ledenraad WVA Geen SP'ers in actief in vrije tijd Zuidafrikaan weigert om principiële redenen Zuidafrikaans te spreken 'Alleen nog bouwen voor Voorhouters' TEGEN PAAL SLORDIGE BOCHT NA Veerpontje in Valkenburg wordt voorzien van motor DINSDAG 7 NOVEMBER 1989 LEIDEN/REGIO Lezers Schrijven De Vink (2) Gaarne sluit ik mij aan bij de protes ten tegen de afsluiting van spoor wegovergang De Vink voor een zo lange periode. Het geeft inderdaad blijk van een bestuurlijk onvermogen om de zeer nadelige gevolgen hiervan voor niet alleen de bewoners van de Stevens hof, maar zeer zeker ook die van het Morskwartier niet te onderkennen. Op deze plaats wil ik nu nog niet spreken van het mogelijk aan de laars lappen van de narigheid die bewoners in deze wijken te wachten staat. Wanneer de 'deskundigen', die verantwoordelijk mogen worden geacht voor een correcte en veilige verkeersafhandeling eens de moei te zouden nemen zich tijdens spitsuren nu reeds persoonlijk op de hoogte te stellen van de verkeers afhandeling op de diverse kruis punten bij bijvoorbeeld de Haag- sche Schouw en Hoge Morsweg en de toegang tot de Dr. Lelylaan van en naar het Morskwartier, dan moe ten zij wel tot de conclusie komen dat er straks een gigantische puin hoop gaat ontstaan. Het Morskwartier wordt de laatste maanden reeds geteisterd door een lesauto-plaag. De mensen moeten het natuurlijk ook leren. Maar er zijn maar twee niet al te vriendelijke uitvalswegen uit het Morskwartier, zodat de onervare- nen nu reeds voor files zorgen en zelfs niet alleen in het spitsuur. Er is weinig fantasie voor nodig om je te kunnen voorstellen dat bewoners van het Morskwartier alleen met grote vertraging en met het nemen van extra risico's hun wijk per auto kunnen verlaten. - Er moet dan ook met klem wor den gevraagd dat bestuurders blijk geven van goed bestuur en onder kenning van de grote problemen. Het is hun taak de bewoners van de stad daarvoor te behoeden. Ik sluit mij dan ook graag aan bij de eis dat er, zoals elders in het land wel ge bruikelijk is bij het ondernemen van ingrijpende reconstructies, een noodovergang wordt aangelegd. Over de stoplichten bij de Haag- sche Schouw heb ik een eenvoudi ge vraag. Waarom werken deze nu nog steeds niet? Elke dag 'narrow escapes' van fietsers en automobi listen. Het recht van de sterkste- /brutaalste geldt hier. Moeten er eerst zwaargewonden/doden vallen voordat de knop wordt omgedraaid om ze fatsoenlijk te laten werken voor een eerlijke en veiliger ver keersafhandeling? Nog een vraag over de verlichting fietspad Haagsche Schouw in de richting van Maaldrift. Wanneer u, geachte bestuurders, daar eens zelf in het donker zou gaan fietsen, gaf u per ommegaande opdracht om de verlichting aan te leggen op een wij ze waarop de gemeente Wassenaar u zo voortreffelijk is voorgegaan. Aardedonker, verblinding door te gemoetkomend verkeer, vrouwon vriendelijk, etcetera. Fietsvriende- lijk moet het beleid van gemeenten en overheid zijn. Een mooie gele genheid om op dit punt reeds te sco- Ik zal de brief niet langer maken. U heeft nu reeds genoeg te onderne- F. Hauwert, Carneoolstraat 52, Leiden. De Vink (3) Tegen de mededeling van de ge meente over de afsluiting van de Rijndijk heb ik al geprotesteerd. De medeling vond ik toen al zeer mis leidend. En dat blijkt nu zeer te recht. Nu het over de afsluiting van de spoorwegovergang De Vink gaat, komen er vele reacties. Te laat, want de bezwaarschriften zijn al behan deld. Ver voor de mededeling van de gemeente heb ik al een