg aanleg en spoorverdubbeling. Het CDA is het nog steeds niet eens met het besluit van B en W om het aantal kampeerplaatsen bij de boer op drie te handhaven. De chris ten-democraten hadden graag een verhoging naar vijf gezien. B en W beamen dat de kampeerwet de mo gelijkheid biedt om tijdelijk vijf plaatsen toe te staan, maar voelen daar weinig voor. Ze willen het lan- OEGSTGEEST - Inbrekers hebben de afgelopen nacht uit een hoekwo ning aan de Adriaan van Ostadelaan in Oegstgeest een cd-speler, een ra dio-cassetterecorder, eurocheques en een pasje meegenomen. Volgens de politie zijn de inbrekers binnen gekomen via de tuin en de brand gang. Hoe zij zich toegang hebben verschaft tot de woning is niet be kend. De achterdeur vertoont geen schade. De bewoners ontdekten de inbraak vanmorgen. Naar nu bekend is geworden heb ben inbrekers gisternacht ingebro ken in een woning aan de plaatselij ke Van Ruijsdaellaan. Een kleuren televisie, een cd-speler en een atta ché-koffer met inhoud zijn meege nomen. Inbrekers hebben het slot van de achterdeur met een schroe- vedraaier geforceerd. delijke karakter van de omgeving niet aantasten en vinden dat de re geling 'niet bedoeld is om een alter natieve inkomstenbron voor agrari ërs te creeren'. In antwoord op een vraag van PZ stellen B en W dat kamperen bij de boer alleen wordt toegestaan in de periode van 15 maart tot en met 31 oktober. Wonen Het bedrijven van intensieve vee houderij naast 'gewone' veehoude rij kan nog wel enigzins groeien, maar dan mogen er volgens de hin derwet geen beletsels zijn, zo vin den B en W. In antwoord op een vraag van PZ schrijft het college dat de toename in de hand kan worden gehouden via de hinderwet en streng optreden tegen overtreding van die regels. Het CDA maakt zich volgens B en W ten onrechte zorgen over een 'uitstervingsbeleid', omdat bedrijven nog immer kunnen blij ven groeien. In een aanvulling op de 'notitie in zake het wonen in het buitengebied' schrijven B en W dat in voormalige agrarische bedrijfsgebouwen onder bepaalde voorwaarden kleine be drijven mogen worden gevestigd. Het beroep moet dan wel aan huis worden uitgeoefend en er mag maar een geringe hoeveelheid bedrijfs- materiaal worden opgeslagen. Om 'het uitwendig karakter van cul tuur-historisch waardevolle panden te bewaren' willen B en W ook toe stemming geven om de aan de dienstwoning gekoppelde bedrijfs ruimte om te bouwen voor woon- doeleinden. Woensdagavond zal de commis sie ruimtelijke ordening zich bui gen over het ontwerp-bestem- mingsplan. Als alle partijen het dan eens worden, wordt overlegd met provincie, Rijk, agrarische organi saties en andere belanghebbenden. Daarna volgen nog hoorzittingen, informatie-avonden en een nieuwe behandeling in de raadscommis sies. Volgens planning moet de ge meenteraad in juli of augustus 1990 de definitieve versie van het plan vaststellen. VVD-wethouder mevrouw H.S. Graniewski-Wijnands en VVD-fractievoorzitter F.A.P. Mulder (r.) keren niet te rug in de Zoeterwoudse gemeenteraad. De voormalige fractievoorzitter P. Kremer lwel. (archieffoto) keurmeester mevrouw T. Hiddinga, rechts keurmeester A. Kranenburg: "Jonge kazen iets te droog (foto Wim Dijkman) Warmond krijgt nieuw raadslid De Zoeterwoudse kaaskeuring in Don Bc en té taai". WARMOND - Na het vertrek van mevrouw C.E. Dalhuisen wil de 42-jarige W.P. Hern- green de fractie van Progres sief Warmond (PW) op sterkte brengen. De huidige fractie leider. D. Duynhoven, is bereid Dalhuisen