Kruiswerk in regio: tekort van 7 miljoen Muziekmakers beducht voor cd-verhuur Ulysses zoekt de zon op Sportvisser verdient dik aan zwarte handel kabeljauw Patiëntenzorg loopt gevaar Vooropleiding pabo onvoldoende Uitleen compact discs in Leiden en Lisse van start DINSDAG 7 NOVEMBER 1989 REGIO PAGINA 15 DEN HAAG/KATWIJK De Ne derlandse Vissersbond heeft de vaste kamercommissie voor visse rij een brandbrief geschreven om nu eindelijk eens een einde te ma ken aan de lucratieve zwarte han del in kabeljauw door sportvis sers. Een woordvoerder van de Vereniging voor Schippers-Eige- naren in Katwijk zegt wel op de hoogte te zijn van de problemen, maar dat ze voor de Zuidhollandse kust minder frequent lijken voor te komen dan, bij voorbeeld, in Stellendam. Voorzitter Nooitgedacht van de Nederlandse Vissersbond vertelt desgevraagd dat leden van vis clubs in het weekeinde hoeveel Nederlandse Vissersbond stuurt kamercommissie brandbrief heden van deze vissoort naar bo ven halen die met gemak een waarde van 2000 gulden vertegen woordigen. De sportvissers verko pen die kabeljauw clandestien aan de handel. De Vissersbond stelt in zijn brief dat de sportvisser, net als de beroepsvisser, moet worden on derworpen aan een vangstbeper king. Alleen op die manier kan worden voorkomen dat de 'spor ter' geld aan zijn vangst verdient. Indien een sportvisser wordt be trapt, moet hem een hoge boete worden opgelegd. Net als bij de beroeps visserij, waar wel strenge vangstvoorschriften gelden. Bij overtreding van het quotum kan de rechter fikse geldboetes opleg gen. Voorzitter Nooitgedacht spreekt van stroperij die de be roepsvissers schade berokkent. Volgens hem is er in deze gevallen geen sprake meer van sportvisse- rij. De man die zich sportvisser noemt gaat elke dag op stap. Dan wordt het je beroep, zegt hij. Sommige sportvissers zijn zo in tensief bezig, dat ze meer verdie nen dan een beroepsvisser. Dat kan ongestraft, omdat er in Euro pa geen regels bestaan over de vraag hoeveel zeevis een sportvis ser aan wal mag brengen. Nooit gedacht heeft daar grote proble men mee, omdat boomkorvissers hun kabeljauwvangsten zonder pardon weer overboord moeten zetten. Hij noemt het daarom on verteerbaar dat de recreatievisser zo maar zijn gang kan gaan. De Nederlandse Vissersbond zegt dat de kottervissers het meest worden getroffen door té actieve sportvissers. Het is zelfs wel voorgekomen dat ze met hun bootje wel 40 mijl (ruim 60 kilo meter). buiten de kust werden aangetroffen. De sportvisser weet precies waar hij moet zijn: bij een wrak. Want juist daar houdt de ka beljauw zich massaal op. Als er eenmaal bij zo'n wrak wordt ge vist, mag er geen ander in de buurt zijn net uitgooien. Soms sportvissers zelfs een duiker mee naar zee om hun boot aan het wrak vast te laten leggen. De voorzitter van de bond pleit er voor om in Nederland het voor beeld van België te volgen. Onze zuiderburen verbieden het sport vissers om verder dan drie mijl (ongeveer vijf kilometer) uit de kust te gaan. Engeland gaat nog een stapje verder. Daar mag de sportvisser niet in de buurt van een wrak vissen. Voor Nederland, zegt Nooitgedacht, is dat geen haalbare kaart, omdat er niet vol doende mankracht is om te con troleren. LEIDEN/KATWIJK/ALP HEN - Het kruiswerk in Leiden, de Bollenstreek en Het Kruiswerk Leiden klaagt over de grote werkdruk. Een druk die ertoe heeft geleid dat er te veel werk moet blijven liggen. Maar c mate voorkomen dat