brief ge stuurd naar de wijkkrant Polder- praat, die over de eventuele afslui ting ging. Ik heb nooit een reactie gehad. Nu er niets meer aan te doen lijkt, wordt men wakker. A.J. Verbrugge, Nellie van Holstraat 61, Leiden. De Vink (4) Ook ik wil inhaken op de brief van mevrouw Van der Hoogt-Pikaar uit het LD van 3-11-1989. Mijns inziens is het volstrekt belachelijk om één kant van een inmiddels volgebouw de Stevenshof gedurende vier jaar af te sluiten voor autoverkeer. Had de gemeente Leiden bij het bouwen van de brug naar de Mors geen reke ning kunnen houden met de plan-, nen voor de afsluiting van De Vink? Achteraf blijkt dat deze brug on voldoende capaciteit heeft om de hoeveelheid autoverkeer te kunnen verwerken. Hoezo hoeveelheid au toverkeer? Dat was toch een kwes tie van wennen bij het kruispunt bij de Haagsche Schouw. Volgens een woordvoerder van de gemeente Leiden in een artikel van het LD zou dat best meevallen. Het is toch te gemakkelijk om zonder enig alternatief voor een om leidingsroute, voor een afsluiting van vier jaar te kiezen. Zijn de zoge naamde beslissers van dit plan soms zes jaar geleden voor het laatst in de Stevenshof geweest? Wanneer er voor het nemen van beslissingen als deze zo weinig ei sen worden gesteld aan topambte naren of wethouders, dan solliciteer ik in het vervolg ook naar zo'n func tie. Wel graag voor hetzelfde salaris. Tineke Borst-Van Leeuwen, Louise Wentstraat 15, Leiden. Vrijwilligers JAC Bij deze reageren wij op het artikel van Meindert van der Kaaij over het JAC, van 10 oktober. Met name de opmerking van JAC-medewerker Ruud Bochardt over beroepskrach ten en vrijwilligers is ons in het ver keerde keigat geschoten. In het be doelde artikel stelt hij dat de zaken nu grondiger aangepakt worden, omdat de beroepskrachten in plaats van de vrijwilligers de zaak runnen. Onze kritiek hierop is dat die grondige aanpak juist hoofdzake lijk door de vrijwilligers werd uitge voerd. Een van de voorbeelden is het feit dat het initiatief tot gezins gerichte benadering niet bij de be roepskrachten maar bij de vrijwilii- gers lag. Verder wordt in het artikel gesteld dat werken met beroeps krachten nu een bewuste keuze is. In 1988 was het echter een nood gedwongen keuze omdat destijds veel vrijwilligers uit onvrede met het beleid zijn opgestapt. Bernadet van Brussel Ellen Rekelhof Elly Pannebakker ex-vrijwilligers JAC Broei De heer Krijn Giezen in Noordwijk heeft een ontwerp ingediend voor een wooncomplex in vier gedeelten waarin, als het voor het park Cro- nesteyn aanvaard wordt (hij is im mers geen vrouwelijke architect), "straks mensen in de open lucht gaan wonen, omringd door blade ren en een composthoop". Zo staat het in de krant van 3 november. "Het winterverblijf wordt ver warmd door de zogenaamde broei- berg. Dat is een composthoop met rottende bladeren en takken. De warmte die bij het rottingsproces vrijkomt, zorgt ervoor dat het win- tervertrek op temperatuur blijft". Even verder onthult U: "Hoe ie mand op een idee voor een project als Broei kan komen, weet Giezen zelf eigenlijk ook niet". Ja, hij denkt dat hij het niet weet. Maar 'eigenlijk' weet hij het juist wel. De wetenschap kan het hem bewust maken. De toponymie, op z'n Hollands de plaatsnaamkunde. Talrijke plaatsnamen, en daarvan afkomstige familienamen, eindigen op donk. Denkt U maar aan de moord op Raamsdonk. Dat woord betekent oorsponkelijk mest of mesthoop, het Engels heeft een woord als 'dung', het Duits een woord 'Düngerhaufen', die zijn on