op te volgen als wethouder. Herngreen werkt op het In stituut voor Preventieve Ge neeskunde in Leiden en is fractiesecretaris van PW. Hij stond bij de gemeenteraads verkiezingen in 1986 op de elf de plaats van de kandidaten lijst. Volgens raadslid B. Scha- vemaker hebben de leden die hoger op de lijst stonden, be dankt voor het raadslidmaat schap. De meesten hebben geen tijd. Tijdens een extra raadsver gadering die donderdag in het gemeentehuis wordt gehou den, zullep de geloofsbrieven van Herngreen worden over handigd. Een raadscommissie van drie personen zal onder zoeken of Herngreen aan de vereisten van de Kieswet vol doet. Acht dagen later wordt het raadslid definitef beëdigd. DINSDAG 7 NOVEMBER Leider» msch avondgebed Leiderdorp lezing:'Natuurgeneeskunde en kruiden', door Els van Wissen, aanvang 20.00 uur in Sjelter, Heemraadlaan. contactavond met klaverjas sen. sjoelen en dartspel. Buurtver eniging Zijlkwartier. Van der nvang 20.00 uur. Marckstraat, grote jubileum-zangavond mmv Hervormd Kerkkoor 'Hart en Stem', en dichteres Nel Ben schop. aanvang 20.00 uur in de Dorpskerk. WOENSDAG 0 NOVEMBER Alphen kledingbeurs/rommelmarkt, gebouw Leger des Heils, Zonne weg, vanaf 10.00 uur. informatiemiddag over alcohol preventie in scholengemeen schap Albanianae, van 14 30 tot 7.30 u r voeding c 20.00 uur. uitvoering van musical: 'De Klefhe Johannes', door o.a. leer lingen van het Christelijk Lyceum, aanvang 20.00 uur in het Parkthe ater. kindervoorstelling: 'Winter slaap'. door Theatergroep Me vrouw Smit. aanvang 14.30 uur in de Leidse Schouwburg. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur tfij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20, tel: 121554. lezing: 'Michael Gorbatsjov'. door Rusland-deskundige dr. John LOwenhardt, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O. Ou de Vest. voorstelling: 'Italienisches Fischweib', door Patty Trossèl (La Pat), aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. concert Anner Bijlsma (cello) en Bob van Asperen (clavecim- bel), met latere Italiaanse barok, aanvang 20.15 uur. Rijksmuseum van Oudheden. Rapenburg. dansvoorstelling: 'Natieven', -door Coup d'Amour, aanvang 20.30 uur in het LAK-theater, Cle- veringaplaats. Leiderdorp bridgen in Bridgecentrum Lei derdorp. Bernhardstraat 3. aan vang 13.30 uur. instuif voor kinderen van 4 tot 8 jaar, timmeren en spelenpar- cours, van 13.30 tot 15.30 uur in Sjelter. Heemraadlaan. zaalvoetbal voor 18 jaar en ou der. van 21.30 tot 22.30 uur in Sjelter. Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Voorschoten kindervoorstelling: 'Wie niet blauw is. is gezien', door Poppen theater Wellus Nietus, aanvang 14.30 uur in Cultureel Centrum. Orlando Kwartet in de Oudshoornse Kerk. aanvang 20.15 uur. Kleine Johannes', door lingen Christelijk Lyceum, aan vang 20.00 uur in het Parktheater. afsluitingsavond leerlingenpro- jrect 'Helpen, dichtbij en veraf, van de Koningin Emmaschool. excursie: De Leidse Sterren wacht', Sterrenwachtlaan, aan vang 20.00 uur, opgeven bij K&O. door Het Residentie Orkest olv Peter Gulke. mmv Geoffrey Mad ge (piano), aanvang 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal. film: 'Piano Mécanique', naar Platonow van Tsjechow. 20.15 C&O. Oude V r Kapelzaal K&O 9 Vest. klaverjas- en sjoelavond Con Bravura, aanvang 20.00 uur in het clubgebouw, Beukenschans. klaverjassen bij de Buitenge wonen, aanvang 20.00 uur in Fre- rikshof.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16