jonge besluiten hun toekomst niet kruiswerk te zoeken. Alphen en omgeving zegt danks die verhoogde werkdruk minstens zeven miljoen gul- den nodig te hebben om zijn werk naar behoren te kun nen doen. Geld dat voor het kruisvereniging Hart grootste deel moet worden aangewend voor het werven van extra personeel. De drie kruiswerkorganisaties kam- den Alphen zeggen ervaring te hebben. Van Soolingen voorspelt dat Lei- i alle kanten klem komt te nen pik met~pPn tekort van zitten als die extra mankracht uk- pen elK met een tekort van blijft 0ok al omdat de iigdagen in zeker tien werknemers. het ziekenhuis steeds korter den. De patiënt mag dan wel huis, maar alleen als er hulp v Een gevolg hiervan is dat de preven- tieve zorg op een laag pitje staat kruiswerk ITESdenkampt "boven- i moeder van de rekening dreigen te worden. Huisbezoek wordt tot ia„bLh,lkiILd. dien met het probleem dat begin van de jaren tachtig e terstand is ontstaan beperkt, omdat mankracht isTesS' Nu pfuït i^rtK°ra,°lb^k\,?®^rrgl"g het daarvan de wrange vruchten. .b_6^enfi-.VefS?e..-_,pa: Want die achterstand. Van Soolingen, kan acht uwelijks worden ingelopen. Woordvoerder H. Schuurman van lat het kruiswerk in de Bollenstreek of zegt blij te zijn dat het personeel zo gemotiveerd is. Alleen daaraan tiënten slokt, aldus het kruiswerk de Leidse regio, de meeste tijd op. Voorlopig stopt dat niet, omdarer tot 1995 een toename van die ver grijzing is berekend. Alleen op te vangen heeft Leiden vijf extra mensen nodig. De kruisverenigingen steunen het danken, meent hij, dat het dan ook de dreigende cao-acties loop onder de medewerkers zo i vanuit deze hoek die eind vorige valt. Indien hij inderdaad de moge- het personeelsbe- uit te brei- de werkers den, dan worden die ingezet uitslui- moet minder tend achterstand weg te werken. Mevrouw S.R. Bullinga, directeur van de kruitvereniging Hart van Holland, ziet de toekomst met vrees moet worden tegemoet. Zij denkt dat het over eni- >r het kruiswerk moeilijk personeel te werven. Nu al ziet zij dit als een probleem omdat zich weinig jonge mensen aandie- Blijven de salarissen zoals die zijn, dan zal het in toenemende week op een bijeenkomst in lijkheid krijgt Utrecht zijn aangekondigd. Er moet stand met tien wat aan het salaris worden gedaan en worden bezuinigd op de post ge zondheidszorg, is de nadrukkelijke wens. Verder zegt het kruiswerk de Leidse reg: afgestapt van een landelijke er een cao moet komen die stemd op de regio waar de kruisver eniging actief is. Het leven en wo nen in de Randstad is duurder dan elders in het land. ge tijd a s afge- wordt Mogelijk acties bij kruiswerk UTRECHT (ANP) - De vereni ging WIO beraadt zich op ac ties in het kruiswerk. De vereni ging eist bovendien dat de cao onderhandelingen snel worden hervat. De bonden hebben die onderhandelingen uitgesteld totdat bekend is hoeveel geld het nieuwe kabinet voor onder meer het kruiswerk wil uittrek ken. De WIO is het niet eens met die opstelling. De vereniging, die niet deel neemt aan de cao-besprekingen, eist alleen al voor volgend jaar een salarisverhoging van 7 pro cent. Die is nodig om de achter stand op het bedrijfsleven in te halen. Verder wil de WIO een duidelijke verbetering van se cundaire arbeidsvoorwaarden als toeslagen voor overwerk en voorzieningen voor deeltijd werk, kinderopvang en zwan- gerschaps- en ouderschapsver lof. De betere arbeidsvoorwaar den zijn nodig omdat de werk druk in het kruiswerk door de vergrijzing van de bevolking, de bezuinigingen in de gezond heidszorg en het sneller naar huis sturen van patiënten fors is toegenomen. De WIO, die is ontstaan uit onvrede met het op treden van de bonden in het zie kenhuiswezen, peilt de actiebe reidheid onder haar leden. 