dubbelzinnig. De geleerden leggen ons uit dat het in zo'n hol onder een broeiende mesthoop lekker wonen was. Moge lijk helpt de wetenschap de heer Giezen nog aan een verdere, diep gaande rijping van zijn ontwerp, waarin voorhistorisch weten op nieuw bewust lijkt geworden. C.A. Zaalberg Boerhaavelaan 291 2334 EL Leiden ALPHEN AAN DEN RIJN - De poging van de Socialistiese Partij te infiltreren in de ledenraad van de Woningbouwvereniging Alphen aan den Rijn (WVA) is gisteravond tijdens de jaarlijke ledenvergade- men geen lid" (slechts eenzevende van de huurders is ook lid, red.). Toen Harmes vervolgens het SP- 'stemadvies' wilde geven, greep voorzitter Oudshoorn in: "U heeft wel genoeg reclame gemaakt. Je ring op een fiasco uitgedraaid. Van kunt helemaal niet als SP'< door de SP naar voren ge schoven kandidaten haalde één de ledenraad. Drie haalden het niet omdat veel te weinig stemmen binnen haalden, de vierde niet omdat zijn i de ledenraad gaan zitten. Maar goed, niet als er SP'ers in de ledenraad komen, moeten we er mee werken". Vanuit de zaal werd Harmes er vervolgens van beschuldigd de ledenraadsver kiezingen van de WVA te misbrui- kandidaatstelling te laat zou zijn ken 'als een handig publiciteitsmid- binnengekomen. Nadat duidelijk del voor de gemeenteraadsverkie- s dat de SP het niet had gehaald, zingen', werd in hotel Toor luid geapplaudi- Nadat de nederlaag seerd. In de ledenraad waren negen zijn partij zich haarscherp aftekende liep Har mes weer naar de microfoon. Hij catures waarvoor zich twaalf kandi- kondigde aan dat de SP-acties zul- daten hadden gemeld. Alle drie de len worden voortgezet. "Dat we niet SP'ers haalden bakzeil. De eerste zijn gekozen, is geen ramp", kandidaat van de SP, C. Laros, was goed voor 30 stemmen. J. Bosma kroop met 52 stemmen als twaalfde Kondvraag vóór Laros de ledenraad binnen. in de rondvraag van de vergadering De algemene ledenvergadering kwam de kwestie SP toch weer aan kende een tumultueus verloop. Di- de orde. WVA-lid Vergunst, die op reet nadat WVA-voorzitter N. Ouds- geen enkele wijze is gelieerd aan de hoorn het jaarverslag over 1988 had SP, nam het op voor de SP en bekri- toegelicht en de zaal het woord gun- tiseerde de wijze waarop voorzitter de, stormde de SP-fractievoorzitter Oudshoorn de kandidaten voor de in de Alphense gemeenteraad, G. ledenraad had geïntroduceerd. Harmes, naar de microfoon om de De voorzitter zou bij die introduc- VOORHOUT - Een winkel vele klachten die zouden zijn geuit tie te nadrukkelijk zijn weerzin o' tijdens diverse renovaties te bespre- de SP-kandidaten hebben geuit ken. juist reclame hebben gemaakt voor M.Th. van de Wouw zijn Vlak vóór de verkiezingen maak- andere kandidaten. Daar waar meente Barendrecht w; te Harmes duidelijk waarom zijn Oudshoorn de neutraliteit had moe- ingang v partij in de WVAJedenraad wil. SP- ten bewaren, sorteerde hij het effect "Een n 'splijtzwam', aldus Ver- plezier Het veerpontje bij Valkenburg dat nu nog met de hand bediend wordt. (foto Wim Dijkman) VALKENBURG Het veerpontje tussen Valkenburg en Rijnsburg wordt gemotoriseerd. De technici van het werkvoorzieningschap 't Heem zijn momenteel bezig het veer van een elektrische aandrij ving te voorzien. Een en ander moet het werk van de pontbazen verlich ten. Het voetveer wordt nu nog met de hand bediend. Het pontje is bevestigd aan een stalen kabel, waarlangs het door een van de pontbazen over de Rijn wordt getrokken. Omdat het werk veel lichamelijke inspanning vergt, wordt nu gezocht naar een elektri