'Alleen vwo-leerlingen toelaten' NOORDWIJKERHOUT - Op de een universitaire studie". Hij tekent ven zijn dergelijke cursussen de pedagogische academies voor het erbij aan dat hij de maatregel niet normaalste zaak van de wereld. Het basisonderwijs (pabo's) zouden al leen nog maar leerlingen met vwo-diploma moeten worden toe gelaten. Dit bepleitten K. Hansel- man, voorzitter van de adviesraad voor het basisonderwijs (ARBO), en het WD-Kamerlid J. Franssen gis teren tijdens een studiedag over le rarenopleidingen in Noordwijker- hout. De pabo's zijn nu ook toeganke lijk voor leerlingen met een havo-di ploma. Volgens Hanselman levert dit in de praktijk problemen op. "Havo-leerlingen hebben vaak on voldoende kennis om een pabo-op leiding goed te kunnen volgen. Er moeten dan inhaalmanoeuvres wor den uitgevoerd, wat ten koste gaat van het overige onderwijs". Ook vwo-leerlingen kampen soms met achterstanden, maar zij zijn, aldus Hanselman, sneller in staat die in te lopen. Directeur J. Bosch van de pabo in Oegstgeest beaamt de stelling van Hanselman. Hy wijst erop, dat de lerarenoplei ding een zeer brede is met ongeveer 17 vakken. Nu al moeten veel pabo leerlingen worden bijgespijkerd met wiskunde en spelling, voordat ze de opleiding mogen vervolgen. Bosch vindt vwo eigenlijk ook nog een te beperkte vooropleiding voor het pabo-onderwijs. Overigens zal het geen eenvoudi ge zaak zijn om pabo's alleen voor vwo-leerlingen toegankelijk te ma ken. Op dit moment kan in principe iedereen met een havo-diploma een hbo-opleiding - waartoe ook de pa bo behoort - volgen. Pas in 1992 moet een havo-leerling verplicht wiskunde in zijn pakket hebben. Overigens is het volgens ARBO- voorzitter Hanselman helemaal niet zo uitzonderlijk dat pabo-opleidin gen slechts toegankelijk worden voor vwo-leerlingen. "In veel ande re landen is een lerarenopleiding Eurocross breidt uit NOORDWIJK Alarmcentrale Eu rocross in Noordwijk zal dit jaar on geveer 16.000 huipaan vragen ont vangen, een stijging van 40 procent ten opzichte vay 1988. De organisa tie die donderdag haar intrek neemt in een grotere behuizing, maakte dit gisteren bekend. Die grotere behui zing is noodzakelijk geworden om dat de alarmcentrale al enkele jaren een stijgingspercentage van het aantal hulpaanvragen van 40 pro cent per jaar heeft. bepleit omdat havo-leerlingen voor onderwijs loopt hierbij achter", de klas niet zouden voldoen. stelde een van de deelneemsters. Tijdens de studiedag werd ook Willen deze cursussen echter ooit een warm pleidooi gehouden voor van de grond komen, dan zal het verplichte nascholingscursussen rijk met aanmerkelijk meer geld tijdens werktijd. "In het bedrijfsle- over de brug moeten komen. Projectleider Derek Eaton bij de i getest. i Noordwijk afgeleverde satelliet Ulysses, die bij Estec uitgebreid wordt (foto Dick Hogewoning) Unieke satelliet wordt bij Estec getest NOORDWIJK Nagenoeg geen Europese satelliet pas seert de dampkring zonder uitgebreid te zijn getest en ge controleerd bij Estec in Noordwijk. Daar wordt mo menteel de ruimtesonde Ulys ses aan extreme temperaturen tot zo'n 180 graden onder nul blootgesteld om te te beproe ven of de sateliet bestand is te gen de bizarre omstandighe den in de ruimte. Ulysses ver trekt in oktober 1990 vanaf Ca pe Canaveral naar de zon. Ulysses, de Latijnse bena ming van koning Odysseus uit de Griekse mythologie, is be kend om zijn tienjarige zwerf tocht langs verre, onontdekte werelden. Ook zijn naamge noot van nu zoekt het onbe kende op. Het is de eerste keer dat een ruimtesonde van zo'n kleine afstand, altijd nog 150 miljoen kilometer, de polen van de zon gaat bestuderen. Hoewel Ulysses met een snelheid van 15,4 kilometer per seconde de snelste satel liet aller tijden is, neemt de ruimtesonde er drie jaar de tijd voor om de zon te berei ken. Om energie te besparen maakt de satelliet een omweg via Jupiter. Deze planeet heeft een enorme aantrekkings kracht en zuigt de satelliet over grote afstand naar zich toe. Eenmaal bij de zon aangeko men gaat Ulysses gegevens verzamelen over de samen stelling van de zonnewind, de snelheid van kosmische deel tjes en de kosmische straling. Projectleider D. Eaton: "Het gaat om basisonderzoek waar mee we meer van de ruimte om ons heen te weten proberen te komen. Op langere termijn kunnen dergelijke gegevens bruikbaar zijn voor bij voor beeld de milieuproblematiek op aarde". Gloeilamp Door de omweg die Ulysses maakt, kan er geen gebruik worden gemaakt van zonne cellen. Jupiter ligt te ver van de zon af. Een uiterst kleine radioactieve reactor zorgt voor de energievoorziening. Ulysses is op meer punten uniek. De antenne, waarmee de gegevens naar de aarde worden overgeseind over een afstand van ten hoogste een miljard kilometer, heeft een vermogen van slechts 20 W. Dat is minder dan het vermo gen van een zwakke gloei lamp. Ulysses blijft 4,5 jaar in de ruimte. De satelliet weegt 360 kilogram en is 2,6 bij 3,2 meter groot. Het idee voor dit project naar de zon ontstond al in 1959 maar toen was de technische kennis onvoldoende om het te realiseren. Het was de bedoe ling de sateliet in mei 1986 te lanceren met het ruimteveer Challenger. Het tragische on geval begin van dat jaar waar bij de Challenger verloren ging, gooide roet in het eten. De missie is een samenwer king tussen de Amerikaanse en de Europese ruimtevaaror ganisaties. De ESA heeft de satelliet ontwikkeld, NASA levert de helft van de weten schappelijke instrumenten. Aan boord van Ulysses zijn ne gen wetenschappelijke instru menten. Ook deze worden stuk voor stuk getest. Al met al zal tot februari van het volgend jaar het Noordwijkse centrum de handen vol hebben aan Ulysses. LEIDEN De verhuur van com pact discs door openbare bibliothe ken en commerciële bedrijven is een regelrechte aanslag op de mu- ziekbranche. Uit onderzoek is ge bleken dat negentig procent van de verhuurde cd's op cassettes wordt gekopieerd waarvoor geen auteurs rechten wordt betaald. Bovendien dreigt de verkoop van cd's gevoeli ge klappen op te lopen. Er moet daarom zo snel mogelijk een wettelijke regeling komen voor de verhuur van cd's, vinden compo- nisten en producenten. Zo'n wette lijke regeling moet onder meer lei den tot een verhoging van de huur prijs. Deze opslag moet ten goede komen van de uitgevers, tekstdich ters en musici. Uit het onderzoek van de auteurs rechtorganisatie Stemra en de Ne derlandse Vereniging van Produ centen en Importeurs van Beeld- en Geluidsdragers blijkt dat het afge lopen jaar in ons land 6,2 miljoen cd's werden verhuurd met een tota- Medewerkers van de Alpheuse bibliotheek bij de bakken met uitleen-cd's (foto Ben de Bruyn) le huurwaarde van 16 miljoen gul den. Zouden deze cd's niet zijn ge huurd maar gekocht, had dat een bedrag van 200 miljoen gulden op geleverd. Het merendeel wordt gehuurd via de openbare bibliotheken. De overi ge verhuur heeft plaats via speciale cd-verhuurwinkels en in mindere mate via videotheken. "Er is veel belangstelling voor", bevestigt di recteur H. Puister-Idenbrug van de openbare bibliotheek in Alphen, waar al bijna twee jaar cd's worden verhuurd. De huurkosten bedragen drie gulden per schijf per week. "Ik vind de verhuur van geluids dragers passen in het takenpakket van de bibliotheek. Maar het is een beetje raar om het kopiëren nu in de schoenen van de bibliotheken te schuiven. Uiteindelijk weet je ook niet wat particulieren doen met hun cd's. Die worden vast ook gekopi eerd". Bus De belangstelling voor het huren van cd's is zo groot dat de openbare bibliotheek in Lisse volgend jaar ook cd's ëaat uitlenen. De biblio theek begint met een bestand van 1200 schijfjes die voor een bedrag van 2,50 gulden per week worden uitgeleend. De openbare bibliotheek in Lei den is van plan binnenkort in sa menwerking met de Centrale Dis cotheek in Rotterdam cd's te gaan verhuren. Omdat de bibliotheek geen geld heeft voor het opzetten van een eigen muziekafdeling, komt de bus van de Rotterdamse discotheek op vrijdag bij de Koper- molen en op het Diamantplein te staan. In de bus kunnen cd's wor den gehuurd en gereserveerd. De huur van een cd kost vier gulden per week. "Aan dit soort activiteiten is absoluut behoefte", weet direc teur E. van Sprundel van de Leidse bibliotheek. De overkoepelende organisatie van de bibliotheken, het NBLC, heeft inmiddels laten weten voor stander van een wettelijke regeling te zijn. "Net als bij het lenen van boeken waarin een vergoeding zit voor auteurs en uitgevers, zou je dat voor cd's wettelijk kunnen regelen. Ook bij de bron, dus bij de aankoop van geluiddragend materiaal valt te denken aan een extra bedrag", zegt E. Duijker lid van de directie van het NBLC. Instellingen gezondheidszorg draaien beter UTRECHT (ANP) - Steeds minder instellingen voor gezondheidszorg kampen met tekorten. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Orgaan Ta rieven Gezondheidszorg (COTG). Zoals al eerder bekend werd draai den vorig jaar meer ziekenhuizen met verlies. De overige instellingen echter, zoals psychiatrische zieken huizen, verpleeghuizen, zwakzinni geninrichtingen, revalidatie-inrich- tingen, RIAGG's en medische kleu terdagverblijven, zagen hun tekor ten juist dalen. Alles bij elkaar geno men maakten de instellingen, op de ziekenhuizen na, een kleine 'winst'. Zij het een zeer kleine: minder dan één procent van de totale omzet, al dus het COTG. Scherpe controle lokale omroepen op reclame LEIDEN/HILVERSUM - Het Commissariaat van de Media con troleert nog deze maand de radio uitzendingen van lokale en regiona le omroepen op reclameboodschap pen. Omroep Rijnland komt even eens aan de beurt. Eerder dit jaar luisterde het Commissariaat Rijn land ook af, maar ontdekte toen geen overtredingen. Als gevolg van een wetswijziging gaat het Commissariaat na 1 decem ber strenger optreden tegen lokale en regionale omroepen die zich niet aan de voorschriften houden. In het meest ongunstige geval kan dit lei den tot een maximale boete van 50.000 gulden. Het verzorgen van re clameboodschappen is voorbehou den aan de STER. Het controleren van de radio-uit