sche aandrijving. Volgens een me dewerker van 't Heem loopt het on derzoek nog naar de beste oplos sing. De technici experimenteren nu met een constructie, waarbij een op het pontje bevestigd motortje een kabel aan moet drijven. De ka bel moet tussen twee katrollen ko men te liggen. "Hierbij ontstaan nog problemen, omdat de kabel moet klemmen. Nu slipt hij tussen de katrollen door. We zijn al drie we ken bezig, maar zijn er nog niet helmaal uit om een sluitend sys- Burgemeester M. Th. van de Wouw naar Barendrecht ontzettend hard moet worden ge werkt. Zo omschrijft burgemeester acties met als doel dingen te verbe teren, zo zei hij, hebben weinig uit- gunst, gehaald. De SP wil de belangen de huurders 'beter hartigen, "Meer democratie staat vooro] De WVA staat nu mijlenver De SP daartentegen valt volg directer' be- Vergunst niets te verwijten. heeft haar actie hij met 1 december is benoemd. uitdaging waar ik met uitkijk", aldus de huidi ge eerste burger van Voorhout. Van de Wouw kreeg gisteravond c het ministerie binnenlandse zaken het bericht dat hij was benoemd tot burgemeester Barendrecht, een gemeente in huurders af. Uit antipathie wordt gen zijn" de directe omgeving van Rotter- na beantwoording van de vragen idee dat het er met de haren wordt dam. "Een benoeming op de val- wel weer op. Bovendien horen bijgesleept. Ik had echter ook niet reep door minister Van Dijk", spanningen erbij. Aan een suffig de indruk dat het gedaan werd om merkt hij op. "Gistermiddag heeft college heeft de gemeenteraad ook mij persoonlijk te treffen, maar om- hij afscheid genomen van zijn de- niets", is zijn mening. dat het een beetje bij het spel hoort, partement en kennelijk heeft hij op Ook zijn er in de gemeenteraad Maar nogmaals, ik heb beslist niet het laatste ogenblik het besluit ge- wel eens opmerkingen gemaakt gesjoemeld", nomen. Dat vind ik eigenlijk wel over belangenverstrengeling van de iets speciaals". burgemeester. Van de Wouw is commissaris geweest bij het hotel Huis ter Duin in Noordwijk, een dochter van bouwonderneming Noorlander uit Leiderdorp. De Lei- derdorpse aannemer was betrok ken bij het ontwikkelen van Oost- Burgemeester Van de Wouw (49) hout. Vanuit die positie zijn i Barendrecht Van de Wouw verwacht veel van gemeente. "In de ko mende tijd wordt het centrumge bied aangepakt, er volgt uitbreiding van het industriegebied en ook daar staat woningbouw hoog i heeft 13 jaar in Voorhout gewerkt, verse keren vragen en stekelige op- ^el. Kortom, een klus waar ik mij i Daarvoor was hij zes jaar wethou- merkingen geplaatst aan hét adres kan uitleven". Het is de bedoeling der in Zoetermeer. In die 13 jaar van de Voorhoutse burgemeester. Voorhout is er veel gebeurd in het "De gemeenteraad was op de bollendorp. Van de Wouw: "Ik hoogte van mijn commissariaat bij kwam uit Zoetermeer waar sprake Huis ter Duin. Indertijd veel een enorme uitbreiding, nooit op gereageerd en zelf vond ik waar ik als wethouder aan heb mee- ook dat het wel kon. Als het nu een gewerkt. Er was dan ook veel tijd bouwpoot van het bedrijf zou zijn nodig om duidelijk te maken dat ik geweest, maar dit stond er geheel niet de taak had om iets dergelijks los van. De kritiek kwam op het mo- ook in Voorhout te doen". ment dat er een straat in Oosthout, Voorhout is in die 13 jaar sterk ge- die in slechte staat verkeerde, werd groeid. "We stonden voor de vraag opgeleverd. Toen werd door hoe we aan de behoefte aan wonin- keling dat de vertrekkende eerste burger van Voorhout nog in de slag gaat met zijn nieuwe wethouders voor daar wat betreft de verdeling van de por tefeuilles. "In de profielschets staat dat de verdeling van de posten bespreek baar is. Daar ga ik maar van uit, maar dat bepaalt uiteraard de poli tiek. Welke kant het uitgaat weet ik nog niet. Het lijkt me echter logisch dat de duurstbetaalde medewerker i de raad die link gelegd, op het gemeentehuis een evenredig LEIDEN - Een politiewagen botste gisteravond even na negenen op een verkeerspaal na een wat slordig ge nomen bocht. De 31-jarige agent die de wagen bestuurde wilde vanaf de Beestenmarkt de Steenstraat inrij den. Volgens een politiewoordvoerder blokkeerden de wielen in de bocht en gleed de auto over het natte en gladde wegdek tegen de paal. De voorzijde van de wagen liep hierbij flinke schade op. Er vielen geen gewon den. Het is niet bekend of de bestuurder te hard reed. (foto Jan Holvast) gen voor de eigen bevolking kon- Dat is niet zuiver. Als men kritiek deel van het werk op zijn bord ge- den voldoen. Er was een mogelijk- heeft, moet die worden geuit op het schoven krijgt", merkt Van de heid om kleine hoeveelheden te juiste moment. Anders heb ik het Wouw op. bouwen, maar dat was niet betaal- baar. Toen is uitgegaan van een an der vertrekpunt: bouwen wat eco nomisch haalbaar is. Niet alleen voor de eigen bevolking, maar ook voor een deel van de regio. Toen is Oosthout ontstaan, waar ongeveer 1500 woningen zijn gebouwd in de afgelopen jaren. Een project waar niet alleen het college, maar ook de gemeenteraad trots op kan zijn", merkt de scheidende burgemeester op. Eigenzinning Van de Wouw wijst van de hand dat het college soms eigenzinnig te werk is gegaan. "Een college hoort altijd twee straten verder te zijn dan de raad. Voor een raadslid is dat wel eens moeilijk te aanvaarden en dat heeft ook wel eens spanning gege ven. Maar dat er sprake is geweest van conflictueuze situaties wijs ik van de hand. De lucht klaarde veelal teem te bedenken", aldus de mede werker. Het werkvoorzieningschap pacht het veer van de stichting Valken- burgs Pontje. Enige tijd geleden was er nog sprake van dat het pontje zou verdwijnen. Nu verloopt alles naar wens. Volgens W. Post, secretaris van de stichting, is er vol doende belangstelling om het veer in de vaart te houden. Overigens blijven de kosten voor de gebruiker hetzelfde wanneer de motor een maal is bevestigd. Vrijwilligers Voor de dagopvang van ouderen zoekt het dienstencentrum 'De Kooi' enkele vrijwilligers. Zij dienen een of meerdere keren per maand op vrijdag van 9.00 uur tot 15.00 uur bereid te zijn om medewer king te verlenen. Opgave bij Conny de Waal. dienstencentrum 'De Kooi', Drift straat 49, tel. 221742. Matilo Buurthuis Matilo houdt op vrijdag 10 no vember (20.00 uur) een bingo-avond in buurthuis Matilo. Er worden zes ronden gespeeld en ook een Joterij gehouden. De toegang is gratis. Het buurthuis is ge- vestigd aan de Zaanstraat 126, eindpunt van buslijn 60. M123 Muziekcentrum M123, gevestigd aan de Middelstegracht 123, presenteert vrij dagavond 10 november de jazz pop for matie Walk the Chalk. Aanvang 21.00, toegang gratis. Vrijwilligers Het Inloophuis Psychiatrie, een ontmoe tingsplaats voor psychiatrische en ex- psychiatrische patiënten, gevestigd aan het Rapenburg vraagt vrijwilligers voor circa 15 uur per maand. Nadere informa tie: tel. 141808 Werkruilbeurs Werkruilbeurs 'voor wat, hoort wat' gaat binnenkort open. De beurs bemiddelt bij het ruilen van verschillende karweitjes tussen verschillende personen. Mensen