zendingen geschiedt vanuit een au to waarin ontvangstapparatuur is gemonteerd. Indien een omroep wordt betrapt dan beperkt het com missariaat zich, voorlopig tot 1 de cember, tot het geven van een waar schuwing. In februari of maart komt een boete in beeld. Een woordvoerder van het com missariaat vertelde dat het bij het controleren slechts om steekproe ven gaat. De uitzendingen worden niet dag en nacht afgeluisterd. Een gevolg hiervan kan zijn dat er recla meboodschappen aan het oor van de controleurs ontsnappen. De controlewerkzaamheden be staan hoofdzakelijk uit het beluiste ren van de radioprogramma's. Zou een lokale omroep zich bij voor beeld laten betalen voor het uitzen den van een mededeling, dan heeft het Commissariaat daarvan geen weet. In principe kan het admini stratieve gegevens opvragen, maar in de praktijk is dit slechts een en kele keer voorgekomen bij landelij ke omroepen. Onlangs tikte het Commissariaat de Omroep Haarlemmermeer op de vingers, omdat die de reclameregels had overtreden. De omroep noem de geregeld de namen van sponsors hetgeen voor het Commissariaat aanleiding was een reprimande uit te delen. Lezers schrijven Beroepsonderwij s Vorige week stond in uw krant (donderdag 2 november) een artikel over het beroepsonderwijs met de vette kop 'Het beroepsonderwijs zit diep in de put'. Mijn boosheid over deze kop neemt met de dag toe, van daar mijn reactie. Wat is er aan de hand? De Katholie ke Technische School Voorhout be staat 65 jaar. Wij proberen onder an dere deze gelegenheid waar te ne men het beroepsonderwijs in z'n al gemeenheid op een positieve ma nier in de publiciteit te brengen. Wij menen namelijk dat langzamer hand de waardering voor het be roepsonderwijs weer toeneemt, zo wel van de kant van het bedrijfsle ven als van de kant van vele ouders die een goede toekomst zoeken voor hun kind in een technische richting. Natuurlijk, de beide inleiders die wij hadden uitgenodigd - de heer Koning, secretaris onderwijszaken van het Ned. Chr. Werkgeversver bond en de heer De Jager, inspec teur-generaal van het ministerie van onderwijs en wetenschappen - noemden cijfers waaruit onder an dere blijkt dat het beroepsonder wijs slechte tijden achter de rug heeft en er nog lang niet bovenop is. Zij noemden echter ook cijfers waaruit blijkt dat leerlingen vanuit het beroepsonderwijs de beste kan sen hebben. Beide heren staken ook niet onder stoelen of banken dat de aandacht voor het stimuleren van goed be roepsonderwijs, zowel vanuit de overheid (let op de huidige actie voor het beroepsonderwijs bij post bus 51) als het bedrijfsleven noodza kelijk en nuttig is, en dat het ver dwijnen van deze onderwijsvorm rampzalig zou zijn voor grote groe pen jeugdigen. Zij verwachten ook niet dat dit zal gebeuren. Zie hier de reden dat ik de kop boven het ge wraakte artikel volkomen mis plaatst acht. Ik zou alle ouders die dit lezen wil len zeggen: Laat u niet misleiden door een journalist "die nog even een pakkende kop bij zijn artikel moet bedenken". Het beroepson derwijs is springlevend. Er werken hoogst gemotiveerde docenten aan een prima opleiding voor uw kinde ren. Zonder mankeren vinden die kinderen daarna hun weg in het ver volgonderwijs of de maatschappij. Misschien zat er in de kop boven het artikel een drukfout en had er moe ten staan: het beroepsonderwijs zit niet in de put. T. van Oort adj.-directeur KTS Voorhout

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15