die een karweitje hebben dat ze zelf niet kunnen klaren en ook bereid zijn iets voor een ander te doen, kunnen mee doen met de werkruilbeurs. Er worden al leen diensten geruild, dus geen geld of spullen. De organisatie zoekt vrouwen die mee willen denken over de beurs, en vrouwen die een dagdeel per week gast vrouw willen zijn en anderen ontvangen, inschrijven en wegwijs maken in de kaar tenbakken. Inlichtingen bij Iris de Ruiter, tel. 125736, of Luit 131461. LEIDEN - Na wat gestamel werd het dan duidelijk. De man beheerste de Nederlandse taal niet goed en kon dus niet op vra gen van kantonrechter Morshuis antwoorden. De man was eige naar van de auto die op 31 augus tus van het vorig jaar op de Uiter stegracht verkeerd geparkeerd had gestaan. Morshuis knikte en legde het geval nog eens omstan dig uit. door Meindert van der Kaaij Maar na een hernieuwde po ging en uitvoerige uitleg, wilde het toch niet lukken. De man zweeg in alle talen. "Nou, dan ha len we er een tolk bij", besloot Morshuis. "Maar uit welk land komt u?" Daarop antwoordde hij: "Zuidafrika". Verbazing bij de rechter. "Zuidafrika? Dat is toch vreemd. Ik kan op televisie het Zuidafrikaans moeiteloos volgen, want dat lijkt zo veel op het Ne derlands. Ik kan me haast niet voorstellen dat u mij niet kunt volgen". Dat bleek ook helemaal de kwestie niet te zijn. "Ik ben ver baasd dat u ondanks de situatie in Zuidafrika op dit moment van mij wil dat ik die taal spreek", zei hij in wat moeizaam Nederlands, maar toch goed verstaanbaar. Hij wilde dat de zaak in Engels voort gezet zou worden. Dat ging echter niet. "U moet zich realiseren dat op de recht bank Nederlands de voertaal is. Als u zegt dat u Nederlands niet verstaat en dat u principiële be zwaren heeft tegen Zuidafri kaans, nou goed, dan halen we er een Engelse tolk bij", aldus Mors huis. De zaak over de parkeerboe te van 35 gulden wordt een ande re keer voortgezet. Speedboot Hij dacht met een prachige foto en tekening makkelijk te kunnen aantonen dat hem niets te verwij ten viel. Maar toen had hij nog niet het proces verbaal gelezen. De eigenaar van de speedboot was vorig jaar augustus bij het ei land Koudenhoorn in Warmond door de politie aangehouden. Aangezien het recreatiegebied bestemd is voor surfers en zwem mers mogen boten daar niet ko men. En dat is aangegeven met een verbodsbord. Wat de man daarop te zeggen had. "Mag ik even wat laten zien?". Daarop haalde hij een foto van posterformaat te voorschijn. Aan de hand daarvan proberde hij Morshuis te overtuigen van het feit dat het bord niet meer dan een stipje was en met het blote Actie van partij in Alphen mislukt oog niet te zien was. "Ik was op weg naar mijn auto die bij Kou- wenhoorn stond geparkeerd. Ik ben daar niet bekend en dat is de oorzaak van het debacle", zo dacht de man het varkentje even te wassen. Zuchtend pakte Morshuis het proces verbaal erbij dat duidelijk een heel pak papier was. "Dit heeft u niet gelezen hè? Mis schien had u dat beter wel kun nen doen". Morshuis deed vervol gens een greep in het rapport. Volgens de schrijvers van het pro ces verbaal was er behoorlijk wat alcohol in het spel. Er waren die avond bij de politie verschillende telefoontjes binnen gekomen van omwonenden die klaagden over een speedboot die overlast ver oorzaakte. Er zou ook een dron ken man op het strand van Kou denhoorn liggen. Toen politie daar aankwam, troffen ze de man aan die nu te recht stond. Zijn boot was op een bult vastgelopen. In de kuip trof fen ze enkele borrelglaasjes aan. Hij had de politie verteld dat hij in de Kaagsociëteit slechts een paar pilsjes had gedronken. Op weg naar huis was de motor uitgeval len door een lege accu, waardoor de boot naar het eiland was gedre- "Dat is trouwens al een heel an der verhaal dan u net vertelde. Maar goed, volgens de politie stonk u sterk naar alcohol en maakte u een onverzorgde in druk. Wilt u trouwens dat ik nog verder ga?", zegt Morshuis met mededogen. "Ik kan wel blijven voorlezen, maar dan zijn we over een half uur nog niet klaar. Het zijn nogal wat klachten". Het gegniffel werd in de zaal steeds luider. De man was inmiddels aan ver twijfeling ten prooi gevallen. "Dat kan helemaal niet", sputter de hij. "Ik moest domweg naar mijn auto. Ik was toch nooit in een auto gaan rijden wanneer ik zo gedronken had". Na toegege ven te hebben dat dat niet ver standig geweest zou zijn, gaf Morshuis hem het pakket papie ren. Terwijl andere zaken behan deld werden, kon hij in de zaal le zen wat hij die zwoele avond in augustus had gedaan. Na uitgelezen te zijn moest de man toegeven dat hij een beetje geschrokken was. Toch probeer de hij nog wel wat aan aan het proces verbaal af te doen door te zeggen dat hij bepaalde dingen 'raar' vond. Morshuis knikte. "Dat kan, maar later we het erop houden dat u verkeerd bent geva ren. De omstandigheden waarin dat gebeurde laten we maar bui ten beschouwing". Officier van justitie Van Eek vond dat het wel vast stond dat de man fout was geweest. "Hij kan met prachtige foto's en tekenin gen komen, maar het verhaal van hem rammelt aan alle kanten. Ook de feiten er omheen, zoals het gebruik van alcohol, munten niet uit in duidelijkheid". Van Eek eiste een boete van 150 gul den. Morshuis was het met dat be drag eens en liet het daarbij. Pissig "Wilt u soms dat ze u de volgende keer met een pincet tussen de rails vandaan peuteren?", vroeg officier Van Eek aan de student bedrijfseconomie. Nou nee, dat idee lokte hem niet bepaald aan. De jongeman zou in december van het vorig jaar in een al rijden de trein zijn gesprongen en dat ondanks driewaarschuwingen van de conducteur. Het springen in een al rijdende trein is een levensgevaarlijke on derneming. Regelmatig gebeurt het dat waaghalzen tussen trein en perron terecht komen. Vol gens de student was het heel be langrijk dat hij de trein niet miste, omdat hij een afspraak had. Bo vendien was hij wel op tijd, maar doordat de deuren van de trein vooraan niet opengingen, moest hij helemaal teruglopen. De ande re deuren bleken inmiddels ook gesloten te zijn, behalve één en daar stond de conducteur in. Dat kwam goed uit want hij had ook nog geen kaartje gekocht. Daar deed de conducteur toch knap pissig over, zei de jongen. Onbegrijpelijk. "Maar was de trein tijdens uw instappen al gaan rijden?", wilde Morshuis precies weten. "Ja", twijfelde de jongen, "ik geloof dat de trein wel al op gang was gekomen". Hij zei de waarschuwingen van de conduc teur niet gehoord te hebben. "Ik was er alleen maar op gericht om in de trein te komen". Allemaal goed en wel, ma^r of ficier Van Eek was toch van plan een afschrikkingsbedrag te eisen: 110 gulden. Morshuis vond dat nog een schappelijke eis. "Gezien de risico's is dat zeker op zijn plaats. U kunt nog zo soepel van lichaam zijn, er hoeft maar een te geltje verkeerd te liggen en de ge volgen zijn niet te overzien". Morshuis veroordeelde hem tot 110 gulden boete. Het is goedko per om de volgende keer een taxi te nemen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14